درخواست های مرتبط با | پرسش های فرایندی و واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
منظور از OFF SPEC و یا ON SPEC در سرویس برخی از واحد های پالایشگاهی چیه؟
ممنون از شما
سلام
وقتی شرکتی محصولی میخواد مثلا از پتروشیمی بخره شرایطی رو براش تعریف میکنه(یا استانداردهایی رو تعیین میکنه.). مثلا میگه خلوص 95درصد به بالا میخواد. حالا اگر پتروشیمی این محصول رو با خلوص پایین تر تولید کنه میشه off spec و اگر در شرایطی که در قرارداد نوشته شده کامل صدق کنه میشه on spec.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام!
اطلاعاتی درباره ی LNG میخواستم!
ایران تولید میکنه؟اگه تولید نمیکنه مشکلش کجایه؟ تا جایی که من شنیدم میگن ایران تولید نمیکنه!که میگن به خاطر نبود تکنولوژیشه!درسته؟
مبدل های حرارتیش توی ایران تولید میشه؟
دقیقا چه مشکلی توی این بخش از صنعت داریم؟
ممنون
سلام
چرا ایران تولید نمیکنه؟ قبلا اینطور بود. ولی الان به مقدار خیلی خوبی تولید میکنه. فکر کنم هم اینترنت سرچ کنید میشه پیدا کرد چه شرکت هایی تولید میکنن.
تکنولوژی خیلی چیزا رو ایران نداره. ولی خب با یه لایسنس تامینش میکنه. مثلا این مبدل حرارتی که میگید میتونم بگم شرکت خوبی نداریم که بلد باشه در سطح رقابتی جهاتی مبدل طراحی کنه. بیشتر مبدل های فرایند ها کاملا لایسنس هستن! طراحی مبدل خیلی پیچیدست. مخصوصا مبدل های چندجریانی LNG که فقط چندتا شرکت در جهان توانایی طراحی اونها رو دارن.

petroshimiuut

عضو جدید
سلام دوستان
من موضوع پایان نامم بهینه سازی شبکه مبدل های حرارتی با الگوریتم ژنتیک هستش که با برنامه متلب کار کردم برای محاسبات مربوط به هزینه نیاز به فرمول های محاسبات سرمایه گذاری، زمان بازگشت سرمایه، سود و صرفه جویی هستم ممنون میشم کمکم کنین .
هر کس در مورد یوتیلیتی و کاربردش هم اطلاعات داره ممنون میشم در اختیارم قرار بده

ghaghalili

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میدونه ترکیبات گاز طبیعی ورودی به پتروشیمی مارون چیه و درصداش چجوریه؟
ممنون

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت برادرا داداشا مهندسا

میگم که magnaformer که یه بخشی از یه واحدیه فک کنم واحد آروماتیک هست این magnaیعنی چی؟؟؟نتونستم معنیشو پیدا کنم

و 2- برای چه کاری استفاده میشه؟؟؟ یعنی ترکیباتی میسازه یا حذف میکنه تو پتروشیمی

و 3- چه موقع از جریان شعاعی و چه موقع از جریان محوری استفاده میکنیم

4- کدوم جریان (محوری یا شعاعی) بهتره ؟؟؟

5- چرا میگن جریان شعاعی افت فشار کمتری داره یعنی چی؟؟ چطور؟؟

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا overloadشدن دستگاه یعنی چی

load &unloadشدن کمپرسور منظور چیه ؟؟؟ وقتی لود باشه یعنی چی وقتی ان لود بشه یعنی چی

spana

عضو جدید
اقا overloadشدن دستگاه یعنی چی

load &unloadشدن کمپرسور منظور چیه ؟؟؟ وقتی لود باشه یعنی چی وقتی ان لود بشه یعنی چی
زیر لود قرار گرفتن یعنی اینکه یه کمپرسور داره ساکشن انجام میده و بعدش export میکنه.
از زیر لود خارج شدن هم که unload باشه یعنی اینکه نرمال استاپ داده بشه یا بره به حالت سیرکوله که عملا هیچ صادراتی به واحد بعدی یا خط سراسری نداره.

spana

عضو جدید
مرسی دوست عزیز spana

تفاوت استرینر و فیلتر چیست؟
صافی استرینر درشت تر از فیلتر هست.
برای جاهایی که میخوایم ذرات ریزتر رو بگیریم باید از فیلتر استفاده کنیم.
استرینر ها و فیلتر ها هم انواع مختلفی دارند که کاربرداشون متفاوته.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
کمپرسور oil flooded چه نوع کمپرسوری هستن؟؟ اسمشون بر گرفته از چیه

کمپرسور غرق در روغن، بیشتر کمپرسورهای جابجایی مثبت از نوع روتاری این مدلی هستن، مثل اسکرو ، لوب، دنده‌ای، و از این قبیل کمپرسورها

un4given.1991

عضو جدید
سلام دوستان :gol:

من بعد از عید پتروشیمی مرجان عسلویه مصاحبه دارم چند تا درخواست داشتم اگه میشه کمک کنید .

کسی روش run کردن یک واحد تولید متانول را در هایسیس یا اسپن داره ؟
پتروشیمی مرجان از چه روشی متانول تولید میکنه ؟
لطف می کنید اگه اطلاعات صنعتی یا نرم افزاری در مورد تولید متانول که ممکنه تو مصاحبه بدردم بخوره به اشتراک بگذارید ؟

jadeye paeezi

کاربر بیش فعال
سلام دوستان

میخوام برج تقطیر اتمسفریک را شبیه سازی کنم اما هیچ دیتایی از نفت خام ندارم.
ممنون میشم از دوستان پالایشگاهی که assay dataنفت خام یا درصد ترکیب اجزا را به عنوان نمونه برام بفرستن. (و شرایط عملیاتی)

shahiiin

عضو جدید
تولید بنزین

تولید بنزین

با سلام و خسته نباشید
میخواستم در مورد تاسیس پالایشگاه تولید بنزین و محصولات جانبی بدونم
لطفا راهنمایی کنید
ممنون

ایلیین

عضو جدید
سلام من احتیاج به بررسی یک پالایشگاه تولید بنزین و نفت گاز با خوراک میعانات گازی دارم نحوه تولید محصولات واحد هاش و در کل عملکردش چه جوریه ممنون میشم اگه فایل به ایمیلم ارسال بشه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

spana

عضو جدید
سلام من احتیاج به بررسی یک پالایشگاه تولید بنزین و نفت گاز با خوراک میعانات گازی دارم نحوه تولید محصولات واحد هاش و در کل عملکردش چه جوریه ممنون میشم اگه فایل به ایمیلم ارسال بشه.

میعانات گازی ابتدا از یک desalter یرای جداسازی بخش عمده از نمک هاش رد میشه.
بعدش وارد برج تقطیر شماره 1 میشه که دو برش میخوره.برش اول نفتا هست که تثبیت نشده هست و میره برای یک برج تقطیر دیگه که شماره 5 هست که حاصلش ال پی جی و نفتای تثبیت شده هست.
---
برش سنگین تر برج اولی میاد به برج شماره دوم که محصولش نفتای سنگین ، kerosene ، گازوییل و مقدار کمی هم ته مانده سنگین.
-----
kerosene میره به برج شماره 3 و از اونجا میره به واحد تولید سوخت جت بنام KHT(KEROSENE HYDRO TREATING)
GASOIL میره برج شماره 4 و از اونجا میره به واحد GOHT(GASOIL HYDRO TREATING)
----
نفتا هم از برج شماره دو میره با برج شماره 5 قاطی میشه و همگی به واحد NHT(NAPHTA HYDRO TREATING) میره و یه بخش هم بنام واحد ایزومریزاسیون هست که بنزین عادی و سوپر تولید میکنه.
---------------------------
یه پیش زمینه براتون توضیح دادم.موفق باشید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ایلیین

عضو جدید
دوستان کسی درباره پالایشگاه شاهرود اطلاعاتی داره از عملکرد و تولیداتش تا گرفتن نیرو در واقع منظورم گرفتن نیروی خانوم هست.مرسی

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

سلام

سلام دوستان.
میخاستم ببینم چه عواملی روی فشار برج تقطیر تاثیر گذارند؟؟ همیشه گفتن بخار عامل بسیار تاثیرگذار در فشار برج تقطیر هست. اما میخالستم ببینم دقیقا چه پارامترهایی تاثیرگذارند و کدوم بیشتر؟

spana

عضو جدید
سلام دوستان.
میخاستم ببینم چه عواملی روی فشار برج تقطیر تاثیر گذارند؟؟ همیشه گفتن بخار عامل بسیار تاثیرگذار در فشار برج تقطیر هست. اما میخالستم ببینم دقیقا چه پارامترهایی تاثیرگذارند و کدوم بیشتر؟

میزان فلوی reflux
دمای کوره
نوع سوخت کوره
فشار کوره
کولرهوایی های خنک کننده
---
همه پارامترها مهم ان.ولی اولویت بر روی فلوی رفلاکس و تغییرات کوره هست.

masoud

عضو جدید
سلام دوستان . خوبین ؟

دوستان رابطه بین خوردگی و رسوب گذاری چیه ؟
منظورم اینه که رسوب گذاری یه نوع خوردگی محسوب میشه یا نقطه مقابل خوردگیه ؟
من تصورم اینه که نقطه مقابل خوردگی محسوب میشه . چون برای کاهش میل به خوردگی ، به آب بی کربنات کلسیم یا سدیم تزریق میکنیم برای بالا بردن سختی . حالا این بالارفتن سختی اگه به یه حدی برسه احتمالا تشکیل رسیوب میده . درسته ؟
امکان داره یه آب با PH بالای 7 بازم میل به خوردگی داشته باشه ؟
تشکر فراوان

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
خالص ارتفاع مثبت در قست مكش (NPSH)
پديده كاويتاسيون در پمپ هاي گريز از مركز هنگامي رخ مي دهد كه خالص ارتفاع مثبت در قسمت مكش پمپ از آنچه كه شركت سازنده پمپ پيشنهاد كرده است كمتر شود. بنابراين براي تحليل شرايط بروز اين پديده در پمپ هاي گريز از مركز لازم است كه شرايط قسمت مكش پمپ از نظر فشار (ارتفاع) و همچنين مشخصه هاي پمپ از نظر وجود كمترين شرايط مورد نياز براي جلوگيري از بروز اين پديده بررسي شود . براي ساده تر كردن اين تحليل ، NPSH به دو بخش تقسيم مي شود :
- خالص ارتفاع مثبت قابل دسترس درقسمت مكش (NPSHA)
- خالص ارتفاع مثبت مورد نيازدر قسمت مكش (NPSHR)
NPSHR جزو مشخصه هاي سيستم پمپاژ است و به عوامل متعددي همچون فشار جو ، خواص فيزيكي مايع مورد پمپاژ (درجه حرارت ، وزن مخصوص ، فشار بخار در دماي پمپاژ ، ويسكوزيته و )، اختلاف سطح انرژي پتانسيل (فشار يا ارتفاع) در مخزن مكش تا دهانه چشم پروانه ، تعداد و نوع اتصالات مورد استفاده در قسمت مكش ، طول و قطر لوله مكش ، دبي جريان و بستگي دارد .NPSHR به مشخصه هاي رفتاري و طراحي ، دبي جريان، سرعت دوراني و پمپ بستگي دارد . ويژگي هاي اين مشخصه از سوي شركت سازنده پمپ به شكل يك دسته منحني سهمي گونه صعودي براي قطرهاي مختلف پروانه و برحسب تغييرات دبي پمپ تهيه مي شود و به مشتريان داده مي شود.
وجه مشترك NPSHR با NPSHA وابستگي هر دو آنها به دبي جريان مايع است . با اين تفاوت كه اگر NPSHR با افزايش دبي افزايش مي يابد ، NPSHA با افزايش دبي كاهش مي يابد . به دليل همين تفاوت رفتاري است كه مي توان گفت يكي از عوامل اصلي بروز كاويتاسيون در پمپ هاي گريز از مركز بالا بودن دبي جريان است .

نظر فراموش نشه

منظورش از NPSHR در متن NPSHa بوده؟

سوال دوم:
جمله ی قرمز رنگ

با افزایش دبی چرا NPSHa کاهش پیدا می کند؟

چون می گن هر وقت ایجاد سرو صدا در پمپ شد ،ابتدا شیر خروجی رو آرام آرام ببندیم اگه صدا قطع شد ،یعنی مشکل کاویتاسیون داره

وقتی شیر رو ببندیم کم کم یعنی داریم کاهش دبی میدیم، این باعث میشهNPSHr کم بشه طبق کاتالوگ

حالا ما با کاهش دبی داریم کاهش NPSHa هم میدیم؟( طبق فرمول NPSHa که در آن ترم V^2/2g داریم ، کاهش دبی یعنی کاهش سرعت چون قطر ثابت است)

وقتی صدا قطع شده (با کاهش دبی)،یعنی باید NPSHr کم شده باشه و NPSHa باید زیاد شده باشه( در حالی که طبق فرمول بالا کم میشه)؟!

شاید کاهش NPSHr داریم و کاهش NPSHa ،ولی نرخ کاهش NPSHr به صورت نمایی هست وبیشتر هست به همین دلیل صدا قطع میشه؟

آخرین ویرایش:

hossein_t

عضو جدید
سلام دوستان.کسی میدونه مکش طبیعی در دودکش بویلرها(stack(چگونه صورت میگیرد؟مکش طبیعی چیست؟

alireza_hosasasa

عضو جدید
بستر سیال و پالایشگاه

بستر سیال و پالایشگاه

من در مورد استفاده از بستر های سیال در پالایشگاه تحقیق می کنم ،ممنون میشم کمکم کنید.
کدوم واحد ها از بستر سیال استفاده می کنن و ....

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
بخاری گازی یا نفتی چطور دودشون رو به آتمسفر انتقال میدن. با مکش طبیعی.
هوای گرم و سبک با بالای استک حرکت میکنه و از طرف دیگه که راه داره هوای تازه وارد دستگاه میشه و چرخه سوختن کامل میشه.
حالا یه جاهایی هست برای برقراری جریان هوای بیشتر از فن های دمنده و مکنده استفاده میکنن

Sent from my SM-N7502 using Tapatalk

MEYSAM.BAGHIPOUR

عضو جدید
محاسبه هیدرولیک برج تقطیر آکنه

محاسبه هیدرولیک برج تقطیر آکنه

سلام خدمت مهندسین گرامی

برج تقطیر مذکور باید در فشار خلاء مطلق کار کنه و در طراحی اولیه در ساخت FULL VACUUME لحاظ شده اکنون هدف, محاسبات مربوط به توانایی کار کردن برج در فشار بین 0-10 میلی بار امکان پذیر است یا خیر؟؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. دوستان کسی آشنایی داره که تو فازهای 6 7 8 پارس جنوبی کار کنه؟

alilalavi

عضو جدید
کمک در خصوص چندراه برای خنک کردن آب

کمک در خصوص چندراه برای خنک کردن آب

درود به هموطنان و مهندسان ایران عزیز
خسته نباشید
بنده دارم روی یک طرح کارمیکنم ودنبال راههایی میگردم که بتونم آب رو خنک کنم اگه کسی میتونه کمکم کنه لطفا پیام بده خیلی برام حساسه باتشکر موفق و موید باشید

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خنک کردن آب برای چه منظوری ؟ چقدر آب ؟چند درجه است ؟میخوای چن درجه خنک کنی ؟سرعت گرمایش اون چقدره ؟باید همه اینا رو بگی تا برسه به راه حل.
اینا معلوم نباشه جواب اینه:بذاز تو یخچال خودش سرد میشه

بالا