درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

alizohor

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو به مهندسین عزیز اینجانب دانشجوی ارشد شیمی کاربردیم که این ترم درسی به نام گسترش شیمی از آزمایشگاه در صنعت دارم که استادمون ده نمره از درسو اختصاص داده به پروژه که موضوعش نحوه تولید یک ماده است و گفتند که آنالیز ابعادی ((اعداد بدون بعد))اون ماده رو هم در بیاریم کسی میتونه کمکم کنه؟

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مجدد
بهتاش جان این تاپیک رو حذف نکن، یه اطلاع بده به خودم باهات صحبت میکنم.
آقا من یه نفر مهندسی شیمی ترجیحاً ارشد از دانشگاه صنعتی امیر کبیر واحد ماهشهر رو شدیداً نیاز دارم، یه ایمیلی چیزی، پل ارتباطی .....
کارم شدید گیره...
ممنون

آپ
آپ
آپ

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
وقتی توی متن میگه به سبک APA و یا شيکاگو مرجع نویسی کنین یعنی همین که وقتی ماوس رو میبری رو شماره مرجع داخل متن و کلیک میکنی مستقیم به مرجع مورد نظر ارجاع بده؟ وقتی میخوایم مقاله بفرستیم و تو شرایط نوشتن مقاله نوشته اینجوری باشه حتما باید رعایت بشه :confused:
در متن مقالات شماره مرجع باید حتما به ترتیب باشه یا میتونه مثلا اولین شماره مرجع که در قسمت مقدمه هستش 17 باشه و مرجع 1 مثلا تو بخش نتایج باشه؟
وقتی یک مرجع فارسی و مابقی رو انگلیسی داریم و شماره مرجع فارسی 5 هستش و قراره مراجع فارسی رو اول بنویسیم، باید شاره 5 رو به 1 تبدیل کنیم و بعد بنویسیم؟
ممنونم

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
معرفی مراکز حمایت از پایان نامه های دانشجویی- شرکت ملی پخش فراورده های نفتی

معرفی مراکز حمایت از پایان نامه های دانشجویی- شرکت ملی پخش فراورده های نفتی

شركت ملي پخش فراورده هاي نفتي ايران در راستاي تشويق و حمايت از پروژه هاي فارغ التحصيلي، از پايان نامه هاي مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا با هدف بهينه سازي در هر يك از بخش هاي صنعت نفت، به نحوي كه اجراي نتايج آن ها بتواند به كاهش ضايعات، هزينه ها، ارتقاء، بهره وري و راندمان منجر گردد، حمايت و دعوت به همكاري مي نمايد.
براي اطلاع از فرآيند تصويب، راهنماي تهيه توافقنامه و ...، اطلاعات مربوطه بر روي سايت امور پژوهش، توسعه و فناوري به آدرس www.randd.niopdc.ir قرار گرفته و قابل دسترسي مي باشد.

فرم پیشنهاد پروژه لینک

ruhina

عضو جدید
سلام.میشه کسی واسم یه سایتی معرفی کنه برای مهندسی شیمی گرایش بیو تکنولوژی مقاله هاش ارجینال باشه..ممنون مشم

abbas67set

عضو جدید
سلام
دوستان یه سوال ضروری و فوری:
قیر باید روی آب شناور بشه یا ته نشین؟

چون چگالیش بیشتره پس قاعدتا باید فرو بره تو آب، اما راهی هست که بشه روی آب شناور بشه؟

niloufar212

عضو جدید
سلام من اطلاعات مربوط به ویسکوزیته هوا در فشار ها و دما های مختلف و می خوام ... از کجا می تونم پیدا کنم...؟؟!؟؟!

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام دوستان
درمورد نویسندگان مقاله، کسی که نفر سوم باشه آیا گواهی دریافت میکنه و براش امتیازی حساب میشه یا الکیه؟
کلا از نفر سوم به بعد امتیاز میگیرن، برا محل کارش میگم
با تشکر

P O U R I A

مدیر تالار
وقتی توی متن میگه به سبک APA و یا شيکاگو مرجع نویسی کنین یعنی همین که وقتی ماوس رو میبری رو شماره مرجع داخل متن و کلیک میکنی مستقیم به مرجع مورد نظر ارجاع بده؟ وقتی میخوایم مقاله بفرستیم و تو شرایط نوشتن مقاله نوشته اینجوری باشه حتما باید رعایت بشه :confused:
در متن مقالات شماره مرجع باید حتما به ترتیب باشه یا میتونه مثلا اولین شماره مرجع که در قسمت مقدمه هستش 17 باشه و مرجع 1 مثلا تو بخش نتایج باشه؟
وقتی یک مرجع فارسی و مابقی رو انگلیسی داریم و شماره مرجع فارسی 5 هستش و قراره مراجع فارسی رو اول بنویسیم، باید شاره 5 رو به 1 تبدیل کنیم و بعد بنویسیم؟
ممنونم
سلام
نحوه این گونه رفرنس زدن توی این تاپیک شرح داده شده :
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/467825

تا اینجا هم که من اطلاع دارم نیازی نیست که طوری رفرنس بزنید که بصورت لینک باشه و با کلیک به انتهای مقاله برید ... خودشون این کار رو در صورت نیاز می کنن .. شما فقط باید سبک کلی رو رعایت کنید.
و البته وقتی گفتن به این سبک یعنی حتما باید رعایت کنید ... در غیر این صورت خیلی راحت کار شما رو رد می کنند !!
رفرنس ها باید از انتدای مقاله از 1 شروع شوند .. یعنی اولین رفرنس باید شماره 1 داشته باشد ..
در مورد سوال اخرتون هم کی گفته باید رفرنس های فارسی اول بیاییند؟ .. خیر، این طور نیست ... همه رفرنس ها رو به ترتیب بنویسید و اصلا مهم نیست که فارسی هستند یا انگلیسی!!!

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان
درمورد نویسندگان مقاله، کسی که نفر سوم باشه آیا گواهی دریافت میکنه و براش امتیازی حساب میشه یا الکیه؟
کلا از نفر سوم به بعد امتیاز میگیرن، برا محل کارش میگم
با تشکر
سلام

ببینید در مقاله به جز نویسنده اول (منظور از نویسنده اول همان نویسنده مسئول) همه بقیه به یک اندازه امتیاز می گیرند بعد اینکه اول یا آخر اسمتان ذکر بشه اصلا مهم نیست شما امتیاز آن مقاله رو می گیرید در ایران مرسومه که نویسنده مسئول اسمشو اول مقاله می زنه، در حالی که خیلی از اساتید خارجی، نویسنده مسئول اسمشو آخر و حتی وسط اسامی میارن، این رو هم بگم هیچکس از شما سوال نمیکنه اسمتان کجای اسامی هست.
در کل بیشتر به این توجه داشته باشید که تعداد اسامی زیاد نشود .. چون هر چه تعداد اسامی بیشتر شود باید کیفیت کار نیز خیلی بیشتر باشد و در غیر اینصورت امتیاز زیادی داده نمیشود.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام.میشه کسی واسم یه سایتی معرفی کنه برای مهندسی شیمی گرایش بیو تکنولوژی مقاله هاش ارجینال باشه..ممنون مشم
سلام
خب فعلا سایت جامعی برای دانلود مقاله وجود نداره .. من مرتبط ترین سایتی که به ذهنم میرسه این سایته که مربوط به فصلنامه بيوتكنولوژي ايران هست و تا حدودی مقالاتش مرتبط به مهندسی شیمی هست!
http://ijbiotech.com/

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
نحوه این گونه رفرنس زدن توی این تاپیک شرح داده شده :
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/467825

تا اینجا هم که من اطلاع دارم نیازی نیست که طوری رفرنس بزنید که بصورت لینک باشه و با کلیک به انتهای مقاله برید ... خودشون این کار رو در صورت نیاز می کنن .. شما فقط باید سبک کلی رو رعایت کنید.
و البته وقتی گفتن به این سبک یعنی حتما باید رعایت کنید ... در غیر این صورت خیلی راحت کار شما رو رد می کنند !!
رفرنس ها باید از انتدای مقاله از 1 شروع شوند .. یعنی اولین رفرنس باید شماره 1 داشته باشد ..
در مورد سوال اخرتون هم کی گفته باید رفرنس های فارسی اول بیاییند؟ .. خیر، این طور نیست ... همه رفرنس ها رو به ترتیب بنویسید و اصلا مهم نیست که فارسی هستند یا انگلیسی!!!

ممنونم بابت پاسخگویی
اما توی شرایط نوشتن مقاله ذکر شده که منابع فارسی اول و سپس منابع انگلیسی ذکر بشه

منظور ازسبک APA پس این نیست که لینک بشه منظور نحوه ی نوشتن اسامی و سال انتشار و اینها هستش درسته؟ چون اینا رعایت شده، فکر کردم منظورش لینک دادنه

گل

P O U R I A

مدیر تالار

P O U R I A

مدیر تالار
ممنونم بابت پاسخگویی
اما توی شرایط نوشتن مقاله ذکر شده که منابع فارسی اول و سپس منابع انگلیسی ذکر بشه

منظور ازسبک APA پس این نیست که لینک بشه منظور نحوه ی نوشتن اسامی و سال انتشار و اینها هستش درسته؟ چون اینا رعایت شده، فکر کردم منظورش لینک دادنه

گل
جالب بود !! اخه خودم با این سبک زیاد اشنا نبودم .. ولی تاپیک بالا رو که خوندم دیدم کلا متفاوته ... درسته .. اول منابع فارسی بعد انگلیسی و اون هم به ترتیب حروف الفبا !!
یعنی در انتها اصلا نیازی به شماره زدن نیست که !! چون رفرنس ها شماره ندارن پس باید لینکشون کنید !! که این کار رو هم با ورد و هم با نرم افزار endnote می تونید انجام بدید.

akbarpour

کاربر فعال
چرا بچه های مهندسی شیمی تا چیزی شده از نفت و پالایشگاه و پتروشیمی می گن؟

چرا بچه های مهندسی شیمی تا چیزی شده از نفت و پالایشگاه و پتروشیمی می گن؟

راستش دانشجو که بودم به مهندسی شیمی می گفتم مهندسی مکانیک سیالات پیشرفته . البته الان اعتقادم بعد از سالها کار در صنعت بیشتر هم شده اما چیزی که در طی سالهای اخیر و علی الخصوص در مورد دانشجویان و حتی همین باشگاه مهندسین من را حیرت زده کرد آن است که بچه های مهندسی شیمی خودشان را با صنایع نفتی معرفی می کنن که این تنها بخش کوچکی از وظائف و تخصص انهاست شاید بدلیل عدم اشنایی دقیق با مهندسی شیمی باشد لذا ترجیح می دهم در تاپیکی از همه دوستان بخواهم تخصص های مهندسی شیمی را در صنایعی غیر از نفت توضیح بدهند اگر چه براین باورم صنعتی وجود ندارد که نیازمند به مهندسی شیمی نباشد
ارادتمند

P O U R I A

مدیر تالار
راستش دانشجو که بودم به مهندسی شیمی می گفتم مهندسی مکانیک سیالات پیشرفته . البته الان اعتقادم بعد از سالها کار در صنعت بیشتر هم شده اما چیزی که در طی سالهای اخیر و علی الخصوص در مورد دانشجویان و حتی همین باشگاه مهندسین من را حیرت زده کرد آن است که بچه های مهندسی شیمی خودشان را با صنایع نفتی معرفی می کنن که این تنها بخش کوچکی از وظائف و تخصص انهاست شاید بدلیل عدم اشنایی دقیق با مهندسی شیمی باشد لذا ترجیح می دهم در تاپیکی از همه دوستان بخواهم تخصص های مهندسی شیمی را در صنایعی غیر از نفت توضیح بدهند اگر چه براین باورم صنعتی وجود ندارد که نیازمند به مهندسی شیمی نباشد
ارادتمند
سلام
خیلی بحث خوبی رو مطرح کردید .. درسته .. واقعا میشه گفت مهندسی شیمی یک رشته مادر هست و به خیلی از صنایع مربوط میشه .. ولی خب ما توی ایران زندگی می کنیم و در کشور ما هم داغ ترین موضوع، موضوع نفت است . برای همین بیشتر فکر مهندسین شیمی به صنایع نفتی مثل پلایشگاه و پتروشیمی معطوف میشه.
ولی خب واقعا مهندسین شیمی در خیلی از زمینه ها می تونن فعالیت کنن ... حالا چون گرایش خودم انرژی و محیط زیسته یکم در همین راستا توضیح میدم که هر گونه افزایش راندمان مصرف انرژی می تونه به مهندسی شیمی هم مربوط بشه .. حتی چگونگی ظراحی یک ساختمان تا حداقل مصرف انرژی رو داشته باشه! که شامل خیلی از زمینه ها میشه مثل چگونگی طراحی خود ساختمان و مل قرار گیری پنجره ها و سقف و .. و یا استفاده از سیستم های خورشیدی مثل ابگرم کن خورشیدی !! و یا استفاده از سیستم های سیوینگ انرژی مثل سیستم TES و خیلی مسائل دیگه !! که در نگاه اول شاید اصلا به مهندسی شیمی مربوط نباشن ..
استفاده از انرژی های تجدید پذیر مثل انرژی خورشیدی، بادی و یا زمین گرمایی ...
کاهش اتلاف انرژی در فرایند های مختلف همه صنایع با استفاده از تکنولوژی پینج و اکسرچی و ...

یا اینکه مهندسین شیمی می تونن توی مسائل دارویی هم فعالیت خوبی داشته باشن. مثلا موضوعی که برای خودم خیلی جالب هست مسئله غشا داروهاست که واقعا جای کار بسیاری داره و شرکت های بسیاری روی غشاهای داروها کار می کنند.

و خیلی موارد دیگه که بعدا بیشتر توضیح میدم.

akbarpour

کاربر فعال
در خصوص صنعت دارو باید عرض کنم که تولید مواد اولیه دارویی اعم از سنتز - انزیمی - فرمانتاسیون کلا وابستگی جدی به مهندسی شیمی دارد و الانه تولید مواد اولیه دارویی دنیا برخلاف انتظار که تصور می شود دراختیار دارو سازها باشد در اختیار مهندسین شیمی و ... می باشد

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

ببینید در مقاله به جز نویسنده اول (منظور از نویسنده اول همان نویسنده مسئول) همه بقیه به یک اندازه امتیاز می گیرند بعد اینکه اول یا آخر اسمتان ذکر بشه اصلا مهم نیست شما امتیاز آن مقاله رو می گیرید در ایران مرسومه که نویسنده مسئول اسمشو اول مقاله می زنه، در حالی که خیلی از اساتید خارجی، نویسنده مسئول اسمشو آخر و حتی وسط اسامی میارن، این رو هم بگم هیچکس از شما سوال نمیکنه اسمتان کجای اسامی هست.
در کل بیشتر به این توجه داشته باشید که تعداد اسامی زیاد نشود .. چون هر چه تعداد اسامی بیشتر شود باید کیفیت کار نیز خیلی بیشتر باشد و در غیر اینصورت امتیاز زیادی داده نمیشود.
سبک شیکاگو و یا APA از سبک های رفرنس دهی هستند که مشخص میکنند رفرنس ها به چه ترتیب و چه فرمتی در مقاله میان هم از لحاظ ترتیب کل رفرنس ها هم از لحاظ ترتیب نوشتن مشخصات یک رفرنس. از endnote کمک بگیرین. در digital paper یا نسخه الکترونیکی مقالات باید رفرنس ها لینک بشند که با endnote این کار به صورت پیشفرض صورت میگیره.
نویسنده اول مقاله از لحاظ قرار گیری اسامی بیشترین سهم و امتیاز رو داره نویسنده دوم هم نقش زیادی داره ولی امتیاز نفر اول رو نه کمی کمتر.
نویسندگان سوم به بعد تفاوت چندانی با هم ندارند و امتیاز خاصی هم بهشون تعلق نمیگیره از بعد علمی مگه اینکه نویسنده مسئول باشه. برای کار در ایران همین که اسمش خورده باشه کافیه چون انقدر معیار ها اشتباه هست یا نمیدونم شایسته سالاری وجود نداره یا چیز دیگه همین که بگی مقاله داری و اسمت رو نشون بدی و پارتی هم داشته باشی حله مگر اینکه پارتی نداشته باشی
بعدش هم ممکنه شرکت های دانش بنیانی یا بخش های تحقیق و توسعه پیدا بشند که بدونن کی تو مقاله بیشترین سهم رو داشته
اما برای ادامه تحصیل در هر جایی و یا کار در خارج مهمه که اسمتون کجای مقاله بیاد البته اگر دانشگاه خارج از کشور که توی این زمینه کار درست باشه با یک اینترویو خیلی ساده براحتی میتونه متوجه بشه که کار حتی نویسنده اول چقدر ارزش داره.

آخرین ویرایش:

parham asadi

عضو جدید
راهنمایی درباره تغییر رشته و شرکت در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

راهنمایی درباره تغییر رشته و شرکت در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

لطفا تجربیات و راهنمایی های مفید خود راجهت تغییر رشته و شرکت در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی شیمی اعلام نمایید

erfan tohidi

عضو جدید
بحث درمورد رفتن یا نرفتن به کلاس کنکور مهندسی شیمی

بحث درمورد رفتن یا نرفتن به کلاس کنکور مهندسی شیمی

با سلام
در این تایپیک قصد داریم تجربیات افراد را در زمینه رفتن یا نرفتن به کلاس کنکور به اشتراک بگزاریم
لطفا لطفا و لطفا دلایل منطقی خود را به صورت واضح و با صداقت بیان نمایید
با تشکر

erfan tohidi

عضو جدید
با نقل قول از یکی از اساتید شروع میکنم که می فرمودند:
کلاسهای کنکور فقط سرعت درس خواندن فرد را بالا میبرند تازه درصورت مفید بودن
من هم با این نظر کاملا موافقم زیرا مثلا گاهی برای یه کلاس 50 ساعته ادم در کل باید 50ساعت تلف کنه !:biggrin:
اگرچه در برخی موارد ارزشش را داره

برای کسی که میخواد ارشد شرکت کنه، کلاس رفتن اهمیت نداره.

بیشتر از همه روی دو چیز سرمایه گذاری کنید :

1- کتب آموزشی همراه با نکته و تست مطرح که رتبه های برتر ازشون استفاده کردن.
2- شرکت در آزمون آزمایشی نه برای کیفیت سئوالات، صرفا برای توانایی بر مدیریت زمان و کنترل استرس در صورت وجود سئوالات بی پایه اساس و با غلط.

fatemeh motahari

عضو جدید
با سلام به همه
من با صحبت شما تا حدی موافقم و مقدارس مخالف ریزا برخی اوقات برای یادگیری همون 50 ساعت باید 500 ساعت تو خونه ادم وقت بزاره تازه اگر مطالب رو متوجه بشه
البته که من خودم امسال کلاس کنکوری را رفتم که استاد درس ترمو و سیالاتش اصلا خوب نبود چون استاد مکانیک ها بود و زوری داشت شیمی میگفت نصف ترمو را سیکل درس داد
در صورتیکه کاربرد و انتقال جرم بسیار کمکم کرد

fatemeh motahari

عضو جدید
من با شما بیشتر موافقم
یه نکته هم اینکه جروات موسسه ها خیلی مفید نیست زیرا اینها مال توی کلاس است (این را خود استاد کاربرد ریاضیاتمون میگفت)
میگفت اگر می خواید تو خونه بخونید کتاب خود اموز بخونید(میگفت کتاب ماله تو خونست ولی جزوه ماله سر کلاسه)
من هم اینرادر برخی دروس تجربه کردم

fatemeh motahari

عضو جدید
برای کسی که میخواد ارشد شرکت کنه، کلاس رفتن اهمیت نداره.

بیشتر از همه روی دو چیز سرمایه گذاری کنید :

1- کتب آموزشی همراه با نکته و تست مطرح که رتبه های برتر ازشون استفاده کردن.
2- شرکت در آزمون آزمایشی نه برای کیفیت سئوالات، صرفا برای توانایی بر مدیریت زمان و کنترل استرس در صورت وجود سئوالات بی پایه اساس و با غلط.

--------
من با شما بیشتر موافقم
یه نکته هم اینکه جروات موسسه ها خیلی مفید نیست زیرا اینها مال توی کلاس است (این را خود استاد کاربرد ریاضیاتمون میگفت)
میگفت اگر می خواید تو خونه بخونید کتاب خود اموز بخونید(میگفت کتاب ماله تو خونست ولی جزوه ماله سر کلاسه)
من هم اینرادر برخی دروس تجربه کردم

بالا