درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

ladanjoon

عضو جدید
همچنين شما بهتاش جان
سلام
من ترم 4 مهندسي شيمي گرايش صنايع غذايي هستم.اين ترم درس ترموديناميك2 دارم.متاسفانه استاد خوبي ندارم.خيلي ميترسم.چه كار كنم كه بتونم پاس كنم و در كل درس را ياد بگيرم.
ممنون ميشم پاسخ بدين:gol:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
من ترم 4 مهندسي شيمي گرايش صنايع غذايي هستم.اين ترم درس ترموديناميك2 دارم.متاسفانه استاد خوبي ندارم.خيلي ميترسم.چه كار كنم كه بتونم پاس كنم و در كل درس را ياد بگيرم.
ممنون ميشم پاسخ بدين:gol:

1- کتاب ترمودینامیکی که خود استادتون معرفی کردن
2- کتاب ترمودینامیک موسسه مدرسان شریف
3- کتاب ترمودینامیک اماده سازی برای کارشناسی ارشد انتشارات آشینا
4- جزوات ترمودینامیک

ladanjoon

عضو جدید
1- کتاب ترمودینامیکی که خود استادتون معرفی کردن
2- کتاب ترمودینامیک موسسه مدرسان شریف
3- کتاب ترمودینامیک اماده سازی برای کارشناسی ارشد انتشارات آشینا
4- جزوات ترمودینامیک
مرسی از کمکتون.فقط اینکه من جزوه ترمو2 رو میخوام.لینکی که گذاشتین فقط 1 فصل از ترمو 2داره

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
بابا يكي كتابي را كه خواستم پيدا كنه

ببین این خوبه
The Fertilizer Encyclopedia byVasant Gowariker, V. N. Krishnamurthy, Sudha Gowariker, Manik Dhanorkar, Kalyani Paranjape
Publisher: Wiley (January 20, 2009)|English|ISBN: 0470410345|880 pages rared pdf|38.8 MB

Fertilizers are key for meeting the world s demands for food, fiber, and fuel. Featuring nearly 4,500 terms of interest to all scientists and researchers dealing with fertilizers, The Fertilizer Encyclopedia compiles a wealth of information on the chemical composition of fertilizers, and includes information on everything from manufacturing and applications to economical and environmental considerations. It covers behavior in soil, chemical and physical characteristics, physiological role in plant growth and soil fertility, and more. This is the definitive, up-to-date reference on fertilizers.
DownloadRapidshare(Other countries)

Download

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آقایون یکی کمک کنه بسیار واجبه آخره ترمی ثواب داره اگه کسی طراحی کنه برام خیلی لطف میکنه :gol::gol::gol:مرسی
اگر به كتاب لودويك مراجعه كني هم فكر كنم خوب باشه . در ضمن اگر بخواي با نرم افزارهايي مثل aspen يا htfs طراحي كني خيلي راحت جزييات مورد نيازش رو پيدا مي كني .

ladanjoon

عضو جدید
سلام
کمکم کنید.
برای درس ترمو2 استادم خواسته که یه برنامه بنویسیم.تا 4شنبه باید تحویل بدم.خواهش میکنم اگه کسی میتونه کمکم کنه.
خواسته که برای سوال زیر برنامه بنویسیم.مربوط فصل 12 ون نس میشه.
سوال:محاسبات BUB-TوDEW-Tبرای مخلوط دو جزئی که (ضریبLk)با کمک رابطه ویلسون قابل محاسبه می باشد برای مخلوط 40%;H2Oو2-propanolدر فشار 5 و 10 اتمسفر.
خواهش میکنم اگه کسی میدونه سریع پاسخ بده که نمرشو از دست ندم.
مرسی.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
1-حجم اب موجود دراتانول 96 از یک منبع خوب
2- توضیحاتی درباره دیاگرام چندفازی وحدحلالیت

سلام، کمی واضح تر بگید که چی نیاز دارید! متوجه نشدم.

سلام
کمکم کنید.
برای درس ترمو2 استادم خواسته که یه برنامه بنویسیم.تا 4شنبه باید تحویل بدم.خواهش میکنم اگه کسی میتونه کمکم کنه.
خواسته که برای سوال زیر برنامه بنویسیم.مربوط فصل 12 ون نس میشه.
سوال:محاسبات BUB-TوDEW-Tبرای مخلوط دو جزئی که (ضریبLk)با کمک رابطه ویلسون قابل محاسبه می باشد برای مخلوط 40%;H2Oو2-propanolدر فشار 5 و 10 اتمسفر.
خواهش میکنم اگه کسی میدونه سریع پاسخ بده که نمرشو از دست ندم.
مرسی.

من براتون چند مثال قرار میدم با نرم افزار MATLAB بقیش به عهده خودتون.

کد:
Main Menu
getmode= menu({'VLE P-T-x-y CALCULATIONS FOR A IDEAL BINARY MIXTURE',' Select Operation'},'Default Mode','Interactive Mode');
if (getmode==1)
    k=menu('VLE P-T-x-y Diagram for Acetonitrile+Nitromethane Ideal Binary System','OK');
else
    k=menu({'Interactive Mode:',' Select Operation'},'3-D Plot','2-D plot','Single Bubble Point Temp.');
    k=k+1;
end
Tarray=0;
Tyarray=0
;

کد:
Default Mode
Constants of Antoine Equation ln p_sat = A + B/(T deg Celcius + C) for the calculation of vapour pressures.
A1=14.2724; B1=-2945.47; A2=14.2043; B2=-2972.64; C1=224 C2=209
Pressure Range is 50 kPa to 500 kPa

if(k==1)
        T=20;
        T1=0;
        A1=14.2724;
        B1=-2945.47;
        A2=14.2043;
        B2=-2972.64;
        C1=224;
        C2=209;
        i=1;
        for P=50:5:500
            j=11;
            for x=0:0.1:1
                Pcal=0;

while abs(Pcal-P)>=1
                            if (Pcal>P)
                                T=T1+((T-T1)/2);
                            elseif (Pcal<P)
                                T=T+((T-T1)/2);
                            end
                        P1=2.71^((B1/(T+C1))+A1);
                        P2=2.71^((B2/(T+C2))+A2);
                        Pcal=P1*x+(P2*(1-x));
                    end
                y=x*P1/Pcal;
                Tarray(i,1)=x;
                Tarray(i,2)=T;
                Tarray(i,3)=P;

Tyarray(j,1)=y;
                Tyarray(j,2)=T;
                Tyarray(j,3)=P;
                j=j-1;
                i=i+1;
            end
                for r=1:11
                    Tarray(i,:)=Tyarray(r,:);
                    i=i+1;
                end
        end
    plot3(Tarray(:,1),Tarray(:,2),Tarray(:,3));
    title('P-T-x-y plot of a ideal binary mixture Acetonitrile(1)+Nitromethane(2)');
    xlabel('x1, y1');
    ylabel('Temperature (deg. C)');
    zlabel('Pressure (kPa)');

کد:
3-D plot of P-T-x-y

elseif(k==2)
    T=20;
    T1=0;
    A1=input('Enter A1:');
    B1=input('Enter B1:');
    A2=input('Enter A2:');
    B2=input('Enter B2:');
    C1=input('Enter C1:');
    C2=input('Enter C2:');
    P1=input('Enter Starting Pressure(kPa):');
    P2=input('Enter Ending Pressure(kPa):');
    i=1;

for P=P1:5:P2
        j=11;
            Pcal=0;
                while abs(Pcal-P)>=1
                    if (Pcal>P)
                        T=T1+((T-T1)/2);
                    elseif (Pcal<P)
                        T=T+((T-T1)/2);
                    end
                    Pcal=P1*x+(P2*(1-x));
                end
            y=x*P1/Pcal;
            Tarray(i,1)=x;
            Tarray(i,2)=T;
            Tarray(i,3)=P;
            Tyarray(j,1)=y;
            Tyarray(j,2)=T;
            Tyarray(j,3)=P;
            j=j-1;
            i=i+1;
        end
                i=i+1;
            end
    end
plot3(Tarray(:,1),Tarray(:,2),Tarray(:,3));
title('P-T-x-y plot of a given ideal binary mixture');
    xlabel('x1, y1');
    zlabel('Pressure (kPa)');

کد:
[LEFT]2-D plot of T-x-y at a fixed total pressure

elseif(k==3)
    T=20;
    T1=0;
    A1=input('Enter A1:');          %14.2724;
    B1=input('Enter B1:');%-2945.47;%B1=17.53;
    A2=input('Enter A2:');%14.2043;%A2=-4328.11;
    B2=input('Enter B2:');%-2972.64;%B2=17.91;
    P=input('Enter Total Pressure(kPa):');
    i=1;
    j=11;
            Pcal=0;
            while abs(Pcal-P)>=1
                if (Pcal>P)
                    T=T1+((T-T1)/2);
                elseif (Pcal<P)
                    T=T+((T-T1)/2);
                end
                Pcal=P1*x+(P2*(1-x));
            end
            y=x*P1/Pcal;
            Tarray(i,1)=x;
            Tarray(i,2)=T;
            Tyarray(j,1)=y;
            Tyarray(j,2)=T;
            j=j-1;
            i=i+1;
        end
                i=i+1;
            end
    plot(Tarray(:,1),Tarray(:,2));
    title('T-x-y plot of a given ideal binary mixture');
    xlabel('x1, y1');
[/LEFT]

کد:
Point calculation of bubble point temperature

else

T=20;
    T1=0;
    A1=input('Enter A1:');
    B1=input('Enter B1:');
    A2=input('Enter A2:');
    B2=input('Enter B2:');
    P=input('Enter Total Pressure(kPa):');
    x=input('Enter Liquid Phase Composition x1:');
    Pcal=0;
           while abs(Pcal-P)>=1

if (Pcal>P)
                T=T1+((T-T1)/2);
               elseif (Pcal<P)
                T=T+((T-T1)/2);
               end
            Pcal=P1*x+(P2*(1-x));
          end
Bubble_Point_Temp=T
'is in deg. Celcius'
end

farnaz joon

عضو جدید
[سلام
فرنازم. در مورد پایلوت تست FCC یه سری اطلاعات می خوام.در ضمن اگه pFd های مرتبط با اونم باشه ممنون می شم.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد

ladanjoon

عضو جدید
مرسی
مهلت تحویل پروژه تموم شد ولی خوب همین که یاد گرفتم خوبه.
خیلی ممنونم.

Ase3000

عضو جدید
يادگيري شبكه عصبي

يادگيري شبكه عصبي

با سلام
آيا براي يادگيري شبكه هاي عصبي به كمك كتاب دكتر محمد باقر منهاج به پيش نياز رياضي خاصي مد نظر است .
اين رو هم بگم كه من دانشجوي ترم 2 هستم

said92

عضو جدید
واحد توليد ي co2 (دي اكسيد كربن )

واحد توليد ي co2 (دي اكسيد كربن )

سلام

از دوستان كسي مي داند واحد توليد ي co2 چگونه كار مي كند از چه چيزي اين گاز را بدست مي اورد و اينكه ارزانترين روش براي توليد دي اكسيد كربن خالص (بدون مونوكسيد ) چه مي باشد براي گلخانه مي خواهم
با تشكر
........................................................................................................................

شکیبادوست

عضو جدید
کاربرد معرف فنول فتا لئن در آزمایش اثر دما بر حلالیت
علت کدر شدن واکنش بین اسید سولفوریک و تیو سولفات سدیم
علت استفاده از چسپ نشاسته استات سدیم و تیوسولفات سدیم در آزمایش سنتیک درجه صفرم

آخرین ویرایش:

k_siroos

مدیر بازنشسته
با سلام
آيا براي يادگيري شبكه هاي عصبي به كمك كتاب دكتر محمد باقر منهاج به پيش نياز رياضي خاصي مد نظر است .
اين رو هم بگم كه من دانشجوي ترم 2 هستم

سلام دوست عزیز ...

به اطلاعات ریاضی آنچنانی نیاز ندارید ؛ بیشتر در حد خواص ماتریس هاست که در دوره دبیرستان هم خوندید ...

موفق باشید . :gol:

pesare shad

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسی جوش

مهندسی جوش

:gol::gol:دوستان :gol:سلام
خواهش دارم که اگه در مورد این رشته :)w10:مهندسی جوشکاری )اطلاعاتی دارید به پنل من یا آدرس:
m.rasoulzade_eng@yahoo.com بفرستید و یا در همین تاپیک اطلاع رسانی کنید.:w27:
صمیمانه تشکر میکنم:w36:

سلام

از دوستان كسي مي داند واحد توليد ي co2 چگونه كار مي كند از چه چيزي اين گاز را بدست مي اورد و اينكه ارزانترين روش براي توليد دي اكسيد كربن خالص (بدون مونوكسيد ) چه مي باشد براي گلخانه مي خواهم
با تشكر
........................................................................................................................

ارزانترین روش و ساده ترین روش برای تولید دی اکسید کربن، سوزاندن گاز طبیعی و یا پروپان (یا مخلوط پروپان و بوتان) مایع است. اگر فرآیند سوختن کامل باشه رنگ شعله آبی رنگ پررنگ با لبه های آبی روشن بوده و فقط دی اکسید کربن تولید میشه. وقتی شعله زرد رنگ باشه و یا لبه های شعله بجای آبی، زرد باشه، منو اکسید کربن تولید میشه. البته خود منو اکسید کربن می تونه با شعله آبی کمرنگ و کوتاه، در هوا بسوزه و به دی اکسید کربن تبدیل بشه.
اگر می خواهید برای گلخانه استفاده کنید می تونید به راحتی از سوزاندن گاز طبیعی استفاده کنید.
(ولی اگر به عنوان خوراک راکتور برای انجام فرآیندهای شیمیایی می خواهید استفاده کنید باید جریان گاز دی اکسید کربن رو از یک بستر کاتالیستی عبور بدید تا غلظت منو اکسید کربن رو به حداقل برسونید)

sima.niki

عضو جدید
شما میدونید در مبادله کننده های یونی وقتی مس 2بار+با ید 1بار _مختلط میشه محصول چی میده؟2-شرایط اساسی یک رزین سودمند چیه؟در تهیه پرمنگنات ازسنگ معدن پیرولوزیت میتونیم به جایkclo3ازs2o8یک1بارمنفی به عنوان اکسنده استفاده کنیم.اگر درمورد هرکدوم میدونید ممنمون میشم کمکم کنید

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
کاربرد معرف فنول فتا لئن در آزمایش اثر دما بر حلالیت
علت کدر شدن واکنش بین اسید سولفوریک و تیو سولفات سدیم
علت استفاده از چسپ نشاسته استات سدیم و تیوسولفات سدیم در آزمایش سنتیک درجه صفرم

علت استفاده از تیو سولفات به خاطر این هستش که یک نوع کاتالیست هستش، و علت استفاده از چسب نشاسته اینه که یک نوع حکم معرف رو دارد که برای مشخص شدن تغییر رنگ ازش استفاده می کنند.

eng_moatamedi

عضو جدید
درخواست كتاب HYSYS

درخواست كتاب HYSYS

سلام خدمت تمام مهندسان عزيز من اين كتابو ميخواستم البته چون كتابش فارسيه نميدونم مشمول قانون CopyRight ميشه يا نه!

آموزش گام به گام نرم افزار مهندسی Hysys 3.01: سطح مقدماتی و میانی
شقایق خلجی

مشخصات کتاب

• تعداد صفحه: 764
  • نشر: دیباگران تهران (16 فروردین، 1385)
  • شابک: 964-354-621-7
  • قطع کتاب: وزیری
  • وزن: 1400 گرم

houman-h

عضو جدید
درخواست روش آزمایش

درخواست روش آزمایش

با سلام
یک نمونه محصول دارویی - مکمل غذایی دام - دارم که میخوام آزمایشهای زیر را در محدوده های ذکر شده انجام بدم . لطفا هرکس دستور العملی مربوط به روش های انجام آزمایشات زیر را داره ، به من ارائه بده
ممنونم
Mg 20gr
Fe 5gr
Zn 1700mg
Cu 200mg
I 100mg
Co 80gr
Se 1400mg
Mn 1400mg
Ca 60mg
P 3mg
Na 250mg
Cl 350mg

said92

عضو جدید
دوست عزيز ممنون از لطف و وقتي كه براي من گذاشتيد
ميشود كمي بيشتر در مورد بستر كاتاليستي برايم توضيح دهيد بنده بسيار مبتدي هستم فقط مي دانم كه با ذرات طلا و يا روش نانو كه كوچكترين اطلاعاتي در اين مورد ندارم چنين فرايندي امكان پذير است اگر ممكن است روش عملي آن را برايم توضيح دهيد
باز هم سپاسگذارم

said92

عضو جدید
ارزانترین روش و ساده ترین روش برای تولید دی اکسید کربن، سوزاندن گاز طبیعی و یا پروپان (یا مخلوط پروپان و بوتان) مایع است. اگر فرآیند سوختن کامل باشه رنگ شعله آبی رنگ پررنگ با لبه های آبی روشن بوده و فقط دی اکسید کربن تولید میشه. وقتی شعله زرد رنگ باشه و یا لبه های شعله بجای آبی، زرد باشه، منو اکسید کربن تولید میشه. البته خود منو اکسید کربن می تونه با شعله آبی کمرنگ و کوتاه، در هوا بسوزه و به دی اکسید کربن تبدیل بشه.
اگر می خواهید برای گلخانه استفاده کنید می تونید به راحتی از سوزاندن گاز طبیعی استفاده کنید.
(ولی اگر به عنوان خوراک راکتور برای انجام فرآیندهای شیمیایی می خواهید استفاده کنید باید جریان گاز دی اکسید کربن رو از یک بستر کاتالیستی عبور بدید تا غلظت منو اکسید کربن رو به حداقل برسونید)

دوست عزيز اين مسئله برايم خيلي مهم مي باشد اميدوارم بنذه را رهنمايي نماييد

دوست عزيز اين مسئله برايم خيلي مهم مي باشد اميدوارم بنذه را رهنمايي نماييد

خواهش می کنم دوست عزیز. تا جایی که بلد باشم در خدمتم :smile:

واکنش تبدیل منواکسید کربن به دی اکسید کربن واکنشی گرمازا هست اما انرژی اکتیواسیون این واکنش بالا هست. انرژی اکتیواسیون، سطحی از انرژی هست که لازم هست مواد اولیه واکنش به اون سطح از انرژی برسند (غالباً با استفاده از افزایش دما) تا واکنش قابل انجام باشه. برای همین تبدیل منو اکسید کربن به دی اکسید کربن در دمای محیط به تنهایی صورت نمی گیره و نیاز به دمای بالا داره. برای حل این مشکل کاری که می کنن اینه که از یک کاتالیست استفاده می کنن. در مجاورت کاتالیست، واکنش نیاز به انرژی اکتیواسیون کمتری داره که به منزله دمای پایین تر هست. به عبارت دیگه کاتالیست امکان انجام شدن واکنش تبدیل منو اکسید کربن به دی اکسید کربن رو در کمی بالاتر از دمای محیط فراهم می کنه. کاتالیست ها معمولاً از یک پایه بی اثر (یا کم اثر و یا دارای اثر هم-تقویت کنندگی که بهش اثر سینرجیسم می گن) انتخاب می شه، مثلاً سیلیکا SiO2. پایه کاتالیست باید مقاومت خوب حرارتی و فرسایش داشته باشه و به راحتی بر اثر شوک حرارتی، جابجا کردن و انتقال کاتالیست، دمای بالا جریان گاز و ... مقاوم باشه. بر روی این پایه، با استفاده از روش های خاص، میان فلزات مشخصی رو به صورت ابعاد نانویی قرار می دن. مثلاً یک روش قدیمی تر اینکار اینه که فلز مورد نظر رو مایع کرده و در شرایط خیلی خاص و در محیط بی اثر اون رو تبخیر می کنن و پایه کاتالیست رو در مسیر این بخار فلز قرار می دن تا بخار فلز در ابعاد نانویی روی پایه رسوب بکنه و کاتالیست مورد نظر رو ایجاد کنه. برای کاتالیست ها فاکتوری به اسم سطح ویژه تعریف میشه و به صورت متر مربع از کاتالیست به ازای هر گرم از کاتالیست هست. یعنی گفته میشه که فلان کاتالیست دارای سطح (مثلاً) 200 مترمربع به ازای هر گرم از کاتالیست هست. یعنی مساحتی به اندازه یک دیوار به ارتفاع 10 متر و پهنای 20 متر ! دقت بکنید این سطح مجموع کل خلل و فرج داخلی دانه های کاتالیست هست و تنها سطح خارجی اون نیست. هر چه سطح ویژه کاتالیست بیشتر باشه، میشه گفت فعالیت بالاتری داره.
از ترکیبات مختلف فلزات گوناگون برای ساخت کاتالیست استفاده میشه. کاتالیستی که منو اکسید کربن رو به دی اکسید کربن تبدیل می کنه معمولاً از طلا و مولیبدن بر پایه سیلیکا ساخته شده. این کاتالیست رو در یک محفظه قرار می دن و جریان گاز دارای منو اکسید کربن رو از داخل این محفظه عبور می دن. وقتی منو اکسید کربن و اکسیژن از روی این «بستر کاتالیستی» عبور می کنه، واکنش اکسیداسیون انجام شده و تبدیل به دی اکسید کربن میشه و از انتهای محفظه بستر کاتالیستی خارج میشه.
دم دست ترین کاتالیست برای این کارتون، همون چیزی هست که در مسیر اگزور ماشین ها قرار داده شده (در کف ماشین). این دقیقاً همون کاتالیستی هست که منو اکسید کربن رو به دی اکسید کربن تبدیل می کنه. مشکل اصلی این فرآیند اینه که ممکنه واکنش از مسیر دیگه ای غیر از واکنش منو اکسید کربن با اکسیژن انجام بشه. به این صورت که 2تا مولکول منو اکسید کربن با هم وارد واکنش شده و محصولات اون یک مولکول دی اکسید کربن و یک مولکول کربن (دوده) هست که این کربن روی سطح خارجی کاتالیست رسوب می کنه و باعث کاهش سطح ویژه کاتالیست شده و به مرور زمان کاتالیست رو از فعالیت میندازه. برای همینه که می گن کاتالیست ماشین باید هر 60هزار کیلومتر تعویض بشه.
کافیه شما یک مبدل کاتالیستی ماشین تهیه کنید (حتماً باید نو باشه تا دارای بیشترین سطح ویژه و فعالیت باشه) و با لوله کشی، مسیر گاز حاصل از احتراقتون (به منزله تولید دی اکسید کربن) رو از داخل اون بستر عبور بدید. دقت کنید برای این کار لازم هست که دمای گاز از دمای محیط کمی بالاتر باشه و عبور دادنش در دمای محیط نمی تونه واکنشی انجام بده.

سعید جان سعی کردم خیلی مختصر و مفید توضیح بدم. اگر ابهامی در گفته هام یا سوالی داشتید، در خدمتم.

بالا