درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

alifrd

عضو جدید
نیاز به اطلاعاتی در مورد جاذب رطوبت مولکولار سیو

نیاز به اطلاعاتی در مورد جاذب رطوبت مولکولار سیو

با سلام
به اطلاعاتی در مورد جاذب رطوبت مولکولار سیو (molecular sieve) استفاده شده در واحد نم زدایی پالایشگاه گازی نیاز دارم.
عکس ، فیلم ، مقاله ، متن و ...

ممنون میشم

روش های تصفیه پساب های پالایشگاه های گاز

روش های تصفیه پساب های پالایشگاه های گاز

سلام
دوستن کسی مقاله ای درباره روش های تصفیه و جداسازی آلاینده های پساب های واحد های فرآوری گاز طبیعی داره؟

SAEEDnumber1

عضو جدید
با سلام
از دوستان کسی اطلاع داره ثابت سرعت واکنش رو از چه منبعی میشه پیدا کرد؟
دنبال ثابت سرعت واکنش زیر هستم
[h=1]Chemisorption of CO2 into NaOH solution[/h]CO2(g) → CO2(aq

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
با سلام
از دوستان کسی اطلاع داره ثابت سرعت واکنش رو از چه منبعی میشه پیدا کرد؟
دنبال ثابت سرعت واکنش زیر هستم
Chemisorption of CO2 into NaOH solution

CO2(g) → CO2(aq
سینتیک یک واکنش رو میخواید بهترین راه سرچ مقاله هست. مثلا این مقاله رو ببینید توش هست یا نه
Kinetics of reaction between carbon dioxide and hydroxyl ions in aqueous electrolyte solutions

پیوست ها

• Kinetics-of-reaction-between-carbon-dioxide-and-hydroxyl-ions.pdf
    803.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از دوستام به جواب این سوالا نیاز داره و فرصت زیادیم نداره...کسی میتونه کمک یا راهنمایی کنه...نتونستم چیز بدرد بخوری براش پیدا کنم...

1.چگونه با کم و زیاد کردن PH، آنزیم ها رسوب می کنند یا حل میشوند وبه راحتی جدا میشوند؟

2.از چه روشهایی برای جداسازی و تخلیص آنزیمها استفاده میکنیم؟

abbas67set

عضو جدید
حلالیت CS2 و CCL4

حلالیت CS2 و CCL4

سـلام
میشه لطفا بگید حلالیت قیر در کدام محلول بیشتره؟ CS2 یا CCl4 ؟؟؟

hossein_t

عضو جدید
سلام دوستان.کسی میتونه توضیح بده کامل.که فلشینگ چیست؟چ موقع اتفاق می افته؟فلش شدن یعنی چی؟

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان.کسی میتونه توضیح بده کامل.که فلشینگ چیست؟چ موقع اتفاق می افته؟فلش شدن یعنی چی؟
سلام
فلش شدن یعنی جدا شدن فاز بخار و مایع از هم. خیلی توضیح خاصی نداره. یه فرایند خیلی ساده هست. در جریانی که دوفازی گاز و مایع است رو وارد برج فلش میکنن. در اون برج هیچ اتفاق خاصی برای سیال نمی افته. فقط زمان ماندی پیدا میکنه که فاز ها از هم جدا بشن و گاز رو از بالا و مایع رو از پایین بگیرن.

hossein_t

عضو جدید
سلام
فلش شدن یعنی جدا شدن فاز بخار و مایع از هم. خیلی توضیح خاصی نداره. یه فرایند خیلی ساده هست. در جریانی که دوفازی گاز و مایع است رو وارد برج فلش میکنن. در اون برج هیچ اتفاق خاصی برای سیال نمی افته. فقط زمان ماندی پیدا میکنه که فاز ها از هم جدا بشن و گاز رو از بالا و مایع رو از پایین بگیرن.

اساس جداسازی آب و بخار چ جوره؟ آب با دمای حدود 300درجه و فشار 30بار رو وارد یک مخزن کوچیک می کنند و فلش می شود.چ چیزی باعث جدا شدن آب و بخار از هم میشود؟

P O U R I A

مدیر تالار
اساس جداسازی آب و بخار چ جوره؟ آب با دمای حدود 300درجه و فشار 30بار رو وارد یک مخزن کوچیک می کنند و فلش می شود.چ چیزی باعث جدا شدن آب و بخار از هم میشود؟
هیچ عمل خاصی درون مخزن صورت نمیگیره. در اصل توی خط جریان سیال هم فاز ها از هم جدا هستن. ولی به دلیل سرعت بالا مدام با هم مخلوط میشن. ولی با دادن کمی ارامش به سیال به سرعت فازها از هم جدا میشن که این کار رو با برج فلش انجام میدن.

hossein_t

عضو جدید
هیچ عمل خاصی درون مخزن صورت نمیگیره. در اصل توی خط جریان سیال هم فاز ها از هم جدا هستن. ولی به دلیل سرعت بالا مدام با هم مخلوط میشن. ولی با دادن کمی ارامش به سیال به سرعت فازها از هم جدا میشن که این کار رو با برج فلش انجام میدن.

مرسی از جوابت.ممنون ک جواب دادین .گاهی اوقات میگن ، لاین یا مسیر رو فلش می کنن.این فلش کردن یعنی چی؟

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام:gol:

دوستان لطفا یه جزوه بیوشیمی و میکروبیولوژی خوب از یه دانشگاه معتبر میخواستم....مربوط به دوره کارشناسی مهندسی شیمی_صنایع غذایی:w05:

ممنون

sami6262

عضو
دوستان کسی میتونه این سوال رو با راه حل برای من جواب بده و بفرسته:
در یک مخزن 2000 لیتر آب با دمای 70 درجه سانتیگراد داریم. چه مقدار آب با دمای 30 درجه اضافه کنیم تا دمای نهایی به 35 درجه برسه؟

دوستان کسی میتونه به این سوال پاسخ بده؟

SAEEDnumber1

عضو جدید
با سلام
از دوستان کسی اطلاع داره محاسبه عدد رینولدز برای سیستم جذب گاز توسط مایع، وقتی فاز مایع پراکنده باشه با جالتی که فاز گاز پراکنده باشه متفاوته؟

Hadie89

عضو جدید
کاربرد های راکتور بستر سیال در صنعت ایران

کاربرد های راکتور بستر سیال در صنعت ایران

سلام من میخاستم بدونم راکتور های بستر سیال در چه صنایعی کاربرد دارند کسی اطللاعاتی داره؟
ممنون

*Spook*

عضو
سلام به دوستان عزیز :smile:
کسی میتونه بهم کمک بکنه برای حل این 2 تا سوال؟اگر بتونید تو خصوصی با من در ارتباط باشین بهتره که اینجا شلوغ نشه!
این اثباتی هستش :
http://s6.uplod.ir/i/00716/ifbap3omnnee.jpg

و این یکی باید بعد از نوشتن معادلات با متلب حلش بکنم,که اینجا بنده فقط به معادلاتش نیاز دارم :
http://s6.uplod.ir/i/00716/0w0kbgw5uddb.jpg
ممنونتون میشم!:gol:

آخرین ویرایش:

mozhgan goodarzi

عضو جدید
اثبات معادله برای ضریب فوگاسیته گاز خالص

اثبات معادله برای ضریب فوگاسیته گاز خالص

با سلام خدمت انجمن مهندسی شیمی
درخواست اثبات معادله زیر را داشتم.

با تشکر

(RTLnᶲ=∫[SUP]∞[/SUP][SUB]v [/SUB](p/n – RT/V ) dv –RTLn Z+RT(Z-1

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. خوبین بچه ها؟
آقا یه سوال
یه فرآیند تولید متانول هست از گاز متان. میدونین که یه سری مواد هم اون وسط تولید میشه. آب نیز به فرآیند میزنن.
حالا من سوالم اینه که فرض کنین که در یه فرآیند از 10 مترمکعب گاز متان، 10 کیلو متانول گرفتیم. حالا اگه بخوایم 100 کیلو متانول بگیریم، چقدر گاز متان لازمه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام. خوبین بچه ها؟
آقا یه سوال
یه فرآیند تولید متانول هست از گاز متان. میدونین که یه سری مواد هم اون وسط تولید میشه. آب نیز به فرآیند میزنن.
حالا من سوالم اینه که فرض کنین که در یه فرآیند از 10 مترمکعب گاز متان، 10 کیلو متانول گرفتیم. حالا اگه بخوایم 100 کیلو متانول بگیریم، چقدر گاز متان لازمه؟
درود بر شما
حدودا برا 100 کیلو مول متانتول 73-75 کیلو مول متان لازمه
ببخشید دوباره که خوندم برام سوال پیش اومد؟!!!
شما از کدوم فرآیند از 10 متر مکعب متان 10 کیلو متانول گرفتی؟!
اینی که شما اول توضیح دادی Steam Reforming هست که خودش از دو بخش پرایمری و سکندری تشکیل میشه و چون متانول از شکستن متان و آب و تبدیل شدنش به گاز سنتز و ترکیب شدن دوباره ی گاز سنتز بدست میاد حدودا از هر 10 متر مکعب متان البته بسته به فشار گاز 1.3 برابر متانول بگیری!

آخرین ویرایش:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر شما
حدودا برا 100 کیلو مول متانتول 73-75 کیلو مول متان لازمه
ببخشید دوباره که خوندم برام سوال پیش اومد؟!!!
شما از کدوم فرآیند از 10 متر مکعب متان 10 کیلو متانول گرفتی؟!
اینی که شما اول توضیح دادی Steam Reforming هست که خودش از دو بخش پرایمری و سکندری تشکیل میشه و چون متانول از شکستن متان و آب و تبدیل شدنش به گاز سنتز و ترکیب شدن دوباره ی گاز سنتز بدست میاد حدودا از هر 10 متر مکعب متان البته بسته به فشار گاز 1.3 برابر متانول بگیری!
متشکرم، خب چحوری این اعداد رو گفتی؟
منظورم کل فرآینده دیگه. ابتدا متان وارد فرآیند میشه. شما یه مرز ببند رو کل فرآیند. ورودیش متانه، خروجیشم متانول

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
متشکرم، خب چحوری این اعداد رو گفتی؟
منظورم کل فرآینده دیگه. ابتدا متان وارد فرآیند میشه. شما یه مرز ببند رو کل فرآیند. ورودیش متانه، خروجیشم متانول

اینایی که گفتم از اطلاعات فرآیندی واحد هایی که اجرا شده مثل زاگرس بدست اومده
شما به نحوه ی شکل گیری فرآیند ظاهرا کار نداری و فقط میخوای بدونی یه من ماست چقدر کره میده دیگه؟
از هر هفتصد کیلو متان یه تن متانول میگیرن

آخرین ویرایش:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینایی که گفتم از اطلاعات فرآیندی واحد هایی که اجرا شده مثل زاگرس بدست اومده
شما به نحوه ی شکل گیری فرآیند ظاهرا کار نداری و فقط میخوای بدونی یه من ماست چقدر کره میده دیگه؟
از هر هفتصد کیلو متان یه تن متانول میگیرن
اها عالیه. خب بیا همینو بصورت theoritical بیانش کنیم. ببینیم چرا بازای هقتصد کیلومتان، یک تن متانول میگیریم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اها عالیه. خب بیا همینو بصورت theoritical بیانش کنیم. ببینیم چرا بازای هقتصد کیلومتان، یک تن متانول میگیریم

ببین تو واحد رفرمینگ ch4 با h2o ترکیب میشه و میده co+h2
اینو موازنه کن و بنویس
بعدشم فرمول متانول چیه؟
Ch3oh
خب این از ترکیب هیدروژن و مونو اکسید به نسبت ۲ به یک تشکیل میشه
حالا ببین با شکستن یه مول متان چقد متانول میتونی درست کنی؟
همین و بس بعد با نوشتن اینایی که گفتم در می یابی که چرا یه من ماست اینقدر کره میده

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببین تو واحد رفرمینگ ch4 با h2o ترکیب میشه و میده co+h2
اینو موازنه کن و بنویس
بعدشم فرمول متانول چیه؟
Ch3oh
خب این از ترکیب هیدروژن و مونو اکسید به نسبت ۲ به یک تشکیل میشه
حالا ببین با شکستن یه مول متان چقد متانول میتونی درست کنی؟
همین و بس بعد با نوشتن اینایی که گفتم در می یابی که چرا یه من ماست اینقدر کره میده
مرسی، خب این چیزایی که گفتی رو انجام دادم، ولی با جوابت زمین تا آسمون فرق داره. ضمن اینکه واکنشها تعادلی هم هستن و من نمیدونم وقتی دبی خوراک عوض میشه، میزان تبدیل واکنش تغییری میکنه یا نه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مرسی، خب این چیزایی که گفتی رو انجام دادم، ولی با جوابت زمین تا آسمون فرق داره. ضمن اینکه واکنشها تعادلی هم هستن و من نمیدونم وقتی دبی خوراک عوض میشه، میزان تبدیل واکنش تغییری میکنه یا نه؟
شما محاسباتتو بذار اینجا ببینیم چه کردی و این زمین تا آسمونت چقدر ه فاصلش؟

بالا