درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

eng.che

کاربر فعال
سلام بچه ها یه سوال ساده داشتم
یه محلول اسید سولفوریک 0.1 مولار با pH=2 دارم. میخوام با اضافه کردن سود pH محلول رو به 4 برسونم. حجم هم فرض کنید 1لیتر باشه. چقدر سود لازم هست؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بچه ها یه سوال ساده داشتم
یه محلول اسید سولفوریک 0.1 مولار با pH=2 دارم. میخوام با اضافه کردن سود pH محلول رو به 4 برسونم. حجم هم فرض کنید 1لیتر باشه. چقدر سود لازم هست؟
درود بر شما
از فرمول PH که استفاده کنیم میبینیم باید غلظت هیدروژن تو محلول از 0.01 به 0.0001 برسه و برای این کار باید غلظت هیدروژن رو 0.0099 واحد کاهش داد و اگر این واحد غلظت رو مولار بگیریم با استفاده از فرمول C1V1=C2V2
بایستی در حجم برابر از OH با غلظت برابر استفاده کنیم اما چون اسید سولفوریک اسید 2 عاملی هست باید غلظت سود رو دو برابر مقدار مورد نظر بگیریم
برای این کار با حل کردن حدودا 800 میلی گرم سود در یک لیتر آب میتونید محلول رو به PH مورد نظر برسونید
پیروز باشید:gol:

faranak123susmar

عضو جدید
سلام بچه ها.
نمیدونم سوالم به تاپیک ربط داره یا نه!
با دکتر امیدخواه و پهلوانزاده که استادان دانشگاه تربیت مدرس (مهندسی شیمی) هستن آشنایی دارین؟
چجوری نمره میدن؟ کار زیاد میخان؟ و ...

arash.t

عضو جدید
سلام
چه وقتی میشه شرط خنثی سازی الکتریکی محلیو از آنالیز ابعادی قانون گوس بدست آورد؟؟؟؟
اگه کسی میدونه کمکم کنه هرچه قدرم ک سطحی باشه
ممنون

ensrn

عضو جدید
تجزیه گیاه

تجزیه گیاه

سلام دوستان وقت بخیر.
دوستان عزیز من میخام یک گیاه رو تجزیه کنم وعناصر تشکیل دهنده اون رو به دست بیارم.روشی وجود داره تا بشه این کارو کرد؟هزینش به نظرتون چقدر میتونه باشه ؟میتونید محدوده قیمت تجزیه یک گیاه رو حدس بزنید؟تجزیه یک گیاه زیاد وقت میبره؟
از همتون متشکرم که راهنمایم کنید.

diamondpersia

کاربر فعال
سلام
من روی مدلسازی و بهینه سازی فرایند تولید اسید نیتریک کار کرده ام. الان میخواهم تعداد ارجاعات به کد متلب در زمانی که برنامه بهینه می شود راپیدا کنم. لطفا راهنمایی کنید.

نیک نژاد89

عضو جدید
داروهای گیاهی-عوارض قبل رسیدن به اندام هدف

داروهای گیاهی-عوارض قبل رسیدن به اندام هدف

با سلام
بچه ها اطلاعاتی راجع به عوارضی از داروهای گیاهی می خوام که قبل ازرسیدن به اندام هدف داروی مدنظر ایجاد شوند؟ متاسفانه غالب اطلاعات بعد از اثرگذاری دارو است و از این دست اطلاعات نمی دونم از کجا جور کنم ؟ لطفا راهنماییم کنید.
با تشکر

ئدز

عضو جدید
سلام دوستان کسی اطلاعاتی در مورد فیلتر های طبیعی مثل پوست گردو پروسس نشده داره؟؟؟؟؟؟خییییللللیییی لازم دارم اما وقت ندارم :(((((((((((((((((( لطفا سریع جواب بدید یه سری اطلاعات کلی میخوام برای شروع کار ازمایش گاهی که برم همکار شم

leyla70

عضو جدید
سلام
یه سوال در رابطه با مبحث انتقال حرارت.
در حل مسائل مربوط به انتقال حرارت در لوله ها و کره ها شرط مرزی که مینویسم این هست که گرادیان دما در مرکز کره یا در محور استوانه صفر است.چرا؟؟؟؟چطور میشه اینو اثبات کرد؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال در رابطه با مبحث انتقال حرارت.
در حل مسائل مربوط به انتقال حرارت در لوله ها و کره ها شرط مرزی که مینویسم این هست که گرادیان دما در مرکز کره یا در محور استوانه صفر است.چرا؟؟؟؟چطور میشه اینو اثبات کرد؟؟؟
درود بر شما
شرایط مرزی از فرمول خاصی اثبات نمیشن و معمولا مقادیر ثابتی هستند که توسط ابزار سنجش طبق تجربه بدست میان

mary120

عضو جدید
سلام بچه ها ، کسی میدونه دیورژانس u در مختصات استوانه ای و کروی چه جوری به دست میاد ؟ مربوط به درس ریاضیات مهندسی ارشده . ممنون میشم جواب بدین ، من تو ضرب بردار یکه ها مشکل دارم :(

hossein_t

عضو جدید
water column

water column

سلام دوستان.من درباره ستون ابwater column مطلب میخوام.ک چی هست و چگونه کار میکند؟

s.z.22

عضو جدید
سلام

سلام

کسى مى تونه بااين مدل ماشين حساب رگرسيون بگيره
casio fx-3600pv?

Farez 132

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کاربرد محاسبات در مهندسی شیمی

کاربرد محاسبات در مهندسی شیمی

با عرض سلام خدمت دوستان مهندس،استاد محاسبات عددی به ما گفته بگردید تو رشته خودتون مثالهایی که با مباحث مربوط به محاسبات عددی حل میشه رو بیارید تا نمره بگیرید به نظر شما تو چه مباحثی بگردم و پیدا کنم ??

baran1993

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان مهندس،استاد محاسبات عددی به ما گفته بگردید تو رشته خودتون مثالهایی که با مباحث مربوط به محاسبات عددی حل میشه رو بیارید تا نمره بگیرید به نظر شما تو چه مباحثی بگردم و پیدا کنم ??

سلام.توی حرارت1 قسمت تفاضل محدود با محاسبات عددی حل میشه.
توی راکتور موقع پیدا کردن معادله واکنش با استفاده از داده های غلظت بر حسب زمان،در واقع میشه فیت کردن که جز مباحث محاسبات عددیه.حداقل کردن مجذور مربعات خطاها
مثلا واسه برج تقطیر اگه موازنه جرما رو بنویسیم چند معادله چند مجهول به دست میاد.. که با روش های ژاکوبی یا گوس سیدل یا حذفی گوس ... میشه حلش کرد

Farez 132

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.توی حرارت1 قسمت تفاضل محدود با محاسبات عددی حل میشه.
توی راکتور موقع پیدا کردن معادله واکنش با استفاده از داده های غلظت بر حسب زمان،در واقع میشه فیت کردن که جز مباحث محاسبات عددیه.حداقل کردن مجذور مربعات خطاها
مثلا واسه برج تقطیر اگه موازنه جرما رو بنویسیم چند معادله چند مجهول به دست میاد.. که با روش های ژاکوبی یا گوس سیدل یا حذفی گوس ... میشه حلش کرد

ممنونم دوست عزیز

soroor_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ببخشید شما میدونید تو کارخونه خمیرمایه از چه نوع پمپ و مبدلی استفاده میشه؟

ممنون

eng.che

کاربر فعال
سلام بچه ها
من دنبال عوامل موثر بر افزایش میزان آهن در فرآیند تولید سولفات آهن میگردم. ممنون میشم اگر ممکنه مقاله یااطلاعاتی دارید در اختیارم بزارید

sevda1362

عضو جدید
درخواست: استخراج سیلیس

درخواست: استخراج سیلیس

با سلام خدمت دوستان عزیز
از مطالب مفیدی که در سایت قرار می دهید خیلی متشکرم
دوستان کسی مطلبی در مورد استخارج شیلیس از مواد معدنی مثلا پامیس یا خاکستر فرار داره که برام بفرسته؟ ممنون میشم

moji777

عضو جدید
واكنش گرماده

واكنش گرماده

سلام و درود بر مهندسان گرام!
اقا كسي ميتونه به من كمك كه يه واكنش شيميايي گرماده ساخت كه شرايط زير رو داشته باشه؟
١- مواد أوليه ارزون باشه
٢- در اب حلاليت بالايي داشته باشن
٣- گرما دهي بالا داشته باشه و چنانچه محصولات گاز و يون باشن بسيار عالي خواهد بود
متشكرم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام و درود بر مهندسان گرام!
اقا كسي ميتونه به من كمك كه يه واكنش شيميايي گرماده ساخت كه شرايط زير رو داشته باشه؟
١- مواد أوليه ارزون باشه
٢- در اب حلاليت بالايي داشته باشن
٣- گرما دهي بالا داشته باشه و چنانچه محصولات گاز و يون باشن بسيار عالي خواهد بود
متشكرم

درود بر شما
گرماش چقدر باشه؟
معمولا واکنش های انحلال گرماده هستن
برای چه کاری میخوای؟
اگه گرمای زیاد میخوای اسید سولفوریک بریز تو آب
هم گرمای خیلی زیادی میده و هم یونیزه میشه
گاز نیز فک میکنم آزاد میکنه
یا یه تیکه کلسیم بنداز تو سولفوریک هم هیدروژن آزاد میکنه هم گرم میکنه هم یون آزاد میکنه
راه های رسیدن به مقصود زیاد هست
اگر بگی واسه چه کاری میخوای میشه بهتر راهنماییت کرد

mahboubrh

عضو جدید
سلام و خسته نباشید به همگی
در مورد" بررسی تعادل جامد مایع در محلول های الکترولیت با استفاده از معادلات حالت " کسی مقاله ی خوبی داره ؟

sami6262

عضو
دوستان کسی میتونه این سوال رو با راه حل برای من جواب بده و بفرسته:
در یک مخزن 2000 لیتر آب با دمای 70 درجه سانتیگراد داریم. چه مقدار آب با دمای 30 درجه اضافه کنیم تا دمای نهایی به 35 درجه برسه؟

abbas67set

عضو جدید
سوال * نحوه تعیین درصد قیر*

سوال * نحوه تعیین درصد قیر*

سلام
به چه صورت درصد قیر یه ماده معدنی بعنوان مثال قیرطبیعی رو مشخص می کنند؟
بر فرض مثال درصد قیر قیرطبیعی با این آنالیز!

مشاهده پیوست 253484

بالا