درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان .خسته نباشید

یه سوال در مورد میزان کلر باقی مانده آب داشتم . وقتی کلر آزاد باقی مانده آب شبکه توزیع رو اندازه میگیرم ( خونه خودم ) ، 0.5 یا 0.4 میلیگرم در لیتر نشون میده .
اما وقتی آب ذخیره شده در مخزن رو اندازه میگیرم ، فاقد کلر هست . در صورتیکه همین آب شبکه توزیع هست که در مخزن ذخیره شده . ( معمولا یک روزی از ذخیره آب میگذره )
دلیلش چیه ؟ میشه گفت کلر ماده فرار هست و به مرور زمان از آب خارج میشه ؟
مخزن ذخیره شهر که اونجا کلرزنی انجام میشه ، میزان کلر رو روی 0.9 یا 1 mg/lit تنظیم میکنند .

ممنون

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
عرض سلام خدمت همه مهندسین گرامی

احتراما من در درس تصفیه آب و فاضلاب صنعتی باید یک پروژه در مورد تصفیه آب صنعتی نیروگاه حرارتی شهید منتظری اصفهان ارائه بدم. در ابتدا باید سیکل کامل تولید برق نیروگاه نوع حرارتی رو توضیح بدم ولی با توجه به رشتم هیچ اطلاعی ندارم و بعده این تازه باید برم سراغ سیستم تصفیه آب صنعتی نیروگاه که بازم اطلاع چندان زیادی ندارم البته چندتا فرآیندهایی که برای تصفیه انجام میشه رو بلدم ولی .....
میشه از دوستان خواهش کنم یه کمکی بهم بدن و یه فایل پاورپوینت (ترجیحا) یا ورد یا یه کتاب در مورد تصفیه آب صنعتی نیروگاه حرارتی بهم معرفی کنن.....

بسیار ممنووووون

یه فایل درمورد اب صنعتی و تصفیه اون امیدوارم بهتون کمک کنه حداقل یه پیش زمینه براتون بشه

مشاهده پیوست آب صنعتی.pdf

پاورپونتشم دارم ولی متاسفانه نشد اپلودش کنم اگر مطلب مناسب بود براتون ایمیلش میکنم

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام دوستان .خسته نباشید

یه سوال در مورد میزان کلر باقی مانده آب داشتم . وقتی کلر آزاد باقی مانده آب شبکه توزیع رو اندازه میگیرم ( خونه خودم ) ، 0.5 یا 0.4 میلیگرم در لیتر نشون میده .
اما وقتی آب ذخیره شده در مخزن رو اندازه میگیرم ، فاقد کلر هست . در صورتیکه همین آب شبکه توزیع هست که در مخزن ذخیره شده . ( معمولا یک روزی از ذخیره آب میگذره )
مخزن ذخیره شهر که اونجا کلرزنی انجام میشه ، میزان کلر رو روی 0.9 یا 1 mg/lit تنظیم میکنند .

ممنون

سلام
ممکن است کلرزنی در خط انجام بشه نه در مخازن. در بعضی از سیستمهای ششبکه توزیع برای اتلاف کلر از این سیستم استفاده می کنند.
البته ممکنه

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان .خسته نباشید

ممنون

سلام
ممکن است کلرزنی در خط انجام بشه نه در مخازن. در بعضی از سیستمهای ششبکه توزیع برای اتلاف کلر از این سیستم استفاده می کنند.
البته ممکنه

سلام . البته كلرزني روي خط خروجي مخزن انجام ميشه .
بحث من اينه كه مثلا ميزان كلر آزاد باقيمانده آب خروجي از مخزن 0.9 يا 1 ميليگرم بر ليتر هست . اما اين آب وقتي به شبكه توزيع ميرسه مقدار كلر آزاد باقيماندش به 0.5 يا 0.6 كاهش پيدا ميكنه . و وقتي همين آب رو توي مخزن خونگي ذخيره ميكني بعد از نيم روز يا 1 روز فاقد كلر آزاد باقيمانده ميشه .
دليل اين كاهش ميزان كلر آزاد باقيمانده به مرور زمان و در طول شبكه توزيع رو متوجه نميشم .
ممنون

rezachemical

عضو جدید
عرض سلام

ممنون به خاطر جوابتون......کمک خیلی خوبی بود.

احتراما من یه چیزی مثل پاورپوینت و ...... میخوام که بگه برای نیروگاه مثلا چه cod یا th یا ph یا .... نیاز است و برای رسیدن به اون چه فرآیندی نیازه و انجام میشه..
تقریبا با تعاریف آشنا هستم.

بازم ممنون

mataa

کاربر فعال
سلام . خسته نباشيد
دوستان مي خواستم بدونم چه پارامترهايي از آب آبشيرينكن هاي RO ( اسمز معكوس ) روي خوردگي تاثير داره ؟
الان دو آب شيرينكن داريم كه آب اين دو
آبشيرينكن توي يه مخزن 2000 متر مكعبي جمع آوري ميشه و پمپ ميشه به مخزن ذخيره شهر . در طول اين مسير از لوله هاي فولادي استفاده شده . اما با مشكل خوردگي روبرو هستيم . الان ميخوام بدونم چه پارامتري تاثير داره در اين خوردگي . EC - PH - كدورت - يا فلزات سنگين يا مثلا بارهاي مثبت و منفي يا ...

...........
..........
اگه امكان داره يه مقاله در مورد خوردگي لوله هاي انتقال آب از جنس فولادي قرار بديد .

ممنون

آخرین ویرایش:

hassan_ce

عضو جدید
سلام ازمهندسین عزیز کسی میتونه چندتا مقاله در مورد بررسی روش های اندازه گیری خواص فیزیکی وثقلی مواد غذایی جور کنه ممنون میشم؟؟

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
سلام ازمهندسین عزیز کسی میتونه چندتا مقاله در مورد بررسی روش های اندازه گیری خواص فیزیکی وثقلی مواد غذایی جور کنه ممنون میشم؟؟

سلام

بررسی روش های اندازه گیری خواص فیزیکی وثقلی مواد غذایی

چند مورد در مورد دانه ها و نشاسته :gol:

پیوست ها

• physical propertieas food.zip
    2 مگایابت · بازدیدها: 0

نیکان صدرا

عضو جدید
سلام دوستان.
لطفا در مورد LPG تولیدی پالایشگاهها کسی اطلاعاتی داره؟ میخوام بدونم چه هیدروکربنهایی و از هر کدوم چه درصدیه؟
ممنون

mahasen

عضو جدید
باسلام
این مطلب در مورد بویلرهای ترموسیفون هستش و به نسبتی از آب که وارد بویلر میشه و بخار میشه دلالت داره و معمولا عددش بین 5% تا 35% هست ولی توی صنعت vendorها این عدد رو برابر 5% میگیرن یعنی باید 20 برابر آب بچرخه تا 1 نسبتش به بخار تبدیل بشه و بیشتر برای HRSG و WHB بکار میره یعنی HEAT RECOVERY STEAM GENERATION و WASTE HEAT BOILER که در اولی معمولا آب توی تیوب ها جریان داره و توی دومی آب معمولا توی SHELL هست. فکر کنم کامل گفتم اگه بازم کمک خواستید تا دنیایی از کتاب، منابع و استانداردها رو بهتون معرفی کنم تا حالتون بهم بخوره .
ومن الله التوفیق

راستی یادم رفت بهتون بگم که توضیح بالا مربوط به boiler هست اما برای reboiler هایی که در برج ها استفاده میشود نسبت این عدد برابر با 20% لحاظ میشود که معمولا این عدد در نرم افزار aspen plus بسیار ضروری میباشد و یکی از spec های برج هنگام انتخاب ترموسیفون هستش.

والله ولی التوفیق

eng.che

کاربر فعال
سلام
ببخشید میشه توی ترجمه ی متن زیر کمکم کنید
Early work for producing high modulus fiber used a resistive heated furnace with a British Acheson grade CS graphite tube element, with power fed to each end through a
graphite current feed cone accurately machined to match a water cooled collar, which was clamped around the cone and a bus-bar attached to each collar.
اولین کارها برای تولید الیاف با مدول بالا از کوره ی بریتانی اچسون با درجه CS و المنت لوله گرافیتی انجام شد که با هر تغذیه جریان گرافیتی مخروط شکلی خارج شده و ماشین آلات با آب سرد شده که از میان مخروط و

sajjad chemi

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

سلام بر همه مهندسان عزیز
من میخوام یه پروژه تحقیقاتی خوب و به درد بخور شروع کنم تو یکی از حیطه های زیر.
به نظرتون چه موضوعی رو کار کنم خوبه؟خواهشا اونایی که تجربه دارند راهنماییم کنن.ممنون

میخوام تو این حیطه ها کار کنم:

Mixing, Transport Phenomena,

Applications of silica aerogels,
Porous Media, EOR

shiva.a.r.t

عضو
سلام این فایل هامربوط به درس های شیمی فیزیک وترمو2 هستش که باید 6تاسوال اخرهرکدوم ازاین فایل ها روتاچهارشنبه حل کنیم اگه کسی تونست توحل کردنش کمکم کنه ممنونش:gol: میشم:smile:

پیوست ها

• homework-10.pdf
    487.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • هورم ورک 1.pdf
    462.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ئدز

عضو جدید
سلام کسی اینجا هست که بت.نه به من کمک کنه من نیاز فوووووووووووری به تراز نامه انرژی صنعت سیمان کشور تو سال 91 احتیاج دارم..........یعنی جریان انرژی از ورودی به این صنعت تا جروجی از اون لطفا سریع جواب بدید

reza1559

عضو جدید
درود دوستان
من یه سوال دارم که شاید جاش توی این تاپیک نباشه اما حدس میزنم مهندسان شیمی باید جواب بدن
من یه محلول میخوام که سختی موقتش صفر باشه! سرچ کردم توی گوگل و تقریبا به آب مقطر رسیدم!
توضیح: من میخوام با این محلول دستگاه (TDS Meter(Total Dissolved solids(دستگاه اندازه گیری سختی آب دستگاه تصفیه خونگی) رو باهاش کالبره کنم!
اگه آب مقطر جواب میده آیا میتونم از آب مقطر پزشکی (واسه حل پنی سیلین) استفاده کنم؟
کلا یه محلول میخوام که که سختیش صفر باشه و گرون هم نباشه و تو بازار هم فراوون باشه.
لطفا کسی پیشنهاد نده که چرا تی دی اس متری رو که داری با یه دستگاه نو کالیبره نمیکنی!
سپاسگزارم

h0666

عضو جدید
پلی استایرن انبساطی

پلی استایرن انبساطی

سلام به مهندسای عزیز
در فرایند تولید پلی استایرن انبساطی(EPS) برای ایجاد خاصیت ضد شعله از یک نوع ادتیو به اسم (exabromocyclododecane (hbcd استفاده میشه
میخواستم بدونم این ماده چه موقع از واکنش و به چه نسبت به راکتور اضافه میشه . دوستانی که به پتروشیمی تبریز دسترسی دارن میتونن این اطلاعاتو بدست بیارن!
با تشکر

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود دوستان
من یه سوال دارم که شاید جاش توی این تاپیک نباشه اما حدس میزنم مهندسان شیمی باید جواب بدن
من یه محلول میخوام که سختی موقتش صفر باشه! سرچ کردم توی گوگل و تقریبا به آب مقطر رسیدم!
توضیح: من میخوام با این محلول دستگاه (TDS Meter(Total Dissolved solids(دستگاه اندازه گیری سختی آب دستگاه تصفیه خونگی) رو باهاش کالبره کنم!
اگه آب مقطر جواب میده آیا میتونم از آب مقطر پزشکی (واسه حل پنی سیلین) استفاده کنم؟
کلا یه محلول میخوام که که سختیش صفر باشه و گرون هم نباشه و تو بازار هم فراوون باشه.
لطفا کسی پیشنهاد نده که چرا تی دی اس متری رو که داری با یه دستگاه نو کالیبره نمیکنی!
سپاسگزارم
درود بر شما
آب مقطر!! (فک نکنم TDS ش کاملا صفر باشه)
اونی که شما مد نظرتون ه آب دیونیزه هست
دستگاهی وجود داره به نام دیونایزر که آب لازم برای نیروگاه های برق (برای خنک کردن ژنراتورها به کار میره) رو تامین میکنه
آب دیونیزه رو هم میتونید با تهیه ی دستگاه دیونایزر تهیه کنید و هم آمارشو از نیروگاه ها بگیرید (مثلا از نیروگاه برق نکا)
پیروز باشید

pixxy

عضو جدید
درود دوستان
سپاسگزارم
آب دیونیزه سختیش تقریبا صفره و قیمتش هم لیتری 2 هزار تومنه. میتونید توی بسته بندی های 1 لیتری از فروشگاه های مواد آزمایشگاهی تهیه کنید. البته اگه مونده باشه سختیش خود به خود تا حدود 4 و 5 هم بالا میره. اینایی که میگم رو خودم اندازه گیری کردم.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، چرا در مخازن با همزن که سیستمش جامد مایع است، نسبت ارتفاع به قطر رو تقریباً برابر میگیرن؟

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام.دوستان منظور از quench water آبیه که برای سرد کردن استفاده میشه؟اگه این طوره فرقش با cooilng water چیه؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

سلام.دوستان منظور از quench water آبیه که برای سرد کردن استفاده میشه؟اگه این طوره فرقش با cooilng water چیه؟
آب کولینگ برای خنک سازی بوسیله تماس غیر مستقیم است و در حالاتی تماس مستقیم خواهد بود که دو فاز در هم محلول یا مخلوط نگردد.
آب کویینچ در حقیقت آب قسمتی از پروسس هستش و برای خنک کردن سریع آب از جریان مستقیم وارد پروسس میگردد

ntabaar

عضو جدید
boilup ratio

boilup ratio

سلام
دوستان كسي اطلاعي در مورد نحوه محاسبه boilup ratio در ريبويلر برج تقطير داره؟
ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

reihaneh1373

عضو جدید
تحقیق

تحقیق

با سلام
باید درمورد سوخت هایCNGتحقیقی بنویسم,ممنون میشم اگه مقالات و منابعی دراین رابطه (لاتین,فارسی)معرفی کنید.

mohsen.sh.s33104

عضو جدید
اطلاعاتی در مورد ایزوپروپیل

اطلاعاتی در مورد ایزوپروپیل

با سلام خدمت همه دوستان
اگر کسی در مورد کارخونه هایی که احتمالاً در ایران ایزوپروپیل تولید میکنن اطلاعاتی داره ممنون میشم اگه برام بفرسته
آخرین ویرایش توسط مدیر:

hamed.ka

عضو جدید
شبیه سازی

شبیه سازی

می شه یک نرم افزار برای شبیه سازی واکنش های احتراقی با داشتن detailed kinetic به من معرفی کنید؟؟؟

mahasen

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان
اگر کسی در مورد کارخونه هایی که احتمالاً در ایران ایزوپروپیل تولید میکنن اطلاعاتی داره ممنون میشم اگه برام بفرسته
باسلام
اگه منظورتون ایزوپروپیل الکل هست تا سال 85 که ما دنبال احداث یه واحد بودیم تو ایران تولید نمی شد حالا دیگه نمی دونم اما اگه فرآیندش رو بخواین، 2 روش مستقیم و غیر مستقیم داره(با استفاده از پروپیلن بعنوان خوراک اولیه) که یکیش از اسید سولفوریک(بعنوان کاتالیست مایع) و یکیش از اسید فسفریک (که توی کاتالیست جامد بکار رفته) استفاده میکنه اما روش اسید سولفوریک به دلیل تخریب محیط زیست منسوخ شده ولی تو کشورهایی مثل کشور ما شاید بکار بره توی این حالت فشار پایین تری لازمه. اگه روش های مختلف تولیدش رو بخواین برین کتابخونه پتروشیمی که تو هفت تیره و مدارک SRI رو جستجو کنید(شاید من توی مدارکم شماره هاشون رو داشته باشم چون یه تحقیق مفصلی برا شرکت پنتان انجام داده بودم). این ماده تا سال 86 تو ایران مصرفش بالای 50000 تن در سال بود حالا باید بیشتر شده باشه هر کی بتونه یه واحد ایزوپروپیل الکل بزنه نونش تو روغنه(البته باید بتونه بازار داخلی رو قانع کنه که محصولش مناسبه).

ومن الله التوفیق

mataa

کاربر فعال
سلام . خسته نباشيد

دوستان دليل افزايش كدورت آب چاه به مرور زمان و استفاده روزمره جهت تصفيه چيه ؟
ميشه گفت يكي از دلايلش استفاده بي رويه از آب چاهه ؟

ممنون

آخرین ویرایش:

mamad74

عضو جدید
کسی حل المسائل شیمی مورتیمر لینکش رو داره؟؟ خواهش میکنم اگه دارید بگید خیلی نیاز دارم

بالا