درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بنده در یکی از واحدهای پتروشیمی مشغول بکار هستم، این واحد در حال ساخت هست. میخواستم یک منبع یا فردی جهت درک ارتباط بین اجزای مختلف پروژه بهم بگین. میخوام ببینم مثلا از صفر تا صد پروژه چه کارهایی انجام میشه و ارتباط بین اجزای مختلف (کارفرما، پیمانکار، MC) به چه صورت است؟
وقتی میریم سر کار، تعداد بیشماری نیروهای پیمانکار از شرکتهای مختلف هست اونجا. میخام ببینم این شرکتها از چه اجزایی تشکیل شدن و ارتباطشون با گروههای بالادستی و پایین دستی به چه صورتی هست؟

salimynsa

عضو جدید
سوال ترمودینامیک (فرایند)

سوال ترمودینامیک (فرایند)

با سلام < برای حل این سوال کسی مبتونه منو راهنمایی کنه؟
عکس[video]http://uupload.ir/files/olgk_img_20161030_221027.jpg[/video]

laya.zbh

عضو جدید
سلام
بچه ها کسی میتونه حل این سوالو برام بذاره؟
برای یک مخلوط سه جزیی با استفاده از معادله واندروالس و قانون اختلاط فوگاسیته را بدست اورید.

اسید شویی مبدلهای حرارتی

اسید شویی مبدلهای حرارتی

سلام
دوستان عزیز کسی تجربه اسید شویی و پسیو کردن رو داره در گروه ؟

a.Hosseini

عضو جدید
شرایط پایدار

شرایط پایدار

ببخشید که مزاحم دوستان میشم
یه سوال دارم وقتی در یک راکتور شرایط پایدار برقراره
چه جوری میشه پارامتر های متغییر با زمان رو بدست آورد

rezahakan

عضو جدید
فرآوری طلا از خاک

فرآوری طلا از خاک

با سلام،اینجانب در زمین کشاورزی خود در آذربایجان خاکی دارم که گرده های طلا با چشم دیده می‌شود،بعد از ماهها جستجو با یک قالکار طلا آشنا شدم ۲ کیلو از نمونه خاک را به وی دادم تا تست کند که آیا طلا دارد با نه؟بعد از ۴۸ ساعت در اسید قرار دادن وطی سایر مراحل تماس گرفتم ،قالکار گفت چه ۲ کیلو خاک شما حدود ۱ گرم طلا داده .وقتی این موضوع را به یکی دیگه از قالکار ها گفتم وی اظهار داشت که امکان ندارد ۲کیلو خاک ۱گرم طلا بدهد،او میخواهد از شما کلاهبرداری کند.خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید.
نمونه خاک را چگونه بفهمیم که طلا دارد ؟ با تشکر محمودی

student_chem

عضو جدید
تفاوت بین Process Design pressure و فشار طراحی در مدرک PMS

تفاوت بین Process Design pressure و فشار طراحی در مدرک PMS

با سلام،
آیا بین فشار طراحی مشخص شده از طرف بخش فرایند برای خطوط داخل پلنت (Piping ) که در مدرک Line List آورده میشود با فشار طراحی تعیین شده از طرف بخش Piping که در مدرک Piping Material Selection مشخص می شود، بایستی margin در نظر گرفته شود؟
با تشکر،

afshin

عضو جدید
من تازه این پست قدیمی رو دیدم.از Membrane هم برای شیرین سازی گاز استفاده میشه البته من اطلاع ندارم که این تکنولوجی توی ایران استفاده شده یا نه!

iman8

عضو جدید
درصد نامحلول so3

درصد نامحلول so3

درخواست روش های کاهش درصد نامحلول so3 درفرآوری مواد معدنی یا خالص سازی

iman8

عضو جدید
سلام
دوستان عزیز کسی تجربه اسید شویی و پسیو کردن رو داره در گروه ؟

سلام .. مبدل های حرارتی در سخت ترین حالت شاید به صورت جرم بسیار شدید در پوسته باشه...در لوله ها تقریبا جهت رفع جرم راحته ...اما در پوسته ابتدا با اسید نیتریک سیلکوله میکنن...در صورتی که تاثیر نداشت از اسید سولفوریک 98 درصد استفاده میکنن...یادتون باشه اسید سولفوریک غلیظ خورنده نیست وبسیار خطر ناک در تماس با اب است...اسید رقیق سولفوریک بسیار خورنده فلز میباشد. جهت اتمام جرم گیری باز میزنن تا محیط خنثی شود

آخرین ویرایش توسط مدیر:

farzaddastafshan

عضو جدید
فرصتی ویژه در منطقه ویژه انرژی پارس عسلویه

فرصتی ویژه در منطقه ویژه انرژی پارس عسلویه

‌قابل توجه دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شیمی ، نفت وسایر رشته های مرتبط :
شرکت دانش فرآیند صنایع عسلویه، با همکاری موسسه نواندیشان ومهارت گستران پارس دوره ششم آموزشهای تخصصی خود در قالب آموزش و تربیت نیروی بهره بردار مورد نیاز در پالایشگاههای گاز را برگزار میکند.
زمان : اردیبهشت 96
مکان: عسلویه، مرکز آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی منطقه ویژه اقتصادی پارس مدت زمان دوره: 196 ساعت معادل با 30 روز آموزش تخصصی
مشتمل بر: آشنایی فنی عمومی با تجهیزات فرآیندی / دوره فنی تخصصی واحدهای پروسس و یوتیلیتی / آشنایی مقدماتی با DCS و سیستمهای کنترل / کارآموزی در سایت
امکانات : خوابگاه، رستوران، بیمه، ایاب و ذهاب، پذیرایی بین کلاس
مدرک معتبر: صدور و ارایه گواهینامه آموزشی نفت تحت نظارت منطقه ویژه
معرفی به فرصت های شغلی در منطقه
پذیرش از تمام نقاط کشور
شروع ثبت نام : از تاریخ 20/1/1396
روش ثبت نام:
دفترشهرستان پارسیان
مراجعه حضوری : مجتمع تجاری پارسیان ، طبقه همکف ، غرفه g56
ارتباط واتساپ،تلگرام،تماس 09176535932 دست افشان
تلفن دفتر : 07644627916
آدرس وبسایت :
www.karyabi-maharat.ir
نکته : پرداخت وثبت نام آنلاین از طریق این وبسایت فراهم شده است .
دفتر شهرستان عسلویه
مراجعه حضوری : عسلویه ، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ، جنب دانشگاه پیام نور،ساختمان آموزش منطقه ویژه دفتر شماره 20
‌تلفن دفتر : 07731374852
ارتباط واتساپ،تلگرام،تماس 09176535932 دست افشان
آدرس وب سایت:
www.psia.ir
با توجه به ظرفیت محدود این دوره ها اولویت با افرادی که زودتر ثبت نام نمایند و یا آزمون پذیرش ورودی گرفته می شود.

sajjad12

عضو جدید
سلولز استات

سلولز استات

سلام خدمت دوستان

دوستان مقاله در مورد سلولز استات می خوام. اگه سایت هم معرفی کنین ممنون میشم.

ali.rad30

عضو جدید
کمک جهت حل سوال مکانیک سیالات2

کمک جهت حل سوال مکانیک سیالات2

با سلام....دوستان بنده امتحان سیالات دو دارم....استاد من متاسفانه یک سوال داده برای امتحان که نمیدونم از کدوم کتاب اوردش...لطفا اگه کسی تو حلش میتونه کمک کنه منو راهتمایی کنه اگر هم منبع سوال( کتاب) رو پیدا کردید ممنون میشم ....
سوال:

دانه های کاتالیست به قطر 5mm و با دبی هوا به مقدار 4500kg/Hr با فشار atm1 و دمای 80C به صورت سیالی در می آید.دانسیته ذرات 960kg/m3 و کرویت آنها 0.86 می باشد .اگر مقدار هوا حداقل مقدار سیالی شدن باشد ،قطر راکتور رو بدست اورید؟
از معادله ارگان استفاده میشود.

آخرین ویرایش:

vahidgouran

عضو جدید
سلام
چون همیشه دمای جوش مواد خالص از مخلوط هایی که در آنها قرار دارند بیشتر است و این به دلیل تغییراتی که در خواص مواد به وجود می اید می باشد

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
من تازه این پست قدیمی رو دیدم.از Membrane هم برای شیرین سازی گاز استفاده میشه البته من اطلاع ندارم که این تکنولوجی توی ایران استفاده شده یا نه!

سلام
چون همیشه دمای جوش مواد خالص از مخلوط هایی که در آنها قرار دارند بیشتر است و این به دلیل تغییراتی که در خواص مواد به وجود می اید می باشد

سلام
موقع پاسخ دادن از دکمه پاسخ با نقل قول استفاده کنین تا معلوم بشه به کدوم پست جواب می دین

پیوست ها

• answer.jpg
    answer.jpg
    3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

vahidgouran

عضو جدید
انتقال حرارت

انتقال حرارت

سلام کسی میتونه توزیع دما در یک قطره آب در حال تبخیر رو در دو حالت1_ساکن2_در حالت سقوط بدست بیاره؟؟؟؟؟؟
هرکی کمک کنه ممنون میشم;)

vahidgouran

عضو جدید
کتاب سامانه های سطحی جناب دکتر اشرف زاده کتب خوبی می باشد اگه می خواین میتونین مطلعه کنین،خیلی هم روان وساده توضیح دادند.

zaqwert

عضو جدید
مدل سازی

مدل سازی

سلام کسی از دانشجویان دانشگاه شریف یا تربیت مدرس دکتری برای انجام پروژه مدل سازی هست؟

hosseinx0x

عضو جدید
تغییر طراحی فرایند بویلر

تغییر طراحی فرایند بویلر

سلام دوستان
یه سوال داشتم امیدوارم اینجا بکمک شما بتونم به جوابش برسم.

اگر یه بویلر طراحی بشه و تولید MPS داشته باشه و به طبع تولید LPSهن خواهد داشت.
ولی اگر بعدا واحدای پایین دستی حالا به هر دلیلی HPS بخوان , ایا شدنیه یه تجهیزی باشه که بعد از بویلر قرار داده بشه و MPS رو به HPS تبدیل کنه , مثلا یه سوپر هیتری که بشه جداگانه بعد از بویلر کار کنه و سوختش گازی باشه ؟
یعنی MPS ورودیش باشه HPS خروجیش.

بحثم تئوری نیست , عملیه , یعنی شرکتی وجود داره همچین سوپر هیتری بفروشه و نصب کنه کاملا جداگانه

mjg

عضو جدید
انتگراسیون فرآیند‌های شیمیایی

انتگراسیون فرآیند‌های شیمیایی

سلام
دوستان کسی جزوه یا نمونه سوال اتگراسیون داره ؟؟؟

Ea2

عضو جدید
تاثیر بنزین در تینر فوری

تاثیر بنزین در تینر فوری

سلام دوستان عزیز
در مورد کاربرد بنزین در تینر فوری اگه اطلاعاتی دارید لطفا برسونید الان بیشتر تینر های که از بازار تهیه میشه به شدت بوی بنزین میده البته موقع رنگکاری باعث ایجاد حباب های رو سطح کار میشه

تهیه دوغاب درز گیر کاشی

تهیه دوغاب درز گیر کاشی

با سلام اگه امکان دارد در مورد تهیه دوغاب درزگیر کاشی تک جزئی و دو جزئی کمک کنید

mykamran

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید بنده شیمی کاربردی خوندم و یکی سر کار یه سوال از من پرسیده اونم اینه که
اگر مخزنی به ارتفاع ۲ متر داشته باشیم و لوله از آن خارج شده باشد و قطر لوله ۲ اینچ باشد دبی آب خروجی چند متر مکعب است البته دقیقا واحدش یادم نیست ولی مترمکعب توش بود ممنون میشم روش حل و اطلاعاتش را بگید چه کار کردید؟!

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان خسته نباشید بنده شیمی کاربردی خوندم و یکی سر کار یه سوال از من پرسیده اونم اینه که
اگر مخزنی به ارتفاع ۲ متر داشته باشیم و لوله از آن خارج شده باشد و قطر لوله ۲ اینچ باشد دبی آب خروجی چند متر مکعب است البته دقیقا واحدش یادم نیست ولی مترمکعب توش بود ممنون میشم روش حل و اطلاعاتش را بگید چه کار کردید؟!
سلام
شاید دیگه دارم خیلی دیر جواب شما رو میدم، ولی محض اطلاع دوستان از رابطه زیر میشه دبی جریان خروجی از یک مخزن رو حساب کرد:
Q = Cd A (2 g H)^1/2
توی رابطه بالا Q دبی خروجی، Cd ضریب تخلیه هست که میتونه بین ۰.۶ تا ۱ باشه بستگی به شکل اتصال لوله خروجی، A سطح مقطع لوله و H ارتفاع اب هست.

Mahv6557

عضو جدید
سلام
شرح فرایند واحد آمونیاک لردگان رو کسی داره بفرسته؟، فقط شرح فرایند می خوام ها، pfd ش رو دارم

یونس بنار

عضو جدید
سلام وقت بخیر
من یه معادله یا فرایند شبیه سازی شده میخوام که بتونم بهش ماده هامو (متانول _ اتانول _ چند تا مایع یونی _ آب) بدم، برام کشش سطحی رو حساب کنه .
کسی میتونه کمکم کنه ؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام وقت بخیر
من یه معادله یا فرایند شبیه سازی شده میخوام که بتونم بهش ماده هامو (متانول _ اتانول _ چند تا مایع یونی _ آب) بدم، برام کشش سطحی رو حساب کنه .
کسی میتونه کمکم کنه ؟
درود، کافیه اطلاعات دما و فشار ترکیباتتون به شبیه ساز hysys، aspen plus یا pro II بدین تا همه خواص ترمودینامیکی در اختیارتون قرار بده. فقط در انتخاب معادله ترمودینامیکی دقت لازم داشته باشین.

بالا