درخواست های مرتبط با:مسائل اجرایی ساختمان

hamedzjg

عضو جدید
سلام خدمت همگی دوستان و تشکر از مطالب مفید این تایپیک و ممنون از مهندس ترکاشون عزیز،مهندس فرزاد، مهندس راه پردازو مهندس دل آوای عزیز و کلیه عزیزان

یکی از مباحثی که تو ذهن من کاملا روشن نیست و تنها به صورت تئوری نحوه اجراشو میدونم بحث نحوه اجرای مراحل کار در رقوم پایینتر از سطح زمینه ( مواقعی که طبقاتی تحت عنوان زیرزمین داریم) و ملاحظاتی که هنگام کار در سطوح پایینتر از زمین باید درنظر داشت..مباحثی مانند (زمان و نحوه دقیق اجرای عایق کاری دیواره و کف در این سطوح)، (زمان برداشتن سازه نگهبان احرا شده)،(توضیح در مورد انواع سازه نگهبان و مزایا و معایبشون) ، ( ضخامت دیوارهای داخلی و خارجی در این سطوح) ، ( نحوه کنترل آب در موافعی که پس از گودبرداری در گود آب جمع میشه بعلت وجود چشمه در زمین)

خیلی خیلی ممنون میشم اگر توضیحات با عکس همراه باشه

Asayesefid

عضو جدید
سلام دوستان
کسی می تونه به من بگه بهترین فاصله بین یک ستون بتنی و چهارچوب یک در چقدره؟ منظورم به لحاظ اجرای درست نعل درگاه و عواقب بعد از اجرا مثل آسیب دیدن اندود و... است. مثلاً من خودم دیدم که چهارچوب بلافاصله بعد از ستون قرار داده شده اما شنیدم بعدها در اثر ضربات در، اندود کنار چهارچوب و ستون آسیب می بینه.
ممنون می شم راهنمایی بفرمایین.

armin9298

عضو جدید
سلام دوستا یه سوال دارم،آیا میشه چهار چوبها راپس از انجام تاسیسات و گچ و خاک انجام داد؟
اگر قبل از اجرای تاسیسات چهار چوب ها در کف با ارتفاع 2/15 نصب شود ایرادی دارد؟؟؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام من یه سوالی برام پیش اومده و اینه که
در تصویر زیر آیا می تونیم ستون های سبز رو حذف کنیم دهنه کوچک 2.5 و دهنه بزرگ 3.5 که با حذف این ستون دهنه 6 متر خواهد شد و سازه بتنی یا شناژی هست
فاصله عمودی ستون ها هم 4 متر هست
ممنون می شم اگه کسانی که تجربه دارن پاسخم رو بدهند
با تشکر
مشاهده پیوست 161696

با سلام: من امروز مطلب شما ودوستان را دیدم -اگر سازه شما تمام شده که حرفی ندارم. اما اگر هنوز می توانید کار را ادامه دهید-من راه حلی برای حذف دو ستون سبز دارم. خواستید اطلاع دهید عرض کنم. موفق باشید.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوستا یه سوال دارم،آیا میشه چهار چوبها راپس از انجام تاسیسات و گچ و خاک انجام داد؟
اگر قبل از اجرای تاسیسات چهار چوب ها در کف با ارتفاع 2/15 نصب شود ایرادی دارد؟؟؟

با سلام مهندس جان-بهتر است چهارچوب دربها را که از پروفیل توخالی است قبل ازگچ وخاک بنا شاقول وتراز کرده ودر تیغه ها محکم کند ودوغاب ماسه سیمان 200kg/m3عیار (ازپر کردن داخل گودی چهارچوب با گچ-کار غلطی که بناها می کنند جددا خودداری شود) بریزد تا محکم شود و موقع رفت وامد کارگران از تراز خارج نشود. علت این کار برای این است که میزان:اندود گچ وخاک وسفید کاری قبل از انجام معلوم شود وبعد گچکار بجای حداکثر 2 سانت گچ وخاک ونیم تایک سانت سفید کاری (جمع:2.5 تا3 سانت) مجبور به 5 تا6!سانت نشود که متاسفانه دیده شده است.فراوان! -تراز کار گچکار لبه چهار چوب است. اگر قبل ان نصب شود جای اصلاح کار است.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی می تونه به من بگه بهترین فاصله بین یک ستون بتنی و چهارچوب یک در چقدره؟ منظورم به لحاظ اجرای درست نعل درگاه و عواقب بعد از اجرا مثل آسیب دیدن اندود و... است. مثلاً من خودم دیدم که چهارچوب بلافاصله بعد از ستون قرار داده شده اما شنیدم بعدها در اثر ضربات در، اندود کنار چهارچوب و ستون آسیب می بینه.
ممنون می شم راهنمایی بفرمایین.
باسلام: جناب مهندس - راستش سابق ما در کارهای اجرایی هم برای این مورد که شما می فرمایید هم نوعی زیبایی :یک ابزار بنام"چفت" که توگود ویک بند انگشت حدود ا سانت قطر نیمدایره توگود بین چهار چوب و ستون توسط بنای گچکار ایجاد می شد در دور تا دور قرار می دادیم .در واقع تو گود وقاشقی بودن ان -یک حالت درز انبساط وضربه گیر ایجاد می کرد .گودی چفت انرژی ضربه را مستهلک می کرد.متاسفانه امروزه صاحبکاران با این موارد نا اشنا ورغبتی نشان نمی دهند. البته می توان بجای چفت از قرار دادن لاستیک ضرب گیر (درب وپنجره سازان دارند)در ان بخش از چهار چوب یا کمcomکه زیر گچ وخاک می رود استفاده کرد .در پناه حق.:gol:

mohammad5mousavi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان توی این عکس فونداسیون روی 3ردیف بلوک اجرا شذه به نظر شما درسته؟قراره روی این فونداسیون 2 طبقه ویلایی ساخته بشه.البته با سیستم LSF
مشاهده پیوست 218623

مشاهده پیوست 218624

با سلام خدمت تمام دوستان و مهندسان ایرانی

این طرح به نظر من کاملا اشنباه بوده
چون کرسی چینی بار وارده را موقع زلزله به خوبی به زمین وارد نمیکند و تحمل بار را ندارد

در این طرح باید خاکبرداری تا رسیدن به خاک مناسب انجام میشد و اندازه ستونها بلندتر در نظر گرفته میشد و سپس بعد از اجرای ستون و سقف کرسی چینی اجرا شود

بنده همچین طرح رو در فرمانداری جدید شهرستان محلات استان مرکزی اجرا کرده ام که طراز همکف به 5متر رسید
یعنی چیزی حدود1.90 ارتفاع ستونها بیشتر شد

majidekajid

عضو جدید
سلام
وقت بخیر
من یه زمین 2 کله دارم یعنی دو طرفش کوچه است.تراز 00 رو معمولاً از وسط ممر میگیرن.حالا من که دوتا کوچه و یه ساختمون با دوتا در دارم با توجه به اختلاف ارتفاع کدومو 00 بگیرم؟
من دیتیلامم ناقصه، ستونام دوبل هستن 2 طرفشم ورق تقویتی سرتاسری خورده،حالا لازمه من برای اتصال گیردار یا مفصلی دوباره ورق تقویتی بزارم؟
با تشکر

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام
وقت بخیر
من یه زمین 2 کله دارم یعنی دو طرفش کوچه است.تراز 00 رو معمولاً از وسط ممر میگیرن.حالا من که دوتا کوچه و یه ساختمون با دوتا در دارم با توجه به اختلاف ارتفاع کدومو 00 بگیرم؟
من دیتیلامم ناقصه، ستونام دوبل هستن 2 طرفشم ورق تقویتی سرتاسری خورده،حالا لازمه من برای اتصال گیردار یا مفصلی دوباره ورق تقویتی بزارم؟
با تشکر
سلامم.
انتخاب کد 0.00 در این موارد بستگی به طرحتون داره.اینکه مثلا گود برداری دارید یا نه.و موارد دیگه.
معمولا اون نقطه ای که کد بالاتری داره رو 0.00 انتخاب میکنن تا گو برداری کمتری صورت بگیره.(دقت کنید شما هر کدوم از این دو نقطه رو میتونید بعنوان 0.00 انتخاب کنید)

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلامم.
انتخاب کد 0.00 در این موارد بستگی به طرحتون داره.اینکه مثلا گود برداری دارید یا نه.و موارد دیگه.
معمولا اون نقطه ای که کد بالاتری داره رو 0.00 انتخاب میکنن تا گو برداری کمتری صورت بگیره.(دقت کنید شما هر کدوم از این دو نقطه رو میتونید بعنوان 0.00 انتخاب کنید)

با سلام-ضمن تشکر از پاسخ جناب مهندس فرزاد عزیز:
1- همانطور که اشاره کردند:کد بالاتر گرفته شود. چرا که در بارندگی ناگهانی یا ترکیدگی وحوادث لوله اصلی اب ان منطقه ویا مسدودشدن شبکه فاضلاب شهری ومنهلها در اثر اشغال و.....اب به داخل ساختمان شما وارد نمی شود.
2-اگر از نبشی بالا وپایین فقط استفاده کنید با توجه به ورق ستونها(اگرچه تقویتی انهاست) اتصال نیمه گیردار است بشرط جوشکاری خوب وزنجیره ای.
3- اگر از ورق بصورت گونیا مثلثی قایم الزاویه -بصورت سخت کننده استفاده شود اتصال گیر دار خواهد شد.(با در صد گیر داری خوب).
مسیله این جاست که شما باید دقیق اتصالات پلهای خود را محاسبه کنید(وطول جوش لازم) تا مشخص شود کدام اتصال جوابگوی : برش (کنترل برشهای موضعی و سهم برش پایه طبقه از برش پایه کل زلزله) شما ست.وبعد نیمه گیردار یا گیرداری را انتخاب کنید. موفق باشید.

منت دذ

عضو جدید
سلام .ی سوال دارم اضطراری اگه کسی میدوته جواب بده سقفهای مختلط به په سقفهایی میگن؟همون کامپوزیت و پلی استایرن .... است؟

nini_nj

کاربر فعال
سلام دوستان
برای نرده فلزی به طول دهانه حدود 2 متر اگر بخواهیم تسمه به عرض 2یا 3 سانت بگذاریم چه ضخامتی باید داشته باشه؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوستان
برای نرده فلزی به طول دهانه حدود 2 متر اگر بخواهیم تسمه به عرض 2یا 3 سانت بگذاریم چه ضخامتی باید داشته باشه؟

با سلام: باری روی این تسمه نیست. چون نرده است و احیانا با میله گرد 4 یا 6 در بین ان طرح از نظر زیبایی اجرا می شود. بنظرم ضخامت 3 تا 4 میلیمتر کافی است. یکی بالا ویکی پایین واحیانا ارتفاع نرده :80 تا 120 سانت.وداخل هم تزیین با میله گرد طریف. اگر غیر از این است وحالت خاصی دارد بفرمایید تا گفته شود.

abahram

عضو جدید
سلام
1)کرومیت یه نوع تیرچه است که توش به جای میلگرد از ورق فلزی استفاده میشه عکسش رو هم میتونی با سرچ "تیرچه کرومیت "ببینی.
در واقع تیرچه یا تیر آهنه یا تیرچه بتنی معمولی یا تیرچه کرومیت
2) در سقف کامپوزیت به تیر آهن ها در طول تیر آهن و به فواصل مشخص نبشی ها گل میخ می زنن تا بعد از بتن ریزی دال، دال و تیر آهن با هم عمل کنند و یه سیستمه که کلا با سقف تیرچه بلوک فرق داره.
3)طاق ضربی به صورت منحنی بین دو تیر آهن اجرا میشه ولی در مورد سقف ضربی کرومیت چیزی نشنیدم شاید سوال غلطه!!!!

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام :
1)کرومیت یه نوع تیرچه است که توش به جای میلگرد از ورق فلزی استفاده میشه عکسش رو هم میتونی با سرچ "تیرچه کرومیت "ببینی.
در واقع تیرچه یا تیر آهنه یا تیرچه بتنی معمولی یا تیرچه کرومیت
2) در سقف کامپوزیت به تیر آهن ها در طول تیر آهن و به فواصل مشخص نبشی ها گل میخ می زنن تا بعد از بتن ریزی دال، دال و تیر آهن با هم عمل کنند و یه سیستمه که کلا با سقف تیرچه بلوک فرق داره.
3)طاق ضربی به صورت منحنی بین دو تیر آهن اجرا میشه ولی در مورد سقف ضربی کرومیت چیزی نشنیدم شاید سوال غلطه!!!!

با سلام:
در تکمیل فرمایش شما-کرومیت معمولا یک تسمه در بالا ویک تسمه در پاین وداخل زیگزاگ میلگرد (محاسبه برحسب بار ودهانه) در کارخانه سازنده ساخته می شود.اولین محصول این روش توسط کارخانه در گذشته چنین بود. بنابراین نوعی تیرچه -البته فولادی به حساب می اید.والبته می توان بجای میله گرد از ورق هم استفاده کرد وحتی سخت کننده برای ان زد:stiffner . در قدیم ما در کارگاهها ی خود در صورت لزوم برحسب بار ورق وتسمه ها را محاسبه و این مورد را "موسوم به تیر ورق" به جوشکار نقشه وجزییات برای ساخت میدادیم.
2-در این مورد کامپوزیت فرمایشتان صحیح است فقط اضافه کنم : گل میخ ها از ناودان یا نبشی نقش برش گیر را دارند.
3- کلا طاق ضربی از نظر ایین نامه ای هم مردود است.وحتی بین دو تیر فابریک-اگر برخی از مردم هنوز اجرا می کنند برای راحتی است.واطلاعی از عملکرد بد این طاقها در زلزله ندارند.ویا علیرغم این همه زلزله ودر رفتن طاق از لبه کم تکیه گاه و تلفات -بی توجهی می کنند. بله در مورد کرمیت هم حق با شماست وکار اشتباهی است. با وجود اینهمه سقف های سبک وپیش ساخته براساس قوانین نظام مهندسی وایین نامه -دیگر نباید دنبال سیستم ضربی 100 سال قبل بود.

hamedzjg

عضو جدید
سلام
یه مورد هست به نظرم توجه زیادی نمیشه
دیوارهای پرکننده (میان قابها)
چند تصویر از زلزله در یه وبسایت دیدم که درمورد همین عدم اجرای درست دیوارهای پرکننده بود.
تخریب و خسارات مالی و به خصوص جانی ناشی از اجرای نادرست تیغه ها و دیوارهای میان قاب، کمتر از خسارات ناشی از تخریب سازه نیست و بنظرم اصلا توجه خاصی بهش نمیشه.
دیوارهای پرکنندهء قاب باید در حین زلزله و نیروهای افقی، مستقل از سازه عمل کنند بطوریکه هیچ مزاحمتی برای انعطاف پذیری سازه ایجاد نکنند که اگر این موضوع رعایت نشه دیوار پرکننده بسیار آسیب رسون میتونه باشه .. در حین تنش افقی یک نیرو در خلاف جهت حرکت انعطافیِ قاب، به ستون و تیر در کنجِ قاب وارد میکنه که علاوه بر آسیب به اسکلت باعث تخریب خود دیوار هم خواهد شد.. راه حل اجرایی در این زمینه بنظر سخت میرسه و حداقل در اجراهایی که تا به امروز دیدم هیچ پیش بینی نشده برای این موضوع..
راه حل اجرایی صحیح در این موضوع چه گزینه ای میتونه باشه؟
راه حل برای نیروهای خارج از صفحه چه گزینه ای هست؟ آیا سنجاقهای پیش بینی شده در ستونهای دوطرفِ قاب تنها گزینس؟ این سنجاقها باعث تشدید سختی و مقاومت دیوار در برابر انعطاف پذیری سازه در موقع تنش های درون صفحه نمیشه؟

ممنون.. این موضوعِ اجرای درست و اصولی دیوارها خیلی مهم هست و در ایران خیلی کم به این موضوع اهمیت میدن و تمرکز فقط و فقط روی اسکلت هست درصورتیکه خطرات زیادی از طرف این تیغه های غیر اصولی ساکنین ساختمونو تهدید میکنه..

yasi.6539

عضو جدید
سلام
چند تصویر از زلزله در یه وبسایت دیدم که درمورد همین عدم اجرای درست دیوارهای پرکننده بود.
تخریب و خسارات مالی و به خصوص جانی ناشی از اجرای نادرست تیغه ها و دیوارهای میان قاب، کمتر از خسارات ناشی از تخریب سازه نیست و بنظرم اصلا توجه خاصی بهش نمیشه.
دیوارهای پرکنندهء قاب باید در حین زلزله و نیروهای افقی، مستقل از سازه عمل کنند بطوریکه هیچ مزاحمتی برای انعطاف پذیری سازه ایجاد نکنند که اگر این موضوع رعایت نشه دیوار پرکننده بسیار آسیب رسون میتونه باشه .. در حین تنش افقی یک نیرو در خلاف جهت حرکت انعطافیِ قاب، به ستون و تیر در کنجِ قاب وارد میکنه که علاوه بر آسیب به اسکلت باعث تخریب خود دیوار هم خواهد شد.. راه حل اجرایی در این زمینه بنظر سخت میرسه و حداقل در اجراهایی که تا به امروز دیدم هیچ پیش بینی نشده برای این موضوع..
راه حل برای نیروهای خارج از صفحه چه گزینه ای هست؟ آیا سنجاقهای پیش بینی شده در ستونهای دوطرفِ قاب تنها گزینس؟ این سنجاقها باعث تشدید سختی و مقاومت دیوار در برابر انعطاف پذیری سازه در موقع تنش های درون صفحه نمیشه؟

ممنون.. این موضوعِ اجرای درست و اصولی دیوارها خیلی مهم هست و در ایران خیلی کم به این موضوع اهمیت میدن و تمرکز فقط و فقط روی اسکلت هست درصورتیکه خطرات زیادی از طرف این تیغه های غیر اصولی ساکنین ساختمونو تهدید میکنه..
اگر ممکنه لطفا عکس ام بذار..

hamedzjg

عضو جدید
اولین سری عکس ها مربوط به نیروی درون صفحه زلزله هست که در برابر این تنش دیوار پر کننده از خود سختی نشون میده و تخریب بصورت ضربدری انجام میشه یا گوشه های قاب شکسته و خرد میشه و ماهیت قاب در گوشه ها هم دچار له شدگی میشه

hamedzjg

عضو جدید
دومین نوع اثر زلزله که در پستهای قبل هم بیان کردم نیروی برون صفحه زلزله ست که در این حالت دیگه خبری از تخریب بصورت قطری و ضربدری نیست و دیوار از محورش خارج میشه یا معمولا وسط قاب خالی میشه انگار یکی با زور زیاد دیوارو از روبرو هُل داده باشه

در تصویر زیر هم عکس میانی تخریب دیوار در برابر نیروی برون صفحه زلزلزست

پیشنهاد برای اجرای درست دیوارهای میان قاب که هم( انعطاف پذیری لازم برای قاب جهت مصون موندن از تخریب در اثر نیروی درون صفحه) و هم ( یکپارچه کردنِ دیوار با قاب برای ایستادگی دربرابر نیروهای برون صفحه ) ؟

یه اعتراف اینکه که من هم تا کنون در این مورد توجه لازم که باید باشه در اجرا انجام ندادم.. به جز سنجاقهایی که در عملکردِ درستِ این سنحاقها هم به شدت تردید دارم در برابر نیروی درون صفحه..

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام

همکار محترم:با سلام:
ضمن تشکر از شما وتصاویر گویا وهشدار دهنده ای که زحمت درج انها را متقبل شده اید-حق با شماست متاسفانه دیوارهای میانقاب را علیرغم اینکه اگر خوب تسلیح شوند می توانند نقش سازنده ای در افزایش سختی سازه داشته باشند-مجریان معمولی(غیر متخصص) بازار کار -جدی نمی گیرند. ولذا همین عناصر تبدیل به خطر در زلزله (پرتاب به داخل وخارج) می شوند. بطور اختصار وبسیار فشرده-وبدون درج موارد محاسباتی- اغلب نقاط ضعف این میانقابهای اجری در زلزله:شکست برشی قطری و خرد شدگی در کنج وگوشه ها ی میانقاب است. ساده ترین وکم هزینه ترین در فایل ضمیمه رسم نموده ام. اگر توضیح لازم بود بفرمایید تا ارائه گردد. خواستم خلاصه باشد وزیاد وارد مباحث محاسبات سازه ای نشوم. با تشکر.
مشاهده پیوست b-1.pdf

yasi.6539

عضو جدید

ضمن تشکر از شما وتصاویر گویا وهشدار دهنده ای که زحمت درج انها را متقبل شده اید-حق با شماست متاسفانه دیوارهای میانقاب را علیرغم اینکه اگر خوب تسلیح شوند می توانند نقش سازنده ای در افزایش سختی سازه داشته باشند-مجریان معمولی(غیر متخصص) بازار کار -جدی نمی گیرند. ولذا همین عناصر تبدیل به خطر در زلزله (پرتاب به داخل وخارج) می شوند. بطور اختصار وبسیار فشرده-وبدون درج موارد محاسباتی- اغلب نقاط ضعف این میانقابهای اجری در زلزله:شکست برشی قطری و خرد شدگی در کنج وگوشه ها ی میانقاب است. ساده ترین وکم هزینه ترین در فایل ضمیمه رسم نموده ام. اگر توضیح لازم بود بفرمایید تا ارائه گردد. خواستم خلاصه باشد وزیاد وارد مباحث محاسبات سازه ای نشوم. با تشکر.
مشاهده پیوست 228964

سلام،مهندس ترکاشون ممنون، خوندنِ کامنت های شما در زمینه سازه و مدیریت اطلاعات جالبی رو برای من داره.متشکرم.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام،مهندس ترکاشون ممنون، خوندنِ کامنت های شما در زمینه سازه و مدیریت اطلاعات جالبی رو برای من داره.متشکرم.

​با سلام واحترام:شما لطف ومحبت دارید همکار محترم وبزرگوار -من در خدمت هستم اگر امری باشد.

hamedzjg

عضو جدید

مشاهده پیوست 228964

در ابتدا : تشکرِ بسیار و این نکته هم باید گفت که جوابِ دستی ِ شما گویاتر و دلنشین تر از زبانِ هر نرم افزاری بود..بسیار سپاس

در ادامه بحث: توضیحات بسیار کامل بود در مورد قاب های اسکلت فلز دارای مهاربند، - در مورد قابهای فاقد مهاربند و همینطور قاب های بتنی ،این میلگردها از پسِ نیروهای برون صفحه براحتی بر خواهند امد ولی در مورد نیروی درون صفحه چطور؟ میان قابِ آجری ذاتا سخت تر از عنصر سازه ای عمل خواهد کرد در برابر نیروهای داخل صفحه و این موضوع در گوشه های قاب به سازه آسیب میرسونه در این موارد پیشنهاد به چه صورت خواهد بود؟
در اسکلت بتنی بهترین حالت اجرای سنجاق ها ( میلگردهای مهارکننده قاب ) در ستونها به چه صورت پیشنهاد میشه؟ تعبیه پلیت و بعد جوش میلگرد به پلیت؟

این مطلب هم باید گفت که متاسفانه بعلت عدم اجرای این موارد در اکثر ساختمانها ( غیر اصولی)، از اکیپ آرماتوربند تا تیغه چین و .... در برابر چنین اجرایی بسیار بی رغبت خواهند بود و مجری یا ناظر با انبوهی از غُر زدن مواجه خواهد شد..

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
در ابتدا : تشکرِ بسیار و این نکته هم باید گفت که جوابِ دستی ِ شما گویاتر و دلنشین تر از زبانِ هر نرم افزاری بود..بسیار سپاس

در ادامه بحث: توضیحات بسیار کامل بود در مورد قاب های اسکلت فلز دارای مهاربند، - در مورد قابهای فاقد مهاربند و همینطور قاب های بتنی ،این میلگردها از پسِ نیروهای برون صفحه براحتی بر خواهند امد ولی در مورد نیروی درون صفحه چطور؟ میان قابِ آجری ذاتا سخت تر از عنصر سازه ای عمل خواهد کرد در برابر نیروهای داخل صفحه و این موضوع در گوشه های قاب به سازه آسیب میرسونه در این موارد پیشنهاد به چه صورت خواهد بود؟
در اسکلت بتنی بهترین حالت اجرای سنجاق ها ( میلگردهای مهارکننده قاب ) در ستونها به چه صورت پیشنهاد میشه؟ تعبیه پلیت و بعد جوش میلگرد به پلیت؟

این مطلب هم باید گفت که متاسفانه بعلت عدم اجرای این موارد در اکثر ساختمانها ( غیر اصولی)، از اکیپ آرماتوربند تا تیغه چین و .... در برابر چنین اجرایی بسیار بی رغبت خواهند بود و مجری یا ناظر با انبوهی از غُر زدن مواجه خواهد شد..

همکاران محترم -و جناب مهندس حامد:
با سلام واحترام: ضمن تشکر از الطاف شما عزیزان-در این فایل میانقاب با ستون بتنی وفلزی از نظر جزییات تقدیم می شود. همانطور که اشاره شده است ورقهای اتصال گوشه بادبند ها خود در وسط میانقاب جلوی خرد شدن گوشه های قاب-کنج ها-را خواهند گرفت. نوع دیگر یک شبکه شطرنجی در کنج ها علاوه بر خود شبکه کامل داریم که جلوی خرد شدن را خواهد گرفت. اگرچه این میله گردها بیشتر از ضایعات وریخت وریز ارماتوربند تامین می شوند ووزن وهزینه زیادی ندارتد ولی متاسفانه عدم اگاهی اکثر صاحب کاران (که به اشتباه فکر می کنند اینهارا مهندسین اضافه!!در نقشه ها گذاشته اند-وباید صرفه جویی کنند!) باعث مشکلاتی برای مهندس ناظر ومجری می شوند. به هر حال باز عذرخواهی از دستی بودن جزییات دارم-برای من که سرعت ومهارت تایپ واتوکد را مانند همکاران جوان ندارم -این روش اسانتر وسریعت
ر است.با تشکر .مشاهده پیوست b-2.pdf

hamedzjg

عضو جدید
همکاران محترم -و جناب مهندس حامد:
با سلام واحترام: ضمن تشکر از الطاف شما عزیزان-در این فایل میانقاب با ستون بتنی وفلزی از نظر جزییات تقدیم می شود. همانطور که اشاره شده است ورقهای اتصال گوشه بادبند ها خود در وسط میانقاب جلوی خرد شدن گوشه های قاب-کنج ها-را خواهند گرفت. نوع دیگر یک شبکه شطرنجی در کنج ها علاوه بر خود شبکه کامل داریم که جلوی خرد شدن را خواهد گرفت. اگرچه این میله گردها بیشتر از ضایعات وریخت وریز ارماتوربند تامین می شوند ووزن وهزینه زیادی ندارتد ولی متاسفانه عدم اگاهی اکثر صاحب کاران (که به اشتباه فکر می کنند اینهارا مهندسین اضافه!!در نقشه ها گذاشته اند-وباید صرفه جویی کنند!) باعث مشکلاتی برای مهندس ناظر ومجری می شوند. به هر حال باز عذرخواهی از دستی بودن جزییات دارم-برای من که سرعت ومهارت تایپ واتوکد را مانند همکاران جوان ندارم -این روش اسانتر وسریعتر است.با تشکر .مشاهده پیوست 229029

ضمن تشکر بسیار از ترسیم و توضیحات بسیار کامل و مفید شما- ترسیمات عالی و توضیحات کاملا مفهوم و گویا

در ادامه:
توضیحاتی که فرمودید جای سوال در مورد میان قابهای سازه ای باقی نگذاشت-بسیار کامل بود.. ولی در مورد میان قاب های غیر سازه ای اجرا به چه ترتیب خواهد بود؟ میان قابهای غیر سازه ای در قابهای خمشی که این میان قاب ها نباید ماهیت سازه ای از خود نشان دهند..اجرای این میان قابها به چه ترتیب پیشنهاد میشه؟
استفاده از فوم(پلی استایرن) در ضخامت 2cm در دو طرف مجاور ستون پیشنهاد مناسبیه؟(برای ایجاد ماهیت انعطاف پذیری قاب) - در این حالت میلگردهای مهارکننده در بالا و پایین قاب در نظر گرفته میشه، این حالت مناسبه و پیشنهاد میشه یا خیر؟

در پایان یک سوال دیگر، آیا بلوکهای سفال یا لیکاهای سبک (10-15-20) که تو خالی و مجوف هستند باز هم ایجاد میان قاب میکنند یا خیر؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

با سلام به مهندس حامد عزیز وسایر همکاران عزیزم:
قبل از پاسخ این پست -دوست داشتم به پاسخ هایم در پست :ان سقف منحنی سالن ورزش هفته قبل :طرح:ارشیتکت:oak سریربزنید.چون دران بحث شرکت فعال داشتید. در مورد کارهای رنزو -پیانو ارشیتکت نامدار ایتالیایی -تصاویری از سقف های انحنایی بزرگ دهانه با پوشش سبک دادم. اینجاهم درج می کنم. متاسفانه از :مهندس:0ak خبری نشد. در ضمن از مهندس فرزاد عزیز برای پیگیری و لطفشان ممنونم. در این باره بد نیست شما وبقیه دوستان نگاهی بیاندازید.

th (22).jpgth (26).jpg

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
ضمن تشکر بسیار از ترسیم و توضیحات بسیار کامل و مفید شما- ترسیمات عالی و توضیحات کاملا مفهوم و گویا

در ادامه:
توضیحاتی که فرمودید جای سوال در مورد میان قابهای سازه ای باقی نگذاشت-بسیار کامل بود.. ولی در مورد میان قاب های غیر سازه ای اجرا به چه ترتیب خواهد بود؟ میان قابهای غیر سازه ای در قابهای خمشی که این میان قاب ها نباید ماهیت سازه ای از خود نشان دهند..اجرای این میان قابها به چه ترتیب پیشنهاد میشه؟
استفاده از فوم(پلی استایرن) در ضخامت 2cm در دو طرف مجاور ستون پیشنهاد مناسبیه؟(برای ایجاد ماهیت انعطاف پذیری قاب) - در این حالت میلگردهای مهارکننده در بالا و پایین قاب در نظر گرفته میشه، این حالت مناسبه و پیشنهاد میشه یا خیر؟

در پایان یک سوال دیگر، آیا بلوکهای سفال یا لیکاهای سبک (10-15-20) که تو خالی و مجوف هستند باز هم ایجاد میان قاب میکنند یا خیر؟
با سلام واحترام ودرود به جناب مهندس حامد و دوستان عزیز ارشیتکت:
انشاالله همه شما عزیزان خوب وسلامت باشید.مهندس جان این فایل دستی(با معذرت ) تقدیم می شود.
مشاهده پیوست b-4.pdf

shima 70

عضو جدید
سلام دوستان
کسی در رابطه با :
1. همخوانی و همسازی سازه فضا کرا با طبیعت و اقلیم
2. همسازی و سازگاریش با بناهای تاریخی
3. توزیع نیروهاش
اطلاعاتی داره در اختیار من بذاره ؟
ممنون :gol:

hamedzjg

عضو جدید
با سلام واحترام ودرود به جناب مهندس حامد و دوستان عزیز ارشیتکت:
انشاالله همه شما عزیزان خوب وسلامت باشید.مهندس جان این فایل دستی(با معذرت ) تقدیم می شود. مشاهده پیوست 229145

ممنون و سپاسِ بسیار از محبتی که کردید و فایل های دستی شما بسیار گویا بود،

ولی متاسفانه و متاسفانه ناظر برای قانع کردنِ کارفرماها برای اجرا به این نحو کار دشواری در پیش دارند.
در هرصورت اگر هم در راه قانع کردنِ کارفرما موفق نباشیم به شخصه حداقل اقدامات را از این پس انجام خواهم داد ( حداقل کار قرار دادن میلگرد نمره 8 یا 10 طولی افقی به فواصل 1 متری در ارتفاع و میلگردهای مهار تیغه ها در کناره ها)
و در نهایت شاید این عادت شده برای جوامعی از تبارِ جهان سوم که تکنیکِ درست ساخت را از تجربه های دلخراش می آموزند، امیدوارم هرگز در هیچ نقطه از ایران زلزله جدی پیش نیاد که اگر زمانی بیاد قطعا با اسکلت هایی سالم و تیغه های از هم پاشیده مواجه خواهیم شد.