درخواست های مرتبط با:مسائل اجرایی ساختمان

archi_arch

مدیر بازنشسته
بچه ها میشه یه لطفی کنین اینهارو برام توضیح بدین؟
صدرا جان اگه اینجا هم کمک کنی ممنون میشم.
راستش من مدام این سقفهارو با هم قاطی میکنم!هر بار یه چیز جدید درباره ی هر کدومشون میشنوم که با اون یکی قاطی میشه!!!الانم با این توضیح دوباره یه کم قاطی کردم!
سوالامو با شماره میگم شاید راحتتر باشه:

1)فرق تیرچه بلوک با کرومیت فقط توی تیرهاشونه که تیرچه بلوک بتنی و کرومیت فلزیه؟یا کرومیت با تیرچه ی بتنی هم داریم؟
2)فرق سقف کامپوزیت با این کرومیت کامپوزیتی که اینجا گفت چیه؟یعنی فقط به خاطر تیرها که تو کامپوزیت از تیراهن و تو کامپوزیت کرومیت از این نوع تیر استفاده میشه؟
3)همینطرو درباره ی سقف کاذب و سقف ضربی کرومیت؟با طاق ضربی و سقف کاذب معمولی چه فرقی داره؟
اون عکسای پست 3 همه اش کامپوزیت کرومیته؟

بخشید اگه زیاد و قاطی شد!:redface:

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال در مورد شمع

سوال در مورد شمع

سلام بچه ها ديدين وقتي ساختمان ميسازن(حتما ديدين ديگه :biggrin:)چوب ميزارن لاي اسكلت بعد چه طوريه كه بقيه مواد رو ميريزن و چوب ميمونه و.. دركل او ن چوب كي برداشته ميشه و چه جوري اخه روش چيزيه؟؟نميشه ام بگي برنميدارن چون بعد چند سال سقف ميريزه اگه چوب باشه اگه ميدونين لطفا بگين سوال شده برام:warn:

archi_arch

مدیر بازنشسته
میبینم که پا توی حریم ما گذاشتی؟!!!!!!!ندیدی امین میگفت با معماریها درافتاده چه بلایی سرش اومده؟!!:twisted::D

ولی خوب حالا جوابت.
عزیزم به اونها میگن شمع.در واقع نقش قالبو بازی میکنه که زیر سقف کار میذارن چون روی سقف بتن میریزن و اگه قالب نباشه همونطور که خودتم گفتی بتن میریزه پایین!واسه همین از اونها به عنوان قالب یا نگه دارنده استفاده میکنن.سقف رو با اونها شمعبندی میکنن و بعد بتن ریزی میکنن.تا زمانی که بتن خودشو بگیره و درواقع خشک بشه.اونوقت اون قالبها خیلی راحت جدا میشه.

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
اااا چه جالب پس راحت كنده ميشه پس بهشون نبشي نميگن!!اها حالا گرفتم
نه عزيزم من پا تو كفش بزرگون نميكنم الان در ميرم 1 2 3

maral55

مدیر بازنشسته
اااا چه جالب پس راحت كنده ميشه پس بهشون نبشي نميگن!!اها حالا گرفتم
نه عزيزم من پا تو كفش بزرگون نميكنم الان در ميرم 1 2 3

نه عزیزم این چه حرفیه ما خوشحالم میشیم مهمون داشته باشیم:neutral::w01::D

در مورد سوالت که آرچی عزیز جواب داد
در مورد نبشی هم نبشی جز یکی از آهن الات هست که در اسکلت فلزی ازش استفاده میشه برای اتصالات ستون ها یا جاهای دیگه برای تقویت شکلش هم به صورت یک دست هست که انگشتانش رو به سما جلو خم کرده باشی.
این نبشی رو به ستون توسط جوش اتصال میدن

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه عزیزم این چه حرفیه ما خوشحالم میشیم مهمون داشته باشیم:neutral::w01::D

در مورد سوالت که آرچی عزیز جواب داد
در مورد نبشی هم نبشی جز یکی از آهن الات هست که در اسکلت فلزی ازش استفاده میشه برای اتصالات ستون ها یا جاهای دیگه برای تقویت شکلش هم به صورت یک دست هست که انگشتانش رو به سما جلو خم کرده باشی.
این نبشی رو به ستون توسط جوش اتصال میدن
سلام البته من كه مهمون نيستم اختيار داريد صابخونه ام:w15:
خيلي ممنون از مارال گرامي و ارچي عزيز و خوبم اگه بازهم بارم سوال پيش اومد ميام :)

فقط برام خيلي جالب بود كه چوب بعد از شكل گرفتن بتن به راحتي كنده ميشه خيلي جالبه!!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اوخ اوووخ

اوخ اوووخ

سلام البته من كه مهمون نيستم اختيار داريد صابخونه ام:w15:
خيلي ممنون از مارال گرامي و ارچي عزيز و خوبم اگه بازهم بارم سوال پيش اومد ميام :)

فقط برام خيلي جالب بود كه چوب بعد از شكل گرفتن بتن به راحتي كنده ميشه خيلي جالبه!!

این چوب که مستقیم توش نیستدوست عزیز . اون بتن ها رو تو قالب میریزند ، قالب ها اگر فلزی باشه که توش رو روغن میمالند ، مثل ظرف های کیک پزی که کیک بهش نچسبه ، تا بتن هم به قالب نچسبه ، بعدشم اون چوب ها رو سیخونکی زیرش میذارند تا شیکم نده و زیرش در نره ، کلا یه 20 روز بسشه برای گذاشتنش . اگر هم قالب چوبی باشه که بعد 20 روز اون چوب های عمودی رو برداشتند ، چوب هایی که به عنوان قالب گذاشته بودند و میشکنند و آتیش میزنند تا گرم شند :) البته اگر تو فصل سرما کار کرده باشند .

pesare_bawafa

عضو جدید
اصلا همیشه هم شمع ها چوبی نیستند
البته الان که از سقفهای کامپزیت استفاده میشه و در این سقفها نیازی به شمع نیست

gordafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلا همیشه هم شمع ها چوبی نیستند
البته الان که از سقفهای کامپزیت استفاده میشه و در این سقفها نیازی به شمع نیست
ولي فكر كنم سقف هاي كامپوزيتي گرون باشه و هنوز تماما بازار رو احاطه نكرده خيلي ها از مواد قديمي استفاده ميكنن

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
انواع سقف

انواع سقف

بچه ها ببخشید من یه کم قاطی کردم!:w19:

اصلا چند مدل سقف داریم؟کلا؟(تیرچه بلوک،کرومیت،دال ها،کامپوزیت،کامپوزیت کرومیت،طاق ضربی،طاق ضربی کرومیت،سقف کاذب،سقف کاذب کرومیت ... اینها درسته؟به غیر از اینها چی؟)

منظورم این بود.اخه اینجا تو توضیحات و تقسیم بندی کرومیت،سقف کاذب و همچنین سقف طاق ضرب کرومیت هم اورده.خواستم ببینم فرق سقف کاذب معمولی با سقف کاذب کرومیت چیه؟همینطور فرق سقف طاق ضربی معمولی با این طاق ضربی کرومیت چیه؟(مثل همون کامپوزیت معمولی و کامپوزیت کرومیت که توضیح دادی)
اخه من شنیدم گفتن چون درست اجرا نمیشه قدغنش کردن.چون باید یه لایه خاک واسه جلوگیری از اتشسوزی زیرش کار کنن ولی انگار نمیکنن(فقط خاکه دیگه درسته یا گچم هست؟)

دال = هر سطح بتنی با هر ضخامت . تیرچه بلوک ، کرومیت ، دال دو طرفه ، دال یک طرفه ، کامپوزیت و کلاً هر سطحی که روش پوشش بتن داشته باشه میشه دال بتنی .

تیرچه بلوک : تیرچه های بتنی مسلح با میلگرد که در فواصل معین ( حدود 0.5 متر ) قرار میگیرند و بین اون ها رو با بلوک های سفالی پر میکنند و روی اون رو حداقل 5 سانتیمتر بتن میریزند .

کرومیت : تیرچه های فولادی که در فواصل معین قرار میگیرند و بین اون ها رو با بلوک های پلاستوفوم پر میکنند و روی اون بتن میریزند

کامپوزیت : تیرآهن های فولادی I شکل در فواصل معین ( حداقل 1 متری ) قرار میگیرند و روی آن ها بتن به ضخامت 10 سانتیمتر ریخته میشه .

دال دو طرفه : 4 طرف تیر بتنی که سطح پوشش آن بتنی به ضخامت بیشتر از 12 سانتیمتر بصورت مسلح قرار میگیره .

دال یک طرفه : چشمه های بتنی سقف که نسبت طول به عرض بیشتر از 2 باشه .

طاق ضربی : تیرآهن هایی I شکل در فواصل معین قرار میگیرند و بین اونها ( جان به جان ) آجر با ملات گچ و خاک بصورت طاق شکل قرار میگیره و روش با پوکه پر میشه ( قدغن شده )

سقف کاذب : هر سطحی که پایینتر از سقف سازه ، اجرا بشه . برای پوشاندن عوامل تاسیساتی استفاده میشه .

سقف کاذب کناف : از ورق های گچبرگ استفاده میشه . در فاصله دلخواه از سقف سازه ای : یعنی فاصله ای که پشتش ممکنه کانال کولر ، لوله آب ، لوله برق و گاز و فاضلاب و ... رد شده باشه ، یک زیر سازی سازه ای انجام میدند با ناودونی های مخصوص ، ورق های گچبرگ به شکل های دلخواه به اون پیچ میشه و روش رو رنگ میزنند .

یکی از ویژگی های این پلاستوفوم ها ضدحریق ودنشونه ، یعنی اینکه در مقابل حرارت مشتعل نمیشند ، فقط ذوب میشند .

sadra86

عضو جدید
آرچی گرامی
مبدع تیرچه های کرمیت شخصی به نام جعفر کرمی(به ضم کاف) بوده و وجه تسمیه کرمیت به این علت است نه چیز دیگری.
فعلا این تیرچه ها در اسکلت فلزی به کار می رود چون در اسکلت بتنی اگر کرمیت استفاده شود با اینکه برای دیافراگم سقف نیازی به شمع نخواهد بود ولی چون تیر ها هم هنوز آرماتور خالی هستند و برای بتن ریزی نیاز به قالب بندی زیر کار و به تبع آن شمع گذاری زیر قالب ها دارند پس در واقع علت اصلی کرمیت که همانا حذف شمع بود بی فایده میشود.
ببینید پلاستوفوم، سفال سقفی، بلوک سیمانی(فکر کنم منظور شما از بلوک بتنی همین بود)و هر نوع بلوک دیگر فقط نقش قالب را دارند برای آن قسمت از سقف که در آن قسمت احتیاجی به بتن نیست. یعنی در واقع اگر پس از گیرش نهایی بتن این قالب ها برداشته شود به هیچ جایی بر نمی خورد بهتر هم هست چون همین سفال سقفی چیزی در حدود 100 کیلوگرم بر متر مربع وزن به ساختمان اضافه میکند. پارامتر اصلی نیروی زلزله هم همین وزن ساختمان است. پلاستوفوم از این جهت مناسب است که با همان کارایی بسیار سبک است یعنی5/3 کیلوگرم بر مترمربع بر ساختمان وزن وارد می کند پرت ندارد و براحتی برای کنج ها و قناسی ها جاگیر میشود دست کارگر و بنا را نمی برد و یک سقف 200 متری را در یک نصف روز می توانند با پلاستوفوم پر کنند. بهانه مخافان پلاستوفوم اول این بود که این قالب زود آتش می گیرد بعد که کارخانه ها آن را کند سوز کردند به گونه ای که فقط جمع می شود و مشتعل نمی شود بهانه اوردند که این قالب ها در هنگام اتش سوزی گاز سیانور متصاعد می کند. به همین دلیل برخی مناطق شهرداری گفته اند در صورت استفاده از یونولیت به اندازه 5 سانت بایستی زیر یونولیت سقف کاذب کار شود یا اینکه با گچ و خاک پر شود. این موضوع هم حکایت تکنولوژی جدید است و مخالفان همیشگی آن.
من خوب یادم هست که همین سقف های تیرچه بلوک را هم در مقایسه با طاق ضربی نمی پسندیدند و می گفتند این سقف ایتال ها(ان موقع اینجور عنوان می شد) با سفال توخالی کار می شود و قدرت طاق ضربی را ندارد. این حرف را بنایی میزد که وقتی می خواست شماره تیر آهن را حساب کند طول دهانه را ضرب در 4 میکرد و مثلا برای دهانه 4 متری میگفت تیر آهن 16 و ...
در مورد حذف کش هم البته ادعای شرکت کرمیت همین هست ولی بین علما اختلاف هست که واقعا آیا تیرچه های کرمیت می تواند نقش کش را در سازه بازی کند یا نه؟ ولی قدر متیقن اینکه نیروی زلزله ای که یک تیر اهن تحمل میکند با یک تیرچه هرچند فولادی قابل مقایسه نیست.
موفق باشید.

archi_arch

مدیر بازنشسته
راستی کش چیه ؟
تیرهایی که نقش باربری خاصی نداره رو کَش میگن دیگه!

مرسی مصطفی جان تعریفهای اینجوری رو میدونم میخواستم جزئی تر ازشون سر در بیارم و فرقهاشونو دقیق بفهمم.
درباره ی دال اون چیزی که گفتی درست بود؟!مطمئنی؟یعنی به همه اینها میگن دال بتنی؟!اخه دال بتنی رو به ما گفتن فقط یه لایه بتنه که توش میلگرد کار میشه.به دوصورت یه طرفه و دوطرفه هم هست.(همون که خودت تو تعریف دال یه طرفه گفتی)

راستی ببخشید ولی نگفتین سقف کاذب کرومیت با سقف کاذب معمولی چه فرقی داره.
همینطور سقف طاق ضربی کرومیت با سقف طاق ضربی معمولی چه فرقی؟(یعنی تو اینم فقط فرقشون تو همون تیرچه ی کرومیته؟)

بچه ها ببخشید اینقدر سوال میکنما!:redface:

sadra86

عضو جدید
آرچی گرامی
ضمن تشکر از دوست خوبم مصطفی مطالبی را اضافه می کنم.
کلا دیافراگم سقف صفحه ای است که بایستی هنگام وارد شدن نیرو به صورت صلب عمل کند به این مفهوم که وقتی مثلا نیروی زلزله وارد میشود فاصله بین دو جوینت (محل اتصال المان های افقی و عمودی )تغییر محسوسی نکند و ثابت باقی بماندو این نیرو باعث شود که سقف یکپارچه (با همه جوینت هایش) حرکت کند.
طاق ضربی نوعی از سقف است که نیروی عمودی وارد بر آن (توسط بار مرده خود سقف و بار زنده روی آن) را به خاطر قوس 5 سانتی که بین هر دو تیرآهن دارد به دو مولفه افقی و قائم تبدیل می کند بنابر این صفحه های طاق ضربی علیرغم اینکه با آجر و ملات گچ و خاک به هم چسبیده اند به علت همان قوس کم، نیرو را به تیرآهن وارد کرده و مانع از ایجاد نیرو بین سطوح دو آجر که با ملات ضعیف پر شده اند می شود. این سقف الان با توجه اینکه نیروی زلزله تعیین کننده تر است چندان به کار نمی آید مگر برای ساختمان های بنایی یا ساختمانهایی که در مناطق کم خطر هستند.
سقف های ایتال (تیرچه بلوک) عبارت است از تیرچه هایی که بین تیر ها قرار می گیرند و با قرار دادن بلوک هایی بین آنها بتن به ضخامت 5 سانت روی آن می ریزند با اینکار در واقع تیر هایی با مقطع T ساخته شده است که از بالا به هم متصل شده است: TTTTT المان افقی این T ها همان 5 سانت بتن به کمک آرماتور بالایی تیرچه است و المان عمودی این Tها بتن ریخته شده بین قالب ها(سفال، یونولیت و ...) به علاوه آرماتور هایی پایینی تیرچه و خود بتن تیرچه است. حالا در کرمیت به جای تیرچه با آرماتور های پایینی و بتن تیرچه از ورق فولادی استفاده می کند که در زمان بتن ریزی توان باربری و ایستایی را داشته باشد.
در سیستم کامپوزیت (که فقط در اسکلت فلزی به کار می رود) به جای تیرچه از تیر آهن استفاده می شود و از همان ابتدا زیر المان افقی آن T ها را با ورق فلزی به عنوان قالب می بندند و روی آن را یک مش فولادی بسته و بتن می ریزند.(بعد از گیرش بتن قالب را بر می دارند) بنابر این بال فوقانی تیر آهن در 7 الی 10 سانت (بسته به طراحی) بتن مدفون می شود و قسمت عمده ای از جان تیر آهن و بال تحتانی آن به صورت آزاد از زیر سقف دیده می شود و این خود فضایی برای عبور لوله ها و کانال های تاسیساتی ایجاد می کند که بتوان آن را با سقف کاذب مخفی کرد.
سیستم دال بتنی هم (که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد) عبارت از یک مش فولادی است که زیر آن قالب بسته و به ضخامت طراحی بتن می ریزند. این سیستم اکنون بیشتر به صورت پیش ساخته استفاده می شود.
اینها موارد عمده و کلی سقف ها بودند و در هر کدام در برخی جزئیاتشان می شود تغییراتی را اعمال کرد. مثلا در سقف تیرچه بلوک به جای تیرچه معمولی، کرمیت به کار برد. یا به جای بلوک سفالی، یونولیتی به کار گرفت و ...
بنابر این طاق ضربی کرمیت یعنی اینکه به جای تیر آهن های طاق ضربی از تیرچه کرمیت استفاده می کند و بقیه اش همان ضربی است. فراموش نکنیم کرمیت فقط یک نوع تیرچه است.

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی صدرا جان کاملا متوجه شدم
:w27:

و فقط یه سوال دیگه!
میشه این سقفهارو از نظر سبکی درجه بندی کنی؟میخوام بدونم به ترتیب کدومشون سبکتره و حتی اگه بشه کدوم به صرفه تر؟(اینو میدونم که بیشترش به نظر طراح بستگی داره که به چه نحوی تیرریزی انجام بشه و... ولی میخوام بدونم ایا همینجوری معیار و طبقه بندی خاصی داره؟)

بازم ممنون

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سبک سنگین

سبک سنگین

مرسی صدرا جان کاملا متوجه شدم
:w27:

و فقط یه سوال دیگه!
میشه این سقفهارو از نظر سبکی درجه بندی کنی؟میخوام بدونم به ترتیب کدومشون سبکتره و حتی اگه بشه کدوم به صرفه تر؟(اینو میدونم که بیشترش به نظر طراح بستگی داره که به چه نحوی تیرریزی انجام بشه و... ولی میخوام بدونم ایا همینجوری معیار و طبقه بندی خاصی داره؟)

بازم ممنون

من بازم یکم فضولی . اینطور که من میدونم همین کرومیت ها از همه سبکتر ، و بالطبع دال دو طرفه سنگین تر هستش . صرف هم با کاربری سازه هستش :) برای سازه های ویژه از اسکلت فولادی و سقف کامپوزیت استفاده میشه ، برای سازه های خیلی خاص از سازه های تمام بتنی ( دال ) استفاده میشه ، برای سازه های معمولی و مسکونی هم بسته به نظر بساز بفروش قیمت هرچی که تو اون شرایط ارزونتر باشه :)

sadra86

عضو جدید
از نظر سبکی طاق ضربی از همه سبک تر است ولی کارآیی آن خیلی محدود است بقیه سقف ها همانطور که خودتان اشاره کردید به طراحی بستگی دارد ولی مجموع بار مرده ای که برای یک سقف بتن آرمه در نظر گرفته می شود در حدود 400 تا 600کیلوگرم بر مترمربع است.
کاهش قیمت تمام شده ساختمان ها تابع عوامل متعددی است. مهمترین عامل در قیمت نهایی هر مترمربع ساختمان تکنولوژی ساخت است که هر چه به سمت صنعتی تر شدن پیش برود قیمت کاسته خواهد شد و این مقدور نیست مگر بستر سازی برای انبوه سازی به معنای واقعی. نه اینکه طبق تعریف سازمان مسکن به هر کسی که در طول عمر خود 40 واحد مسکن ساخته باشد بگویند انبوه ساز و هر پروژه بالای 10 واحد را هم بگویند انبوه سازی!
در خصوص تکنولوژی های ساخت اگر سوال خاصی بود در حد بضاعتم در خدمت هستم

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی
منظورتون از سقف بتن ارمه همون دالهای یک طرفه و دوطرفه است دیگه درسته؟

راستش تکنولوژی ساخت رو زیاد باهاش اشنایی ندارم و نمیدونم ممنون میشم راهنماییم کنین و بگین از کجا میتونم مطالعه کنم.
اگرم خودتون مطلبی یا توضیحی دارین خوشحال میشم استفاده کنم
بازم ممنون:gol:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ویژه

ویژه

مرسی مصطفی جان
منظورت از سازه های ویژه و سازه های خیلی خاص چیه؟

سازه های خاص سازه هایی هستند که از اهمیت های مخصوصی برخوردارند . مثلاً سازه هایی مثل هتل ، مدرسه ، پمپ بنزین ، فرمانداری ، نیروی انتظامی ، سینما ، ساختمان های ملی ( کتابخانه و اسناد ) . متوجه شدید ؟ مطمئناً سازه طراحی شده برای یک مدرسه خیلی با سازه طراحی شده برای ساختمونی با همون جمعیت فرق داره .

archi_arch

مدیر بازنشسته
سلام
یک موضوع را فراموش کردم عنوان کنم و آن اینکه همین تیرچه های معمولی هم قابلیت این را دارند که بدون شمع بتن ریزی شوند(دقیقا مثل کرمیت) و چند سقف را با هم بشود بتن ریزی کرد.
حالا چطور؟
اگر مایل بودید فردا خواهم گفت.
جدا؟ممنون میشم اگه توضیح بدین:gol:
پس مزیت اینکه کرومیت بدون شمع بندی اجرا میشه هم دراصل به حساب نمیاد درسته؟(وقتی پای مقایسه به میون میاد)

sadra86

عضو جدید
فقط کافی است ناودانی ها(که حتما برای بادبند استفاده خواهد شد) را زیر سقف و به تیر ها جوش بدهیم به گونه ای که کاملا به سقف بچسبد و حتی الامکان برای ایجاد خیز منفی ناودانی را کمی قوس داده و بعد به زیر سقف جوش بدهیم. در این صورت می توان بعد از گیرش بتن با فرز یا هوا برش ناودانی ها را جدا کرد و در جای خود مورد استفاده قرار داد.
خیز منفی البته در تمام موارد بتن ریزی سقف ها الزامی است برای اینکه وسط دهانه در زمان بهره برداری شکم ندهد(رو به پایین) به اندازه نیم درصد طول دهانه وسط دهانه را بالا می برند یعنی در آن قسمت جک یا شمع را نیم سانت بالاتر تنظیم می کنند یا اگر ناودانی هست آن را قوس می دهند.
این مورد در سقف کرمیت نادیده گرفته شده است.

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی از توضیحت.جالب بود.
فقط یه چیزی یعنی به طور معمول برای اجرای همه ی سقفها این خیز منفی اجرا میشه؟راستش من بار اوله میشنوم!:redface:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یکم مشکل !

یکم مشکل !

فقط کافی است ناودانی ها(که حتما برای بادبند استفاده خواهد شد) را زیر سقف و به تیر ها جوش بدهیم به گونه ای که کاملا به سقف بچسبد و حتی الامکان برای ایجاد خیز منفی ناودانی را کمی قوس داده و بعد به زیر سقف جوش بدهیم. در این صورت می توان بعد از گیرش بتن با فرز یا هوا برش ناودانی ها را جدا کرد و در جای خود مورد استفاده قرار داد.
خیز منفی البته در تمام موارد بتن ریزی سقف ها الزامی است برای اینکه وسط دهانه در زمان بهره برداری شکم ندهد(رو به پایین) به اندازه نیم درصد طول دهانه وسط دهانه را بالا می برند یعنی در آن قسمت جک یا شمع را نیم سانت بالاتر تنظیم می کنند یا اگر ناودانی هست آن را قوس می دهند.
این مورد در سقف کرمیت نادیده گرفته شده است.

چطوری میشه جسمی وقتی توی قوس هستش بتونه خیز منفی بده ؟ تا اونجا که من میدونم خود قوس از طول یک جسم میکاهه !
در قسمت دوم هم که Bold کردمش با این حساب هر دهنه کرومیت 1 متر میشه . مقدار خیز منفی در سقف های بتنی توصیه شده 240/L طول دهانه هستش . یعنی برای یک تیرچه 5 متری باید 2 سانتیمتر خیز منفی قرار داد .

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مرسی از توضیحت.جالب بود.
فقط یه چیزی یعنی به طور معمول برای اجرای همه ی سقفها این خیز منفی اجرا میشه؟راستش من بار اوله میشنوم!:redface:

برای سقف های تیرچه بلوک و تمام بتنی . دلیلش هم اینه که بتن بعد از ریخته شدن تحت بارگذاری وزن خودش قرار میگیره و تکیه گاه دیگه ای نداره تا زمانی که به گیرایی کامل برسه و تحت این بارگذاری ( وزن خودش ) دچار حالت منحنی واری میشه که به اصطلاح شکم دادگی میگند . برای همینم هست که زیرش رو شمع قرار میدند و یه مقداری بیشتر از طول مورد نیاز این شمع رو انتخاب میکنند

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب چرا فقط این دوتا؟!خوب رو بقیه ی سقفها مگه بتن نمیریزن؟!
(راستی گفتی تمام بتنی،دال های یک طرفه و دو طرفه منظورت بود دیگه درسته؟)

خوب شما سقف بتنی دیگه ای سراغ داری ؟
بله . یک طرفه و دو طرفه منظوریم بود :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
البته ...

البته ...

خوب کامپوزیت و ... (ببخشید الان دیگه چیزی یادم نمیاد!!!:redface: ولی یادمه میگفتن رو همه ی سقفها بتن میریزن.مگه غیر از اینه؟)

کامپوزیت جزو سقف های بتنی به حساب نمیاد . مرکب به حساب میاد . اساس اون سازه فولادی هستش و بتن اون فقط قالب بندی داره و نیازی به شمع آنچنانی نداره . روی همه سقف ها هم ... خوب اگر طاق ضربی داشته باشیم که دیگه بتن روش نداره :) داره ؟

sadra86

عضو جدید
مثل اینکه بحث از کرمیت به مباحث تخصصی سازه ای (خیز منفی و ...) کشیده شد.
خیلی خوب:
1- فکر نمی کنم (L/240) آیین نامه با (نیم درصد طول دهانه) در اجرا آنقدر تفاوتی داشته باشد. به هیچ بنایی نمی توان یک سانت دو سانت را حقنه کرد. در اجرا به ازای هر یک متر طول دهانه نیم سانت خیز می دهند.
2- قوس دادن البته که از طول می کاهد. مگر کسی گفت نمی کاهد. بالاخره باید طول ناودانی در زیر سقف فیکس شود. در هر صورت متوجه منظور مصطفای عزیز نشدم.
3- در تمام مواردی که بعد از بارگذاری(Loading) احتمال شکم دادن باشد به یک نیروی معکوس تا زمان اطمینان از استحکام و دفرمه نشدن سازه نیاز است. حالا می خواهد تیرچه بلوک باشد یا دال یا هرچیز دیگر.