درخواست های مرتبط با | فرمولاسيون محصولات شيميايي

az_sh

عضو جدید
سلام .... من فرمولاسیون تولید چسب آکواریوم (چسب سیلیکون) رو می خواستم...ممنون میشم ر اهنماییم کنین

abbas67set

عضو جدید
مواردی که در ساخت قیر ترکیبی (نمیگم قیر 60/70 )مهم هستند به ترتیب الویت عبارتند از :
- مقدار خاکستر که شامل اکسید های فلزیست که باید حذف شوند هر چه کمتر بهتر
- مقدار کربن آزاد در گیسونایت پارامتر منفی است هر چه بیشتر بدتر ولی مقدار کربن در ترکیبات بویژه در آسفالتین ها هر چه بیشتر بهتر .
- عنصر سولفور نیز حین پخت احتمال واکنش های کراس لینک و سخت کردن قیر را تقویت میکند پس هر چه کمتر بهتر
استاد منظورتون از کربن آزاد، کربن ثابت است؟
اگر بله چرا پارامتری منفی است؟ مگه کربن ارزش حرارتی و خلوص گیلسونایت رو مشخص نمیکنه و هر چه بیشتر باشه بهتره؟
با تشکر

amirdolu

عضو جدید
سلام .... من فرمولاسیون تولید چسب آکواریوم (چسب سیلیکون) رو می خواستم...ممنون میشم ر اهنماییم کنین
سلام بر شما
در مورد چسب سیلیکون،جزء اصلی رزین متیل یا فنیل سیلوکسان است که در واقع یه پلی سیلوکسانه . این رزین ها به دلیل تکنولوژی بالا در ایران تولید نمیشه. چسب سیلیکون یه چسب تک جزیی هست که با رطوبت هوا واکنش میده.تا جاییکه من می دونم هیچ فیلری به اون اضافه نمی کنن.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون شما میفرمایید روی قیر کار کردید بفرمایید برای اصلاح کلد بندینگ قیر و رساندن ان به منهای 15 درجه چه پلیمری را پیشنهاد مینمایید ؟ برای اش زدایی از گیلسونایت چه راهکاری دارید ؟ چون قیر با آسفالتین هاش قیر نامیده میشود وقتی برای سفید کردن آن آسفالتین ها را حذف کنید اونوقت نام ماده بجای مانده چیه ؟ میشه اونو قیر نامید ؟ فرق قیرهای پلیمر دار با قیرهای پلیمری چیه ؟ شاید بلوک کو پلیمر استایرن بوتادین استایرن آشنا باشد در صورت پاسخ مثبت انحلال پذیری ان با قیر 60/70 چگونه بود ؟ چرا به قیر میگویند ماده ویسکو الاستیک ؟ آسفالت های خود درمان چیه با چه ماده ای میتوان کاری کرد که آسفالت بعد از ترک خوردن خودش را درمان کند . ؟ در حین بارندگی دیده شده ماشین جلویی به ماشین پشتی آب باران را پرتاب میکند با چه ماده ای میتوان جلوی پرتاب اب را گرفت ؟ PPA نه APP با قیر چه میکند ؟ قیرهای AC با سایر قیرها چه تفاوتهایی دارند ؟ چگونه میتوان بدون اضافه کردن امولسیفایر های کاتیونی یا آنیونی و غیر یونی ،قیر امولسیونی تولید کرد ؟ چه کامپاند قیری برای تولید عایق رطوبتی و مطابق با استاندارد ملی را پیشنهاد مینمایید ؟ برخی تولید کنندگان از پسماند لجن اسیدی تصفیه دوم روغن قیر ساخته اند ایا انرا قیر میدانید ؟قیر های PG و VG کدامند و چه کاربردی دارند ؟
من نمی دونم شما جامعه آماریتون چه جوری که از اصطلاح( من تنها کسی هستم) استفاده می کنید البته اساسا کارایی که نوشتیدو بسیار زوقده هم شدید رو خیلیا انجام دادن همه مربوط به قیرهای پلیمری که من و دیگرانخیلی روش کار کردیم
آگه آسفالتنس قیر رو استخراج کنید به رنگ سفید که سهله به هر رنگ دیگه هم می تونید در بیارید
من روی قیرهای پلیمری و ماستیکهای فیری کار کردم که یکی از از استانداردهاشold Bendig -25 البته طبق استاندارد astm نه استاندازد ایران جون استاندارد ایران بیشتر به یه شوخی می مونه
البته این مواردی که نوشتید امکانش هست که شما رو زوق زده کنه و بهتون حس و توهم ارشمیدوس یا بیل گیتس بودنو بده (همینطور که داریم میبینیم) ویا شاید بابای پرتغال فروش که اومده تو منطقه دلیجان یه دفتر ودستکی راه انداخته یا بقول شماوارد صنعت شده وکارخانه ایزوگام زده به قیمت 1 ملیون یا بیشتر بندازین ولی برای من همچین ارزشی نداره
استاد عزیز این مطالب رو با این شورو حس واشتیاق جای دیگه نگید چون اکهه طرف این کاره باشه سوژخ خنده می شید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
کربن آزاد عبارت از کربنی است که در ترکیب قرار نگرفته باشد وجودش ماده معدنی گیلسونایت را از حالت قیری دور میکند ولی وجودش بعنوان نماینده مقدار آسفالتین ها معرف قابلیت قیری بیشتر گیلسونایت است .
مردم محلی به این ماده ذغال میگویند چرا که واقعا بخشی از معادن خیلی به ذغال نزدیک هستند تا به قیر ولی بعنوان فیلر میتوانند در کامپاند های قیری مصرف شوند
استاد منظورتون از کربن آزاد، کربن ثابت است؟
اگر بله چرا پارامتری منفی است؟ مگه کربن ارزش حرارتی و خلوص گیلسونایت رو مشخص نمیکنه و هر چه بیشتر باشه بهتره؟
با تشکر

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چسب های معروف آمریکائی در چسب اکواریوم از مواد زیر استفاده میکنند:
اتیل تری استوکسی سیلان یک تا پنج درصد(کراس لینکر)
متیل تری استوکسی سیلان یک تا پنج در صد (کراس لینکر)
تا 20 درصد هم سیلیکای آمرف(پلاستی سایزر)
و مقدار جرئی از 0.1 تا یک و نیم درصد اکتا متیل سیکلو تترا سیل اکسان (تین کاتالیست)
کربنات کلسیم 1200 مش (فیلر) تا سی درصد
پی دی ام اس تا هشتاد درصد با اسم تجاری سیلانول ،اندی سیل
تذکر:دقت شود کراس کننده با پلیمر اصلی سازگار باشد و ویسکوزیته مناسب انتخاب شود پلیمر یک هیدروکسیل چسبیده به سیلیس داشته باشد.

amirdolu

عضو جدید
سلام
با تبریک روز مهندس و آرزوی موفقیت و سلامتی برای همه دوستان عزیز
برای سر طی شیشه شور اتومبیل از چه الاستو مری استفاده میشه؟ روش تولیدش قالبگیریه؟

fest

عضو جدید
دوستان عزیز سلام
محبت کنید تفاوتهای متانول واتانول را برام توضیح بدید.میخوام بدونم آیا خواص متانول هم مثل اتانول هست .مثلا" متانول هم خاصیت ضدعفونی کنندگی داره؟خاصیت لکه بری داره؟خاصیت ضدیخی داره؟

fest

عضو جدید
دوستان عزیز با سلام وسپاس از اطلاعات مفیدی که در این تالار در اختیار میگذارید،میخواستم خواهش کنم در باره تیلوز اطلاعاتی رو به شرح ذیل از من دریغ نکنید:
تیلوز چیست وچه فرمولی داره؟
کاربردش در کجاست؟در ایران تولید میشه؟ قیمتش چنده؟
ممنون از توجهتون

علی 1980

عضو جدید
مايع ظرفشويي
كوكونات دي اتانل آميد 2.5 درصد
اوره 5
رنگ 0.008
اسانس 0.07
ليترون 0.1
فرمالين 0.2
سود كاستيك 2.19
ال اي بي اس ان آ 16
مابقي آب تا 100
مايع مكمل پودر لباسشويي
نانيونيك (برول 087 ) 35 درصد
گليسيرين 14
الكل طبي 6
آب مقطر 45
صابون دستشويي
پيه صنعتي 67.85
سود خشك 12.25
اسيد چرب نارگيل 11.43
پخت كه كامل شد
EDTA چهار درصد
لانولين 0.5
اسانس 0.7
سولفات منيزيم 0.53
سيليكات سديم 0.4
رنگ 0.01
اپتيكال برايتنر 0.01
دي اكسيد تيتان 0.1

استفاده از فرمالین و دی اتانول آمین منسوخ شده و اگر جایی وجود دارد که هنوز هم از این مواد استفاده می کند کارش غیر قانونی است.

fest

عضو جدید
واما سئوال دیگر؟
اگر هگزامین با آب مخلوط بشه خاصیت ضد عفونی کنندگی داره؟
اگر جواب مثبته با چه نسبتی مخلوط بشه؟

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این فرمول ها در اغلب کارخانجات تولید کننده شوینده مورد استفاده است اگر فرمالین حذف شده حتما دلایلی دارد لطفا دلایل انرا بنویسید و جایگزین انرا نیز بیان نمایید امروز در کشور 5 کارخانه بزرگ در زمینه تولید فرمالین وجود دارند (سینا ،رسولی ، گامرون و ..) اینها باید چه کنند حتما اطلاعات جدید شما ممکنست تاثیر گذار باشد
استفاده از فرمالین و دی اتانول آمین منسوخ شده و اگر جایی وجود دارد که هنوز هم از این مواد استفاده می کند کارش غیر قانونی است.

perperok

عضو جدید
ممنون واسه تولید گرانول (ماده اولیه تولید PVC ) فرمولاشو میدونید؟

mashhad alireza

عضو جدید
این فرمول ها در اغلب کارخانجات تولید کننده شوینده مورد استفاده است اگر فرمالین حذف شده حتما دلایلی دارد لطفا دلایل انرا بنویسید و جایگزین انرا نیز بیان نمایید امروز در کشور 5 کارخانه بزرگ در زمینه تولید فرمالین وجود دارند (سینا ،رسولی ، گامرون و ..) اینها باید چه کنند حتما اطلاعات جدید شما ممکنست تاثیر گذار باشد

با سلام خدمت استاد عراقی
بله دوستمون درست میگه فرمالین منسوخ شده به علت سمی بودن بسیار زیاد ان و جذب سریع ان از طریق پوست و اسیب زدن به بدن از طریق وارد شدن به خون و در حاد ترین شرایط کاری با این ماده ایجاد سرطان خون یا پوست است
حتی به طور مثال از دوستانم که در کارخانه سامد مشهد کار میکند و در بخش تولید فرمالین است میگوید هر چند ماهی باید تست پزشکی بگیرد و مدت زمان کار کردن در این بخش ماکسیمم 1 سال است
در حال حاضر مواد جایگزین بسیاری به بازار اومده و جایگزین فرمالین است مثلا رسیما،مرگال،D 600 ،..... که بسیار کمتر سمی هستند و مقدار مصرف انها یک سوم فرمالین است
الان از فرمالین بیشتر در صنعت رنگ استفاده میشود که تازه باز هم من خودم که در این صنعت مشغولم از فرمالین استفاده نمیکنیم مگر رنگ پلاستیک که قیمت پایینی داره و ما مجبوریم مواد ارزون بزنیم
راستی بد نیست بدونید که قیمت فرمالین الان حدود 1200 تومن هست و رسیما 7000 تومن و مرگال 8500 تومن و D600 4000 تومن خوب با این تفاسیر برای تولید کنندگان ایرانی که فقط دنبال سود هستن میصرفه فرمالین استفاده کنند
حتا مگر سود الان ممنوعیت نداره برای مواد شوینده ولی با پرویی زیاد باز هم استفاده میکنند چون تری اتانول امین گرونه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:cry:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به ام اس دی اس مرگال و فرمالین نگاه کردم هردو در گروه 8 بودند فقط پکیج گروه فرمالین 2 بود ولی مرگال 3 چرا از حیث میزان خطرناک بودن هم سطح هستند ؟ مرگال را اسیدی معرفی کرده البته کدهای مرگال زیاد بود و فقط کد 165 مرگال برای صنعت بود
با سلام خدمت استاد عراقی
بله دوستمون درست میگه فرمالین منسوخ شده به علت سمی بودن بسیار زیاد ان و جذب سریع ان از طریق پوست و اسیب زدن به بدن از طریق وارد شدن به خون و در حاد ترین شرایط کاری با این ماده ایجاد سرطان خون یا پوست است
حتی به طور مثال از دوستانم که در کارخانه سامد مشهد کار میکند و در بخش تولید فرمالین است میگوید هر چند ماهی باید تست پزشکی بگیرد و مدت زمان کار کردن در این بخش ماکسیمم 1 سال است
در حال حاضر مواد جایگزین بسیاری به بازار اومده و جایگزین فرمالین است مثلا رسیما،مرگال،D 600 ،..... که بسیار کمتر سمی هستند و مقدار مصرف انها یک سوم فرمالین است
الان از فرمالین بیشتر در صنعت رنگ استفاده میشود که تازه باز هم من خودم که در این صنعت مشغولم از فرمالین استفاده نمیکنیم مگر رنگ پلاستیک که قیمت پایینی داره و ما مجبوریم مواد ارزون بزنیم
راستی بد نیست بدونید که قیمت فرمالین الان حدود 1200 تومن هست و رسیما 7000 تومن و مرگال 8500 تومن و D600 4000 تومن خوب با این تفاسیر برای تولید کنندگان ایرانی که فقط دنبال سود هستن میصرفه فرمالین استفاده کنند
حتا مگر سود الان ممنوعیت نداره برای مواد شوینده ولی با پرویی زیاد باز هم استفاده میکنند چون تری اتانول امین گرونه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:cry:

mashhad alireza

عضو جدید
به ام اس دی اس مرگال و فرمالین نگاه کردم هردو در گروه 8 بودند فقط پکیج گروه فرمالین 2 بود ولی مرگال 3 چرا از حیث میزان خطرناک بودن هم سطح هستند ؟ مرگال را اسیدی معرفی کرده البته کدهای مرگال زیاد بود و فقط کد 165 مرگال برای صنعت بود

با سلام خدمت شما استاد گرامی
چون اصولا از این ترکیبات زمانی که در رنگ استفاده میشوند و فیلم نهایی رنگ تشکیل میشود این مواد خود را به سطح بالایی فیلم رنگ میرسانند.حال این مواد که در سطح هستند بر خلاف سایر حلال ها یا آب که از سطح فیلم نهایی رنگ تیخیر و جدا میشوند این مواد در سطح رنگ باقی میمانند.این امر یک پیامد خوب دارد و ان این است که به علت سمی بودن اجازه رشد جلبرگ و باکتری ها را در رنگ ها نمیدهد و مانع از ایجاد کپک و قارچ و ... میشود و اما پیامد بد ان این است که رنگ همیشه تا حدودی سمی باقی میماند و دست زدن یا لمس دست یا لباس با این نوع رنگ ها مشکل بهداشتی دارد برای همین است که به خصوص در مهد کودک ها از رنگی استفاده میشود که مجوز بهداشت داشته باشد تا تولید کننده بیش از حد از این مواد در رنگ استفاده نکند (برای بالا بردن زمان انبارداری رنگ) چون این مواد سمی زمانی که در کنار رزین اکرلیک که خودش بسیار سمی است قرار میگیرند درجه سمیت را بسیار بالا میبرند چیزی که متاسفانه مردم ما فکر میکنند چون رنگ پایه اب است دیگر خطری ندارد که این کاملا اشتباه است و بلعکس رنگ پایه ابی اکثرا سمی هستند مانند رنگهای پایه حلال من دلیل دارم برای حرفم مواد تولید رنگ پایه اب اکرلیک را نام میبرم و خودتان قضاوت کنید
آمونیاک رزین اکرلیک مرگال یا فرمالین یا ... حلال استن یا 402 تری اتانول امین اسید بنزوییک ..........
حالا اینها از نظر دوستان سمی هستند یا خیر بر خلاف ادعا های تولید کنندگانی مثل رنگ الوان
در ضمن در پاسخ به صحبت شما بله مرگال اسیدی است و زمانی که از این ماده استفاده میشود، برای پایین نیامدن PH مجبوریم امونیاک و یا تری اتانول امین بزنیم که در مجموع با تست های ازمایشگاهی که ما گرفتین درجه سمیت رنگ کمتر از زمانی است که از فرمالین استفاده میکنیم
دقیقا شما درست می فرمایید همه ی کد های مرگال قابل استفاده نیست البته به خاطر شرایط فرمولی من مجاز به گفتن کد مرگال مصرفی نیستم
بازم شرمنده اگر نتونستم زیاد خوب توضیح بدم بازم اگر سوال خاصی دارید من در خدمتم

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام این نوشته ها را توی یک سایت پیدا کردم نمیدانم تا چه حد درست و یا نادرست هستند:

حلال ها :
نفت بی بو که شامل سه گرید A.B.C میشود
گریدA:برای تولید اسپری و مایع حشره کش
خانگی و سموم و آفت کشاورزی و ...
گرید B:رنگ و رزین و پولیش جلا چاپ و اسپری رنگ...
گرید C:برای تینر روغنی ضد زنگ رنگرزی
پارچه چربیگیری سطوح فلزات...

حلال ویژه ( 400) :
حلال 400، حلال آروماتیک بالا بوده و به عنوان
رقیق کننده در صنایع الکل سازی ، رنگ سازی
و صنعت چاپ کاربرد دارد.

حلال 402 :
حلال402 بر پایه نفت سفید می باشد.
شامل سه گرید:
حلال 402 گرید A:
عمدتا در صنایع رنگ سازی ، تینر سازی . صنعت
چاپ و ... کاربرد دارد
حلال 402 گرید B:
عمدتا در صنایع لاک و الکل ، چاپ پارچه ،
واکس های مخصوص اثاثیه منزل و
کف پوش ها و ... کاربرد دارد
حلال 402 گرید C:
عمدتا در صنایع تولیدی حلال چربی گیر از سطوح
فلزات و اسپرهای پاک کننده و ... کاربرد دارد

حلال 403 :
ماده اولیه برای تولید حلال 403 ، نفت سفید ،
گازوئیل و روغن سوخته می باشد .
حلال403 این شرکت بر پایه نفت سفید است
و عمدتا برای تولید هیدروکربورهای سنگین
(شبه گازوئیل)مصرف می شود و به علت رونق زیاد
بازار خرید
و فروش هیدروکربور در کشور همسایه ،
افغانستان ، این حلال در بین تولیدکنندگان داخلی
هیدروکربور تقاضای زیادی دارد.

حلال 406 :
بیشترین مورد مصرف این حلال در صنایع شیمیائی
مانند چسب سازی، آرایشی و بهداشتی و ...

حلال 410 :
عمدتا در صنایع لاستیک سازی ، چسب سازی و
صنایع رنگ و رزین مصرف می شود و یکی دیگر از پرتقاضاترین حلال ها در بازار است .

حلال جزء مهمی از محلول است. حلال ها مواد شیمیایی هستند که مواد دیگر را در خود حل می کنند. حلال ها به دو دسته
1- حلال های قطبی 2-حلال های غیر قطبی تقسیم می شوند.
در حلال قطبی، ذرات تشکیل دهنده حلال قطبی بوده و یکدیگر را با نیروی جاذبه ی الکتروستاتیکی جذب
می نمایند.
مهمترین حلال قطبی آب می باشد. انواع اسیدها مانند سولفوریک اسید H۲SO۴ و هیدروزن فلوئورید HF ، نیز در این دسته قرار می گیرند.

هیدروکربن ها :
هیدروکربن ها چه هستند؟هیدروکربن ها گروهی از ترکیب ها آلی ،که تنها از کربن و هیدروژن تشکیل شده اند.
فرمول همگانی آن ها CXHY است .
بیشتر از نفت،قطران ذغال سنگ و منبع های گیاهی بدست می آیند.
که هر کدام شامل 1-زنجیره ای 2-حلقه ای می باشد وهر کدام شامل :
هیدروکربن های زنجیره ای سیر شده :
آلکان ها ،سیلیکو آلکان ها ،
هیدروکربن ها ی زنجیره ای سیر نشده :
آلکن ها ،آلکین ها.
هیدروکربن ها حلقوی سیر شده :
سیلیکو آلکان ها
هیدروکربن های حلقوی سیر نشده :
سیلیکو آلکن ها ،هیدروکربن های آروماتیک و... هستند.

روغن DOP :
روغن DOP یک پلاستیک سایزری است با قدرت نرم کنندگی بالا که روش تولید این ماده در یک راکتور مجهز به همزن در مجاورت کاتالیزوربا دو ماده اولیه دو اتیل هگزانول و انیدرید فتالیک تولید می شود.
مراحل تولید دی او پی عبارتند ازاستریفاکسیون بازیابی الکل مازاد و صاف کردن محصول
کاربرددر صنایع چرم مصنوعی گالینگور کفش رنگسازی شیلنگ سازی اسباب بازی کابل سازی گرانول سازی فیلتر هوا توپ سازی نوار دور شیشه و…

متیل استات :
متیل استات مایعی خنثی ، با بویی شبیه استر می باشد .
متیل استات یک حلال عالی برای رزینهای نیترو سلولز و سلولز استات ، سلولز اترها ، سلولوئید ، پلی ونیل استات ، تعداد زیادی از رزینهای دیگر و نرم کننده ها و اکثر روغنهای نفتی و چربیها می باشد .
متیل استات یکی از فرارترین حلالها می باشد .
کاربرد:
در لاکهای زود خشک شو در تولید تینر به عنوان جایگزین خوبی برای استن برای نرم نمودن سفت کننده های پاشنه کفش ( لایی کفش¬) و نیز در تولید صمغهای سلولوئید از تیکه های فیلم بکار می رود .

بوتیل استات
بوتیل استات مایعی خنثی ، بی رنگ و با بویی مشخص میباشد .
بوتیل استات حلالی عالی برای نیتروسلولز ، سلولز اترها سلولوئید ، لاستیک های کلردار شده ، پلی ونیل استات ، پلی ونیل کلراید ، هوستافلکس ، پلی استایرن ، پلی اکریلاتها ، بیشتر رزینهای خنثی نرم کننده ها ، چربیها و روغنها می باشد .
بوتیل استات به خاطر قدرت حلال بالا و ظرفیت رقیق سازی زیاد یکی از مهمترین حلالها با فراریت مناسب می¬باشد(مخصوصا وقتی با الکلها مخلوط شود ) .

تینر:
تینرها ، مایعات شیمیایی فرّاری هستند که برای رقیق کردن رنگها به کار گرفته می شوند .
تینرها می توانند در بهبود خواص رنگ نیز تاثیر بسزایی داشته باشند .
تینرها در خواص کاربری رنگ ، زمان خشک شدن لایه رنگ و خواص نهایی رنگ تشکیل شده نقش تعیین کننده ای دارند .
خواص مورد نظر در انتخاب تینر :
1– قدرت حلالیت. 2- سرعت تبخیر. 3- نقطه جوش.
4- نقطه اشتعال و قابلیت شعله وری. 5- سمیّت.

استرها :
واکنش یک الکل با اسید کربوکسیلیک (اسید آلی)
را که منجر به تولید ترکیبی به نام استر می شود را استری شدن گویند .
واکنش استری شدن واکنشی است تعادلی که در حضور مقادیر کم اسید های معدنی انجام می شود
و با تولید آب همراه است .

الکید رزین
الکید رزین ها در 3 مختلف وجود دارد الکید رزدین های الکید رزین لانگ،الکید رزین مدیوم والکید رزین شورت
موارد کاربرد:
الکید رزین ها بیشتر در آسترها، جلاها، رنگ های ساختمانی، اتومبیلی و تزیینی می باشد.

نفت بی بو:
مایع سفید رنگ، شفاف و بی بو است که ماده
اولیه آن نفت سفید می باشد.
طریقه تولید:
1-نفت بی بو اسیدشوئی 2-نفت بی بو تقطیر
موارد مصرف: حشره کش ها، رزین سازهای الکید،
رنگ سازها، حلال چربی گیر سطوح فلزات،
جوهر چاپ، هیدروکربن سازها، واکس
و پولیش سازها ،چسب سازها و...

پــارافین مــایع :
پارافین بر اساس استانداردهای BP/USP تولید شده و به علت خلوص و پایداری بالا در صنایع مختلف مورد مصرف دارد.
- پارافین دارویی و خوراکی
- پارافین بهداشتی
- پارافین صنعتی
موارد مصرف :
روغن مو ، کرم پاک کننده ، کرم سرد ، عامل ضد گرد و غبار ، روغن کاری صنایع نساجی ، روکش تخم مرغ و میوه های تازه، سموم درختی، روغن های صنعتی و ...

روغن پایه (Base Oil)
روغنی که به عنوان یک پایه برای روانکار به حساب می آید و پس از اضافه کردن مواد افزودنی به آن، روانکار نهایی به دست می آید روغن پایه نامیده می شود.

روغن پایه ها از لحاظ حجمی مهمترین جزء تشکیل دهنده روانکارها می باشند
از لحاظ وزنی به طور متوسط بیش از 95% ساختار یک روانکار را تشکیل می دهند.
در برخی از روانکارها (روغن های کمپرسور و هیدرولیک) 99% روغن را روغن پایه و 1% آن را مواد افزودنی تشکیل می دهند.
برخی دیگر از روانکارها مانند سیالات فلزکاری،
گریس ها یا روغن دنده های صنعتی شامل
حدوداُ 30% مواد افزودنی هستند.
شامل 100 150 200 می باشد .

روغن دنده:
روغن دنده ها شامل:
1- روغن دنده های صنعتی
2- روغن دنده های خودرویی.
در ساختار روغن دنده ها به منظور بهبود خواص تحمل بار، گرانروی، مقاومت در برابر خراش، خوردگی و ... از موادافزودنی استفاده می شود.

مکمل سوخت:
انوع مکمل سوخت که واقعاً می توانند قدرت را افزایش دهند:
مکمل سوخت نوع اول: آن دسته که ادعا می کنند قدرت و گشتاور را افزایش داده و همواری, تزریق
سوخت و مصرف را بهبود می بخشند!
مکمل سوخت نوع دوم: بهبود بخشنده ها اکتان (octane boosters).
مکمل سوخت نوع سوم: روان کننده های بالای سیلندر مانندRedex و -غیره.
مکمل سوخت نوع چهارم: متانول.

روغن فلش :
روغن های 10 تولیدی این شرکت با فلش های 100، 120، 140، 160 تولید می شوند و عمدتا پایه دیسلاتوری بوده و عاری از هر گونه گازوئیل و مشتقات آن می باشد و عمدتا به عنوان روان کننده ماشین آلات و دستگاه ها در تمامی صنایع و همچنین برای تولید هیدروکربورها (شبه گازوئیل) کاربرد دارد.

گرانول PVC:
تشکیل شده: گرانول PVC + روغن DOP + کاتالیزر
طریقه تولید این ماده گرانول PVC + روغن DOP + کاتالیزر + میکسر + اکسترودر + برج خنک کننده
موارد مصرف: شلنگ سازها، کابل سازها، کفش، خودروها و لوازم ایمنی.
خرید و فروش نفت بی بو .خرید و فروش حلالهای شیمیایی. خرید و فروش حلال معادل 402
برش تقطیری سنگین =نفتای سنگین نفت کوره قیر
برش تقطیری نفتای سبک=بنزین و بنزین هواپیما
سولوسو 100 . 200.150.
.........

mohandesehsan

عضو جدید
کمک

کمک

با سلام خدمت مهندسان عزیز

بچه ها کسی فرمولی در مورد تولید رنگهایی که روی قوطیها میزنند(can coating) دارد؟

abbas67set

عضو جدید
با سلام
یک سوال:
برای کم کردن چربی مازوت راهی هست؟
قصد تولید قیر دمیده، از ترکیب مازوت، قیر 60/70 و قیر طبیعی رو داریم اما چربی مازوت کمی بالاست.
با تشکر

Behnam Irani

عضو جدید
سلام دوستان
اگر امکان داره لطفا کتاب و یا نرم افزاری جامع و کامل پیرامون خواص مواد شیمیایی و توضیح کاربرد اونها رو به زبان فارسی معرفی بفرمائید
با تشکر

شایان76

عضو جدید
سلام بر همه دوستان
من نیاز به چسبی دارم که در مقابل بنزین و همچنین حرارت البته نه حرارت خیلی بالا مقاوم باشه ( البته منظور خاصه فقط بنزین نیست بلکه تمام حلالهای بر پایه مشتقات نفتی هم هست)اگر از دوستان بتونه کمکی کنه برا محصول موجود در بازار و یا تولید در حد آزمایشگاهی ممنون میشم.

javamohandes

عضو جدید
سلام آقای مهندس عراقی من احتیاج فوری به فرمول مایع دستشویی و روش تولید اون رو دارم اگه میشه اون رو بذارید یا اینکه به ایمیلم بفرستید. ممنون.

mashhad alireza

عضو جدید
با سلام
اگر راه خلی برای مشکل کف PVA یافته اید لطفا توضیح ذهید.
ممنون

با سلام خدمت شما دوست عزیز
اگر منظور شما از PVA پلی ونیل استات هستش که باید از ضد کف سلیکونی استفاده کنی حدود 1% رزین مصرف میشود
ولی اگر منظور شما از PVA پلی ونیل الکل هستش که نوشتن درستش PVAL هست باید پس از حل شدن یک روز کامل در ظرف باقی بماند که 1-کف ان فروکش کند 2-غلظت مورد نظر و 100% به شما بدهد زیرا در طی 24 ساعت زمان تمامی مواد با اب حل میشود و دیگر ذرات جامدی باقی نمی ماند که مجدد بعد از استفاده کف کند
البته این کمکی بود که میتونستم انجام بدم

Peyman1976

عضو جدید
توی فرمول نوشته اند نیم درصد یعنی از یک کیلو محصول هزار گرمی پنجاه گرم کارباپول به قیمت 3 هزار تومن کارباپول باید اضافه کنید.

اگر قیمت ژل آتش زا بالا باشد توجیه دارد ولی اگر قیمت ژل پائین باشد توجیه اقتصادی ندارد.
دوست عزیز در فرمول 0.5درصد ذکر شده یعنی در هریک کیلو محصول 5گرم درضمن قیمت هرکیلو کارباپول شده100هزار تومان

مهندس 1968

عضو جدید
با سلام
کسی در مورد فرمولاسیون محصولات شیمی ساختمان مثل ژل میکرو سیلیس و روان کننده ها و سایر تولیدات اطلاعاتی دارد؟
ممنون هستم از دوستان

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
موضوع این نیست که نظر دوستان چیست هر ماده شیمیایی یک ام اس دی اسی دارد که طبقه سمیت انرا مشخص میکند فرمالین به همان اندازه سمی است که مرگال .
با ذکر یک کلمه سمی بودن و جایگزین کردن ان با ماده وارداتی بخش اعظمی از سرمایه گذاری ملی ثه مخاطره می افتد حتما برای حذف فرمالین دلایل بسیار قانع کننده تری بگذارید تا بتوان از ان چشم پوشی کرد .
من کاری به اثر مضاعف مواد همراه با فرمالین ندارم صرفا مقایسه دقیق مرگال و فرمالین را میخواهم
با سلام خدمت شما استاد گرامی
چون اصولا از این ترکیبات زمانی که در رنگ استفاده میشوند و فیلم نهایی رنگ تشکیل میشود این مواد خود را به سطح بالایی فیلم رنگ میرسانند.حال این مواد که در سطح هستند بر خلاف سایر حلال ها یا آب که از سطح فیلم نهایی رنگ تیخیر و جدا میشوند این مواد در سطح رنگ باقی میمانند.این امر یک پیامد خوب دارد و ان این است که به علت سمی بودن اجازه رشد جلبرگ و باکتری ها را در رنگ ها نمیدهد و مانع از ایجاد کپک و قارچ و ... میشود و اما پیامد بد ان این است که رنگ همیشه تا حدودی سمی باقی میماند و دست زدن یا لمس دست یا لباس با این نوع رنگ ها مشکل بهداشتی دارد برای همین است که به خصوص در مهد کودک ها از رنگی استفاده میشود که مجوز بهداشت داشته باشد تا تولید کننده بیش از حد از این مواد در رنگ استفاده نکند (برای بالا بردن زمان انبارداری رنگ) چون این مواد سمی زمانی که در کنار رزین اکرلیک که خودش بسیار سمی است قرار میگیرند درجه سمیت را بسیار بالا میبرند چیزی که متاسفانه مردم ما فکر میکنند چون رنگ پایه اب است دیگر خطری ندارد که این کاملا اشتباه است و بلعکس رنگ پایه ابی اکثرا سمی هستند مانند رنگهای پایه حلال من دلیل دارم برای حرفم مواد تولید رنگ پایه اب اکرلیک را نام میبرم و خودتان قضاوت کنید
آمونیاک رزین اکرلیک مرگال یا فرمالین یا ... حلال استن یا 402 تری اتانول امین اسید بنزوییک ..........
حالا اینها از نظر دوستان سمی هستند یا خیر بر خلاف ادعا های تولید کنندگانی مثل رنگ الوان
در ضمن در پاسخ به صحبت شما بله مرگال اسیدی است و زمانی که از این ماده استفاده میشود، برای پایین نیامدن PH مجبوریم امونیاک و یا تری اتانول امین بزنیم که در مجموع با تست های ازمایشگاهی که ما گرفتین درجه سمیت رنگ کمتر از زمانی است که از فرمالین استفاده میکنیم
دقیقا شما درست می فرمایید همه ی کد های مرگال قابل استفاده نیست البته به خاطر شرایط فرمولی من مجاز به گفتن کد مرگال مصرفی نیستم
بازم شرمنده اگر نتونستم زیاد خوب توضیح بدم بازم اگر سوال خاصی دارید من در خدمتم

مهندس 1968

عضو جدید
با سلام
کسی در مورد فرمولاسیون محصولات شیمی ساختمان مثل ژل میکرو سیلیس و روان کننده ها و سایر تولیدات مربوطه اطلاعاتی دارد؟
ممنون هستم از دوستان
منتظر پاسخ هستم.....

abbas67set

عضو جدید
سلام
دوستان یه سوال ضروری و فوری:
قیر باید روی آب شناور بشه یا ته نشین؟

چون چگالیش بیشتره پس قاعدتا باید فرو بره تو آب، اما راهی هست که بشه روی آب شناور بشه؟

بالا