درخواست های مرتبط با | فرمولاسيون محصولات شيميايي

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بازم ممنون از دوستان بابت توضیحاتشون

دوست عزیز هدف بالا بردن پی اچ نیست . پی اچ در حال حاضر مطلوبه و در بهترین حالتشه
هدف از این بحث از بین بردن تمایل آب تولیدی به خوردگی هست . منظور همون دستکاری نمک های موجوده .
الان توی بحث خوردگی ما 2 تا شاخص داریم . langelier و Ryznar که وقتی این شاخص ها رو محاسبه میکنم ، میل آب به خوردگی رو شدید نشون میده . با این لینک و این لینک هم میشه شاخص های فوق رو محاسبه کرد . با این لینک هم که محاسبه میکنم نتیجه رو Serious corrosion. نشون میده .

من با توجه به آیتم هایی که برای محاسبه شاخص ها گفته شده عرض کردم . در حال حاضر اطلاعات خواسته شده برای محاسبه لانگلر :
پی اچ : 8 (که البته من شک دارم . این جواب آزمایشگاه مرکزیمون هست . من محاسبه میکنم تقریبا 7.5 هست . حالا 8 در نظر بگیریم )
تی دی اس : 363 میلی گرم بر لیتر
کلسیم : 0.962 میلی گرم بر لیتر
بی کربنات : 11.76 میلی گرم بر لیتر
دما : 27 درجه سانتی گراد

خودتون میتونید محاسبه کنید و نتیجه رو ببینید . من بی کربنات دستکاری میکنم تا 100/150 تاثیر چندانی نداره اما کلسیم رو به 40 میرسونم نتیجه تغییر میکنه . طبق استاندارد آب آشامیدنی (1053) حداکثر مطلوب کلسیم تا 300 هست . از این بابت گفتم کلسیم تزریق شه .

ممنون میشم نظرتون رو بگید . تشکر
حالا شد ، آخه تو هرجا سوالتو دیدم همش گفته بودی پی اچ
قبل از اینکه اون لینکارو ببینم بهم بگو چرا این نمک ها رو جذب نمیکنی ؟ اصلا برشون دار چرا دنبال تغییری ؟
مخازنتون پالپه چیه ؟ اینارو جذب کن دوزش میاد پایین

حالا بی خیال ، برای دستکاری نمک ها و کامپلکسهای احتمالی هم میتونی از جذب استفاده کنی کلا حذف کنی و هم یونو تغییر بدی و یا تخریبش کنی،قلیایی کردن محیط رو دوباره میگم ! وقتی یونهایی مثل کلر و ........ اینا باشه قلیایی کردن خوردگی رو تشدید میکنه . لینکارو میبینم باز کامنت دارم
دوزش میاد پایین و پی اچتم تغییری تقریبا نمیکنه ، اون کلر ، سسولفات و ............گفتم دیگه خوردگی مال ایناس

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلاااام ، ... خوبم مرسی ... چه زود زمان می گذره، جوونی که گذشت! شما چطوری؟ خوبی؟
خوبم شکر
دیگه جلوی اساتید و شیوخ و حاج آقاها نمیشه زیاد حرفی زد؛ ما شاگرد شما:d
اساتید ؟ شیوخ ؟ من کی شیخ بودم .......

تووی آب آشامیدنی مقدار مجاز داره سولفات، ماکزیمم 400 پی پی ام (استاندارد 1053) چون در حد پی پی ام اینا حساب میشن فکر نکردم که گزینه خوبی باشه برای تغییر دادن پی اچ اینا
من کجا گفتم سولفات آخه ؟ گفتم سولفیت !! سولفیت تجزیه میشه به گاز دی اکسید گوگرد و آب و سدیم یا پتاس باقی موندش هم یک نمک دیگه میسازه ولی نمکش به کربنات و کلراید خلاصه میشه ، بعد من گفتم آب با پی اچ پایین تر از 4 نه این بنده خدا که خنثی هستش
سیانور هم یه حد کوچک در حد 0.07 پی پی ام:d همین جوری هم رستگار هستن؛ از سیانید می ترسونی؟
ترس ؟ نه گفتم این دوستمون همه چیزو میزنه خب سیانید هم تست کنه ، البته سیانید میشه ولی باید کامپلکسهایی که میسازه رو تخریب کرد ، سیانید ----->سیانات----->آمونیاک +فرمات و در نهایت فرمات ------> آب و دی اکسید کربن و یا همون سدیم یا پتاسیم کربنات
اینقدر آب سیانید تو این مدت سلامت کردم حالم از هر چی سیانیده به هم میخوره :|

یک چیزایی که توو بحث آب RO مطرح میشه یکی قضیه تلخی طعمشه که اتفاقاً این قلیائیت بالایی که دوستمون mtaa می خواد بیشتر بشه، باعثش میشه و اصلا مطلوب نیست. دوم توو حالت قلیائیت (منظور بازی شدن محیط نیس یک حالت بافری هست ک در مقابل این تغییر پی اچ مقاومت می کنه و اسید رو خنثی می کنه، بر حسب پی پی ام کربنات کلسیم گزارش میشه و سه تا عامل داره که باعثش می شن کربنات و هیدروکسید و بی کربناتها) خودش باعث خورندگی می شه

یک تجدید نظری لازمه که دقیقاً عامل خوردگی و آسیب به سیستم تصفیه شون چیه؟

برای دیگ بخار دی ام می زنن ولی دمایی که گفتن، پایینه که رسوب کردن پیش نمیاد توو اون مورد از خوردگی جلوگیری می کنه (دما بالا پی اچ بالا)

مانا باشی :gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
همونطور که دوستمون گفتن اگه امکانش هست منبع براش ذکر کنید در صورت امکان .

در حال حاضر جوش شیرین( بیکربنات سدیم) + سود ( به صورت میکس ) به آب تزریق میشه اما تاثیر چندانی توی افزایش قلیائیت نداشته .

ممنون
همونطور که دوستان گفتن نمک اضافی باعث خوردگی میشه که بهتره با تعویض یونی نمک های رسوب داده رو با نمک محلول جاش رو عوض کنید و شر رو کم کنید
اون همه اضافات ریختن تو آب هم نمیخواد!

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
همونطور که دوستان گفتن نمک اضافی باعث خوردگی میشه که بهتره با تعویض یونی نمک های رسوب داده رو با نمک محلول جاش رو عوض کنید و شر رو کم کنید
پست باید اینجوری باشه
:w15:

mataa

کاربر فعال

چرا این نمک ها رو جذب نمیکنی ؟ اصلا برشون دار چرا دنبال تغییری ؟
مخازنتون پالپه چیه ؟ اینارو جذب کن دوزش میاد پایین

ممنون
میشه بیشتر توضیح بدید فرآیندشو ..
این تبادل یونی رو تو کدوم مرحله باید انجام داد ؟ و به چه صورت ؟
در مورد مخزن منظورتون متوجه نشدم .
.......
البته یه محدودیت اینجا هست برای ما . آب شیریم کن ها خصوصی هستند و ما آب رو به صورت متر مکعب خریداری میکنیم . زیاد نمیشه تو کارشون دخالت کرد . اونا میگن ما طبق 1053 داریم آب میدیم .برای همین چاره ای نمیمونه جز تزریق مواد .
البته اگه روشی که میگید قابل اجرا باشه حتما اجراییش میکنم .
فقط اگه امکان داره بگید چطور باید اجراییش کرد و فرآیند به چه صورت باشه . من خودم کارشناس میکروب هستم و تو بحث شیمی آماتورم.

ممنون

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون
.......
البته یه محدودیت اینجا هست برای ما . آب شیریم کن ها خصوصی هستند و ما آب رو به صورت متر مکعب خریداری میکنیم . زیاد نمیشه تو کارشون دخالت کرد . اونا میگن ما طبق 1053 داریم آب میدیم .برای همین چاره ای نمیمونه جز تزریق مواد .
فقط اگه امکان داره بگید چطور باید اجراییش کرد و فرآیند به چه صورت باشه . من خودم کارشناس میکروب هستم و تو بحث شیمی آماتورم.

ممنون

ببین ذهن منو کجاها بردی آخه.........
پالپو اینارو فراموش کن، همون رزین بازی که ابا 89 گفت رو انجام بده کارت راه میوفته ، این آیت الله 89 یک زمانی کارش همین بود اصلا ! یکسری اسکلت مسکلت هم اونور داشتن یادش بخیر ، ضد اسکلت میساختن پشت صحنه ترمیناتور میگیرفتن (البته سکانسهای آخرش :w15:)
خود ابا 89 برات توضیح کامل میده
در مورد میکروب پیکروب هم ایناها ! همین بالا سرت آلفا رو ببین !! هر روز با میکروب سرو کله میزنه اصلا با میکروبا حرف میزنه (در حدی که یک موقعی میگفت تخم مرغ رو بشکنی فوتش کنی اوف میشه نخورید که جیزه :w15: الانم فقط جای دکتر کچل علیرضا خالیه که چارتا شیش ضلعی هم اون این وسط برات بکشه از آماتوری دربیای :w15:) شوخی میکنم عزیز
موید باشی:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون
.......

ممنون
دو تا مخزن مثل بشکه ای چیزی بردارید تهش باید یه چیز توری مانند با منافذ خیلی ریز (ریزتر از سایز رزین هاتون) بذارید که خارج نشه ازش
بعد تو یکیش رزین اسیدی و تو یکیش رزین بازی بریزید (رزین اسیدی ترکیبات با بار منفی آب رو ازش جدا میکنه و معمولا با سدیم یا چیزای بیخطر و رسوب نده جایگزین میکنه و رزین بازی هم برعکس اسیدی ترکیبات بار مثبت ساز رو جایگزین میکنه )
دربشم بعدش ببندید و یه ورودی آب بندازید توش با شلنگی چیزی
الان این 1053 چی هست؟
شما یه سر به استاندارد تجهیزات و مواد مصرفی خودتون بزن ببین حد اکثر TDS مجاز و ترکیبات دیگه چقدره
یه نمونه آب ببرید آزمایشگاه اگر بیشتر از اون داشت بزنید تو سر آب شییرین کن خصوصی بگید من اونی که تو استاندارده رو مییخوام اگر نمیتونی به سلامت
اونطوری به نظرم تو دراز مدت براتون بصرفه تر هم هست
بعدشم معمولا مخازن رزین برای تعویض یونی رو قبل از فیلتر RO میذارن و عناصری مثل سدیم که از رزین وارد آب میشه توسط ممبران RO جدا میشه و بی دردسر آب وارد سیستمتون میشه
اگر تمایل به راه اندازی چنین چیزی دارین اطلاعات حجم کارتون رو بدین لینکتون کنم به یه تولید کننده مشاوره دقیق تر بگیرید و اگر نیاز بود خودشون براتون طراحی و ساخت و نصب رو انجام میدن

mataa

کاربر فعال
دو تا مخزن مثل بشکه ای چیزی بردارید تهش باید یه چیز توری مانند با منافذ خیلی ریز (ریزتر از سایز رزین هاتون) بذارید که خارج نشه ازش
بعد تو یکیش رزین اسیدی و تو یکیش رزین بازی بریزید (رزین اسیدی ترکیبات با بار منفی آب رو ازش جدا میکنه و معمولا با سدیم یا چیزای بیخطر و رسوب نده جایگزین میکنه و رزین بازی هم برعکس اسیدی ترکیبات بار مثبت ساز رو جایگزین میکنه )
دربشم بعدش ببندید و یه ورودی آب بندازید توش با شلنگی چیزی
الان این 1053 چی هست؟
شما یه سر به استاندارد تجهیزات و مواد مصرفی خودتون بزن ببین حد اکثر TDS مجاز و ترکیبات دیگه چقدره
یه نمونه آب ببرید آزمایشگاه اگر بیشتر از اون داشت بزنید تو سر آب شییرین کن خصوصی بگید من اونی که تو استاندارده رو مییخوام اگر نمیتونی به سلامت
اونطوری به نظرم تو دراز مدت براتون بصرفه تر هم هست
بعدشم معمولا مخازن رزین برای تعویض یونی رو قبل از فیلتر RO میذارن و عناصری مثل سدیم که از رزین وارد آب میشه توسط ممبران RO جدا میشه و بی دردسر آب وارد سیستمتون میشه
اگر تمایل به راه اندازی چنین چیزی دارین اطلاعات حجم کارتون رو بدین لینکتون کنم به یه تولید کننده مشاوره دقیق تر بگیرید و اگر نیاز بود خودشون براتون طراحی و ساخت و نصب رو انجام میدن

ممنون بابت توضیحاتتون
1053 همون استاندارد 1053 آب آشامیدنی هست ( پیوست ) که البته اسمی از TDS توش برده نشده . همین استاندارد میگه پی اچ از 6.5 تا 9 مجازه . بحث اینه که مقادیری که از آنالیز آب آبشیرینکن بدست میاریم ، مطابق با استاندارد 1053 هست ( البته به شخصه فکر میکنم استاندارد 1053 در بعضی زمینه ها ناقص هست . یکیش همین بحث خوردگی ). همونطور که گفتم توی استاندارد چیزی در مورد TDS و EC مطلوب و مجاز گفته نشده . طبق قراردادی که باهاشون بستیم اینا مجازن تا ای سیه 1000 میکروزیمنس بر ... تولید کنن .از لحاظ املاح طبق قرارداد تولید میکنن .هر روز آب تولیدی آزمایش فیزیکی میشه .

حقیقتش سخته بتونیم مجابشون کنیم تغییر تحولات توی سیستم تصفیه ایجاد کنن . اما ممنون میشم شرکت مشاوری که فرمودید رو معرفی کنید .

پیوست ها

• 1053.pdf
    189.3 کیلوبایت · بازدیدها: 8

madd

عضو جدید
براي 1000 كيلو محصول:800 كيلو پارافين مايع صنعتي .18 كيلو پاگساپون يا تگزاپون يا مول10- سي ام سي 4 كيلو . سديم بنزوات 3 كيلو . اب 175 كيلو .نحوه ساخت:سي ام سي يك روز قبل با 75 كيلو اب اماده شود. روز بعد اول 100 كيلو اب وارد مخزن ميكنيم سپس سديم بنزوات حل ميكنيم سپس امولسي فاير را حل ميكنيم.در مرحله بعدي ژل را اضافه ميكنيم و اجازه ميدهيم مخلوط يكدست شود. سپس بصورت ارام ارم پارافين را اضافه ميكنيم و همراه با پمپ دندهاي هم روشن ميكنيم.تقريبا زمان لازم براي اماده شدن امولسيون 45 دقيقه ميباشد از اول شروع به ظارافين زني

A.karimi42

عضو جدید
سلام سوال درباره فرآیند کنترل اسید چرب

سلام سوال درباره فرآیند کنترل اسید چرب

سلام کسی درباره عدد صابونی اسید چرب اطلاعات داره

amirdolu

عضو جدید
سلام . میخوام یه رزین شفاف و یسکوز از پی وی سی درست کنم. کدوم گرید پی وی سی مناسبه؟ حلال و پلاستی سایزرش چی باشه؟ خوبه...
ممنون و تشکر

farzin_1349

عضو جدید
سلام بر دوستان و اساتید گروه
بنده تازه به جمع شما پیوستم
و شاید سوالم تکراری باشد
در حال تحقیق بر روی ساخت انواع تینر هستم. امکانش هست یک سری فرمولی که موادش در بازار موجوده و دردسرهای خرید از بورس کالا را ندارد به بنده معرفی بفرمایید. با سپاس

yaserzratkar

عضو جدید
با سلام
دوستان من پیگیر تولید مایع ظرفشویی و دستشویی برای مصارف رستوران ها و هتل ها و ... هستم و دنبال یک فرمولاسیون اقتصادی میگردم.لطفا راهنمایی کنید ممنون

jim carland

عضو جدید
سلام
من یه سوال ساده دارم
برای ساختن ماده مورد تظرم از عبارت (w/v)% استفاده شده است اطفا معنی کنید مثلا نوشته 5(w/v)% از پروپیلن گلیکول میخواستم بدون یعنی چند گرم یا میلی لیتر از پروپیلن گلیکول رو باید به چه مقدار اب اضافه کنم و برخی مواد هم به صورت میلی لیتر بیان شده
ایا میران بیان شده به میلی لیتر را باید به هر لیتر اضافه کرد؟

علی ش.ک

عضو جدید
پایه اصلی مایع ظرف شویی labsکه در استاندارد ایران 16%که در حالت شوینده صنعتی این تغییرات دست شماست اگر خواستید بصورت اختصاصی تر توضیح بدم به من ایمیل بزنید alirezap.1991@gmail.com

ever green 1

کاربر فعال
سلام. من رشته ام بیوتکنولوژی کشاورزیه. برای محلول سازی نیاز دارم NaOH با غلطت 0.2 نرمال بسازم. طبق محاسبات من اگر 8 گرم در لیتر اضافه کنم محلول 0.2 نرمال ساخته می شود. آیا این محاسبه درست هست؟ و اینکه اصلا NaOH به شکل جامد هست یا مایع؟

ali@dadfar

عضو جدید
جناب دکتر عراقی
با سلام و سپاس برای مطالب مفیدی که به اشتراک میگذارید، بنده در نظر دارم چسب پایه آب برای نصب کفپوش های تایلی PVC تولید کنم و نیاز به مشاوره با متخصص جهت تعیین فرمولاسیون ، فرایند تولید ، تهیه تجهیزات و مواد اولیه دارم.
در صورتیکه خود حضرتعالی امکان مشاوره دارید و یا فرد متخصصی را در این زمینه میتوانید معرفی نمایید با بنده تماس حاصل فرمایید.

ali@dadfar

عضو جدید
چسب پایه آب کفپوش PVC

چسب پایه آب کفپوش PVC

با سلام
آیا برای تولید چسب پایه آب نصب کفپوش های تایلی PVC هم میتونید راهنمایی بفرمایید؟

amirdolu

عضو جدید
سلام. فکر میکنم باید از آمیزه های پلاستی سول استفاده کنی.

ali@dadfar

عضو جدید
با سلام و عرض تشکر از مطالب ارزشمندی که به اشتراک میگذارید ، بنده برای ارتقا چسبندگی چسب پایه آبی که از امولسیون آکریلیک-استایرن بعنوان بیندر ساخته میشود قصد اختلاط این امولسیون پایه آب را با محلول ۷۰ درصد پترورزین C9 با تولوئن (بعنوان تکیفایر) دارم ولی با توجه به تفاوت پایه های این دو ماده موفق نمیشوم.
چنانچه مقدور است راهنمایی بفرمایید چگونه میتوان این اختلاط را انجام داد.

220amir

عضو جدید
سلام آقای araghi اگه ممکنه راهنمایی کنید
میشه روش ترکیب موادی که این دوست عزیزمون گفتن رو بگید
لطفا اگه فرمول دیگه ای بلدین ، دریغ نکنید
پیشاپیش ممنونم ازتون
راستی اگه ممکنه در مورد "خیس کننده" هم یه اطلاعاتی بهم بدین
آقای araghi اگر ممکنه درمورد خواص بنتونیت و تالک و چگونگی ترکیب کردن مواد توضیحاتی ارائه بفرمایید.

M-Bitu

عضو جدید
با سلام
آیا امکان اصلاح پرایمر ذغال سنگی به پرایمر نفتی وجود دارد؟ درصورت مثبت بودن لطفاً مراحل و موادی که باید اضافه کرد را بفرمایید

alireza_x7

عضو جدید
سلام خوب هستین من تا حدی در مورد فرموله چسب پاتکس پیش روی کردم امکانش هست یکم در موردش راهنمایی کنید

بالا