درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

ghaghalili

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میتونه یه توضیحی در مورد انواع مدل های ریاضی که برای شبیه سازی کوره های الفین استفاده میشه، بده
اگه مقاله یا مطلبی هم دارید ممنون میشم بفرستید

nazanin1811

کاربر فعال
با سلام
دوستان محاسبات مربوط به طراحی سیستم آب رینگ های کولینگ مخازن و همین طور رینگ های کف یا فوم به چه صورته؟ و همین طور در ارتباط با مقدار آب و فومی که باید ذخیره بشه ؟ چه المان هایی در طراحی تاثیر دارند؟

خیلی نیاز دارم ممنون میشم کمکم کنید​

spana

عضو جدید
برای تانک های ذخیره دمین بهترین شیوه برای جلوگیری از نفوذ اکسیژن چیه؟بلنکتینگ یا سقف شناور؟کدوم روش معمولا تو تانک های ایران بکار رفته؟
اگر operation داشته باشیم سقف شناور استفاده میکنیم
اگر استندبای باشه تانکمون باید با نیتروژن preserve کنیم یا همون بلانکتینگ.

rezachemical

عضو جدید
عرض سلام و احترام

مهندسای عزیز من اطلاعاتی در مورد تجهیز siphon breaker and non-condensible gas که روی Fanها نصب میشه و به صورت مستقیم به vessel وارد میشه میخوام....
لطفا راهنمایی نمایید.....سایت،کتاب،جزوه یا هز چیزی دیگه

ممنون

Chemical_Engineer

کاربر فعال
اگر operation داشته باشیم سقف شناور استفاده میکنیم
اگر استندبای باشه تانکمون باید با نیتروژن preserve کنیم یا همون بلانکتینگ.
مرسی عزیز
هر استند بایی ممکنه یک روز بیاد تو operation و جای این دو تا عوض بشه اصولا نباید فرقی بین این دو تا باشه. میتونید اسم ببرید کدوم پلنت تانکهاش به این صورته؟

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

یه سوالی داشتم اونم اینه که اسکرابرهای گازی رو واسه چی تو مسیر ایستگاه های تقلیل فشار میذارن؟؟؟ واسه خالص سازی و تصفیه ؟؟

حالا اگه واسه تصفیه گاز هست مگه گاز تو پالایشگاه تصفیه نمیشه چرا دیگه اسکرابر استفاده میشه

با تشکر

spana

عضو جدید
مرسی عزیز
هر استند بایی ممکنه یک روز بیاد تو operation و جای این دو تا عوض بشه اصولا نباید فرقی بین این دو تا باشه. میتونید اسم ببرید کدوم پلنت تانکهاش به این صورته؟
دوست عزیز بهترین روش اینه که با نیتروژن اکسیژنی که موجود هست رو پرج کنیم بیرون و preserve تانک بوسیله نیتروژن انجام میگیره.
preserve تجهیطات دیگه ای هم که برای مدت طولانی استفاده نخواهند شد هم با نیتروژن صورت میگیره.
من توی یوتیلیتی کار نکردم تا حالا، ولی برای زمان shut down کوتاه مدت که مثلا یک روز باشه نمیان preserve کنن و اینقدرم نشتی از تانک نداریم که پر از اکسیژن بشه.چون طبق اون مربعی که وجود داره اگر قرمز رنگ عدد 3 یا 4 باشه خطر اتش سوزی بالایی داریم که یه مقدار اکسیژن هم خطرزا هست.
حالا اگر سوال خاصی داری بگو ، چونکه یکشنبه دارم میرم واحد و از بچه های یوتیلیتی بپرسم برات.ولی در کل preserve روش معمول هست و سقف شناور بیشتر برای جلوگیری از تشکیل بخارهای اون مایعی هست که درون تانک هست که ایجاد فشار زیاد بری روی تانک نکنه و با این کار باعث متراکم تر کردن گاز میشن.

spana

عضو جدید
سلام

یه سوالی داشتم اونم اینه که اسکرابرهای گازی رو واسه چی تو مسیر ایستگاه های تقلیل فشار میذارن؟؟؟ واسه خالص سازی و تصفیه ؟؟

حالا اگه واسه تصفیه گاز هست مگه گاز تو پالایشگاه تصفیه نمیشه چرا دیگه اسکرابر استفاده میشه

با تشکر
سلام.
برای جداسازی میعانات گازی که در مسیر تشکیل میشه استفاده میشه.همچنین جلوگیری از رد شدن درات ریزی که ممکنه از گوشت لوله کنده شده باشن.

sam-code

عضو جدید
سلام
کسی میدونه چه طور میشه لیست فروشنده هایی که فیلتر الکترواستاتیک میفروشند پیدا کرد؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
کسی میدونه چه طور میشه لیست فروشنده هایی که فیلتر الکترواستاتیک میفروشند پیدا کرد؟
سلام
هیچ جایی لیست به خصوصی نداره .. شما یا میتونید با همین عنوان توی اینترنت سرچ کنید ویا بهترین کار اینکه از افراد و اساتیدی که در این راستا کار و فعالیت و تحقیق میکنن بپرسید. بعضی موارد داخل ایران ساخته میشه که پیدا کردنشون راحت تره. بعضی موارد هم باید دلال هایی رو پیدا کنید که براتون از خارج سفارش میدن و میارن.

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ب رفقا

اقا یه سوال دارم که پرسیده بودن نمیدونم قبلامطرحش کردم یانه
سر چاه نفتیم ینی تا ارتفاع 140 متر و قراره نفت رو بکشیم و اب هم زیر نفته حاالا چطور متوجه بشیم که به اب رسیدیم و نفت رو بکشیم

P O U R I A

مدیر تالار
سلام ب رفقا

اقا یه سوال دارم که پرسیده بودن نمیدونم قبلامطرحش کردم یانه
سر چاه نفتیم ینی تا ارتفاع 140 متر و قراره نفت رو بکشیم و اب هم زیر نفته حاالا چطور متوجه بشیم که به اب رسیدیم و نفت رو بکشیم
سلام
شما سوالت رو در تالار مهندسی نفت بپرس. این مسائل رو فکر نکنم زیاد مهندسین شیمی بدونن.

hossein_t

عضو جدید
سلام دوستان.من درباره ستون ابwater column مطلب میخوام.ک چی هست و چگونه کار میکند؟

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان.من درباره ستون ابwater column مطلب میخوام.ک چی هست و چگونه کار میکند؟
سلام
ستون اب هم فکر کنم همون ستون اب هست :دی
به طور مشخص هم به یک ستون فرضی از سطح اب تا رسوبات بسترش میگن (توی دریا رودخانه ویا هرجایی)
که کاربردهاش مثل ارزیابی محیط زیستی ویا طبقه بندی ترکیبات شیمیایی و یا لایه های حرارتی درون اقیانوس ها میتونه باشه.
اگه چیز دیگه ای منظورتونه من تا حالا نشنیدم.
منظور من از ستون اب اینه:
160px-Pelagiczone.jpg

hossein_t

عضو جدید
سلام
ستون اب هم فکر کنم همون ستون اب هست :دی
به طور مشخص هم به یک ستون فرضی از سطح اب تا رسوبات بسترش میگن (توی دریا رودخانه ویا هرجایی)
که کاربردهاش مثل ارزیابی محیط زیستی ویا طبقه بندی ترکیبات شیمیایی و یا لایه های حرارتی درون اقیانوس ها میتونه باشه.
اگه چیز دیگه ای منظورتونه من تا حالا نشنیدم.
منظور من از ستون اب اینه:
مشاهده پیوست 253908

تجهیزی به نام water columnچهت نشان دادن لول steam drumبویلرها وجود دارد.میخواستم بدونم این چیه؟و طرز کارش چ جوره؟

P O U R I A

مدیر تالار
تجهیزی به نام water columnچهت نشان دادن لول steam drumبویلرها وجود دارد.میخواستم بدونم این چیه؟و طرز کارش چ جوره؟
اهان.
خب برای مشاهده لول مایع درون تجهیز حتما باید water level gage هم متصل باشه تا اپراتور بتونه سطح رو به راحتی ببینه. ولی طبق استاندارد(code در اصل) مخازن تحت فشار نباید level gage رو مستقیما به بدنه اصلی تجهیز وصل کرد. برای این منظور از water column استفاده میکنن و gage رو روی اون ستون سوار میکنن. که تصویرش رو در زیر میبینی.
ستون اب هم از لحاظ ایمنی و هم پوشش کامل تغییرات سطح مایع الزام شده.

24-e1344365871232.jpg

آخرین ویرایش:

hossein_t

عضو جدید
اهان.
خب برای مشاهده لول مایع درون تجهیز حتما باید water level gage هم متصل باشه تا اپراتور بتونه سطح رو به راحتی ببینه. ولی طبق استاندارد(code در اصل) مخازن تحت فشار نباید level gage رو مستقیما به بدنه اصلی تجهیز وصل کرد. برای این منظور از water column استفاده میکنن و gage رو روی اون ستون سوار میکنن. که تصویرش رو در زیر میبینی.
ستون اب هم از لحاظ ایمنی و هم پوشش کامل تغییرات سطح مایع الزام شده.

مشاهده پیوست 253918
ممنون از جوابتون.سوال دیگه اینکه چرا برای مخازن تحت فشار نباید گیج رو مستقیما به مخزن وصل کرد؟میشه منبع این عکس رو بگید؟
به water column تجهیز دیگری بنام seal pot هم متصله.در مورد اون هم توضیح بدبد.مرسی

P O U R I A

مدیر تالار
ممنون از جوابتون.سوال دیگه اینکه چرا برای مخازن تحت فشار نباید گیج رو مستقیما به مخزن وصل کرد؟میشه منبع این عکس رو بگید؟
به water column تجهیز دیگری بنام seal pot هم متصله.در مورد اون هم توضیح بدبد.مرسی
تجهیزاتی که تحت فشار هستن رو ما نمیتونیم همین جور بهشون نازل وصل کنیم. اتصال هر نازلی به بدنه موجب تضعیف بدنه در اون قسمت میشه. برای همین از water column استفاده میکنن و تجهیزات دیگه رو بر روی اون نصب میکنن.
اطلاعات بیشتر رو از لینک زیر میتونید ببینید:
www.ccj-online.com/2q_2012-outage-handbook/hrsg-drum-level-instrumentation

تجهیز seal pot هم که میگید برای به دام انداختن condensate هست. در جاهایی که معمولا یک metering ویا gage داریم از این تجهیز استفاده میشه برای drain کردن کندانس های بخار.

rezare

عضو جدید
سلام
سرج درام چیست؟
فلش درام چیست؟
در مخازن فشار چگونه است(در بالا وپايين مخزن)؟

آخرین ویرایش:

parrot

عضو جدید
با سلام
دوستان کسی در رابطه با موضوع load sharing در پمپهای موازی اطلاعاتی داره؟
محدودیتها و اصول تقسیم بار بین پمپهای موازی چیه؟
با نمودار های عملکرد پمپها چطوری میشه توجیح کرد؟

KABIR KOH

عضو جدید
با سلام
دوستان کسی میدونه فرق Buffer tank با تانکهای دیگه چیه؟
اصلاً Buffer tank چیست؟
باتشکر

Mopersia

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
اگه کسی در خصوص علت نامگذاری مبدل گرمایی ترموسیفون، و همچنین نحوه عملکرد اطلاعاتی داره راهنمایی کنه.
ممنون میشم اگه سریعتر جواب بدهید.

nazanin1811

کاربر فعال
سلام
من در ارتباط با اندازه گيري درصد هاي مختلف overpressure در شيرهاي psv اطلاعات ميخواستم ؟ درصد هايي كه در ديتاشيت نوشته ميشه بر چه اساسيه؟ محاسباتش بر چه اصوليه؟
ممنونم

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
من در ارتباط با اندازه گيري درصد هاي مختلف overpressure در شيرهاي psv اطلاعات ميخواستم ؟ درصد هايي كه در ديتاشيت نوشته ميشه بر چه اساسيه؟ محاسباتش بر چه اصوليه؟
ممنونم

سلام، بستگی داره شیر ایمنی بر اساس کدوم سناریو چیدمان بشه. دو نوع سناریو داریم بدون حالت آتش و حالت آتش، هر دوم از این دو حالت چهار وضعیت دارن.
همون طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید. برای همه وضعیت ها مقدار درصد فشار تنظیمی بیان شده. به عنوان مثال در حالت غیر آتش اگر یک شیر ایمنی بر روی تجهیز نیاز باشه فشار تنظیمی شیر ایمنی برابر با 100% حداکثر فشار کاری مجاز (MAWP) تعریف میشه. برای وضعیت دوم که حداکثر تجمع در تجهیز براش در نظر گرفته میشه مقدارش به 110% تغییر می کنه.
باز به همین شکل برای وضعیت های دیگه که چند شیر باشه، به صورت موازی باشن یا سری نصب بشن، صفحه پاره شونده بخوایم استفاده کنیم یا شیر ایمنی پایلوت دار بخوایم نصب کنیم تغییرات متنوعی داریم. برای این موضوع اگه اطلاعات بیشتری بخواین می تونید به استانداردهای API 520 PART 1&2 مراجعه داشته باشید. اگر جایش به مشکل برخوردید همین جا سوالتون مطرح کنید تا توضیحاتش خدمتتون ارائه بدم.

R.BAHREINI

عضو جدید
با سلام و تبريك سال نو
سوالي در خصوص طراحي مبدل حرارتي دارم
يك مبدل حراتي براي گرم كردن گاز طبيعي مورد نياز ميباشد كه بخار 5 بار و دماي 220 درجه سانتيگراد مورد استفاده است سيال گرم وارد شل مبدل و گاز وارد تيوب ميگردد مبدل از نوع beu است محل نازل بخار ورودي به شل ايا سمت U قرار دارد و يا سمت تيوبشيت مبدل ؟
سپاس از هم فكري شما

R.BAHREINI

عضو جدید
كنترل ولو

كنترل ولو

سلام
پارامترهاي مهم در انتخاب نوع كنترال ولو چيست
)جهت كنترل فشار چه نوع كنترل ولوي ميبايست اسفاده كرد linear - %eq - quick ....

R.BAHREINI

عضو جدید
خوشم مياد كه اين همه مهندس يكيشون جواب نميده
فكر ميكنم سوالات من يا خيلي ساده هست كه كسي وقت نميزاره و يا خيلي سخته كه جوابي براش نداريد
البته حالت اول بيشتر ميخوره باشه

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام
پارامترهاي مهم در انتخاب نوع كنترال ولو چيست
)جهت كنترل فشار چه نوع كنترل ولوي ميبايست اسفاده كرد linear - %eq - quick ....

درود، باید مشخص کنید شیر کنترل برای چه کاری قراره استفاده بشه؟ کنترل فشار، کنترل فشار تخلیه، کنترل جریان برگشتی، کنترل دبی؟
کنترل فشار چه نوع سیالی مطرح هست؟ تراکم پذیر یا ناپذیر؟
باید مشخص کنید این نوع شیر چه نوعی هست؟ دابل پورت؟ تک پورت؟ توپی؟ چون هر کدوم بستگی به میزان باز بودن شیر میزان افت فشارهاش بررسی باید کرد تا اگه سیال تراکم ناپذیر هست پدیده کاویتاسیون رخ نده و اگر تراکم پذیر هست پدیده فلش و نویز رعایت بشه.
فقط هم این کافی نیست بستگی به میزان حساسیت عملیات هم داره به عنوان مثال کنترل فشار گاز برای سوخت توربین احتراق داخلی دارید پس باید از نوع جذری انتخاب کنید که سریع واکنش نشون بده.

R.BAHREINI

عضو جدید
با سلام
در بعضي مواقع بر روي مسير هاي آب كولينگ تجهيزات فرايندي رابچر ديسك نصب ميگردد
سوال : چرا در مواقعي كه واحد پس از تعميرات در سرويس قرار ميگيرد در موقع برقراري آب كولينگ ميبايست ولو قبل از رابچر ديسك رو ببنديم و بعد از نرمال شدن مسير آب كولينگ ولو رابچر رو باز كنيم

بالا