درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام .... نفت خام خروجی از ته فلش درام بوسیله "تلمبه های توربینی" به مبدلهای حرارتی... پمپ توربینی چه جور پمپی است؟؟؟ مرسی دوستان

ممکنه درایورش یعنی نیروی محرکه اش از توربین بخار تامین بشه و میگن پمپ توربینی، خوب پمپ سانتریفیوژ هستش.
البته انواع خاصی از پمپ‌های سانتریفیوژ هستن که پروانه توربینی یا ورتکس دارن که در فشارها و دورهای بالا کاربرد دارند. بعیده از این نوع باشه

amin_gole

عضو جدید
[FONT=&quot]سلام دوستان.[/FONT]​
[FONT=&quot]من در اسپن یه [/FONT][FONT=&quot]Assay[/FONT][FONT=&quot] برا یه ترکیب نفتی ساختم حالا که میخام تو راکتور به عنوان ماده اولیه براش واکنش تعریف کنم تو لیست مواد نمیاد. کسی میدونه باید چیکار کنم؟[/FONT]​

KABIR KOH

عضو جدید
سلام و تشکر از همه عزیزان. در حال مطالعه کارآموزی واسه مصاحبه فنی هستم. پس عذرخواهی میکنم که دائماً سوال میپرسم.
Stabilizer و Splitter و Stripper چه نوع برجهایی هستند و کاربرد آنها چیست؟
Furnace Recycle چیست؟

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و تشکر از همه عزیزان. در حال مطالعه کارآموزی واسه مصاحبه فنی هستم. پس عذرخواهی میکنم که دائماً سوال میپرسم.
Furnace Recycle چیست؟

با سلام و اجازه از اساتید

stabilizer برج تثبیت کننده نام دارند مثلا تو واحد تبدیل کاتالیستی قبل از اینکه بنزین رو به مخازن نهایی ارسال کنند به برج تثبیت کننده میفرستن تا ترکیبات سبک تر مانند پروپان و بوتان ازش جدا بشن و بنزین خالصتر رو بگیرن

بقیه شونم اساتید جواب میدن

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

از من توی مصاحبه پرسیدن pipe center چیه؟:surprised:

و صحبت میکردم درباره کار اموزیم گفت سیل کمپرسور چی بوده؟:razz:

لطفا اگه کسی میدونه یه توضیحی بده

با تشکر

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام

از من توی مصاحبه پرسیدن pipe center چیه؟:surprised:

و صحبت میکردم درباره کار اموزیم گفت سیل کمپرسور چی بوده؟:razz:

لطفا اگه کسی میدونه یه توضیحی بده

با تشکر
سلام
در مورد پایپ سنتر که خب فکر کنم به همون مرکز لوله میگن پایپ سنتر!! اخه معنی خاص دیگه ای فکر نکنم داشته باشه.
در مرود سیل کمپرسور هم از رینگ های لاستیکی و تنگستنی استفاده میشه و هم از سیستم مکانیکال سیل و سیل رینگ.
اینا رو خب شما کاراموزی رفتی و بهتر از ما باید بدونی! :D

P O U R I A

مدیر تالار
Furnace Recycle چیست؟

با سلام و اجازه از اساتید

stabilizer برج تثبیت کننده نام دارند مثلا تو واحد تبدیل کاتالیستی قبل از اینکه بنزین رو به مخازن نهایی ارسال کنند به برج تثبیت کننده میفرستن تا ترکیبات سبک تر مانند پروپان و بوتان ازش جدا بشن و بنزین خالصتر رو بگیرن

بقیه شونم اساتید جواب میدن
سلام
ممنون از امین پرسپولیسی عزیز.
اگه بخوام مختصر این 3 تا رو براتون توضیح بدم:
  • Stabilizer : برای تثبیت کردن مواد - در این برجها هدف حذف محصولات سبک هست بطوری که بشه محصولات پایین این برج ها رو توی مخازن اتمسفری ذخیره کرد.
  • Splitter : برای تقسیم جریان خوراک به 2تا جریان سبک و سنگین! یک برج تقطیر ساده.
  • Stripper : بخار به خوراک تزریغ میشود تا عمل جداسازی صورت گیرد. در این برج ها هدف حذف محصولات سبک هست وقتی که بنا به دلایلی این محصولات در جریان پایین برج نامطلوب محصوب میشوند. مثلا حذف گاز H2S از gasoline.

و اینکه خیلی وقت ها strippers و stabilizers کاربرد مشابهی دارند.
تاپیک زیر هم مطالعه کنید خوبه:
واحد تقطير مايعات نفتي

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
در مورد پایپ سنتر که خب فکر کنم به همون مرکز لوله میگن پایپ سنتر!! اخه معنی خاص دیگه ای فکر نکنم داشته باشه.
در مرود سیل کمپرسور هم از رینگ های لاستیکی و تنگستنی استفاده میشه و هم از سیستم مکانیکال سیل و سیل رینگ.
اینا رو خب شما کاراموزی رفتی و بهتر از ما باید بدونی! :D

فک کنم گفت سنتر پایپ منم گفتم معنیش ینی مرکز لوله یا لوله مرکزی ولی کاراییش نمیدونم چیه اونم گفت خو ینی چی لوله مرکزی

سیل اصن نمیدونم چیه اخه تو کارآموزی تو جزییات که نمیریم با نوع فرآیند و خوراک و روند کار آشنا میشیم

P O U R I A

مدیر تالار

فک کنم گفت سنتر پایپ منم گفتم معنیش ینی مرکز لوله یا لوله مرکزی ولی کاراییش نمیدونم چیه اونم گفت خو ینی چی لوله مرکزی

سیل اصن نمیدونم چیه اخه تو کارآموزی تو جزییات که نمیریم با نوع فرآیند و خوراک و روند کار آشنا میشیم
خب کاملا طبیعیه که نمی دونستید. اخه این موضوعات کاملا مربوط به مکانیک هست و دونستن این مطالب فقط یک امتیاز اضافی میتونه محسوب بشه. سیستم سیلینگ خودش یک موضوع خیلی مهم توی مکانیک هست.

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
Re: درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

سیستمهای آبندی بسیار متفاوت هستند.
در کمپرسورهای دورانی معمولا از لابیرنت سیل استفاده میشه و بعد از اون سیستم سیلینگ با یک سیال. اگر سیال گاز باشه میشه dry gas seal.و اگر مایع باشه احتمال زیاد سیل روغنی هست. در حقیقت یک مکانیکال سیل بسیار پیشرفته.
در مورد کمپرسورهای رفت و برگشتی معمولا برای آب بندی از رینگ های فلزی و لاستیکی استفاده میشه.

سنتر پایپ احتمالا منظور یک مبدل هست با یک پاس لوله یک پاس پوسته. تعداد لوله ها هم یکی هست درون پوسته. در حقیقت یک لوله دوجداره که دو سرویس مختلف به لحاظ جنس یا شرایط عملیاتی درون دو لوله عبور میکنه.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

https://en.wikipedia.org/wiki/Lathe_center#Pipe_center

KABIR KOH

عضو جدید
چه موقع از open steam به جای ریبویلر استفاده میشه؟
Open Steam یا استفاده از بخار مستقیم
اگر بخواهند یک محلول آبدار که جزء غیر فرار آب می باشد، را تفکیک کنند مانند آب و آمونیاک، که آمونیاک جزء فرار می باشد و آب محصول پس ماند را تشکیل می دهد. در این صورت نیازی به استفاده از ریبویلر نیست و حرارت لازم را می توان با ورود مستقیم بخار به انتهای برج تامین کرد. علاوه بر آن در یک نسبت جریان برگشتی ثابت و ترکیب نسبی معین محصول مقطر، استفاده از بخار مستقیم، سبب افزایش تعداد سینی های لازم در برج می شود ولی استفاده از بخار مستقیم ارزان تر از ریبویلر-جوش آور- می باشد و هزینه ای برای تمیز کردن ندارد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

KABIR KOH

عضو جدید
خواهشی که از دوستان دارم این است که سوالات مربوط به انتقال حرارت و ترمودینامیک و حتی راکتورهای شیمیایی را که یحتمل برای مصاحبه های استخدامی مهم هستند را با بنده و دیگر عزیزان به اشتراک بگذارید. بنده هم در زمینه انتقال جرم و عملیات واحد و مکانیک سیالات میتوانم به سوالات عزیزان در حد توانم پاسخگو باشم.
با آرزوی موفقیت برای همه شما

آخرین ویرایش:

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

منظور از سوخت ناقص چیه؟؟ مثلا میگم وقتی co تشکیل میشه سوخت ناقص بوده ینی چی ناقص؟؟ چی باعث میشه که ناقص بشه سوخت

کربن دی اکسید که از اگزوز ماشین خارج میشه مگه گاز گل خانه ای نیست؟؟ پس خوب نیست .....و سوالم اینه منوکسید و دی اکسید هر دوتاشون خوب نیستن؟؟؟

P O U R I A

مدیر تالار
سلام

منظور از سوخت ناقص چیه؟؟ مثلا میگم وقتی co تشکیل میشه سوخت ناقص بوده ینی چی ناقص؟؟ چی باعث میشه که ناقص بشه سوخت

کربن دی اکسید که از اگزوز ماشین خارج میشه مگه گاز گل خانه ای نیست؟؟ پس خوب نیست .....و سوالم اینه منوکسید و دی اکسید هر دوتاشون خوب نیستن؟؟؟
سلام
برای اینکه تفاوت بین سوختن ناقص و کامل رو متوجه شوید باید تعریف سوختن رو بدونید .. سوختن یعنی واکنش هیدروکربنها در حضور اکسیژن و تولید دی اکسید کربن و آب!
وقتی که اکسیژن کافی (به میزان استوکیومتری) در اختیار هیدروکربن باشه واکنش کامل انجام میشه و بهش سوختن کامل میگن .. که منجر به تولید دی اکسید کربن و آب میشه.. ولی سوختن ناقص زمانی هست که اکسیژن کافی در دسترس نباشه .. و در این حالت واکنش جانبی دیگه ای صورت میگیره که منجر به تولید CO (کربن مونوکسید) میشه که به اون سوختن ناقص میگن!

بله .. هم CO و هم CO2 از گازهای گلخانه ای هستند! ولی به این دلیل نیست که میگن خوب نیست .. چون 2تاشون از این لحاظ خوب نیستند! از لحاظ سمی بودن این مورد رو میگن .. گاز CO بسیار بسیار سمی تر و خطرناک تر از گاز CO2 می باشد.

KABIR KOH

عضو جدید
سلام دوستان
من کُل تاپیک را مطالعه کردم. ولی آخرش به اجماع نرسیدم که چرا برج تقطیر در خلاء در دو قطر ساخته می شود؟ بخصوص قسمت پایین برج؟
مدیر پیشین مهندسی شیمی ( حامدجان) قرار بود نکاتی رو بگن که ظاهراً از قلم افتاده.
مرسی از همه دوستان

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من کُل تاپیک را مطالعه کردم. ولی آخرش به اجماع نرسیدم که چرا برج تقطیر در خلاء در دو قطر ساخته می شود؟ بخصوص قسمت پایین برج؟
مدیر پیشین مهندسی شیمی ( حامدجان) قرار بود نکاتی رو بگن که ظاهراً از قلم افتاده.
مرسی از همه دوستان
به طور خلاصه و مفهومی عرض میکنم:
در طراحی برج های جدا سازی ارتفاع و قطر برج هست که بسیار اهمیت داره و اونا رو محاسبه میکنن.
افزایش یا کاهش قطر برج به دلیل زیاد و کم شدن سیال هست.
شما فرض کنید برج تقطیر پالایشگاه نفت خام دارید با ارتفاع 15 متر. خوراک از قسمت پایین برج وارد میشود و به صورت بخار وارد می‌شود. به ترتیب همینطور که به سمت بالای برج حرکت می‌کنید محصولات مختلف به صورت مایع خارج می‌شوند و میزان سیال کاسته می‌شود. به همین دلیل قطر برج کم می‌شود.
بعنوان مثال دیگری در برج جذبی که حلال جاذب از بالا وارد می‌شود و گاز از پایین برای جذب بهتر از میانه‌ها برج یک مسیر حلال با غلضت متفاوت دیگر وارد برج می‌کنید. برای ثابت بودن مولفه‌های دینامیکی روی سینی ها و یا روی پکینگ‌ها باید قطر برج افزایش پیدا کند. مثال دیگر برج دفع گاز است که حلال غنی از گاز دفع شونده از بالا وارد برج می‌شود و از میانه‌های برج از روی یک سینی جریانی از حلال خارج می‌گردد و به سمت برج جذب می‌رود. خب مشاهده می‌کنید که سیال کم شده است و برای ثابت نگه داشتن شرایط حرکتی گاز و مایع و همینطور کاهش هزینه بایستی قطر برج را کم کرد.

KABIR KOH

عضو جدید
سپاس فراوان از شما دوست گرامی. این سوالات را از مصاحبه شوندگان شرکت نفت پرسیده بودند. ممنون میشم جواب بدید.
هدف و دلیل شیرین سازی گاز طبیعی و روش های شیرین سازی گاز؟ مکانیشم آن؟ میزان مجاز گازهای اسیدی چقدر است؟
با توجه به نوع محصول پالایشگاه C5+ چیست و خواص آن چگونه مشخص می شود؟
تفاوت گاز ترش و شیرین از لحاظ مقدار کمی گازهای اسیدی؟
آیا آمین ها گازهای اسیدی را یکسان جداسازی میکنند یا قابلیت جداسازی جداگانه وجود دارد؟
فرایند شیرین سازی گاز با آمین را توضیح دهید؟
این تمام سوالاتی بود که در حوزه گازی از برخی مصاحبه شوندگان پرسیده شده بود؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
Re: درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

سپاس فراوان از شما دوست گرامی. این سوالات را از مصاحبه شوندگان شرکت نفت پرسیده بودند. ممنون میشم جواب بدید.
هدف و دلیل شیرین سازی گاز طبیعی و روش های شیرین سازی گاز؟ مکانیشم آن؟ میزان مجاز گازهای اسیدی چقدر است؟
آیا آمین ها گازهای اسیدی را یکسان جداسازی میکنند یا قابلیت جداسازی جداگانه وجود دارد؟
برای مصاحبه قبل از استخدام سوالات گیج کننده و سنگین هست. اما شاید چاره ای نباشه.
تقریبا پاسخ همه این پرسشها در گوشه و کنار نت هست مخصوصا همین باشگاه. اگر بعد از جستجو چیزی نیافتید ، جهت پاسخ آنها در خدمت شما هستم

spana

عضو جدید
1-هدف از شیرین سازی گاز جداسازی h2s و co2 هست که بیشتر مانور روی h2s هست.چون هم بسیار سمی است و اشتعال زا و هم خورنده هست و عملا بدون شیرین سازی باعث خطر برای جان انسان و سایر موجودات زنده میشود.مکانیسم جداسازی هم توضیح خواهم داد.مقدار مجاز h2s باید زیر 10 ppm باشه.
2-هیدروکربن سنگین یا همون میعانات گازی است که خوراک واحد 103 (تثبیت میعانات گازی) هست.فاکتورهای تبخیر و حلالیت باید براش بررسی بشه.این واحد رو حتما مطالعه کنید.
3-در گاز ترش مقدار h2s بین 2000 تا 5000 ppm هست که بستگی به چاه استخراجی داره که در این محدوده انسان با یک تنفس فوت خواهد کرد.گاز شیرین مقدارش زیر 10 ppm هست که بی بو هست.
4-آمین ها متفاوت هستن که بهترینشون mdea هست.یه نوع دیگه بنام dea هم داریم که در ایران تولید میشه که قابلیت جذب کمتری داره.باز انواع مختلف دیه ای هم وجود داره.
5-فرایند شیرین سازی یه مقدار طولانی هست.شما بهتره واحد 101 یکی از پالایشگاه های پارس جنوبی رو پیدا کرده و بخونید.اساسش هم بر اینه که mdea رو با گاز ترش برخورد میدن و سپس گاز شیرین میره برای مرحله نم زدایی و تنظیم نقطه شبنم و dea غنی از h2s هم میره به برج احیا برای استفاده دوباره.
6-سوالات خوب و اسونی پرسیده بودن.کاش همه مصاحبه کننده ها اینجور بپرسن.

HADI TAFI

عضو جدید
درمورد ولوهای صنعتی اگه کسی پاور پوینتی یا pdfداره به ایمیل اینجانب بفرسته

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان... بازم پیدام شد

عرض کنم به خدمت دوستان چن سوال دارم

مثلا انواع کنترلر هست که P - PI-PD-PID

پرسیده بودن که یعنی چی مشتقی؟؟ ینی چی انتگرالی؟؟

میدونم که مشتقی سرعت رسیدن به پاسخ رو بیشتر میکنه یا اینکه انتگرالی off set
رو حذف میکنه ولی کلا 1-صنعتی تر میخاستم در موردشون بدونم...اصن 2-چه شکلی هستن؟؟ اصن 3-انتگرال چطور باعث حذف افت کنترلی میشه یا 4-مشتق چرا و چطور باعث سرعت بخشیدن به پاسخ میشه ووو 5- تو صنعت و تو اتاق کنترل چطور اطشون استفاده میشه

سوال دوم:
جریان آرام و درهم که میگیم باز میخاستم درموردش تو صنعت بپرسم که مثلا کجا کی آرام و کی درهم داریم اصن چرا باید آرام باشه و کی؟؟؟ چرا باید درهم باشه و کی؟؟

سوال سوم؟؟

کاربرد پره ... مثلا در این حد میدونم که پره باعث افزایش انتقال حرارت بین جسم و محیط میشه و لی باز تو صنعت میخام بدونم کی؟؟ کجای صنعت و چطوری باعث افزایش انتقال حرارت میشه

با تشکر فراوان

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان... بازم پیدام شد

عرض کنم به خدمت دوستان چن سوال دارم

مثلا انواع کنترلر هست که P - PI-PD-PID

پرسیده بودن که یعنی چی مشتقی؟؟ ینی چی انتگرالی؟؟

میدونم که مشتقی سرعت رسیدن به پاسخ رو بیشتر میکنه یا اینکه انتگرالی off set
رو حذف میکنه ولی کلا 1-صنعتی تر میخاستم در موردشون بدونم...اصن 2-چه شکلی هستن؟؟ اصن 3-انتگرال چطور باعث حذف افت کنترلی میشه یا 4-مشتق چرا و چطور باعث سرعت بخشیدن به پاسخ میشه ووو 5- تو صنعت و تو اتاق کنترل چطور اطشون استفاده میشه

سوال دوم:
جریان آرام و درهم که میگیم باز میخاستم درموردش تو صنعت بپرسم که مثلا کجا کی آرام و کی درهم داریم اصن چرا باید آرام باشه و کی؟؟؟ چرا باید درهم باشه و کی؟؟

سوال سوم؟؟

کاربرد پره ... مثلا در این حد میدونم که پره باعث افزایش انتقال حرارت بین جسم و محیط میشه و لی باز تو صنعت میخام بدونم کی؟؟ کجای صنعت و چطوری باعث افزایش انتقال حرارت میشه

با تشکر فراوان

در مورد کنترلرهای تناسبی انتگرالی مشتقی، PID، مطلب بسیار زیاد هست سرچ در نت رو توصیه میکنم ولی بطور خلاصه تمامی کنترلرها در صنعت از هر سه استفاده می‌کنند مگر بتوانیم در نرم افزار مربوطه ثابت هرکدوم رو که نخواهیم عدد صفر بدیم.
تناسبی : یعنی کنترلری که متناسب با خطا تغییرات اعمال میکنه
انتگرالی : یعنی با توجه انتگرال خطا تغییرات اعمال میکنه
مشتقی : یعنی با توجه به مشتق خطا تغییرات اعمال میکنه
خطا یعنی میزان اختلاف مقدار موجود PV با مقدار مقرر SV یا همون ست پوینت
با در نظر گرفتن کنترلر تناسبی تنها کنترل کننده در زمان زیاد به عددی نزدیک به مقدار مقرر خواهد رسید.
با در نظر گرفتن تناسبی و انتگرالی کنترل کننده در زمان کمتری به عددی نزدیک خواهد رسید اما امکان نوسان زیاد خواهد شد
با در نظر گرفتن تناسبی و مشتقی مقدار اختلاف خیلی کم میشه اما سیستم پایداری اش رو از دست میده نوسان های زیادی میکنه
با در نظر گرفتن هر سه، کنترل کننده در زمانی کوتاه و با نوسانهای کمتری به مقدار مقرر خواهد رسید.
نمیشه از تناسبی اصلا استفاده نکرد باید باشه.
معمولا ثابت کنترلر مشتقی اعدادی کوچکی هستند تا سیستم کنترل دچار نوسانهای واگرا نشه.
هر چی تو کتاب های کنترل فرایند هست تو صنعت هم صادقه دوست عزیز.

در صنعت تقریبا چیزی به اسم جریان آرام نداریم

در مورد فینها یا همون پره درست گفتید برای انتقال حرارت بیشتر در مبدلهای حرارتی هوایی استفاده میشه

Chemical_Engineer

کاربر فعال
برای تانک های ذخیره دمین بهترین شیوه برای جلوگیری از نفوذ اکسیژن چیه؟بلنکتینگ یا سقف شناور؟کدوم روش معمولا تو تانک های ایران بکار رفته؟

P O U R I A

مدیر تالار
؟سیرکوله پمپ یا پمپ سیرکوله چیست
بطور کلی کلمه سیرکوله به معنی گردانیدن است و منظور از پمپ های سیرکوله یا سیرکولاتور اینست که این گروه از پمپ ها معمولا با دور کمتر (و تا حدود 1400 دور در دقیقه) وظیفه حرکت دادن یا گردانیدن آب سرد یا گرم سیستم های تبرید یا حرارت مرکزی را از محل تولید تا محل های مصرف بعهده دارند.

hosinhosini

عضو جدید
سلام
لطفا من را برای محاسبه جریان برگشتی مناسب برج تقطیر خلا راهنمایی کنید
خوراک برج تقطیر از وسط وارد برج شده یک کندانسور به بالای برج متصل است که مایعات رو به تشتکی که بالای آخرین سینی قرار دارد می ریزد. از زیر این تشتک هم یه جریان جانبی گرفته شده که مایع را برروی آخرین سینی می ریزد.محصول اصلی از کف برج گرفته می شود. حال می خواهم بدانم از جریان جانبی بالای برج چه مقدار فلو خارج کنم(محصول نا مطلوب). و اگر کمتر از مقدار مطلوب خارج کنم چه عوارضی دارد
با تشکر

بالا