درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

m-20

عضو جدید
با سلام
ببخشید در مورد رابطه بین رطوبت و ضریب انتقال جرم و حرارت در کندانسور با لوله ها افقی که در سمت پوسته(هوا+بخار آب) و سمت لوله (آب مایع ) داریم سوال داشتم. اگر رطوبت ورودی سمت پوسته زیاد شود برای ضریب نفوذ جرم و حرارت چه حالتی پیش می یاد؟
با تشکر

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. کسی از شما میدونه که کدام فلزات در صنایع غذایی مجاز هستند که استفاده بشن؟ (غیر از فولاد ضد زنگ 304 و 316)

آهن گالوانیزه ، میتونه در تماس با یه ماده ی غذایی با پی اچ تقریبا خنثی قرار بگیره؟ از نظر استاندارد و بهداشت ، مشکل نداره؟

spana

عضو جدید
سلام دوستان. کسی از شما میدونه که کدام فلزات در صنایع غذایی مجاز هستند که استفاده بشن؟ (غیر از فولاد ضد زنگ 304 و 316)

آهن گالوانیزه ، میتونه در تماس با یه ماده ی غذایی با پی اچ تقریبا خنثی قرار بگیره؟ از نظر استاندارد و بهداشت ، مشکل نداره؟
سلام.
فولاد ضد زنگ:شما باید دنبال فلزاتی باشی که خوردگیشون کم هست.مثل همین فولاد ضد زنگ(stainless steel).نکته مهم اینه که هر چی درصد آلیاژ کروم بیشتر باشه بهتر هست چونکه کروم خاصیت ضد خوردگی فلز رو بیشتر میکنه.اما شستشوی این وسایل مثلا با اسید نیتریک مهم هست.برای بقای سطوح برای دراز مدت میگم.

تیتانیوم:مقاومتش در مقابلش خوردگی عالی هست ولی گران قیمت هست و به صرفه نیست.

پلاتینیوم:مقاومتش در مقابلش خوردگی عالی هست ولی گران قیمت هست و به صرفه نیست.

آهن گالوانیزه:به علت اینکه آهن گالوانیزه واکنش پذیری بالای دارند، بایستی از کاربرد آان به
عنوان یک سطح تماس مواد غذایی خودداری نمود.

مس و آلومینیوم: به دلیل واکنش پذیری بالا توصیه نمیشود.
-----------------------
امیدوارم توضیحات به دردتون بخوره.اهن گالوانیزه هم چون یه لایه ضد خوردگی روی اون هست به محضی که خش برداره خوردگی شروع میشه و مواد وارد مواد غذایی میشن.
---------------------------
یه نکته یادم رفت بگم.فکر کنم خودتون هم بهتر بدونین.شما باید میزان سرب هم طبق استاندارد در نظر بگیرین که حداکثر چقدر باید باشه توی ظروف و ...حالا به نسبت بعضی از ظروف هم میشه توی موارد خاصی بکار برد.ولی من بطور کلی و بهترین رو براتون گفتم.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
فولاد ضد زنگ:شما باید دنبال فلزاتی باشی که خوردگیشون کم هست.مثل همین فولاد ضد زنگ(stainless steel).نکته مهم اینه که هر چی درصد آلیاژ کروم بیشتر باشه بهتر هست چونکه کروم خاصیت ضد خوردگی فلز رو بیشتر میکنه.اما شستشوی این وسایل مثلا با اسید نیتریک مهم هست.برای بقای سطوح برای دراز مدت میگم.

تیتانیوم:مقاومتش در مقابلش خوردگی عالی هست ولی گران قیمت هست و به صرفه نیست.

پلاتینیوم:مقاومتش در مقابلش خوردگی عالی هست ولی گران قیمت هست و به صرفه نیست.

آهن گالوانیزه:به علت اینکه آهن گالوانیزه واکنش پذیری بالای دارند، بایستی از کاربرد آان به
عنوان یک سطح تماس مواد غذایی خودداری نمود.

مس و آلومینیوم: به دلیل واکنش پذیری بالا توصیه نمیشود.
-----------------------
امیدوارم توضیحات به دردتون بخوره.اهن گالوانیزه هم چون یه لایه ضد خوردگی روی اون هست به محضی که خش برداره خوردگی شروع میشه و مواد وارد مواد غذایی میشن.
---------------------------
یه نکته یادم رفت بگم.فکر کنم خودتون هم بهتر بدونین.شما باید میزان سرب هم طبق استاندارد در نظر بگیرین که حداکثر چقدر باید باشه توی ظروف و ...حالا به نسبت بعضی از ظروف هم میشه توی موارد خاصی بکار برد.ولی من بطور کلی و بهترین رو براتون گفتم.

فولاد زنگ نزن بله بهترین هست ولی گرونه ، و از طرف دیگه من اینها رو جهت نبات سازی پرسیدم ، این ظرف قرار هست که شیره ی داغ درش ریخته بشه و نبات تشکیل بشه ، اگر از فولاد استفاده کنم احتمال میدم به دلیل مسئله انتقال حرارت مشکل ایجاد کنه در حالی که آهن گالوانیزه مشکل نداره از این لحاظ.
از طرف دیگه طبق بررسی هایی که کردم در یک کارگاه نبات سازی از آهن گالوانیزه استفاده شده کلا ، حالا به همین خاطر شک کردم اومدم بپرسم ببینم واقعا از نظر بهداشتی استاندارد هست که از آهن گالوانیزه استفاده میکنن!

spana

عضو جدید
فولاد زنگ نزن بله بهترین هست ولی گرونه ، و از طرف دیگه من اینها رو جهت نبات سازی پرسیدم ، این ظرف قرار هست که شیره ی داغ درش ریخته بشه و نبات تشکیل بشه ، اگر از فولاد استفاده کنم احتمال میدم به دلیل مسئله انتقال حرارت مشکل ایجاد کنه در حالی که آهن گالوانیزه مشکل نداره از این لحاظ.
از طرف دیگه طبق بررسی هایی که کردم در یک کارگاه نبات سازی از آهن گالوانیزه استفاده شده کلا ، حالا به همین خاطر شک کردم اومدم بپرسم ببینم واقعا از نظر بهداشتی استاندارد هست که از آهن گالوانیزه استفاده میکنن!
خیر استاندارد نیست.البته از نظر ایران نمیدونم شاید استاندارد باشه ولی طبق استاندازد آمریکا مجاز نیست.
گالوانیزه کربن استیل هست که قلع اندود شده.برای اینکه کربن استیل میشه کاتد و روی میشه آند.در نتیجه روی خورده میشه به مرور زمان و قاطی ماده درون لوله یا ظرف میشه.
شما اگر میتونی یه نمونه از همون مواد غذایی رو بگیر و بده آزمایشگاه و ببین در صد سرب یا قلع درون همون نبات چقدره.برای تحقیقات خودتون هم سودمنده.
من رشته ام صنایع غذایی نیست و تا حالا هم در این مورد برخورد نداشتم ولی طبق تجربیات خودم میگم.شما باز بپرس.من علمیشو برات گفتم.

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیر استاندارد نیست.البته از نظر ایران نمیدونم شاید استاندارد باشه ولی طبق استاندازد آمریکا مجاز نیست.
گالوانیزه کربن استیل هست که قلع اندود شده.برای اینکه کربن استیل میشه کاتد و روی میشه آند.در نتیجه روی خورده میشه به مرور زمان و قاطی ماده درون لوله یا ظرف میشه.
شما اگر میتونی یه نمونه از همون مواد غذایی رو بگیر و بده آزمایشگاه و ببین در صد سرب یا قلع درون همون نبات چقدره.برای تحقیقات خودتون هم سودمنده.
من رشته ام صنایع غذایی نیست و تا حالا هم در این مورد برخورد نداشتم ولی طبق تجربیات خودم میگم.شما باز بپرس.من علمیشو برات گفتم.

ممنون.
این استانداردها رو چطوری میتونم سرچ کنم؟ زدم سایت استاندارد نتونستم چیزی پیدا کنم؟ شما بلدین چطوری دنبال استاندارد ایران بگردم؟

m-20

عضو جدید
با سلام
ببخشید در مورد رابطه بین رطوبت و ضریب انتقال جرم و حرارت در کندانسور با لوله ها افقی که در سمت پوسته(هوا+بخار آب) و سمت لوله (آب مایع ) داریم سوال داشتم. اگر رطوبت ورودی سمت پوسته زیاد شود برای ضریب نفوذ جرم و حرارت چه حالتی پیش می یاد؟
با تشکر

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. دوستان عزیز. تغییرات فشار و سرعت در طول یک زانویی چجوریه؟ در مقاطع مختلفش؟

abas alamdar

عضو جدید
سلام ،box upکردن چه جوری انجام میشه؟

سلام ،box upکردن چه جوری انجام میشه؟

سلام دوستان عزیز چه جوری یه تجهیز رو باکس آپ میکنن؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز چه جوری یه تجهیز رو باکس آپ میکنن؟

عملیات باکس آپ، پس از به اتمام رسیدن مراحل تعمیراتی یک تجهیز فرا میرسد. بازرسین مختلف تجهیز را از همه لحاظ بررسی نموده و فرم مربوط به بستن دریچه ها، فلنجها و سایر متعلقات تجهیز را امضا نموده و اصطلاحا تجهیز آماده جمع‌آوری یا باکس آپ می‌شود.
قبل از عملیات باکس آپ تمیز کاری خطوط لوله مربوطه و داخل تجهیز الزامی است. این روشها اعم از استیم اوت، بلو اوت، شوتینگ، کمیکال واش و سایر موارد لازم است.

rezare

عضو جدید
(اگر جریان معکوس از پمپ عبور کند پمپ بصورت توربین عمل میکند که کار بسیار خطرناکی است)
چرا کار بسیار خطرناکی هست یعنی چه اتفاقی واسه پمپ میفته و چ آسیبی میبنه؟
مثل توربین عمل میکنه یعنی چ؟

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
(اگر جریان معکوس از پمپ عبور کند پمپ بصورت توربین عمل میکند که کار بسیار خطرناکی است)
چرا کار بسیار خطرناکی هست یعنی چه اتفاقی واسه پمپ میفته و چ آسیبی میبنه؟
مثل توربین عمل میکنه یعنی چ؟

مثل توربین؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پمپ مثل توربین عمل نمی‌کنه. اساسا پمپ و توربین هیدرولیکی با سیال و انرژی در ارتباط هستند. پمپ از موتور انرژی دریافت میکنه و به سیال میده و سطح انرژی کل سیال رو افزایش میده. توربین ازسیال انرژی می‌گیره و اون رو از طریق قطعات مکانیکی به دستگاه دوار دیگری میده.

اگر پمپ دور برعکس دور حقیقی بزنه باعث میشه قطعات داخلی از جای خودشون خارج بشن و آسیب ببینن. خیلی محتمل هستش که پروانه پمپ شل بشه و از سر شفت باز بشه و با پوسته برخورد بکنه. این آسیب جدی خواهد بود.

خیلی به ندرت ممکنه سیال در هنگام عبور برعکس اینقدر دچار افت فشار بشه که تبخیر بشه و پدیده ای مشابه کاویتاسیون رخ بده ، این پدیده از عوامل مهم خوردگی و تخریب در پمپ‌هاست.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
دیافراگم چیه معنیه اسمش چیه چ شکلیه؟
سلام
دیافراگم به معنی صفحه ویا پرده و حائل است
اگر منظورتون دیافراگم در پمپ های دیافراگمی هست به عنوان مثال، دیافراگم به صفحه ای گفته میشه که به وسیله ی اون سیال رو پمپ میکنن.
برای اطلاعات بیشتر در مورد اینگونه پمپ ها و شکل کارکرد این پمپ ها میتوانید به تاپیک زیر مراجعه کنید:
تاپیک: [تجهیزات دوار] - پمپ دیافراگمی - diaphragm pump

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دیافراگم به معنی صفحه ویا پرده و حائل است
اگر منظورتون دیافراگم در پمپ های دیافراگمی هست به عنوان مثال، دیافراگم به صفحه ای گفته میشه که به وسیله ی اون سیال رو پمپ میکنن.
برای اطلاعات بیشتر در مورد اینگونه پمپ ها و شکل کارکرد این پمپ ها میتوانید به تاپیک زیر مراجعه کنید:
تاپیک: [تجهیزات دوار] - پمپ دیافراگمی - diaphragm pump

ممنون بابت پاسختون
ولی احساسم اینه که دیافراگم یه صفحه لاستیکیه قابل انعطافه که مانع نشت سیال میشه نه انتقال سیال که نوشتین

سوال:
ترمافور هم خیلی سرچ کردم چیزی عایدم نشده رایند کراکینگ ترمافور ولی نمیدونم ترمافور چیه چه وسیله ایه ؟

و همچنین در مورد سرعت فضایی چرا نمیگن سرعت متوسط -- فضایی دلیلش چیه که میگن؟

و همچنین منظور از افت اصطکاکی چیه اگه بخایم شسته رفته واسه کسی توضیح بدیم؟

با تشکر

آخرین ویرایش:

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون بابت پاسختون
ولی احساسم اینه که دیافراگم یه صفحه لاستیکیه قابل انعطافه که مانع نشت سیال میشه نه انتقال سیال که نوشتین

سلام
دیافراگم یک صفحه ارتجاعی است . و منظور از جمله ی پمپ کردن سیال همان انتقال سیاله نه نشت سیال
در واقع در پمپ های دیافراگمی ، انتقال مواد ناشی از حرکت رفت و برگشتی یک صفحه ارتجاعی (دیافراگم) و به کمک دو عدد سوپاپ (شیر یک طرفه) می باشد، چیزی مشابه پمپهای پیستونی.

با تنظیم طول صفحه دیافراگم و تعداد دفعات رفت و برگشت ، میتونن ظرفیت پمپ ها رو کنترل و تنظیم کنن.
جنس دیافراگم علاوه بر خاصیت ارتجاعی باید طوری انتخاب شود تا در برابر خواص شیمیائی و فیزیکی ماده پمپاژ شونده مقاومت داشته باشد.

در این تصویر هم میتونید صفحه دیافراگم رو ببینید که چه طوری باعث انتقال سیال میشه ( یک نوع از پمپ های دیافراگمی هست که از میله فشار دهنده استفاده شده و دیگر انواعش در تاپیکی که آقا پوریا فرمودند معرفی شده اند . )

روشهای شیمیایی متعددی برای تولید بنزین وجود دارد ولی می توان مهمترین آنها را روشهای کراکینگ کاتالیستی، هیدروکراکینگ، و آلکیلاسیون دانست. هر کدام از این روشها به شکلهای مختلفی صورت می گیرد که هر روش متعلق به یکی از شرکتهای نفتی می باشد.

کراکینگ کاتالیستی مهمترین و رایجترین فرآیند پالایشگاهی برای تبدیل نفت خام های سنگین به مواد پر ارزشتری مانند بنزین و محصولات سبکتر است. در آغاز، کراکینگ به کمک گرما انجام می شد ولی فرآیند کاتالیستی بدلیل تولید مقدار بیشتر بنزین با عدد اکتان بالاتر و مقدار کمتری نفت کوره ی سنگین و گازهای سبک، تقریبا به طور کامل جایگزین کراکینگ گرمایی شده است.

فرآیندهای کراکینگ کاتالیستی امروزی را می توان در دو گروه: واحدهای متحرک بستر و واحدهای سیال بستر، طبقه بندی کرد. در هر دو گروه تغییراتی طبق نظر طراح و یا سازنده صورت می گیرد ولی عملیات پایه در دو گروه بسیار شبیه یکدیگر است. فرآیند کراکینگ ترمافور (TCC) نمونه ای از واحدهای بستر متحرک، و کراکینگ کاتالیستی سیال بستر (FCC) نمونه ای از واحدهای مجهز به بستر سیال است. امروزه تعداد بسیار معدودی از واحدهای TCC در حال کار هستند، در حالی که واحدهای FCC بسیار رایج شده اند.

متن بالا قسمتی از یک مقاله بود که امیدوارم در یادگیری مفهوم فرآیند ترمافور مؤثر باشه....

آخرین ویرایش:

KABIR KOH

عضو جدید
سلام دوستان
چند سال پیش کارآموزی واحد تقطیر بودم، یه کمپرسوری اونجا بود که به علت گرانی بیش از حد، یدکی نداشت و تو اون یک ماه همش Off بود. برای همین سراغش نرفتم. تا اینکه تو مصاحبه پالایشگاه نفت تهران ازم پرسیدند که اون کمپرسوری که تو واحدتون بود که معمولاً Off است از چه مدلی بود؟؟؟ کسی میدونه؟
اگه امکانش هست راجع به انواع پمپ ها و کاربردهای اونا و مزایا و معایبش توضیح بدید؟؟؟ آخه یه مصاحبه دیگه دارم
مرسی از همه

spana

عضو جدید
سلام دوستان
چند سال پیش کارآموزی واحد تقطیر بودم، یه کمپرسوری اونجا بود که به علت گرانی بیش از حد، یدکی نداشت و تو اون یک ماه همش Off بود. برای همین سراغش نرفتم. تا اینکه تو مصاحبه پالایشگاه نفت تهران ازم پرسیدند که اون کمپرسوری که تو واحدتون بود که معمولاً Off است از چه مدلی بود؟؟؟ کسی میدونه؟
اگه امکانش هست راجع به انواع پمپ ها و کاربردهای اونا و مزایا و معایبش توضیح بدید؟؟؟ آخه یه مصاحبه دیگه دارم
مرسی از همه
پمپ ها رو سری هستند:1-جابجایی مثبت 2-دینامیکی

جابجایی مثبت مثل پمپ های رفت و برگشتی و پیچشی که برای فشارهای بالا و سرعت های متوسط استفاده میشه.
پمپهای دینامیکی هم مثل سانترفیوژها که برای فشار متوسط و جریان بالا استفاده میشه.مثلا برای اب دریا و اب معمولی که ویسکوزیته پایینی دارند.
کلا پمپ ها مطالب زیادی دارند که طریقه اماده سازی و راه اندازی توی precom و comissioning خیلی مفصل هست.
کمپرسور هم همین مدل ها رو داره با این تفاوت که سیالش گاز هست ولی سیال پمپ مایع هست.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پمپ ها رو سری هستند:1-جابجایی مثبت 2-دینامیکی

جابجایی مثبت مثل پمپ های رفت و برگشتی و پیچشی که برای فشارهای بالا و سرعت های متوسط استفاده میشه.
پمپهای دینامیکی هم مثل سانترفیوژها که برای فشار متوسط و جریان بالا استفاده میشه.مثلا برای اب دریا و اب معمولی که ویسکوزیته پایینی دارند.
کلا پمپ ها مطالب زیادی دارند که طریقه اماده سازی و راه اندازی توی precom و comissioning خیلی مفصل هست.
کمپرسور هم همین مدل ها رو داره با این تفاوت که سیالش گاز هست ولی سیال پمپ مایع هست.

سلام
آقا من یه سوال دارم
یه شیر توپی رو از تو خط فرآیندی باز کردن به من دادن، من میخام بدون باز کردن پوسته و اورینگی و سایر متعلقات آن تشخیص بدم آیا شیر نشتی داره و اگر داره از کدوم قسمتشه؟ (از قسمت توبیه؟ از قسمت اورینگیه؟ از قسمت سیتشه؟)
راهی هست برای این کار؟
میدونین چرا این سوال به ذهنم خطور کرد؟ چون شیری داشتیم که روی سطح توپی داخلی آن اندکی خراش افتاده بود، همه میگفتن بخاطر همین خراش هست، خب منم میگفتم از کجا معلومه؟ شاید سیتش خراب شده باشه!
ممنون

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
پوریا درد و بلات تو سرم

ترتمان چیه؟ کلمه انگلیسیش چیه ؟؟

و همچنین عامل کلرینه تو فرآیند ریفورمینگ واسه چیه و فرمولش چیه

و همچنین برج مراکس اسم سازندشه آیا؟ و فقط واسه جدا کردنمرکاپتان هاس آیا؟
با سپاس

تفاوت کوره تشعشعی و همرفتی یه تو ضی ومیخاستم خوندم ولی صاف متوجه نشدم واضح میخام باشه

متشکرم بســــــــــــــــــــیــــــــار

"Che.Engineer"

عضو جدید
سلام
آقا من یه سوال دارم
یه شیر توپی رو از تو خط فرآیندی باز کردن به من دادن، من میخام بدون باز کردن پوسته و اورینگی و سایر متعلقات آن تشخیص بدم آیا شیر نشتی داره و اگر داره از کدوم قسمتشه؟ (از قسمت توبیه؟ از قسمت اورینگیه؟ از قسمت سیتشه؟)
راهی هست برای این کار؟
میدونین چرا این سوال به ذهنم خطور کرد؟ چون شیری داشتیم که روی سطح توپی داخلی آن اندکی خراش افتاده بود، همه میگفتن بخاطر همین خراش هست، خب منم میگفتم از کجا معلومه؟ شاید سیتش خراب شده باشه!
ممنون

سلام
برای تست نشتی شیر از یک جمام آب و گاز نیتروژن استفاده می کنند به این صورت که شیر رو تو آب میذارن و گاز نیتروژن رو به داخل شیر میزنن که بسته به نوع کارایی به 6 دسته فکر کنم دسته بندی میشن که میزان نشتی رو نشون میده.

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
پوریا درد و بلات تو سرم

با سپاس

تفاوت کوره تشعشعی و همرفتی یه تو ضی ومیخاستم خوندم ولی صاف متوجه نشدم واضح میخام باشه

و همچنین جریان by pass کی و کجا به کار میره

و نسبت تراکم تو پمپ و کمپرسور ینی چی ینی تا چه حد فشرده میکنن سیال رو؟فرمولش نسبت فشار خروجی به ورودیه آیا؟؟

و وقتی میگیم بازده پمپ یا کمپرسور منظور چیه و فرق بازده و نسبت تراکم چیه ؟؟

آخرین ویرایش:

"Che.Engineer"

عضو جدید

و نسبت تراکم تو پمپ و کمپرسور ینی چی ینی تا چه حد فشرده میکنن سیال رو؟فرمولش نسبت فشار خروجی به ورودیه آیا؟؟

در کتاب ترمودینامیک می توانید این جواب ها را بیابید.
(و همین طور نت)

tifoosi6atishe

عضو جدید
کاربر ممتاز
در کتاب ترمودینامیک می توانید این جواب ها را بیابید.
(و همین طور نت)

از راهنماییتون ممنونم مخصوصا نت ک گفتین نمیدونستم تو نت میشه پیدا کرد :hate:

درضمن 1 روز فرصت دارم وقت ندارم برم کتاب ترمو رو بخونم بعدشم گفتم شاید بچه ها به زبان ساده تر بتونن توضیح بدن هر چند که قبلا زحمتشو کشیدن

spana

عضو جدید

by pass برای مواقعی هست که در ابتدای استارت پمپ ، وقتی مخزن ساکشن(ورودی پمپ) به میزان لود خودش نرسیده بکار میره.یعنی شیر خروجی (discharge)رو میبندن و سیال رو بوسیله by pass برگشت میدن به اول پمپ تا موقعی که به وضعیت مناسب برسه و بعدش شیر بای پس بسته شده و شیر discharge باز شده و پمپ بصورت عادی شروع بکار میکنه.
by pass یه جا دیگه هم کاربرد داره.مثلا وقتی بخوان دستگاهی رو از مسیر خارج کنن یه مسیر بای پس هم تعبیه میکنن که اون مسیر بسته نشه و سیال از اون ظریق به راه خودش ادامه بده یا برای cleaning ]م استفاده میشه.
بازده پمپ هم فکر کنم منظورتون npsh باشه.توی چند صفحه قبل یکی از دوستان کامل توضیح دادن.

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
پوریا درد و بلات تو سرم

با سپاس

سلام
برام سوال اولت خیلی جالب بود! هی داشتم فکر میکردم ترتمان چیه!!! ترتمان همون treatment ه!!! واقعا باید به فرهنگ لغت فارسی افتخار کنیم! treatment یعنی تصفیه.

سوال دومت رو هم نمیدونم. اخه فکر نکنم تو ریفورمینگ کلرینه میکنیم چیزی رو! اگر موادی رو هم گندزدایی میکنیم خب با کلر این کار رو میکنیم دیگه.

فرایند مراکس همونطور که خودت میدونی برای شیرین سازی و گوگرد زدایی نفت خام گفته میشه که مراکس اسم فرایندش هست. یعنی مخفف mercaptan oxidation یعنی اکسیداسیون مرکاپتان هاست و از اسمش هم معلومه فقط برای شیرین سازی استفاده میشه. حتی به کاتالیست هایی که در این واحد استفاده میشن هم اختصاصی کاتالیستهای مراکس گفته میشه.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کوره ها هم تاپیک زیر رو مطالعه کنید:
تاپیک: کوره - furnace

KABIR KOH

عضو جدید
تلمبه توربینی

تلمبه توربینی

سلام .... نفت خام خروجی از ته فلش درام بوسیله "تلمبه های توربینی" به مبدلهای حرارتی... پمپ توربینی چه جور پمپی است؟؟؟ مرسی دوستان

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .... نفت خام خروجی از ته فلش درام بوسیله "تلمبه های توربینی" به مبدلهای حرارتی... پمپ توربینی چه جور پمپی است؟؟؟ مرسی دوستان

سلام
در تاپیک زیر میتونید اطلاعاتی در مورد پمپ‌های توربینی (turbine pumps) یا پمپ‌های محیطی (peripheral pumps) ، مشاهده فرمایید .
تاپیک: [تجهیزات دوار] - پمپ‌های محیطی
:gol:

بالا