درخواست های مرتبط با | استانداردهای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

ممنون، پس شما گفتین تو بازرسی فنی، تعمیرات و نگهداری و طراحی استفاده میشه. خب میشه مثال بزنین؟؟ خب من تقریباً همه این کارا رو انجام دادم، ولی تا حالا استاندارد به تورم نخورده. میشه بیشتر وارد جزئیات بشین؟؟؟
وقتی قراره تعمیراتی انجام بشه و یا قطعه ای نوسازی و تعویض بشه به استانداردهای مربوطه توجه میشه.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی قراره تعمیراتی انجام بشه و یا قطعه ای نوسازی و تعویض بشه به استانداردهای مربوطه توجه میشه.
ممنون، اگه یه نفر بتونه برام یه مثال ملموس و عینی بزنه، ممنون میشم و مطلب برام جا میفته...

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنون، اگه یه نفر بتونه برام یه مثال ملموس و عینی بزنه، ممنون میشم و مطلب برام جا میفته...

دستيابي به كيفيت مطلوب در توليد يك فرآورده يا خدمت در صنايع مختلف و مؤسسات گوناگون نيازمند شناخت و بكارگيري استانداردهاي تدوين شده درباره آن فعاليت است. از ديدگاه علمي استاندارد كردن به معناي ايجاد نظم در رشته اي از فعاليت هاي عمومي و يا تخصصي است كه بتواند صرفه جويي اقتصادي، حفظ سلامتي و ايمني عمومي، انجام صحيح محاسبات فني، يكنواختي و هماهنگ سازي، گسترش مبادلات بازرگاني، تسهيل ارتباطات و گردش صحيح اطلاعات و توسعه را به دنبال داشته باشد. اين نظم بصورت قانون، قاعده ، معيار و اصل توسط گروهي از افراد ذينفع و علاقمند، تدوين و تحت عنوان ملاكي به نام استاندارد عرضه مي شود.صنايع نفت ايران و پالایش و پخش از پيشگامان منحصر بفرد در شناخت نقش بنيادي استانداردها و تحقق و تجسم واقعي آن در جامعه ما بوده اند .

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تاریخچه استانداردها

در بدو امر، استانداردهاي صنعت نفت عيناً همان استانداردهاي «شركت نفت بريتانيا» (BRITISH PETROLEUM) در امور مهندسي، اجرايي و عملياتي بود و صرفاً براساس شرايط خاص منطقه اي تغييرات مختصري در آنها داده مي شد. از سال 1967 كه شركت عامل نفت ايجاد گرديد، اداره اي تحت نام STANDARDIZATION & METRICATION فعاليت خود را آغاز نمود. ولي عملاً در سال 1969 شرح وظايف آن با دو نفر كارمند بتصويب رسيده است. از سال 1972 شركت سهامي خاص خدمات نفتي (OSCO) در حنوب و پالايشگاه آبادان (AR) و شركت خدمات نفتي ايران (IROS) مشتركاً با ايجاد سازماندهي خاصي و با استفاده از خدمات مهندسي مشاور MECON اقدام به بررسي و بروز در آوردن و هماهنگ نمودن استانداردهاي صنعت نفت نمودند كه اين فعاليت ها تا سال 1978 ادامه داشته است..اين مجموعه شامل 376 فقره استاندارد و 183 نقشه استاندارد مي باشد كه بر مبناي حدود 2 هزار استاندارد مرجع تهيه شده اند و هر پنج سال يكبار مورد بازنگري و بروزرساني قرار مي گيرند.

vessel

عضو جدید
سلام، از دوستانی که در صنعت مشغولن، استانداردهای معروف مهندسی شیمی چیان؟
موارد کاربرد از ASME مخصوصاً ASME BPVC یا ASME B31.3 یا ASTM یا NACE سراغ دارن؟ یعنی براشون پیش اومده که از این استانداردهااستفاده کنن؟
کلاً نحوه استفاده از استانداردها رو میخاستم بدونم
ممنون

استانداردها(آیین نامه ها) برآمده از تلفیق تئوری و تجربیات هستند و مدام در حال به روز شدن . بیشترین کاربرد استانداردها ایجاد محدودیت های طراحی و عملیاتی است . برای هر نوع فعالیتی در صنعت یه استاندارد مخصوص به اون کار وجود داره . یه نگاه به IPS خودمون بندازی می بینی کاملا بر اساس رشته های مختلف دسته بندی شده . یک مهندس فرایند هنگام طراحی یک واحد ، برای گرفتن هر تصمیمی از قبیل فاصله گزاری ، نام گزاری ، سایزینگ لوله وتجهیزات ، تهیه P&ID ، انتخاب جنس ، تست و راه اندازی و ... بایستی تمام الزامات استانداردهای IPS را رعایت کند (و همچنین در بیشتر موارد استانداردهای بین المللی) برای مثال ، برای مشخص نمودن جانمایی و فاصله گذاری تجهیزات از همدیگر و ساختمانها و... ، از IPS-E-PR-190 و برای انتخاب جنس متریال لوله کشی از IPS-E-PI-221 ، برای لوله کشی ماشین های فرایندی مثل پمپ و کمپرسور از IPS-E-PM-385 و ... . استانداردهای ASME استفاده زیادی به خصوص در بخش مکانیک و لوله کشی دارند مثلا ASME B31.3 برای طراحی لوله کشی فرایندی داخل واحد ، ASME B31.4 برای خطوط لوله و ASME B16.5 برای فلنج ها و... . استانداردهای ASTM کابرد وسیعی بیشتر در زمینه آزمایشات و تعیین مشخصات و جنس متریال داره . استاندارد NACE هم برای مواردی که سیال دارای H2S باشه استفاده می شه .

behzadpar

عضو جدید
سلام دوستان. کسی به استاندارد ASTM 726-06 با عنوان Test Method for Sorbent Performance of Adsorbents داره؟ ممنون میشم اگه به اشتراک بگذارید

salarmi

عضو جدید
استاندارد ASTM

استاندارد ASTM

با سلام

آیا امکانش هست منو راهنمایی کنید چطور میتونم کتاب استاندارد ASTM را رایگان دانلود کنم

با تشکر

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار

sahand_nima

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز و گرامی

من دنبال استاندارد API 686 هستم
بسیار ممنون از لطف تون

sahand_nima

عضو جدید
سلام
از لینک زیر میتونید دانلود کنید:
API 686
Recommended Practices for Machinery Installation and Installation Design.

خیلی ممنون از لطفتون

بازم سلام
بشدت دنبال استاندارد API 550 هستم. البته تو اینترنت من چند بخش رو جداگانه پیدا کردم ولی دنبال کل این استانداردم. بسیار ممنون و متشکر از وقتی که میزارین.
اگر کسی داشته باشه لطفا به اشتراک بزارین

درخواست استاندارد AOCS Official Method Tx 1a-66

درخواست استاندارد AOCS Official Method Tx 1a-66

دوستان کسی دسترسی داره بتونه استاندارد زیر رو برام تهیه کنه ؟
AOCS Official Method Tx 1a-66
Reapproved 2009
Hydroxyl Value of Epoxidized Oils
https://www.aocs.org/attain-lab-services/methods/methods/method-detail?productId=112615
پیشاپیش از زحمتی که میکشید تشکر می کنم

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
دوستان کسی دسترسی داره بتونه استاندارد زیر رو برام تهیه کنه ؟
AOCS Official Method Tx 1a-66
Reapproved 2009
Hydroxyl Value of Epoxidized Oils
https://www.aocs.org/attain-lab-services/methods/methods/method-detail?productId=112615
پیشاپیش از زحمتی که میکشید تشکر می کنم
سلام
اینجا درخواستت رو بذار بچه ها دسترسی شون خیلی بالاست:
درخواست استاندارد

reeza1

عضو
سلام دوستان
من نیاز به استاندارد DIN 51131 دارم و ممنون میشم اگه کسی بتونه کمکم کنه

بالا