[درخواست سوال و راهنمایی] مشاوره، سوال و درخواست مطالب علوم دام

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. يه سوال داشتم. يه گاو شيري از چند هفتگي شروع به شير دادن ميكنه؟ و اندازه اون شير به طور معمول چقدر هست؟

شما مطمئن هستید منظورتون چند هفتگی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ی گاو خوب شیری باید از نژاد هلشتاین باشه و بستگی به مدیریت فارم در 2 سالگی یا چند ماه قبل تلقیح میشه میزان شیر تولیدی هم بستگی به سن(تعداد ابستنی) ،مدیریت،دوره خشکی و دوره ای که در ان قرار داره است

VAHID.MAKU

عضو جدید
شما مطمئن هستید منظورتون چند هفتگی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ی گاو خوب شیری باید از نژاد هلشتاین باشه و بستگی به مدیریت فارم در 2 سالگی یا چند ماه قبل تلقیح میشه میزان شیر تولیدی هم بستگی به سن(تعداد ابستنی) ،مدیریت،دوره خشکی و دوره ای که در ان قرار داره است

حالا همون !! ميشه بيشتر توضيح بدين؟ كدوم يكي بيشتر سود داره از اين دوتا
گوساله هاي 2 3 ماه بخرم و پروار كنم
يا اينكه تليسه بخرم و شير توليد كنم؟
تليسه چند ساله بخرم به صرفه تره واسه توليد شير؟ مجوز و همه چي هم دارم. ميخام از 20 راسي شروع كنم ميخواستم با دوستانه اينجا هم مشورت كنم.:gol::gol::)

goshtapo90

عضو جدید
لطفا راهنمایی کنید

لطفا راهنمایی کنید

سلام میشه راهنماییم کنید بگید که کدوم رشته بین رشته های ارشد علوم دام کدوم اش بیشتر مورد علاقه هستندو بهتر به کدوم رشته برم رتبه امسالم 100و اندی شده کدوم گرایش بهتر هستش

R@ha1

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام میشه راهنماییم کنید بگید که کدوم رشته بین رشته های ارشد علوم دام کدوم اش بیشتر مورد علاقه هستندو بهتر به کدوم رشته برم رتبه امسالم 100و اندی شده کدوم گرایش بهتر هستش

گرایش ژنتیک بهتر از همشونه
تغذیه که به قدر کافی فارغ التحصیل داره . البته بازار کار تغذیه نسبت به بقیه بهتره

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا همون !! ميشه بيشتر توضيح بدين؟ كدوم يكي بيشتر سود داره از اين دوتا
گوساله هاي 2 3 ماه بخرم و پروار كنم
يا اينكه تليسه بخرم و شير توليد كنم؟
تليسه چند ساله بخرم به صرفه تره واسه توليد شير؟ مجوز و همه چي هم دارم. ميخام از 20 راسي شروع كنم ميخواستم با دوستانه اينجا هم مشورت كنم.:gol::gol::)
سلام ی سوال سرمایت کمه یا زیاد؟
برگشت سرمایت برات مهمه زود باشه یا نه؟
ببین اگه باز گشت سرمایت می خوای سریع باشه پرواربندی بزن
تلیسه رو اگر بخوای بخری حتما با ی کارشناس برو
تازه رکوری مادرش و پدرشو هم ببین

آخرین ویرایش:

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
گرایش ژنتیک بهتر از همشونه
تغذیه که به قدر کافی فارغ التحصیل داره . البته بازار کار تغذیه نسبت به بقیه بهتره

وایسا من از رشتم طرفداری می کنم تغزیه بهتره:biggrin:
ولی جدی الان بازار کار جفتشون بده ولی بازم به نظر من تغذیه بهتره ولی به نظر شما هم احترام میذارم

R@ha1

عضو جدید
کاربر ممتاز
وایسا من از رشتم طرفداری می کنم تغزیه بهتره:biggrin:
ولی جدی الان بازار کار جفتشون بده ولی بازم به نظر من تغذیه بهتره ولی به نظر شما هم احترام میذارم

نظر شما هم محترمه دوست عزیز
حالا بنظرتون فیزیولوژی چطوره؟

VAHID.MAKU

عضو جدید
سلام ی سوال سرمایت کمه یا زیاد؟
برگشت سرمایت برات مهمه زود باشه یا نه؟
ببین اگه باز گشت سرمایت می خوای سریع باشه پرواربندی بزن
تلیسه رو اگر بخوای بخری حتما با ی کارشناس برو
تازه رکوری مادرش و پدرشو هم ببین

بازگشت سرمايه برام مهمه كه زودتر باشه.تليسه سرمايه خيلي زيادي ميخاد اينطور نيست؟ من قيمت كردم نژاد اصيل هولشتاين كه روزي 30 كيلو شير ميداد رو 8.5 تا 9 ميليون گفتن. البته تلفني پرسيدم حضوري نديدم كه چه جور گاويه.
30 تا بخري ميشه 270 !!:eek:

آخرین ویرایش:

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظر شما هم محترمه دوست عزیز
حالا بنظرتون فیزیولوژی چطوره؟

ببین همه رشته ها خوبن و هر رشته سختی خاص خودشو داره ولی اینجا موضوع کاره برای تلیقح پول خوبی میدن ولی دامپزشکا هم وارد این کار هستن پس دست زیاده اما د دوست داشتم فیزیولوژی رفت رویان پایانامش رو برداشت و همونجا مشغول شد اگه تو هم بتونی ی همچین کاری رو انجام بدب خوبه

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازگشت سرمايه برام مهمه كه زودتر باشه.تليسه سرمايه خيلي زيادي ميخاد اينطور نيست؟ من قيمت كردم نژاد اصيل هولشتاين كه روزي 30 كيلو شير ميداد رو 8.5 تا 9 ميليون گفتن. البته تلفني پرسيدم حضوري نديدم كه چه جور گاويه.

دقیقا من به شما پیشنهاد می کنم ی مدت پرواری کار کنید احساس می کنم نه شما تجربه این کار رو دارید و نه تو این رشته درس خوندید پروار راحت تره بعد 6 ماه دوباره پولتون بر می گرده تازه مدیریتشم ساده تر
چون تلیسه دردسرش زیاده مشکلاتشم تو چند خط نمی گنجه
حتما با کسی که پروار کار کرده مشورت کن اگر شد برو ی مدت پیش ی پرواربند کار کنی بهتره

R@ha1

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین همه رشته ها خوبن و هر رشته سختی خاص خودشو داره ولی اینجا موضوع کاره برای تلیقح پول خوبی میدن ولی دامپزشکا هم وارد این کار هستن پس دست زیاده اما د دوست داشتم فیزیولوژی رفت رویان پایانامش رو برداشت و همونجا مشغول شد اگه تو هم بتونی ی همچین کاری رو انجام بدب خوبه

منم بخاطر بازار کارش موندم چه کنم
راستش یه بار از فیزیولوژی قبول شدم اما بخاطر شرایط پیش اومده مجبور به انصراف شدم. ولیخیلی به فیزیولوژی علاقه دارم ولی نمیدونم بازار کارش چطوره . اصلا کجا میتونم فعالیت بکنم.میشه یکم بیشتر راهنمایم کنین

VAHID.MAKU

عضو جدید
دقیقا من به شما پیشنهاد می کنم ی مدت پرواری کار کنید احساس می کنم نه شما تجربه این کار رو دارید و نه تو این رشته درس خوندید پروار راحت تره بعد 6 ماه دوباره پولتون بر می گرده تازه مدیریتشم ساده تر
حتما با کسی که پروار کار کرده مشورت کن اگر شد برو ی مدت پیش ی پرواربند کار کنی بهتره
بابا پيشگو !!:D
اره من رشتم ماشينالاته اما اينجا ( تو شهرمون ) يه مجتمع دامداري زدن. 20 راسي 30 راسي و 20 راسي. 50 و 30 كه همون اول تموم شد!! 20 راسي منم دنبال 20 راسي هستم واسه همين اين سوالاتو ميپرسم.سرمايم هم كمه واسه همين ميخام بدونم كدوم بهتره تا وسط كار گير نكنم.نميدونم بانك كشاورزي واسه اين جور پروژه ها چقدر تسهيلات ميده اما ميدونم با 7% با تنفس يك ساله وام ميده. كسي اطلاعي در اين زمينه نداره؟

VAHID.MAKU

عضو جدید
پروار بندي گوساله 6 ماه مگه؟ من فك ميكردم 9 ماه!!بهترين سن خريد گوساله واسه پرواربندي دقيقا چند ماهگيه؟
مصرف كنسانتره و علوفه واسه هر گوساله در يك دوره پروار بندي در روز بطور ميانگين چقدره؟

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم بخاطر بازار کارش موندم چه کنمراستش یه بار از فیزیولوژی قبول شدم اما بخاطر شرایط پیش اومده مجبور به انصراف شدم. ولیخیلی به فیزیولوژی علاقه دارم ولی نمیدونم بازار کارش چطوره . اصلا کجا میتونم فعالیت بکنم.میشه یکم بیشتر راهنمایم کنین
راستش من ارشدم رو گرایش 4 روم علوم دامی گرفتم ولی از اول تغذیه رو دوست داشتم الانم خدا رو شکردارم در رشته تغذیه درس می خونم والا بستگی به علاقه شما داره الان بازار کار همه رشته ها بده البته بستگی به هری هم که زندگی می کنیدم داره مثلا در افهان بازار کار تغذیه خوبه و فیزیولوژی اگه بتونی بری رویان

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
پروار بندي گوساله 6 ماه مگه؟ من فك ميكردم 9 ماه!!بهترين سن خريد گوساله واسه پرواربندي دقيقا چند ماهگيه؟مصرف كنسانتره و علوفه واسه هر گوساله در يك دوره پروار بندي در روز بطور ميانگين چقدره؟
پرواربندی گوسفند 3 ماه و گوساله 6 ماه است در هنگام پرواربندی تغذیه ازاد صورت می گیره ولی میزان دقیقش رو نمیدونم که چقدر مصرف می کنهاخه من گرایشم طیوره

VAHID.MAKU

عضو جدید
دوستان من يه طرح توجيهي نوشتم واسه گاوداري : يه دونه گاو شيري يه دونه هم گوساله پرواري. اينجا ميزارم بخونيد هر كجا اشكال داشت بهم بگيد تا اصلاحش كنم. و بگيد كه كدوم يكي به نظرتون معقول تره مرسي از همتون:gol::heart::gol:
در مورد ساختمان و تاسيساتش شايد بگيد هزينه هارو كم نوشتم. اما بيشتر كار هاشو مثل جوشكاري و بنايي شو خودم با دوستام انجام ميديم كه بدون هزينه هست.

پیوست ها

• طرح توجيهي تليسه.pdf
    200.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • طرح توجيهي گوساله پرواري.pdf
    197.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

VAHID.MAKU

عضو جدید
كدام يك از اين دو طرح توجیهی منطقيست؟

كدام يك از اين دو طرح توجیهی منطقيست؟

دوستان من يه طرح توجيهي نوشتم واسه گاوداري : يه دونه گاو شيري يه دونه هم گوساله پرواري. اينجا ميزارم بخونيد هر كجا اشكال داشت بهم بگيد تا اصلاحش كنم. و بگيد كه كدوم يكي به نظرتون معقول تره مرسي از همتون
:gol::heart::gol:
در مورد ساختمان و تاسيساتش شايد بگيد هزينه هارو كم نوشتم. اما بيشتر كار هاشو مثل جوشكاري و بنايي شو خودم با دوستام انجام ميديم كه بدون هزينه هست.

پیوست ها

• طرح توجيهي تليسه.pdf
    200.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • طرح توجيهي گوساله پرواري.pdf
    197.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

SHARANG

عضو جدید

من دو پیشنهاد برای شما دارم :
1_ دور دامپروری را خط بکشید . این رشته یک علم و هنر بسیار پیچیده و بی انتهاست و روی حساب اینکه یه گاو اینقدر شیر میده اینقدرم میخوره پس اینقدر سود داره فقط خودتو بیچاره میکنی . در این حد بهت بگم که یک چوپان ساده که متاسفانه در جامعه ی ما یک فرد سطح پائین محسوب میشه در حد یک دکتر باید از گوسفند اطلاعات داشته باشه تا بتونه یک سال گله رو بچرخونه و بره و شیر بگیره و پایان سال سود کنه . راحت بهت بگم اگه یک چوپان وارد دانشکده ی دامپروری در ایران بشه بیشتر اساتید باید جولوش لنگ بندازن . با ادبیات ساده گفتم .
2_ ولی اگر خیلی اصرار داری که خودتو آلوده کنی شش ماه در یک گاوداری موفق و سود ده کار کن . کارگری کن . همه جاشو سرک بکش و بفهم چطوری می گرده . چرا سود می کنه . بعد از شش ماه برو پیش یک دامدار که ورشکست شده و دامداری رو جمع کرده . ازش بپرس چرا کم آورده و دلایل شکست شو درک کن .
بعد از مقایسه ی این دو واحد تصمیم گیری با خودته .

VAHID.MAKU

عضو جدید
من دو پیشنهاد برای شما دارم :
1_ دور دامپروری را خط بکشید . این رشته یک علم و هنر بسیار پیچیده و بی انتهاست و روی حساب اینکه یه گاو اینقدر شیر میده اینقدرم میخوره پس اینقدر سود داره فقط خودتو بیچاره میکنی . در این حد بهت بگم که یک چوپان ساده که متاسفانه در جامعه ی ما یک فرد سطح پائین محسوب میشه در حد یک دکتر باید از گوسفند اطلاعات داشته باشه تا بتونه یک سال گله رو بچرخونه و بره و شیر بگیره و پایان سال سود کنه . راحت بهت بگم اگه یک چوپان وارد دانشکده ی دامپروری در ایران بشه بیشتر اساتید باید جولوش لنگ بندازن . با ادبیات ساده گفتم .
2_ ولی اگر خیلی اصرار داری که خودتو آلوده کنی شش ماه در یک گاوداری موفق و سود ده کار کن . کارگری کن . همه جاشو سرک بکش و بفهم چطوری می گرده . چرا سود می کنه . بعد از شش ماه برو پیش یک دامدار که ورشکست شده و دامداری رو جمع کرده . ازش بپرس چرا کم آورده و دلایل شکست شو درک کن .
بعد از مقایسه ی این دو واحد تصمیم گیری با خودته .

ممنون بابت راهنماييت . من قبل از احداث اين دامداري حتما به توصيه شما عمل خواهم كرد تا خم و چم كار دستم بياد . اگه شما هم تجربه اي توي اين زمينه دارين بيان كنين تا همه استفاده كنن.
:gol:

با سلام خدمت دوست عزیزم این طرح شما خوب بود فقط قیمت های محاسباتی خود را در 5 درصد بدی بسیار عالی میشود به امید موفقیت شوما دوست عزیز

hich20

عضو جدید
بانک سوالات ارشد فیزیولوژی دامو میخواستم با پاسخ تشریحی لطفا کمک بدین بهم

fatima9286

عضو جدید
سلام من ارشد ژنتیک واصلاح نژاد میخونم ترم اخر اگه سوالی در اینمورد بود خوشحال میشم به دوستان کمک کنم در ضمن من دنبال کتاب الکترونیک در مورد پرورش گوسفند در مورد همه چیزش از پرورش تا امیخته گری اون میگردم لطفا اگه کسی میتونه کمکم کنه بهم ایمیل بزنه ممنون

fatemekeshani1366yaho.com

sezavaran

عضو جدید
فرمول لازم دارم

فرمول لازم دارم

با سلام. میخاستم دراسرع وقت فرمول کنسانتره گاو شیری رو بدونم.اینکه درصد جو ٰذرت سبوس و... چقدر باید باشه.دوستان دریغ نکنن

kamran293

عضو جدید
کسایی که دوست دارن در کار دامپروری فعالیت جدید شروع کنند لطفا بیان اینجا

کسایی که دوست دارن در کار دامپروری فعالیت جدید شروع کنند لطفا بیان اینجا

با سلام..من مکانیک خوندم جامدات.الان 4 ساله دارم کار میکنم در زمینه رشته خودم تو صنعت نفت و گاز همچنین تجهیزات.اما من علاقه دارم به شدت به پرورش طیور و کلا هر کدوم درامدش بیشتر باشه..به شترمرغ همچنین بلدرچین...دوست دارم همکاری کنم...

تایسز

عضو جدید
بز سانن و الپاین و گوسفند رومانف و علوفه هیدروپونیک

بز سانن و الپاین و گوسفند رومانف و علوفه هیدروپونیک

با سلام خدمت تمام دوستان و هم رشته ای هایه عزیزم
من ترم اخرژنتیک و اصلاح دام هستم و چون فعلا بازار کار و استخدام رشته ما خوب نیس میخام پرورش بز سانن و بز الپاین و گوسفند رومانف با روش پرورش هیدروپونیک علوفه اقدام کنم ولی از سایتها مطالبی در این مورد خوندم ولی کسی هس ک عملی در این مورد کار کرده باشه و بتونه منو راهنمایی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
باتشکر

SHARANG

عضو جدید
با سلام خدمت تمام دوستان و هم رشته ای هایه عزیزم
من ترم اخرژنتیک و اصلاح دام هستم و چون فعلا بازار کار و استخدام رشته ما خوب نیس میخام پرورش بز سانن و بز الپاین و گوسفند رومانف با روش پرورش هیدروپونیک علوفه اقدام کنم ولی از سایتها مطالبی در این مورد خوندم ولی کسی هس ک عملی در این مورد کار کرده باشه و بتونه منو راهنمایی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
باتشکر
تو سایتها که میرید همه چیز گل و بلبله وارد کار که میشید متوجه میشی دروغ جامعه ی ما رو پر کرده . ما نه نژاد سانن و آلپاین که بومی شده باشه داریم ( به غیر از یک مورد تو یزد که با آب و هوای یزد آداپته شده ) و نه اون کسی که نژاد خالص رو از فرانسه آوورد سودی کرد ( ثلث بز ها رو به خاطر تب برفکی روانه ی قصابی کرد ) و نه قیمتی که باید براش بپردازی منطقیه که با دو تا دو تای کاسبی بخونه ( هر بز ماده یک ملیون پانصد هزار تومن ) . مگه اینکه نر خالص رو بگیری رو بز های ماده منطقه ی خودت بندازی و دو رگ گیری کنی که هم زمانبره هم هزینه بر هم اینکه از نظر فنی کار پیچیده ای هست و کار شما نیست . رومانف هم ببین اونهایی که دو سه ساله دارن کار میکنن سود کردن ؟ اگه کردن شما هم همینکارو بکن . فقط بگم پرورش و نگهداری گوسفندی که قراره دو قلو یا سه قلو بکنه کار 99 % گوسفند دارهای ایران نیست . خود گوسفند داری در ایران بر اساس مرتع و چوپانی تعریف شده هنوز گوسفندداری بسته و صنعتی نطفه ش شکل نگرفته . میگم دروغ و فریب تو جامعه داره بیداد میکنه . یکسری تبلیغات داره انجام میشه که بگن ما داریم پیشرفت میکنیم یک عده هم کاسبن و دارن از آب گل آلود ماهی میگیرن . هیدروپونیک هم از همه بد تر . شما بذری که ارزش غذایی 100 داره میذارین تو دستگاه علفی که ارزش غذایی 95 داره ازش پس میگیرین . فقط لطفش اینکه شما علف دارین . برای جایی که مطلقا زمین و آب ندارن خوبه . خلاصه اینکه اینکارا رو نکنید . سرمایه تون رو به باد میدین .

amo135

عضو جدید
من الان تصمیم دارم وارد کارپرورش شتر مرغ بشم.صفر تا صد این کارو برام میگین؟