درخواست راهنمایی: معرفی نرم افزار طراحی و مشاوره - مهندسی شیمی

ChemicEng

عضو جدید
با سلام خدمت شما
میخواستم بدونم از نظر دوستان یادگیری کدام نرم افزار ها برای یه مهندس تازه فارغ التحصیل برای کار در شرکت های طراحی و مشاوره بهتره و اولویت داره؟
ممنون

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
گرایش طراحی فرآیند رو بفرمایید.
سلام
خب سوال شما خیلی کلی هست .. همون گرایش طراحی فرایند هم زمینه های کاری خودش رو داره ...

برای مثال خب می توان به مجموعه نرم افزارهای Aspen Tech اشاره کرد که مهم ترین های آنها Aspen HYSYS و Aspen Plus می توان اشاره کرد.

در زمینه شبیه سازی رفتار سیالات نیز می توان فعالیت کرد که مجموعه CFD مورد نیاز است مانند گمبیت و فلوئنت ..

در زمینه های HSE و یا PINCH حرارتی نیز می توان فعالیت کرد که معمولا برای فعالیت در این زمینه ها نیاز به نرم افزارهایی مثل Matlab و یا fortran می توان اشاره کرد.

ChemicEng

عضو جدید
سلام
خب سوال شما خیلی کلی هست .. همون گرایش طراحی فرایند هم زمینه های کاری خودش رو داره ...

برای مثال خب می توان به مجموعه نرم افزارهای Aspen Tech اشاره کرد که مهم ترین های آنها Aspen HYSYS و Aspen Plus می توان اشاره کرد.

در زمینه شبیه سازی رفتار سیالات نیز می توان فعالیت کرد که مجموعه CFD مورد نیاز است مانند گمبیت و فلوئنت ..

در زمینه های HSE و یا PINCH حرارتی نیز می توان فعالیت کرد که معمولا برای فعالیت در این زمینه ها نیاز به نرم افزارهایی مثل Matlab و یا fortran می توان اشاره کرد.

خیلی ممنون از جواب شما
من بیشتر نرم افزارهایست که در شرکت های طراحی از ان استفاده میشود.
مثلا برای یک مهندس فرآیند کدم نرم افزارا اولویت داره:
AutoCad , Aspen , PDMS , Hysys , Aspen bjac ??

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
خیلی ممنون از جواب شما
من بیشتر نرم افزارهایست که در شرکت های طراحی از ان استفاده میشود.
مثلا برای یک مهندس فرآیند کدم نرم افزارا اولویت داره:
AutoCad , Aspen , PDMS , Hysys , Aspen bjac ??
خواهش می کنم .

خب باز هم تسلط بر این نرم افزار ها بسته به محل کار هم دارد .. بطور کلی خوبه که اسپن پلاس و یا هایسیس رو یاد بگیرید .. چون جامعیت خیلی بیشتری نسبت به بقیه دارند .

ولی اگر به طراحی مبدل ها علاقه دارید همون bjac هست .. البته pdms هم خیلی خیلی عالیه و حتما بهتون توصیه می کنم اون رو هم یاد بگیرید ..

ولی در مورد اتوکد خیلی نمی خواد بطور حرفه ای کار کنید چون بیشتر مربوط به مکانیکی ها میشه ... ولی خب در حد ساده ، برای اینکه تنها بتوان شمای کلی یک سری تجهیزات و مکان قرار گیریشون رو بتوانید رسم کنید کافیه و البته برای کار خیلی ضروریه !! یعنی اتوکد را حتما یاد بگیرید ولی در حد یک مهندس شیمی ..

پس اولویت با هایسیس و اسپنه .. (یکیشون هم می تونه کافی باشه)
بعد اتوکد ... بهد از اون هم اسپن بیجک و pdms

البته اینها نظر و برداشت منه ..
موفق باشید

بالا