درخواست راهنمایی در مورد محاسبه حجم مایع موجود در مخزن

salartak

عضو جدید
سلام بچه ها من یه راهنمایی در مورد محاسبه حجم مایع موجود در مخزن می خوام یعنی فرمول محاسبه اشو میخام . در واقع من می خوام بدونم با داشتن ارتفاع مایع درون مخزن چطور میشه فهمید چند لیتر مایع داریم؟

mehdibande

عضو جدید
سلام . از طریق انتگرال گیری و محاسبه حجم به وسیله انتگرال سه گانه میتونی حجم مایع مخزن رو محاسبه کنی وبادرست کردن فرمول تو ماشین حساب در هر ارتفاعی حجم رو محاسبه کنی . ریاضیات جلد دوم توماس

shakhta

عضو جدید
طول ، عرض و ارتفاع را به واحد متر تبدیل کن در هم ضرب کن بعد جواب رو در 1000 ضرب کن لیتراژ مخزنت بدست میاد D:

مثال : یک مخزن داریم که طول و عرض و ارتفاع به ترتیب 600 و 200 و 150 باشه :

1.5 * 2* 6 = 18
18 * 1000 = 18000 لیتر و 18 متر مکعب

به همین سادگی

اگر هم مخزن استوانه بود آقای راه جو توضیح دادند

kiafshin

عضو جدید
سلام اگر سوالت در حد پاسخهای داده شده است که .... ولی اگر کاربردی و اجرایی میخوای میشه یک لولمتر التراسونیک استفاده کرد و خروجی را به یک plc معمولی فرستاد با یک برنامه نویسی کم حجم کلی خروجی میتونی داشته باشی در ضمن میشه ورودیها را افزایش داد مثل غلظت - میزان کلر - تیرگی و .... خروجی های متفاوتی را گزارش کرد و به عنوان فرمان از آن استفاده نمود مثل استارت استپ پمپها - کلرزنها و .....

آخرین ویرایش:

hadii29

عضو جدید
محاسبه حجم مخزن استوانه ای افقی

محاسبه حجم مخزن استوانه ای افقی

آقا میشه بگین وقتی انتگرال حجم استوانه رو میگیریم ساده شدش بر حسب dr چی میشه؟؟؟
اگه مخزنت عمودی باشه حجم ان راحت است و میشه 3.14*r*r*h
اما اگه مخزنت استوانه ای و افقی باشه فرمولش فرق داره و یک کم سختتر است، برای اینم من یه نرم افزار کم حجم نوشتم که به راحتی با دادن قطر و طول و ارتفاع مایع و عمق دیش مخزن با چگالی مایع نرم افزار هم حجم مخزن و هم وزن مایع داخلش را برات محاسبه میکنه
نشد آپلودش کنم تو سایت هر کس خواست میل بزنه تا براش بفرستم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

bahram3rd

عضو جدید
سلام
اگه میشه یه مثال بدین شکل و حل کنید تا مفهوم بشه
مخزن استوانه ای بصورت افقی با قطر 3 (شعاع 1.5) متر و طول 6 متر . اگه تقریبا 1 متر از بالای مخزن خالی باشه مقدار مایع داخلش چقدره؟؟؟

sadegh-es

عضو جدید
partial volume

partial volume

سلام
اگه میشه یه مثال بدین شکل و حل کنید تا مفهوم بشه
مخزن استوانه ای بصورت افقی با قطر 3 (شعاع 1.5) متر و طول 6 متر . اگه تقریبا 1 متر از بالای مخزن خالی باشه مقدار مایع داخلش چقدره؟؟؟

ببین من این کار رو هر روز انجام میدم ، روششم اینه
اول از فرمول v=πd^2/4*l حجم کل مخزن رو حساب کن
|بعد نسبت h/d رو بدست بیار (h رتفاع مایعه که الان 2 هست و d قطر مخزن )
حالا ی جدول موسوم به coefficient for partial volume in horizontal cylinders هست دانلودش کن
حالا ضریب مربوط به نسبت ارتفاع ب قطر مربوطه رو از جدول در بیار و ضربدر حجم کل کن، حجم نهایی رو بهت میده
جواب شما اینه:
total volume=42.4116 m3=42411 litr
h/d=2/3=.0667
coefficient from tabl=0.708610
partial voum=.708610*42411.6=30053 litr

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در فایل زیر نحوه محاسبات مقدار سیال در انواع مخازن افقی و عمودی و تانکرها با توضیحات کامل و شکل ها و به بیان ساده همراه با رفرنس ها ارائه شده است. در ضمن استانداردها و ضرایب مربوطه به فیتینگ های مخازن هم در این فایل اکسل ارایه شده است.

http://s5.picofile.com/file/8137893776/Vessel_Volumes.xls.html

naser1674

عضو جدید
اگه مخزنت عمودی باشه حجم ان راحت است و میشه 3.14*r*r*h
اما اگه مخزنت استوانه ای و افقی باشه فرمولش فرق داره و یک کم سختتر است، برای اینم من یه نرم افزار کم حجم نوشتم که به راحتی با دادن قطر و طول و ارتفاع مایع و عمق دیش مخزن با چگالی مایع نرم افزار هم حجم مخزن و هم وزن مایع داخلش را برات محاسبه میکنه
نشد آپلودش کنم تو سایت هر کس خواست میل بزنه تا براش بفرستم

pouyan_naser@yahoo.com

m.baradaran

عضو جدید
طول ، عرض و ارتفاع را به واحد متر تبدیل کن در هم ضرب کن بعد جواب رو در 1000 ضرب کن لیتراژ مخزنت بدست میاد D:

مثال : یک مخزن داریم که طول و عرض و ارتفاع به ترتیب 600 و 200 و 150 باشه :

1.5 * 2* 6 = 18
18 * 1000 = 18000 لیتر و 18 متر مکعب

به همین سادگی

اگر هم مخزن استوانه بود آقای راه جو توضیح دادند
با سلام
معمولا مخازن ذخیره سیالات به صورت کره و یا استوانه های خوابیده و با سر و ته کروی می باشند که فرمول شما برای هیچکدام کاربرد ندارد.
دوستان عزیز اگه در این مورد تجربه و یا فرمولی دارند اعلام بفرمایند.

varesh

عضو جدید
سلام
اگر مخزن کروی و تحت فشار باشد چطوری حساب میشه؟ متشکر