درخواست ، سوالات و رفع مشکلات علمی مهندسان معدن

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا سنگ های معمولی منظورتونه یا نه سنگهای معدنی و مواد معدنی؟

ممنون بابت وقتی که گذاشتین

سنگهای معدنی
و مواد معدنی که نسبت به بقیه سنگهای استخراج شده از همون معدن سختی کمتر و حالت گچ مانند دارند
دنبال یک سری مواد و فرایند شیمیایی هستم که بتونه داخل حفرات سنگ نفوذ کنه و سختی رو افزایش بده
البته نه مثل مواد پلیمری که مثل رنگ و پوشش عمل کنند و یک لایه سطحی رو ایجاد کنند

REYMOND00

کاربر بیش فعال

سنگهای معدنی
و مواد معدنی که نسبت به بقیه سنگهای استخراج شده از همون معدن سختی کمتر و حالت گچ مانند دارند
دنبال یک سری مواد و فرایند شیمیایی هستم که بتونه داخل حفرات سنگ نفوذ کنه و سختی رو افزایش بده
البته نه مثل مواد پلیمری که مثل رنگ و پوشش عمل کنند و یک لایه سطحی رو ایجاد کنند

خواهش می کنم.شرمنده اطلاعاتی در این زمینه ندارم...

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام کسی هست اطلاعاتی راجب سنگ های کربناته و ماسه سنگها بمن بده؟؟؟
حدودا سی چهل صفحه مطلب نیاز دارم.
پیشاپیش ممنون.

nikifarokhi

عضو جدید
با سلام
اگر امكان دارد اطلاعاتي درباره حذف گوگرد از بنزين مي خواستم اگر امكان دارد مقالاتي كه در اين زمينه هست نيز لطف كنيد همچنين با استفاده از نانو اگر مقاله اي هست نيز مرحمت كنيد ممنون ميشم

hirt

عضو جدید

سنگهای معدنی

اتفاقا سنگ هایی که پرمبیلیتی بالایی دارند ( نفوذپذیری بالایی دارند، یعنی خلل و فرجشون زیاده ) یه مشکلی دارند اون هم اینکه در جاهایی که این مدل سنگ ها زیر آب هستند و به اصلاح تنش موثر به جای تنش برجا داریم، و می خواهیم اونجا حفاری ( چه روباز و چه زیرزمینی ) انجام بدهیم مشکل ناپایداری توسط آب ایجاد میشه... برای همین با تکنیک grouting این خلل و فرج رو پر می کنند تا 1- تنش موثر نداشته باشیم 2- مدول الاستیسیته سنگ برجا بره بالا. خلاصه اینکه قبلا در این زمینه کار شده و شما اولین شخص نیستید که این فکر به ذهنتون رسیده، ولی اگر ماده جدیدی درست کردید که نسبت به مدل های دیگه بیشتر مدول الاستیسیته را بالاببره و ناپیوستگی هارو پر بکنه اون وقته که کارتون کارستونه! در ضمن این ناپیوسته بودن توده سنگ برجا هم مشکلی هست واسه خودش که این گروتینگ گاهی کمک حالش هست...

dashehsan

عضو جدید
سلام دوستان
بنده قصد دارم برم تو کوه های دورو بر شهرمون یکم گشت و گذار کنم
و دنبال مواد و سنگ های معدنی بگردم
ولی از اونجا که هیچ تجربه ای ندارم میخواستم اگه ممکنه دوستان یک کتاب کانی شناسی مفید که تصاویر رنگی و واضح داشته باشه و البته جامع! بهم معرفی کنن تا سنگ هایی رو که پیدا میکنم مقایسه کنم و تا حدودی بشناسم

پیشاپیش ممنونم از توجهتون

dashehsan

عضو جدید
سلام دوستان
بنده قصد دارم برم تو کوه های دورو بر شهرمون یکم گشت و گذار کنم
و دنبال مواد و سنگ های معدنی بگردم
ولی از اونجا که هیچ تجربه ای ندارم میخواستم اگه ممکنه دوستان یک کتاب کانی شناسی مفید که تصاویر رنگی و واضح داشته باشه و البته جامع! بهم معرفی کنن تا سنگ هایی رو که پیدا میکنم مقایسه کنم و تا حدودی بشناسم

پیشاپیش ممنونم از توجهتون

یعنی یک نفر پیدا نمیشه یک کتاب کانی شناسی معرفی کنه؟؟؟:surprised:

hirt

عضو جدید
یعنی یک نفر پیدا نمیشه یک کتاب کانی شناسی معرفی کنه؟؟؟:surprised:

دوست عزیز من پیشنهاد این کار رو نمیدم. اگر هم چنان مایل هستید کتاب کانی شناسی فرید مر هست، کتاب اصول اکتشاف حسن مدنی هم موجود هست...

dashehsan

عضو جدید
دوست عزیز من پیشنهاد این کار رو نمیدم. اگر هم چنان مایل هستید کتاب کانی شناسی فرید مر هست، کتاب اصول اکتشاف حسن مدنی هم موجود هست...

ممنونم دوستم
من چندتا سنگ معدنی مختلف پیدا کردم ولی نمیدونم چیه ولی یکی میگفت تو کتاب کانی شناسی همراه با عکس رنگی با کیفیت ( کتابایی که گفتین همینطورین؟) ، از روی شکل ظاهری و یک سری خواص مثلا رنگ شعله و حرارت دهی یا ریختن اسید ...میشه حدس زد کانی چیه

میشه بگین چرا اینکارو توصیه نمیکنین؟

hirt

عضو جدید
ممنونم دوستم
من چندتا سنگ معدنی مختلف پیدا کردم ولی نمیدونم چیه ولی یکی میگفت تو کتاب کانی شناسی همراه با عکس رنگی با کیفیت ( کتابایی که گفتین همینطورین؟) ، از روی شکل ظاهری و یک سری خواص مثلا رنگ شعله و حرارت دهی یا ریختن اسید ...میشه حدس زد کانی چیه

میشه بگین چرا اینکارو توصیه نمیکنین؟

شما کتاب فرید مر رو برای توضیحات + کتاب APPLIED MINERALOGY IN THE MINING INDUSTRY نوشته William Petruk رو برای عکس های با کیفیت تر + عکس های گوگل به عنوان مکمل ترکیب مناسبی برای تازه واردین هست

علت عدم توصیه ام هم این هست که پی جویی ( کاری که شما می کنید ) به صورت اساسی کار یک زمین شناس هست. قصه هایی که میشنویم که کسانی که متخصص این رشته نیستند معدن پیدا کرده اند خیلی دلیل خوبی برای وسوسه شدن نیستند. احتمال موفق شدنتون پایین هست اگر علم این کار رو نداشته باشید!

dashehsan

عضو جدید
شما کتاب فرید مر رو برای توضیحات + کتاب APPLIED MINERALOGY IN THE MINING INDUSTRY نوشته William Petruk رو برای عکس های با کیفیت تر + عکس های گوگل به عنوان مکمل ترکیب مناسبی برای تازه واردین هست

علت عدم توصیه ام هم این هست که پی جویی ( کاری که شما می کنید ) به صورت اساسی کار یک زمین شناس هست. قصه هایی که میشنویم که کسانی که متخصص این رشته نیستند معدن پیدا کرده اند خیلی دلیل خوبی برای وسوسه شدن نیستند. احتمال موفق شدنتون پایین هست اگر علم این کار رو نداشته باشید!

ممنونم دوستم
بیشتر به عنوان اوقات فراغت اینکارو میکنم و زیاد واسم مهم نیست
بیشتر من باب اشنایی و به قولی تیری تو تاریکه نه عنوان یک شغل

boy68

عضو جدید
سلام

من برای آزمایش چند کیلو خاک مس اکسیدی لازم دارم از کجا میتونم تهیه کنم جایی هست کیلویی بفروشن ؟

boy68

عضو جدید
سلام

دوستان من برای فعالیت تولیدی که تازه آغاز کردم نیاز به خاک مس اکسیدی دارم منتها هیچ اطلاعی در مورد نحوه خرید و شرایط خریدش ندارم

واقعیتش به علت سرمایه کم و نداشتن فضای کافی مقدار زیادی هم قادر نیستم بخرم حداکثر 20 - 30 تن

اگر کسی هست که بتونه منو در مورد شرایط و نحوه خرید و حداقل تناژ خرید راهنمایی کنه ممنونش میشم اگر معدنی هم سراغ دارین ممنون میشم معرفی کنید بنده اصفهان هستم

sos1center

عضو جدید
سلام بر دوستان - باشگاه مهندسان ایران
کسی لینک کتاب زیر رو داره برام بفرسته ؟؟؟؟
Chemical Hydrometallurgy - Theory And Principles
ممنون

armanmohamady

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
سوالی ازتون داشتم من تعدادی سنگ پیدا کردم که مشکوک به عقیقو آمتیستو نوپاز هستن اما دقیقا نمیدونم اونا هستن یانه من اومدم از روش چگالی استفاده کردم تا تو قسمت بندی سنگها از این طریق بهشون پی ببرم که ایا مثلا عقیق هستند یانه اما یکمی سردرگم شدم اونم اینکه من عقیقرو چگالیشو گرفتم شد 2.5 اومدم یک سنگ معمولیرو هم با یک وزن دیگه مثلا صد گرم بیشتر یا کمتر ازمایش کردم اونم چگالیش شد دورو برای 2.5 میخواستم بدونم قضیه چیه؟اخه چرا اینجوری میشه؟ایا برای پی بردم به نوع سنگو ارزش مادی بودنش نمیشه به چگالیش تکیه کرد؟یا میشه و باید سنگ مثلا وزن مخصوصی باید داشته باشه؟مثلا50 گرمی یا صد گرمی؟لطف میکنید جوابمو بدین چون خیلی بهش نیاز دارم.

REYMOND00

کاربر بیش فعال
سلام خدمت دوستان
سوالی ازتون داشتم من تعدادی سنگ پیدا کردم که مشکوک به عقیقو آمتیستو نوپاز هستن اما دقیقا نمیدونم اونا هستن یانه من اومدم از روش چگالی استفاده کردم تا تو قسمت بندی سنگها از این طریق بهشون پی ببرم که ایا مثلا عقیق هستند یانه اما یکمی سردرگم شدم اونم اینکه من عقیقرو چگالیشو گرفتم شد 2.5 اومدم یک سنگ معمولیرو هم با یک وزن دیگه مثلا صد گرم بیشتر یا کمتر ازمایش کردم اونم چگالیش شد دورو برای 2.5 میخواستم بدونم قضیه چیه؟اخه چرا اینجوری میشه؟ایا برای پی بردم به نوع سنگو ارزش مادی بودنش نمیشه به چگالیش تکیه کرد؟یا میشه و باید سنگ مثلا وزن مخصوصی باید داشته باشه؟مثلا50 گرمی یا صد گرمی؟لطف میکنید جوابمو بدین چون خیلی بهش نیاز دارم.

شما چجوری چگالی گرفتید که وزن توش مهم نبود؟

wolfomid

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان خوبم
سال نو مبارک
من ارشد معدن استخراج میخونم
دارم روی پایان نامه ام کار میکنم
میخواستم نرم افزار سورپک رو کامل یاد بگیرم از مقدماتی تا پیشرفته،
کسی میتونه کمک کنه ک کجا میشه کلاس ها و دوره هاش رو رفت و کامل یاد گرفت ک همه چی رو یاد بدن و مطمئن باشه؟
ممنون

سرامیک71

عضو جدید
باسلام.من درمورد ماسه های سیلیسی دنبال کتاب یا مقاله هستم.اگر کتاب یا مقاله ای در رابطه با ماسه های سیلیسی دارید برایم حتما ایمیل کنید.متشکرررررررررررررررررم.zar71_donya@yahoo.com

سلام و عرض ادب به همه
خواستم اطلاعاتی در مورد فیبر کربن داشته باشم و اینکه میشه اونو با دستگاهای CNCبه هر شکلی درآورد؟

pary*

عضو جدید
سلااام
توروخدا آموزش نرم افزار دیپس ورژن 5 رو می خواااام
یکی دانلود کردم که پسورد نداره یکی هم که ورژن قدیمیه و چیزی نمیشه ازش فهمید
لطفا کمک کنید

saatin

عضو جدید
سلام
دوستان عزیز اگه کسی جزوه اقتصاد معدنی خوب داره ممنون میشم بزاره یا کتاب اقتصاد معدنی دکتر کاظم اورعی، ممنون

yandex

عضو جدید
ریزش معدن یا تونل و علل ان(ریزشی که باعث نشست بشه )

ریزش معدن یا تونل و علل ان(ریزشی که باعث نشست بشه )

لطفا هر کسی مقاله داره کمک کنه

Engineer ghadimi

عضو جدید
نمونه سوال تهویه در معادن استاد مدنی

نمونه سوال تهویه در معادن استاد مدنی

با درود

دوستان عزیزم کسی نمونه سوال تهویه در معادن استادحسن مدنی رو داره برام ایمیل کنه یا اینجا قرار بده بقیه هم بتونن استفاد کنن
منون میشم

"zahra"

عضو جدید
سلام
دوستان عزیز یه موضوع جالب برای درس ایمنی بهداشت محیط زیست برای معدن میکا میخاستم؟
میخام مطلبش زیاد باشه

Hasan.afshar

عضو جدید
هندبوک رشته معدن

هندبوک رشته معدن

سلام
کسی هند بوک رشته معدن - گرایش استخراج داره ؟
با میدونین از کجا میشه تهیه کرد ؟

mresmres

عضو جدید
خاک اخرا(قرمز )(اکسید آهن)

خاک اخرا(قرمز )(اکسید آهن)

سلام
من خاک قرمز رنگی پیدا کرده ام که به آن خاک اخرا می گویند و در آجر های قرمز استفاده می شود .آیا این خاک کاربرد دیگری هم دارد و آیا صرفه اقتصادی برای ثبت معدن و استخراج آن وجود دارد . تشکر میکنم که من را در این رابطه راهنمایی کنید.