[ دتیل دال بتنی ] درخواست و راهنمایی

mrjavad

عضو جدید
با سلام..
روش اجرای دال های بتنی یک طرفه رو میخواستم
:cry:

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
با سلام..
روش اجرای دال های بتنی یک طرفه رو میخواستم
:cry:

دوست عزيز نمونه بارز و تنها دال بتني يك طرفه سقفهاي تيرچه بلوك هستن كه اگر در ارتباط با نحوه اجراي ان مشكل داريد در همين پست مطرح كنيد تا جواب داده بشه .

reza2011

عضو جدید
نه یه توضیح در مورد روش اجراش میخواستم همین ;)

ابتدا در هر تيرچه قسمت سفالي پاشنه بتني در 2 انتها بطول عرض تير بتني جهت پيوستگي بتن تير با تيرچه شكسته ميشود . سپس تيرچه ها رو در داخل دهانه قرار ميدهند به گونه اي كه فاصله بين هر تيرچه از 2 انتها در تمام تيرچه ها با يك عدد بلوك پر ميشود . سپس بلوك گذاري بين تيرچه ها انجام ميشود . به جهت كم كردن ضخامت كف سازي بايستي توجه داشت كه ميلگرد فوقاني تيرچه در تراز ميلگرد فوقاني تير قرار خواهد گرفت . سپس آرماتورهاي حرارتي در 2 راستا اجرا ميشود . سپس آرماتورهاي اودكا بين تيرچه هاي 2 دهانه مجاور هم اجرا ميشود . سپس در زير هر تيرچه به فاصله هر 1 متر يك عدد شمع فلزي قرار ميگيرد . سپس به كليه تيرچه ها خيز منفي داده ميشود تا بعد از بتن ريزي با كمك فشار بتن خيز منفي تيرچه ها به صفر تبديل شود . سپس سقف آماده بتن ريزي ميشود . اميدوارم به سئوالت جواب داده باشم . ضمنا تير عرضي در امتداد عمود بر تيرچه اجرا ميشود . يعني در راستاي عمود بر امتداد تيرچه در وسط دهانه يك نوار به عرض مشخص بدون بلوك قرار ميگيرد كه به آن تير عرضي گفته ميشود . البته اگر اشتباه نكنم براي تيرهاي بالاتر از 4 متر اجراي اون الزامي هست و در هر 2 متر يك تير عرضي در نظر گرفته ميشه . يعني براي دهانه 6 متر 2 تير عرضي داريم .دوستان اگر اشتباه گفتم تصحيح كنند ... اين كار براي افزايش صلبيت سقف الزامي است .

آخرین ویرایش:

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[ دتیل دال بتنی ] درخواست و راهنمایی

سلام همکارا خسته نباشید:)
ببخشید یه سوال داشتم نمیدونستم کجا باید بپرسم اگر جای اشتباهیه ببخشید
ببینید من یه پلان اموزشی دارم که دهانه هایش اکثرا 7 مترن ولی یک دهانه 11 متری هم در وسطش دارم(میشه دهانه خرد تر بشه ولی اگر اون منطقه ستون نخوره بهتره)
با دال بتنی جواب میده یا باید وافل بتنی بذارم؟
اگر از هر دوسیستم بخواهم بذارم تناقض نداره ینی نباید همه از یک جنس باشن؟

reza2011

عضو جدید
ببینید من یه پلان اموزشی دارم که دهانه هایش اکثرا 7 مترن ولی یک دهانه 11 متری هم در وسطش دارم(میشه دهانه خرد تر بشه ولی اگر اون منطقه ستون نخوره بهتره)

سلام و عرض ارادت ... دوست گلم

فقط چون پرسيديد ميگم كه معمولا سئوالات عمراني در تالار درخواست ها مطرح ميشه . :redface:

من فكر ميكنم شما يك سطح 7 در 11 مترمربعي داريد و سئوالتون اينه كه چه سيستمي مناسب تر باشه واسه اين سطح ... در مورد نوع سيستم ما انواع مختلف دال داريم ... همشون هم جوابگو هستن ... توصيه ميكنم فايل پي دي اف زير رو مشاهده كنيد . توضيحات شفاف و به زبان ساده اي در مورد دال ها داده .

http://wp.kntu.ac.ir/beheshti/designSlab1_revision0.pdf

اما يك تحقيق ديگه هم براتون كردم .. لطفا اشكال زير رو ببينيد :

از تصاوير بالا اينطور برداشت ميشه كه دهانه 11 متر به جز دال تخت مورد اول ( به دلايل اقتصادي ) براي همه موارد ديگه صادق هست . پس شما همه سيستم ها رو ميتوني استفاده كني . فقط اين مطلب رو بايد بدوني كه هر چه طول دهانه بيشتر ميشه ضخامت دال هم افزايش پيدا ميكنه و نكته دوم در حالت استفاده از سيستم تير دال شما براي پنهان كردن تيرهاي بتني از سقف كاذب استفاده ميكني كه باعث كم شدن ارتفاع مفيد سقف ميشه كه بايد در ملاحظات معماري در نظر بگيري .

ضمنا به نظر من تركيبي درست نيست . توي يك سقف نميشه كه 1 چشمه دال بتني 2 طرفه باشه و 1 چشمه دال مجوف ... نه از نظر تئوري و نه اجرايي قابل قبول نيست . يك سيستم رو براي كل سقف سازه خودتون انتخاب كنيد . حتي من اينم توصيه نميكنم كه مثلا يك طبقه يك سيستم داشته باشه و طبقه ديگه يك سيستم سقف ديگه ... اين جور تركيب كردنا تاثيري خوبي در حين زلزله نداره . سعي كنيد تا حد امكان همگن بريد جلو يعني هر سيستمي كه براي طبقه اول در نظر گرفتيد تا انتهاي آخرين طبقه هم با همون سيستم جلو بريد .

موفق باشي عزيزم ... :gol:

آخرین ویرایش:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
دهانه 11 متري به نظره من خيلي زياده ميتونه كمترش هم كرد البته كه به همه دال هاي كه جناب رضا گذاشتن جوابگو هستش اين درسته هر چقد دهانه زيادتر باشه ضخامت و اندازه دال هم بيشتر ميشه استفاده از دال براي مخفي سازي تيرهاي احتمالا باعث كم شدن ارتفاع ميشه كه بايد دقت كني موفق باشي......

با تشكر از مهندس رضا

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
Re: گفتگوی دوستانه در تالار عمران

ﺳﻼﻡ ﻫﻤﻜﺎﺭ ﺑﺰﺭﮔﻮاﺭ ... ﺗﺮﻛﻴﺐ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻮﺭﺩﻱ ﻧﺪاﺭﻩ ﺑﺎ ﺗﻴﺮﻫﺎﻱ اﺻﻠﻲ ﻣﻨﻂﻘﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻆﺮ ﺭﻭ ﺟﺪا ﻛﻦ و ﺗﺎﻓﻞ ﺑﺬاﺭ, ﻣﻴﺘﻮﻧﻲ ﻛﻼ ﭘﻴﺶ ﺗﻨﻴﺪﺵ ﻛﻨﻲ و اﺻﻼ ﺗﻴﺮ ﻧﺪاﺭﻳﺪ ﺑﺎ 20 ﺗﺎ 25 ﺳﺎﻧﺖ ﺿﺨﺎﻣﺖ. ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺮﻛﻴﺐ ﻫﻢ ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﭼﺮا ﺳﺨﺖ ﻣﻴﮕﻴﺮﻧﺪ ﺗﻮﻱ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺗﻴﺮﭼﻪ ﺑﻠﻮﻛﻢ ﻛﻪ ﺩاﻝ ﻳﻚ ﻃﺮﻓﻪ ﺑﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﻣﻴﺎﺩ ﺷﻤﺎ ﻛﻨﺴﻮﻟﻬﺎ ﺭﻭ ﺩﻭﻃﺮﻓﻪ ﺩﺭ ﻧﻆﺮ ﻣﻴﮕﻴﺮﻳﺪ!

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using Tapatalk 2

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
ﺳﻼﻡ ﻫﻤﻜﺎﺭ ﺑﺰﺭﮔﻮاﺭ ... ﺗﺮﻛﻴﺐ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻣﻮﺭﺩﻱ ﻧﺪاﺭﻩ ﺑﺎ ﺗﻴﺮﻫﺎﻱ اﺻﻠﻲ ﻣﻨﻂﻘﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻆﺮ ﺭﻭ ﺟﺪا ﻛﻦ و ﺗﺎﻓﻞ ﺑﺬاﺭ, ﻣﻴﺘﻮﻧﻲ ﻛﻼ ﭘﻴﺶ ﺗﻨﻴﺪﺵ ﻛﻨﻲ و اﺻﻼ ﺗﻴﺮ ﻧﺪاﺭﻳﺪ ﺑﺎ 20 ﺗﺎ 25 ﺳﺎﻧﺖ ﺿﺨﺎﻣﺖ. ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺮﻛﻴﺐ ﻫﻢ ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﭼﺮا ﺳﺨﺖ ﻣﻴﮕﻴﺮﻧﺪ ﺗﻮﻱ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺗﻴﺮﭼﻪ ﺑﻠﻮﻛﻢ ﻛﻪ ﺩاﻝ ﻳﻚ ﻃﺮﻓﻪ ﺑﻪ ﺣﺴﺎﺏ ﻣﻴﺎﺩ ﺷﻤﺎ ﻛﻨﺴﻮﻟﻬﺎ ﺭﻭ ﺩﻭﻃﺮﻓﻪ ﺩﺭ ﻧﻆﺮ ﻣﻴﮕﻴﺮﻳﺪ!

با گزینه تافل و پیش تنیده کاملا موافقم
اما خوب ترکیب پیش تنیده با مقطع معمولی یکم سخت تر از تافله
اما در هر دو صورت جواب میده
توی قسمت قرمز رنگم واقعا موافقم با نظرت;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

اﻟﺒﺘﻪ ﻭاﻓﻞ ﺩﺭﺳﺘﻪ ﭼﻮﻥ t9 ﺭﻭﺷﻦ ﺑﻮﺩ ﺗﺎﻓﻞ ﻣﻴﺰﺩ, ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﭘﻴﺶ ﺗﻨﻴﺪﻩ ﻫﻢ ﺧﻮﺏ ﺗﺮﻛﻴﺒﻲ ﻧﻴﺴﺖ ﻓﻘﻄ ﺭﻭ ﺳﺎﺯﻩ ﺑﺘﻨﻲ اﺟﺮا ﻣﻴﺸﻪ

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
اﻟﺒﺘﻪ ﻭاﻓﻞ ﺩﺭﺳﺘﻪ ﭼﻮﻥ t9 ﺭﻭﺷﻦ ﺑﻮﺩ ﺗﺎﻓﻞ ﻣﻴﺰﺩ, ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﭘﻴﺶ ﺗﻨﻴﺪﻩ ﻫﻢ ﺧﻮﺏ ﺗﺮﻛﻴﺒﻲ ﻧﻴﺴﺖ ﻓﻘﻄ ﺭﻭ ﺳﺎﺯﻩ ﺑﺘﻨﻲ اﺟﺮا ﻣﻴﺸﻪ

خوبه ک نکته رو گرفتی:) ( تافل = وافل ;))
منظورم این بود که وقتی مقطع پیش تنیده رو با مقطع عادی کار کنی میشه ترکیبی از پیش تنیده و عادی که به نسبت استفاده از تافل ( وافل :D) بهتره

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام و عرض ارادت ... دوست گلم

فقط چون پرسيديد ميگم كه معمولا سئوالات عمراني در تالار درخواست ها مطرح ميشه . :redface:

من فكر ميكنم شما يك سطح 7 در 11 مترمربعي داريد و سئوالتون اينه كه چه سيستمي مناسب تر باشه واسه اين سطح ... در مورد نوع سيستم ما انواع مختلف دال داريم ... همشون هم جوابگو هستن ... توصيه ميكنم فايل پي دي اف زير رو مشاهده كنيد . توضيحات شفاف و به زبان ساده اي در مورد دال ها داده .

http://wp.kntu.ac.ir/beheshti/designSlab1_revision0.pdf

اما يك تحقيق ديگه هم براتون كردم .. لطفا اشكال زير رو ببينيد :
از تصاوير بالا اينطور برداشت ميشه كه دهانه 11 متر به جز دال تخت مورد اول ( به دلايل اقتصادي ) براي همه موارد ديگه صادق هست . پس شما همه سيستم ها رو ميتوني استفاده كني . فقط اين مطلب رو بايد بدوني كه هر چه طول دهانه بيشتر ميشه ضخامت دال هم افزايش پيدا ميكنه و نكته دوم در حالت استفاده از سيستم تير دال شما براي پنهان كردن تيرهاي بتني از سقف كاذب استفاده ميكني كه باعث كم شدن ارتفاع مفيد سقف ميشه كه بايد در ملاحظات معماري در نظر بگيري .

ضمنا به نظر من تركيبي درست نيست . توي يك سقف نميشه كه 1 چشمه دال بتني 2 طرفه باشه و 1 چشمه دال مجوف ... نه از نظر تئوري و نه اجرايي قابل قبول نيست . يك سيستم رو براي كل سقف سازه خودتون انتخاب كنيد . حتي من اينم توصيه نميكنم كه مثلا يك طبقه يك سيستم داشته باشه و طبقه ديگه يك سيستم سقف ديگه ... اين جور تركيب كردنا تاثيري خوبي در حين زلزله نداره . سعي كنيد تا حد امكان همگن بريد جلو يعني هر سيستمي كه براي طبقه اول در نظر گرفتيد تا انتهاي آخرين طبقه هم با همون سيستم جلو بريد .

موفق باشي عزيزم ... :gol:
سلام اول از همه خیلی خیلی ممنونم از همتون که اینهمه لطف کردین:gol:
فایلی که گذاشتید رو مطالعه کردم +عکس هایی که زحمت کشیده گذاشته بودین(انصافا خیلی اسون و واضح توضیح داده بود) و همچنین توضیحات مفیدتون یه مقدار مشخصاتی که داده بودم ناقص بود دهانه این قسمت از پلانم 11 در 4 متر بود با توجه به راهنمایی ها به 10 متر و به صورت(2+8)*4 در اوردم که اتفاقا برای مبلمان معماری داخلی اونجا بهتر هم هست
علی الحال کوتاه سخن کنم طوری شد که حالا با دال تخت بدون تیر و کتیبه جواب میده و از لحاظ ملاحظات معماری مشکلی نداره(بخصوص که به ارتفاع مفید سقف نیاز دارم)
هرچند طبق فرمایشات دوستان میشه همینو اعمال کرد
...:gol:

reza2011

عضو جدید
سلام اول از همه خیلی خیلی ممنونم از همتون که اینهمه لطف کردین:gol:
فایلی که گذاشتید رو مطالعه کردم +عکس هایی که زحمت کشیده گذاشته بودین(انصافا خیلی اسون و واضح توضیح داده بود) و همچنین توضیحات مفیدتون یه مقدار مشخصاتی که داده بودم ناقص بود دهانه این قسمت از پلانم 11 در 4 متر بود با توجه به راهنمایی ها به 10 متر و به صورت(2+8)*4 در اوردم که اتفاقا برای مبلمان معماری داخلی اونجا بهتر هم هست
علی الحال کوتاه سخن کنم طوری شد که حالا با دال تخت بدون تیر و کتیبه جواب میده و از لحاظ ملاحظات معماری مشکلی نداره(بخصوص که به ارتفاع مفید سقف نیاز دارم)
هرچند طبق فرمایشات دوستان میشه همینو اعمال کرد
...:gol:

شما از دوستاي خوب و عزيز من هستي ... مسلمه كه براي شما بايد سفارشي كار كنم ... :) موفق و مويد باشي عزيزم . :gol:

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
دهانه 11 متري به نظره من خيلي زياده ميتونه كمترش هم كرد البته كه به همه دال هاي كه جناب رضا گذاشتن جوابگو هستش اين درسته هر چقد دهانه زيادتر باشه ضخامت و اندازه دال هم بيشتر ميشه استفاده از دال براي مخفي سازي تيرهاي احتمالا باعث كم شدن ارتفاع ميشه كه بايد دقت كني موفق باشي......

با تشكر از مهندس رضا
سلام خیلی ممنون از راهنماییتونبعله دیدم همشون به غیر مورد اول جوابگو هستن و به همین دلیل هایی که فرمودین(دهانه زیاد=ضخامت زیادتر و ارتفاع کمتر) یک متر کم کردم

با گزینه تافل و پیش تنیده کاملا موافقم
اما خوب ترکیب پیش تنیده با مقطع معمولی یکم سخت تر از تافله
اما در هر دو صورت جواب میده
توی قسمت قرمز رنگم واقعا موافقم با نظرت;)

سلام خدمت شما/ممنون
متوجه شدم که به چه صورتیه این جریان منتها از اونجایی که باید نقشه های سازه ایشو خودم تهیه کنم ترجیح میدم سیستم اسونتری انتخاب کنم:D
ولی فرمایشات شما متینه در خصوص استفاده از ترکیب دو سیستم و همچنین برتری ترکیب پیش تنیده با معمولی نسبت به وافل

در کل مهندسان عزیز خیلی به اطلاعاتم اضافه شد ممنونم:gol:

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شما از دوستاي خوب و عزيز من هستي ... مسلمه كه براي شما بايد سفارشي كار كنم ... :) موفق و مويد باشي عزيزم . :gol:
شما لطف داری :gol:حقیقتا اینقدر توضیحاتت خوب بود که اندازه یه دو واحدی در مورد دال بتنی اطلاعات پیدا کردم:d
حالا به نظرتون این ترکیبی که انتخاب کردم درسته؟
این برا طرح پایان ناممه

reza2011

عضو جدید
شما لطف داری :gol:حقیقتا اینقدر توضیحاتت خوب بود که اندازه یه دو واحدی در مورد دال بتنی اطلاعات پیدا کردم:d
حالا به نظرتون این ترکیبی که انتخاب کردم درسته؟
این برا طرح پایان ناممه

خواهش ميكنم دوست گلم ...

مشكلي نيست . شما از منويي كه من دادم انتخاب كنيد مدل دالتون رو و ما اجراش ميكنيم ...:cry::)

البته من نميدونم چرا انتخاب نوع سقف سازه رو از شما خواسته استادتون ... چون انتخاب نوع قاب و نوع سقف به عهده مهندس عمران هست . احتمالا هدفش يادگيري بيشتر شما بوده . به هر شكل موفق باشيد .:)

آخرین ویرایش:

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خواهش ميكنم دوست گلم ...

مشكلي نيست . شما از منويي كه من دادم انتخاب كنيد مدل دالتون رو و ما اجراش ميكنيم ...:cry::)

البته من نميدونم چرا انتخاب نوع سقف سازه رو از شما خواسته استادتون ... چون انتخاب نوع قاب و نوع سقف به عهده مهندس عمران هست . احتمالا هدفش يادگيري بيشتر شما بوده . به هر شكل موفق باشيد .:)
بعله همین طوره:D
ولی این موضوع خیلی مهمه الان در حین طراحی بودم و دستم باز بود که تغییرش دادم هنوز سیستم تاسیسات رو انتخاب نکردم داکت هارو نذاشتم و... هرکدوم ازاینا کلی طرح رو عوض میکنه
اگر بدون در نظر گرفتنشون کار کنم و بفرستم مثل الان کلی مشکلات خیلی جدی و چه بسا بدتری پیش بیاید و در ان صورت چکار میشه کرد!!!؟؟
اینجاست که رابطه همکاری معماری و عمران مشخص میشه:)

erfan...z

عضو جدید
دتایل دال بتنی

دتایل دال بتنی

با سلام دوستان میشه راهنمایی و کمک کنید واسه دتایل دال بتنی