[ دانلود ] برنامه های مفید Lisp | Script | Macro

bahri-d

عضو جدید
با توجه به اینکه تازه عضو شده ام میخواستم برای شروع اگه کاربری نیاز به برنامه lisp داشت میتونم کمک کنم
یه نمونه هم که 8 سال پیش نوشتمو میگذارم.
با این میتونین لیست فر کامل رسم کنین.فقط اونو تو یه فولدر بریزین و با فرمان optionدر قسمت files فولدر مربوطه رو add کنین. و بعد فایل bardraw.lsp رو لود کنید.
بازم مشکلی بود بگین.
ارادتمند

پیوست ها

• Barbend2.zip
    215.8 کیلوبایت · بازدیدها: 10

edp6002

عضو جدید
[ دانلود ] برنامه های مفید Lisp | Script | Macro

در این تایپیک سعی دارم برنامه های لیسپ مفید ویژه کاربران اتوکد را قرار دهم .بدیهی است نظرات و راهنمائیهای دوستان به این گسترش این ویژگی قدرتمند اتوکد یاری خواهد رساند

آخرین ویرایش توسط مدیر:

edp6002

عضو جدید
این برنامه که ژوئن 2007 در مجله cadalyst آمریکا به چاپ رسیده است را به خاطر تغییر لینک دانلود این مجله و کاربردی بودن آن مجدداً تقدیم دوستان مینمایم. با کمک این برنامه و فرمان cub پس از انتخاب یک کمان تمامی مشخصات فنی آن نوشته وهمچنین مختصات رئوس اصلی کمان همچون نقطه شروع ،انتها، مرکز درج و مماسها ترسیم خواهند گردید.

البته این برنامه قبلاً در وبلاگ اینجانب در آدرس
http://www.autolisp.blogfa.com/post-15.aspx
و در انجمن علوم زمین و نقشه درج کرده بودم که به جهت کاربردی بودن مجدد تقدیم دوستان گردید

پیوست ها

• CURVE-BOX.zip
    9.8 کیلوبایت · بازدیدها: 2
آخرین ویرایش:

edp6002

عضو جدید
ترسیم گلباد wind-rose به زبان vb

ترسیم گلباد wind-rose به زبان vb

هر چند این برنامه بزبان vb است ولی هم برنامه خوبی برای کاربران اتوکد وهم تمرین خوبی در زمینه vb (یاVba که این برنامه ابتدا با آن نوشته و در vb6 بازنویسی شده است) میباشد. فکر نمی کنم توضیح زیادی لازم باشد. برای آشنائی با برنامه یک نمونه بصورت sample در آن قرار داده ام.

به نقل از http://autolisp.blogfa.com

پیوست ها

• WIND-ROSE.zip
    6.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1

edp6002

عضو جدید
معرفی ابزار کمکی Quick Profile Ver.3

معرفی ابزار کمکی Quick Profile Ver.3

یکی ازمسائلی که معمولاً کاربران اتوکد با آن مواجه اند ترسیم مقطع عرضی یک مسیر از روی منحنی های میزان میباشد.برنامه تقدیمی به آسانی به کاربر اجازه میدهد فقط با انتخاب مسیر و معرفی لایه های محتوی منحنی های میزان مقطع مورد نظر را ترسیم و مشخصات آنرا در یک فایل ذخیره نماید.مزیت این برنامه نسبت به موارد مشابه کاربرپسند بودن و عدم محدودیت پلی لاین انتخابی حتی دارای قوسهای متعدد میباشد.برنامه رایگان نبوده ولی با هزینه بسیار پایین تقدیم کاربران میگردد.

برای اطلاعات بیشتر به http://autolisp.blogfa.com/post-27.aspx مراجعه نمائید.

edp6002

عضو جدید
ممکن است بارها با این مسئله روبرو شده باشید که شاخه مربوط به نقشه جاری اتوکد را لازم داشته باشید.چاره چیست؟ رفتن به Mycomputer وطی کردن یک فرآیند تکراری گاهاْ عذاب آور یا برنامه ای که شما را براحتی به شاخه جاری رهنمون سازد؟

دقت در برنامه زیر و نحوه استفاده از Startapp و Dwgprefix میتواند نکات آموزشی خوبی برای کاربران دقیق داشته باشد."

;;!****************************************
;; ! Current-Directory.lsp
;; ! ***************************************
;; ! BY : ALireza Edalatipour From Iran-Mashad
;; ! e-mail : Edp6002@yahoo.com
;; ! Weblog : www.Autolisp.blogfa.com
;; ! ***************************************
(DEFUN C:cD (/)
(STARTAPP "EXPLORER" (GETVAR "DWGPREFIX"))
(PRINC)
)
(princ "By:edalatipour ...... Type \"CD\" in command line.")​

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
دوست عزیز ممنون از اینکه این تاپیکو ایجاد کردید
ولی اگه در مورد لود کردن برنامه ها و اجرای اونها اول یه کم توضیح بدید خیلی بهتر هست
من خودم اولین باری که خواستم از اتولیسپ استفاده کنم خیلی مشکل داشتم
به نظرم اگه در مورد لود کردنش توضیح بدید خیلی تا÷یک عالی و خوبی میشه
ممنون

edp6002

عضو جدید
نحوه اجرای برنامه های اتولیسپ در اتوکد

نحوه اجرای برنامه های اتولیسپ در اتوکد

در بسیاری از برنامه های اتولیسپ از تابع defun به منظور ایجاد تابع (برای مثال C:Test) استفاده میشود . اینها توابعی هستند که پس از appload شدن میتوان آنها را با وارد کردن نامشان در خط فرمان اتوکد :)Command) همانند دستورات معمولی اتوکد احضار کرد. به عنوان مثال برنامه زیر دستور Selst را به اتوکد اضافه میکند که با انتخاب یک نوشته style آنرا به style جاری تبدیل میکند.

کد:
(defun C:SELST (/ CE STY)
  (setq CE (getvar "CMDECHO"))
  (setvar "CMDECHO" 0)
  (setq    STY  (cdr (assoc  7 (entget (car(entsel
    "Select text string with desired text style..."))))))
  (setvar "Textstyle" sty)
  (setvar "CMDECHO" CE)
  (alert (strcat "\n" STY " is now the current text style."))
  (princ)
)
در صورتیکه در تابع defun از :c استفاده نشود به تابع تولید شده تابع مستقل یا routine میگوئیم. برای احضار برنامه های مستقل در اتوکد باید نام آنها را در داخل پرانتز قرار میدهیم.

مثلاً اگر فرمان (((entget(car(entsel) را در پای command تایپ کنید با انتخاب یک موضوع مشخصات آنرا نمایش میدهد.
منبع : http://autolisp.blogfa.com/post-29.aspx

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
در بسیاری از برنامه های اتولیسپ از تابع defun به منظور ایجاد تابع (برای مثال C:Test) استفاده میشود . اینها توابعی هستند که پس از appload شدن میتوان آنها را با وارد کردن نامشان در خط فرمان اتوکد :)Command) همانند دستورات معمولی اتوکد احضار کرد. به عنوان مثال برنامه زیر دستور Selst را به اتوکد اضافه میکند که با انتخاب یک نوشته style آنرا به style جاری تبدیل میکند.

کد:
(defun C:SELST (/ CE STY)
  (setq CE (getvar "CMDECHO"))
  (setvar "CMDECHO" 0)
  (setq    STY  (cdr (assoc  7 (entget (car(entsel
    "Select text string with desired text style..."))))))
  (setvar "Textstyle" sty)
  (setvar "CMDECHO" CE)
  (alert (strcat "\n" STY " is now the current text style."))
  (princ)
)
در صورتیکه در تابع defun از :c استفاده نشود به تابع تولید شده تابع مستقل یا routine میگوئیم. برای احضار برنامه های مستقل در اتوکد باید نام آنها را در داخل پرانتز قرار میدهیم.

مثلاً اگر فرمان (((entget(car(entsel) را در پای command تایپ کنید با انتخاب یک موضوع مشخصات آنرا نمایش میدهد.
منبع : http://autolisp.blogfa.com/post-29.aspx
.

مرسی;)
حالا که زحمت میکشی
بفرمایی که برنامه ای رو که نوشتیم کجا باید save کنیم تا جواب بده و در کل نحوه آدرس سازی واسه برنامه اتولیسپ

edp6002

عضو جدید
Visual lisp چیست ؟

Visual lisp چیست ؟

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]1- چرا اتولبسپ؟[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- Autolisp -> Autocad+List+Processor [/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]lisp از جمله ساده ترین زبانهای برنامه نویسی (از نظر یادگیری و کسب مهارت ) میباشد.[/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- این زبان جهت تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی در تظر گرفته شده است.[/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- به دلیل قواعد بسیار ساده حجم آن بسیار کم است.[/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- اتوکد از آن پشتیبانی کرده و به عنوان یک زبان اصلی به آن مینگرد.[/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- با توجه به کارکرد Autocad با مجموعه های نامتجانس و در گروههای مختلف اتولیسپ در این زمینه عملکرد عالی دارد.[/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]2- Visual lisp چیست ؟[/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- آمدن ویژوال لیسپ حالتی شیبه به آمدن ویندوز بعد از dos است .در V.L تمامی امکانات برای نوشتن و اشکال زدائی یک برنامه به بهترین وجه تدارک دیده شده است.[/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- با الصا ق مکانیزم ActiveX به زبان اتولیسپ کارائی این زبان را در دستیابی به اجزای مغتلف سند ترسیمی اتوکد دو چندان کرده است. برای مثال شما تنها با استفاده از فرمان vlax-curve-getarea میتوانید به مساحت یک موضوع دسترسی پیدا کنید.[/FONT]​
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- برای اجرای V.L میتوانید از پای command فرمان vlisp یا vlide را صادر کنید. سپس با Ctrl+N صفحه جدیدی باز کرده وپس از تایپ برنامه خود با Ctrl+Alt+E آنرا اجرا نمائید. از میانبر Ctrl+Alt+F میتوانید برای قالب بندی برنامه و از میانبر Ctrl+F9 برای یافتن محل اشکال در برنامه خود استفاده کنید.[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در V.L شما قادرید برنامه های های خود را برای استفاده های بعدی با قالب lsp ذخیره نمائید یا جهت ارائه به کاربران دیگر و حفظ کدهای آن با قالب FAS یا مجموعه ای از برنامه های لیسپ و dcl (طراحی فرمهای برنامه لیسپ) را در یک قالب واحد به نام vlx تحویل نمائید.[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]تمامی قالبهای فوق ( lsp - fas - vlx) توسط فرمان appload قابل بازخوانی در اتوکد و اجرای فرمان تعریفی آن است که در پست قبلی توضیح داده شد.[/FONT]​

rasool.civil

مدیر بازنشسته
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]1- چرا اتولبسپ؟[/FONT]
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- Autolisp -> Autocad+List+Processor [/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- [/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]lisp از جمله ساده ترین زبانهای برنامه نویسی (از نظر یادگیری و کسب مهارت ) میباشد.[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- این زبان جهت تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی در تظر گرفته شده است.[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- به دلیل قواعد بسیار ساده حجم آن بسیار کم است.[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- اتوکد از آن پشتیبانی کرده و به عنوان یک زبان اصلی به آن مینگرد.[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- با توجه به کارکرد Autocad با مجموعه های نامتجانس و در گروههای مختلف اتولیسپ در این زمینه عملکرد عالی دارد.[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]2- Visual lisp چیست ؟[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- آمدن ویژوال لیسپ حالتی شیبه به آمدن ویندوز بعد از dos است .در V.L تمامی امکانات برای نوشتن و اشکال زدائی یک برنامه به بهترین وجه تدارک دیده شده است.[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- با الصا ق مکانیزم ActiveX به زبان اتولیسپ کارائی این زبان را در دستیابی به اجزای مغتلف سند ترسیمی اتوکد دو چندان کرده است. برای مثال شما تنها با استفاده از فرمان vlax-curve-getarea میتوانید به مساحت یک موضوع دسترسی پیدا کنید.[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]- برای اجرای V.L میتوانید از پای command فرمان vlisp یا vlide را صادر کنید. سپس با Ctrl+N صفحه جدیدی باز کرده وپس از تایپ برنامه خود با Ctrl+Alt+E آنرا اجرا نمائید. از میانبر Ctrl+Alt+F میتوانید برای قالب بندی برنامه و از میانبر Ctrl+F9 برای یافتن محل اشکال در برنامه خود استفاده کنید.[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در V.L شما قادرید برنامه های های خود را برای استفاده های بعدی با قالب lsp ذخیره نمائید یا جهت ارائه به کاربران دیگر و حفظ کدهای آن با قالب FAS یا مجموعه ای از برنامه های لیسپ و dcl (طراحی فرمهای برنامه لیسپ) را در یک قالب واحد به نام vlx تحویل نمائید.[/FONT]

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]تمامی قالبهای فوق ( lsp - fas - vlx) توسط فرمان appload قابل بازخوانی در اتوکد و اجرای فرمان تعریفی آن است که در پست قبلی توضیح داده شد.[/FONT]​
ممنون
ولی سوال من جواب داده نشد
الان مثلا من یه برنامه لیسپ نوشتمو کامپایل کردم خطا هم نداشت
حالا کجا save کنم تا هر وقت میخوام فراخوانی کنم با زدن دستور که همون اسم فایلمون میشه اجرا بشه
;)

edp6002

عضو جدید
نحوه استفاده از برنامه های لیسپ در اتوکد

نحوه استفاده از برنامه های لیسپ در اتوکد

با درج فرمان appload در خط فرمان اتوکد پنجره زیر در اختیار شما خواهد بود

1- نمایش برنامه های قابل بارگذاری در شاخه جاری
2- قالبهای قابل بارگذاری در اتوکد همچون fas,lsp,vlx,dvb,arx
3- برنامه های بارگذاری شده در حافظه
4- پنجره contents یا startup suite :
در این قسمت میتوانید برنامه هائی که میخواهید در هربار بازکردن اتوکد بطور اتوماتیک بارگذاری شوند را add نمائید.
هر چند اینکار را میتوانیدبا درج برنامه ها در فایل acad.lsp نیز انجام دهید ولی این روش استانداردتر و راحت تر است.
دقت کنیدبرنامه هائی که خوب طراحی نشده باشند متغیرهای اضافی به اتوکد تحمیل میکنند که گاهاً باعث تداخل در برنامه های لیسپ مختلف شده و با عدم اجرا شما را سر درگم میسازند. اگر برنامه لیسپ شما درست اجرا نشد برنامه های مختلف را ابتدا حذف وسپس برنامه خود را بارگذاری نمائید.
در پست بعدی نحوه استفاده از acadinst.exe را توضیح خواهم داد.
منبع :http://autolisp.blogfa.com/post-30.aspx

آخرین ویرایش:

edp6002

عضو جدید
معرفی نرم افزار ترسیم وشیت بندی پروفیل طولی

معرفی نرم افزار ترسیم وشیت بندی پروفیل طولی

با توجه به ضرورت نقشه های پروفیل طولی در رسته های مختلف مهندسی همچون آب و فاضلاب ، سد سازی، راه ، نقشه برداری و ... بر آن شدیم تا برنامه Edpprof را جهت کاربران اتوکد 2000 به بالا تهیه و تقدیم کنیم.
اینک نرم افزار فوق با کارائی و سهولت استفاده بالا آماده و در نسخه های مختلف با توجه به نیاز مشاوران و پیمانکاران تقدیم میگردد.

برای اطلاعات بیشتر به http://autolisp.blogfa.com/post-32.aspx مراجعه نمائید.

edp6002

عضو جدید
Useful AutoLISP functions

Useful AutoLISP functions

علیرغم تمام توانائیهائی که ویژوال لیسپ را بعنوان یک نرم افزار عالی در محیط اتوکد معرفی میکند کمبود توابع سیستمی و کاربردی را بعنوان یکی از نقاط ضعف آن ذکر میکنند.به همین دلیل جهت استفاده برنامه نویسان اتوکد توابع مفید وکاربردی را که در برنامه های مختلف استفاده میشود فعلاً بصورت کلی و در اینده بصورت دسته بندی شده در اختیار دوستان قرار میدهم
------> http://www.autolisp.blogfa.com/post-33.aspx

edp6002

عضو جدید
زبان های برنامه نویسی در اتوکد (قسمت اول)

زبان های برنامه نویسی در اتوکد (قسمت اول)

برنامه نویسی شاید یکی از بهترین ویژگیهای اتوکد است که به همین دلیل بوسیله بسیاری از کاربران انتخاب شده است . تقریبا تمام رابط های کاربر از اتوکد ، از جمله منوها ، نوار وضعیت ، خط فرمان ... را می توان سفارشی نمود. در این مقاله ، ما تنها با زبان های برنامه نویسی میپردازیم که برای ساخت نقشه های پارامتریک استفاده می شود .

جدول 1 -- اتوکد زبانهای برنامه نویسی و ماکرو​

SCRIPT
نوشتن خط به خط دستورات اتوکدوذخیره ان با پسوند *.scr

DIESEL
وقتی که برای اولین بار منتشر شد ، هدف دادن اطلاعات مختلف در خصوص مختصات و زاویه از طریق نوار وضعیت بود .ولی در توسعه های بعدی ازآن برای برای ایجاد ماکروهای منو می توان استفاده کرد.. علیرغم زمینه های محدودی از استفاده ، با این حال می تواند برای مقاصد عملی بسیار مورد استفاده قرار گیرد.

AutoLISP
به مقاله های مختلف در همین وبلاگ مراجعه نمائید.

(ADS ( AutoCAD Development System
در حقیقیت یک زبان برنامه نویسی ساختاری است که میتواند برنامه های نوشته شده به زبان c را ترجمه کند. عملاً عمر این برنامه به خاطر ظهور visual studio و امکانات ObjectArxطولانی نبود. ولی از ویژگیهای ان در زمان خود امکان اتصال به بانکهای اطلاعاتی ، اجرای سریعتر و کد امن تر و امکان دسترسی به تمام ویژگیهای اتوکد بود. البته دشواریهای فراگیری زبان c و کتابخانه های مربوطه عاملی برای عقب نشینی این نحوه برنامه نویسی شد.

(Object ARX ( AutoCAD Runtime Extensions
در نسخه 13 اتوکد برای اولین بار ویژوال C++ را استفاده نمود و انقلابی در شخصی سازی اتوکد با استفاده از C++ بوجود آورد. استفاده VS6 از امکانات ویندوز و قابلیت دسترسی به کتابخانه های MFC امکان استفاده از پنجره ها و رابط کاربری ویندوز را به اتوکد افزود وبه طور مستقیم امکان اتصال به پایگاههای داده شبکه ه ای ارتباطی و اینترنت مقدور گشت. پسوند فایلها در این قالب Arx میباشند ولی در حقیقت فایل dll میباشند
...... ادامه دارد
منبع : http://www.autolisp.blogfa.com/post-34.aspx

edp6002

عضو جدید
اولین دوره برنامه نویسی اتولیسپ در مشهد

وبلاگ اتولیسپ با همکاری آموزشگاه نما سازه زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای خراسان رضوی در نظر دارد تا اولین دوره برنامه نویسی اتولیسپ را در مشهد و در دو قسمت مقدماتی و پیشرفته برگزار نماید.

شروع کلاسها در ابتدای بهمن ماه و مدت زمان یکماه خواهد بود که در حال حاضر با توجه به سرفصلهای انتخابی که از طریق همین وبلاگ منتشر خواهد شد دوره مقدماتی 30 ساعت و 15 جلسه را در بر میگیرد.

هزینه کلاسهای فوق 1.500.000 ریال میباشد و در پایان پس از تحویل یک پروژه کامل برنامه نویسی در سطح مقدماتی گواهینامه حضور در کلاسها تحویل میگردد.

علاقمندان جهت ثبت نام از تاریخ شنبه 88/10/19 ( صبح 13-9 و بعد از ظهر 20-17 ) به دفتر آموزشگاه واقع در : مشهد - بلوار معلم - بین معلم 36 و چهار راه دانشجو پلاک 1004 مراجعه نمایند.​
جهت هر گونه اطلاعات تکمیلی علاوه بر مراجعه به سایت میتوانید با تلفن 8929193 نیز تماس بگیرید.
http://autolisp.blogfa.com/

sajad_1365

عضو جدید
Lisp & Script & Macro

Lisp & Script & Macro

سلام مهندسان عزیز.
من یه Tool دارم واسه متراژ و درج ابعاد اضلاع نقشه که تو کد14 جواب میده ولی تو کدهای 2000 به بالا جواب نمیده. این همون Dimension تو کد هست ولی خوب با یه اشاره تمام ابعادو وارد میکنه. اسمش RULER هست و از Load Application اجرا میشه. فایل ضمیمه هست.
خواستم ببینیم کسی با این ابزارها کار کرده یا ابزار جدیدی واسه این کار داره؟
ممنون، منتظر جوابتون هستم

پیوست ها

• RULER.zip
    15.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

paymon2008

عضو جدید
سلام دوستان. من یه فایل lsp دارم که از اون برای رسم پروفیل طولی تو اتوکد باید استفاده کنم ولی هر کاری میکنم اجرا نمیشه، من فایل واسه دانلود میزارم کسی از دوستان میتونه خواهشا کمک کنه؟این فایل استاد درسمون داده برای ترسیم پروفیل طولی با استفاده از نقاطی که تو notepad وارد کردیم.
لینک دانلود از 2 تاسرور
http://www.uploadbaz.com/6fp5aez4j84v
http://www.rodfile.com/jhzib43h3fro

عمو رسول

عضو جدید
یه ماکرو از یه سایت خارجی دانلود کردم. چون من رشتم عمران نیست چیزی ازش متوجه نشدم.
اینجا قرارش میدم تا دوستانی که به دردشون میخوره استفاده کنن

+دانلود+

بعد از لود کردنش توو اتوکد abfence رو برای فعال شدنش توو اتوکد مینویسید

وقتی فعال میشه این پنجره ظاهر میشه

Untitled-1.jpg

و یکی از چیزایی که ترسیم میکنه

Untitled-2.jpg