[داستان کوتاه] کوتاه ترین داستان جهان - ارنست همینگوی

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
6q2mj3t.jpg

"For Sale: Baby Shoes, Never Worn"

برای فروش: کفش بچه، هرگز پوشیده نشده
.
.
.

نوشته بالا فقط یک جمله نیست, بلکه کوتاه ترین داستان جهان است که توسط «ارنست همینگوی» نوشته شده.
گفته می شود ارنست همینگوی این داستان ۶ کلمه ای را برای شرکت در یک مسابقه ی داستان کوتاه نوشته است و برنده ی مسابقه نیز شده است.

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ممنون
می تونید راجع بهش بیشتر بگید؟
به نظر شما چی باعث میشه که این جمله رو یه داستان بدونیم؟
سلام
نظر شخصیم رو میگم ، سوای هر نظر تخصصی، که تخصصی در اون ندارم
این شش کلمه که به عنوان کوتاه ترین داستان کوتاه جهان شناخته می شه رو بارها و بارها شنیده بودم و بارها هم شده بود که راجع بهش با دوستان صحبت کرده بودیم و سناریوای که در پس این داستان بود رو مرور کرده بودیم .
اما چند روزی هست که ، خیلی به این شش کلمه انگلیسی و هفت کلمه فارسی فکر می کنم.
مثل شعر که خیلی وقتها شاعر استعاره رو بکار می بره ، راحت می شه به این نتیجه رسید که پشت این شش جمله هم دنیای نهفته ست ، هر کلمه اش استعاره و معنای داره .
من مطمئنم مسابقه بهانه بود ، مطمئنن همینگوی دردِ فروختن کفش نو یک بچه رو لمس کرد ، ممکنه اون کفش بر اثر فقر فروخته شده باشه و یا ممکنه به خاطر از نظر دور شدن و فراموش کردن فروخته شده باشه ، اما مطمئنن بچه ای قرار بود متولد بشه که کفشی با عشق و امید به تولدش براش خریداری شده اما به هر دلیلی متولد نشد و یا متولد شد و قبل از پوشیدن کفشش فوت کرد ، کفشش بی استفاده ماند و در حد نو به فروش رفت .
با لمسِ دردِ بی استفاده موندن کفش نو یک کودک و دور کردنش از خود و یا حتی دیدن این ماجرا (که امیدوارم هیچکس هیچوقت لمس نکنه و نبینه) متوجه می شید این شش کلمه با دنیای که در پس خود پنهان کرده ، متاثر کننده ترین و غم انگیز ترین داستان کوتاه جهان هست .

:cry:

آخرین ویرایش:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
سلام
به نظر شما چی باعث میشه که این جمله رو یه داستان بدونیم؟
سلام
به صورت کوتاه و مختصر بخوام نظرمو عرض کنم ، اینه که مهمترین ویژگی داستان کوتاه ، ایجاز هست .
تکنیک ایجاز ، دقیقا نقطه ی مقابل تکنیک هایی هست که برای داستان های بلند و رمان به کار برده میشه .
ایجاز یعنی : تلخیص و پیراستن شعر و نثر از حواشی و زوائد، به طوری که، بیشترین توان بیان در عین داشتن کمترین تعداد کلمات، ابیات و جملات حاصل آید.
و همچنین یکی دیگه از ویژگی های داستان کوتاه اینه که یک مقطع یا برش از زندگی و شرایط سوژه ی مورد نظر رو به نمایش میگذاره و تعبیر و تفسیر رو به مخاطب وا میگذاره . اینه که به طور مثال از همین 6 کلمه ، هر یک از ما برداشت های متفاوتی داریم و میتونیم قبل و بعدش رو بنا بر تصور و خلاقیت خودمون بسازیم و خلق کنیم.

با لمسِ دردِ بی استفاده موندن کفش نو یک کودک و دور کردنش از خود و یا حتی دیدن این ماجرا (که امیدوارم هیچکس هیچوقت لمس نکنه و نبینده) باعث می شه تا بدونید این شش کلمه با دنیای که در پس خود پنهان کرده ، متاثر کننده ترین و غم انگیز ترین داستان کوتاه جهان هست .

:cry:

... :gol:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آدم می تونه با خوندن این داستانِ کوتاه هر نوع داستانی رو در ذهن خودش مجسم و روایت کنه...
شاید خیلی از تلخی ها و یا حتی خیلی از خاطرات خوبِ فراموش نشده رو ...

:w05:

آخرین ویرایش:
بالا