خواص فیزیکی میکانیکی

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
توی این بخش سعی میکنم مباحث خواص فیزیکی میکانیکی رو به سادگی مطرح کنم امیدوارم بتونه مفید باشه
اگه سوالی داشتید تا جایی که اطلاعات دارم در خدمتم

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواص فیزیکی:خواص حرارتی
الکتریکی
خواص نوری گفته میشه
خواص میکانیکی :تنش تسلیم
استحکام نهایی
وقتی که خواص فیزیکی رو برسی می کنیم میتونیم به چقرمه بودن و میزان سفتی ماده پی برد
یادآوری مهم:خواص فیزیکی میتونن دوتا ازش مشاهده کرد ولی خواص خواص میکانیکی رو فقط ازش یکی داریم
مثلا برای یه ماده فقط یه مدول میبینیمولی برای آلیاژهای دوفازی میتونیم دوتا Tgمشاهده کنیم

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول به برسی خواص فیزیکی میپردازیم
دو پدیده ی مهم که مربوط به خواص فیزیکی میشه
1-دمای انتقال شیشه ای هست(glass Transition Temperature)
2-پدیده ی کریستالیزاسیون(crystallization)

انتقال شیشه ای یعنی این که حالت ماده تغییر نمی کنه ولی خواص فیزیکی ان تغییر میکنه مثل زمانی که شیشه رو میخوایم ذوب کنیم اول نرم میشه وقتی شیشه نرم میشه خیلی از خواص ان تغییر میکنه
ولی هنوز حالت اون تغییر نکرده یعنی به مایع تبدیل نشده
دلیل این موضوع رو باید توی ساختار ماده پیدا کرد
ساختار پلیمر ها به صورت منظم (کریستال)و امورف(بی نظم)هست میدونیم که یک پلیمر 100%کریستال نداریم که این موضوع به دلیل ساختار زنجیر ها وبلند بودن طول زنجیر انها هست
اگه یه ماده ای کاملا منظم باشه اون وقت دیگه دمای Tgنداره بلکه فقط دمای ذوب Tmداره(که نقطه ی ذوب یک انتقال درجه ی اول هست)
درباره ی این شکل بعدا بیشتر توضیح میدم

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
ماده ی آمورف:
ماده ی امورف در اثر گرم کردن ذوب نمیشه بلکه نرم میشه که به ان دمای نرم شدگی یا دمای سیالیت گفته میشهTf

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعریفTg

تعریفTg

پلیمر را در نظر بگیرید مثل لوله ی خودکار که محکم هست اون رو روی شعله میگیریم تا این که نرم بشه این این نقطه همان Tgهست.دمایی که در ان مقاومت پلیمر دربرابر تغییر فرم (مدول)افتی در حدود 1000مرتبه خواهد داشت وبعد از ان پلیمر حالت انعطاف پذیر و نرم پیدا میکنه

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه تعریف دیگه برای Tg:
دمایی که در ان تقریبا طول حدود 50Aاز زنجیر های پلیمر شروع به حرکت کنه
در پلیمر ها وقتی دما زیاد میشه حجم هم زیاد میشه وقتی که به دمای Tgمیرسیم این تغییرات سرعتشون تغییر میکنه وحجم خیلی بیشتر میشه

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوباره میگم یادمون باشه همه ی پلیمرها Tgدارن
چه آمورف باشند
چه نیمه کریستالی
پلیمر کاملا کریستالی هم که نداشتیم نداریم انشالله در اینده خواهیم داشت!:D

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا اصلا Tgمیبینیم
برای این مطلب دوتا تئوری وجود داره که ان ها رو برسی می کنیم
1-تئوری سینتیکی(انرژی)رو برسی میکنه
2-تئوری حجم ازاد (فضای خالی)
من از توضیح دادنشون صرف نظر میکنم
اگه سوالی در این باره دارید درخدمتم

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
عوامل موثر بر Tg
جرم مولکولی :هرچی جرم مولکولی زیاد شود Tgهم زیاد میشه ولی این افزایش تا جرم مولکولی مشخصی ادامه داره طبق ازمایش های مختلف 250000هست
حداکثر افزایش Tgدر اثر جرم مولکولی حدود 20Cاست
اتصالات عرضی شبکه ای شدن)حرکت زنجیر ها رو سحت تر کرده
هر چی دانسیته ی اتصالات عرضی زیاد میشه ماده سخت تر میشه
عموما اتصالات عرضی رو برای لاستیک ها و ترموست ها استفاده می کنیم

hzma

عضو جدید
سلام اگه کسی اطلاعاتی راجع به تئوری تسلیم در پلیمر داره بذاره مرس

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام اگه کسی اطلاعاتی راجع به تئوری تسلیم در پلیمر داره بذاره مرس

تئوری تسلیم در پلیمرهای چقرمه یک پدیده بسیار مهم است.نقطه تسلیم در منحنی تنش-کرنش نقطه ماکزیمم منحنی در بخش الاستیک یا بخش خطی منحنی تنش-کرنش می باشد.
تئوریهای تسلیم و کشش سرد عبارتند از:
1-تئوری گرم شدن موضعی:وقتی آزمون تنش-کرنش در زیر دمای Tg انجام می شود در اثر وارد کردن تنش،به ماده انرژی داده شده و مولکولها شروع به جنبش می کنند.با افزایش این تحرکها،مولکولها با یکدیگر اصطکاک پیدا نموده و دمای نمونه بالا می رود تا به Tg یا Tm برسد.

2-تئوری انبساط در اثر تنش:با اعمال تنش،حجم آزاد بین زنجیرها افزایش می یابد و در نتیجه Tg پلیمر کاهش می یابد. افزایش حجم آزاد به علت ایجاد نقصها پس از تسلیم پلیمر رخ می دهد.

3-تئوری ایجاد رادیکال آزاد:با اعمال تنش در شروع necking (گردنی شدن) و یا فرایند شکست،زنجیر پلیمری تا حدی مقاومت نموده و سپس پاره می شود و نتیجتا تبدیل به دو رادیکال می گردد.در این صورت با ایجاد رادیکال آزاد،این رادیکالها به زنجیر حمله کرده و سپس بعد از شکست آنها رادیکالهای جدید ایجاد می گردند.در نتیجه حجم آزاد افزایش یافته و Tg کاهش می یابد.

در ناحیه تسلیم هر سه پدیده رخ می دهد.
ممکن است گاهی نقطه تسلیم ماده کشیده شده کمتر از ماده اصلی باشد.چون ممکن است در اثر کشش بیشتر، زنجیرها تحمل نداشته و گره خوردگیها باز شوند و پارگی زنجیر اتفاق بیفتد و نقطه تسلیم پایین تر مشاهده شود.

نقطه تسلیم اغلب نزدیک به دمای Tg رخ می دهد.با افزایش سرعت اندازه گیری و افزایش دما،نقطه تسلیم تغییر می کند.

با افزایش دما کرنش تسلیم برای مواد آمورف کاهش می یابد.اما برای بعضی از پلیمرهای کریستالی تاثیر معکوس دارد.

hzma

عضو جدید
ممنون خیلی مفید بود اگه میشه یک منبع معرفی کن در مورد همورف و کریستال بیشتر مطلب میخوام

hzma

عضو جدید
از کجا ترجمشو پیدا کنم؟وقت زیادی ندارم این موضمع پروژم است

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از کجا ترجمشو پیدا کنم؟وقت زیادی ندارم این موضمع پروژم است

والله دقیقا نمیدونم.
اگه میتونی تهران گیر بیار.الان هم که نمایشگاه کتاب باز شده.اگه میتونی خودت برو یا کسی رو بفرست برات بگیره
یا اینکه زنگ بزن انتشاراتیهای تهران اگه دارن سفارش بده برات بفرستن.من خودم چند روز پیش دو کتاب سفارش دادم برام قرستادن

hzma

عضو جدید
سلام فکر کردم خودت ترجمشو داری که مطالب را فرستادی مرسی بابت راهنمایی

H_Polimer

عضو جدید
سلام
دوستای خوبم
سوال درباره الاستومر
۱- انواع رزین‌های فنلی مورد مصرف در الاستومر‌ها چیست؟
۲-تاثیر نسبتِ گوگرد به شتاب دهند بر خواص نهایی compand چیست؟

میشه زود زود کمکم کنید

بالا