خستگی و تخمین عمر

parandme

کاربر بیش فعال
با سلام

با توجه به اینکه تحلیل خستگی و تخمین عمر قطعات یکی از کاربردی ترین علوم در مقاطع تحصیلی تکمیلی و صنایع مختلف از جمله صنایع هوایی- نیروگاهی - خودرو - ترابری و... می باشد قصد دارم در اینجا به معرفی اصول اولیه و روشهای تخمین عمر قطعات بپردازم .
دوستانی که اطلاعاتی دارند لطفا کمک کنند

متشکرم

parandme

کاربر بیش فعال
برای تحلیل خستگی در پروژه های طراحی بعد از تحلیل المان محدود و شبیه سازی شرایط مکانیکی بایستی به تحلیل خستگی پرداخت در واقع خستگی یک تحلیل پس پردازشی هستش و ربطی به المان محدود نداره و فقط از نتایج المان محدود استفاده میشه.
برای این کار بایستی کد نویسی بشه که زمان گیر و توام با اشتباه هست ولی بسته های نرم افزاری زیادی وجود داره که با نرم افزار های المان محدود از قبیل ABAQUS , ANSYS, MSC.NASTRAN لینک میشن و تحلیل خستگی رو انجام میدن یکی از این نرم افزار های که خیلی جامع و کامل و کار کردن باهاش راحته نرم افزار MSC.Fatigue هستش که کاملا با این نرم افزار ها همپوشانی داره و علاوه بر اون با نرم افزارهای دینامیکی مثل ADAMS , LS-DYNA هم لینک میشه.
پس بهتره موازی مباحث خستگی به لینک زیر که در مورد اموزش این نرم افزار هستش هم یه سری بزنید

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/470143-تحلیل-خستگی-در-نرم-افزار-MSC-Fatigue

Benyamin_NV

اخراجی موقت
سلام اقا.

بحث خوبی رو شروع کردین،ولی من تازه واردم!یه سوال برام پیش آمده:

مختصر و مفید میگین منظورتون از لینک شدن دوتا نرم افزار با هم چیه!؟چطوری لینک میشن؟یعنی چی؟

میبخشید شاید سوالم پیش پا افتاده باشه!!

ممنون با تشکر:gol::gol::gol:

parandme

کاربر بیش فعال
سلام اقا. بحث خوبی رو شروع کردین،ولی من تازه واردم!یه سوال برام پیش آمده: مختصر و مفید میگین منظورتون از لینک شدن دوتا نرم افزار با هم چیه!؟چطوری لینک میشن؟یعنی چی؟ میبخشید شاید سوالم پیش پا افتاده باشه!! ممنون با تشکر:gol::gol::gol:
سلام مهندس این که با هم لینک میشن یعنی همه داده های و نتایج خروجی همدیگر رو پشتیبانی میکنن به عنوان مثال شما اگه مدلت با هر مشی مثلا مش های هرمی غیر خطی C3D10 در آباکوس مدلسازی شده باشه این نرم افزار براحتی نتایج رو میخونه و مدل رو بدون ارور وارد می کنه ولی اگه یه فایلی رو کتیا مدل کرده باشین و خیلی پیچیده باشه خود اباکوس در ایمپورت کردنش به مشکل میخوره

Behnam Irani

عضو جدید
Re: خستگی و تخمین عمر

از مبحث محاسبات نرم افزاری بیاییم بیرون و وارد بحث عملیش بشیم....
در مبحث خستگی فلزات زمانیکه فلز نیروی کشش و مقاومت بین ملکولیش به دلیل تنشهای وارده کاهش پیدا می کنه دچار ترکهای میکروسکپی میشه و زمانیکه تعداد این ترکها به حدی برسه که مانع کشش موثر بین ملکولی بشند فلز به حد جاری شدن میرسه و به دلیل گسست انرژی بین ملکولی می شکنه.
روشهای مختلفی برای تشخیص این نقیصه وجود داره مانند عکس برداری با اشعه های ایکس و بتا.
عکس برداری با امواج اولتراسوند.
و چندین روش دیگر
در این روشها سطح داخلی متریال مورد بازرسی قرار میگیره و عملا درون آنها دیده میشه و ترکها و خلل "-بزرگ و نه میکروسکپی-" بوجود آمده کاملا نمایان میشه.

Sent from HTC Desire V using Tapatalk 2

sahar91p

عضو جدید
سلام
میشه بگین من از جا میتونم مطلب در مورده تخمین عمر قطعات صنعتی رو پیداکنم؟
ممنون میشم اگه جواب بدین

parandme

کاربر بیش فعال
سلام
میشه بگین من از جا میتونم مطلب در مورده تخمین عمر قطعات صنعتی رو پیداکنم؟
ممنون میشم اگه جواب بدین

سلام کتاب های زیادی برای خستگی وجود داره که میتونین مطالب خوبی ازشون پیدا کنین
که برخی از اون ها خیلی پایه ای و ابتدایی اند
مانند
[h=1]Metal Fatigue in Engineering[/h]http://www.amazon.com/Metal-Fatigue-Engineering-Ali-Fatemi/dp/0471510599

ولی اگر بخواهید به صورت صنعتی کار کنید بایستی هندبوک هایی که در این زمینه موجودند یا کتاب هایی عملی تر و کاربردی تری را مطالعه کنید