خدا کیست؟

mahnik7

عضو جدید
بحث جالبیه فقط یکم پراکندس!
اگه هستی مبدا نداشته باشه چی میشه؟

faridrf

عضو جدید
خدایی که من می شناسم ، با هیچ برهانی و دلیلی نمی توان او را ثابت کرد
( پس لطفا برهان نظم و علیت و ... از این چرت و پرتا نیارید )
همه برهانهاتون نسبیه یه دلیل مطلق بیارید تا به خدا تون ایمان بیارم

لی لی جون

عضو جدید
خدا آرامش مطلق که هیجای دنیا حتی تو جزایر هاوایی هم نمیتونی ذره ای از این آرامش رو پیدا کنی .

zahra97

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدایی که من می شناسم ، با هیچ برهانی و دلیلی نمی توان او را ثابت کرد
( پس لطفا برهان نظم و علیت و ... از این چرت و پرتا نیارید )
همه برهانهاتون نسبیه یه دلیل مطلق بیارید تا به خدا تون ایمان بیارم
اصراری نیست شما به خدای ما ایمان بیاری عزیزم منتها سعی کن به همون خدای خودت اعتقاد راسخ و حقیقی داشته باشی همونطور که من هم خدای اینارو قبول ندارم وقس علی هذا

zahra97

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا رو میشه همه جا حسش کرد حتی به قول سارتر که شاید از نظر خیلیها کافر هم باشه میگه من گاهی اون یه جاهایی میبینم که فکرشم نمیکنم مثلا درز لای در!
خلقت این دنیا اجباری بوده ازنظر من چون هیچ وقت ما یاد نمیاریم خدا ازما برای آوردنمون به این دنیا سوالی کرده باشه اما همین دنیایی که خلقتش اجباری بوده بر پایه ی اختیار نهاده شده یعنی اینکه خدا به ما گفته این دنیا محدوده و اجباری اما تو توی این دنیای محدود دیگه مختاری که بر مبنای عقلی که بهت دادم عمل کنی مثل این میمونه که ما یه بچه رو اجباری توی یه اتاق بذاریم و درو قفل کنیم به مدت یک یا دوساعت این یه عمل اجباریه که شروع کردیم اما به اون اجازه میدیم که با توجه به امکانات اونجا و شرایط خودش هر کاری که فکر میکنه دوست داره یا به نفعشه انجام بده و این میشه اختیاری بنابراین ،من فکر میکنم این جبر و اختیار رو خدای بزرگ چنان با ظرافت کنار هم آورده که نمیشه هیچکدوم رو انکار کرد و هر یک مکمل اون یکیه.

mohamad javid

عضو جدید
کاربر ممتاز
ميخواستم به آقاي شريفي سلام عرض كنم وبكَم خدادر وجود توست خدا كسي نيست
خالقيست بي همتا.. بااجازه

user777

عضو جدید
دوست عزيز
شده که احساس تنهايي کني و در حاليکه دور و برت پر از همهمه و هيا هو باشه ؟
ديگه هيچ اميدي نداشته باشي و از خودت بپرسي چرا اصلا من به وجود اومدم و بايد زندگي کنم؟ احساس پوچي در وجودت خونه کنه؟
اگه اين سوالها رو تو کنج ذهنت نشوندي بدونکه پاسخ تمام اين سوالها پيش خودته.
براي يافتن معبود نبايد راه دوري رفت چون يافتن او نيازي به تجسس ندارد اين ما هستيم که خويشتن خويش رو گم کرديم.
تاحالا صحنه ي زيباي نشستن پروانه رو گل رو ديدي ؟ يا طلوع دل انگيز يک صبح پر از اميد ؟ شکوفه دادن درختان؟ اصلا تا حالا شده که غروبت به يه طلوع دل انگيز وصله بخوره .تا حالا احساس کردي که کسي مدام داره بهت مهربوني مي کنه .نه ، يه دوست معمولي اين کار رو نمي کنه .
تمام اينها رو مي شه از عمق وجود ديد و احساس کرد . خدا رو با قلب و ذهن و بينش مي شه احساس کرد ، آره مي شه احساس کرد .
ادامه بده تا خدا راهي نمونده ...

mahtab.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا در کیش زرتشت

خدا در کیش زرتشت

:heart:دوستان عزیز من میخوام از دید دیگه ای توی این تاپیک پست بذارم ، امیدوارم براتون جالب باشه:heart:
درباره خدا در کیش زرتشتی سخن بسیار گفته شده و میشود گروهی معلوم الحال از راه گژاندیشی و نادانی می گویند ایرانیان باستان که منظور زرتشتیان است آتش پرست بودند و اتش را خدا میدانستند.گروهی نیز مدعی میشوند که ایرانیان به دو خدا باور داشتند یکی اهورامزدا خدای نیکی و دیگری اهریمن خدای بدی.
برخی از خاورشناسان باختر زمین در پژوهشهای خود آماج ویژه ای را دنبال می کنند و ان اماج این است که نشان دهند که همه چیز برخاسته از تورات است و همه فرهنگهای جهان در مقابل تورات هیچ و پوچ است و تورات پیش اهنگ فرهنگ بشری است با پیگیری اینگونه اماج است که این گونه پژوهش گران نه تنها در مورد اوستا و فرهنگ ایران بلکه در مورد هرچیزی که مربوط به فرهنگی جز فرهنگ تورات باشد راه کژروی میپویند و با دگرگون ساختن مفاهیم کتابهای دینی و کهن سایر ملل هدف خویش را براورده میسازند بر پژوهندگان ایران زمین است که با دوری از این گونه لغزشهای که ره اورد تورات محوران (بواقع ادیان سه گانه سامی) است راه راستی را درپیش گیرند و حقیقت این اندیشه را برای مردمان بیان کنند که این خود رسالت اشو زرتشت بود بیان راستی برای بهترین راستی؟!
فرهنگ زرتشتی به خدای یکتا که هستی بخش بزرگ داناست باور دارد و جز این چیزی در فرهنگ زرتشتی نیست و زرتشتیان جز این باوری ندارند.26 سال است که یک روند مشخص سعی در تخریب چهره زرتشتیان در درون ایران دارد و در این راه با ترویج دروغ ها و ایراد تحمت های مختلف به جامعه بهدینان سعی در تخریب برنامه ریزی شده چهره این جامعه رنج کشیده دارند.جامعه ای که در پس طوفان سیاه حمله تازیان و کشتارهای چنگيز گونه حکام صفوی و تند روی های اسلامیست های افراطی توانسته موجودیت خود را حفظ کند.
هیچ کس به اندازه خود اشو زرتشت نمیتواند توصیف ماهیت مینوی اهورامزدا را بنماید.
اینک چند سروده:
پس زرتشت گفت:ای اهورامزدای پاک مرا از نام برترین خودت که بزرگترین، بهترین،زیباترین ،کارسازترین،پیروزگرترین،درمان بخش ترین و برای راندن مردم بدمنش کاراترین است اگاه ساز تا با یاری ان بر همه مردمان بدمنش و بدکار و بدکردار چیره شوم و از انان گزندی بمن نرسد.
پروردگار اهورامزدا فرمود:ای اشو زرشت. نخستین نام من پژوهندنی است، دومین نام من گرداورنده است،سوم افزایینده و چهارم راستی و پاکی بهترین،پنجم افریدگار همه پاکی ها و نیکی ها،ششم خرد،هفتم خردمند،هشتم دانش، نهم دانشمند،دهم پاک کننده،یازدهم پاک،دوازدهم هستی بخش،سیزدهم سودمند تر، چهاردهم دشمن بدیها،پانزدهم توانا، شانزدهم پاداش دهنده، هفدهم نگهبان،هجدهم درمان بخش،نوزدهم دادار،بیستم مزدا نام من است.
ای زرتشت مرا بستای،به روز و به شب،که من اهورامزدا هستم برای نگهداری و شادمانی تو خواهم امد.
برای نگهداری و شادمانی تو سروش پاک خواهد امد.
برای نگهداری و شادی تو خواهد امد ابها و گیاهان و فرورهای پاک.
ای زرتشت اگر بخواهی بر مردمان بدمنش و ستمگران و کوردلان و کردلان راهزنان دوپا و فریبکاران و گرگان چهارپا و دوپا وانبوه دشمنان راستی با انبوهی از درفشهای برافراشته و درفشهای خونین برافراخته پیروز شوی پس این نامها را بیاد بسپار و به روز و شب فراخوان.
منم پاسبان، منم دادار و پروردگار، منم دانا و منم مینو و سودرسان،تندرستی بخش ترین نام من است،اتوربان نام است،مه اتوربان نام است،اهورا نام من است،مزدا نام من است،اشو نام من است،اشوترین نام من است،فرهمند نام من است،بینا نام من است،بینا ترین نام من است،بیناترین نام من است،درونگر نام من است درونگرترین نام من است،نگهبان نام من است،یاور نام من است، دادار نام من است،پروردگار نام من است،آگاه نام من است،اگاه ترین نام من است،افزاینده خوشبختی نام من است،مانتره فزاینده خوشبختی نام من است،فرمانروای توانا نام من است،نافریبکار نام من است،نافریبخور نام من است،دورکننده بد اندیشی نام من است،پیروز نام من است،سراسر پیروز نام من است،آفریدگار سراسر جهان نام من است،فروغ سراسر جهان نام من است،پر فروغ نام من است،فروغمند بخود نام من است، سودرسان نام من است سودرسان ترین نام من است، توانا نام من است،شادی بخش ترین نام من است،راستی نام من است،برفراز نام من است،فرمانروا نام من است، تیز بین نام من است،چنین است نامهای من.
ای سپیتمان زرتشت اگر کسی در این جهان مادی نام مرا زمزمه کند و یا به اوای بلند بخواند ایستاده یا نشسته،بهنگام بیدار شدن و بهنگام بستن و گشودن کشتی و... بدان شخص نه در ان روز و نه در ان شب دیو خشم و کینه و سرشت بد اندیشی نمیتواند گزندی برساند و گفتار و کردار و پندار بد را در او راه نخواهد بود.
بیاد نامهای من باش و از دروغگو و بد اندیش دوری جوی و از تبهکار و بدکار و گژروان دوری کن و دان که من نگهدار تو هستم همانگونه که هزار مرد یک تن را را نگهبانی نمایند.
و...
درود بر فرکیانی، درود بر ایران ویج،درود به خوشی و خوشبختی مزدا داده، درود بر راستی و درستی، درود بر همه افرینش راستین، (یتااهو وئیریو ، اشم وهو)
میستایم اهورامزدای فروغمند پرشکوه را. (یشتها، هرمزد یشت)
براستی این سروده ها چیست؟ در چه کتابی امده است و ان کتاب از ان چه کیش و ملتی است؟آیا جز این است که این سروده ها،سروده های زرتشتی است و در اوستا کتاب دینی زرتشتیان امده سخن دیگری میتوانیم بگوئیم.اگر چنین است ایا رواست که بازگفته های غرض الود دیرینه چند مغز سفلیسی انیرانی را درباره اتش پرستی و دوگانه اندیشی زرتشتیان بازگو کنیم؟ یا درست بینی و داد اندیشی بما فرمان میدهد که دست از تلغینات مشتی سامی پرست برداریم و براستی با چشم خرد اموزشهای اشو زرتشت را دریابیم.بر فروهر پاک اشو زرتشت درود باد:gol:
اي روح بزرگ و پاك زرتشت وي فره تابناكزرتشت
اي آينه ي فروغ دادار از نور و فروغ عشق سرشار
خيره است جهان بهگات هايت كز عرش خدا رسد صدايت
بس قرن و هزاره ها به دوران آيين تو بودپرتو افشان
گفتار تو اوج استواري پيغام تو راه رستگاري
آيين تو منطق است وبينش انسان بود اوج آفرينش
شعر از : توران شهریاری
به گفتار وخشور خود راه جوی دل از تيرگی ها بدين آب شوی

::arash::

عضو جدید
کاربر ممتاز
منو که دوست نداره
ولی خدا...
خدا شاید همین طبیعت..همین روزگار..همین دنیایی که با آدم بعضی وقتا راه میاد و بعضی وقتا هم میزنتت...
بالاخره ...
نمیدونم چیه
وای هر چی هست..خیلی مهربونه
فقط یه گلایه ازش دارم..و اونم اینه که چرا بی اجاره مارو فرستاد تو این دنیا و مارو با این همه مشکلات ول کرد

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانشجویی سر کلاس فلسفه نشسته بود.موضوع درس درباره ی خدا بود.
استاد پرسید:«ایا در این کلاس کسی هست که صدای خدا را شنیده باشد؟»
کسی پاسخی نداد.
استاد دوباره پرسید:«ایا در این کلاس کسی هست که خدا را لمس کرده باشد؟»
دوباره کسی پاسخی نداد.
استاد برای سومین بار پرسید:«ایا در این کلاس کسی هست که خدا را دیده باشد؟»
برای سومین بار هم کسی پاسخی نداد.
سپس استاد با قاطعیت گفت:
«با این وصف خدا وجود ندارد.»
یک دانشجو که به هیچ وجه با استدالال استاد موافق نبود اجازه خواست تا صحبت کند.استاد پذیرفت.دانشجو از جایش برخواست و از همکلاسی هایش سوال پرسید:
«ایا در این کلاس کسی هست که صدای مغز استاد را شنیده باشد؟»
همه سکوت کردند.
«ایا در این کلاس کسی هست که مغز استاد را لمس کرده باشد؟»
همچنان کسی چیزی نگفت.
«ایا در این کلاس کسی هست که مغز استاد را دیده باشد؟»
باز هم کسی پاسخ نداد.
پس دانشجو چنین نتیجه گرفت:
«استاد مغز ندارد!»

مهرشاد مغز ندارد:D

mehrshad53

اخراجی موقت
دانشجویی سر کلاس فلسفه نشسته بود.موضوع درس درباره ی خدا بود.
استاد پرسید:«ایا در این کلاس کسی هست که صدای خدا را شنیده باشد؟»
کسی پاسخی نداد.
استاد دوباره پرسید:«ایا در این کلاس کسی هست که خدا را لمس کرده باشد؟»
دوباره کسی پاسخی نداد.
استاد برای سومین بار پرسید:«ایا در این کلاس کسی هست که خدا را دیده باشد؟»
برای سومین بار هم کسی پاسخی نداد.
سپس استاد با قاطعیت گفت:
«با این وصف خدا وجود ندارد.»
یک دانشجو که به هیچ وجه با استدالال استاد موافق نبود اجازه خواست تا صحبت کند.استاد پذیرفت.دانشجو از جایش برخواست و از همکلاسی هایش سوال پرسید:
«ایا در این کلاس کسی هست که صدای مغز استاد را شنیده باشد؟»
همه سکوت کردند.
«ایا در این کلاس کسی هست که مغز استاد را لمس کرده باشد؟»
همچنان کسی چیزی نگفت.
«ایا در این کلاس کسی هست که مغز استاد را دیده باشد؟»
باز هم کسی پاسخ نداد.
پس دانشجو چنین نتیجه گرفت:
«استاد مغز ندارد!»

مهرشاد مغز ندارد:D

اینهمه استلال کردی که همینو بگی؟
اینو که من تو پروفایلم نوشتم!

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
منو که دوست نداره
ولی خدا...
خدا شاید همین طبیعت..همین روزگار..همین دنیایی که با آدم بعضی وقتا راه میاد و بعضی وقتا هم میزنتت...
بالاخره ...
نمیدونم چیه
فقط یه گلایه ازش دارم..و اونم اینه که چرا بی اجاره مارو فرستاد تو این دنیا و مارو با این همه مشکلات ول کرد
تایید میشود...:w16:

Nima_r

عضو جدید
اين عالم تماما از انرژي بوجود اومده و منبعشم چيزي است كه ما اون رو خدا ميناميم.
برخي انژي ها جنبه ي مادي دارن به عبارت ديگه قابل لمس كردن هستن مثل درخت ، گل، آب و ... ولي بعضي از اونا مثل خدا رو نميتوان ديد يا لمس كرد ولي هستن.
ولي سوالي كه پيش مياد اينه كه چگونه و براي چي بخشي از اين منبع انرژي به اين صورت در اومده؟؟؟

lighthearted

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا :
ای بنده من جز من هیچ کسی را نداری، خوب میدانم ...
به خاطر همین است که شرم دارم دعایت را بی پاسخ رها کنم.:gol::gol::gol:

lighthearted

عضو جدید
کاربر ممتاز
منو که دوست نداره
ولی خدا...
بالاخره ...
نمیدونم چیه

خدا :
از گرفتاری ها گلایه میکنی ...؟
پیش بندگانم شکایت می بری ...؟
نمیدانی
که تا به حال شکایت نافرمانی هایت را پیش فرشتگان نبرده ام؟
:gol::gol::gol:

mojtaba_81

عضو جدید
اين عالم تماما از انرژي بوجود اومده و منبعشم چيزي است كه ما اون رو خدا ميناميم.
برخي انژي ها جنبه ي مادي دارن به عبارت ديگه قابل لمس كردن هستن مثل درخت ، گل، آب و ... ولي بعضي از اونا مثل خدا رو نميتوان ديد يا لمس كرد ولي هستن.
ولي سوالي كه پيش مياد اينه كه چگونه و براي چي بخشي از اين منبع انرژي به اين صورت در اومده؟؟؟

ممنون... مفهوم خدا رو من الآن فهمیدم... مرسی...
فقط میشه بپرسم اینو از کجاتون دراوردین؟...
به نظر من تصورات خودمون یا فرد دیگری رو انقدر محکم و بدون تردید بیان کردن خیلی جالب نیست...:gol:

s.khalighi

عضو جدید
بحث سر اينجور مسائل تا حالا به نتيجه نرسيده.
دليلشم اينه كه خدا، دين و ... در حيطه اعتقادات افراده.
يكي مثل دوست عزيزم اعتقاد داره كه خدا منبع انرژي هاي اين جهانه و بر پايه اين اعتقاد زندگي خودشو پايه گذاري مي كنه و نيازهاي معنوي خودشو ارضاء مي كنه.
يكي مثل من اعتقاد داره كه خدا جزئي از تخيلات بشر و ساخته ذهن خلاقه اونه و به همين ترتيب افراد مختلف عقايد خاص خودشونو دارن، و از همه مهم تر احترام به عقايد افراده.
اينم بگم كه شما نمي تونيد اعتقادات يك نفر رو ازش بگيرين، چون با اين كار زندگيشو نابود كردين.
مثال مي زنم، فرض كنيد شما به يه نفر كه 60 سال با اين فكر كه خدا وجود داره و شاهد تمام اعمال اونه بگين كه خدا وجود نداره. شما با اين كارتون اعتقادات اون فرد رو زير سوال بردين يا به عبارت ديگه بهش گفتين كه تمام عمرش رو بيهوده تلف كرده، حتماً خودتون مي تونين حدس بزنين بعدش چه پيامد هايي داره.

ببخشين اگه مطلب يه مقدار طولاني شد،
موفق باشين. :gol:

کیوان.م

عضو جدید
خدا چه انرژی یا هر چیزی که انسانها براش اسم گذاشتن
درکش کردن
فهمیدنش
تفاوتی رو ایجاد نمیکنه در این که قدرتی ورائ انسانها و دنیا وجود داره که علت هستی ما شده
وقتی بگیم انرژی در واقع می خوام خودمونو راضی کنیم که ما قادر به تغییرات در زندگی خودمون هستیم
ولی تاریخ اینو ثابت کرده اتفاقاتی جدا از خواست ما و در مسیری که ما دوست داریم یا نداریم خواهد افتاد
وقتی واقع بین باشیم ما با توجیهاتمون که نوعی مکانیسم دفاعی برای کاهش استرس هستش به زندگیمون شکل میدیم
منکر خداوند شدن ما رو از خودمون متنفر خواهد کرد
چرا که انسان = نیاز است و در بسیاری موارد ناتوان
خدای من هر چه هست مرا میبیند و مرا دوست دارد
بهتر از هر مادری برای فرزندش
و...

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
آب در تنگ اطراف ماهی را فرا گرفته بود و همیشه با او بود
اما سوال ماهی این بود که کجاس آب

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم چی بگم همین مونده بود درباره وجود و یا عدم وجود خود خدا بحث کنیم

معجزاتش توسط پیامبران هنوز پابرجاس / چشمه های جوشان مثل زمزم / جای وضو امام رضا (ع) در قدمگاه نیشابور و....

و قرآن که از طرف خداس که فرموده هرکی باور نداره اگه میتونه مثل اون کپی بزنه

بیخیال

من که خدام صدامو شنید و از یک منجلاب بیرون اورد و دوستشم دارم :heart::gol:

شعر خدای مهربان را حفظ کردیم اما خدای مهربان یادمان رفت

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
]چیزی که آنرا خدا نامیده اید کسی را خلق نکرده بلکه انسان از ترس بلایای طبیعی خدا را خلق کرد تا در پناه قدرت خیالی ای که برایش ساخته احساس امنیت کند در واقع قدرت خیالبافی انسان او را در خلق عجایب موفق نموده است

maryy jo0n

عضو جدید
خداهم ادم خوب افریده هم بد..چون هردو اونها مکمل دیگری هستم....اگه همه اداما خوب بودن دیگه چه نیازی به اون دنیا و بهشت بود اگرم بد دیگه نیازی به جهنمو عذاب نبود....

خدا میگه من بندمو اذیت میکنم تا به خودش بیاد چون دوستش دارم اینکارو میکنم...چون از اینکه بنده ای رو که دوست دارم صدام کنه لذت میبیرم...
اما بنده ای رو که ازش بدم بیاد اینقدر رفاهو خوشحالیو اینا میدم بهش که دیگه همین جا تو این دنیا خوش باشه...منو صدا نکه چون از صداکردنش متنفرم...خدا هیچ چیزرو بی حمکمت نیافریده ولی ما چون ناقص هستیم نمیتونیم هیچ وقت درک کنیم..