خدا کیست؟

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
تصور بر اين استكه عرض و طول زمان بر همگان مشهود است مع الوصف براي توضيح بيشتر به يك نوار فيلم نگاه كنيد تعداد زيادي تصاوير در ان ميبينيد كه وقتي با دستگاه خودش پخش ميشود يك فيلم را به نمايش در مي آورد در واقع هر يك از تصاوير كه در يك بيستم ثانيه گرفته شده ممكنست تعريفي مشابه با عرض زمان داشته باشد كه شما و يا هر كس ديگري با ديدن ان نمي تواند به اصل و نتيجه موضوع پي ببرد اما با در كنار هم قرار گرفتن انها مفهوم انها روشن تر ميشود .
و اما در خصوص زمان ،در واقع چون حركت خروج تدريجي شئي از قوه به فعل است و ما براي نمايش تدريجي بودن ان مي بايست براي هر دو نقطه از زمان ديفرانسيلي تعريف كنيم كه به سمت صفر ميل مينمايد در اينصورت ميتوان در فاصله دو نقطه ديفرانسيلي حركتي در جهت واي ها براي ان تصور نمود كه به ان عرض زمان گوييم شما در عرض زمان مختار به انتخاب حركت در طول زمان هستيد و به همين علت گفته ميشود در عرض زمان مختاريد اما جبري بر شما در طول زمان حاكم است كه شما را به سمت پايان عمر هدايت مي نمايد و گريزي از ان نداريد همچنين است در ديگر خواسته هاي بشري كه تابع جبر طول زمان است .
و اما در خصوص عناصر هستي در يك نگاه ميتوان انها را به دوبخش تقسيم كرد
1- عناصري كه با حواس پنجگانه دريافت ميشوند كه انها را عناصر مادي ميناميم مثل تمامي اجسام زنده و مرده ،تشعشع ،حرارت و در يك كلمه ماده و انرژي
2-عناصري كه در شناخت انها يكي يا چند تا از حواس پنجگانه در ان نقش دارند و موجود بطور غير مستقيم و ناخواسته با انها ارتباط برقرار ميكند مثل عشق و نفرت و موارد مشابه ديگر دقت نماييد عقل محصول ماده است و نميتواند بطور مجرد وجود داشته باشد نوع قاهره انهم از جمله موارد توهمي است
و اما در بين عناصر هستي كه در رديف دوم دسته بندي ميشوند موارد ديگري نيز بيان ميشوند كه از يكطرف قابل لمس مستقيم نيستند و از طرف ديگر امكان شناخت غير مستقيم هم برايشان وجود ندارد فلذا افرادي كه به ان اعتقاد دارند مجبورند براي تعريف موضوع توهمي خود ادله فلسفي بياورند به همين علت به انها عناصر توهمي گفته ميشود ، از جمله غول چراغ جادو ،خدايان زمان روم باستان ،اژدهاي دوسر ،اسب تك شاخ ، هركول و خداي يكتا پرستان و ديگر موارد مشابه

درود

در عرض و طول زمان يعني چي؟
تعاريف توهمي ازخدا؟يعني تعريف حقيقي از خدا هم موجود است؟ان چيست؟چه ضمانتي بر حق بودنش است؟
من فكر ميكنم اگر تعاريف لغاتي را كه ارائه ميدهيم نيز بگوئيم نتيجه بهتري در هر گفتماني بدست خواهد امد.

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به مثال شما قياس مع الفارق گويند اما چرا .
در يكطرف معادله شما برج ميلاد (از نوع ماده) و سازنده اش يعني تعدادي مهندس و كارگر (آنهم از نوع مادي) قرار دارد .
و در طرف ديگر معادله شما يك سنگ ،درخت و نهايتا جهان كه همه مادي هستند قرار دارد ولي در ادامه انرا به يك موجود غير مادي ختم ميكنيد .كه به ان قياس مع الفارق گويند چرا كه اگر اينطرف معادله يعني خالق درخت ،خدا باشد در اينصورت لازم مي آيد خالق برج ميلاد هم خدا باشد تا معادله بر قرار شود.
فقط میخوهم از شمااساتید عزیز بپرسم ممکنه یه ساختمونی مثل برج میلاد بدون سازنده باشه..(آنکه به وجود آب ایمان دارد تشنه نمی ماند)...................تازه اول کاره باید بیشتر فکر و مطالعه کرد

alirezam

عضو جدید
خدا همین جاست چشم دلت رو باز کن!

با سلام به دوستان
منحصر کردن راه های شناخت به حس و تجربه اشتباه بزرگی است. دسته ای از مفاهیم از امور حسی نیستند:
- مفاهیمی همچون ترس، محبت، خشم که این مفاهیم را انسان بی واسطه در درون خودش درک میکند. و چون واسطه ای در کار نیست در درک آن ها اشتباه روی نمی دهد. برخلاف مفاهیمی که از راه حس به دست می آیند.
انسان به وجود خودش و حتی به وجود خدا از این راه پی میبرد. به مثال رجل معلق ابوعلی سینا توجه کنید: انسانی دارای تمامی حواس را فرض کنید که حواس او هنوز تحریک نشده اند و هیچ سابقه ذهنی از تجربه حسی ندارد. مثلا مردی معلق در فضا که هیچ ورودی از چشم و گوش و حس لامسه و ... دریافت نکرده و حتی به وجود جسمانی خودش آگاهی ندارد. ابن سینا می گوید ولی این مرد می داند که خودش وجود دارد و وجود خود را تصدیق می کند. یعنی می فهمد که"من هستم". این نوع ادراک را علم حضوری گویند که مطمئن ترین و اولیه ترین علم انسان می باشد که وابسته به تجره حسی نیست.
-مفاهیم کاملا عقلی؛ مثلا مفهوم "عدم اجتماع نقیضین" را که همه ما می فهمیم. مثلا اگر به ما بگویند عددی منفی است آنا می فهمیم که آن عدد مثبت یا صفر نیست.
اینگونه مفاهیم هم هیچ نیازی به تجربه حسی ندارند. بلکه تجربه های حسی مواد خامی هستند که ما به وسیله مفاهیم عقلی از آن ها استفاده می کنیم. مثل اعدادی که در معادلات پارامتری ریاضی وارد می شوند.

البته راه های شناخت خداوند زیاد است. هم از طریق مفاهیم عقلی و اصل علیت هم از طریق علم حضوری هم از طریق شناخت نشانه ها از راه حس با استفاده از عقل. بار دیگر مطلبی رو که چند روز پیش در این تاپیک نوشتم تکرار می کنم:

همه ما میدونیم که ما آفریده شدیم. چرا؟ چونکه خودمون خودمون رو نیافریدیم. پس کسی که از ما برتره و بر ما حاکمه ما رو آفریده. حالا این آفریدگار کیست؟ همه ما میدونیم که شعور و علم داریم پس آفریدگار ما هم شعور و علم داره و چون برما حاکمه شعور و علمش از ما بیشتر وکاملتره. بنابراین گزافه که بگیم طبیعت و ماده بیشعور ما را آفریده.

خوب که به خودمون ونیازهای خودمون و موجودات اطراف خودمون نگاه کنیم یه چیزهایی رو درک میکنیم. ما به هرچه که نیاز داریم ، برطرف کننده آن در اطراف ما هست. انواع پروتئین ها، ویتامین ها، چربیها و... که بدن ما به آنها نیاز داره در اطرافمون هست. اگه یک کدوم از اینها نبود انسان نمی تونست زندگی کنه. این فقط نیاز خوراک ماست. نیاز به نوشیدنی نیاز به تولید مثل برای بقای نسل انسان و... برای تمتمشون تو این دنیا برطرف کننده اون موجوده.

از این نشانه ها می فهمیم که آفریدگار ما اولا ما رو دوست داره و برای ما هیچی کم نگذاشته (هو الرحمن هوالرزاق) ثانیا او حکیم و دانای کامل است که تمام چیزها در جای درستشونه و هیچی نه کمه نه زیاده.(هوالحکیم) ثالثا قدیر و تواناست.

حکمت و قدرت خداوند رو میشه تو هر چیز دید. تو جوارح خودمون و تو هر موجود دیگری.
چرا گل زیبا، خوشبوست؟ چرا کثافات بدبوست؟ چرا؟ آیا شانسیه؟!

خداوند در همه جا است. انکار او مثل انکار آب توسط ماهیه.
ما نباید به دنبال چیزهای پیچیده برای یافتن او باشیم.

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا جس و تجربه به عنوان تنها راه شناخت اشتباه است؟
قبلا هم توضیح داده ام ترس ،محبت ،عشق و نفرت همه از یک یا چند حس نشئت گرفته اند چرا که انسان بی جهت که عاشق کسی نمیشود باید جایی ،مکانی و به نحوی معبودش را دیده باشد همچنین است در مورد نفرت و مجبت و یا ترس !مگر کسی بی جهت از کسی با موجودی می ترسد !؟ ترس محصول ورودی هایی به مغز است که قبلا دریافت شده.
بعبارتی بدون وجود واسطه های مادی ممکن نیست کسی عاشق چیزی شود و یا از موجودی متنفر گردد و یا از او بترسد بسیار موجوداتی ذره بینی خطرناک برای حیات انسان وجود دارند که انسان از انها نمی ترسد اما وقتی فهمید با چه چیزی روبروست اونوقت از نزدیک شدن به ان خودداری میکند اینها یعنی یک واسطه نیاز است تا ترس از چیزی بوجود آید.
فرموده اید انسان بوجود خودش که یک موجود مادیست و خدا که واژه ای توهومی است از این روش بهره می برد !از کدوم روش ؟ حسی ؟ در مورد خودش درست است ولی در مورد توهومش چگونه میشود به روش حسی توهوماتش را دریافت کند ؟
فرض اولیه شما یا نقل از ابو علی سینا از وجود انسان بدون حس اشتباه است بچه ای که بدنیا می اید از حواس مادی برخوردار است و اصولا حواس مادی به هیچ واسطه ای نیاز ندارند.
با سلام به دوستان
منحصر کردن راه های شناخت به حس و تجربه اشتباه بزرگی است. دسته ای از مفاهیم از امور حسی نیستند:
- مفاهیمی همچون ترس، محبت، خشم که این مفاهیم را انسان بی واسطه در درون خودش درک میکند. و چون واسطه ای در کار نیست در درک آن ها اشتباه روی نمی دهد. برخلاف مفاهیمی که از راه حس به دست می آیند.
انسان به وجود خودش و حتی به وجود خدا از این راه پی میبرد. به مثال رجل معلق ابوعلی سینا توجه کنید: انسانی دارای تمامی حواس را فرض کنید که حواس او هنوز تحریک نشده اند و هیچ سابقه ذهنی از تجربه حسی ندارد. مثلا مردی معلق در فضا که هیچ ورودی به چشم و گوش و حس لامسه و ... دریافت نکرده و حتی به وجود جسمانی خودش آگاهی ندارد. ابن سینا می گوید ولی این مرد می داند که خودش وجود دارد و وجود خود را تصدیق می کند. یعنی می فهمد که"من هستم". این نوع ادراک را علم حضوری گویند که مطمئن ترین و اولیه ترین علم انسان می باشد که وابسته به تجره حسی نیست.
-مفاهیم کاملا عقلی؛ مثلا مفهوم "عدم اجتماع نقیضین" را که همه ما می فهمیم. مثلا اگر به ما بگویند عددی منفی است آنا می فهمیم که آن عدد مثبت یا صفر نیست.
اینگونه مفاهیم هم هیچ نیازی به تجربه حسی ندارند. بلکه تجربه های حسی مواد خامی هستند که ما به وسیله مفاهیم عقلی از آن ها استفاده می کنیم. مثل اعدادی که در معادلات پارامتری ریاضی وارد می شوند.

البته راه های شناخت خداوند زیاد است. هم از طریق مفاهیم عقلی و اصل علیت هم از طریق علم حضوری هم از طریق شناخت نشانه ها از راه حس با استفاده از عقل. بار دیگر مطلبی رو که چند روز پیش در این تاپیک نوشتم تکرار می کنم:

همه ما میدونیم که ما آفریده شدیم. چرا؟ چونکه خودمون خودمون رو نیافریدیم. پس کسی که از ما برتره و بر ما حاکمه ما رو آفریده. حالا این آفریدگار کیست؟ همه ما میدونیم که شعور و علم داریم پس آفریدگار ما هم شعور و علم داره و چون برما حاکمه شعور و علمش از ما بیشتر وکاملتره. بنابراین گزافه که بگیم طبیعت و ماده بیشعور ما را آفریده.

خوب که به خودمون ونیازهای خودمون و موجودات اطراف خودمون نگاه کنیم یه چیزهایی رو درک میکنیم. ما به هرچه که نیاز داریم ، برطرف کننده آن در اطراف ما هست. انواع پروتئین ها، ویتامین ها، چربیها و... که بدن ما به آنها نیاز داره در اطرافمون هست. اگه یک کدوم از اینها نبود انسان نمی تونست زندگی کنه. این فقط نیاز خوراک ماست. نیاز به نوشیدنی نیاز به تولید مثل برای بقای نسل انسان و... برای تمتمشون تو این دنیا برطرف کننده اون موجوده.

از این نشانه ها می فهمیم که آفریدگار ما اولا ما رو دوست داره و برای ما هیچی کم نگذاشته (هو الرحمن هوالرزاق) ثانیا او حکیم و دانای کامل است که تمام چیزها در جای درستشونه و هیچی نه کمه نه زیاده.(هوالحکیم) ثالثا قدیر و تواناست.

حکمت و قدرت خداوند رو میشه تو هر چیز دید. تو جوارح خودمون و تو هر موجود دیگری.
چرا گل زیبا، خوشبوست؟ چرا کثافات بدبوست؟ چرا؟ آیا شانسیه؟!

خداوند در همه جا است. انکار او مثل انکار آب توسط ماهیه.
ما نباید به دنبال چیزهای پیچیده برای یافتن او باشیم.

simafrj

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسانی که خدا را توصیف می کنند او را نمی شناسند زیرا کسی که خدا را می شناسد قادر به توصیف او نیست

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عبارتی زیبا و با یک لهن ادبی که فاقد ارزش فلسفی است مرقوم داشته اید .بعبارتی کسی که خودش را میشناسد قادر به توصیف خودش هم نباید باشد ! و به همین ترتیب اگر جلو برویم به موجودی بدل خواهیم شدم که از دریچه من نمی دانم به یقین رسیده که این بدترین نوع ایمان است.
کسانی که خدا را توصیف می کنند او را نمی شناسند زیرا کسی که خدا را می شناسد قادر به توصیف او نیست

کیوان.م

عضو جدید
خدا یعنی صبر
تا رسیدن
به چی؟
معلومه
به چیزی که در کودکی می خواستی یا در جوانی ....................

xphoenix

عضو جدید

به قول خیام...
اي دل تو به ادراك معما نرسي،
در نكتة زيركان دانا نرسي؛
اينجا ز مي و جام بهشتي مي ساز،
كانجا كه بهشت است رسي يا نرسي
!

از آمدنم نبود گردون را سود،
وز رفتن من جاه و جلالش نفزود؛
وز هيچكسي نيز دو گوشم نشنود،

كاين آمدن و رفتنم از بهر چه بود
!

فانوس خیس

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید اینکه بگیم اعتقاد به خدا و اینکه جهان رو آفریده و داره اداره می کنه واقعا" کار اشتباهی است چونکه از نظر عقلی به هیچ وجه نمی تونیم خدا رو اثبات کنیم مگر اینکه بگیم اعتقاد ما به خدا یک اعتقاد پایه است در هر حال تنها راه ممکن برای شناخت خدا احساس وجود او از نظر شهودی است یعنی همان طور که عارفای بزرگ ما می گن خدا رو در هر جا و مکان ببینیم.
بیشترفکرکن.جوابت توسوالته

elahe_dieu

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر میکنم خداوند نمادی است برای انسانها
نمادی از قدرت و مهربانی و بخشش و امید و انرژی مثبت
برای اینکه انسان نیاز دارد
به داشتن امید
به دل بستن به چیزی

این نماد میتواند فقط یک نماد باشد و دیگر هیچ

mohammadreza_سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه پروفسر ایرانی تو آمریکا در مورد خدا تحقیق کرده به نتایج جالبی رسیده ... یه جورایی وجود خدارو اثبات کرده...
من مقالشو دارم هرکی میخواد ایمیلشو بده براش بفرستم

mohammadreza_سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته اینم بگم که این دانشمند یهودیه و ممکنه با عقاید مسلمونا جور در نیاد...
حالا هرکی میخواد بگه

مان

عضو جدید
سلام دوست عزیز.من هم چند ساله دارم به هین موضوع فکر میکنم.کاشکی یه بحث جدی در این مورد میذاشتیم.ولی من یه چیزی رو فهمیدم.ببین وقتی مثلا یه بچه 1 ساله رو یه خطر مثل افتادن از پله تحدید میکنه وقتی ما جلوشو میگیریم شروع به گریه میکنه وحتی از ما ناراحت میشه.دلیلش هینه که اون آگاهیش کمه.نمیدونه اون پله خطرناکه.ما آدم ها هم با یه آگاهی کم در این موارد میخایم در مورد این دنیا قضاوت کنیم.خوب معلومه اشتباه خواهیم کرد.پس اول باید آگاهی پیدا کرد.:gol:

hamidsafa

اخراجی موقت
من فکر میکنم خدا راه فراریه واسه اون کسایی که دنبال دلیل علمی حوادث نمیرن

mojtaba_81

عضو جدید
قومی متحیرند اندر ره دین
قومی به گمان فتاده در راه یقین
می ترسم از آن که بانگ آید روزی
ای بیخبران راه نه آن است و نه این

بیایید سعی کنیم به زندگی مثل یه تابلو نگاه کنیم ... موسیقی زندگی و بشنویم... کدوم یکی از ماها وقتی به یه اثر هنری نگاه می کنیم دنبال دلیل زیباییش می گردیم. به قول دکتر شریعتی "هنر فقط برای هنر" یا نیچه که میگه " هنر در مقابل حقیقت قرار دارد و اگر هنر نبود حقیقت، ما را نابود میکرد" به نظر نیچه نگاه زیبایی شناختی در مقابل نگاه عقلانی قرار دارد...

ولی باز اگه بخوایم نگاه عقلانی داشته باشیم شایدباز اندیشه ی نیچه قشنگ تره کهمیگه خدا یکی از خطاهای انسان است که معلول ترس است. شاید بهتره بگیم خدا مرده است.

فانوس خیس

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا تعجب میکنم این چرت وپرتا چیه میگین؟اگه خالق نبود مخلوق هم نبود........چیزه سختیه؟................بایدبفهمیم تا دیر نشوده

mehrshad53

اخراجی موقت
خدا توجیهی برای مجموعه نادانسته های انسان در هر زمان است،البته به نظر بنده!

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای برای این سوال باید به 2 سوال زیر جواب بدیم
1:ایا این جهان پروردگار با خالقی داره ؟
2:اگر داره پس این خالق کیه؟بت؟خورشید؟الله؟مثلا اگر الله هست چه خصوصیاتی داره؟
کسی که با این حرفم مشکلی که نداره؟
من تا حالا بالای 100 تا تاپیک در مورد د لایل وجود خدا در سایت های مختلف خوندم.چیزی که برای من جالبه این هست که وقتی کسی میاد دلایل خدا را بگه فقط جواب سوال اول را میده و دلایلی میاره که فقط وجود خالق را اثبات میکنه.
یعنی من اگر از شما بپرسم چرا الله را قبول داری و به خدایی که در دین های ابراهیمی اعتقاد داری چی به من میگید.؟
یکیتون میگه هر مخلوقی خالقی داره .یکی میگه مگه این همه نظم که در این جهان هست ر ا مگه نمیبینی.
یکی میگه مگه این همه موجودات را نمیبینی .امکان نداره که این همه موجودات خالقی نداشته باشند.
ایا این دلایل به نظر شما جواب سوال 2 را میده و یا فقط جواب سوال 1 را میده؟
ایا اون بت پرست که بت را خدا و خالق خودش میدونست .وقتی ازش میپرسیدی که چرا خدا را میپرستی همین حرف های من و شما را نمیزد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی اون بت پرست هم نمیگفت که من به خالق اعتقاد دارم چون امکانات نداره این همه نظم در این جهان بدون خالق باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا یک سوال دارم از همه دوستان یک دلیل بیارید که اثبات کنه این خالق همون خصوصیاتی داره که شما میگید .یعنی بهشت و یا جهنم داره؟و یا پیامبری برای ما فرستاده .
ببینید من میگم حرف شما قبول ما خالقی داریم و خودم هم 95 درصد بهش اعتقاد دارم.
از کجا میدونید که اون خالق الان داره جای دیگه جهان های دیگر را خلق نمیکنه.اصلا چرا این خالق باید حتما مقدس باشه.
من نمیدونم شما منظور من را از این مطالب گرفتید یا نه؟ چون من زیاد انشا خوبی ندار ونمیتونم دقیقا منظورم را بیان کنم.
بدونید که من از کره ماه نیومده و شیطان من را نفرستاده که به اعتقادات شما توهین کنم.
من هم دوست دارم که این خالقی که شما میگید وجود داشته باشه.من هم دوست دارم عزیزانی که از دست دادند ومردن را یک روزی ببینم ومن هم دوست دارم روزی بیاد که عدالت اجرا بشه و کسانی که به مردم ظلم کردند جواب کارهاشون را بگیرند.ولی سوالاتی دارم که تا حالا جوابش را نگرفتم..
لطفا جوابتون را در مورد سوالم بدید

S_K_AZ

عضو جدید
من تا حالا بالای 100 تا تاپیک در مورد د لایل وجود خدا در سایت های مختلف خوندم.چیزی که برای من جالبه این هست که وقتی کسی میاد دلایل خدا را بگه فقط جواب سوال اول را میده و دلایلی میاره که فقط وجود خالق را اثبات میکنه.
یعنی من اگر از شما بپرسم چرا الله را قبول داری و به خدایی که در دین های ابراهیمی اعتقاد داری چی به من میگید.؟
یکیتون میگه هر مخلوقی خالقی داره .یکی میگه مگه این همه نظم که در این جهان هست ر ا مگه نمیبینی.
یکی میگه مگه این همه موجودات را نمیبینی .امکان نداره که این همه موجودات خالقی نداشته باشند.
ایا اون بت پرست که بت را خدا و خالق خودش میدونست .وقتی ازش میپرسیدی که چرا خدا را میپرستی همین حرف های من و شما را نمیزد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی اون بت پرست هم نمیگفت که من به خالق اعتقاد دارم چون امکانات نداره این همه نظم در این جهان بدون خالق باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا یک سوال دارم از همه دوستان یک دلیل بیارید که اثبات کنه این خالق همون خصوصیاتی داره که شما میگید .یعنی بهشت و یا جهنم داره؟و یا پیامبری برای ما فرستاده .
از کجا میدونید که اون خالق الان داره جای دیگه جهان های دیگر را خلق نمیکنه.اصلا چرا این خالق باید حتما مقدس باشه.
من نمیدونم شما منظور من را از این مطالب گرفتید یا نه؟ چون من زیاد انشا خوبی ندار ونمیتونم دقیقا منظورم را بیان کنم.
بدونید که من از کره ماه نیومده و شیطان من را نفرستاده که به اعتقادات شما توهین کنم.
من هم دوست دارم که این خالقی که شما میگید وجود داشته باشه.من هم دوست دارم عزیزانی که از دست دادند ومردن را یک روزی ببینم ومن هم دوست دارم روزی بیاد که عدالت اجرا بشه و کسانی که به مردم ظلم کردند جواب کارهاشون را بگیرند.ولی سوالاتی دارم که تا حالا جوابش را نگرفتم..

با سلام تاحدودی با متن بالا موافقم .
ولی شما تو قسمت آخر مواردی رو نام بردی که میتونن باعث ایجاد خدا بشن.
به طور صریح بگم احتمال این اهم میره که خدا ، زاده تفکرات انسان برای توجیه اعمال خودش و به نوعی آسودگی خاطرشه.
مشکل اینجاست که اکثرا به دنبال دلیلی می گردیم که خدا رو توجیه کنه و خیلی ها هم خیلی زود به نتیجه میرسند و با پیدا کردن جوابی نه چندان کامل ،سد محکمی به نام ایمان در ذهنشون به وجود میاد که قدرت نقد و احتمالات دیگه رو در مورد خدا ازشون صلب میکنه که به نظر من این خودش یک نقطه ضعفه.
:w18:

Medical_eng87

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز
من فکر کنم شما روی اسم خدا گیر دادی ، شما یه خالقی را قبول دارید که اون خالق یه خصوصیت هایی داره ، درسته که بت پرست بت را خدا میدونه ولی آیا واقعا خداست؟ آیا خصوصیات خدا را داره؟ ما خالقی را که خصوصیات خدا بودن را داره الله نامیدیم ، حالا شما هر اسمی دوست داری روی خالق بذار ولی اون خالقی که مدنظر شماست باید خصوصیات خدا بودن را داشته باشه ، بت هم یه اسم هست ولی به دلیل مثلا فانی بودن و از بین رفتن نمیتونه خصوصیات خدا را داشته باشه پس خدا نیست

القا واغوا

عضو جدید
خدا همان کسی که وقتی از همه مردم بریدی وتمام دربها بر روی تو بسته دیدی
به داخلت رجوع می کنی ودنبال کسی میگردی که کمکت کند........این گمشده همان خدا است

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
من فکر کنم شما روی اسم خدا گیر دادی ، شما یه خالقی را قبول دارید که اون خالق یه خصوصیت هایی داره ، درسته که بت پرست بت را خدا میدونه ولی آیا واقعا خداست؟ آیا خصوصیات خدا را داره؟ ما خالقی را که خصوصیات خدا بودن را داره الله نامیدیم ، حالا شما هر اسمی دوست داری روی خالق بذار ولی اون خالقی که مدنظر شماست باید خصوصیات خدا بودن را داشته باشه ، بت هم یه اسم هست ولی به دلیل مثلا فانی بودن و از بین رفتن نمیتونه خصوصیات خدا را داشته باشه پس خدا نیست

متاسفانه چون من اسم الله را میاریم شما فکر میکنید من دارم به اسمش گیر میدم.اگه میشه یک بار دیگه با دقت بخونیدش چون منظور من این نبود.
من میگم چرا شما فکر میکنید این خالق باید این خصوصیاتی را داشته باشه که مسلمون ها میگند.
فکر نکنم کسی قبول کنه که شما جواب سوال من را دادید.

mojtaba_81

عضو جدید

دوست عزیز به نظر من اگه جواب سوات اولت رو بتونی پیدا کنی، پیدا کردن جواب سوال دومت راحت تره... من که هیچ، هیچکس تا به حال نتونسته خدا رو عقلانی ثابت کنه... من فکر میکنم که بشر میخواد که به کمال برسه... ولی تو این جهان مادی و تو حوزه ی زمان و مکان نمیتونه، پس میاد یه موجود ماورایی تعریف میکنه به اسم خدا، یعنی میاد کمال مطلق رو که نمیتونه بهش برسه میگه خدا... پس این موجود براش مقدس میشه... یعنی انسان مجبوره که خدا رو تعریف کنه وگرنه تو یه سیکل پوچی میفته... حالا این دلیل نمیشه که خدایی هست، چون مطلق و حقیقتی وجود نداره که کمال مطلق وجود داشته باشه ... میدونی به نظر من ارزشها برای هرکسی فرق میکنه، یعنی مطلقی وجود نداره... تو دوست داری هر کی ظلم کرده جواب کارش رو ببینه یعنی عدالت اجرا بشه... ولی یکی دیگه هم اینطور فکر میکنه که دلیل نداره عدالت اجرا بشه چون قدرته که مهمه... شاید هممون خواهان قدرتیم ... شاید تمام کارهایی که اسمشو ارزش گذاشتیم فقط برای اینه که این ارزش راه رسیدن به قدرت بیشتره... یعنی مثلا اگه کسی هم داره به یه فقیری کمک میکنه و اینو ارزش میدونه فقط برای اینه که احساس قدرت بیشتری میکنه... دلرحمی و دلسوزی هم یه جورایی بیشتر احساس قدرت کردنه... البته شاید شاید شاید...
شایدم جوابم زیاد ربطی به سوالت نداشت :biggrin::redface:

Medical_eng87

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه چون من اسم الله را میاریم شما فکر میکنید من دارم به اسمش گیر میدم.اگه میشه یک بار دیگه با دقت بخونیدش چون منظور من این نبود.
من میگم چرا شما فکر میکنید این خالق باید این خصوصیاتی را داشته باشه که مسلمون ها میگند.
فکر نکنم کسی قبول کنه که شما جواب سوال من را دادید.

آهان پس شما روی خصوصیات خالق مشکل داری ، خوب بگو تا بدونم کدوم از خصوصیات مسلمون ها نمی تونه خصوصیات خدا باشه؟ کدوم خصوصیات خدایه بقیه را مد نظرت هست؟ بگو تا من یکی یکی نقض کنم که خدا باید چه خصوصیاتی داشته باشه .......

mahtab.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
:gol::heart::hypocrite:خدایا وقتی که دنیا رو آفریدی تنها بودی ، اونموقع چه کسی بهت گفت خدایی ؟:w19: