[ خاموت ] پرسش و پاسخ

middbox

کاربر بیش فعال
سلام دوستان ، دیروز یه سوال برای من پیش اومد، کسی میدونه چرا خاموتها باید به صورت دوره ای بسته بشن؟ آیا آیینامه ای هست که این نحوه بستن رو اجبار کرده باشه؟

( به نظر من برای اینه که تیری که میخواد اجرا بشه تا حدی تراز باشه ) ... ، ممنون میشم اگه دوستان نظر بدن...

بستن خاموتها.jpg

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان ، دیروز یه سوال برای من پیش اومد، کسی میدونه چرا خاموتها باید به صورت دوره ای بسته بشن؟ آیا آیینامه ای هست که این نحوه بستن رو اجبار کرده باشه؟

( به نظر من برای اینه که تیری که میخواد اجرا بشه تا حدی تراز باشه ) ... ، ممنون میشم اگه دوستان نظر بدن...

سلام
چرخش خم خاموت به این دلیله که وقتی میلگردهای طولی عضو سازه ای ما(فرضا تیر) دچار کمانش میشه در یک جهت گسیخته نشه، (به عبارتی وقتی در یه جهت باشن همگی، باعث گسیختگی در اون وجه میشه و زودتر تخریب میشه)
آیینامه رو اطلاع ندارم اما این نکته اجراییش بود
موفق باشی

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
یکی دیگه هم که خودت گفتی برای اینکه وزن معتدل بشه روی یک میلگرد نیافته ... بعدشم فکر کنم توی ضوابط ویژه باشه اما مطمئن نیستم ..

lox

عضو جدید
[ خاموت ] پرسش و پاسخ

فاصله خاموت های ریشه ستون برای میلگرد 10 معمولا چقدر است ؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
فاصله خاموت های ریشه ستون برای میلگرد 10 معمولا چقدر است ؟

با سلام

با توجه به عمق فوندانسیونتون ، و طول ریشه میشه تعداد خاموت هارو مشخص کرد ولی در حالت کلی و برای سازه های عادی ، معمولا سه تا خاموت با فاصله 10 سانتی متر اجرا میشه .

با تشکر

mehdi tavakoli

عضو جدید
ba salam shoma bayad az ertefa fondasion 10 cm kam konid va baghimande ra bar 15 taghsim konid ta tedad khamot bedast ayad

ساحل1370

عضو جدید
[ خاموت ] پرسش و پاسخ

سلام دوستان حالتون خوبه؟ شنیدم که خاموت ها در ستونهای تنگدار نباید کمتر از 10 میلی متر باشند این تو ایین نامه ایران وجود ندارد و چرا؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:
سلام دوستان حالتون خوبه؟ شنیدم که خاموت ها در ستونهای تنگدار نباید کمتر از 10 میلی متر باشند این تو ایین نامه ایران وجود ندارد و چرا؟

سلام،خانم مهندس طبق بند 9-23-3-2-2-4 حداقل قطر خاموت 8 میلیمتر می باشد. ولی طبق ACI 10 میلیمتر می باشد. که طراحان معمولا ACI را معیار قرار می دهند.

sahel70

عضو جدید

سلام دوست هم اسم من :smile:اینو از مبحث 9 مقررات ملی آوردم امیدوارم کمکتون کنه
Untitleded72e.jpg

دارکوب ۸۹

عضو جدید
[خاموت گذاری بسته و اسپیرال]

[خاموت گذاری بسته و اسپیرال]

سلام دوستان
کسی میتونه راجع به عنوان توضیح بده ؟

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام دوستان
کسی میتونه راجع به عنوان توضیح بده ؟

سلام

* در ستونهای بتنی به صورت معمول دو نوع خاموت گذاری انجام میشه: 1- با استفاده از تنگ بسته (یا همون خاموت معمولی و موازی با هم قرار میگیرند) 2- خاموت به صورت مارپیچ یا اسپیرال که بهش دورپیچ هم میگن.

* در مورد رفتار و نکات آیین نامه ای این خاموتها اون چیزهایی که حافظه ام یاری می کنه خدمتتون مینویسم:

1- استفاده از دورپیچ باعث ایجاد محصور شدگی (confinement) در هسته بتنی ستون میشه که این منجر به افزایش شکل پذیری و ظرفیت باربری ستون میشه.
2- طبق آیین نامه ستونها مبحث 9 ستون با دورپیچ، 5 درصدر نیروی محوری بیشتری نسبت به ستون با تنگهای موازی تحمل کنه (مقاومت محوری نهایی ستون بدون خروج از مرکزیت با تنگ موازی 0.8Nro و برای ستون یا دورپیچ 0.85Nro هستش).
3-تنگهای بسته بر اساس نیروی موجود در ستون (برش، خمش و نیروی محوری) طراحی میشن، در صورتیکه دورپیچها براساس نسبت حجم فولاد مصرفی در دورپیچ به حجم هسته بتن طراحی میشه.
4- طبق مبحث 9 ، حداقل تعداد میلگردهای طولی برای تنگهای مستطیلی بسته 4 تا هستش درصورتیکه برای دورپیچ 6 تاست.

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
درخواست راهنمایی در خصوص آرماتوربندی

درخواست راهنمایی در خصوص آرماتوربندی

y.jpg
دوستان سلام . همونطور که تو شکل مشاهده میکنید اگه انتهای دو سر خاموت قلاب 135 درجه بشه , میلگرد درون قلاب جای نمیشه . اگه من یک سر خاموت رو قلاب 90 بزنم و سر دیگر رو 135 بزنم ایرادی داره ؟ ممنون اگه راه حل دیگه هم دارید خوشحال میشم بفرمایید .:):):)

behrooz civil

کاربر ممتاز
مهندس ممنون . اما مشکل اینجاست که حدود 60 تا خاموت درست کردن که نشد ازش استفاده کرد . البته دادم باز کردن دوباره استفاده کردم و داخل سقف قرار دادم . بعد برای خاموت های شناژ دو سر خاموت رو 90 زدم .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
مهندس ممنون . اما مشکل اینجاست که حدود 60 تا خاموت درست کردن که نشد ازش استفاده کرد . البته دادم باز کردن دوباره استفاده کردم و داخل سقف قرار دادم . بعد برای خاموت های شناژ دو سر خاموت رو 90 زدم .
سلام مهندس جان: چند درجه کم وزیاد نقش چندانی در تنگ ها که در واقع علاوه بر برش گیری تنشی کار فیکس کردن میله گردها را در جای خود بعهده دارند چندان مهم نیست. با اچا ر گوساله یاF یا روی میز ارمارتور بند-کمی باز می کردی -یا در محل نصب وارماتور بند با اچار کمی باز نگه میداشت و بعد با دستگاه جوش برق -روی درجه 150-خال میزدی خودت تا فیکس شود ورهایش می کردی. البته حالا که کار انجام شده است. من نمی دانم چگونه این مطالب -دوهفته قبل-من اینها را در عناوین تالار نمی بینم واغلب تصادفی برخورد می کنم. ایا صفحه خاص دیگری هم هست؟ومن خبر ندارم.ممنون اگر راهنمایی کنی؟. موفق باشی.

behrooz civil

کاربر ممتاز
سلام استاد ترکاشون گرامی . استاد من مطالب رو تو بخش مهندسی عمران قرار میدم . برخی هم در قسمت روش های اجرا . خودتون میدونید استاد من اجرایی هستم زیاد به مسایل تئوری و دانشگاهی علاقه ندارم . بیشتر از ایمنی در کارگاه مطلب میزارم و نکات اجرایی . استاد یه سوال داشتم : آیا استفاده از خاموت های دوباره باز شده داخل سقف تیرچه بلوک مشکلی داره؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام استاد ترکاشون گرامی . استاد من مطالب رو تو بخش مهندسی عمران قرار میدم . برخی هم در قسمت روش های اجرا . خودتون میدونید استاد من اجرایی هستم زیاد به مسایل تئوری و دانشگاهی علاقه ندارم . بیشتر از ایمنی در کارگاه مطلب میزارم و نکات اجرایی . استاد یه سوال داشتم : آیا استفاده از خاموت های دوباره باز شده داخل سقف تیرچه بلوک مشکلی داره؟

با سلام واحترام:جناب مهندس غرار عزیز:
1- واضح است یک جوان فعال ومرد میدان عمل وتلاش مثل شما نیاز چندانی باین راهنمایی ها ندارد. ومطالبی که مطرح می کنید نمایانگر اینست که این مراحل را اجرا وباین مسایل در عمل رسیده اید.والبته قبول دارم این تجارب گران بدست می ایند- صرف جوانی وعمر وحتی سلامت جسم-بنابر این ای کاش دوستان وهمکاران جوان شما از این تجاربی که مطرح می کنید کمال استفاده را ببرند وبی توجه رد نشوند تا خود روزی مجبور به رنجی که شما در کسب انها برده اید نشوند. این کار پسندیده شما را در خدمت به جامعه مهندسی ارج می نهم وسپاسگزارم.
2-مهندس عزیز-مواظب باشید اشتغال زیاد به مسایل اجرایی شما را از مطالعه متون علمی-فنی دور نسازد.میدانم ودر سن شما بوده ام -حداقل روزی 10-12 ساعت زیر افتاب ویا باران وبرف کار ودویدن رمقی برای انسان نمی گذارد. اما یک هفته سختی دارد-مثل سربازی است-اگر رفته باشی حتی عادت میکنی در تمرین های رزمی روی تخته سنگ هم بخوابی-حداقل 4تا7صبح را به مطالعه کتب مهندسی ومرور جزوات دانشگاهیت اختصاص بده.-فقط اجازه استراحت وتلویزیون را روز جمعه بخود بدهید.
3-کلاه ایمینی و دستکش جوشکاری موقع بازدید اسکلت ونظارت مستمر فراموش نشود.بارها مرا از جراحت های مهلک نجات دادند.
4-در مورد خاموت باز شده -اگر مثلا قطر 8 یا10 یا12 است و شبکه شطرنجی بالای تیرچهاست که در 7تا 5سانت بتن غرق می شوند -همانطور که میدانی این شبکه برای توزیع یکنواخت بار گذاری است وتنش های حرارتی و ترکهایانبساط وانقباض و نقش اصلی را در باربری ومحاسباتی ندارد.لذا اگر برای این موارد باشد -باز کردن خاموت یا Tang وبا پتک دستی گره ها را صاف کردن مشکلی ندارد حتی اگر کمی از اعوجاج باقی مانده باشد.
5- دوست بسیار خوبم:خواهش دارم مرا به همان نام خودم صدا کن-من همکار شما هستم نه استاد شما-اگر اسامی ان بزرگانی که من از انان اموختم در یاد استادان مرا خوانده باشی می بینی من در برابرانها هنوز دانشجوی دهه 50 دانشگاه تبریز هستم.-من کجا وانان کجا-اطلاق استاد زیبنده ان بزرگان هست که معدودی در قید حیاتند. -واز طرفی من با نام خودم خواندن -ان صمیمیت ودوستی بین ما را بیشتر می کند.
6-بسیار استقبال می کنم از مباحثی که مطرح میکنی - انشاالله همکاران جوان ما هم راغب به مشارکت در بحث های اجرایی وکارگاهی سازه ها وراهسازی و مهندسی تصفییه خانه های فاضلاب و ژیوتکنیک و -شهرسازی ومعماری شوند. دامنه بحث را بازتر می کنیم. شما دوست عزیز را بخدای منان وحنان می سپارم.

behrooz civil

کاربر ممتاز
مهندس ترکاشون گرامی تمام مطالب شما را آویزه گوشم میکنم و به آنها عمل میکنم . حتما . در ضمن مهندس ما که نتوانستیم از آن بزرگان استفاده کنیم شاگردان آنها اساتید امروز ما هستن مثل شما . باشه چشم به اسم خودتان شما را خطاب قرار میدهم .

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
مهندس ترکاشون گرامی تمام مطالب شما را آویزه گوشم میکنم و به آنها عمل میکنم . حتما . در ضمن مهندس ما که نتوانستیم از آن بزرگان استفاده کنیم شاگردان آنها اساتید امروز ما هستن مثل شما . باشه چشم به اسم خودتان شما را خطاب قرار میدهم .

مهندس جان -استادان امروز هم بسیارخوب ومهم اینکه "به روز" هستند-مثل استادان خودتان که به برخی ارادت دارم و در کار خود خبره ومسلط هستند- از لطف شما بسیار ممنونم وامیوارم لایق این حسن ظن شما باشم.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
میزان خم سر میلگرد در خاموتها و میلگردهای اصلی

میزان خم سر میلگرد در خاموتها و میلگردهای اصلی

خم میلگرد در خاموت و میلگرد اصلی.jpg