حل سوالات کنترل خطی برق سال 91

وضعیت
موضوع بسته شده است.

abbas_1360

عضو جدید
یکی از سختترین سوالای کنترل امسال سوال 57 بود نظر من. صورت سوالو بیینید:
57.JPG

من حل همه اساتیدی که حلشون رو روی اینترنت گذاشتن نگاه کردم ولی بنظرم همه یه جوری حل رو پیچوندن :)

اگر کسی از دوستان بلده حلش کنه من سعی کردم

ضمنا من مطمئنم که از قوانین فیدبک مثبت برای حلش استفاده شه. ضمنا من سعی کردم نقطه شکست حساب کنم و تست رو بزنم ولی میشد معدله درجه 5 که عمرن سرکنکور نمیشه حلش کرد!!!

کسی بلده؟

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی

من حل همه اساتیدی که حلشون رو روی اینترنت گذاشتن نگاه کردم ولی بنظرم همه یه جوری حل رو پیچوندن :)

ضمنا من مطمئنم که از قوانین فیدبک مثبت برای حلش استفاده شه. ضمنا من سعی کردم نقطه شکست حساب کنم و تست رو بزنم ولی میشد معدله درجه 5 که عمرن سرکنکور نمیشه حلش کرد!!!

کسی بلده؟

والا من سر جلسه این طوری حل کردم (یعنی شاید غلط باشه )

اولا فیدبک مثبته پس گزینه اخر رده. از طرفی نه میشه از طریق زاویه خروج ورود گفت نه برخورد با محور نه شکست (یعنی سر جلسه نمیشه)
اومدم معادله شکست رو نوشتم دیدم درجه 5 شد!خب این یعنی بدست اوردن ریشه های یک معادله درجه 5 .از طرفی از اطلاعات قدیم به یاد داریم هر معادله با درجه فرد قطعا یک ریشه حقیقی داره پس خیالمون راحته یک شکست لااقل داریم لذا گزینه 3 که بدون شکست هست حذف میشه. از طرفی با توجه به گزینه 1 و دو میبینیم دوتا شکست داره .گزینه اول یکیش مثبته یکیش منفی گزینه دوم دوتاش منفی هست .از طرفی اگه فرض کنیم معادله مثلا G(s)=0 هست میبینیم با یک جایگذاری ساده G(0) .و G در نقطه یک اختلاف علامت دارن .این نشون میده طبق قضییه اساسی جبر یک ریشه حتما بین صفر و یک وجود داره .لذا به راحتی در میاد گزینه 1 درسته!!

naribazi

عضو جدید

کسی بلده؟

روش من بدست آوردن زاویه ورود به صفر است طبق روال زیر که روش راحتیه

Untitled2.jpg

اینم مکان هندسی با MATLAB

untitled.jpg

bargharshadexam

عضو جدید
من فکر میکنم اینکارا لازم نیست
شما اگه جدول راث این تابع تبدیل سیستمی رو بنویسید می بینید که هیچ سطر صفری ایجاد نمیشه و یعنی مکان با محور موهومی هیچ تلاقی نداره و فقط یک گزینه این شرایطو داره

navid_r

شما اگه جدول راث این تابع تبدیل سیستمی رو بنویسید می بینید که هیچ سطر صفری ایجاد نمیشه و یعنی مکان با محور موهومی هیچ تلاقی نداره و فقط یک گزینه این شرایطو داره

مسئله اینجاست برای نوشتن راث با k منغییر اون ضریب s به توان یک عبارتی درجه دو برحسب k میشه که حل کردنش سر جلسه سخته که بفهمیم صفر میشه یا نه .تازه صفر شدن یه سطر کافی نیست شما باید معادله کمکی رو هم حل کنید تا مطمئن بشید صفر شدن یه سطر ناشی از قطب روی محوره یا ریشه های متقارن حول محور

abbas_1360

عضو جدید
والا من سر جلسه این طوری حل کردم (یعنی شاید غلط باشه )
اولا فیدبک مثبته پس گزینه اخر رده. از طرفی نه میشه از طریق زاویه خروج ورود گفت نه برخورد با محور نه شکست (یعنی سر جلسه نمیشه)
اومدم معادله شکست رو نوشتم دیدم درجه 5 شد!خب این یعنی بدست اوردن ریشه های یک معادله درجه 5 .از طرفی از اطلاعات قدیم به یاد داریم هر معادله با درجه فرد قطعا یک ریشه حقیقی داره پس خیالمون راحته یک شکست لااقل داریم لذا گزینه 3 که بدون شکست هست حذف میشه. از طرفی با توجه به گزینه 1 و دو میبینیم دوتا شکست داره .گزینه اول یکیش مثبته یکیش منفی گزینه دوم دوتاش منفی هست .از طرفی اگه فرض کنیم معادله مثلا G(s)=0 هست میبینیم با یک جایگذاری ساده G(0) .و G در نقطه یک اختلاف علامت دارن .این نشون میده طبق قضییه اساسی جبر یک ریشه حتما بین صفر و یک وجود داره .لذا به راحتی در میاد گزینه 1 درسته!!

راه حل شما بنظر من خیلی قشنگه و صد در صد هم درسته ولی بنظرم خیلی باهوش بودی که سر جلسه تونستی انقدر قشنگ استدلال کنی. من واقعا به ذهنم نرسید که مقدار Gرو توی s=0 و s=1 حساب کنم بعد بگم چون مختلف العلامه هستن پس یه ریشه وسطشون هست! عالی بود ولی من دنبال یه راه کنترلی سریع هست این راه شما به ذهن خیلیها نمیرسه. لااقل همه اساتید یه جورایی بنظرم ... :)

روش من بدست آوردن زاویه ورود به صفر است طبق روال زیر که روش راحتیه

مشاهده پیوست 104259

اینم مکان هندسی با MATLAB

مشاهده پیوست 104260

موافق نیستم با راه شما چون زاویه های خیلی تقریبی رسم شده و نمیشه با قاطعیت بین گزینه 1 یا 2 یکی رو انتخاب کرد. آریاز هم از همین راه رفته ولی بنظرم این راه حل جامع و مانع نیس. بهر حال مرسی از جوابت

سلام استاد ممنون که به سوالامون جواب میدین. راستش من الان راث رو هم نوشتم ولی اتفاقا سطر s1 راث برای k=0.514 و k=-0.498 صفز میشه (که البته بعد از کلی فکر فهمیدم این kها غیرقابل قبولن). ولی بنظرم این راه هم خیلی طولانیه و هم ریسک اشتباهش خیلی بالاس! (خود من اولش فکر کردم k=0.514 قابل قبوله و بنابراین اشتباهی گزینه 2 رو زدم !!!)

میشه از یه راه سریعتر حلش کنین؟ من حل خیلی از استادها رو از اینترنت گرفتم ولی واقعا حرفاشون بنظر من بی منطق بود :(

abbas_1360

عضو جدید
مسئله اینجاست برای نوشتن راث با k منغییر اون ضریب s به توان یک عبارتی درجه دو برحسب k میشه که حل کردنش سر جلسه سخته که بفهمیم صفر میشه یا نه .تازه صفر شدن یه سطر کافی نیست شما باید معادله کمکی رو هم حل کنید تا مطمئن بشید صفر شدن یه سطر ناشی از قطب روی محوره یا ریشه های متقارن حول محور

بشدت با حرفت موافقم! ;)

خدایی خیلی بنز جواب میدی :) کاش میومدی جای استادا یه حل میزدی ما استفاده کنیم:)

abbas_1360

عضو جدید
سوال 56 کنترل خطی برق

سوال 56 کنترل خطی برق

یه سوال دیگه که بنظرم حل اساتید قانع کننده نبود سوال 56 یا همون سوال دوم کنترله. اول صورت سوال رو ببینین:

56.JPG
کیا تونستن اینو حل کنن؟

navid_r

یه سوال دیگه که بنظرم حل اساتید قانع کننده نبود سوال 56 یا همون سوال دوم کنترله. اول صورت سوال رو ببینین:

مشاهده پیوست 104297
کیا تونستن اینو حل کنن؟

دوست خوب احتمالا مشکل شما سر این بود که میگید چرا اثر حذف اغتشاش pd بهتر از پیش فازه که سعی کردم در زیر یه توضیحی بدم (اگه اشتباه بود شرمنده)یعنی اینکه باید کنترل کننده فاز اضافه کنه تقریبا بدیهی هست

پیوست ها

• DSC_0050.jpg
    DSC_0050.jpg
    21.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

navid_r

بشدت با حرفت موافقم! ;)

خدایی خیلی بنز جواب میدی :) کاش میومدی جای استادا یه حل میزدی ما استفاده کنیم:)

نه اقا شرمنده می کنی
ولی کلا من پیشنهادم به شما اینه که از یک کتاب کنکوری نخونی کنترل رو!اکثر مراجع (همش باور کن)غلط زیاد دارن .باید دید داشته باشی به هم کتاب تقوی هم سجادیان هم اریاز و هم ابی تهران!باور کن راست میگم کنترل خیلی سخته سر جلسه درست جواب بدی یک کتاب جواب نمیده من که اینقدر ادعام میشد 38 درصد زدم!کمه خیلی کمه!حالا اگه باز سوالی بود در خدمتم
موفق و پیروز باشی

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا