حدس بزنید این چه لیفیه؟؟

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
خب هادی جان نظرت چیه اگه یه راهنمایی کوچولو کنی؟
:w30:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
خب هادی جان نظرت چیه اگه یه راهنمایی کوچولو کنی؟
:w30:

بله حتماً
یه راهنمایی کردم گفتم به موادی که بین دو لیف وجود داره دقت کنید
اگه متوجه نشدید
راهنماییه دیگه اینکه دانسیته این لیف 34/1
و اینکه جزء الیاف طبیعیه

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
ابریشم

ابریشم

سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااام:w17:

منم بگم؟؟؟؟!!! :w14: :w42: منم بگم؟؟؟؟؟!!

ابریشمه دیگه!!! اون ماده ای هم که الیاف رو به هم چسبونده سریسینه!!! درسته!!؟؟:w18: جنس خود لیف هم از پروتئین فیبرویینه:w11:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااام:w17:

منم بگم؟؟؟؟!!! :w14: :w42: منم بگم؟؟؟؟؟!!

ابریشمه دیگه!!! اون ماده ای هم که الیاف رو به هم چسبونده سریسینه!!! درسته!!؟؟:w18: جنس خود لیف هم از پروتئین فیبرویینه:w11:

بله کاملا درسته
آفرین
البته به این لیف mulberry هم میگن

Setayesh

مدیر تالار
ممنون سعید جان.خیلی عالی بود.:w27:
اگه یه مختصری از خصوصیاتشم میگفتی بهتر بود.
در هر صورت سوال بعدی دست شمارو میبوسه.

:victory:

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
ابریشم

ابریشم

بابا بیخیال! ماکه کاری نکردیم.سوالش راحت بود!!
به روی چشم. توضیحشم میدم :
ابریشم طبیعی به وسیله ی کرم ابریشم از نوع bomyx mori و tussah و...تولید میشود و پروش اون هم در آسیای شرقی(چین و ژاپن) و بعضی کشورهای حاشیه ی دریای مدیترانه(ایتالیا،اسپانیا،جنوب فرانسه و ...) انجام میگیرد.:w10:
از دو غده در کرم ابریشم به صورت فیلامنت طولانی و یکنواخت ماده ی چسبنده ای ترشح میشه که در هوا به صورت لیف جامد در میاد.رشته ی پروتئینی ابریشم شامل دو رشته ی بسیار نازک به نام فیبروئین(fibroin) هست که به وسیله ی ماده ی پروتئینی دیگه ای به نام سریسین(sericin)پوشیده شده.:book:
محتوی ماده ی ترشح شونده خودش تو آب قابل حله ولی وقتی از غده ها خارج میشه و به صورت لیف کشیده میشه و زنجیره هاش موازی میشن،باعث ایجاد اتصالات هیدروژنی میشه که همزمان آب از دست میده و بالاخره فیبروئین غیر قابل حل تو آب میشه.:w18:
طول لیف ابریشم تنیده شده هر پیله حدود 1000-3000 متر هست که بخشی از اون قابل استفاده بصورت لیفه.
اول پیله رو تو آب جوش میجوشونن تا کرمای بیچاره کشته بشن!!:crying2:
دوم چون مواد چسبنده هنوز از بین نرفتن،لیف قابل پیچیدن نیست پس لیف رو با آب قلیایی و صابون(یا روغن و آنزیم و ...) شستشو میدن که این عمل به degumming معروفه.
ترکیب مواد تشکیل دهنده ی ابریشم(که تا حدودی بستگی به کرم و محل پرورش داره):
فیبروئین 81-72 ٪
سریسین 28-19 ٪
چربی ها 1-0.5 ٪
رنگینه ها و مواد معدنی 1.4-1 ٪

وزن مخصوص 1.37-1.3 (gr/cm3) ابریشم عمل آورده شده : 1.25
رطوبت ابریشم تجاری 11٪ وزن خشک اونه و 30٪ وزن خودشم آب جذب میکنه
تعداد معدودی از الیاف مصنوعی هستن که استحکام بالاتری از ابریشم دارن!!
نقطه ایزو یونیک سریسین : ph: 4.8
نقطه ایزو یونیک فیبروئین : ph :5
فیبروئین در برابر بازها مقاومتر از پشمه!
اسیدهای گرم و قوی اونو هیدرولز میکنن و اسیدهای آلی رقیق و حرارت اتاق رو ابریشم تاثیر ناچبز و گرم و غلیظش هم محسوس هست.
مقاومت فیبروئین در برابر آنزیم ها زیاده.

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
سوال من

سوال من

ممنون از این که اجازه دادین تصویر بعدی رو من بیارم:heart::gol:
راستش تصویری که من جوابشو دادم انقده راحت بود که تصمیم گرفتم این عکس رو هم راحت انتخاب کنم.
جدا اگه جواب ندین من موندم چطوری راهنماییتون کنم!!!! آخه با اولین راهنمایی حل میشه!!

این چه لیفیه؟ خیلی سادسا!! تصویر SEM از سطح لیفه.

Setayesh

مدیر تالار
راستش تصویری که من جوابشو دادم انقده راحت بود که تصمیم گرفتم این عکس رو هم راحت انتخاب کنم.
جدا اگه جواب ندین من موندم چطوری راهنماییتون کنم!!!! آخه با اولین راهنمایی حل میشه!!

سعید این جزء قوانینه که هرکس جواب درستو بگه خودشم سوالو بعدیو قرار بده.:whistle:
به به !چه لیف خوشگلی!

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار

سعید جان سوال قبلیه انقدرا هم آسون نمیشد اگه راهنمایی نمی کردم:)
چون تنها لیف طبیعی که روش صمغ داره ابریشمه

به هر حال ممنون از توضیحات کاملت

این عکس هم اگه اشتباه نکنم مربوط به لیف آزبست یا همون پنبه نسوز باشه
خورده سنگ ها توش معلومه

#HAEK#

کاربر فعال مهندسی نساجی
بله خوب. درست میگین.
جواب شما درسته درسته!!
حرف نداشت!!
با یه توضیح از خصوصیات این لیف سوال بعدی رو انتخاب کنید.
ممنون:gol:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
بله خوب. درست میگین.
جواب شما درسته درسته!!
حرف نداشت!!
با یه توضیح از خصوصیات این لیف سوال بعدی رو انتخاب کنید.
ممنون:gol:

آزبست(آسبست) Asbestose يا پنبه کوهي يك نام عمومي است كه به تعدادي از كاني هاي سيليكاتي فيبري شكل كه تغييرات وسيعي از نظر تركيب شيميايي دارند ، اطلاق مي شود .
از برخي اختصاصي اين كانيها مي توان به شكل فيبري و اليافي آنها اشاره كرد،به طوري كه طول اين الياف در مقابل با قطرشان بسيار بيشتر است .
پنبه کوهي در فارسي قديم به نام آذرشست معروف بوده است که شايد آسبست از همين کلمه گرفته شده باشد.
به عبارت ديگر مي توان گفت آزبست يك اصطلاح اقتصادي است كه به گروهي از كانيهاي سيليكاته آبدار اطلاق مي شود بطوريكه مي توان آنها را به آساني به صورت الياف نازك سوزني شكل درآورد. كاني هايي كه به نام آزبست شناخته مي‌شوند مي‌توان در دو گروه عمده سرپانيتن و آمفيبول ها رده بندي كرد. 95 درصد از آزبست جهان از نوع كريزوتيل است كه به گروه سرپانتين تعلق دارد و بقيه از نوع گروه آمفيبول ها مي‌باشند .
از كاني‌هاي گروه آزبست مي‌توان به اكتينوليت،آموسيت، آنتوفيليت و ترموليت نيز اشاره كرد

مشخصات ويژه اي كه آزبست را از ساير كانيها متمايز مي كند عبارتند از :
ـخواص نوري غير معمول
-مقاومت كششي غير معمول
-انعطاف پذيري
-نسبت ظاهري طول به عرض بالا
-ساخت اليافي بلورها به طور منفرد يا دوقلوها ، با پهناي خيلي كم
پهناي اين الياف كمتر از 5/0 ميكرون است كه طول آنها ممكن است تا حد سانتيمتر نيز برسد . رشد الياف در جهت رشد اصلي بلورها است . ساختمان الياف منفرد و آرايش آنها ممكن است . در انواع كانيهاي آزبست متفاوت باشد. ساخت الياف ممكن است داراي يك جهت بندي تصادي حول محور اصلي باشد . اين امر مخصوصا در مورد كريزوتيل كه ساخت لوله اي دارد ، ديده مي شود . همچنين لازم به ذكر است كه اكثر كانيهاي آزبست در سيستم مونوكلينيك متبلور مي شوند .
از مهمترين خواص الياف آزبست مي توان به مقاومت كششي و خمشي آنها اشاره كرد كه موجب استحكام فوق العاده الياف آزبست مي شود . همچنين به علت خاصيت انعطاف پذيري ، اين الياف را مي توان به سادگي تاباند و از آنها نخهاي آزبستي تهيه كرد . رشته هاي آزبست را مي توان به الياف بسيار نازكي تقسيم كرد . به علت نازكي بسيار الياف آزبست و اثر طول نمونه بر مقاومت اجسام‌، اندازه گيري مقاومت كششي آزبست بطور دقيق بسيار مشكل است .

آزبستها به دو گروه تقسيم مي شوند:
• خانواده سرپانتين ها :
كاني مهم اين گروه كريزوتيل (سرپانتين فيبري) است. 95 % آزبست جهان از نوع کريزوتيل است که ساختمان بلورين کريزوتيل مشابه کائولن است ،تنها به جاي ژيپسيت در شبکه آن بروسيت قرار دارد.سختي کاني هاي اين گروه بين 4-5/2 و وزن مخصوص آنها بين 3/3-4/2 متغير است .

• خانواده آمفيبول ها :
داراي پنج كاني:آنتوفيليت،كروسيدوليت،اكتينوليت وآموسيت مي باشد. سختي کاني هاي اين گروه بين 6-4 و وزن مخصوص آنها بين 3/3-4/2 متغير است .
آزبست هاي خانواده آمفيبول ساختمان مشابه دارند . دو صفحه Si4O11 توسط کاتيون ها به يکديگر متصل مي شوند و به دليل ضعيف بودن پيوند کاتيون ها با اين صفحات ، در اين امتداد به سهولت قابل تقسيم به الياف ظريف تر هستند . تمامي آمفيبول ها اين خاصيت را ندارند .
از مهمترين خواص اين کاني ها مي توان به شکل فيبري آنها اشاره نمود که ضخامت کريستال ها نسبت به طولشان به اندازه اي کوچک است که اين الياف ، خواص مکانيکي مشابه الياف آلي از خود نشان مي دهند .همين خاصيت ، اين کاني ها را داراي قدرت کششي بالا و مقاومت زياد در برابر اسيدها ، بازها و حرارت مي کند.
الياف آزبست كلاً به سه صورت مشاهده مي شوند :

1-الياف عرضي :
اين نوع الياف مهمترين نوع آزبست مي باشند . در اين نوع ، الياف بطور عرضي در طول رگه رشد كرده اند كه اين عرض از 13 اينچ تا كمتر از يك اينچ متغير است .

2-الياف طولي :
الياف در اين نوع اغلب با سطوح رگه موازي هستند . اين نوع الياف در ارتباط با گسلها يا جا به جايي هاي زمين شناسي كه لغزش صفحات سنگ وجود داشته باشد ، تشكيل مي شوند .

3-الياف توده اي :
اين نوع الياف بطور يكنواخت نبوده و به همديگر پيچيده اند و از نظر تجاري و اقتصادي ارزش خاصي ندارند .

کريزوتيل از نظر انعطاف پذيري بهترين نوع آزبست شمرده مي شود، ولي مقاومت شيميايي آن اندک است. برعکس، آنتوفيليت داراي خاصيت انعطاف پذيري اندک و مقاومت شيميايي بالاست . در جدول زیر خصوصيات مربوط به آزبستها آمده است .

http://www.ngdir.ir/Data_SD/MineMineral/Pics/8094.jpg

Setayesh

مدیر تالار
دوستان عزیز:w30:
پیشنهاد میکنم کسانی که پاسخ صحیحو میدونن اجازه بدن تا کاربرای دیگه هم یه امتحانی بکنن ضمن این که هدف از راهنمایی ها و سوالات فقط تبادل اطلاعات و آشنایی بیشتر با الیافه.
راهنمایی ها هم میتونه از کلیات به جزئیات باشه.
ممنون
:victory:

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام هادی جان:gol:
یه راهنمایی بکنی بد نیست.
اینطور که پیداست هنوز هیچکی نتونسته حدس بزنه.
ممنون;)

سلام :gol:
منتظز بودم یکی دو نفر جواب بدن شاید درست باشه
اونطوری ارزشه جوابی که بدون راهنمایی داده شده بیشتره
بعد اگه جوابا درست نبود راهنمایی کنم
ولی اگه شما میگی چشم

این لیف هم جزء الیاف معدنیه

moderntextile

عضو جدید
فعلا در دسته الیاف معدنی الیاف سرامیکی داریم هر چند که الیاف بور تنگستن و .... نیز تولید شده اند حالا به نظر میر سد که با توجه به تولید فراوان الیاف سرامیکی، عکس مربوط به الیاف سرامیکی باشد.

goh@ri

عضو جدید
سلام خدمت دوستان نساج عزیز::)
راستش مدتیه که دلم می خواست چنین تاپیکی بزنم..بعد تصمیم گرفتم در قالب مسابقه برگزار بشه..هر چند که نظرات شما هم خیلی میتونه کمک کنه..
الیاف مهم ترین جزء نساجی هست..در واقع اصلی ترین جزء!!
هدف اینه که عکس یه لیف قرار داده بشه و بعد دوستان عزیز لطف می کنن و اسم لیفو می گن..
البته!!:warn:با تمام جزئیات و خواص لیف ...اطلاعاتی مثل تست سوختن..روش شناسایی..رنگ..طول..میزان جذب رطوبت...همچنین رنگ مناسب برای رنگرزی ..دمای ذوب..و خلاصه هر گونه اطلاعات مفیدی که میتونه کمک کنه...
اینطوری میتونیم هم یاد بدیم و هم یاد بگیریم و هم یه مجموعه ی کامل از الیاف داشته باشیم..
خب نظرتون چیه؟؟:que:
من منتظرم.....;)
فوق العاده است

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
فعلا در دسته الیاف معدنی الیاف سرامیکی داریم هر چند که الیاف بور تنگستن و .... نیز تولید شده اند حالا به نظر میر سد که با توجه به تولید فراوان الیاف سرامیکی، عکس مربوط به الیاف سرامیکی باشد.

بله حدس شما درسته ولی نه از روی شکل
بنابه قانون تاپیک ، مختصر اطلاعاتی در مورد لیف شرح بفرمایید و سوال بعدی را طرح کنید

Setayesh

مدیر تالار
معرفي الياف سراميكي
الياف سراميكي در حقيقت فيبرهاي سيليكات آلومينيوم مي باشند كه از ذوب و دميدن مذاب كائولن با درصد آلومينای بالا و يا مواد مرسوم تري شامل تركيبي از پودر خالص آلومينا و سيليس مخلوط شده تشكيل ميگردد . مخلوط آلومينا و سيليس پس از ذوب دركوره قوس الكتريكي در دمايي حدود ºC۲۰۰۰ بوسيله هواي فشرده دميده ميشود و يا بروي غلتكهاي چرخان بوسيله نيروي گريز از مركز به الياف تبديل ميشوند . در حين دمش ، جريان مذاب به قطرات کوچكي تبديل مي شود كه در ادامه پروسه به صورت الياف كشيده ميشوند.
اين الياف طولهاي متفاوت حداكثر تا اندازه mm ۵۰ و قطر تقريبي ۲ الي 3 میکرومتر دارند كه البته در روش سانتريفوژ ، اعمال نيروي گريز از مركز و دمش تواما" ، عمل ساخت الياف را تكميل كرده و طول الياف در اين روش 250mmو قطر آن معمولا همان 2 الی 3 میکرومتر می باشد. الیاف تشکیل شده سفيد رنگ ، شيشه اي يا غير بلوري بوده (آمورف) و اين الياف مي توانند جهت ساخت انواع عايق هاي نسوز با شكل هاي متفاوت جهت كاربرد در دماي بالا تا ºC1400 استفاده گردد.

Setayesh

مدیر تالار
شکل بعدیو خودم میذارم واسه اینکه تاپیک همچنان به کار خودش ادامه بده.:victory:

Setayesh

مدیر تالار
ممنون ستایش خانوم
که کم کاری بچه های دیگه رو تقبل میکنی ;)

یه راهنمایی کوچولو نمیکنی ؟؟

خواهش میکنم.وظیفست.:w30:
راهنمایی رو بذار یه چند روز بگذره بچه ها بیان چشم.
اخه خیلی سادست.:w05:

tirana65

عضو جدید
پلی استر

پلی استر

از اونجا که در بخش علوم الیاف هم خودم وهم بقیه دوستان مفصل درباره خصوصیات پلی استر توضیح دادند مطلبی با عنوان صنعت پلی استر در ایران قرار دادم البته با اجازه شما:smile:

پیوست ها

• 932823--.pdf
    82.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
بالا