حجم عملیات خاکی

parivashm

عضو جدید
سلام دوستان. من میخوام حجم عملیات خاکی بعد از برداشت رو محاسبه کنم. فرض کنید حجم توپوگرافی قبل از برداشت رو هم ندارم. یعنی نمیتونم دو تا سطح تعریف کنم. چطور میتونم پروفیل طولی و عرضی بزنم با توجه به اینکه تمپلیتم نمیتونه ثابت باشه چون عرض برداشتم تو مقاطع مختلف متفاوته!!!! ممنون میشم راهنماییم کنید

saeedstudent

عضو جدید
سلام دوستان. من میخوام حجم عملیات خاکی بعد از برداشت رو محاسبه کنم. فرض کنید حجم توپوگرافی قبل از برداشت رو هم ندارم. یعنی نمیتونم دو تا سطح تعریف کنم. چطور میتونم پروفیل طولی و عرضی بزنم با توجه به اینکه تمپلیتم نمیتونه ثابت باشه چون عرض برداشتم تو مقاطع مختلف متفاوته!!!! ممنون میشم راهنماییم کنید
سلام دوست عزیز
اگه بخوای تمپلت تعریف کنی نباید تغییرات عرض متغیری داشته باشی یعنی متر به متر تغییرات داشته باشی در این مواقع تمپلت بکارت نمیاد مثلا برا محاسبه حجم کانال چون امکان داره موقع حفاری دقیق حفاری نشده مثلا یه جایی عرض بین 4تا 4.5 یه جای دیگه عرض میشه 3.9تا4.4یعنی همیشه تغییرات داشته باشی.ولی یه حالتهایی هم هست میشه از تمپ استفاده کرد مثلا عرض 4متره و صدمتر بعد عرض میشه 5متر یا مثلا6متر اینجا تغییرات ثابته میتونی چندتا تمپ برا کل کارت تعریف کنی.
در خصوص قسمت دوم سوالت که فرمودی چطور میتونم پروفیل طولی و عرضی بزنم با توجه به اینکه تمپلیتم نمیتونه ثابت باشه چون عرض برداشتم تو مقاطع مختلف متفاوته.؟دراین حالت فقط با سیویل 3dمیتونی سکشن در بیاری نحوه کار این جوریه که به فاصله مساوی مثلا هربیست متری یه polyline تو عرض کارت رسم کن بعد تو قمست نمونه گیری از قسمت sample from polyline تمامی پلی لاین ها روبراش انتخاب کن خود نرم افزار سکشن میگیره.
تمامی جیزایی که من گفتم رمانی که دو تا سطح از منطقه داشته باشی در غیر این صورت امکان محاسبه حجم نیست مگر اینکه بتونی خط پروژه تعریف کنی که این خود حکایتیست دگر.
شاد باشی

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با تشکر از دوستان؛ در هر حال شما باید برای محاسبه حجم سطح اولیه رو مدل کنین. برای این کار معمولا زمین طبیعی اطراف که موجود هستش رو برداشت می کنیم و چون معمولا در وسط تپه و گودالی نبوده می شه این نقاط رو بهم دوخت و به سطح اولیه زمین طبیعی رسید.

بالا