جواب سوالات تاریخ ومبانی نظری ارشد90

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sheryz

عضو جدید
61-ایران هخامنشی و روم
62-محورطولی و جهت
63-هندویی
64-پاگودا
65-دلمن-نوسنگی
66-تاکید بر هندسه تناسب تقارن و پرسپکتیو
67-رنسانس
68-باروک
69-پارت ها
70-ایوان منتهی به گنبد خانه
71-آناهیتا
72-جنوبی و عربی
73_رباط شرف
74-مناره ها
75-کاخ خورشید
76-میدان نقش جهان
77-سردر
78-دامغان
79-4ایوان و یک گنبد
80-نهم
81-مسجد وکیل شیراز
82-3مدرسه
83-استادیوم ها
84-پیتربهرنس
85-دی استیل
86-ابطال گرایی پست مدرن
87-تفکر معماری ارگانیک
88-فوتوریسم
89-تکنولوژی
90-فیلیپ جانسون پست مدرن

ahadi6688

عضو جدید
اینا جوابای ماهانه .به نظرم درسته ولی باید جواب سازمان سنجشو دید

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من اینا ایراداشه:
دلمن دو تا سنگه ولی کروملک سه تا سنگه! و شکل سه تا سنگ بود
دوره ی پارت ها ایوان ها به وجود آمدند ولی انواعش در دوره ی ساسانی به کار رفت
مناره ها که کلا نمی تونست باشه سردر احتمالا میشد! ایوان هم فک نمی کنم بشه!
حرم امام رضا قرن هشتم در دوره ی تیموری بیشترین پیشرفت رو داشت! کتاب پیرنیا
استادیوم هم یادم نیست اصلا!

• Like
واکنش ها: raha

acmilad

عضو جدید
به نظر من اینا ایراداشه:

گاهی این سنگهای بزرگ را دایره وار بر پا می داشتند و نام کروملک بر آنها می نهادند ؛ از جمله شگفت انگیزترین کروملها می توان به دو کروملک در ایوبری و استونهنج ( تصویرهای ۲۷ و ۲۸ ) انگلستان اشاره کرد .
من اینو پیدا کردم

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
گاهی این سنگهای بزرگ را دایره وار بر پا می داشتند و نام کروملک بر آنها می نهادند ؛ از جمله شگفت انگیزترین کروملها می توان به دو کروملک در ایوبری و استونهنج ( تصویرهای ۲۷ و ۲۸ ) انگلستان اشاره کرد .
من اینو پیدا کردم

نو سنگی
شروع کشاورزی و اهلی کردن برخی حیوانات وحشی( دامداری)
شکل گیری چرخ در بین النهرین

***درشت سنگی
_دولمن= مقابر دالانی شکل بر روی آنها تلی از خاک
_منهیر=تک ستون های عمودی بای مشخص کردن یک مسیر
_کروملک=سه سنگی های دایره شکل

***مهمترین کروملک ; استونهنج در سالزبری انگلستان1680 پ م
نوعی رصدخانه یا معبد پرستش خورشید
قطر دایره اصلی 30 m
قطر دایره بزرگ 100 m

این تو یکی از خلاصه های همین باشگاه نوشته شده:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/87540-خلاصه-ی-دروس-معماری?highlight=%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87+%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1

• Like

acmilad

عضو جدید
سوال 77 تو کتاب پیرنیا ایوان نوشته.
البته من خوشحال می شم سردر باشه.ولی نیست.
در مورد مشهد و مرقد امام رضا هم توی کتاب پیر نیا نوشته سالهای 808 تا 821 قمری که میشه قرن 9.
سوال 87 هم غلط .تو جزوه ی شهید بهشتی شهرک green belt مربوط به باغشهر می شه.

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
کجاش نوشته ایوانش مهمه؟ من که هر چی اینجا می خوونم نوشته سردر!! عین جمله: یکی از ویژگی ساختمان های خراسانی بلندای ایوان ها و به ویژه سردر آن است! که بعدش گفته چکاد بلندش و تو همون پاراگراف از سردر زیبا صحبت شده! در ضمن مشخصه ی ساختمان های دوره ی تیموری بیشتر سردر های بلندشونه ! حتی به مسجد کنارش هم می گن مسجد سردر ! کلا به عکسش هم هر کی نگاه کنه چیزی که بیشتراز هر چیز جلب توجه می کنه سردر بلنده نه چیز دیگه!

من فک نمی کنم قرن با سال توی تاریخ قمری تفاوت داشته باشه!( البته ممکنه بکنه مطمئن نیستم) ولی اون توی سال میلادیه که این جوریه و یه مقدار سالها با قرن ها فرق داره!حرم امام رضا دردوره ی تیموری بیشترش ساخته شده و دوره ی تیموری اواخر قرن هفت و قرن هشتمه!
گرین بلت رو هم من نزدم و اصلا نمی دونم از کدوم منبعه!

آخرین ویرایش:

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله گویا حق با شماست! قرن هشتم سال های 600 تا 700 هجری شمسیه! نمی دونم حالا اینجا زیر شکل نوشته هجری! منم همیشه اتفاقا به این دقت می کردم که چرا نوشته هجری!! شمسی یا قمریش مشخص نیست!

اصولا بعضی سوالا هیچ ربطی به دانش معماری نداره! متاسفانه نمونش پرسیدن قرنه یا اینکه دور میدان ریگستان چندتا مدرست! حالا اینکه سه تا باشه یا دو تا اصلا چه فرقی می کنه! من کاملا شکل میدان تو ذهنم بود یادم رفته بود مسجد طلاکاری یا مدرسه طلا کاری!! اصولا ما تاریخو می خونیم تا کلا بدونیم از چی به چی رسیده و اصولا هر سبکی چه مشخصات معارانه ای داشته کاربردش هم می تونه توی طراحی به سبک نئو کلاسیک باشه! اینکه کدوم قرنه فک نمی کنم هیچ وقت و هیچ زمانی به دردمون بخوره الا در کنکور سراسری ارشد 90 !

آخرین ویرایش:
  • Like

acmilad

عضو جدید
کجاش؟نمی بینم!
نوشته شاخصه؟

ص 255
تو نقشه ی بالایی شماره ی 5 نوشته ایوان
توی نقشه ی پایین اگه توجه کنین مقطعی که خورده گنبد فیروز شاهی رو قطع کرده پس اون بنای رفیع در واقع ایوان مجموعه است.که خودش هم نوشته سردر ایوان

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
ص 255
تو نقشه ی بالایی شماره ی 5 نوشته ایوان
توی نقشه ی پایین اگه توجه کنین مقطعی که خورده گنبد فیروز شاهی رو قطع کرده پس اون بنای رفیع در واقع ایوان مجموعه است.که خودش هم نوشته سردر ایوان

این دیگه بستگی داره ما سردر ایوان رو چه عنصری بگیریم! سردر یا ایوان؟ چون این ایوان مثه بقیه ایوان های دوره های قبل که نیس! ایوانی داره که چون چکادش بلنده شده سردر! اگه معمولی بود اسمش سردر ایوان نمی شد میشد ایوان!مثه همه ی دوره ها که می گن ایوان! حالا چون این مجموعه لزوما سردر خالصی هم داره ما نمی تونیم عنصر سردر ایوان رو ایوان بگیریم اون سردر رو سردر!! به عنصری که اونجا جلوی اون ایوانه می گن سردر نمی شه بهش گفت ایوان!!! سردر چه سردر ایوان باشه چه سردر خالی! اگه جواب ایوان باشه باید اعتراض بنویسیم! چون جواب خیلی سطحی میشه !بازی با کلمات!!

آخرین ویرایش:

acmilad

عضو جدید
این دیگه بستگی داره ما سردر ایوان رو چه عنصری بگیریم! سردر یا ایوان؟ چون این ایوان مثه بقیه ایوان های دوره های قبل که نیس! ایوانی داره که چون چکادش بلنده شده سردر! اگه معمولی بود اسمش سردر ایوان نمی شد میشد ایوان!مثه همه ی دوره ها که می گن ایوان! حالا چون این مجموعه لزوما سردر خالصی هم داره ما نمی تونیم عنصر سردر ایوان رو ایوان بگیریم اون سردر رو سردر!! به عنصری که اونجا جلوی اون ایوانه می گن سردر نمی توشه بهش گفت ایوان!!! سردر چه سردر ایوان باشه چه سردر خالی! اگه جواب ایوان باشه باید اعتراض بنویسیم! چون جواب خیلی سطحی میشه !بازی با کلمات!!

موافقم.

sheryz

عضو جدید
به نظر من اینا ایراداشه:
توی سوال 74 که جوابشو مناره ها زده اصلا گزینه سردر یا ایوان نداره اینو با شیخ جام قاطی کردین

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز

فک می کنم توضیحات رو که صفحات قبل دادم کامل نخوندید !
این دو تا سنگ عمودیه و بهش می گن دولمن! اونی که تو کنکور بود رو اگه دقت بفرمایید سه تا سنگه! که بهش می گن کروملک که برای دوره ی درشت سنگی یا به نوعی نوسنگیه!

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی سوال 74 که جوابشو مناره ها زده اصلا گزینه سردر یا ایوان نداره اینو با شیخ جام قاطی کردین

آره انقد سوالا و گزینه ها واسم تکرار شدن دیگه راستش حال نداشتم برم نگاه کنم واسه کدوم سواله! به هر حال اگه واسه مدرسه ها بوده که احتمالا مهتابی می شده! کلا سوالیو یادم نمیاد که مناره ها جواب باشه!

sheryz

عضو جدید
ساختمانهاي درشت سنگ ، چندين نوع دارند . دولمن يا ساختمان تخته سنگي ، از چند سنگ بزرگ عمودي با يک تخته سنگ به جاي سقف تشکيل شده است . دولمنها احتمالا" بقاياي گورهايي دالاني هستند که کپه خاک رويشان را آب باران شسته و برده است .گاهي اين سنگهاي بزرگ را دايره وار بر پا مي داشتند و نام کروملک بر آنها مي نهادند ؛ از جمله شگفت انگيزترين کروملها مي توان به دو کروملک در ايوبري و استونهنج انگلستان اشاره کرد
این عکسم دولمنه

آخرین ویرایش:

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
ساختمانهاي درشت سنگ ، چندين نوع دارند . دولمن يا ساختمان تخته سنگي ، از چند سنگ بزرگ عمودي با يک تخته سنگ به جاي سقف تشکيل شده است . دولمنها احتمالا" بقاياي گورهايي دالاني هستند که کپه خاک رويشان را آب باران شسته و برده است .گاهي اين سنگهاي بزرگ را دايره وار بر پا مي داشتند و نام کروملک بر آنها مي نهادند ؛ از جمله شگفت انگيزترين کروملها مي توان به دو کروملک در ايوبري و استونهنج انگلستان اشاره کرد
این عکسم دولمنه

اینکه چهار تا پایه داره و دایره ای هم نیس! عکس گذاشته شده رو اگه نگاه کنین سه پایه داره و حالت دایره وار داره!
ببین من خودم دقیقا سه روز قبل از کنکور خلاصه های تاریخ جهان تو این پست رو خوندم:

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/87540-خلاصه-ی-دروس-معماری?highlight=%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87+%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1

اون چیزی که اینجا نوشته من هیچ جایی ندیده بودم و واسم جالب بود و به این اطمینان کردم ! نظر شخصی من نیس! اینجا نوشته شما خودت بخون دوست داشتی قبول کن دوست نداشتیم نکن: من نظر خودمو میگم و دلیل مدرکشم می ذارم حالا کسی جزوات پارسه رو قبول نداره یا این باشگاه یا گوگل رو جزو منایع معتبر نمی دونه من نمی دونم!

نو سنگی
شروع کشاورزی و اهلی کردن برخی حیوانات وحشی( دامداری)
شکل گیری چرخ در بین النهرین

***درشت سنگی
_دولمن= مقابر دالانی شکل بر روی آنها تلی از خاک
_منهیر=تک ستون های عمودی بای مشخص کردن یک مسیر
_کروملک=سه سنگی های دایره شکل

***مهمترین کروملک ; استونهنج در سالزبری انگلستان1680 پ م
نوعی رصدخانه یا معبد پرستش خورشید
قطر دایره اصلی 30 m
قطر دایره بزرگ 100 m

sheryz

عضو جدید
این عکس 3 پایه داره اگه دقت کنی.استونهنچم چون پلان دایره ای داره اسمس کروملکه مچموعه ای از دولمناس.
اینم یه کروملکه

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
این عکس 3 پایه داره اگه دقت کنی.استونهنچم چون پلان دایره ای داره اسمس کروملکه مچموعه ای از دولمناس.
اینم یه کروملکه

عزیزم دیگه بیشتر از این سر این موضوع بحث نمی کنم! من هر چی سعی می کنم توجه شما رو به متن کروملک=سه سنگی های دایره شکل جلب کنم موفق نمی شم ! من که نه باستان شناسم نه تاریخ دان ! این متنو خوندم و نظرمو گفتم! حالام که همه چی تموم شده من زدم کروملک شما زدی دولمن! هیچ کاریم نمیشه کرد!

ahadi6688

عضو جدید
منم با sheryzموافقم .فقط حیف که سازمان سنجش سابقش خرابه .فردا همه رو شوکه می کنه .مثلا همین سوالو اگه فردا گذاشت منهیر -میان سنگی تعجب نکنید

sheryz

عضو جدید
منم هرچی سعی میکنم بگم کل استونهنچ که فرم دایره داره یک کروملکه توشم 3 سنگی نداره بی فایدس.

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم هرچی سعی میکنم بگم کل استونهنچ که فرم دایره داره یک کروملکه توشم 3 سنگی نداره بی فایدس.

حرف شما می تونه صحیح باشه! به هر حال من همچین متنی رو خوندم که توش کروملکو سه سنگی های دایره شکل تعریف کرده بود! و من هم اون تصویرو سه سنگی دایره شکل دیدم زدم کروملک!
هیچ تعصبی هم ندارم کلا به جوابایی که دادم! ممکنه شما درست بگی میبینی که ماهانم جواب داده دلمن!
شما مگه نمی گی استون هنج انگلیس نوعی کروملکه!؟؟؟ خوب می خوام بدونم واسه معلوماتم کروملک حداقل باید چند تا سنگ داشته باشه تا شبیه دایره باشه ! شما می فرمایید باید شبیه دایره باشه! خوب! حداقل با چند تا سنگ یک کروملک ساخته میشه؟ تا من بتونم به غیر از استون هنج یه کروملک دیگرو هم تشخیص بدم! ؟!
آیا یه کروملک لزوما سقفی داره یا نداره؟ خصوصیات یک کروملکو اگه امکان داره واسم توضیح بدین!
ممنون میشم به دانش من اضافه کنید!

آخرین ویرایش:

sheryz

عضو جدید
این استونهنچه در سالزبوری انگلیس استونهنچا نیست. من نظرمو دادم دعوا که ندارم

• Like

معمار خوب

عضو جدید
جواب سوال 63 هندویی نمیشه. منم به اشتباه همینو زده بودم، بعدا به طور اتفاقی توی یه کتاب بی ربط، توی پاورقی نوشته بود که ماندالا مربوط میشه به اساتیر بودایی و تبتی.
(کتاب تجلیات حکمت معنوی در هنر اسلامی ص 102)
واقعا چرا یه همچین سوالایی داده می شه؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا