جمع بندی منابع اعتراض به کلید سوالات آزمون ارشد مهندسی شیمی 94

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام آرام بخش قلب ها
با سلام خدمت دوستان محترم

با توجه به اینکه هر ساله تعدادي از سوالات کنکور غير استاندارد و حتي غلط است. مثلا کنکور 86 تعداد قابل توجهي سوال داشت که چند گزينه صحيح مي توانست داشته باشد
و از آنجایی که میتوان از طریق سایت سازمان سنجش به سوالات مورد نظر همراه با دلیل و ذکر منبع اعتراض کرد تا پاسخ ها اصلاح شوند بنابراین این تایپیک ایجاد شده است تا با جمع آوری اعتراضات به هماهنگی هر چه بیشتر و نیز سرعت بخشیدن به کار کمک کند.

از مهندسان عزیز خواهشمند است که اعتراض خود را حتما با ذکر منبع مرتبط عنوان فرمایند .( در صورت امکان اسکن منبع مورد نظر )

لطفا برای بررسی و یا تبادل نظر به تایپیک : [ گفت و گوی کنکوری ] - مطالعه گروهی ارشد مهندسی شیمی 94 مراجعه فرمایید و در این تایپیک فقط نظر نهایی خود را همراه با ذکر منبع و توضیح کامل ثبت کنید.

یادآور میشوم که مهلت ثبت اعتراض در سایت سازمان سنجش تا تاریخ 4 اسفند 93 میباشد.

با سپاس فراوان:gol:

E.AP

عضو جدید
سلام‌سوالاتی که از نظر من اشتباه بودن
سوال ۴۲: توی این سوال با توجه به اینکه فلز مایع داریم این یعنی عدد پرانتل خیلی خیلی کوچکه و باتوجه به اینکه عدد پرانتل کوچکه پس همواره ضخامت لایه مرزی حرارتی باید بزرگتر ار ضخامت لایه مرزی سرعت باشه چنانچه گزینه ۱ رو صحیح در نظر بگیریم باید کلمه میتواند حذف بشه چون به کاربردن کلمه میتواند یعنی ممکنه لایه مرزی حرارتی بزرگتر از سرعتی باشه یا کوچکتر در خالیکه همیشه بزرگتره پس با این حساب گزینه ۴ صحیحه
سوال ۹۲: توی این سوال چون سیستم غیر تداخلی داریم پس تابع انتقال کل باید به صورت حاصل ضرب تابع انتقال تک تک سیستم ها بشه که با این حساب گزینه ۱ صحیحه نه ۴ البته شاید من اشتباه میکنم اگر کسی حل کرده این سوال رو ممنون میشم راهنماییم کنه
سوال۹۶: با توجه به اینکه سهم شار چه از نظر نفوذ نلکولی و چه حابه حایی برای یک جز خاص به صورت فرمول زیر مطرح میشه:
N=J+X*N(total
با توجه به این فرمول جمله اول سهم شار در اثر نفوذ ملکولی برای چز مورد نظره و جمله دوم هم چون به صورت حاصل ضرب کسر مولی جز مورد نظر در شار کله پس بیانگر شار انتقال جرم در اثر جا به جایی برای جز مورد نظره
سوال ۱۰۸: با توجه به مقادیر داده شده برای xوy و با جایگذاری این مقادیر در فرمول معادله خط خوراک مقدار به دست امده برای q بزرگتر از یک میشه که این بیانگر اینه که خوراک ما به صورت مایع سره
این سوالا تا اونجایی که ذهنم یاری کرد به نظرم غلط بودن من اعتراضم رو زدم اما چون دوست خوبم خواسته بود که هماهنگ کنیم مجددا بیان کردم اگر سوال دیگه ای هم هست که اشتباهه مطرح بشه که همگی اعتراض کنیم

...Kh-

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام‌سوالاتی که از نظر من اشتباه بودن
سوال ۴۲: توی این سوال با توجه به اینکه فلز مایع داریم این یعنی عدد پرانتل خیلی خیلی کوچکه و باتوجه به اینکه عدد پرانتل کوچکه پس همواره ضخامت لایه مرزی حرارتی باید بزرگتر ار ضخامت لایه مرزی سرعت باشه چنانچه گزینه ۱ رو صحیح در نظر بگیریم باید کلمه میتواند حذف بشه چون به کاربردن کلمه میتواند یعنی ممکنه لایه مرزی حرارتی بزرگتر از سرعتی باشه یا کوچکتر در خالیکه همیشه بزرگتره پس با این حساب گزینه ۴ صحیحه
سوال ۹۲: توی این سوال چون سیستم غیر تداخلی داریم پس تابع انتقال کل باید به صورت حاصل ضرب تابع انتقال تک تک سیستم ها بشه که با این حساب گزینه ۱ صحیحه نه ۴ البته شاید من اشتباه میکنم اگر کسی حل کرده این سوال رو ممنون میشم راهنماییم کنه
سوال۹۶: با توجه به اینکه سهم شار چه از نظر نفوذ نلکولی و چه حابه حایی برای یک جز خاص به صورت فرمول زیر مطرح میشه:
N=J+X*N(total
با توجه به این فرمول جمله اول سهم شار در اثر نفوذ ملکولی برای چز مورد نظره و جمله دوم هم چون به صورت حاصل ضرب کسر مولی جز مورد نظر در شار کله پس بیانگر شار انتقال جرم در اثر جا به جایی برای جز مورد نظره
سوال ۱۰۸: با توجه به مقادیر داده شده برای xوy و با جایگذاری این مقادیر در فرمول معادله خط خوراک مقدار به دست امده برای q بزرگتر از یک میشه که این بیانگر اینه که خوراک ما به صورت مایع سره
این سوالا تا اونجایی که ذهنم یاری کرد به نظرم غلط بودن من اعتراضم رو زدم اما چون دوست خوبم خواسته بود که هماهنگ کنیم مجددا بیان کردم اگر سوال دیگه ای هم هست که اشتباهه مطرح بشه که همگی اعتراض کنیم

جهت تکمیل شدن نظر دوستمون:
سوال 122: جواب 0.5 میشود که توی هیچ گزینه ای نیست.
سوال 108: از طریق محاسبات، مایع سرد میشود ولی از طریق رسم شکل بخار داغ(سوپرهیت) میشود که دوتا گزینه جواب میشود و سوال ایراد دارد.

بنده هم این 4 5 تا سوال رو اعتراض زدم.
باز اگه دوست دیگه ای نظری داشت بیان کنه تا ما هم استفاده کنیم و در صورت لزوم اعتراضمون رو اصلاح کنیم.

ممنون از همه ی دوستان فعال که مثل همیشه هوای همو داریم. و همچنین دوست خوبمون فاطمه یاس بابت ایجاد این تاپیک.;)

آخرین ویرایش:

882631

عضو جدید
سلام
نمیدونم دیگه جوابم اثری داره یا نه ؟ولی فک نکنم ضرر هم داشته باشه
اگه دقت کنید سوال 42حرارت از ابتدای صفحه گرمایش نداریم بلکه از یه جای خاصی به بعد گرما میدن برا همین گزینه یک میتونه جواب باشه

H_RZ

عضو جدید
سلام
اگه دقت کنید سوال 42حرارت از ابتدای صفحه گرمایش نداریم بلکه از یه جای خاصی به بعد گرما میدن برا همین گزینه یک میتونه جواب باشه
قبل از x=0 دمای صفحه چیه؟

samane a

عضو جدید
سلام ممنون فاطمه جون
منم 42 و 108 و122 رو اعتراض میزنم
سوال 96 مشکلش چیه ؟ 4 میشه دیگه یعنی جمع شار جابجایی تمام اجزا

samane a

عضو جدید
بچهها ب خاطر من کاری ب سوال 96 نداشته باشید
لطفاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

mohammad aghaei

عضو جدید
سلام

سلام دوستان
در مورد سوال 42 گزینه 1 صحیحه! چون لایه حرارتی زمانی شروع میشه که تفاوت دمای سطح و محیط داشته باشیم! در مورد کلمه "میتواند" که دوستان اشاره کرده باز هم جمله درست است، چون گفته با افزایش x منظورش از لبه ابتدایی صفحه هست و قبل از x0 لایه هیدرودینامیکی بزرگتر و بعد از x0 لایه حرارتی بزرگتر هست!

پسر شاه پریان

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
در مورد سوال 42 گزینه 1 صحیحه! چون لایه حرارتی زمانی شروع میشه که تفاوت دمای سطح و محیط داشته باشیم! در مورد کلمه "میتواند" که دوستان اشاره کرده باز هم جمله درست است، چون گفته با افزایش x منظورش از لبه ابتدایی صفحه هست و قبل از x0 لایه هیدرودینامیکی بزرگتر و بعد از x0 لایه حرارتی بزرگتر هست!
من زدم گزینه چهار ولی با قسمت اول حرف شما موافقم که میگین لایه مرزی حرارتی از جایی شروع میشه که تفاوت دما داشته باشیم ولی اینم در نظر بگیرید همونجور که خودتون میگید از جایی که لایه مرزی حرارتی شروع میشه گزینه 4 هم داره میگه هر وقت لایه مرزی حرارتی داشتیم همیشه لایه مرزی حرارتی بزرگتر از هیدرودینامیکی هست.ابتدای صفحه که لایه مرزی حرارتی نداریم نمیتونیم بگیم یعنی لایه مرزی سیالاتی بزرگتره مقایسه زمانی شروع میشه که هر دو لایه مرزی وجود داشته باشن

...Kh-

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ولی من فکر نمیکنم این تحلیل درست باشه چونکه گفتنه جمله ی "با افزایش x ضخامت لایه مرزی حرارتی میتواند بزرگتر از لایه مرزی سرعت باشد"، نشاندهنده ی مقایسه ی این دو لایه مرزی است و هنگامی میتونه درست باشه که ما از ابتدای صفحه لایه مرزی حرارتی هم داشته باشیم تا بتونیم با لایه مرزی سرعت مقایسه اش کنیم. وقتی لایه مرزی حرارتی از x0 شروع میشود پس در ابتدای صفحه اصلا این لایه وجود ندارد که بخواهد با لایه مرزی سرعت مقایسه شود. مقایسه جایی معنی میدهد که هر دو وجود داشته باشند، که میشود از x0، که در اینصورت فقط گزینه 4 میتونه درست باشه.
امیدوارم تونسته باشم منظورمو منتقل کرده باشم.

882631

عضو جدید
از صورت سوال معلومه که نداره!
تو کتاب موازنه«هیمل بلاو» نوشته بود ،فهمیدن سوال 50 درصد جوابه
من هم زدم 4

E.AP

عضو جدید
دقیقا منم با حرف دوستان موافقم
وقتی گفته شده از نقطه X0 به بعد لایه مرزی گرمایی داریم پس طبعا قیاس بین دو لایه مرزی هم باید از نقطه مورد نظر به بعد انجام بشه چون تا قبل از نقطه مورد نظر که کلا لایه مرزی حرارتی نداریم که با لایه مرزی سرعتی مقایسه اش کنیم بعد از نقطه مورد نظرم که هر دو لایه مرزی رو داریم چون فلز مایع داریم پس لایه مرزی حرارتی همواره بزرگتر از لایه مرزی سرعته نه اینکه میتونه بزرگتر باشه یا کوچکتر

mousavi_66

عضو جدید
سوال با توجه به تولید حرارت در لایه میانی گزینه یک درسته به نظرم. چون از حرارت تولید شده در لایه بین R1 تا R2 موجب افزایش دمای لایه 0 تا R1 میشود. حتی اگر استوانه در ان ناحیه تو خالی باشد و مثلا داخلش هوا باشه.
چه طوری میشه گزینه 3 رو درست فرض کرد وقتی دما رو در قسمت مرکز استوانه تا R1 ثابت میگیره؟

mousavi_66

عضو جدید
مطلب جالب تر سوال 43 حرارت هست. اگر گزینه 2 که جواب سواله و دما رو 100 قرار بدیم (دما صقحه در x=0) مقدار k منفی در میاد که اصلا قانون اول ترمودینامیک نقض میشه!!!

mohammad aghaei

عضو جدید
ولی من فکر نمیکنم این تحلیل درست باشه چونکه گفتنه جمله ی "با افزایش x ضخامت لایه مرزی حرارتی میتواند بزرگتر از لایه مرزی سرعت باشد"، نشاندهنده ی مقایسه ی این دو لایه مرزی است و هنگامی میتونه درست باشه که ما از ابتدای صفحه لایه مرزی حرارتی هم داشته باشیم تا بتونیم با لایه مرزی سرعت مقایسه اش کنیم. وقتی لایه مرزی حرارتی از x0 شروع میشود پس در ابتدای صفحه اصلا این لایه وجود ندارد که بخواهد با لایه مرزی سرعت مقایسه شود. مقایسه جایی معنی میدهد که هر دو وجود داشته باشند، که میشود از x0، که در اینصورت فقط گزینه 4 میتونه درست باشه.
امیدوارم تونسته باشم منظورمو منتقل کرده باشم.

ممنون از راهنمایی دوستان. ولی به نظرم مقایسه بین صفر و هر عدد دیگه ای هم امکان پذیره! حالا قبل از X0 لایه گرمایی صفر هست و مقایسه امکان پذیره!

mohammad aghaei

عضو جدید
من زدم گزینه چهار ولی با قسمت اول حرف شما موافقم که میگین لایه مرزی حرارتی از جایی شروع میشه که تفاوت دما داشته باشیم ولی اینم در نظر بگیرید همونجور که خودتون میگید از جایی که لایه مرزی حرارتی شروع میشه گزینه 4 هم داره میگه هر وقت لایه مرزی حرارتی داشتیم همیشه لایه مرزی حرارتی بزرگتر از هیدرودینامیکی هست.ابتدای صفحه که لایه مرزی حرارتی نداریم نمیتونیم بگیم یعنی لایه مرزی سیالاتی بزرگتره مقایسه زمانی شروع میشه که هر دو لایه مرزی وجود داشته باشن

ممنون از راهنمایی دوستان. ولی به نظرم مقایسه بین صفر و هر عدد دیگه ای هم امکان پذیره! حالا قبل از X0 لایه گرمایی صفر هست و مقایسه امکان پذیره!

zeinab70

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
دوستان اینجا کسی کنکور بیو نداده؟
سوال 31 و 38 راکتور جواب تو گزینه ها نبوده!نظرتون چیه؟

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 42 و 43

سوال 42 و 43

دوستانم
من نظراتی که در مورد سوال های 42 و 43 داشتیم رو به یکی از استادنم منتقل کردم ولی بیشتر به خاطر سوال 43 پرسیده بودم، ایشون گفتند که کلید سنجش در مورد هر دو سوال صحیح هست. نظرشون رو در اینجا قرار میدم ، اگر نظری در مورد پاسخ ها داشتید لطفا مطرح بفرمایید.سپاس :gol:

سوال 42 :
گزينه 1 صحيح است. زيرا لايه مرزي سيالاتي ابتدا تشکيل و رشد کرده و قاعدتا در ابتداي شروع به انتقال حرارت، ضخامت آن بيشتر است و در ادامه اگر طول کافي باشد، ضخامت لايه حرارتي مي تواند از لايه سيالاتي بيشتر گردد. پس "مي تواند" صحيح است.

سوال 43:
با توجه به فرض پايا بودن انتقال حرارت و خطي فرض کردن ضريب انتقال حرارت با دما داريم: KA(dT/dx)A=KB(dT/dx)B و پس از حل گزينه 2 بدست مي آيد.

mousavi_66

عضو جدید
دوستانم
من نظراتی که در مورد سوال های 42 و 43 داشتیم رو به یکی از استادنم منتقل کردم ولی بیشتر به خاطر سوال 43 پرسیده بودم، ایشون گفتند که کلید سنجش در مورد هر دو سوال صحیح هست. نظرشون رو در اینجا قرار میدم ، اگر نظری در مورد پاسخ ها داشتید لطفا مطرح بفرمایید.سپاس :gol:

سوال 42 :
گزينه 1 صحيح است. زيرا لايه مرزي سيالاتي ابتدا تشکيل و رشد کرده و قاعدتا در ابتداي شروع به انتقال حرارت، ضخامت آن بيشتر است و در ادامه اگر طول کافي باشد، ضخامت لايه حرارتي مي تواند از لايه سيالاتي بيشتر گردد. پس "مي تواند" صحيح است.

سوال 43:
با توجه به فرض پايا بودن انتقال حرارت و خطي فرض کردن ضريب انتقال حرارت با دما داريم: KA(dT/dx)A=KB(dT/dx)B و پس از حل گزينه 2 بدست مي آيد.

سوال 43 راه حل کلیش همینه که شما گفتین و در اون بحثی نیست. فرض کنید گزینه 2 درسته. اگر در شکل نگاه کنید دمای دیواره در مکان x=0 برابر 100 درجه سانتیگراد هست. اگر بخایم ضریب هدایت صفحه رو در این نقطه به دست بیاریم و با فرض صحیح بودن گزینه 2 مقدار ضریب هدایت منفی 5 در میاد! ایا ضریب هدایت میتونه منفی باشه؟ مسلمه که خیر. کما اینکه عدم امکان منفی بودن ضریب هدایت خودش سوال کنکور هم بوده سالهای قبل. این یعنی نقض قانون دوم. با توجه به معادله گزینه 2 مقدار ضریب هدایت برای دماهای 90 به پایین میشه حساب کرد حال انکه دیواره دمای 90 تا 100 رو داره که در این فاصله ضریب هدایت منفی میشه.
به همین دلیل این سوال دارای مشکل هست.

mousavi_66

عضو جدید
دوستان سوال 77 که سال 90 هم به نوعی سوال بوده به نظر میاد تانژانت تتا باید با سینوس تتا جایگزاری بشه تا گزینه 3 صحیح باشه.

mousavi_66

عضو جدید
کلا غلط زیاد داره. سوال اخر سیالاتش هم درست نیس. ساب 76 شبیهش اومده بوده!

comet101

عضو جدید
بنظرم کنکور امسال غیراستاندارد بود. مال بیو و گاز امسال که اشتباهاتش خیییلی بیشتر از م.شیمی بود!!!
خیلی از سوالاتو دیدم که به جرأت میتونم بگم اشتباست!
امیدوارم لااقل دکتری استاندارد طرح بشه!

mrzhesami

عضو جدید
سلام دوستان..
این سایت سازمان سنجش که تا الان کلید اصلاح شده ای رو قرار نده ! ینی قراره همووون کلید اولیه معیار قرار بگیره ؟!!!!!!

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام دوستان..
این سایت سازمان سنجش که تا الان کلید اصلاح شده ای رو قرار نده ! ینی قراره همووون کلید اولیه معیار قرار بگیره ؟!!!!!!
سلام
سازمان سنجش هیچ وقت مستقیما اعلام نمیکنه که کدام از سوالاش کلید اشتباه داشته .. ولی اینطور به نظر میاد که بعد از بررسی اعتراضات تعدادی از سوالات که گزینه صحیح در گزینه ها هست اصلاح میشه .. سوالاتی که به کل اشتباه هستند هم حذف میشوند.. ولی!! سوالاتی هم ممکنه که اشتباه باشند ولی کلید تصحیح آنها تغییری نکند. این مسائل جز جدانشدنی از ازمون های سنجش هست و هیچ کاری هم نمی شه کرد.

بالا