تیم صنایع: MIS

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب دوستان بازم یه تیم دیگه ؛

اینجا برای MIS گذاشته می شه و اعضای این تیم هم می تونن اینجا فعالیت های خودشون رو انجام بدن . همونطور که کسانی که موافقت کردند پیشنهاد دادند روی یک پروژه عملی کار کنند و کار شامل شامل فاز مطالعاتی ، فاز اجرایی و فاز نتیجه گیری هست .

بقیه کار ها رو اینجا دیگه خودتون هماهنگ کنید . من فقط نظارت میکنم به پست ها و فعالیت ها تون رو هم زیر نظر دارم و علی الحساب چون MIS نگذروندم شاید نتونم خودم زیاد مشارکت کنم اما اگر منم تونستم شرکت می کنم اگه جایی
سوادم کشید .

:gol:

vatanparast

عضو جدید
ممنون از همه دوستان
mis همونطور که می دونید یکی از واحد ها اجباری گرایش تحلیل هست ولی تا اونجایی که من میدونم تواغلب دانشگاهها به صورت یک واحد تقریبا حفظی در حد توضیح مفاهیم ارائه میشه و حرفی از ابزار ها و طراحی یک سیستم زده نمیشه، ولی مد نظر من طراحی یک سیستم اطلاعاتی هست برای اینکه ذهنتون رو نزدیک کنم همین سایت یک سیستم اطلاعاتی هست با حجم بالایی از داده ها فرض کنید کارخانه ای هست که دانش تولید میکنه.
در حال حاضر یکی از بازار های کار که هم درآمد زا هست و هم مواد اولیه اون دانش و خلاقیت افراد هست طراحی سیستم های اطلاعاتیه حد و مرزی هم نداره از یک بنگاه معاملات ملکی بگیرید تا یک بیمارستان و یا یک شرکت تولیدی.
ایده من رو میشه به فعالیت های زیر شکست
1-فاز مطالعاتی
الف: ارائه مفاهیم
ب:معرفی ابزارها
ج:شروع اموزش ابزارها و به همراه آموزش تبحر در مفاهیم
2-فاز اجرایی
الف-طراحی یک سیستم اطلاعاتی به فراخور توان و علاقه افراد
ب-تسلط به ابزارها و پیاده سازی مفاهیم تئوری به صورت عملی
3-فاز نتیجه گیری
الف: پیاده سازی سیستم طراحی شده در شبکه(در حال حاضر شبکه ما اینترنت هست ولی تو سازمان ها اینترانت مدنظر هست)
فعلا این موارد کافی به نظر میرسه اگه با عنایت خدا و همکاری دوستان تا اخر پیش بریم میشه در مرحله بعدی پروژه آموزش و فراگیری استخراج دانش از پایگاه های داده رو شروع کرد به زبان ساده دیتا
ماینینگ که این خودش مارو وارد فاز جدیدی از رشتمون خواهد کرد
این ایده اگه به نتیجه دلخواه هم نرسه حداقل باعث آشنایی دوستان با مفاهیمی میشه که کمتر دانشجوی صنایعی واردش میشه و در صورت علاقه میتونه بازار کار خوبی باشه

vatanparast

عضو جدید
در جواب دوستمون آقا ایمان
من خودم هم mis رو به صورت اختیاری پاسکردم و مدت هاست با توجه به حیطه کاریم ازش استفاده نکردم می خوام به این روش خودم هم اطلاعاتم ریکاوری بشه پس منم تو این حیطه دانشجوام میخوام همه با هم یاد بگیریم چیزی که مد نظر من هست هیچ ربطی به پاس کردن یا نکردن این واحد نداره از دانشجوهایی که تبحر دارن تو برنامه نویسی ، آی تی و بطور کلی کامپیوتر حتی اگه ترم اولی هستن میتونن شرکت داشته باشن پس هیچ محدودیتی برای دوستان نیست

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در جواب دوستمون آقا ایمان
من خودم هم mis رو به صورت اختیاری پاسکردم و مدت هاست با توجه به حیطه کاریم ازش استفاده نکردم می خوام به این روش خودم هم اطلاعاتم ریکاوری بشه پس منم تو این حیطه دانشجوام میخوام همه با هم یاد بگیریم چیزی که مد نظر من هست هیچ ربطی به پاس کردن یا نکردن این واحد نداره از دانشجوهایی که تبحر دارن تو برنامه نویسی ، آی تی و بطور کلی کامپیوتر حتی اگه ترم اولی هستن میتونن شرکت داشته باشن پس هیچ محدودیتی برای دوستان نیست
من قبلا زیاد برنامه نویسی کار کردم زبون های مختلف مثل C ، اسمبلی ، PHP ، Perl . اما چون خیلی وقته کار نکردم همه دستورات یادم رفته اما منطق ها یادمه . خب پس منم هستم . از کامپیوتر و شبکه هم سر در میارم . مشکلی نیست . اگر مشکلی بود می تونیم از تالار های کامپیوتر هم سوالاتمون رو بپرسیم در رابطه با شبکه و ... .

vatanparast

عضو جدید
خب جای خوشحالی داره چون ابزار اصلی PHP هست ، انشالله با اعلام آمادگی دوستان دیگه کارو به امیدخدا شروع میکنیم تا اون موقع دوستان میتونن یه سرچی تو اینترنت داشته باشن و پیش زمینه ذهنی از مباحث کسب کنن ، خود من هم با توجه به اینکه فقط عصرا وقت دارم درخدمت هستم سعی می کنم یه چارچوب مشخص طراحی کنم که طبق اون پیش بریم تا از سردرگمی و انحراف مباحث جلوگیری بشه

vatanparast

عضو جدید
با سلام به دوستان عزیز
خوشحالم یه تعدادی از دوستان اعلام امادگی کردن با یاد خدا و همکاری شما بحث رو شروع میکنیم فقط دوستان از همکاری دریغ نکنن من بحثو با یک case study شروع می کنم

اهمیت mis در مهندسی صنایع
فرض کنید برای استخدام در یک شرکت تولیدی دعوت به مصاحبه شدید صحبت های اولیه انجام میشه و کارفرما شمارو دعوت به همکاری میکنه وضعیت شرکت دچار بحران شده و از شما به عنوان مهندس صنایع انتظار هست وضعیت رو بهبود بدید،کارفرما وضعیت شرکتشو برای شما به این صورت تشریح میکنه :
ما یه شرکت قطعه ساز هستیم که 300 قطعه مورد نیاز مشتری رو تامین میکنیم به علت بالابودن تنوع محصولات از تنوع بالایی از مواد اولیه هم برخورداریم که اکثرا از خارج کشور تامین میشه ، شرکت متعهد هست با تامین به موقع قطعات برای مشتری از توقف خطش جلوگیری کنه در غیر این صورت با جریمه های سنگین روبرو میشه قبلا با توجه به وضعیت مساعد شرکت تیراژ تولیدی از نیاز مشتری بیشتر بوده به نحوی که از کلیه قطعات نهایی به اندازه چند روز نیاز مشتری استوک داشتیم و به محض اعلام مشتری ما قطعات رو براش می فرستادیم اما با افزایش قیمت ازر ومشکلات اقتصادی در حال حاضر با مشکل تامین مواد اولیه روبرو هستیم و به شیوه قبل نمیتونیم تولید کنیم مواد اولیه ما جوابگوی استوک کردن به اندازه چند روز رو نمیده و چندین بار باعث توقف خط مشتری و پرداخت جریمه شدیم.
کار فرما با تشریح وضعیتش از شما می خواد که وضعیت فعلی رو سروسامان بدید حالا ایده شما برای حل مسئله چی هست؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب مثلا من باید قطعا به mis ربطش بدم اما نمی تونم این کارو بکنم . برای همین اولین کار همه به فکر این میرن که از تامین کننده داخلی ، خرید کنند اما همیشه داخلی وجود نداره که این هم رد میشه . یا شاید بشه برای بعضی مواد جایگزین پیدا کرد . الان من یه لحظه ذهنم رفت طرف مهندسی ارزش . جایگزینی بعضی مواد برای بهبود عملکرد و کاهش هزینه . یا حتی تغییر در محصول که البته شاید این مطلوب مشتری نباشه . از ضایعات هم که بحثی وسط نیومده . خیلی دوست دارم جواب این سوال رو بدونم .

1716

عضو جدید
از چین بیاریم ارزونتر در نمیاد؟( شوخی کردم)
جواب من هم تقریبا مثل جواب اقا ایمان هست
میشه مواد رو به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم میکنیم و چون گفته شده بود اکثر مواد از خارج کشور تامین میشن پس یکسری مواد در داخل هستند. برای خارجی هم میشه مواد جایگزین داخلی رو استفاده کرد (البته شاید خود اون ماده اولیه خارجی در داخل نباشه که میشه ترکیبی از چند ماده داخلی استفاده کرد.)
در اینصورت برنامه ریزی تولید رو هم فکر کنم باید تغییر داد .میشه قطعاتی رو که میسازیم رو براساس مواد ترکیبیش الویت بندی کرد و دوباره خط تولید را برنامه ریزی کرد.

vatanparast

عضو جدید
ممنون از دوستان امیدوار بودم با نظرات بیشتری روبرو بشم
دوستمون 1716 مسیر رو درست تشخیص دادن (اسم میذاشتی واسه نام کاربریت خیلی بهتر بود) تو مثالی که مازدیم کارفرما به جواب زود بازده نیاز داره مسئله تغییر مواد و تغییر تامین کننده کار ساده ای نیست هم زمان بر و هم به شدت هزینه بره ازین گذشته برخی از تکنولوژی ها واقعا در داخل کشور در دسترس نیست ، بنابر این به نظر منطقی ترین راه حل تغییر مشی تولید از طریق تغییر برنامه ریزی تولید هست ، اگه خودتون رو تو همچین موقعیتی قرار بدید و بخواید برنامه تولید ارائه بدید قطعا بدون داده و اطلاعات این امر غیر ممکنه در اولین قدم ما به 3 دسته از اطلاعات نیاز داریم موجودی مواد اولیه ، موجودی محصول و اقلام بحرانی مشتری شما باید هر روز این 3 دسته اطلاعات رو چک کنید و بر اساس اولویت ،مواد اولیه رو تخصیص بدید به بحرانی ترین قطعات ولی نکته ای که شاید بهش کمتر توجه کنید نحوه دسترسی به این اطلاعات هس شما چطور باید به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید اطلاعاتی که باید سریع بهش برسید و مهمتر از اون دقیق باشن شاید بشه برای بار اول تیمی بسیج بشن و اطلاعات رو جمع آوری کنن ولی آیا این کار همیشه امکان پذیره جدای از این شما باید بتونید از عملکردتون feedback تهیه کنید باید بین برنامه اعلام شده و تولید واقعی مقایسه صورت بگیره تا انحراف از برنامه شناسایی و رفع معضل بشه تمام این کارا بدون داشتن یک سیستم یکپارچه اطلاعات میسر نیست ، شما با قرار گرفتن در همچین موقعیتی باید در اولین قدم راه حلی برای ثبت و دسترسی سریع به اطلاعات داشته باشید تهیه یک بانک اطلاعاتی ساده از طریق اکسل یا اکسس در کوتاه مدت جوابگوی نیاز شماست و یک اقدام عاجل و راه گشا میتونه باشه در این صورت با یکبار جمع اوری اطلاعات اپراتور یا انبار دار موظف میشه به بروز کردن بانک موقت شما از طریق ثبت ورودیها و خروجی ها ولی این اقدامات موقتا نیاز شمارو تامین میکنه در مرحله بعد شما باید یک سیستم منسجم اطلاعاتی طراحی کنید این یعنی MIS . از نظرات دوستان استقبال می کنم

1716

عضو جدید
برای پروژه ارزیابی ام به یه کارخونه رفته بودم ،اونها هم دقیقا همین کار رو میکردند. یعنی روش کار اولیه بدین صورت بود که پروسه کار روی برگه ای مشخص ثبت میشد (مثلا اگر قطعه در واحد کنترل کفیت بود ،مسئول اون واحد در کادر مربوط بخودش در اون برگه رو امضا میکنه) اما در روش جدید علاوه بر این برگه با اکسس برنامه ای نوشتن که اطلاعات مربوط به اون برگه رو در خودش داره و اپراتور پس از دریافت برگه تا جایی که امضا شده باشه رو وارد کامپیوتر میکنه و یه مهر ثبت در کامپیوتر روی امضا ها میزنه که مشخص بشه تا کدوم مرحله در کامپیوتر ثبت شده اینطوری هر موقع که بخوان میتونن قطعاتشون رو پیگیری کنن که در کدوم مرحله است .
پس به این حرکات میگن mis چه جالب!

.MosTaFa.

کارشناس تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
چه بحث جالبی، کلی مفید بود.
معمولا مسائلی که در کوتاه مدت باید حل بشن جالب توجه هستن
فقط یه سوال برام پیش اومد؟ ثبت این اطلاعاتی که میگین جزء الزامات ایزو هم هست؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
فقط یه سوال برام پیش اومد؟ ثبت این اطلاعاتی که میگین جزء الزامات ایزو هم هست؟
ثبت این اطلاعات جزء استاندارد هست اما این ثبت می تونه دستی (ورقی) یا کامپیوتری باشه حالا . اگه اشتباه نکنم . وقتی چیزای کم اهمیت تری برای استانداردها باید مستند بشن ، قطعا این موارد هم باید ثبت شن .

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان
من این ترم mis رو پاس کردم البته نه بصورت مفید فقط تئوری های غیر کاربردی بود .
از اهمیت اطلاعات در عصر ارتباطات نمیشه گذشت .
حالا این طراحی کار مهندسی صنایع است یعنی کسی که مسئول برنامه ریزی است باید این کار رو انجام بده ؟
کم با اکسس کار نکردم آیا اگر بخوام مسئول برنامه ریزی بشم باید یاد بگیرم ؟ یا نه می تونم از مسول انفرماتیک شرکت کمک بگیرم ؟
خوب حالا وضعیت این شرکت چطوره ؟ به نظر من علاوه بر تغییر در برنامه ریزی تولید به عوامل و آثار شکست هم توجه بشود . و وقفه های کاری را کم کرد .

در کل خوشحال میشم از اطلاعات دوستان استفاده می کنم .

vatanparast

عضو جدید
سلام به همه دوستان
خب دوستان علاقمند به موضوع بیشتر شدن، در جواب دوستی که بحثو به ایزو کشونده بودن گرچه موضوع بحث نیست باید بگم بله یکی از فاکتور هاست بهتره وراد جزئیاتش نشم تا بحث منحرف نشه، دوستمون پرسیدن آیا از مسئول انفور ماتیک نمیشه کمک گرفت خوب جواب مثبته ولی در این صورت فرق شما به عنوان مهندس صنایع با یک کاربر چیه؟ این شمایید که باید به مشکلات احاطه داشته باشید نه یک مهندس انفورماتیک این شما هستید که باید از اطلاعات در جهت بهبود استفاده کنید پس سیستمی که شما طراحی کنید بسیار متفاوت خواهد بود با کسی که فقط فن برنامه نویسی رو بلده اگه بگید که خب بهش تفهیم میکنیم در جواب باید بگم تشریح و تفهیم مشکلات به نحوی که خواست شما رو پوشش بده مخصوصا در صنعت کار ساده ای نیست نیاز داره به ساعت ها جلسه و آزمون و خطا و نکته ای که قبلا هم بهش اشاره کرده بودم وارد شدن به حوزه هایی خارج از چارچوب تئوری دانشگاه کلید موفقیت شماست( در این مورد حرف برای گفتن زیاده ولی فرصت نیست)، اما در مورد وقفه های کاری ، یکی از مواردی که به عنوان داده و اطلاعات باید بهش دسترسی داشته باشیم همین وقفه هاست ، زمان وقفه ، دلیل وقفه و مدت وقفه شما اگر اینهارو ثبت شده داشته باشید بایک گزارش گیری در یک بازه خاص و استفاده از ابزار های آماری به نتایج خیلی جالبی میرسید اینجاست که دیگه در یک مسیر تاریک قدم بر نمی دارید خیلی روشن مشکلات رو میبینید و در جهت رفع اونا اقدام می کنید

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
خب دوستان علاقمند به موضوع بیشتر شدن، در جواب دوستی که بحثو به ایزو کشونده بودن گرچه موضوع بحث نیست باید بگم بله یکی از فاکتور هاست بهتره وراد جزئیاتش نشم تا بحث منحرف نشه، دوستمون پرسیدن آیا از مسئول انفور ماتیک نمیشه کمک گرفت خوب جواب مثبته ولی در این صورت فرق شما به عنوان مهندس صنایع با یک کاربر چیه؟ این شمایید که باید به مشکلات احاطه داشته باشید نه یک مهندس انفورماتیک این شما هستید که باید از اطلاعات در جهت بهبود استفاده کنید پس سیستمی که شما طراحی کنید بسیار متفاوت خواهد بود با کسی که فقط فن برنامه نویسی رو بلده اگه بگید که خب بهش تفهیم میکنیم در جواب باید بگم تشریح و تفهیم مشکلات به نحوی که خواست شما رو پوشش بده مخصوصا در صنعت کار ساده ای نیست نیاز داره به ساعت ها جلسه و آزمون و خطا و نکته ای که قبلا هم بهش اشاره کرده بودم وارد شدن به حوزه هایی خارج از چارچوب تئوری دانشگاه کلید موفقیت شماست( در این مورد حرف برای گفتن زیاده ولی فرصت نیست)، اما در مورد وقفه های کاری ، یکی از مواردی که به عنوان داده و اطلاعات باید بهش دسترسی داشته باشیم همین وقفه هاست ، زمان وقفه ، دلیل وقفه و مدت وقفه شما اگر اینهارو ثبت شده داشته باشید بایک گزارش گیری در یک بازه خاص و استفاده از ابزار های آماری به نتایج خیلی جالبی میرسید اینجاست که دیگه در یک مسیر تاریک قدم بر نمی دارید خیلی روشن مشکلات رو میبینید و در جهت رفع اونا اقدام می کنید

سلام!

با تشکر از شما و مطالبتون ...

متوجه نشدم !!!

یعنی اولین قدم برای رفع مشکلات و بررسی اونها توجه به وقفه های کاریه؟!

vatanparast

عضو جدید
امبانی تئوری سیستم های مدیریت اطلاعات

تعریف MIS
* سیستمی مبتنی بر کامپیوتر که اطلاعات را بر اساس خواسته های کاربران در اختیارشان قرار می دهد
یک سیستم اطلاعات چکار می کند:
یک سیستم اطلاعاتی سه وظیفه عمده دارد
1-دریافت اطلاعات برون سازمانی یا درون سازمانی (مثلا اپراتور اطلاعات خاصی را وارد سیستم می کند)
2-انجام عملیات بر روی اطلاعات تا قابل استفاده باشند( مثلا زمان های توقف را از زمان کل تولید کم میکند تا زمان مفید بدست آید)
3-در اختیار قرار دادن اطلاعات (یعنی امکان گزارش گیری مثلا بر اساس تاریخ ، یک واحد خاص مثلا انبار شماره یک ، یک قطعه خاص مثلا قطعه ای با کد 100 را فراهم کند و... بر اساس نیاز سازمان)

Capture.JPG

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
از همه ی دوستان معذرت میخوام ، یکم دیر به تیم اضافه شدم و تا بیام بفهم چیا گفته شده و بررسی شده یکم اذیت میکنم!

.
.
.

شرمنده ...

vatanparast

عضو جدید
سلام!

با تشکر از شما و مطالبتون ...

متوجه نشدم !!!

یعنی اولین قدم برای رفع مشکلات و بررسی اونها توجه به وقفه های کاریه؟!

نه دوست عزیز منظور من اینه یکی از مشکلاتی که باید بررسی شه توقفات هست و بایستی مدنظر باشه

1716

عضو جدید
یعنی ما باید برای وقفه های کاری نتایج زمانسنجی که در اختیار داریم رو بررسی کینم؟؟؟ یا اگر زمانسنجی نکردیم انجام بدیم منظور این بود. یا ابزارهای دیگه ای هم برای شناسایی وقفه ها وجود داره؟؟

vatanparast

عضو جدید
یعنی ما باید برای وقفه های کاری نتایج زمانسنجی که در اختیار داریم رو بررسی کینم؟؟؟ یا اگر زمانسنجی نکردیم انجام بدیم منظور این بود. یا ابزارهای دیگه ای هم برای شناسایی وقفه ها وجود داره؟؟

زمانسنجی ربطی نداره به این موضوع یک مثال برای شما میزنم فرض کنید یک دستگاه اکسترودر دارید طی هفته کاری گذشته شما انتظار داشتید طبق برنامه تولیدی که دادید مثلا 10000 قطعه 1 25000 قطعه 2 و 45000 قطعه 3 تولید کرده باشید اما عملا این اتفاق نیفتاده شما اگر اطلاعات نداشته باشید اول به سراغ سرپرست تولید میرید و ازش دلیل انحراف از برنامه رو میخواید سرپرست به شما میگه خط دچار توقفات زیادی شده بنابر این طبق برنامه پیش نرفتیم شما دلایل توقفات رو میخواید ولی کسی پاسخ روشنی به شما نمیده حالا فرض کنید فرمی دارید که اپراتور تولید موظفه در هرشیفت زمان راه اندازی ، تولید در ساعت ، تعداد ضایعات ، توقفات شامل زمان ، مدت ، و دلیل و... رو ثبت کنه این فرم ها بعد از پایان تولید جمع آوری و در سیستم ثبت میشن خب حالا شما میخواید بدونید دلیل انحراف از برنامه چی بوده یه گزارش از توقفات میگیرید با تجزیه تحلیل اون اطلاعات به این نتایج میرسید 40 درصد توقفات مربوط به خرابی دای بوده 20 درصد توقفات مربوط هست به تاخیر لجستیک 15 درصد مربوط هست به خرابی مواد اولیه و بقیه دلایل هرکدوم سهمی به خودشون اختصاص دادن شما 3 دلیل عمده دارید برای بررسی پس اول به سراغ دای میرید بابررسی متوجه میشد دچار خوردگی شده باید تعویض بشه به سراغ لجستیک میرید با بررسی متوجه میشید به دلیل کمبود نفرات امکان سرویس دهی به موقع نیس پس یک طرح توجیحی تهیه میکنید برای استخدام نیرو به سراغ مواد میرید متوجه شرایط بد نگهداری میشید و به همین ترتیب ، پس شما تونستید با اطلاعات مشکلات رو بشناسید و حل کنید

vatanparast

عضو جدید
با سلام
تا اینجای کار فک میکنم دوستانی که با مبحث MIS آشنایی نداشتن تا حدودی آشنا شده باشن ، بنابر این بحث معرفی ابزار هارو شروع میکنیم .
همونطور که متوجه شدید تا اینجا که از ثبت اطلاعات و گزارش گیری و.. صحبت کردیم حدف ما پیاده سازی یک پایگاه داده است، خواهشم از دوستان اینه ازین به بعد دوستانی که تخصص بیشتری در زمینه برنامه نویسی و آشنایی بیشتری با بانک های اطلاعاتی دارند مشارکت کنن خود من هم در این زمینه دانشجو هستم و میخوام ازین فضای همکاری برای آموختن بیشتر استفاده کنم.
ابزار های مورد نیاز ما برای طراحی یک سیستم اطلاعاتی تحت شبکه عبارتند از:
1-نرم افزار بانک اطلاعاتی
2-یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی سمت سرور(server side scripting)

اکثر دوستان تا اسم بانک اطلاعاتی میاد اکسس به ذهنشون میرسه ولی اوراکل ، SQL و MY SQL ، sybase،
FoxPro و... انواع دیگه ای از بانک های اطلاعاتی هستند که هر کدوم مزایا و معایب خاص خودشون رو دارند.
از نرم افزار های برنامه نویسی اسکریپتی هم میشه بهphp ، perl ,Asp,JSP,Goldfusion اشاره کرد
در مورد این مطالب نمیخوام وارد بحث تخصصی بشم چون هم فرصت نیست هم تخصصم نیست ولی به این دو نکته اشاره میکنم زبان های اسکریپتی زبان هایی هستند که برای ایجاد صفحات وب ازشون استفاده میشه و نقطه مقابلش کلاینت هست
ابزار ما برای طراحی سیستم اطلاعاتیمون عبارتند از PHP و my sql

1716

عضو جدید
ینی من که php وامثالهم رو بلد نیستم باید برم یاد بگیرم؟؟؟ فقط کمی c++ بلدم

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب الان باید PHP برنامه نویسی انجام داد . من قبلا کار کردم اما چون خیلی وقته کار نکردم همش یادم رفته . کد نویسی بانک های اطلاعاتی هم انجام ندادم . چیکار باید کرد ؟

vatanparast

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز
اول یه مسئله ای رو بگم تیم یعنی فعالیت مشارکتی ولی به نظر میرسه این تیم مشارکتی نیست قبلا هم گفتم منم دانشجوام انتظار داشتم دوستان مطالب تکمیلی به مبحث بانک های اطلاعاتی و زبان های اسکریپتی اضافه کنن

اما در مورد مسئله PHP و MYsql ، سوال پیش میاد که چرا اینا ، در ادامه بهتر هست به معرفی این 2 ابزار بپردازیم اگه دوستان اطلاعاتی دارند لطفا بحثو ادامه بدن

1716

عضو جدید
پی‌اچ‌پی (PHP) یکی از پر طرفدارترین زبان‌های پردازه نویسی (اسکریپتینگ) متن باز (Open Source) است که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب‌گاه‌های پویا (Dynamic) مورد استفاده قرار می‌گیرد. PHP مخفف PHP: Hypertext Preprocessor (پیش‌پردازنده فرامتن) می‌باشد. پی‌اچ‌پی در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد. (Rasmus Lerdorf) ایجاد کننده اولیه آن بوده است ولی در طی زمان این زبان برنامه‌سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه‌نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده‌است.
پی‌اچ‌پی از زبان‌های پردازه‌نویسی تحت وب است. ساختار این زبان بسیار شبیه زبان سی (C) و زبان برنامه نویسی پرل (Perl) می‌باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک های اطلاعاتی از قبیل MySQL قدرت آن را افزایش داده است.
مشهورترین نرم‌افزارهای(بسته های) ایجاد شده با پی‌اچ‌پی عبارت‌اند از phpBB ، SMF ، Mambo ، Joomla ، PHPNuke ، mybb و مدیاویکی (MediaWiki) (که این وب‌گاه با آن طراحی شده). پی‌اچ‌پی می‌تواند جایگزینی برای زبان‌های ASP.NET و JSP و Perl باشد. همچنین یکی از بهترین نمونه‌های برنامه‌نویسی php در سطح وسیع سایت فیس بوک است.
سادگی استفاده از پی‌اچ‌پی و شباهت آن به زبان سی و پرل (و از نسخه ۵ آن به جاوا ) باعث شده که اغلب برنامه نویسان با تجربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه‌های کاملی را ایجاد کنند.
پی‌اچ‌پی تنها یک زبان پردازه نویسی نیست و با استفاده از PHP-GTK می‌توان برای طراحی برنامه‌های با ظاهر گرافیکی (GUI) و همچنین طراحی برنامه‌های خط فرمان شبیه پرل یا پایتون (Python) از آن استفاده کرد.
پی‌اچ‌پی امکان استفاده از انواع مختلفی از پایگاه های داده را از جمله MySQL، اوراکل ، IBM DB۲ ،Microsoft SQL Server ،PostgreSQL و SQLite با دستورهایی ساده فراهم می‌سازد.
پی‌اچ‌پی روی بیشتر سیستم‌عامل‌های معروف از جمله لینوکس، یونیکس، ویندوز و Mac OSX و با اغلب کارگزارهای وب (Web Server) معروف، قابل اجراست.
منبع ویکیپدیا

vatanparast

عضو جدید
همونطور که دوستمون اشاره کردن PHP یک نرم افزار متن باز و رایگان است این قابلیت باعث شده تا کاربر بر اساس نیاز خودش برخی از خصوصیات این زبان رو فعال یا غیر فعال کنه و یا مواردی رو به صورت شخصی بهش اضافه کنه اگه به address bar مرورگرتون نگاه کنید در آدرس نمایش داده شده پسوند php رو خواهید دید
ویژگی های مهم PHP
مستقل از محیط کار:کدهای PHP را بدون تغییرات در کامپیوتر هایی با سیستم عامل های مختلف می توان بکار برد به عنوان مثال اسکریپت PHP که بر روی لینوکس اجرا می شود بر روی ویندوز هم اجرا خواهد شد
ادغام در HTML : کد PHP در فایل هایی حاوی دستورات HTML نوشته می شوند.
اجرا در سویس دهنده: کد های PHP که می نویسیم بر روی سویس دهنده وب اجرا میشوند.
برنامه های PHP را به وسیله مرور گر وب اجرا میکنیم به وب سایتی که برنامه های PHP قرار دارند دستیابی پیدا میکنیم به این ترتیب کد PHP اجرا شده و نتیجه ان به مرور گر برمی گردد.

از مزایای این زبان سادگی در یادگیری ، قابلیت هماهنگی فوق العاده با کلیه بانک های اطلاعاتی ، مجانی بودن، امکان توسعه بر اساس نیاز کاربر میشه اشاره کرد

vatanparast

عضو جدید
نیاز مندی های کار با PHP
نرم افزار سرویس دهنده مثل IIS یا Appache
سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی رابطه ای مثل my sql - sql server-اوراکل یا اکسس
نرم افزار سرویس گیرنده
مرور گر وب مثل ie
ویراستار متنی مثل notepad برای تایپ کد (نرم افزار های مختلفی مختص تایپ کد های php وجو دارند که قابلیت های زیادی ماندد دیباگ کردن داردند مثل phpmyadmin )

1716

عضو جدید
دوستان سوالی نبود؟
فکر کنم باید یه تاپیکم بزنیم که نرم افزارهای هر درس رو به اختصار توضیح بدیم

vatanparast

عضو جدید
سلام
در ادامه توضیحاتی در مورد mysql میدم:

هدف از ايجاد MySQL
نسخه هاي اوليه MySQL را به هيچ عنوان نمي توان با نسخه هاي جديد آن مقايسه نمود. نسخه هاي قديمي به دليل ماهيت عمومي سيستم عاملي كه براي آن درنظر گرفته شده بودند (يعني يونيكس و لينوكس هاي اوليه) داراي واسط كاربر چندان جالبي نبودند و تمام فرامين مربوط به طراحي و مديريت بانك اطلاعاتي در آن ها از طريق دستورات خط فرمان انجام مي گرفت. اما به تدريج و با پيدايش محيط هاي گرافيكي توانمند و زيبا براي لينوكس، MySQL نيز همانند ساير نرم افزار هاي اپن سورس تحت لينوكس مراحل تكامل و بهينه شدن هسته و ابزارهاي جانبي خود را پيمود تا به جايي رسيد كه اكنون به عنوان يكي از سريع ترين، كاراترين و مقرون به صرفه ترين برنامه هاي بانك اطلاعاتي جهان شناخته مي شود.

غير از توانمندي هاي مربوط به واسط كاربر و امكانات جانبي، در نسخه هاي جديد MySQL سعي شده است نقاط ضعف هميشگي اين موتور بانك اطلاعاتي، يعني نبود سه عنصر مهمِ ديد (View)، روال هاي ذخيره شده و تريگرها، تا حدود زيادي رفع شود و اكنون ديگر MySQL به دليل نداشتن اين سه عنصر مهم، در رقابت با ساير بانك هاي اطلاعاتي مورد سرزنش و بي مهري برنامه نويسان و مديران بانك هاي اطلاعاتي قرار نمي گيرد.
به طوركلي وقتي به تاريخچه و مراحل تكامل MySQL مي نگريم، سه ويژگي آن، يعني قابليت اطمينان، كارايي مناسب و آساني استفاده را از نكات مورد توجه سازندگان آن در توليد اين اثر مي يابيم. قابليت اطمينان، از اين جهت كه يك بانك اطلاعاتي اپن سورس و با حمايت يك شبكه توانمند و در همه جا حاضري به نام MySQL Network در هرلحظه آماده ارائه خدمت به استفاده كنندگان آن و پشتيباني از آن ها است و به راحتي مي تواند دربسياري از كاربردهاي تجاري جايگزيني مناسب براي همتايان گرانقيمت خود باشد.

كارايي مناسب، از اين لحاظ كه با ارائه نسخه هاي متعدد تحت سيستم عامل هاي مختلف و تحت معماري هاي سخت افزاري گوناگون قادر است تا هم در كاربردهاي مبتني برتعداد فرايندهاي فراوان (OLTP) و هم در كاربردهاي داراي پردازشها و محاسبات سنگين (OLAP) مورد استفاده قرار گيرد. آسانيِ استفاده هم از اين جهت است كه كليه مراحل استفاده از آن، از دستيابي به فايلهاي مخصوص نصب كه به طور رايگان قابل دريافت است و هم از اين بابت كه مراحل نصب و پيكربندي كه حداكثر در ده دقيقه در سيستم عامل هاي مختلف صورت مي گيرد. همچنين در زمان بهره برداري به شيوه اي بسيار آسان و گويا، ابزارهاي خود را در اختيار توسعه دهندگان و مديران سيستم قرار مي دهد.