تیم صنایع : کیفیت

melika02

عضو جدید
سلام
واقعا خدا قوت به دوستای گلم که واقعا همگیشون تک هستند !!
واقعا زندگی گاهی چقدر عجیبه ! ولی هر اتفاق بد و خوبی تو زندگی بود الان همه چیز تموم شد و برگشتم به زندگی خودم و جمع دوستای عزیز!
باید کل مطالب تاپیک رو بخونم تا در جریان کار قرار بگیرم !
;)
البته تاپیک خودتونه ولی خوش اومدی! :smile:

• Like
واکنش ها: mjvm

melika02

عضو جدید
خوب باید شناخت و جلسه گذاشت !
نه اینکه همش جلسه رسمی باشه ! همین که داری به عنوان مدیر تو خط قدم میزنی نکته ای مورد توجه ات قرار میگیره بعد میره پیش مسئول اون قسمت از اون می پرسی و بعد باز هم بیشتر تحقیق میکنی می بینی نیاز به یک کارگر جدید در بخش دارید بعد جلسه میزاری از فبل هم موضوع رو به همه میگی ! البته به مسئولین مربوطه تا در هنگام جلسه مشخص بشه چیکار باید کرد و....

نگاه ایمان قرار نیست سیستم داینامیک رو به همه توضیح بدی ! نه اینطوری نمیتونی جلو بری
بعدش هم اصلا سیستم داینامیک از اینجا مطرح شد که ملیکا گفت به دنبال مشکلات سازمان میگردیم ! و هر جز رو پیدا می کنیم ! من گفتم اجزا رو کنار هم باید بگذاریم ! وگرنه نمیشه مسئله رو حل کرد !
بعدش هم هر موضوعی رو که میخوای توی یه شرکت اجرا کنی باید با توجه به محیط یکسان سازی بشه و شرایط محیطی رو در نظر بگیری!
شاید نیاز نباشه در مرحله اول به اپراتور جواب بدی فقط یک جزوه بهش میدی تا شیوه ی جدید کار رو مطالعه کنه ! همین !
البته در طول زمان بهش میگی موضوع چیه تا بدونه برای چی داره کار میکنه و....
باید خودمون سیستمی فکر کنیم ولی نباید چهارچوب خشکی براش در نظر بگیریم !

آخه میدونی چیه؟ این حرفایی که میزنی به نظر منطقی و قشنگه. مثل اینکه بگی انسانیت خوبه. ولی خب اینکه چطور باید انجام بشه رو کاش توضیح بدی. یا اصلاً اگه جاش اینجا نیست 1 تاپیک جدید باز کنی به اسم تفکر سیستمی و دینامیک و اونجا دربارش توضیح بدی و مثال بزنی. خب میدونم همه چی رو هم تأثیر میذاره اما چه جوری این تأثیرات ریز و درشت رو هم درنظر بگیریم. مثلاً قدیم که مردم قبیله قبیله بودن هر قبیله دور هم جمع میشدن مشکلاشونو حل میکردن، خیلیم خوب بود. ولی وقتی تعداد زیاد میشه دیگه نمیشه همه چی رو درنظر گرفت و کلی نگاه کرد. آخه چطور میشه؟ من نمیفهمم:question:

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
آخه میدونی چیه؟ این حرفایی که میزنی به نظر منطقی و قشنگه. مثل اینکه بگی انسانیت خوبه. ولی خب اینکه چطور باید انجام بشه رو کاش توضیح بدی. یا اصلاً اگه جاش اینجا نیست 1 تاپیک جدید باز کنی به اسم تفکر سیستمی و دینامیک و اونجا دربارش توضیح بدی و مثال بزنی. خب میدونم همه چی رو هم تأثیر میذاره اما چه جوری این تأثیرات ریز و درشت رو هم درنظر بگیریم. مثلاً قدیم که مردم قبیله قبیله بودن هر قبیله دور هم جمع میشدن مشکلاشونو حل میکردن، خیلیم خوب بود. ولی وقتی تعداد زیاد میشه دیگه نمیشه همه چی رو درنظر گرفت و کلی نگاه کرد. آخه چطور میشه؟ من نمیفهمم:question:

قبول دارم ! باید یه تایپیک براش راه بندازم !
درمورد کیفیت و تفکر سیستمی هم خودم دنبال مقاله و کتاب هستم ! و دنبال کسی که تو این زمینه کار کرده که چطور اصلا میشه مسئله رو تعریف کرد و ....

melika02

عضو جدید
من هنوز با کسی برخورد نکردم که در این باره کار کرده باشه وگرنه بهت معرفی میکردم.
بچه ها 1 سوال دیگه.
واسه گرفتن مدرک yellow belt که مربوط به 6 sigma هست شما میدونین باید چیکار کرد؟ استادمون میگفت ما که دانشجوییم الآن با خوندن کتاب کنترل کیفیت دکتر نقندریان میتونیم فعلاً مدرک yellow belt رو بگیریم تا ایشالا بعداً بقیش. کسی خبر داره باید چیکار کرد؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من هنوز با کسی برخورد نکردم که در این باره کار کرده باشه وگرنه بهت معرفی میکردم.
بچه ها 1 سوال دیگه.
واسه گرفتن مدرک yellow belt که مربوط به 6 sigma هست شما میدونین باید چیکار کرد؟ استادمون میگفت ما که دانشجوییم الآن با خوندن کتاب کنترل کیفیت دکتر نقندریان میتونیم فعلاً مدرک yellow belt رو بگیریم تا ایشالا بعداً بقیش. کسی خبر داره باید چیکار کرد؟
کمربند زرد در حد دونستن ابزار ها هست . کمربند سبز هم باید ببینی از کجا می خوای بگیری . مثلا اگه از جامعه کیفیت آمریکا بخوای بگیری باید یه دو سه تا پروژه رو ببندی براشون ارسال کنی و مدرک رو بگیری . اما اگه از ایران می خوای که کلاساش هست و یه پروژه رو می بندی و مدرک میگیری .

melika02

عضو جدید
کمربند زرد در حد دونستن ابزار ها هست . کمربند سبز هم باید ببینی از کجا می خوای بگیری . مثلا اگه از جامعه کیفیت آمریکا بخوای بگیری باید یه دو سه تا پروژه رو ببندی براشون ارسال کنی و مدرک رو بگیری . اما اگه از ایران می خوای که کلاساش هست و یه پروژه رو می بندی و مدرک میگیری .
ابزارها یعنی مثلاً نمودارهای X بار و ريال و اینا و نمونه گیری میلیتاری استاندارد؟
خب من اینارو بلدم. بعد کجا برم بهم مدرک میدن؟
1 سوال دیگه، این مدرکا زمان دارن یا همیشگیه؟ یعنی مثلاً مثل تافل و اینا 1 مدتی اعتبار دارن؟

sed ali

کاربر ممتاز
بچه ها 1 سوال دیگه.
تو کتاب نقندریان که فقط در مورد کنترل کیفیت آماری بحث کرده !!
دیگه چیزی نگفته !
به نظر من تو مجیط خیلی بیشتر از اینها باید تخصصی شد !
من در این باره چیزی نشنیدم !
بیشتر صحبت کنید !

melika02

عضو جدید
تو کتاب نقندریان که فقط در مورد کنترل کیفیت آماری بحث کرده !!
دیگه چیزی نگفته !
به نظر من تو مجیط خیلی بیشتر از اینها باید تخصصی شد !
من در این باره چیزی نشنیدم !
بیشتر صحبت کنید !
من میدونم اینا مربوط به 6 sigma ست و ترتیبش اینطوریه:
yellow belt
green belt
black belt
تهشم 1 چی دیگست تو مایه های پروفسور اگه اشتباه نکنم. بعد مثل کمربند کاراتست. تو هر سطحی یه belt خاص داره. yellow دیگه اون سطح پایینست. اما مثلاً black belt زیاد تو ایران ندارن.شنیدم انگشت شمارن. اما کلاً حوزه جالبیه. با توجه به مهارت و اینا. اما نمیدونم چه جوری به آدم میدن و کجا میدن. اما احتمالاً همون yellow شو هممون میتونیم الآن بگیریم.

melika02

عضو جدید
yellow belt
green belt
black belt
تهشم 1 چی دیگست تو مایه های پروفسور اگه اشتباه نکنم. بعد مثل کمربند کاراتست. تو هر سطحی یه belt خاص داره. yellow دیگه اون سطح پایینست. اما مثلاً black belt زیاد تو ایران ندارن.شنیدم انگشت شمارن. اما کلاً حوزه جالبیه. با توجه به مهارت و اینا. اما نمیدونم چه جوری به آدم میدن و کجا میدن. اما احتمالاً همون yellow شو هممون میتونیم الآن بگیریم.
آها دقیقش اینه:
yellow belt
green belt
black belt
MBB
champions

راستی بچه ها جون، این استادمون 1 سازمان معرفی کرده که دوره ها و اسکالرهای مجانیم میذاره.(خودمم نمیدونم اسکالر چیه نپرسین!)
میگفت هر چند وقت 1 بار تورایی میذاره که میتونین مجانی برید با Auditor یا assesor ها که دارن ممیزی رو انجام میدن کارا و کارخونه های بزرگ جهانو از نزدیک ببینید. اگه اشتباه نکنم جای خوابم میدن فقط باید پول بلیطشو بدین. شاید تو ایرانم دوره هایی بذارن البته اگه تحریم ها مانعش نشده باشه. سایتشو دقیق نمیدونم اما اسم سازمانش اینه:
A.P.O
(Asian Productivity Organization
اگه 1موقع دیدین چیز جالبی پیدا کردین مارم در جریان بذارید.

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
yellow belt
green belt
black belt

برای بلک یه دو سه سالی باید کار کنی . بعدش می شه مستر بلک بلت . بعدش می شه champion و کسی هست که رو پروژه ها نظارت می کنه . یعنی پروژه کسایی که می خوان اجرا کنن و مدرک بگیرن . یه سرچ کن دوره های کمربند سبز یه سری جاها برگزار می کنن . بعدشم گفتم که اگه از جامعه کیفیت آمریکا بخوای باید پروژه انجام بدی بفرستی براشون . اگه ایران می خوای هم که یه سرچ کن هست موسسه .

sed ali

کاربر ممتاز
بچه ها یه سوال دارم ، قبلا هم پرسیدم بدون جواب موند !
هرچی درموردش فکر میکنید بگید شاید به نتیجه رسیدیم
یکی بهم میگفت " کیفیت ارزش افزوده نداره "
نظرتون چیه ؟
به نظر من درست نیست ! اما اون طرف رد میکرد !
اصلا ارزش افزوده رو چطور تعریف میکنید ؟

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نظرتون چیه ؟

همون اول بحث کیفیت یه سری مباحث نیاز ها بود که تو مدل کانو هم بود . درست یادم نیست اما فکر کنم یکیش نیاز هایی بود که مشتری انتظار نداره اما اگه برآورده بشه کلی مطلوبش هست . خب این باید ارزش افزوده داشته باشه . مثلا مشتری یه ماشین شاید انتظار نداشته باشه ماشینش یخچال داشته باشه اما اگه داشته باشه حال می کنه و خب حالا که کیفیت بالا برده شده و هزینه ای صرف گذاشتن یخچال شده باید قیمت هم زیاد شه دیگه .

sed ali

کاربر ممتاز
همون اول بحث کیفیت یه سری مباحث نیاز ها بود که تو مدل کانو هم بود . درست یادم نیست اما فکر کنم یکیش نیاز هایی بود که مشتری انتظار نداره اما اگه برآورده بشه کلی مطلوبش هست . خب این باید ارزش افزوده داشته باشه . مثلا مشتری یه ماشین شاید انتظار نداشته باشه ماشینش یخچال داشته باشه اما اگه داشته باشه حال می کنه و خب حالا که کیفیت بالا برده شده و هزینه ای صرف گذاشتن یخچال شده باید قیمت هم زیاد شه دیگه .

کیقیت رو از دید یک مهندس ببین نه مشتری !
مثلا اینکه داشتن ایزو TS هیچ ارزش افزوده ای نداره !! (میشه گفت از الزامات هست )

hamid051

کاربر ممتاز
آها دقیقش اینه:
yellow belt
green belt
black belt
MBB
champions

راستی بچه ها جون، این استادمون 1 سازمان معرفی کرده که دوره ها و اسکالرهای مجانیم میذاره.(خودمم نمیدونم اسکالر چیه نپرسین!)
میگفت هر چند وقت 1 بار تورایی میذاره که میتونین مجانی برید با Auditor یا assesor ها که دارن ممیزی رو انجام میدن کارا و کارخونه های بزرگ جهانو از نزدیک ببینید. اگه اشتباه نکنم جای خوابم میدن فقط باید پول بلیطشو بدین. شاید تو ایرانم دوره هایی بذارن البته اگه تحریم ها مانعش نشده باشه. سایتشو دقیق نمیدونم اما اسم سازمانش اینه:
A.P.O
(Asian Productivity Organization
اگه 1موقع دیدین چیز جالبی پیدا کردین مارم در جریان بذارید.

اره دیگه همین چند وقت پیش انجمن لجستیک رفت دبی می خواستن از شهر لجستیکی اونجا بازدید کنند ولی نمیدونم چی شد کلا دیگه تعطیل شده نمیدونم چی شده حتی جاشونو عوض کردنند:biggrin:
خوبه ما شرکت نکردیم ها:biggrin:

hamid051

کاربر ممتاز
نظرتون چیه ؟

اصلا عرزش افزوده رو بیشتر برای کالا ها یا مقدار قیمت می سنجن و اون هم با این فرمول قیمت پایه ی پارسال + قیمت پاییه امسال تقسیم بر قیمت پایه امسال فکر کنم اگر اشتباه نکرده باشم
در هر صورت پیشرفت یا پسرفت یک موضوع رو نشون میده
کیفیت هم ارزش افزوده داره یعنی کم و زیاد میشه اصلا نداشته باشه به مشکل میخوره :w16::)

mohsen_522

عضو جدید
اصلا عرزش افزوده رو بیشتر برای کالا ها یا مقدار قیمت می سنجن و اون هم با این فرمول قیمت پایه ی پارسال + قیمت پاییه امسال تقسیم بر قیمت پایه امسال فکر کنم اگر اشتباه نکرده باشم
در هر صورت پیشرفت یا پسرفت یک موضوع رو نشون میده
کیفیت هم ارزش افزوده داره یعنی کم و زیاد میشه اصلا نداشته باشه به مشکل میخوره :w16::)
راستش من دقیق نمیدونم ارزش افزوده چیه! ولی اگه معادل با کاهش هزینه ها بگیریدش میشه گفت کیفیت ارزش افزوده هم داره

melika02

عضو جدید
منکه یادم رفته ارزش افزوده چی بود اما خواهرم میگه مثلاً شما 1 کالایی داری، بعد میای خوشگلترش میکنی (یا هر کار دیگه که هزینه برداره مثل حمل و نقل) بعد قیمت تمام شدش بیشتر میشه. این میشه ارزش افزوده که 1 جاهایی لازمه اما 1 جاهایی واسه بیشتر شدن مشتری یا تطابق بیشتر با خواسته های مشتریه. خب بالا بردن کیفیتم 2 جور میتونه باشه. یه جور شما سعی میکنی ضایعاتو با 1 سری کارای ساده و بدون خرج یا کم خرج کم کنی در نتیجه کیفیتو زیاد کردی ولی ارزش افزوده نداشته. اما مثلاً 1 جا میای از بسته بندی بهتر استفاده ی کنی یا مثلاً 1 بسته بندی که مصرف اون محصول واسه مشتریات راحت تر میشه.ولی خب هزینه هاتم بیشتر میشه. اینجا کیفیت ارزش افزوده داره.

sed ali

کاربر ممتاز
سلام دوستان
من تو سربازی میخوام بازم مطالعاتم رو تو زمینه کیفیت ادامه بدم
احتمالا تو زمینه QFD بشه میخوام یه مقاله بدم مخصوصا QFD در خدمات دهی
راستی دوستان یه کتاب بخوایید در مورد ایزو و کار کردهاش بگید چی معرفی می کنید .
من تا بحال بیشتر در مورد ابزارهای مورد استفاده در کیفیت کار کردم میخوام در مورد ایزو هم اشنایی داشته باشم با توجه به اینکه میدونم ابتدا باید رو ابزارها سرمایه گذاری کرد من وقتم رو روش گذاشتم.
راستی تو این تایپیک مطالب خوبی بودا ایکاش بچه ها باهام هم کاری می کردند.
اگر شد بازم می نویسم .

870016832

عضو جدید
سلام
من به تازگی عضو این سایت شدم و تمایل دارم که با شما در تیمتون همکاری کنم ولی نمی دونم که چطوری بایستی برای شما پیغام خصوصی بگذارم لطفا من رو راهنمایی کنید.
با تشکر

sed ali

کاربر ممتاز
سلام
من به تازگی عضو این سایت شدم و تمایل دارم که با شما در تیمتون همکاری کنم ولی نمی دونم که چطوری بایستی برای شما پیغام خصوصی بگذارم لطفا من رو راهنمایی کنید.
با تشکر

سلام خوش اومدید
خب در چه زمینه ای از کیفیت کار کردید ؟
چه کتابایی مطالعه کردید ؟(در زمینه کیفیت)
کار عملی هم کردید ؟

MOZHGAN 20

عضو جدید
شنیدم تیم کیفیت غیر فعال شده، بیاین دوباره راش بندانزیم
من اولین نفرم
پایه هاش بسم الله
ببخشید خیلی دیگه لاتی شد:redface::redface::redface:

sed ali

کاربر ممتاز
شنیدم تیم کیفیت غیر فعال شده، بیاین دوباره راش بندانزیم
من اولین نفرم
پایه هاش بسم الله
ببخشید خیلی دیگه لاتی شد:redface::redface::redface:

خیلی خوبه
من یه چیزایی نوشتم مطالعه کن و نظرتو بگو

MOZHGAN 20

عضو جدید
خیلی خوبه

من یه چیزایی نوشتم مطالعه کن و نظرتو بگو[/

سلام پیوست هارو خوندم.ممنون خیلی چیزا واسم بادآوری شد،اما بهتره اگه میخوایم توزمینه کیفیت کارکنیم تجربیات عملی رو واسه هم بذاریم تا بقیه هم استفاده کنن

MOZHGAN 20

عضو جدید
بحث کیفیت هم خیلی گسترده ست هم چیزای زیادی واسه یادگیری داره هم کارامده.ماتونستیم توشرکت خودمون با پیاده سازی سیستم کیفیت هم درصد ضایعات و دوباره کاریهارو کم کنیم هم درصد برگشتی هاو نارضایتی مشتری رو.....درضمن کیفیت قطعاتمون ک بیشتر شده مشتری جدید هم پیدا کردیم........
بنظرم خوبه یه نفر یا یه گروه کار کیفیتو تو یه سازمان بر دارن تاهمه به یاری هم سیستم کیفیت رو اونجا پیاده سازی کنیم،چطوره؟
موافقا بیان جلو

17behi

عضو جدید
سلام دوستان من کیفیت کار میکنم. هر سوالی داشتید خصوصی یا اینجا بفرستید در خدمتم. :)