تولید حشرات مفید (تریکوگراما)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
فدای همتون بشم حسابی شرمنده کردین :gol:
در مورد براکون هم به روی چشم حتما توضیح میدم.

Phyto

مدیر تالار
یه مطلبی که در مورد تولید این حشره باید مورد توجه قرار بگیره دشمنان طبیعی سیتو و تریکوگراماست. پروانه سیتو نسبت به کنه شکارچی خیلی حساسه و این کنه معمولا در همه انسکتاریومها وجودداره و به سرعت هم زیاد میشه. برای مقابله با اون باید از سموم کنه کش مثل نئورون و اومایت استفاده کرد. معمولا جو مصرقی قبل از آلوده سازی، جو حاوی شفیره سیتو قبل از انتقال، و کاورهای پروانه گیری هر یک یا دو هفته یک بار باید سمپاشی بشن.

Phyto

مدیر تالار
مهمترین دشمن تریکوگراما هم تا اونجایی که من برخورد داشتم مورچه هست، که به کابین پارازیت حمله میکنه. متاسفانه به دلیل نزدیکی خانوادگی زیاد این دو حشره نمیشه داخل کابین از سم استفاده کرد. بنابراین باید دائما چک بشه و همیشه کف اتاق تمیز بمونه.
البته مورچه به کاورهای سیتو هم حمله میکنه (سه راهی ها که با زمین در تماسه) به قیفهایی که روی قفسه ها چیده شده هم حمله میکنه. بنابراین باید سه راهیها با زمین فاصله داشته باشه و پایه قفسه ها هم داخل کاسه آب قرار بگیره.

Phyto

مدیر تالار
موجودی که میتونه در تمام موارد خسارت وارد کنه موشه!
موش همه چیز میخوره از جو و آرد و کاغذ بگیر حتی پارچه کابین پارازیت ما رو خورده بود و خلاصه خیلی دردسر سازه. متاسفانه خیلی هم باهوشه و اگه یه بار یکی از اونها رو با شگردی دستگیر و منهدم کنید بقیه متوجه میشن و حواسشونو جمع میکنن! بنابراین لازمه که از تمام روشهای مبارزه به تناوب استفاده کنید، مثل تله موش با استفاده از خیار، پفک، پنیر، ...؛ چسب موشگیر؛ طعمه مسموم؛ مرگ موش؛ طعمه های آماده مثل کلرت و خلاصه هر روشی که به ذهتون میرسه. پدر منو که درآوردن!

عطر بارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون خانومارو هم معرفی کن تا بشناسیمشون؟ضمنا فک نمی کردم این چه شکلی باشی؟:دی.......تعجب همیشگیم
الان پروانه ها چی شدن؟

Phyto

مدیر تالار
اون خانومارو هم معرفی کن تا بشناسیمشون؟ضمنا فک نمی کردم این چه شکلی باشی؟:دی.......تعجب همیشگیم
الان پروانه ها چی شدن؟

یکیشون کارورزه یکیشونم قبلا کارآموز بوده بعد خوشش اومد همینجا موندگار شد :surprised:

soutedelan

عضو جدید
سلام

سلام

ممنونم بابت اطلاعات خوبی که برای ما روی سایت گذاشتی درست متوجه نشدم که این بید غلات برای تولید براکون استفاده می شه یانه مال تولید زنبور تریکوگراماست ، آخه من هیچ اطلاعی در مورد پرورش و تولید تریکوگراما ندارم ، من هم یک واحد انسکتاریوم برای تولید زنبور براکون توی شهرمون دارم ، امسال اولین سال شروع کارمه ، می خواستم در مورد روش کارتون برای تولید زنبور براکون ، تجربیاتت و اینکه به جز افستیا میزبان واسط دیگه ای هم هست که بشه راحت تر روی اون کار کرد و سیکل زندگیش مثل افستیا طولانی نباشه بهم معرفی کنی.
مرسی;)

Phyto

مدیر تالار
ممنونم بابت اطلاعات خوبی که برای ما روی سایت گذاشتی درست متوجه نشدم که این بید غلات برای تولید براکون استفاده می شه یانه مال تولید زنبور تریکوگراماست ، آخه من هیچ اطلاعی در مورد پرورش و تولید تریکوگراما ندارم ، من هم یک واحد انسکتاریوم برای تولید زنبور براکون توی شهرمون دارم ، امسال اولین سال شروع کارمه ، می خواستم در مورد روش کارتون برای تولید زنبور براکون ، تجربیاتت و اینکه به جز افستیا میزبان واسط دیگه ای هم هست که بشه راحت تر روی اون کار کرد و سیکل زندگیش مثل افستیا طولانی نباشه بهم معرفی کنی.
مرسی;)
فعلا بهترین و ساده ترین میزبان واسط برای تکثیر براکن همون افستیا هست. چون برای این کار نیاز به لاروهای تپل و در دسترس داریم. بید غلات به دلیل اینکه لارو کوچیکی داره و مرحله لاروی داخل دانه غلات طی میشه فقط از تخمش میشه استفاده کرد (برای تکثیر پارازیتوئیدها و شکارگرهای تخم مثل تریکوگراما یا بالتوری)
میشه بپرسم کدوم شهر فعالیت میکنید و از براکن برای کنترل کدوم آفت استفاده میکنید؟

Phyto

مدیر تالار
هشدار!

هشدار!

اگه یه روزی خدای نکرده خواستین تو یه انسکتاریوم کار کنین یادتون باشه همیشه و در تمام مراحل کار از ماسک استفاده کنین. ماسکای پارچه ای هم اصلا به درد نمیخوره، حتما از اینا بگیرین:

قضیه خیلی جدیه! اگه سهل انگاری کنید بعد از چند سال خدای نکرده عوارض شدید آلرژیک و از اون بدتر مشکلات ریوی بخصوص آسم به سراغتون میاد... راحت نفس کشیدن نعمت بزرگیه که تا از دست ندی قدرشو نمیدونی! خطر بسیار نزدیک است!!

آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار
to congere emsal ham darbare hamin zanbor bahs shod ke javab go nist!
va fekr mikardam dige tolid nemishe!

akhe kerme galogah to har anar chanta tokhm mizare va aslan 1 mozoe mohem ine ke vaghti to bagh mizban haye dige ham bashan chera zanbor bere soraghe galogahe anar ke enghad dastrasi behesh sakhte?
albate in dide mane va shayad ba anjame tarh o capture recapture beshe darsade faaliato fahmid

movafagh bashin

سلام :gol:
در مورد تخمگذاری کرم تو گلوگاه باید بگم معمولا تکیه، گاهی هم بیشتر از یکی که در این صورت هم باز اشکالی ایجاد نمیکنه و حتی میتونه باعث بشه زنبور بیشتر جذب بشه. تریکوگراما هم که اگه چنتا تخم کنار هم باشه بیشتر خوشش میاد همشو پارازیت کنه!
مورد دوم هم که اشاره کردین میزبانهای دیگه و دسترسی به داخل گلوگاه، چنتا نکته بگم: دسترسی به داخل گلوگاه انار برای ما سخته ولی تریکوگراما به دلیل اندازه خیلی کوچیکی که داره به سادگی داخل این تالار گشت و گذار میکنه.
دوم اینکه وقتی صحبت از باغ انار میشه درصد تخمهای سایر میزبانها نسبت به کرم گلوگاه انار بسیار ناچیزه! و باید توجه داشت که گونه های مختلف تریکوگراما نسبت به میزبانهای خاصی علاقه بیشتری دارن و فعالیتشون روی درخت یا علفهای هرز متفاوته. به همین دلیله که برای شروع کار، سوش بومی از داخل خود باغ انار و از روی درخت انار جمع آوری میشه. (البته باید اینطور باشه ولی متاسفانه بعضیها به دلیل اینکه این جمع آوری سوش کار سخت و زمان بری هست میرن سوش از جاهای دیگه میخرن یا حتی مثلا گونه زراعی رو میگیرن و برای باغ استفاده میکنن! و همین میتونه یکی از مهمترین عوامل برای شکست این طرح باشه، چرا که در تداخل با سوش بومی باعث تضعیف اون هم میشه...)
بعلاوه اینکه تعداد رهاسازی زنبور داخل باغ خیلی زیاده (هر تریکوکارت در هر نوبت رهاسازی شامل حداقل 400 تخم که اگه یک چهارم هم خارج بشه 100 زنبور به ازای هر درخت خواهیم داشت!)
ولی متاسفانه همونطور که گفتم این طرح در مرحله اجرا، بصورت اصولی و صحیح اجرا نمیشه، هم از طرف کارشناس و هم باغدار. برای همین هنوز در مورد کارآمدی اون بحث و جدل هست!
خب دیگه سخنرانیم تموم شد! موفق باشید... :)

Phyto

مدیر تالار
salam
mamnon az rahnamaiton
akhe kasai ke ro kerme galogah kar karde bodan migoftan ke tokhmgozari injore va zanbor javab nemide
albate be hame 1 iradi migereftan
mosalaman har chizi 1 tasiri dare
chejori zanboro az tabiat jam mikonan?
sheklesh chejorie
na on naghashia
axe tabii azash darid?

piroz bashid

سلام، صبح به خیر (الان اینجا صبحه!)
جمع آوری سوش به دو روش انجام میشه. اول تله گذاری با استفاده از تخم سیتو یا افستیا هست تو باغ انار، که این روش تا زمانی که هوا سرد نشده باشه کاربرد داره. دوم جمع آوری انارهای باقیمونده تو باغ (روی درخت یا کف زمین) و انتقال به انسکتاریوم و جداسازی قسمت تاج و نگهداری داخل مثلا تشتهای سرپوشیده، که اگه تخم پارازیتی اون تو باشه زنبورش پس از خروج جذب تخم سیتویی که خودمون داخل تشت میذاریم بشه...

اینم عکسش (البته میدونید که اندازه واقعیش حدود نیم میلیمتره):

الان اتفاقا دنبال شکار سوشیم! اگه موفق شدیم سعی میکنم تصاویر مربوط به این کارو با توضیحات کامل براتون بذارم...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
جوهای شسته شده که متورم شده و آب اضافی اون هم خارج شده داخل سینی های آلوده سازی میریزیم و تخم سیتو روی اون میپاشیم.

بعد از این کار حدود 10 روز سینی ها رو به همین حالت میگذاریم تا تخمها تفریخ بشه و لاروها داخل جوها به خوبی جاگیری کنن.
البته در این مدت باید حواسمون به دما و رطوبت اتاق باشه. دمای حدود 28 و رطوبت 80% خوبه.

یعنی تو 10 روز لارو سن اول از تخم خارج میشه!

10 روز بعد شروع میکنیم به هم زدن جوها و رطوبت دهی به اونها که جوها تازه و ترد بمونن و تهویه لازم فراهم بشه تا لاروها بهتر رشد کنن .

تقریبا 10 روز هم باید هم بزنیم تا اولین پروانه ها از داخل جوها خارج بشن.
بعد از اون جوهای حاوی سیتو رو دوباره داخل سبد میریزیم و توی تشت سم کنه کش ضدعفونی میکنیم.

یعنی توی 10 روز این سیتو ها مراحل لاروی شون رو طی میکنن و حشره بالغ میشن؟؟؟!!!
یه سوال دیگه!
اینا رو توی سم کنه کش میکنید از بین نمیرن؟؟؟!!!!

یک روز باید بذاریم بمونه تا رطوبت اضافی خارج بشه بعد اونا رو داخل قاب های مخصوص میریزیم و توی کاور آویزون میکنیم.
.

برای جفت گیری دیگه!

پروانه ها داخل سه راهی که دوطرفش توری گذاشتیم جمع میشن و میتونیم اونا رو داخل یه ظرف دیگه خالی کنیم.

برای اینکه کرک و پر پروانه ها خیلی زیاده مجبوریم زیر هود چند دقیقه تکونش بدیم تا پرزهای اضافی بالشون جدا بشه.

این کرک های پروانه ها بد مصیبتیه! خیلی اذیت میکنه!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Phyto

مدیر تالار
ئه، من چرا اینارو جواب نداده بودم؟!!

یعنی تو 10 روز لارو سن اول از تخم خارج میشه!
نه! تخمها بسته به اینکه تو چه مرحله و روزی بعد از تخمگذاری (و البته با درنظر گرفتن شرایط نگهداری) روی جوها پاشیده شده باشن ممکنه از همون روز تا حتی سه چهار روز بعد تفریخ بشن که این بازه ی تفریخ خودش ممکنه تا دو سه روز طول بکشه. خود این لاروها هم بعد از تفریخ ممکنه یکی دو روز طول بکشه تا وارد دانه های جو بشن و شروع به تغذیه بکنن... در مجموع ما ده روز صبر میکنیم تا دیگه لاروی بیرون نَمونه و موقع هم زدن آسیب نبینه!

یعنی توی 10 روز این سیتو ها مراحل لاروی شون رو طی میکنن و حشره بالغ میشن؟؟؟!!!
نه دیگه! اصلا ما کاری به اتمام دوره لارویشون نداریم! صبر میکنیم تا شفیرگیشون هم به پایان برسه و حشره بالغ از دانه جو خارج بشه... این مدت حدود ده دوازده روز طول میکشه تا اولین پروانه ها ظاهر بشن.

اینا رو توی سم کنه کش میکنید از بین نمیرن؟؟؟!!!!
کنه کش فقط کنه ها رو میکشه! تازه اونم اگه بکشه!! ولی پروانه های ما آسیب نمیبینن (بجز تعداد خیلی محدودی که قابل تحمله)

برای جفت گیری دیگه!

جوهای حاوی لارو و شفیره و پروانه رو میریزیم داخل قاب و آویزون میکنم داخل کاور تا پروانه ها به تدریج خارج بشن و بتونیم بگیریمشون و بریزیم داخل قیف. جفتگیری پروانه ها هم اغلب داخل همون کاور اتفاق میفته!