تولید حشرات مفید (براکون)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
بعد از تاپیک تریکوگراما دوستان خیلی ابراز لطف کردن و منو شرمنده کردن، اونجا درخواست شد روش تولید زنبور براکون رو هم توضیح بدم. منم اطاعت کردم.

برای تولید براکون هم لازمه ابتدا میزبانش (کرم آرد یا افستیا) رو پرورش بدیم.

Phyto

مدیر تالار
١- اولین کاری که باید برای پرورش افستیا انجام داد تهیه بستر رشده. برای این کار میتونید یک و نیم کیلو آرد گندم بعلاوه نیم کیلو سبوس به همراه مقدار کمی مخمر داخل یه ظرف مثل این تشتها بریزید و بعد از مخلوط کردن یک و نیم گرم تخم افستیا هم روی اون بپاشید و روی اونو با پارچه بپوشونید.

Phyto

مدیر تالار
۴- ما برای گرفتن پروانه ها از یه اسپیراتور دست ساز خیلی ساده که میتونید عکسشو همینجا ببینید استفاده می کنیم که انتهای اون لوله ای که به جارو برقی وصله با توری پوشوندیم که پروانه های داخل بطری وارد جارو برقی نشن.

Phyto

مدیر تالار
۵- بعد از گرفتن پروانه ها اونا رو داخل قیف میریزیم. بهتره که داخل هر قیف حدود 500 پروانه داشته باشیم و قیفها رو با فاصله کمی از برگه های زیری قرار بدیم تا پروانه ها تخمهای خودشونو از لای سوراخهای توری کف قیف روی کاغذ بریزن.

Phyto

مدیر تالار
۶- تا اینجا یه سیکل کامل از افستیا رو دیدیم.
در صورتی که بخوایم از این حشره برای تکثیر براکون استفاده کنیم باید قبل از اینکه لاروها به شفیرگی برن اونها رو وارد کاور براکون کنیم. بهترین زمان انجام این کار موقعیه که لاروها وارد سن 3 شده باشن یعنی تقریبا یک ماه تا چهل روز از آلوده سازی گذشته باشه.

در تصویر پایین میتونید کاور تولید براکن رو ببینید. یه سازه یا همون چارچوب فلزی یا چوبی که طبقاتی با توری فلزی (تور مرغی) در اون ایجاد کردیم و دورتادورشو با پارچه توری پوشوندیم.

Phyto

مدیر تالار
٧- انتقال آردهای آلوده به لارو افستیا داخل کاور خیلی ساده ست چون به دلیل فعالیت لاروها تمام بستر تولید، مثل نمد به هم چسبیده و خیلی راحت میشه جابجاش کرد.

Phyto

مدیر تالار
٨- بعد از اینکه محتویات تشتها رو به کاور انتقال دادین مقدار اولیه زنبوری که از طبیعت شکار کردین هم وارد کاورها میکنید و درب اون رو میبندین تا زنبورها اقدام به پارازیت لاروها بکنن و تکثیر بشن.

Phyto

مدیر تالار
زنبورها میتونن هم از رو و هم از زیر طبقات اقدام به پارازیت لاروها بکنن.

در نهایت شما میتونید با هدایت زنبورها به سمت یه منبع نوری مثل لامپ یا پنجره ای که البته منفذی به خارج از اتاق نداشته باشه با استفاده از همون اسپیراتور شکار کنید و به تعداد مورد نیاز داخل لیوانهای یک بار مصرف ریخته و به مزرعه یا باغ ببرید و رهاسازی کنید.

Phyto

مدیر تالار
استانداردهای لازم در کنترل کیفی تولید عوامل بیولوژیک

استاندارد زنبور Habrobracon hebetor

شرایط آزمایشگاهی 2±27 درجة سانتیگراد و 5 ± 65% رطوبت نسبی و دورة نوردهی 16 و تاریکی 8 ساعت.

1- تعیین خلوص گونه : خلوص گونه باید کاملاً رعایت شده باشد.
2- طول عمر: 20 عدد زنبور ماده تازه تفریخ شده در داخل تیوبهای جداگانه روزانه با آب وعسل تغذیه شده، سپس میزان مرگ و میر زنبورها روزانه ثبت می گردد. حداقل 80% زنبورها باید پس از دو هفته زنده باشند.
3- فلج میزبان و میزان باروری : تعداد 20 عدد زنبور ماده با طول عمر 24 ساعت انتخاب و به طور جداگانه داخل پتری قرار داده می شوند. روزانه ضمن تغذیه زنبور با آب و عسل، 10 عدد لارو سنین آخر افستیا داخل پتری گذاشته، پس از 24 ساعت زنبور ماده را توسط آسپیراتور از پتری خارج نموده و داخل پتری دیگری محتوی 10 عدد لارو افستیا قرار داده می شود. اینکار به مدت یک هفته تکرار شده و پس از 7 روز بایستی زنبور بتواند حداقل 40 عدد لارو افستیا را فلج نماید. همچنین میازن تخمریزی روزانه زنبور روی لاروها بررسی و ثبت می گردد. تعداد کل تخم های گذاشته شده زنبور در طول 7 روز نباید کمتر از 40 عدد باشد.
توضیح : نمونه گیری ها جهت ارزیابی های کیفی هر 20-15 روز یکبار به طور مستمر انجام و بررسی های کمی از نظر تعداد ماده برای کلیة‌ پارت های تحویلی درنظر گرفته شود.

آخرین ویرایش:

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دستتون درد نکنه... واقعا خسه نباشید...

چه ابتکار جالبی....:w17::w17::w17:

یه سوال داشتم.... دلیل خاصی داره که از این قیف ها استفاده میشه؟ چرا از ظرفهای استوانه ای یا مکعب مستطیی یا... استفاده نمیشه؟

Phyto

مدیر تالار
یه سوال داشتم.... دلیل خاصی داره که از این قیف ها استفاده میشه؟ چرا از ظرفهای استوانه ای یا مکعب مستطیی یا... استفاده نمیشه؟

1- از این قیفها به راحتی میشه همه جا گیر اورد و به قیمت مناسب خرید. هزینه اصلاح و باز سازی آنچنانی هم نمیخواد.
2- به خاطر لبه برجسته ای که داره به راحتی میشه کف اون با کش توری وصل کرد.
3- سر قیف باریکه و موقعی که پروانه ها رو توی اون میریزیم (اگه افستیا باشه با اسپیراتور بطری نوشابه ای، اگه سیتو باشه هم یه قیف دیگه میذاریم روش) پایین پخش میشن و نمیتونن دوباره خارج بشن. اگه ظرف استوانه ای یا مکعب باشه جمع و جور کردن پروانه ها سخت میشه. البته میشه بالای اون هم بست ولی دردسر داره.

Phyto

مدیر تالار

زنــبــور براكــون از خــانــواده Braconidae، زيــر خانــواده Braconinae و از جنــــس Habrobracon (=Bracon) مي باشد.
اين جنس و به همراه دو جنس Apanteles و Opius بزرگترين جنسهاي اين خانواده از نظر تعداد گونه مي باشند. خانواده Braconidae حدودا" 15000 گونه با ارزش از نظر كنترل طبيعي و كنترل بيولوژيك را دارا مي باشد.
اعضاي اين خانواده داخل، رو و يا نزديك ميزبانهايشان تخم ريزي مي كنند و مي توانند به مراحل مختلف زيستي ميزبانهايش شامل، تخم، لارو، شفيره و حشرات كامل حمله كنند.
اين حشرات هم بصورت پارازيت داخلي (endoprasitoid)و هم بصورت پارازيت خارجي (ectoprasitoid)عمل مي كنند و ميزبانهايشان را از بين مي برند.
اين زير خانواده اكثرا" لاروهاي حشرات با دگرديسي كامل را مورد حمله قرار مي دهند و ميزبانهاي آنها اغلب لارو پروانه ها (Lepidoptera) ، سخت بالپوشان (Coleoptera) دو بالان (Diptera) و زنبورهاي دسته Symphyta مي باشند.
زنبورهاي اين زيرخانواده در دسته زنبورهاي Idiobiont ectoprasitoid جاي دارند به اين مفهوم كه تمام گونه هاي اين زير خانواده اكتوپارازتيوئيد بوده و ميزبان خود را قبل از تخمگذاري بصورت دائم فلج مي نمايند. به عبارت ديگر تخمگذاري پاراتيوئيدهاي خارجي دو مرحله اي است. : يكي تزريق زهر (vonom) و ديگري تخمگذاري (Oviposition) .
زنبورهاي جنس Bracon داراي گونه هاي متعدد مي باشند كه مهمترين گونه هاي گزارش شده در ايران عبارتنداز :
B. brevicornis.1
B. hebetor.2
B. greeni.3
كه گونه B.hebetorتوسط مهندس دانيالي از روي كرم قوزه منطقه گرگان و دشت گزارش شده است و به احتمال زياد گونه غالب منطقه روي كرم قوزه پنبه مي باشد.
اين گونه اكتوپارازتيوئيد اجتماعي ايديوبايانت (ectoparasitoid . gregarious & Idiobiont) لارو تعدادي از پروانه ها مي باشد كه برخي از آنها آفات مهم انباري و صحرائي محسوب مي شوند.
تا به حال گونه هاي متعددي براي اين زنبور گزارش شده است كه برخي از مهمترين آنها عبارتنداز :
Heliothis armigera
Ostrinia nubilalis
Ephestia kuhniella
Galleria mellonella
Sesmia cretica
Chilo partellus
Plodia interpunctella
Batrachedra amydraula
Corcyra cephalonica
Spodoptera litoralis

گونه هاي مختلف از آفات انباري و صحرائي ديگر نيز به عنوان ميزبان مورد استفاده زنبور براكون قرار مي گيرند ولي اهميت اين زنبور در حال حاضر در برنامه مبارزه بيولوژيك عليه آفت پنبه بوده كه بصورت تلفيقــي همراه بــا زنبـور تريكـوگراما جهت مبـارزه با كـرم قوزه پنبـه(Heliothis armigera ) مورد استفاده قرار مي گيرد.

عادلی

عضو جدید
عالی بود عالی کاش همه جا امکانات و ادمای کارکن پیدا میشدن!!!!!!!!

dorddaye

عضو جدید
عالی بود عالی کاش همه جا امکانات و ادمای کارکن پیدا میشدن!!!!!!!!
سلام دوست عزیز
فکر میکنم بی انصافیه آخه انسکتاریومها توی همه استانهایی که شرایط کار بیولوژیک فراهم شده باشه وجود داره میتونی با مراجعه به حفظ نباتات مرکز خدمات شهراتون اطلاعات کافی کسب کننین

Phyto

مدیر تالار
سلام دوست عزیز
فکر میکنم بی انصافیه آخه انسکتاریومها توی همه استانهایی که شرایط کار بیولوژیک فراهم شده باشه وجود داره میتونی با مراجعه به حفظ نباتات مرکز خدمات شهراتون اطلاعات کافی کسب کننین

آخه موضوع اینجاس که باید مثل کنه سیریش بشی خودتو خفه کنی دم در شرکتشون آتیش بزنی تا دوزار بهت اطلاعات بدن، آخر سر هم وقتی میری انجام بدی میفهمی که یه جاهاییش غلط غولوط بهت گفتن که نتونی باهاشون رقابت کنی. من اینی که میگم تجربه کردم اونم نه فقط یه جا و دو جا! اداریا هم که خدا پدرشونو بیامرزه فقط بلدن سنگ بندازن جلو پاتو از کوه آویزونت کنن. ببخشید اینا رو گفتم یهو عقده دلم زد بالا

Phyto

مدیر تالار
درصورتی که بخواهید از تخم افستیا به عنوان میزبان واسط تریکوگراما استفاده کنید لازمه که اونو روی کاغذ بچسبونید. من چنتا چسب مختلف امتحان کردم از چسب کاغذ دیواری و چسب ماتیکی گرفته تا اونایی که فله ای میخرن با آب رقیق میکنن اسمش نمیدونم چیه! ولی بهترین چسب برای این کار چسب کاغذ هست. میخواستم توضیح بدم کدوما ولی هرچی فکر کردم چیزی به ذهنم نرسید! گفتم عکسشو بذارم خودتون ببینید:
مارکشم مهمه، شرکتهای مختلف از این نوع چسب تولید میکنن ولی من از پلیکان بهترین جوابو گرفتم...

سرشو میبینید چجوریه؟ این حالت برای کار ما خیلی مفیده چون میتونیم بصورت نواری چسب بزنیم و تو برش کارمون خیلی آسون میشه.

آخرین ویرایش:

soutedelan

عضو جدید
آخه موضوع اینجاس که باید مثل کنه سیریش بشی خودتو خفه کنی دم در شرکتشون آتیش بزنی تا دوزار بهت اطلاعات بدن، آخر سر هم وقتی میری انجام بدی میفهمی که یه جاهاییش غلط غولوط بهت گفتن که نتونی باهاشون رقابت کنی. من اینی که میگم تجربه کردم اونم نه فقط یه جا و دو جا! اداریا هم که خدا پدرشونو بیامرزه فقط بلدن سنگ بندازن جلو پاتو از کوه آویزونت کنن. ببخشید اینا رو گفتم یهو عقده دلم زد بالا

راست میگه منم اون اول اولا به هر کی که کار می کرد تو شهر دیگه ، بهش می گفتم منم توی شهرمون می خوام مجوز بگیرم هی می گفت سخته و فقط می نالید ، وقتی مجوز گرفتم ( مثل این می مونه که یه تنه رستم رو شکست دادی!!) تمام اجدادم جلوی چشام اومدن تا تونستم روش کارو یاد بگیرم ! صد سال که تو رو تو اینسکتاریوم راه نمی دن ، اداره ای ها هم هی تو رو مث توپه پاس می دن بلکه جونت درآد و بیخیال شی!
خلاصه خیلی سخته!!

nozar007

عضو جدید
با سلام وعرض ادب خیلی خوب وعالی توضیح دادید کمتر کسانی اینطور با صبر و حوصله راهنمایی میکنند .

با سلام وعرض ادب خیلی خوب وعالی توضیح دادید کمتر کسانی اینطور با صبر و حوصله راهنمایی میکنند .

با ارزوی سلامتی و موفقیت برای شما دوست عزیز امیدوارم در تمامی مراحل کار وزندگی موفق باشی خیلی مفید و اموزنده بود.
درصورتی که بخواهید از تخم افستیا به عنوان میزبان واسط تریکوگراما استفاده کنید لازمه که اونو روی کاغذ بچسبونید. من چنتا چسب مختلف امتحان کردم از چسب کاغذ دیواری و چسب ماتیکی گرفته تا اونایی که فله ای میخرن با آب رقیق میکنن اسمش نمیدونم چیه! ولی بهترین چسب برای این کار چسب کاغذ هست. میخواستم توضیح بدم کدوما ولی هرچی فکر کردم چیزی به ذهنم نرسید! گفتم عکسشو بذارم خودتون ببینید:
مارکشم مهمه، شرکتهای مختلف از این نوع چسب تولید میکنن ولی من از پلیکان بهترین جوابو گرفتم...

سرشو میبینید چجوریه؟ این حالت برای کار ما خیلی مفیده چون میتونیم بصورت نواری چسب بزنیم و تو برش کارمون خیلی آسون میشه.