تولید ابریشم به روایت عکس

JMSBeta

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه داستان هست که میگه ما ایرانی ها فن اوری تولید نخ ابریشمی رو از چینی ها 2در کردیم.
میگن اون زمانی که در دنیا ابریشم ارزش زیادی داشت و جاده ابریشم برای صادر کردن اون بوجود اومده بود در کشور چین کارگاه های تولید ابریشم در قرنطینه خاصی بود تا کسی نتواند علم تولید ابریشم رو بدزده و انحصار تولید این محصول در اختیار چین باشه. ایرانی ها نقشه ای کشیدن تا این فن اوری رو از کشور چین بدزدن. شاهزاده ای از ایران به کشور چین میرود برای خواستگاری از شاهزاده جوان چینی و در مدت زمانی که در چین اقامت داشته است تا توانسته بوده از شاهزاده خانوم جوان دلبری کرده و سنگ تمام گذاشته است.
خب هر چی باشه ما مرد های ایرانی از قدیم خوشگل بودیم.
بعد از اینکه نظر شاهزاده خانوم رو جلب میکنه و شاهزاده خانوم یه دل نه که صد دل عاشق میشه قرار گذاشته میشه که ازدواج انجام بشه و شاهزاده چینی بعد از ازدواج به ایران بیاد. طبق رسم چینی ها قرار میشه که هدایای ارزشمندی به همراه شاهزاده خانوم به ایران فرستاده بشه اما ایرانی ها گفتن که ما یک همچین رسمی نداریم (جون خودشون راست گفتن
)و هیچ چیزی نمیگیریم از شما و مجلس بهم میخوره و شاهزاده خانوم رنجیده خاطر از عشقی که از دست میره و از طرفی نمیتونه با سر افکندگی و بدون هدایا به ایران بیاد که زرنگی ایرانی ها اینجا خودش رو نشون میده و شاهزاده ایرانی از همسر ایندش میخواد که یکی از مواد اولیه های تولید نخ ابریشم رو براش بیاره و فکر میکنه ارزشمند ترین چیز میتونه همین باشه و شاهزاده خانوم که توانایی رفتن به همه مکانی رو داره واردیکی از کارگاه های تولید پیله های ابریشم میشه و یک پیله ابریشم رو در بین موهای خودش مخفی میکنه. کسی هم که جرات نداشته شاهزاده رو تفتیش بدنی کنه مثل الان که زن و مرد رو توی فرودگاه لخت میکنند
و خلاصه مواد اولیه تولید ابریشم که پیله ابریشم بوده به بیرون از مرز های چین میاد و ایران هم توانایی تولید ابریشم رو پیدا میکنه و این فن اوری که باعث بوجود اومدن طولانی ترین جاده جهان شده بود به دست همه کس میفته.

این داستان فقط یک داستان هست و سند تاریخی براش نیست اما نتیجه گیری ها
نتیجه گیری یک: چقدر ما ایرانی ها پدرسوخته هستیم ؟

نتیجه گیری دو: قبول داری اگه شاهزاده خانوم چینی دق نکرده باشه بعد از اینکه همه چیز رو فهمیده خیلی قوی بوده؟
نتیجه گیری سه: بیخود نیست چینی ها همیشه تیم ملیشون به ما میبازه انگار ریشه تاریخی داره.

رضا جواهری

عضو جدید
ابریشم

ابریشم

یه داستان هست که میگه ما ایرانی ها فن اوری تولید نخ ابریشمی رو از چینی ها 2در کردیم.
میگن اون زمانی که در دنیا ابریشم ارزش زیادی داشت و جاده ابریشم برای صادر کردن اون بوجود اومده بود در کشور چین کارگاه های تولید ابریشم در قرنطینه خاصی بود تا کسی نتواند علم تولید ابریشم رو بدزده و انحصار تولید این محصول در اختیار چین باشه. ایرانی ها نقشه ای کشیدن تا این فن اوری رو از کشور چین بدزدن. شاهزاده ای از ایران به کشور چین میرود برای خواستگاری از شاهزاده جوان چینی و در مدت زمانی که در چین اقامت داشته است تا توانسته بوده از شاهزاده خانوم جوان دلبری کرده و سنگ تمام گذاشته است.
خب هر چی باشه ما مرد های ایرانی از قدیم خوشگل بودیم.
بعد از اینکه نظر شاهزاده خانوم رو جلب میکنه و شاهزاده خانوم یه دل نه که صد دل عاشق میشه قرار گذاشته میشه که ازدواج انجام بشه و شاهزاده چینی بعد از ازدواج به ایران بیاد. طبق رسم چینی ها قرار میشه که هدایای ارزشمندی به همراه شاهزاده خانوم به ایران فرستاده بشه اما ایرانی ها گفتن که ما یک همچین رسمی نداریم (جون خودشون راست گفتن
)و هیچ چیزی نمیگیریم از شما و مجلس بهم میخوره و شاهزاده خانوم رنجیده خاطر از عشقی که از دست میره و از طرفی نمیتونه با سر افکندگی و بدون هدایا به ایران بیاد که زرنگی ایرانی ها اینجا خودش رو نشون میده و شاهزاده ایرانی از همسر ایندش میخواد که یکی از مواد اولیه های تولید نخ ابریشم رو براش بیاره و فکر میکنه ارزشمند ترین چیز میتونه همین باشه و شاهزاده خانوم که توانایی رفتن به همه مکانی رو داره واردیکی از کارگاه های تولید پیله های ابریشم میشه و یک پیله ابریشم رو در بین موهای خودش مخفی میکنه. کسی هم که جرات نداشته شاهزاده رو تفتیش بدنی کنه مثل الان که زن و مرد رو توی فرودگاه لخت میکنند
و خلاصه مواد اولیه تولید ابریشم که پیله ابریشم بوده به بیرون از مرز های چین میاد و ایران هم توانایی تولید ابریشم رو پیدا میکنه و این فن اوری که باعث بوجود اومدن طولانی ترین جاده جهان شده بود به دست همه کس میفته.

این داستان فقط یک داستان هست و سند تاریخی براش نیست اما نتیجه گیری ها

نتیجه گیری یک: چقدر ما ایرانی ها پدرسوخته هستیم ؟

نتیجه گیری دو: قبول داری اگه شاهزاده خانوم چینی دق نکرده باشه بعد از اینکه همه چیز رو فهمیده خیلی قوی بوده؟

نتیجه گیری سه: بیخود نیست چینی ها همیشه تیم ملیشون به ما میبازه انگار ریشه تاریخی داره.

تا آنجایی که من این عکس ها رو دیدم مربوط به به نوغانداری (تولید پیله کرم ابریشم) هست نه نخ ابریشمی ؟؟ اگر خواستی عکس ها رو عوض کنی و ماشین های ابریشم کشی
رو جای انها قرار بدی من دارم و میتونم برات بفرستم

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
ممنون آقای جواهری.واقعا خوشحال میشیم اگه بزارید عکس ها رو .;)من که خیلی دوست دارم ببینم :D;):gol:

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
من اصلا عکسی نمی بینم!!!:que:

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
آقای جواهری نخ بلاس چیه که توی آلبومت عکسش رو گذاشته بودید؟
ببخشید اون کرمها رو چه جوری جدا میکنن؟؟یه عکس بود ولی خیلیازش چیزی نفهمیدم :redface:

رضا جواهری

عضو جدید
آقای جواهری نخ بلاس چیه که توی آلبومت عکسش رو گذاشته بودید؟
ببخشید اون کرمها رو چه جوری جدا میکنن؟؟یه عکس بود ولی خیلیازش چیزی نفهمیدم :redface:
نخ لاس : شروع کار به این ترتیب است که بعد ار درجه بندی پیله ها که خود شامل چندین گروه میشه پیله های درجه 1 و بدون لکه رو درون دستگاه پخت میپزن تا سر نخ این پیله ها ازاد بشه دستگاه پخت بستگی به حجمش از 6 خانه تا 12 خانه تشکیل شده در حمام گرمای اولیه دما 45 درجه است در انتهای دستگاه در حمام شماره 6 به دمای جوش میرسه و در دور برگشت در حمام شمار 12 باز دمای آب 45 درجه است به این ترتیب سرنخ اولیه پیله ها باز میشه و چون یک حالت ضخیم داره و مخلوط با کرک هست معروف به( لاس) یا همون ابریشم پستی که تو جدول ها در میاد جدا میشه
دستگاه ضایعات در واقع از پیله های برگشتی دستگاه ابریشم کشی استفاده میکنه همانطور که میدونید پیله تر کرم ابریشم سریع باید خشک بشه تا شفیره داخل آن جدار پیله رو سوراخ نکه وگرنه اون پیله ضایعات به حساب میاد هر پیله هم حدود 900 تا 1000 متر نخ میده یعنی reelabliti حدود 33% داره بعد از اینکه پیله به رنگ شفاف در امد بطوریکه شفیره داخل آن قابل رویت باشد بر اساس سبکتر بودن به قسمت انتهایی دستگاه ابریشم کشی با سبدهای برگشتی انتقال پیدا میکند و بعد درون یک دستگاه به اسم ته تشتی زن ریخته میشوند و همرا باسود و بخار داغ بعد از پخت دوباره بوسیله چنگک های ان دستگاه به صورت یک لایه نواری در امده و شفیره به سادگی قابل جمع اوری است مقدار باقی مانده شفیره ها رو میشه با استفاده از دستگاه خرمنکوب یا شلاق زن جدا کرد

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
ممنون آقای جواهری:w27: .من خیلی مشتاقم بیشتر بدونم اطلاعات خیلی کمی دارم .میشه در مورد مراحل بعدیش هم توضیحی بدین !مثلا نحوه ی صمغ گیی و ...

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
من واقعا ممنونم.تا حالا در این مورد چیزی نشنیده بودم.منم خیلی مشتاقم که بیشتر بدونم اگه امکان داره:gol:;)

رضا جواهری

عضو جدید
صمغ گیری در اخرین مرحله است؟؟؟؟ در واقع بعد از اینکه قرقره دستگاه ابریشم کشی پر شد بعد از قرار گرفتن در مخزن که مواد نرم کننده به آن اضافه میشود با دستگاه بازتابی تبدیل به کلاف ابریشم میشود.
اما اگر قصد ارایه نخ چند لا را به بازار داشته باشیم نخ به وسیله دستگاه boobin winder از کلاف به روی قرقره انتقال میکند بعد با دستگاه چند لا کنی موازی و سپس دستگاه تاب به نخ 36 لا یا 42 لا که در بازار به نخ چله معروف است تبدیل میشوند همان نخی که در قالیچه های ابریشمی استفاده میکنند برای صمغ گیری معمولا کالای ابریشمی در محلول 5 گرم در لیتر بی کربنات سدیم و مقداری سفید کننده چشمی در اب 90 درجه به مدت 1 ساعت قرار می دهند ((( البته میشه از صابون زیتون به اون اضافه کرد که صرفه اقتصادی نداره)