توصیه ها و تجربیات من پیرامون کنکور سراسری مهندسی نفت

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]1. [/FONT][FONT=&quot]از وقتتون به نحو احسن استفاده کنید [/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]یک دقیقه هم یک دقیقس[/FONT]

[FONT=&quot]2. [/FONT][FONT=&quot]روزی 7 ساعت مطالعه کافی خواهد بود[/FONT]

[FONT=&quot]3. [/FONT][FONT=&quot]دفتر برنامه ریزی رو به همتون پیشنهاد میکنم
[/FONT]

[FONT=&quot]4. [/FONT][FONT=&quot]قدرت قهوه وچای واسه رفع کسلی و کاهش خواب آلودگی فراموش نشه
[/FONT]

[FONT=&quot]5. [/FONT][FONT=&quot]هیچ درسی رو کنار نذارید
[/FONT]

[FONT=&quot]6. [/FONT][FONT=&quot]دروس مفهومی رو ابتدای راه بخونید
[/FONT]

[FONT=&quot]7. [/FONT][FONT=&quot]دروس حفظی رو انتهای راه بخونید
[/FONT]

[FONT=&quot]8. [/FONT][FONT=&quot]فرمول ها و گراف هایی رو که باهاش برخورد دارید رو انالیز کنید و تفهیم کنید واسه خودتون وتا حد امکان از حفظ کردن بپرهیزید(پشت هر فرمول و گرافی یک منطق و توجیهی نهفته چند مثال خواهم زد)
[/FONT]

[FONT=&quot]9. [/FONT][FONT=&quot]حتما نوت برداری کنید از تمامی درس ها و 3 روز اخر کنکور فقط نت هاتون رو بخونید(من اگه نت ها مو خونده بودم(وقت نشد بخونم همشو) الان رتبه 1 بودم چون همون ها اومد تو کنکور!!)
[/FONT]

[FONT=&quot]10. [/FONT][FONT=&quot]جعبه لایتنر رو توصیه میکنم اکیدا[/FONT]

[FONT=&quot]11. [/FONT][FONT=&quot]آزمون آزمایشی موسسه ها رو توصیه نمیکنم
[/FONT]

[FONT=&quot]12. [/FONT][FONT=&quot]هیچ کتاب کنکوری نفت رو پیشنهاد نمیکنم
[/FONT]

[FONT=&quot]13. [/FONT][FONT=&quot]حتما برای دروس اصلی مهندسی نفت یک کتاب مرجع داشته داشته باشید ([/FONT][FONT=&quot]pdf [/FONT][FONT=&quot]کافیه) تا مواقع شک به اون رجوع کنید
[/FONT]

[FONT=&quot]14. [/FONT][FONT=&quot]حتما جزوه ی استاد خودتون رو مطالعه کنید[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] چون حداقل اونو یک بار اونو خوندید و مغز انسان قابلیت ریکاوری عالیی داره!
[/FONT]

[FONT=&quot]15. [/FONT][FONT=&quot]بهترین شروع از اول شهریوره [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]شروعش با ریاضی
[/FONT]

[FONT=&quot]16. [/FONT][FONT=&quot]حتما سوالات کنکور سراسرس چندسال پیش( از سال 80) تمامی رشته های نفت رو مطالعه کنید[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] حداقل دوبار(کنکور امسال 5 تا سوال عینا سوالات چند سوال قبل بود)
[/FONT]

[FONT=&quot]17. [/FONT][FONT=&quot]سوالات چند سوال قبل رو آنالیز کنید ببینید طراحا کی بودن و جزوات اونا رو مطالعه کنید حتما اما صرفا به اونا اکتفا نکنید مثلا من واسه درس حفاری همه طوره اماده بودم(4 جزوه حفاری1 و2 برادران رو خوندم که یک سوال هم نیومد!)
[/FONT]

[FONT=&quot]18. [/FONT][FONT=&quot]شالوده یک درس مشخص یکیه فرق جزوه های مختلف فقط در جزییاته [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]پس کار سختی نیس چنتا جزوه خوندن( البته درس حفاری استثناس!)
[/FONT]

[FONT=&quot]19. [/FONT][FONT=&quot]حتما طراحا ی چند سال اخیر رو بشناسید و از دوستایی که در دانشگاه این اساتید مشغول تحصیلند آمار بگیرید که آیا دعوت شده اند سازمان سنج؟! اما صرفا بخواندن جزوات این اساتید اکتفا نکنید
[/FONT]

[FONT=&quot]20. [/FONT][FONT=&quot]اصلا توصیه نمیکنم واسه 5 سوال گرامر [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]گرامر بخونید
[/FONT]

[FONT=&quot]21. [/FONT][FONT=&quot]ده سوال اول زبان لغاته [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]از همین امروز تا پایین شهریور بشنید روزی یک فیلم ببینید یا سریال [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] خیلی از کلمات رو توی فیلم ها و سریال ها دیدم [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]هم فاله [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]هم تماشا![/FONT][FONT=&quot]have fun[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]

[FONT=&quot]22. [/FONT][FONT=&quot]واسه 15 سوال تخصصی زبان [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]تا میتونید متن تست دار بخونید [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]فرق نمیکنه چه متنی [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] مهم اشنا شدن چشم با این نوع تست هس
[/FONT]

[FONT=&quot]23. [/FONT][FONT=&quot]مهمترین عامل موفقیت در کنکور مدیریت در کنکوره[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] شما برای هر سوال یک دقیقه وقت دارید پس مهمترین عامل موفقیت این هست که وقتی شما با یک سوال مواجه میشید تشخیص بدید که آیا میتونید در کمتر از یک دقیقه این سوال رو حل کنید یانه اگه نه پس رد شید از اون سوال(دقت کنید که این زمان تشخیصتون زیاد طول نکشه!)
[/FONT]

[FONT=&quot]24. [/FONT][FONT=&quot]هیچ هراسی از این نداشته باشید که سوالات کمی رو جواب دادید و به سوال اخر رسیدید! من خواص سنگ و سیال 8 تا زدم اول و بعدش شد 16 تا یا درس حفاری همین طور اما همه رو بیاد اوردم سر جلسه
[/FONT]

[FONT=&quot]25. [/FONT][FONT=&quot]قدرت محاسباتتونو زیاد کنید سوالات امسال رو بررسی کنید [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]ببیند سوالات محاسباتی چه قدر زیادن
[/FONT]

[FONT=&quot]26. [/FONT][FONT=&quot]همیشه صبحانه رو کامل بخورید تا پر انرژی باشید و ناهارو خیلی کم بخورین تا بعدش احساس خواب آلودگی بهتون دست نده
[/FONT]

[FONT=&quot]27. [/FONT][FONT=&quot]روزی هشت ساعت خواب پیوسته کافیه [/FONT]

[FONT=&quot]28. [/FONT][FONT=&quot]هیچ موقع در حالت کسلی و خواب الودگی و خستگی درس نخونید (راه حلش یک درازکش 20 دقیقس+ یک فنجان کاپوچینو!یا بلک کافی)
[/FONT]

[FONT=&quot]29. [/FONT][FONT=&quot]فرمول های مهم و اساس وبسیار کاربردی رو حفظ کنید[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] هرچند که طولانی و سخت باشند[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]30. [/FONT][FONT=&quot]هیچ درسی رو بیش از حد و افراطی نخونید که مثلا بیشتر بزنید(من این اشتباه رو در مورد ریاضی کردم) همه دروس رو به نسبت ضریبشون بخونید
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]31. [/FONT][FONT=&quot]برای سر جلسه حتما یک مداد [/FONT][FONT=&quot]B6[/FONT][FONT=&quot] که سرش رو گرد تراشیدید [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]نه تیز استفاده کنید[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] این یعنی حداقل پنج دقیقه وقت بیشتر![/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]32. [/FONT][FONT=&quot]سه چهار روز مونده به کنکور[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] حتما ساعت 6 صبح بیدار شید هر روز[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot] تا مشکل بی خوابی پیدا نکنید و شارژ باشید سرجلسه(من خواب آلود بودم سرجلسه)

[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]33. [/FONT][FONT=&quot]حتما ده الی بیست دانه [/FONT][FONT=&quot]candy [/FONT][FONT=&quot] میوه ای سرجلسه ببرید واسه دفع اثر استرس!( استرس که بگیرید گلوکوز خونتون می اوفته پایین و اونوقت مغز [/FONT][FONT=&quot] not available memory [/FONT][FONT=&quot]میزنه !)
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]34. [/FONT][FONT=&quot] وقتی دارید مطلبی رو میخونید اون لحظه خود تونو بذارید جای طراح سوال و ببینید اگه طراح باشید[/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]چه طور سوال طرح خواهید کرد
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]35. [/FONT][FONT=&quot]سوالات کنکور چند سال اخیر رو بررسی کنید [/FONT][FONT=&quot],[/FONT][FONT=&quot]حوضه مطالعتون برمحور حیطه همین سوالات باشه
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]36. [/FONT][FONT=&quot]درسا رو با خیلی موشکافانه و ریز نخونید قرار نیس دکترا تخصصی بگیرید قراره کنکور ارشد بدید پس وسواس بخرج ندید (خودم وسواسی بودم!)[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]37. [/FONT][FONT=&quot]یک روز مونده بکنکور درسو بذارین کنار و حداکثر نت هاتونو بررسی کنید اونم تا عصرش نه تا شب!
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]38. [/FONT][FONT=&quot]توصیه ام این هس که سوالات 3 سال اخیر کنکور رو نگه دارید و ابدا نگاهشون نکنید و در هفته ی پایانی این سوالات رو از خودتون آزمون جامع بگیرد( حتما شرایط آزمونو شبیه سازی کنید)[/FONT]

آخرین ویرایش:

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
دمت گرم مهندس. همه این کارارو کردی؟
برای همینه که از کنکور بدم میاد. چه کارشناسی چه ارشد. من با خوندن اینها هم استرس میگیرم. همین استرس لعنتی هم منو از زندگی انداخت. نمیتونم کنترلش کنم به هیچ وجه.

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
دمت گرم مهندس. همه این کارارو کردی؟
برای همینه که از کنکور بدم میاد. چه کارشناسی چه ارشد. من با خوندن اینها هم استرس میگیرم. همین استرس لعنتی هم منو از زندگی انداخت. نمیتونم کنترلش کنم به هیچ وجه.

آیا "هیچ کتاب کنکوری نفت رو پیشنهاد نمیکنم " و"اصلا توصیه نمیکنم واسه 5 سوال گرامر ,گرامر بخونید"
کاره سختیه؟!
این که کارتو اسون تر میکنه
نخوندی انگار....!

کنترل استرس واقعا مهمه
استرس میتونه نابود کنه ادمو سرجلسه...

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
آیا "هیچ کتاب کنکوری نفت رو پیشنهاد نمیکنم " و"اصلا توصیه نمیکنم واسه 5 سوال گرامر ,گرامر بخونید"
کاره سختیه؟!
این که کارتو اسون تر میکنه
نخوندی انگار....!

کنترل استرس واقعا مهمه
استرس میتونه نابود کنه ادمو سرجلسه...

حالا از خیر این دوتا بگذر. من زبان انگلیسی رو کامل بلدم. مدرک سینیور هم دارم. گرامر که چیزی نیست. اون کتابای کنکوری که کلا فقط دکانی برای خالی کردن جیب مردم هستن.
اون استرسو نمیدونم. میدونی چیه مهندس؟ همین که میخوام خودمو مقید کنم که طبق یه برنامه کامل برم جلو استرس میگیرم. ترجیح میدم همین جوری درسارو بخونم. هرچند کار غلطی هست.
قطعا این کارهای شما نتیجه میده ولی من یه مشکلاتی دارم که نمیتونم.

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام واقعیتش من خودم یه سری از این کارا انجام دادم ولی بقیه کارا نمیشه واقعا گفت میشه انجام داد
من خودم اینقدر استرس داشتم نمیتونستم که به خیلی از دستورات کفته شده عمل کنم

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز

( اون ابیه که خالیه , چاه آزمایی و پیمایی هس)

کل ساعت مطالعه من از روز اول مهر تا روز کنکور 1046 ساعت بوده

که به طور میانگین از روز اول مهر تا روز قبل کنکور میشه روزی 7 ساعت و 15 دقیقه

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

میانگین مطالعه روزانه هر درس از اول مهر تا روز قبل از کنکور

زبان
55 min
ریاضی
1hr & 40 min
زمین شناسی
48 min
خواص سنگ و سیال
33 min
چاه آزمایی و چاه پیمایی
1hr& 5 min
حفاری 1و2 و گل و سیمان
1hr &30 min
مخزن 1 وبهره یرداری و دوفازی
45 min

----------------------
البته مطالعه زبان یک 30 ساعتش کاذبه
اخه فیلم نگاه میکردم میذاشتم رو حساب مطالعه زبان.....!

آخرین ویرایش:

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز

این نمودار مطالعه روزانه من هس در بازه های زمانی 4 هفته که تقریبا معادل 1 ماهه!

دو تا 4 هفته اول چون آشخور بودم:cry:! مطالعه خوبی در پی نداشت! اما 3 تا بعدی که زمانم کاملا آزاد بود

این روند صعودی زمان مطالعه خیلی مهمه برعکسش نکنید که اشتباه!
-----------------------------------------------------------------------------------
4هفته ی پایانی که روزی 9.1 ساعت مطالعه داشتم خیلی ایده ال هس
اما با فرض اینکه 12 ساعت صرف خواب و خوردن و ... اینا شده باشه که خیلی زیاده! میبینید که یک تقریبا 3 ساعت هدر رفت زمان داشتم!!

وقتای مرده بد چیزیه
-------------
رکورد ساعت مطالعه روزانه ام 13 ساعت بود در هفته ی پایانی کنکور
-----------
در اخر
درسو با عشق بخونید با علاقه

dolatitv

عضو جدید
مهندس عزیز چه منابعی رو برای کنکور ارشد نفت امسال پیشنهاد میدین؟

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس عزیز چه منابعی رو برای کنکور ارشد نفت امسال پیشنهاد میدین؟

زبان, سوالات لغت , حتما سوالات عمومی از سال 86 به این ور رو بخونید( هر سال میشه 6 گروه سوال متفاوت که مجموعا میشه 36)
360 سوال لغت میشه
-------------
ریاضی کتاب معادلات و ریاضیات مهندسی پوران پژوهش تالیف حاچی جمشیدی بهترین و بهینه ترین کتابه بخصوص چاپ های قدیمی ترش چونکه سوالات کمتری داره
ریاض 1 و2 حاجی جمشیدی هم خوبه اما وقت میطلبه
من با 240 ساعت کل این کتابارو خوندم و دوبار مرور کردم و همه تستاشو هم زدم اما اشتباه بزرگی که کردم هفته پایانی ریاضی خوندم که نباید می خوندم
من %33 زدم ریاضی....!
------------
زمین شناسی نمیدونم
----------
باقی دروس صبر کنید که طراحا معلوم شن بعد
من کلی جزوه ی الکی خوندم که هیچیش نیومد
اما حتما جزوه ی استاد خودتونو بخونید
---------------
اینا رو هم توصیه میکنم
چاه آزمایی عبد النبی هاشمی
چاه آزمایی هجری
جزوه ی بهره برداری 1 شهیدی
جزوه ی دوفازی بهرامی
جزوه ی حفاری 1 عبد النبی هاشمی
جزوه ی چاه پیمایی رضایی
مخزن 1 هلالی
خواص سیال هلالی

-----------

dolatitv

عضو جدید
ممنون لطف کردین.

مهندس جان طراحان سوال رو از کجا باید متوجه شد چه کسایی هستند؟

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون لطف کردین.

مهندس جان طراحان سوال رو از کجا باید متوجه شد چه کسایی هستند؟

باید از بچه هایی که اساتید طراح, استادشون هستند سوال بگیری بالا نوشتما!!

------------------
سوالات دقیقا تکرار شده کنکور 91 گرایش حفاری
187,188,189
196,197,198,199,200,201,205

یک کلمش تغییر نکرده , دقیقا کپی شده!!

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز

این گراف ساعت مطالعه تفکیکی هس(thnx to excel!)

تنها دو نکته ی مهم اینه که زمین شناسی بخصوص زمین شناسی عمومی و نفت رو بذارید واسه 2 ماه اخر
اما زمین شناسی ساختمانی رو از همون اوایل میتونید بخونید
در مورد ریاضی هم هرچی به سمت کنکور میرید خوندنشو کاهش بدید
شاید مسخره بنطر برسه اما اگه من 4 هفته پایانی مثلا زیر 24 ساعت ریاضی خونده بودم رتبم بمراتب بهتر میشد:cry: اما اشتباه کردمو ریاضی خوندم و نتیجه معکوس داد!!

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالات محاسباتی کنکور 91 گرایش حفاری( فقط دروس تخصصی)
154,155,157,158,159,160,161,162,165,167,168,169,170

178,180,181,184,186,190,191,194,195,199,204,205,207,208,

211,212,213,214,218,220,222

45درصد سوالات تخصصی محاسباتی اند
پس کسی که فنون محاسبه سریع رو بلد باشه خیلی سود کرده

آخرین ویرایش:

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز

از روز اول مهر تا روز کنکور 144 روزه
شما اگه روزی 1 ساعت ناقابل بیشتر درس بخونید میشه 144 ساعت!
که معادل مرور کردن یک course کنکور هستش با توجه به گراف بالا
پس از وقتتون بنحو احسن استفاده کنید
ببینید وقت های مرده تون از چی نشات میگیره؟
حذف کنید عوامل ایجاد کننده ی زمانهای مرده رو

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالاتی که در کنکور ارشد 91 گرایش حفاری, نمونه های مشابه درکنکور سالهای گذشته داشته( دروس تخصص)
158,159,165,166,173,174,175,178,180,181,185,186,190,194,212,213,214,216,217,218,219,220,224

من خیلی وسواس بخرج روی تشابه این سوالات و کوچکترین شباهتو مبنای مشابه بودن قرار بودن ندادم پس تعداد سوالات واقعی متشابه میتونه خیلی بیشتر از اینها باشه

میبینید که حداقل 29 درصد سوالات تخصصی کنکور حفاری, سوالات مشابه سال گذشته اس از اون ور هم 13 درصد سوالات تخصصی, سوالاتی بوده که دقیقا تکرار شده و بدون کوچکترین تغییری!
میبینید که 42 درصد سوالان تخصصی, رو میشه به چه سادگی جواب داد.....!