توربین‌های بادی آتی به سبک بادگیر ایرانی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
محقق ایرانی دانشگاه پوردو آمریکا موفق به طراحی و ساخت نسل جدید توربین‌های بادی (wind turbine) تولید برق (power generation) با الگوبرداری از فناوری بومی بادگیرهای استان یزد شد.
این محقق ایرانی گفت: این توربین بادی با نام اینولکس (invelox) به عنوان اختراع در امریکا و چند کشور اروپایی به ثبت رسیده است.

invelox-work.jpg

داریوش اعلایی افزود: اینولکس به معنی افزایش سرعت باد است. اینولکس با حذف ابر پروانه‌هایی که در بالای یک ستون غول‌پیکر قرار دارد، مزایای تازه‌ای را وارد بازار تولید انرژی می‌کند. در این سیستم مانند بادگیرهای یزد، جذب باد، افزایش سرعت باد، تمرکز باد و در نهایت تولید نهایی برق انجام می‌شود.
صنعت تولید برق توسط باد در صد سال گذشته نتوانست جایگاه خود را در صنعت انرژی به عنوان فناوری سبز و ارزان به دست آورد. اینولکس جایگزین مناسبی برای توربین های بادی سنتی و گاز طبیعی است.

invelox2 (1)eee.jpg

مزایای اینولکس به صورت زیر هستند:

  • برای تولید برق به سرعت بادی برابر با یک چهارم سرعت باد نسبت به توربین‌های بادی سنتی نیاز است. توربین اینولکس دارای قابلیت کارکرد در سرعت باد سه کیلومتر در ساعت است.
  • اینولکس فاقد هرگونه آلایندگی زیست محیطی است.
  • اینولکس دارای ایمنی کامل در بهره‌برداری می‌باشد.
  • اینولکس دارای نویز بسیار پایین است.
  • اینولکس بدون قطعه گردنده در بالای دکل است.
  • از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. هزینه تولید برق از روش اینولکس یک پنجم هزینه‌های توربین‌های بادی سنتی است. این روش نسبت به استفاده از سوخت‌های فسیلی در سیکل تولید برق 50 درصد صرفه‌جویی به همراه دارد.
  • این توربین‌ها در مقایسه با توربین‌های بادی معمولی قابلیت تولید انرژی شش برابری دارند.
  • توربین اینولکس قابلیت احداث در مساحت کم‌تر و ارتفاعات پایین‌تر دارد.

invelox.jpg

رساندن جریان هوا از بالای برج به سطح زمین این امکان را فراهم می‌کند که با پره‌های توربین کوچک‌تر بتوانیم برق بیش‌تری تولید کنیم. همچنین امکان شبکه کردن را فراهم می‌کند تا بتوان جریان هوای چند برج را به یک ژنراتور (generator) هدایت کرد. این دستگاه‌ها 50 درصد کوتاه‌تر از برج‌های توربین باد معمولی هستند و از توربین‌های زمینی با اندازه 84 درصد کوچک‌تر استفاده می‌کنند. به تعداد کم‌تری ژنراتور نیاز است و بنابراین تجهیزات و هزینه نگه‌داری کاهش می‌یابد. از همه مهم‌تر انرژی خروجی بیش‌تر است.


Invelox3.jpg
 
بالا