تهیه نقشه های ازبیلت [ AsBuilt ] > پرسش و پاسخ

amarjani200

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظور از ازبیلت چیه؟

به نقشه اي گفته مي شه كه پس از اتمام عمليات ساخت وساز تهيه مي شه. دراين نقشه تمامي تغييرات احتمالي كه توسط پيمانكار در سازه اجرا شده ، با ذكر جزييات اومده.;)

amarjani200

عضو جدید
کاربر ممتاز
mer30.
estelahat ejraie ro az koja mitonam peida konam?
ba tashakor

من كتاب خاصي نميشناسم كه مختص اصطلاحات اجرايي باشه:(
ولي توي كتابهاي اجرايي ، خب اصطلاحات اجرايي هم هست ، من خودم كتاب زمرديان رو دارم ;)
در ضمن اگه سوالي هست يه تاپيك اصطلاحات اجرايي بزن ، احتمالا" مهندساي باشگاه مشكلتو در اسرع وقت حل ميكنن دوست عزيز ...

farhad_civil99

عضو جدید
تهیه نقشه های ازبیلت [ AsBuilt ] > پرسش و پاسخ

منظور از نقشه هایasbiltچیه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

gış

عضو جدید
منظور از نقشه های As built نقشه هائی است که پس از اتمام یک عارضه یا سازه یا ... از اونها تهیه میشه. مثلا شبکه آب در یک شهر پیاده شده و شما بعد از لوله گذاری نقشه رو تهیه می کنید که به این نقشه ازبیلت گفته میشه.

mst_ab

عضو جدید
سوال : ازبیت یا ازبیل یعنی چی؟!

سوال : ازبیت یا ازبیل یعنی چی؟!

سلام به مهندسین گل!
کسی می دونه ازبیت یا ازبیل (نمیدونم کدوم درسته) یعنی چی و اصولاً به چه کاری میگن؟:smile:

REZA BEHYAD

عضو جدید
سلام به مهندسین گل!
کسی می دونه ازبیت یا ازبیل (نمیدونم کدوم درسته) یعنی چی و اصولاً به چه کاری میگن؟:smile:
سلام دوست عزيز
AS BUILT يا همان ازبيلت به معني نقشه هاي حين ساخت ميباشد .
يعني شما ممكن است در حين ساخت يك پروژه تغييراتي بوجود آوريد كه در هنگاه اتمام كار با نقشه هاي اوليه تطابق نداشته باشد در نتيجه شما يك نقشه از كار انجام شده تهيه ميكنيد و جهت استفاده در اينده و يا جهت برآورد كار تمام شده از آن استفاده ميكنيد.
اميد وارم جواب سئوال خود را گرفغته باشيد.

mrsadi677

عضو جدید
نقشه هایی که پس از اجرا از آنچه اجرا شده تهیه میگردد تا موقعیت مکانی المان ها و وضعیت موجود را نشان میدهد
به ازبیلت ،نقشه های چون ساخت هم میکویند.
پلانهای جا نمایی است از آنچه اجرا میشود

babak_bagheri

عضو جدید
سلام بستگی داره چه ازبیلتی بخوای من خودم ازبیلتمن گاز هستم . بطور ساده ازبیلت یه نوع نقشه اجراییه که بعد از انجام کار ترسیم میشه

• Like
واکنش ها: pune

babak_bagheri

عضو جدید
دوستان قدری مناعت طبع.....

دوستان قدری مناعت طبع.....

خیلی نامردین من همیشه تا جایی که بتونم به سوالات بقیه جواب میدم اما الان 2 هفته شده که میخوام یکی راجب ترسیم ازبیلت گاز برام توضیح بده ولی کو گوش شنوا
زکات علم نشر آنست

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی نامردین من همیشه تا جایی که بتونم به سوالات بقیه جواب میدم اما الان 2 هفته شده که میخوام یکی راجب ترسیم ازبیلت گاز برام توضیح بده ولی کو گوش شنوا
زکات علم نشر آنست
ولی تو فقط پنج تا پست داری که
خب برو بعد از اجرای کار دوباره یک نقشه جدید رسم کن. یا تغییرات رو روی نقشه اولیه اعمال بکن.
زکات علم رعایت کپی رایته

سرزمین من

عضو جدید
سلام به مهندسین گل!
اگر یه سری پلان ها رو داشته باشی از طرف مهندس طراح طراحی شده باشه و به سلیقه خود (حتی) در اون تغییراتی رو به وجود بیاری به این ها ازبیلت می گن

• Like
واکنش ها: pune

leila ghadiri

عضو جدید
سلام
کلمه درست "ازبیلت" as built هست که به معنای " آنچه ساخته شده است (ساخته شود)" میباشد. کلیه نقشه ها پس از طراحی در مراحل اسکیس، فاز 1 و فاز 2 به مرحله محاسبات وارد میشود که در واقع مرحله محاسبات هم یکی از مراحل نهایی فاز 2 است و پس از تصویب نهایی توسط کارفرما و رفع کلیه نواقص یک سری نقشه از آنها تهیه میشود که دقیقا جزییات معماری و سازه و تاسیسات به طور دقیق در آنها آمده است ، طوری که بتوان در کارگاه به کمک آنها طرح را اجراکرد. سپس این نقشه ها به عنوان نقشه های اجرایی به کارگاه منتقل میشود. حال در طول اجرا تغییراتی در نقشه ها انجام میشود و بالطبع در اجرا تغییراتی را موجب میگردد.حال پس از انجام و ساخت کل سازه، پیمانکار (که طرح را ساخته است) موظف به تهیه یک سری نقشه های کامل و جامع است که دقیقا با آنچه که "ساخته شده است" مطابقت کند که این نقشه ها پس از تایید مشاور(طراح طرح و نظارت) به کارفرما هم داده میشود که به این نقشه ها "از بیلت" گفته میشود.

Glad_Surveyor

عضو جدید
چگونگی روند تهیه ازبیلت برای اداره گاز ؟!

چگونگی روند تهیه ازبیلت برای اداره گاز ؟!

سلام دوستان

ما یه کاری بهمون پیشنهاد شده و کارفرما گفته نقشه ازبیلت رو تهیه کنید.
ما تا حالا کارای اداره گاز رو انجام ندادیم! از دوستانی که تا به حال این کارها رو انجام دادن یا در این زمینه اطلاعات و تجربه
دارن درخواست دارم که من رو راهنمایی کنن ؟
اگر هم درباره هزینه و قیمت انجام کار هم چیزی می دونید لطفا بگید؟
ممنون/

akbar-az

عضو جدید
من مدتيه با شركت گاز كار ميكنم اينجا نقشه خام رو شركت گاز ميده و ما در حين لوله گذاري و قبل از دفن ازبيلت رو بر روي نقشه خام ميكشيم سپس ازبيلت هاي مدادي رو ميديم به دفاتر خصوصي و اونجا فايل اتوكد ميكنن و ما روي سي دي ميديم به شركت گاز استان

nesav

عضو جدید
با سلام تا اونجایی که من اطلاع دارم کارای اداره گاز به 2 بخش تقسیم میشه یکی خط انتقال واونیکی برداشت حفرات خالی 1 بر 200 کار شما کدوم یکیه؟؟؟؟؟؟؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
با درود
یک نمونه نقشه AsBuilt راه میخواستم ، تا با کمکش بتونم نقشه را کامل کنم،کارگاه رو تحویل بدیم و .............
کسی داره؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
تهیه نقشه ازبیلت از راه

تهیه نقشه ازبیلت از راه

با درود
یک نمونه نقشه AsBuilt راه میخواستم ، تا با کمکش بتونم نقشه را کامل کنم،کارگاه رو تحویل بدیم و .............
کسی داره؟

درود بر شما مهندس جان ...............بنده چند وقت پیش دنبال یک نمونه از کار تهیه ازبیلت از راه بودم ............................ که ..............متاسفانه ................نتونستیم ..............گیر بیاریم .............. اگه گیر اوردین مهندس ............. اینجا بزارین.....تا ما هم یک فیضی ببریم ............
و نکته بعد اینکه .....................هر کدوم از دوستان که ازبیلت از راه تهیه کردن ................... مراحلش رو اینجا توضیح بدن.....و یا نمونه هاش رو ............... تا در پروژه هایی که با این موارد برخورد می کنیم .................اطلاعات کاملی داشته باشیم و سوتی ندیم...........

البته مراحلی رو که بنده اطلاع دارم رو اعلام میکنم و ............ دوستان ..........اگه ایرادی داره ......... ذکر کنن تا اصلاح کنیم .......و سوالات که در اون هستش رو هم لطف کنند پاسخ بدن.........

1- در دسترس بودن نقشه مسیر که طی آن نقشه مسیر اجرا شده و بتوان به کمک آن میخ ها و بنچ مارک ها رو پیدا کرد
2- حضور در محل و پیدا کردن رفرانس های میخ ها و بنچ مارکهایی که ما رو به آکس راه هدایت می کنه ..............................(حالا که این آکسها رو پیدا کردیم .............. ترجیحا دوستان چیکار می کنم علامت میزنن مثل رنگ کردن آکس و نوشتن شماره رو آسفالت یا نه .............. کاری دیگه انجام میدن)
3- ایستگاه گذاری و برداشت به ترتیب چپ ، وسط ، راست ( حالا اگه برعکس شد راست ، وسط ، چپ مشکلیه ؟)
4- فواصل ایستگاه ها از 250 متر بیشتر نشه ...............
5- تخلیه اطلاعات ....................... و مقایسه کد های ارتفاعی ، عرض راه در طول مسیر تعریف شده ............ قبل و بعد از اجرا ................. (حالا اینجا دقیقا ، چه مواردی رو لازم داره .......، نقشه ، فایل نقاط به فرمت text ، لیست شماره نقاط و میزان اختلاف .......، )
6- اطلاعات فوق بایستی در برنامه CSDP تهیه بشه .......... (( همه جا همین طوره ............ یا نه نتیجه کار برای کارفرما مهم هستش.........................

آخرین ویرایش:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
اقا من یه برداشت از وضع موجود کردم، با حدود 20 متر اصافه از هر طرف.
رسم جاده،منحنی های اطراف،مشخص کردن شعاع قوس،ایستگاه گذاری هر 20متر،اندازه عرض ...
یه پروفیل طولی و عرضی
تایید شد.البته کارفرما سازمان آب بود.

tinkerbell73

عضو جدید
سلام میشه لطفاتوضیح بدین زمانی که میخایم بریم کارت ازبیلت من گازبگیریم چه منبعی بایدبخونیم وچطورخودمونوآماده کنیم؟وچه چیرایی روبایدبخونیم ویادبگیریم؟؟

بالا