[ تهیه بتن با بیل و فرغون ]

zeraata

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین گرامی
تمام راهنماییها در زمینه چگونگی اختلاط بتن با استفاده از فرمول و احجام با دقت نسبتا خوب بیان شده.حال در محیط کارگاه برای بتن ریزی یک گودال زیر پی یا پر کردن یک چاه با بتن مگر وسایلی جز بیل ، فرغون و کارگر در دسترس نیست.دوستان لطفا نسبتی تقریبی برای اختلاط اجزا بتن با توجه به عیار درخواستی از سوی مهندس محاسب با این محدودیت امکانات ذکر کنید. برای عیار 150 چند کیلو شن،ماسه و سیمان لازم است(مثلا اگر هر بار بتنی که ساخته و ریخته می شود 1 تن باشد).من دنباله قاعده ایی برای بسط به تمامیه عیار ها و نوع ساخت انها با توجه به محدودیت امکانات در محیط کارگاهی هستم.
با سپاس از توجه شما

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین گرامی
تمام راهنماییها در زمینه چگونگی اختلاط بتن با استفاده از فرمول و احجام با دقت نسبتا خوب بیان شده.حال در محیط کارگاه برای بتن ریزی یک گودال زیر پی یا پر کردن یک چاه با بتن مگر وسایلی جز بیل ، فرغون و کارگر در دسترس نیست.دوستان لطفا نسبتی تقریبی برای اختلاط اجزا بتن با توجه به عیار درخواستی از سوی مهندس محاسب با این محدودیت امکانات ذکر کنید. برای عیار 150 چند کیلو شن،ماسه و سیمان لازم است(مثلا اگر هر بار بتنی که ساخته و ریخته می شود 1 تن باشد).من دنباله قاعده ایی برای بسط به تمامیه عیار ها و نوع ساخت انها با توجه به محدودیت امکانات در محیط کارگاهی هستم.
با سپاس از توجه شما

با سلام .......
دوست من........عیارها که معلومه این 150 که گفتین یعنی جهت هر متر مکعب ماسه 150 کیلو سیمان لازمه ........به عبارتی سه پاکت ..........معمولا مصالح ماسه و شن و در کارگاه متر مکعبی ........ محاسبه می کنند و جهت بدست آوردن وزن.....که این هم کاری نداره با یک سرچ کوچولو در وب وزن مخصوص این اقلام رو می تونی به دست بیاری و با یک جمع تفریق به محاسبات مورد نظر دست پیدا می کنی
بدرود.

majid_x7

عضو جدید
خب سه پاکت سیمان
بقیه ش؟
ینی تو یک متر مکعب بتن چند بیل یل فرغون ماسه داره؟
آب هم که شلنگ و سطله چقد؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
خب سه پاکت سیمان
بقیه ش؟
ینی تو یک متر مکعب بتن چند بیل یل فرغون ماسه داره؟
آب هم که شلنگ و سطله چقد؟

با سلام .......

این که هر فرغون چند بیل میگیره ............... بستگی به نوع مصالح داره .........اما خوب من امتحان می کنم و برای مصالح پر مصرف که تو کارگاه هستش مثل ماسه و خاک دستی ...........و در این تاپیک قرار می دم........ البته جناب mmbidhendi یک اندازه گیری تقریبی انجام داده که به شرح زیر هستش با هر فرغون پر سر ریز7یا 8 فرغون یک متر مکعب میشه ...........و اگه سر ریز نباشه ........14-15 فرغون.......

بدرود.

powvex

عضو جدید
شما اینجور که معلومه منظورت درست کردن ملاط به روش آتشفشانیه (گود کردن وسط ملاط و افزودن آب و الا ماشا الا!). این روش ترکیبات و میزان و ... اینها نداره. به کارگرت بگو خودش دست میکنه!!
جدای از شوخی، این روش بدترین روشه و اصلا اصولی نیست.
ولی اگر میخواهید با میکسر تهیه کنید، معمولا میکسر 250 لیتری هستند، یعنی برای بتن 150 باید 37.5 کیلو سیمان بریزید. بقیه مخلوط نزدیک 2 تا 3 فرغون میکس شن و ماسه است. آب بسته به شرایط حدود 30 لیتر.

m.mohammadi124

عضو جدید
سعی کنید نسبت آب به سیمان کمتر از 50% باشه، به طور معمول 40% هست. بالاتر از این مقاومت را به شدت کاهش میده.
مثلا نسبت 30 به 37.5 که میشه 80% مقاومت بتن را تا 30% مقاومت اصلی کم میکنه.