[ تمرینات تحلیل سازه 2 ] ► رفع مشکلات

foad_66

عضو جدید
سلام. کسی فلوچارت حل مسایل بتون(ACI)و فولاد رو داره؟
البته من شنیدم که تو کتاب طراحی سازه های فولادی دکتر ثنایی فلوچارت حل مسایل فولاد آمده اما چون خیلی وقته تجدید چاپ نشده نتونستم پیداش کنم.کسی میتونه کمک کنه؟

amir-asadi

عضو جدید
ميري توي google

ميري توي google

سلام. کسی فلوچارت حل مسایل بتون(ACI)و فولاد رو داره؟
البته من شنیدم که تو کتاب طراحی سازه های فولادی دکتر ثنایی فلوچارت حل مسایل فولاد آمده اما چون خیلی وقته تجدید چاپ نشده نتونستم پیداش کنم.کسی میتونه کمک کنه؟

برو توي سايت افشين سالاري
afshinsalari.com
هر فلوجارتي كه بخواي هست;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

erfan1986

عضو جدید
[ تمرینات تحلیل سازه 2 ] ► رفع مشکلات

لطفاً اگر ممکن هست پاسخ تمرینات زیر را تا روز شنبه به من برسانید . کمک کنید :(

آخرین ویرایش توسط مدیر:

honey2009

کاربر بیش فعال
کدوم تمرینا رو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فکر کنم یادت رفته تمرینا رو بذاری:D

F A R B O D

عضو جدید
سوال در مورد فصل اول تحلیل سازه

سوال در مورد فصل اول تحلیل سازه

با عرض سلام

ببخشید من در فصل یک این درس چند سوال داشتم که می خواستم به فهم بهتر مطلب به من کمک کند. ممنون می شوم که مرا در این زمینه راهنمایی کنید.

(اگر سوال را جای اشتباهی پرسیدم از مدیران تقاضا مندم که موضوع مورد نظر را به جای درست انتقال دهند.)

اگر سازه ای داشته باشیم که 3 مولفه تکیه گاهی داشته باشد و این سازه پایدار باشد. اگر تکیه گاه های آن را حذف کنیم سازه ای که حاصل می شود نیز پایدار خواهد بود؟ چرا؟

خیر - چون مشخصات سازه برای ما ب طور کامل مشخص نشده است.

یک جسم صلب (Solid) داریم و نقطه ای از آن را به صورت گیردار به زمین متصل می کنیم. ایا سازه به این دلیل به یک سازه ی پایدار تبدیل خواهد شد؟

بله - زیرا جسم صلب جسمی است که به صورت یکپارچه بوده و تنها متصل کردن قسمتی از آن کافی است تا جسم پایدار خواهد شد.

چرا با این حال که نباید سازه ی نامعینی داشه باشیم ولی سازه هایی که اطراف خود می سازیم به صورت نامعین می باشند و به طور کلی گرایش به طرح و اجرای چنین سازه هایی بیش تر است؟

در این مرد اطلاعی نداشتم.

من خودم جواب بعضی از این سوالات را داده ام ولی نمی دانم که جواب هایم درست است یا نه. از دوستان تقاضا مندم که اگر کسی مطلبی در این مورد می داند به من کمک کند همچنین ممنون می شوم که به شیوه ی تحلیل سازه ای و با فرمول این مطالب را به من یاد دهد و صمیمانه سپاسگذارتان خواهم شد.

با سپاس و تشکر فراوان

فربد

من این سوالات را در فروم دیگری نیز پرسیدم ولی کسی جوابی بهم نداد :(
icvil.ir

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام

شما که خودتون سوالا رو پرسیدن و ج دادین ;)

اما در مورد سوالاتتون:

اگر سازه ای داشته باشیم که 3 مولفه تکیه گاهی داشته باشد و این سازه پایدار باشد. اگر تکیه گاه های آن را حذف کنیم سازه ای که حاصل می شود نیز پایدار خواهد بود؟ چرا؟
بله، چون سازه فقط سه مولفه تکیه گاهی داره و با حذف اونا، این سازه سه درجه ناپایدار خارجی محسوب خواهد شد.
البته تحت یک بارگذاری خاص که تحت اون بارها سازه کاملا در حال تعادل باشه، سازه پایدار محسوب میشه، حتی اگه هیچ عکس العمل تکیه گاهی هم نداشته باشه (مثلا تیر مزدوج یک تیر دو سر گیردار یه همچین شرایط رو داره).

یک جسم صلب (Solid) داریم و نقطه ای از آن را به صورت گیردار به زمین متصل می کنیم. ایا سازه به این دلیل به یک سازه ی پایدار تبدیل خواهد شد؟

بله، خودتون صحیح ج دادین :smile:

چرا با این حال که نباید سازه ی نامعینی داشه باشیم ولی سازه هایی که اطراف خود می سازیم به صورت نامعین می باشند و به طور کلی گرایش به طرح و اجرای چنین سازه هایی بیش تر است؟
قسمت اول سوالتون اشتباه هستش (یعنی گفتن این جمله که نباید سازه نامعینی داشته باشیم صحیح نیست و اتفاقا در آیین نامه AISC یک ضریب بنام redudancy وجود داره که وابسته به درجه نامعینی سازه هستش و هرچه درجه نامعینی سازه - قاب ساختمانی - بیشتر باشه، سازه جذب انرژی مناسبتر و عملکرد لرزه ای مطلوبتری خواهد داشت، که این نشات گرفته از این واقعیته که با تشکیل یک مفصل پلاستیک در حین بارگذاری یک سازه نامعین، سازه ناپایدار نخواهد شد بلکه با تشکیل مفصل پلاستیک در یک نقطه از سازه توزیع نیروهای داخلی سازه تغییر کرده و از تمرکز تنش در یک نقطه از سازه جلو گیری خواهد کرد و سازه می تونه نیروهای بیشتری - با ایجاد شدن مفصل پلاستیک در نقاط دیگر- تحمل کنه بدون اینکه در سازه ناپایداری -اصطلاحا Collapse- اتفاق بیوفته، و همه اینها درحالیه که یک سازه معین با تشکیل اولین مفصل پلاستیک ناپایدار شده و تبدیل به مکانیزم می شود).

حالا با چشم پوشی از قسمت اول این سوال، در مورد اینکه چرا بیشتر سازه های اطراف ما نامعین هستش می شه گفت که:
1- اصولا ساخت سازه های معین ساده نیست.
2-سازه های معین در برابر بارهای خارجی اضافی همواره در معرض ناپایداری قرار دارند، به این صورت که با از بین رفتن یکی از قید های تکیه گاهی و یا داخلی سازه، سازه سریعا ناپایدار می شود.

F A R B O D

عضو جدید
واقعا ممنون و سپاسگذارم. خیلی خیلی خیلی ممنون.... واقعا به معلوماتم اضافه شد.

فقط من اگر امکانش باشه یه چنتا سوال دیگه هم بپرسم :

در سوال 1 که به این صورت جواب دادید سه درجه ناپایدار خواهد شد ولی سازه پایدار است منظور همان پایداری است که با سازه های نامعین به آن خواهیم رسید؟ و در سوال 3 به آن جواب دادید

در جواب سوال 2 آیا می توان این نکته را نیز اصافه کرد که چون تکیه گاه گیردار است بنابراین دارای سه مولفه نیرویی ( نیروی عمودی، افقی و گشتاور) است و این سه نیرو به موازات همدیگر نیستند بنابراین سازه پایدار خواهد شد؟

در سوال 3 یه چنتا سوال برام پیش اومد وقتی جواب دادید

که این نشات گرفته از این واقعیته که با تشکیل یک مفصل پلاستیک در حین بارگذاری یک سازه نامعین، سازه ناپایدار نخواهد شد بلکه با تشکیل مفصل پلاستیک در یک نقطه از سازه توزیع نیروهای داخلی سازه تغییر کرده و از تمرکز تنش در یک نقطه از سازه جلو گیری خواهد کرد

ببخشید منظور از مفصل پلاستیکی چیست؟

چجری نیرو های داخلی تغییر می کنند و از تمرکز تنش در یک نقطه از سازه جلوگیری می کنند؟ (نکند به این خاطز که سازه ناپایدار هست نیرو های داخلی نیز آن پایداری را ندارند؟) اگر ممکن است این قسمت را کمی بیشر توضیح دهید به خوبی متوجه نشدم این قسمت را

شما در جواب سوال 3 گفتید :

یک سازه معین با تشکیل اولین مفصل پلاستیک ناپایدار شده و تبدیل به مکانیزم می شود)

چجوری یک سازه معین با تشکیل اولین مفصل پلاستیک ناپایدار میشه؟

همچنین منظورتون از مکانیزم شدن چیست؟

ببخشید شما در جواب 3 همچنین گفتید که :

در حین بارگذاری یک سازه نامعین، سازه ناپایدار نخواهد شد بلکه با تشکیل مفصل پلاستیک در یک نقطه از سازه

مگه مفصل پلاستیک خود به خود در یک سازه به وجود می آید؟ آیا امکانش هست در مورد مفصل پلاستیک بیشتر توضیح دهید؟

با سپاس و تشکر فراوان از جواب های عالیتون واقعا حس کنجکاوی منو ترغیب کردید که بخوام بیشتر در این مورد بدونم :) برای همین این سوالات را پرسیدم

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام
در مورد مفصل پلاستیک قبلا یه توضیحی داده بودم که تو لینک زیر میتونید ببینید:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/420965-مفصل-پلاستيك?p=5813779#post5813779

در مورد مکانیزم هم به هر سیستمی که در مقابل نیروهای اعمالی حالت استاتیکی نداشته باشه میگن (یعنی هر سیستمی که برآیند نیروهاش صفر نیست بلکه برابر ma هستش - m جرم و a شتاب). اوون چیزایی که تو درس دینامیک هستش مکانیزم هستن.

در جواب سوال 2 آیا می توان این نکته را نیز اصافه کرد که چون تکیه گاه گیردار است بنابراین دارای سه مولفه نیرویی ( نیروی عمودی، افقی و گشتاور) است و این سه نیرو به موازات همدیگر نیستند بنابراین سازه پایدار خواهد شد؟
دقیقا :smile:

چجری نیرو های داخلی تغییر می کنند و از تمرکز تنش در یک نقطه از سازه جلوگیری می کنند؟ (نکند به این خاطز که سازه ناپایدار هست نیرو های داخلی نیز آن پایداری را ندارند؟) اگر ممکن است این قسمت را کمی بیشر توضیح دهید به خوبی متوجه نشدم این قسمت را
یه تیر دو سر ساده رو به عنوان یک سازه معین در نظر بگیر که یه بار گسترده یکنواخت بهش اعمال شده. اگه مقدار این بار رو کم کم زیاد کنیم، لحظه ای که نقطه وسط دهانه این تیر (جاییکه لنگر ماکزیممه) تبدیل به مفصل پلاستیک بشه، تو اون لحظه سه مفصل در یک راستا (دو مفصل تکیه گاهی و یک مفصل پلاستیک وسط دهانه) قرار خواهند گرفت و سازه ناپایدار آنی است.

حالا اگر همین مثال رو واسه یه تیر دو سر گیر دار انجام بدیم (به عنوان یک سازه نامعین)، ابتدا لنگر تو تکیه گاهها بیشترین مقدار رو داره و با افزایش بار، تکیه گاهها تبدیل به مفصل پلاستیک می شن و بر خلاف حالت قبل بلافاصله بعد تشکیل اولین مفاصل پلاستیک تیر ناپایدار نمیشه و در واقع با تشکیل دو مفصل پلاستیک در تکیه گاهها، تیر دو سر گیر دار تبدیل به یک تیر دو سر ساده میشه و لنگر حداکثری که تا قبل از تشکیل مفاصل پلاستیک تو تکیه گاهها بود به خاطر ایجاد این مفاصل، صفر میشن (مفصل لنگر تحمل نمیکنه) و حداکثر لنگر به نقطه وسط دهانه انتقال پیدا میکنه، اگه تو این حالت باز هم بار رو افزایش بدیم با تشکیل یه مفصل پلاستیک دیگه تو وسط دهانه تیر بالاخره تیر ناپایدار میشه. (به آنالیز کردن ساز به این صورت که بار رو کم کم به سازه اعمال می کنن تا سازه ناپایدار -Collapse- شه، آنالیز بارافزون -Pushover- میگن و به حداکثر باری که تو این حالت سازه تحمل میکنه، بار نهایی سازه میگن)

بالا