تفاوت oracle و sql

ستاره سهیل

عضو جدید
با سلام

من قبلا با sqlکار می کردم ولی حالا که برای استخدام یه شرکت رفتم گفتند بایدبا نرم افزار oracle کار کنم.حالا این سؤال برام پیش اومده که تفاوت oracle با sql چیست؟اگر کسی جواب این سؤالو بده ممنون می شم

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
سلام دوست عزیز
من يک سری چيزهایی ميدونم که خيلی نیست اما شايد کمکت کنه.

Oracle واسط کاربر به صورتی که SQL Server داره، ندارد و از اين جهت کار کردن در محيطش يک کم سخت تر هست و بیشتر باید با Syntax های Sql کار کنی يعنی Sql ات بايد خيلی خوب باشه مگر اينکه tools هایی رو نصب کنی که واسط کاربری در اختيارت قرار بده که نصب خود اون ها فکر کنم پروژه ای باشه واسه خودش.

amiri_49

عضو جدید
تفاوتهای اوراکل با SQL

تفاوتهای اوراکل با SQL

با سلام

این سئوال شما یعنی همه اوراکل + همه SQL
ولی خیلی مختصر و به بعضی از تفاوت ها اشاره میکنم

1- SQL در لایه های پایین از ابزارهای سیستم عامل به میزان قابل توجهی استفاده میکنه
ولی اوراکل معمولا تا پائین ترین لایه ها رو خودش مدیریت میکنه مثل حافظه

2-SQL از گرافیک بسیار بالایی برخورداره (UI) همچنین Online Help
یکی از نقاط ضعف اوراکل تا قبل از ورژن 10g گرافیک بوده که در 10g کنسول تحت وب رو اضافه کرده

3-اوراکل توانایی استفاده از تمامی منابع شبکه به صورت یکپارچه رو داره Grid Computing (حرف g در نسخ 10g) اعم از RAM و CPU
SQL حتی تا نسخه 2008 هم این توانایی رو نداره

4- اوراکل مسقل از Platform هستش اما SQL نه

5- اوراکل تمامی ابزارهای مدیریتی وکنترلی رو در اختیار DBA قرار میده اما SQL میگه چیکار میخوای انجام بدی بگو من واست انجام میدم به جزئیاتش هم کاری نداشته باش.

6- اینکه در چه سایتی از کدام یک استفاده کنید بستگی به خیلی پارامترها داره
1- آیا DBA آشنا به اوراکل دارید ؟
2- اعمال تنظیمات Performance & Tuning در اوراکل سخته و نیاز به بیشتری به DBA داره
3- اندازه بانک اطلاعاتی شما چقدره ؟ Very Smal , Smal , Medium , Large Scale , Very Large scale

7- معنای اختیار و آزادی عمل رو در اوراکل بهتر احساس میکنید
البته SQL 2008 تا حد زیادی سعی کرده ابزارها و امکانات اوراکل رو شبیه سازی کنه

8-ابزارها و امکانات اوراکل در تهیه و بازیابی نسخ پشتیبان تحسین برانگیزه

9- اگه یکی از جداول یا رکوردهایی از یک جدول حذف شوند
در SQL حتما باید با صرف ساعتها وقت (بسته به حجم دیتابیس) اونو بازیابی کرد
اما در اوراکل و مخصوصا از نسخه 10g به بعد با استفاده از امکانات سطل آشغال به راحتی میشه اونو از سطل آشغال برگردوند . بدون نیاز به نسخه پشتیبان (اما خط فرمانی)

10- اوراکل دارای ابزارهای جانبی مثل Discoverer,Developer,Designer , ...
هست اما SQL خیر

11

12
....

ferina22

عضو جدید
سلام من هم اتفاقا فرصت کاری پیش اومده که باید اوراکل بلد باشم.برای یادگرفتن اوراکل اول باید sql یاد بگیرم یا مستقیما میتونم کلاس اوراکل برم سخت نیست؟
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

amiri_49

عضو جدید
سلام من هم اتفاقا فرصت کاری پیش اومده که باید اوراکل بلد باشم.برای یادگرفتن اوراکل اول باید sql یاد بگیرم یا مستقیما میتونم کلاس اوراکل برم سخت نیست؟
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

سلام
اگه sql بدونید موفقیت شما خیلی بیشتره
چون یه جاهایی بدون sql کار تقریبا غیر ممکن میشه