تفاوت مهندسی تکنولوژی برق قدرت با مهندسی برق قدرت

mlmilad

عضو جدید
من دانشجوی تکنولوژی قدرتم
ما 85 یا 90 واحد باید پاس کنیم
مخابرات جزو اختیاری چارتمونه ولی مغناطیس و سیگنال رو بایذ پاس کنیم ک این ترم مغناطیس 9.5شذم:-(((((((((

a.amir

عضو جدید
مهندسي تكنولوژي همون علمي كاربردي هستش كه فقط اسمش قشنگتره واحدهاي كمتري پاس ميكنن
بطور مثال:رياضي مهندسي، مغناطيس، تجزيه وتحليل سيگنال (كه به صورت اختياري برايون هست)،بجاي الكترونيك2و3 مدارهاي الكترونيكي دارند،مدار 2ندارن(مخلوطي از مدار 1و2 دارند) بقيش رو هم نميدونم
نظام مهندسي هم تاييدش نميكنه چون در واقع علمي كاربردي هستن.
ولي در نهايت همه (مهندسي تكنولوژي و مهندسي)بيكار هستند

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مهندسي تكنولوژي همون علمي كاربردي هستش كه فقط اسمش قشنگتره واحدهاي كمتري پاس ميكنن بطور مثال:رياضي مهندسي، مغناطيس، تجزيه وتحليل سيگنال (كه به صورت اختياري برايون هست)،بجاي الكترونيك2و3 مدارهاي الكترونيكي دارند،مدار 2ندارن(مخلوطي از مدار 1و2 دارند) بقيش رو هم نميدونم نظام مهندسي هم تاييدش نميكنه چون در واقع علمي كاربردي هستن. ولي در نهايت همه (مهندسي تكنولوژي و مهندسي)بيكار هستند
سلام رفیق ظاهرا شما اطلاع درستی در این مورد ندارید. اطلاعاتتون کاملا اشتباست . در مورد علمی کاربردی چیزی نمی دونم . ولی بنظر شما کسی که مدار یک و دو و ریاضی مهندسی و تجزیه تحلیل و الکترونیک دو و سه رو پاس نمیکنه میشه بهش گفت مهندس برق؟!! پیشوند تکنولوژی به دوستانی داده میشه که طی دو مرحله ی کاردانی و کارشناسی مدرکشونو میگیرند و اتفاقا به دلیل واحدهای خاصی که پاس می کنند و غیلتری که با دوبار کنکور می شن مهنس های باسوادی هستند . برای اینکه بیشتر متوجه عرایضم بشین چارت درسی بچه های ناپیسوته رو تو دو دوه ی کاردانی و کارشناسی با چارت دوستان پیوسته مقایسه کنید . در مورد بیکاری هم با نظرتون مخالفم . تو صنعت یکی رو میخوان که دست به آچارش خوب باشه یا حداقل تفکر مهندسی و تحلیلی درستی داشته باشه این رو هم از رو شعار و دل خوشکنک نمیگم ، چیزیه که در عمل دیدم و حسش کردم .

siavash@dt

عضو جدید
سلام رفیق ظاهرا شما اطلاع درستی در این مورد ندارید. اطلاعاتتون کاملا اشتباست . در مورد علمی کاربردی چیزی نمی دونم . ولی بنظر شما کسی که مدار یک و دو و ریاضی مهندسی و تجزیه تحلیل و الکترونیک دو و سه رو پاس نمیکنه میشه بهش گفت مهندس برق؟!! پیشوند تکنولوژی به دوستانی داده میشه که طی دو مرحله ی کاردانی و کارشناسی مدرکشونو میگیرند و اتفاقا به دلیل واحدهای خاصی که پاس می کنند و غیلتری که با دوبار کنکور می شن مهنس های باسوادی هستند . برای اینکه بیشتر متوجه عرایضم بشین چارت درسی بچه های ناپیسوته رو تو دو دوه ی کاردانی و کارشناسی با چارت دوستان پیوسته مقایسه کنید . در مورد بیکاری هم با نظرتون مخالفم . تو صنعت یکی رو میخوان که دست به آچارش خوب باشه یا حداقل تفکر مهندسی و تحلیلی درستی داشته باشه این رو هم از رو شعار و دل خوشکنک نمیگم ، چیزیه که در عمل دیدم و حسش کردم .

قربون آدم چیز فهم!من خودم پیوسته خوندم ولی خدایی ناپیوسته ها رو حقشونو خوردن چون 30 واحد بیشتر پاس میکنن به نظرم!

a.amir

عضو جدید

من خودم هم كارشناسي ناپيوسته بودم كه بعدها ورودي هاي جديد پيشوند تكنولوژي بهشون اضافه شد و اين بدليل تغيير در چارت درسي بود كه برخي از دروس حذف شدند ( رياضي مهندسي،فيزيك الكترونيك و ...)و بعضي در سر فصلهاشون تغيير داده شد (الكترونيك 2و3 ،‌ مدار 1و 2 (كه البته در دوره كارداني مدار1 پاس شده)با هم ادغام شدند و....)
در مورد علمي كاربردي بودنش هم بايد بگم كه بدلي تشابه زياد با چارت علمي كاربردي عنوان شد
و يكي از اساتيد هم عنوان كرد اي روند از حدود 10سال پيش شروع شد، دانشگاههاي دولتي تا سال 85 ورودي ناپيوسته داشتند و دانشگاه آزاد هم تا سال 86
در مورد كار هم قبلا در يك پست ديگه گفتم افراد بايد داراي تخصص باشند نه يدك كشيدن پيشوند و پسوند مدرك

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من خودم هم كارشناسي ناپيوسته بودم كه بعدها ورودي هاي جديد پيشوند تكنولوژي بهشون اضافه شد و اين بدليل تغيير در چارت درسي بود كه برخي از دروس حذف شدند ( رياضي مهندسي،فيزيك الكترونيك و ...)و بعضي در سر فصلهاشون تغيير داده شد (الكترونيك 2و3 ،‌ مدار 1و 2 (كه البته در دوره كارداني مدار1 پاس شده)با هم ادغام شدند و....) در مورد علمي كاربردي بودنش هم بايد بگم كه بدلي تشابه زياد با چارت علمي كاربردي عنوان شد و يكي از اساتيد هم عنوان كرد اي روند از حدود 10سال پيش شروع شد، دانشگاههاي دولتي تا سال 85 ورودي ناپيوسته داشتند و دانشگاه آزاد هم تا سال 86 در مورد كار هم قبلا در يك پست ديگه گفتم افراد بايد داراي تخصص باشند نه يدك كشيدن پيشوند و پسوند مدرك
سلام نمی دونم کدوم مقطع تحصیلی هست که مهندسی برق میده ولی این درس هایی که ذکر فرمودید جز چارت درسیشون نیست !! در هر صورت د رحال حاضر دارم کارشناسی ناپیوسته آزاد برق قدرت می خونم و تمام واحدهایی که گفتید رو یا پاس کردم یا قرار پاس کنم . در مورد شغل و آینده ی شغلی هم با شما موافقم .

rahmanimehr

عضو جدید
با سلام

با سلام

رشته خودم مهندسی تکنولوزی برق ( قدرت ) است.لازم به ذکر است که نه تنها واحدی کمتر از مهندسی برق را پاس نمی کنیم ،بلکه حدود 8 واحد جبرانی هم به ما دادند .به نظر بنده آن چیزی که مهم است کار است نه نوع مدرک.هر چند که این مهندسی هم چیزی از مهندسی برق پیوسته کم ندارد.چه بسا مهندسینی را سراغ دارم که فقط نوع مدرک را یدک می کشند.ببخشید اگر تند حرف زدم.آخه بعضی از عزیزان بدون اطلاع فقط یک حرفی را می زنند...:gol::razz:

ali_1357

عضو جدید
با سلام
از دوستان خواهش میشود در مواردی که اطلاعات کافی ندارند نظری ندهند چرا که زحمات دیگران را زیر سوال میبرند.اینجانب تکنولوزی قدرت را که 92 واحد درسی و شامل کلیه دروس از جمله مغناطیس و سیگنال بود را طی نمودم و به جای دروس مخابرات و میکرو دروس تاسیسات الکتریکی و طراحی خطوط انتقال که برای قدرت تخصصی تر میباشند ر ا سپری نموده و نیز دروسی از قبیل برنامه نویسی و پروزه که قبلا" 3 واحد بوده را 2 واحدی پاس نموده که این باعث میشود که تعداد دروس که باید گذرانده شوند در تکنولوزی بالاتر برود.در ضمن جهت اطلاع دوستان از سال 88 کلیه رشته های مهندسی به پسوند تکنولوزی اضافه شده اند و این فقط شامل برق نمیشود و محتوا اگر بیشتر نشده باشد کمتر نشده است.

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
از دوستان خواهش میشود در مواردی که اطلاعات کافی ندارند نظری ندهند چرا که زحمات دیگران را زیر سوال میبرند.اینجانب تکنولوزی قدرت را که 92 واحد درسی و شامل کلیه دروس از جمله مغناطیس و سیگنال بود را طی نمودم و به جای دروس مخابرات و میکرو دروس تاسیسات الکتریکی و طراحی خطوط انتقال که برای قدرت تخصصی تر میباشند ر ا سپری نموده و نیز دروسی از قبیل برنامه نویسی و پروزه که قبلا" 3 واحد بوده را 2 واحدی پاس نموده که این باعث میشود که تعداد دروس که باید گذرانده شوند در تکنولوزی بالاتر برود.در ضمن جهت اطلاع دوستان از سال 88 کلیه رشته های مهندسی به پسوند تکنولوزی اضافه شده اند و این فقط شامل برق نمیشود و محتوا اگر بیشتر نشده باشد کمتر نشده است.
سلام.
احتمالا منظورتون پيشوند هست.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
من فکر میکنم بحث بیش از حد روی این موضوع دیگه بی مورده!

دو نکته ای که از نظر من مسلم هست:
1- برای موفقیت در بازار کار باید کار بلد باشین و اولویت با کسانی هست که کار مرتبط با رشته خوشون رو بلدند و به اون مسلطند.
2- شاید در عمل این دو (مهندسی تکنولوژی و مهندسی) تفاوت کمی از نظر دروس با هم داشته باشند ولی اعمال این اسم و جدا کردن این دو مطمئنا اهدافی داره که در آینده مشخص میشه.

X P R E S S

عضو جدید

زدی تو خال .بنازم توضیح کاملت.

ehsanstr

عضو جدید
به کارشناسی ناپیوسته میگن تکنولوژی
و هیچ فرقی با اون یکی مهندسی نداره
فقط تعداد واحدهای تکنولوژِی از نظر آزمایشگاهی بیشتره
همین

m.m.

عضو جدید
سلام به همه دوستان پیوسته و ناپیوسته !
من این بحثا رو همشون رو خوندم . یه چند جا یه سری قضاوتا در باره مهندسین پیوسته رو دیدم که تعجب کردم . فقط همین رو می گم که یه مهندس برق شاید اونچنان دست به آچار نباشه و کار بلد نباشه ؛ اما به محضی که وارد زمینه ای شد به سرعت از همه افراد دیگه ای که مشغول هستند سبقت می گیره ضمن اینکه با هوش و توانایی محاسبه ای که داره می تونه برای خیلی از مشکلات و مسائل راه حل ساده و کم هزینه و عملی پیشنهاد بده و در واقع کار رو راه بندازه . این چیزی نیست که با کار نظری کم بشه بش رسید .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من این بحثا رو همشون رو خوندم . یه چند جا یه سری قضاوتا در باره مهندسین پیوسته رو دیدم که تعجب کردم . فقط همین رو می گم که یه مهندس برق شاید اونچنان دست به آچار نباشه و کار بلد نباشه ؛ اما به محضی که وارد زمینه ای شد به سرعت از همه افراد دیگه ای که مشغول هستند سبقت می گیره ضمن اینکه با هوش و توانایی محاسبه ای که داره می تونه برای خیلی از مشکلات و مسائل راه حل ساده و کم هزینه و عملی پیشنهاد بده و در واقع کار رو راه بندازه . این چیزی نیست که با کار نظری کم بشه بش رسید .
کی گفته بچه ه ای ناپیوسته واحد نظر کمتری پاس میکنند ؟!
چه بسا بیشتر هم پاس کنند . اتفاقا واحد هایی که پاس می کنند هم از نظر بنیه ی ریاضی و تحلیلی خیلی قویه و هم از نظر کارگاهی و آزمایشگاهی قابل مقایسه نیست . خودم ناپیوسته میخونم و پسرعموی بنده پیوسته دانشگاه سراسری رشت ، هردوی ما هم قدرت میخونیم . وقتی چارت درسی رو مقایسه کردم تعجب کردم بخاطر واحدهایی که پاس نمی کنند( اغلب کارگاهی، آزمایشگاهی و پروژه) . غیر از این تو خیلی از کلاس هایی که تو دوره کارشناسی دارم با دوستان پیوسته همگروه هستیم و واقعا ضعف این دوستان رو تو فهم مطالب پیچیده می بینیم که البته این ضعف رو فقط و فقط با کار زیاد میشه پوشش داد یعنی چیزی که ناپییوسته ها با گذروندن دو بار کنکور و واحدهای توامان کارگاهی و آزمایشگاهی بهمراه واحدهای تئوری محض به اون رسیدند .
نکته ی مهمی که مغفول مونده اینه که کسی نگفته کدوم یکی بهتر یا ضعیف تر هستند. چون چارت درسی نمیتونه ملاک شایست های برای مقایسه باشه و اگر هدف رو ادامه تحصیل یا بازار کار در نظر بگیریم فهم و اشراف روی دروس مهم هست و نه چیز دیگه .
خلاصه اینکه خواهش میکنم دوستان از رو چیزهای نامعتبری که از گوشه کنار شنیده میشه اظهار نظر نفرمایند ، تجربیات و واقعیت ها رو بیان کنند .

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
عزیز من دست به آچاری به این معنی نیست که خودت یه تنه همه کارها رو انجام بدی . منظور توانایی حل سریع و درست مسئله به دلیل اشراف درستی هست که از نظر تئوریک و عملی دارین .
این بحث ها بی فایدست. انشالله وارد بازار کار که شدید متوجه عرایضم خواهید شد . اونجاست که متوجه میشی تمام چیزهای تئوریکی که خوندید فقط و فقط اصول پایه بوده و این شم فنی و نبوغ تحلیل درست مسئلست که بکار میاد یعنی همون عصاره ی همه ی رشته های مهندسی .
نمی دونم کی به شما گفته نظری کمی پاس میشه، تو هر رشته ی مهندسی دروس پایه و اصلی هستند که بدون پاس کردن اونها وزارت علوم مهندسی نمیده . میشه مثال بزنید چه واحدهای نظری کمتری پاس میشه ؟!

maysam_bj

عضو جدید
عزیزم حالا شما تنبلی کردی درساتو درست نخوندی و ریاضیتو قوی نکردی تو ارشد موندی به بچه های مهندسی تکنولوژی دیگه چه ربطی داره من الان دو سال که روزی چند ساعت رو به ریاضی اختصاص دادم و الان نه تنها ریاضی بلکه تمام دروس مهندسیم بهتر از خیلی از بچه های مهندسی واما دروس عملی باعص پیشرفت بچه های مهندسی تکنولوژی در ارشد شده به قول یکی از نوابغ الکرونیک بچه های فنی یا خیلی پایینند یا خیلی با لا(از نظر علمی )فکر میکنم شما که انقدر توسر بچه های مهندسی تکنو لوژی میزنید دردسته اول قراردارید(البته حقیقت تلخه)

maysam_bj

عضو جدید
عزیزم دو نکته رو بهت بگم:
1:اگه بچه های پیوسته بعد از ورود به کار میتونن کارکنن بچه های ناپیوسته قبل از ورود به کار اون سیستم هارو طراحی و اجرا میکنن(ضمن این که قبل از ورود به کار باید به قول معروف دست به اچار باشی نه بعد از ورود به کار)
2:شما اگه به چند تا درس نظری که میخونی مینازی باید خدمتد عرض کنم بچه های ناپیوسته (البته در دانشکده های معتبر )علاوه بر خوندن اون درسا(به صورت اختیاری یا فوق برنامه) عملا اونارو در ازمایشگه هاشون به کار میگیرن

59655

عضو جدید
ss

ss

تکنولوژی برق قدرت از مهندسی برق قدرت بالاتره.من خودوم دانشجوی کاردانی به کارشناسی هستم.ما تمام درسهای مهندسی برق قدرت مثل الکترومغناطیس و بررسی سیگنالو.... داریم.درسهای دیگه هم داریم که مهندسی قدرت ها ندارن مثل میکروپروسسور الکترونیک 2 الکترونیک صنعتی ابزار دقیق و ....

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بزرا قاعله رو تموم کنم
این لیست دروس ارائه شده برای دوره مهندسی بچه های ناپیوستست. یعنی فقط برای دوره کارشناسی و بعد از کنکور کاردانی .

ترم 1 :

ریاضی2
معادلات دیفرانسیل
آمار و احتمال مهندسی
زبان تخصصی
ریاضی 1
مدار 1
تاریخ تحلیلی صدر اسلام
تربیت بدنی 2

ترم 2 :

مدار2
ریاضی مهندسی
تجریه و تحلیل سیتم و سیگنال
الکترومغناطیس
برنامه نویسی کامپیوتر
ماشین های الکتریکی
انقلاب اسلامی
آشنایی با قرائت و روخوانی قران

ترم 3:

برسسی سیستم های قدرت 1
مدارهای منطقی
آزمایشگاه مدار منطقی
ماشین های الکتریکی 2
سیستم های کنترل خطی
محاسبات عددی
الکترونیک صنعتی
اندیشه اسلامی 2

ترم 4 :

مخابرات 1
آزمایشگاه کنترل خطی
ماشین 3
عایق فشار قوی
آمایشگاه ماشین
ماشین مخصوص
تاسیسات الکتریکی و پروژه
تجهیزات پست
وصایای امام

ترم 5 :

بررسی سیستم 2
آزمایشگاه بررسی سیستم های قدرت
طراحی خطوط نتقال انرژی و پروژه
کارآموزی
پروژه
حفاظت سیستم های قدرت
کنترل کننده های صنعتی

همه ی واحدهای بالا اجباریست

به تمام این واحد ها ، حدود 90 واحدی که دوره ی کاردانی طی میشه رو هم اضافه کنید .
حالا خودتون قضاوت کنید . نیازی به این همه بحث هم نیست.

ماستانه

عضو جدید
حالا بگید کدام سخت تره ؟ اصلاً سخته ؟ من دانشجوی مهندسی تکنولوژی برقم اما هنوز نمی تونم تشخیص بدم تازه اولشم!!!!!!!!!!!!!!!!

tanha_60

عضو جدید
سلام
عزیزم شما که 12 ساله کار میکنی و مهندسی نباید املا کلمات رو درست بنویسی؟!!

مسلما" مهندسی برق چیز دیگریست و اعتبار مهندسی داره و این یه موضوع بدیهی است به هر حال موفق باشید.

سلام همینکه بچه های مهندسی چیزی نمیگن یعنی براشون این حرفا مهم نیست

آخرین ویرایش توسط مدیر:

pourya.sh

عضو جدید
با سلام . من تازه عضو این سایت شدم به نظر من ملاک عمل در رشته های فنی مهندسی من جمله برق کار بلد بودن هستش نه واحد بیشتر پاس کردن http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/smile.gif و بچه هایی که برق رو از هنرستان شروع کردن خیلی قوی تر از دوستانی هستن که پیوسته به رشته برق رفتن حداقل در کار کردن. با تشکر پوریا

mohsen256

عضو جدید
مهندسی تکنولوژی قدرت حدود 20 واحد تعداد واحداشون کمتره مهندسی قدرت هست
قطعا موقعی که 20 واحد از تعداد واحدهاشون کم میشه فرقی باید بینشون باشه

دقیقا برعکس کفتی مهندس....! نزدیک به 20 تا 25 واحد بیشتر میخونن بچه های تکنولوژی.....یه تحقسق بکن ..

Engineer Power

عضو جدید
با سلام
اشتباه نکنید مهندسی تکنولوژی واحد های بیشتری داره مجموعا یک مهندس قدرت در تکنولوژی نزدیک به 165 واحد درسی پاس میکنه و این در حالی که کارشناسی پیوسته حول حوش 140 یا 150 واحد پاس میکنند علت اینه که واحد کارگاهی بیشتری دارند;)
درسته 175 واحد تکنولوژی ها پاس میکنن من خودم پاس کردم

simpatico4949

عضو جدید
دقیقا برعکس کفتی مهندس....! نزدیک به 20 تا 25 واحد بیشتر میخونن بچه های تکنولوژی.....یه تحقسق بکن ..

دوباره این تاپیک خاک گرفته باز شد !!

20 تا 25 واحد از کی بیشتر میخونن ؟؟

حرفی که من زدم اختلاف واحد بین کارشناسی ناپیوسته برق قدرت و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی برق قدرت بود که هنوز هم سر حرفم هستم که کارشناسی ناپیوسته برق قدرت حدود 20 واحد بیشتر از کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی برق قدرت درس پاس می کنن

همین اختلاف هم باعث شده که نظام مهندسی رشته تکنولوژی برق قدرت را یک رشته مرتبط بدونه نه یک رشته اصلی و اجازه طراحی تاسیسات برقی به این رشته نده

اصلا از اول بحث این تاپیک بین پیوسته و ناپیوسته نبود ..
اگه اشتباه نکنم از سال 87 دانشگاه آزاد عنوان رشته کارشناسی ناپیوسته برق قدرت را به عنوان کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی برق قدرت تغییر داد که باعث بوجود آمدن این سوال شد که تفاوت بین این دو عنوان چی هست

آخرین ویرایش:

maysam_bj

عضو جدید
به نام خدا
با سلام خدمت دوستان عزیز
من وظیفه خودم میدونم تا به سوالات به وجود آمده در ذهن دوستان پاسخ بدهم
قبل از هرچیز خدمتتنون عرض کنم که صحبت های من با تحقیق چند ماهه روی این موضوع بوده و برای هرکدام سند و مدرک معتبر دارم

به طور کلی در کشور های گوناگونی از جمله کشور عزیزمون ایرا مهندسی به دو صورت مهندسی علوم(در ایرا بهش میگن مهندسی) و مهندسی تکنولوژی وجود داره
در ادامه به تفاوت این دو در کشورمون میپردازیم:
خوب بحث اول تعداد واحد ها:
عزیزان من ما اگر بخواهیم بررسی قابل قبولی بین واحد های گذرانده شده بین این دو داشته باشیم باید کمی به قبل برگردیم ینی دوره متوسطه !
بچه های فنی در این دوره دروسی مانند مبانی برق (بهتره به عنوان فیزیک الکتریسیته ومغناطیس در سطح مقدماتی در نظر بگیریمش)-نقشه کشی صنعتی و کارگاه مکانیک رو پاس میکنن که این دروس معمولا جزو دروس جدایی ناپزیر رشته های مهندسی هست و بچه های نظری این دروس رو در ترم های اولیه دانشگاه میخونن و بلعکس بچه های دبیرستانی دروسی مانند امار و مدل سازی -جبرو احتمال و حسابان(با بررسی های اخی متوجه شدم برخی از مباحث محم از این کتاب ها در حال حذف شدن هست) رو میخونن در حالی که بچه های فنی فقط یک ریاضی پودمانی دارن (لازم میدونم بگم که به نظر برخی از اعضا انجمن ریاضیدانان فارس مباحث عنوان شده در این کتاب (حدو پیوستگی -مشتق و... )در بین کتاب هایی در این سطح بی نظیر است ) از طرفی برخی از مباحث ریاضی رو همراه با دروس تخصصی میخونن مانند هندسه تحلیلی که در دل مدار هست ویا محاسبات منطقی که پایه و بنیان درس مدار منطقی هست .

پس اگر سرفصل دروس به عنوان مثال رشته ریاضی فیزیک رو مبنا در نظر بگیریم به این نتایج میرسیم :
-بچه های فنی حرفه ای مباحث تئوری این دوره را در خلال دروس پایه مانند مدار به صورت کاربردی فرا میگیرنداما معمولا از ریشه و اساس این مباحث تحلیلی ندارند
- گروه فنی حرفه ای برخی از دروس دانشگاهی نظیر کارگاه مکانیک رو در دوره متوسطه ارائه میده پش طبیعی هست که برخی از این دروس در دوره دانشگاه ارائه نشه.

خوب با این برداشت میرسیم به دانشگاه:
در دانشگاه این دو گروه درو سرنوشت متفاوت دارند
1-دوستان نظری به صورت مستقیم وارد مقطع کارشناسی میشند
2- دوستان فنی اول مقطع کاردانی وبعد از یک کنکور با ظرفیتی بسیار محدود وارد کارشناسی ناپیوسه میشنود
منطقی ترین حالت این هست که چارت دوره کارشناسی پیوسته رو با مجموع چارت کاردانی وکارشناسی ناپیوسته مقایسه کنیم.
از نظر کلی ودر دانشگاه های معتبر (به عنوان مثال چارت دانشگاه شیراز و دانشکده فنی شیراز)
بچه های فنی با هر ضریبی که دروس را در کنکور زده باشن مجبور به گذراندن دروسی تحت عنوان پیش نیاز هستندکه معمولا تعداد قابل توجهی از واحد های ترم اول را با خود اختصاص میدهند.اما دانشگاه شیراز دانشجویانی که دروس رو با ضریب بالایی در کنکور زده باشند از دروس پیش نیاز معاف میکنه.پس یک دلیل اضافه واحد های دانشجویان تکنولوژی دروس پیش ناز هست که بچه های مهندسی علوم در دوره پیش دانشگاهی خوندن به بیان دیگه به عنوان مثال زمانی که بچه های ریاضی در حال خوندن درس ریاضی پیش دانشگاهی هستند بچه های فنی عمده همون مباحث همون رو با یک سری تغییرات تحت عنوان ریاضی پیش دانشگاهی در ترم اول می خونند (با توجه به تقدم یک ساله دانشجویان تکنولوژی)

اما تفاوت چارت دروس در سایر موارد:
در این جا به دو مورد اشاره میکنم
1- مباحث درسی :در این موضوع بچه های فنی برخی از مباحث به عنوان مسال ریاضی مهندسی رو تحت عنوامین دیگه و در سایر دروس می خونند به عنوان مثال مباحث مربط به اعداد مختلط رو ترم اول در درس مدار پیش در فصل سینوسی ماندگار می خونند که البته می توان ان را درحد مقدمه فصل اعداد مختلط شید فر یا پیوست کتاب تحلیل مهندسی مدار ویلیام هیت دانست.اما میتوان ریاضی کاربردی را که در ترم سه ارائه میشود پوشاننده بخشی از ریاضی مهندسی دانست.

2- ازنظر واحد:از نظر واحد ها باید به دو نکته توجه کنیم اول اینکه این واحد ها به دلیل نبود مبنایی محکم در درشته مهندسی تکنولوژی در دانشگاه های مختلف متفاوت است برخی از دانشگاه ها ریاضی مهندسی را ارائه میدهند برخی نه و برخی تحت عنوان اختیاری و فوق برنامه با بررسی چارت و مباحث دروس قبل از مصوبه جدید دانشگاه فنی حرفه ای دانشکده های بزرگ فنی نظیر شیراز درس ریاضی مهندسی را در چارت نداشت که فکر میکنم البته فقط فکر میکنم از مهر امسال به چارت دروس رشته مهندسی تکنولوژی الکترونیک اضافه بشه اما درس سیگنال سیستم رو به صورت کامل در چارت با عنوان مباحث ویژه دارند و به جای الکترو مغناطیس مهندسی هم خطوط انتقال ارائه میشه اما بحث مهم اینجاست که با تشکیل دانشگاه فنی حرفه ای هرسال بچه های فنی میتوانند منتظر خبر خوبی باشند مانند تغییر چارت دروس و پوشش دروس پایه (مانند ریاضی مهندسی )و نوین (مانندپردازش تصویر )

در یک جمع بندی نظر خودم را این طور بیان میکنم که چارت دروس مهم هست اما مهم تر از اون دانشگاه هست کاملا واضح هست که کسی که در دانشگاه ازاد واحد -----در میخونه به ندرت سوادش مثل یه داشجوی دانشگاه اصفهان هست (گفتم به ندرت نه هیچوقت لطفا به ((به ندرت))توجه کنید!!!) پس اگر زمانی می خواید راجع به تفاوت ها صحبت کنید دانشگاه های هم سطح رو مقایسه کنید نه مهندسی علوم دانشگاه تهران رو با مهندسی تکنولوژی یک موسسه غیر انتفاعی در یک شهر دور افتاده!!!!!!

ازنظر نظام مهندسی هم عنوان مهم نیست دروس گذراده شده ملاک است که میتونید مصوبه اخر رو از اینترنت دانلود کنید اما در این مصوبه به صورت اشکار حق تکمیل واحد ها از گروه تاسیسات مهندسی تکنولوژی گرفته شده که با وجود راه برای دور زدن این قانون
در اینجا مخالفت و اعتراض خودم رو به بند 9 مصوبه کمیسیون هم ارزی نضام مهندسی و نیز پیوست آخر رتبه بندی پیمانکاران مصوبه سال 1386 (که ارزش مدرک مهندسی تکنولو/زی را نصف مدرک مهندسی قرار داده )اعلام میکنم.
اما با تشکیل دانشگاه فنی حرفه ای امید جهت رفع این تبعیض ها هست.

از نظر بازار کار نیز معمولا بچه های فنی بسیار راحت تر جزب میشنود.

به هرحال تفاوت های دیگری هم هست که در اینجا فرصت پرداختن به اونا نیست اما با طور کلی
در صنعت نه کار عملی ارش داره نه مباحث تئوری تنها دانش فنی توان چاسخ به نیاز صنعت رو دارد.

دوستلن اگر سوالی بود پیام بدید.
باسپاس

omidka

عضو جدید
سلام . بله فرق میکنه و تفاوت ان در گذراندن تعداد واحد های کمتر درسی می باشد .

اطلاعات زیر که میگم کاملا مطمئن نیستم چون فقط شنیدم . شنیدم که....

1 - ویژه بچه های قبولی ازمون های چند سال اخیر کاردانی به کارشناسی است یعنی ناپیوسته .

2 - در گذشته به این صورت نبود چون من خودم ناپیوسته مهندسی هستم نه تکنولوژی .

3 - 12 واحد درسی ( یا شایدم بیشتر ) از بچه های مهندسی کمتر پاس میکنن از جمله

الکترومغناطیس و سیگنال و مخابرات و.... بقیشو نمی دونم .

4 - و این یعنی اعتبار بالاتر مدرک مهندسی .

سلام دوست عزیز ببخشید جسارت می کنم اما شما اشتباه عرض کردید چون برای شما

مثال موثق میزنم بنده خودم کارشناسی ناپیوسته مهندسی برق قدرت ام نه مهندسی تکنولوژِی .

سلام دوستان من خودم مهندسی تکنولوژی تموم کردم الکترو مغناطیس هم خوندیم سیگنال و مخابرات هم 86 واحد هم درس خوندیم البته قبلا 92 واحد بود که کم کردند

reza55455

عضو جدید
سلام دوستان من خودم مهندسی تکنولوژی تموم کردم الکترو مغناطیس هم خوندیم سیگنال و مخابرات هم 86 واحد هم درس خوندیم البته قبلا 92 واحد بود که کم کردند

عزیزان مهم درس خوندن و کار بلد بودن هست.
اینکه چه کسی چه عنوان مدرکی داره اصلا اهمیت نداره.

daruish_red star

عضو جدید
دوستان بخدا این بحث ها مهم نیست مهم کار بلد بودنه من خودم کارشناسی پیوسته ام اما دوستم ناپیوسته که خیلی کار بلده تازه دانشگاش علمی کاربردیه....
پس فقط کار بلدی و تئوری قویه .....