تفاوت مهندسی تکنولوژی برق قدرت با مهندسی برق قدرت

ایمان اکبری

عضو جدید
چه عجب یکی به اصل قضیه اشاره کرد تازه ثبت نام کردم دانشجوی ترم 5 کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنلوژی برق قدرتم دوستان عزیز دیگه نه مدرک مهمه از کجا گرفتی نه اینکه کی از کی بیشتر واحد پاس کرده برای رفع ابهام ک پیش میاد واستون از شنیدها استفاده نکنید اگه خیلی مهمه می تونید به دانشکدهای غیر انتفایی سر بزنید ببینید کی از کی بیشتر واحد پاس می کنه من میگم شما 100 واحد پاس می کنید ما کلا 17 واحد خوبه؟ مدرک شما معتبر تر شما آخرشید حالا برید دنبال کار این بحث بهتون کمک نمی کنه دوستان توی درامد مالی;)

آخرین ویرایش:

vahid.a

عضو جدید
سلام در مورد تعداد واحدهای مهندسی تکنولوژی باید بگم که 84 واحد بوده که الان به 81 واحد رسیده و در مورد کارشناسی ناپیوسته اگر بخواییم در مورد تعداد واحدشون نسبت به کارشناسی پیوسته مقایسه بکنیم با احتساب واحدهای کاردانی که 76واحد بوده با زم دارن از پیوسته ها بیشتر واحد پاس میکنند

AMIN4EVER

عضو
یکی خلاصه میتونه بگه فرقشون چیه ؟
برا منم تکنولوژی داره .
میگن تو نظام مهندسی اونایی که تکنولوژی دارن نمیتونن طراحی کنن و فقط نظارت .

AmooSaeid

عضو جدید
یکی خلاصه میتونه بگه فرقشون چیه ؟
برا منم تکنولوژی داره .
میگن تو نظام مهندسی اونایی که تکنولوژی دارن نمیتونن طراحی کنن و فقط نظارت .

درسته ،، از نظر نظام مهندسی کسانی که در عنوان مدرک کارشناسی ناپیوسته‌شون عنوان تکنولوژی داره با کد 510 یعنی "مرتبط با مهندسی تاسیسات برقی ساختمان" می‌تونن عضو سازمان بشن و بعد از قبولی در آزمون فقط حق نظارت دارن.
در صورتی که همه‌ی درسهایی که کمیسیون هم ارزی رشته ها تعیین کرده رو پاس کرده باشن میتونن حق طراحی بگیرن امــا فــــقـــط تـــا پـــایـــه 2 ارتقا پیدا میکنن و هیچوقت پایه 1 نمیشن.

آخرین ویرایش:

AmooSaeid

عضو جدید
دوستانی که ناپیوسته هستن برای اینکه بتونن حق طراحی تا پایه دو داشته باشن حتما این درسها رو باید پاس کرده باشن .
بنابراین اگر این درسها توی چارت درسیتون اجباری نیست، حتما بصورت اختیاری هم که شده بگیرید و پاس کنید تا بعدا به مشکل نخورید.

پیوست ها

• Captur8e.jpg
    Captur8e.jpg
    18 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستانی که ناپیوسته هستن برای اینکه بتونن حق طراحی تا پایه دو داشته باشن حتما این درسها رو باید پاس کرده باشن .
بنابراین اگر این درسها توی چارت درسیتون اجباری نیست، حتما بصورت اختیاری هم که شده بگیرید و پاس کنید تا بعدا به مشکل نخورید.

ممنون عزیز
آخه یه مسئله ای هست
مثلا مغناطیس رو هم تو کاردانی هم تو کارشناسی داریم !
نقشه کشی رو تو هنرستان پاس کردیم
بعضی هاش تو دانشگاه ندادن ولی تو هنرستان داشتیم مثل کارگاه برق یا...........

آیا هنرستان رو هم حساب میکنن ؟

AmooSaeid

عضو جدید
ممنون عزیز
آخه یه مسئله ای هست
مثلا مغناطیس رو هم تو کاردانی هم تو کارشناسی داریم !
نقشه کشی رو تو هنرستان پاس کردیم
بعضی هاش تو دانشگاه ندادن ولی تو هنرستان داشتیم مثل کارگاه برق یا...........

آیا هنرستان رو هم حساب میکنن ؟

اون درسی که توی کاردانی بود فیزیک مغناطیس بود به ارزش 2 واحد ... اما منظور این لیست درس الکترومغناطیس هست ! یعنی اگه شما الکترومغناطیس کارشناسی رو پاس نکرده باشید صلاحیت طراحی نمیگیرید . درس های هنرستان مورد قبول کمیسیون نیست ، فقط دروسی که در کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد پاس شده ملاک تصمیم گیری هست . بنابراین شما اگه درسهایی که توی این لیست هست رو پاس نکردی باید حتما در کارشناسی یا کارشناسی ارشد پاس کنی بطوریکه نمره‌اش توی معدل تاثیر داشته باشه.

xalbert

عضو جدید
دوستان این همه بحث شد حالا یه سوال دارم

فرض کنید 2 نفر یکی در رشته تکنولوژی قدرت و اون یکی تو رشته بدون پسوند تکنولوژی کارشناسی رو گرفته باشن

حالا هر 2 اینها میخوان تو کنکور ارشد شرکت کنن (( با توجه به اینکه تو ارشد کنکور یکی هست ))
حالا اگه هر 2 اینها تو کنکور ارشد شرکت کنن و قبول بشن بازم بینشون فرق هست ؟؟
چون مدرک ارشد فکر کنم معتبرتر باشه و اون موقع دیگه شاید به کارشناسی به دید پایینتری بشه نگاه کرد ؟!!

یعنی این مقطعی که دارم میخونم و پسوند تکنولوژی داره به درد نمیخوره ؟؟
چون دوستان حرف از این زدن که نمیشه با این مدرک تو نظام مهندسی به خوبی کار کرد !!!!!

الان چه شکلی میشه ؟؟

آخرین ویرایش:

AMIN4EVER

عضو
خوب همه این درس ها رو کسی که پیوسته میگیره پاس میکنه ؟

بعضی درس ها رو دانشگاه ارائه نمیداد . الان که کارشناسیم تموم شده و ارشد هم که فکر نمیکنم این همه درس رو بشه پاس کرد و اصلا ارائه هم ندن شاید اونجا .

به نظرتون چیکار میشه کرد ؟

چقدر فرق بین کسی که فقط نظارت میدن و کسی که نظارت + طراحی میدن هستش ؟ از نظر پولی به هر کدوم چقدر میدن تقریبی ؟

این درس ها رو پاس نکردم:
1- اگر منظور مغناطیس کارشناسی هستش پاس شده
2- آز فیزیک 2
رسم فنی در هنرستان پاس شده
نقشه کشی صنعتی
برنامه نویسی کامپیوتر کارشناسی پاس شده
کارگاه برق ؟ ( در کاردانی برق صنعتی پاس شده )
آز اندازه گیری پاس شده در کاردانی ولی اندازه گیری در هنرستان
مخابرات 1

AMIN4EVER

عضو
خوب همه این درس ها رو کسی که پیوسته میگیره پاس میکنه ؟

بعضی درس ها رو دانشگاه ارائه نمیداد . الان که کارشناسیم تموم شده و ارشد هم که فکر نمیکنم این همه درس رو بشه پاس کرد و اصلا ارائه هم ندن شاید اونجا .

به نظرتون چیکار میشه کرد ؟

چقدر فرق بین کسی که فقط نظارت میدن و کسی که نظارت + طراحی میدن هستش ؟ از نظر پولی به هر کدوم چقدر میدن تقریبی ؟

این درس ها رو پاس نکردم:
1- اگر منظور مغناطیس کارشناسی هستش پاس شده
2- آز فیزیک 2
رسم فنی در هنرستان پاس شده
نقشه کشی صنعتی
برنامه نویسی کامپیوتر کارشناسی پاس شده
کارگاه برق ؟ ( در کاردانی برق صنعتی پاس شده )
آز اندازه گیری پاس شده در کاردانی ولی اندازه گیری در هنرستان
مخابرات 1

؟......................................

NEW MOHAMMAD

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
معیار کمیسیون هم ارزی دروس کارشناسی پیوسته س!
یه جورایی احساس میکنم این دروسی رو که کمیسیون معرفی کرده دقیقا تیر خلاصی بوده برای فارغ تحصیلای ناپیوسته!
انگار نشستن تو چارت ناپیوسته ها گشتن ببینن اینا چی پاس نکردن بعد اون درسا رو معرفی کردن به عنوان دروسی که باید برای گرفتن کد اصلی پاس بشن!

v.fallahnejad

عضو جدید
درسته ،، از نظر نظام مهندسی کسانی که در عنوان مدرک کارشناسی ناپیوسته‌شون عنوان تکنولوژی داره با کد 510 یعنی "مرتبط با مهندسی تاسیسات برقی ساختمان" می‌تونن عضو سازمان بشن و بعد از قبولی در آزمون فقط حق نظارت دارن.
در صورتی که همه‌ی درسهایی که کمیسیون هم ارزی رشته ها تعیین کرده رو پاس کرده باشن میتونن حق طراحی بگیرن امــا فــــقـــط تـــا پـــایـــه 2 ارتقا پیدا میکنن و هیچوقت پایه 1 نمیشن.

در آخرین بخشنامه های کمیسیون هم ارزی گفته : اگر کسی عنوان مدرک کاردانی و کارشناسیش عین هم باشه مثل کارشناسی پیوسته باهاش برخورد کنید و اگر عین هم نباشه باید مطابق جدول مذکور هم ارزی بشه
در شمن در مورد مدرک برق محدودیتی برای پایه 2 و 1 نگفتن تا الان . اون محدودیت در مورد مدرک معماریه

v.fallahnejad

عضو جدید

دوستان زیاد نگران این جدول نباشید. کمیسیون هم ارزی معمولا هر سال این جدول و مصوباتشو بازنگری می کنه. مثلا قبلا فقط مدرک مهندسی برق قدرت جزء رشته های اصلی بود و رشته مهندسی برق الکترونیک مرتبط و رشته دبیری فنی برق الکترونیک اصلا نمی تونست عضو بشه. ملاکشون هم یه جدول دیگه بود چون رشته دبیر فنی برق الکترونیک خیلی از واحدهاشون در مورد اصول تعلیم و تربیته. حالا اومدن رشته دبیر فنی برق الکترونیک رو عضو مرتبط کردن و واسه اینکه صدای مهندسی برق الکترونیک در نیاد ، اونو اصلی کردند.
مثلا تا چند وقت پیش کاردانی برق صنعتی مرتبط بود بود اصلیش کردند. نتیجتا زیاد جای نگرانی نیست.

AMIN4EVER

عضو
در آخرین بخشنامه های کمیسیون هم ارزی گفته : اگر کسی عنوان مدرک کاردانی و کارشناسیش عین هم باشه مثل کارشناسی پیوسته باهاش برخورد کنید و اگر عین هم نباشه باید مطابق جدول مذکور هم ارزی بشه
در شمن در مورد مدرک برق محدودیتی برای پایه 2 و 1 نگفتن تا الان . اون محدودیت در مورد مدرک معماریه

ببخشید یعنی الان من که کاردانی برق قدرت خوندم دانشگاه دولتی و کارشناسی قدرت غیر انتفاعی خوندم اگر قبول بشم تو نظام مهندسی نظارت + طراحی میدن ؟

AmooSaeid

عضو جدید
ببخشید یعنی الان من که کاردانی برق قدرت خوندم دانشگاه دولتی و کارشناسی قدرت غیر انتفاعی خوندم اگر قبول بشم تو نظام مهندسی نظارت + طراحی میدن ؟

اگه عنوان رشته‌تون "مهندسی برق قدرت" باشه طراحی و نظارت رو میدن. اگر مهندسی تکنولوژی برق قدرت هستین باید ریزنمراتتون رو بدین به کمیسیون هم ارزی تا اونا تصمیم بگیرن.

AMIN4EVER

عضو

اگه عنوان رشته‌تون "مهندسی برق قدرت" باشه طراحی و نظارت رو میدن. اگر مهندسی تکنولوژی برق قدرت هستین باید ریزنمراتتون رو بدین به کمیسیون هم ارزی تا اونا تصمیم بگیرن.

من ناپیوسته خوندم . یعنی کاردانیم و کارشناسیم برق قدرت هستش .
این دوستمون بالا گفتن اگر عین هم باشه میدن .
کمیسیون هم ارزی کجاست تو همون نظام مهندسی هر استان هستش ؟

AmooSaeid

عضو جدید
من ناپیوسته خوندم . یعنی کاردانیم و کارشناسیم برق قدرت هستش .
این دوستمون بالا گفتن اگر عین هم باشه میدن .
کمیسیون هم ارزی کجاست تو همون نظام مهندسی هر استان هستش ؟

بله اگر هم نام باشن یا به عبارتی کاردانیشون رشته اصلی باشه. یعنی کاردانی برق قدرت و یا کاردانی تاسیسات الکتریکی و از مرداد 92 دوستانی که کاردانی برق صنعتی هم دارن رشته اصلی محسوب میشن. این از موضوع کاردانی. پس کاردانی شما اصلی هست و مشکلی نداره.
در پست قبل هم عرض کردم کارشناسی تون اگه عنوان تکنولوژی یا عملی کاربردی نداشته باشه بهتون طراحی و نظارت میدن. اگر کارشناسیتون عنوانش "علمی کاربردی برق قدرت" یا "تکنولوژی برق قدرت" باشه بهتون طراحی نمیدن و باید ریزنمرات ارائه کنید. اگر همه‌ی اون درسهایی که توی چارت کمیسیون هم ارزی هست رو گذرونده باشید بهتون طراحی میدن اما فقط تا پایه 2 .
کمیسیون هم ارزی رشته ها هم واقع در اداره مسکن و شهرسازی استان خودتون هست و البته معمولا در نظام مهندسی استانتون هم نماینده دارن.

AMIN4EVER

عضو
بله اگر هم نام باشن یا به عبارتی کاردانیشون رشته اصلی باشه. یعنی کاردانی برق قدرت و یا کاردانی تاسیسات الکتریکی و از مرداد 92 دوستانی که کاردانی برق صنعتی هم دارن رشته اصلی محسوب میشن. این از موضوع کاردانی. پس کاردانی شما اصلی هست و مشکلی نداره.
در پست قبل هم عرض کردم کارشناسی تون اگه عنوان تکنولوژی یا عملی کاربردی نداشته باشه بهتون طراحی و نظارت میدن. اگر کارشناسیتون عنوانش "علمی کاربردی برق قدرت" یا "تکنولوژی برق قدرت" باشه بهتون طراحی نمیدن و باید ریزنمرات ارائه کنید. اگر همه‌ی اون درسهایی که توی چارت کمیسیون هم ارزی هست رو گذرونده باشید بهتون طراحی میدن اما فقط تا پایه 2 .
کمیسیون هم ارزی رشته ها هم واقع در اداره مسکن و شهرسازی استان خودتون هست و البته معمولا در نظام مهندسی استانتون هم نماینده دارن.

برا من تکنولوژی داره .
خوب الان که کارشناسی رو تموم کردم راهی داره اون دروسی رو که مشخص کردن رو بگذرونم ؟
یا توی ارشد میتونم بگذرونم ؟

چرا این فرق رو گذاشتن ؟ کسی که کارشناسی پیوسته میخونه همه اون درس ها رو گذرونده ؟

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برا من تکنولوژی داره .
خوب الان که کارشناسی رو تموم کردم راهی داره اون دروسی رو که مشخص کردن رو بگذرونم ؟
یا توی ارشد میتونم بگذرونم ؟

چرا این فرق رو گذاشتن ؟ کسی که کارشناسی پیوسته میخونه همه اون درس ها رو گذرونده ؟

مال منم تکنولوژیه . اگه از اول میدونستم نمیرفتم اینجا .

بدبختی اون درسارو حتی اختیاری هم نمیدن

AmooSaeid

عضو جدید

باید این دروسی که پاس نکردین در مقطع ارشد به صورت اختیاری پاس کنید تا بهتون صلاحیت طراحی هم بدن.

Sent from my iPhone using Tapatalk

AMIN4EVER

عضو
باید این دروسی که پاس نکردین در مقطع ارشد به صورت اختیاری پاس کنید تا بهتون صلاحیت طراحی هم بدن.

خوب ما رفتیم قبول شدیم نظام مهندسی بهمون نظارت دادن .
بعدش ارشد خوندیم و درس ها رو پاس کردیم .ارائه که بدیم طراحی رو هم میدن ؟

v.fallahnejad

عضو جدید

انشاا...
البته یه چیز بگم که در نظام مهنرسی قوانین خیلی زود تغییر می کنه:smile:

AmooSaeid

عضو جدید

بله دو سال که از فارغ التحصیلی ارشدتون بگذره صلاحیت طراحی هم به پروانه‌تون اضافه میکنن