تغییر رشته به معماری در مقطع کارشناسی ارشد

mon reve

عضو جدید
سلام

امیدوارم سوالم رو در تاپیک مناسبی مطرح کرده باشم.لطفا راهنمایی کنید.
من لیسانس مترجمی دارم و دارم در دورههای کوتاه مدت معماری داخلی که به مدت یکسال و نیمه است درس می خونم تصمیم دارم بعداز اتمام دوره در کنکورکارشناسی ارشد معماری داخلی شرکت کنم .دوستان به نظر شما می تونم بارفتن به کلاسهای ارشد رشته معماری, در دانشگاه و در مقطع ارشد قبول بشم یاحتما باید لیسانس یا کاردانی این رشته رو مثلادردانشگاه علمی کاربردی بگذرونم ؟ منظورم بیشترروی تفاوت در کیفیت آموزش برای گرفتن بهترین نتیجه است.
ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

nima arc

عضو جدید
سلام

من لیسانس مترجمی دارم و دارم در دورههای کوتاه مدت معماری داخلی که به مدت یکسال و نیمه است درس می خونم تصمیم دارم بعداز اتمام دوره در کنکورکارشناسی ارشد معماری داخلی شرکت کنم .دوستان به نظر شما می تونم بارفتن به کلاسهای ارشد رشته معماری, در دانشگاه و در مقطع ارشد قبول بشم یاحتما باید لیسانس یا کاردانی این رشته رو مثلادردانشگاه علمی کاربردی بگذرونم ؟ منظورم بیشترروی تفاوت در کیفیت آموزش برای گرفتن بهترین نتیجه است.

سلام دوست عزیز ،اول بهت توصیه می کنم که در رشته خودت ادامه تحصیل بدی چون حداقل برای درک بهتر معماری و شناخت حال و احوال آن بایستی 4 سال در دانشگاه فعالیت داشته باشی نه در دوره های کوتاه مدت موسسات ، دوم اگر تونستی در مقطع ارشد موفق باشی امکان داره مثل بقیه دوستان که با رشته غیر مرتبط وارد معماری شدن از روند تدریس استاد عقب بمونی و مطالب رو متوجه نشی (جسارت نشه ) چون مفاهیم پایه معماری و اصول اولیه آن مثل مبانی نظری ،تاریخ ،درک ،و ارائه طرح و... که به آن آگاهی نداری از طرف استاد و هم کلاسی ها مطرح میشه ،کاملا مجبور می شی منزوی باشی و از لحاظ روحی برات ملال آور می شه.
سوم با این شرایط حتی در آینده برای بازار کار نمی تونی موفق باشی چون نظام مهندسی مدارک رشته غیر مرتبط معماری رو فاقد اعتبار میدونه و از گرفتن مهر نظام هم محروم می مانی .
پس بهتره وقت و عمرتو در زمینه ای بذاری که هم در حال و هم در آینده برات ارزش داشته باشه و اگر هم بخواهی از اول شروع کنی برای کنکور نیازی به موسسات نیست و داوطلب عامل موفقیته خودشه.
موفق و پیروز باشی.

afshin 1357

کاربر بیش فعال
سلام <br>
<br>
امیدوارم سوالم رو در تاپیک مناسبی مطرح کرده باشم.لطفا راهنمایی کنید.<br>
من لیسانس مترجمی دارم و دارم در دورههای کوتاه مدت معماری داخلی که به مدت یکسال و نیمه است درس می خونم تصمیم دارم بعداز اتمام دوره در کنکورکارشناسی ارشد معماری داخلی شرکت کنم .دوستان به نظر شما می تونم بارفتن به کلاسهای ارشد رشته معماری, در دانشگاه و در مقطع ارشد قبول بشم یاحتما باید لیسانس یا کاردانی این رشته رو مثلادردانشگاه علمی کاربردی بگذرونم ؟ منظورم بیشترروی تفاوت در کیفیت آموزش برای گرفتن بهترین نتیجه است. <br>
<br><br><br><br>

سلام ، ضمن تاييد جواب پست 256 به شما اگر مايل هستيد دانش معماري خودتون را افزايش دهيد بهتر است كلاسهاي كارشناسي ناپيوسته را شركت كنيد بخصوص از طرح 2 تا 5 .مهم اين است كه كار به دستون بياد !! (البته شدني هست ولي با سختي)

mon reve

عضو جدید
سلام دوست عزیز ،اول بهت توصیه می کنم که در رشته خودت ادامه تحصیل بدی چون حداقل برای درک بهتر معماری و شناخت حال و احوال آن بایستی 4 سال در دانشگاه فعالیت داشته باشی نه در دوره های کوتاه مدت موسسات ، دوم اگر تونستی در مقطع ارشد موفق باشی امکان داره مثل بقیه دوستان که با رشته غیر مرتبط وارد معماری شدن از روند تدریس استاد عقب بمونی و مطالب رو متوجه نشی (جسارت نشه ) چون مفاهیم پایه معماری و اصول اولیه آن مثل مبانی نظری ،تاریخ ،درک ،و ارائه طرح و... که به آن آگاهی نداری از طرف استاد و هم کلاسی ها مطرح میشه ،کاملا مجبور می شی منزوی باشی و از لحاظ روحی برات ملال آور می شه.
سوم با این شرایط حتی در آینده برای بازار کار نمی تونی موفق باشی چون نظام مهندسی مدارک رشته غیر مرتبط معماری رو فاقد اعتبار میدونه و از گرفتن مهر نظام هم محروم می مانی .
پس بهتره وقت و عمرتو در زمینه ای بذاری که هم در حال و هم در آینده برات ارزش داشته باشه و اگر هم بخواهی از اول شروع کنی برای کنکور نیازی به موسسات نیست و داوطلب عامل موفقیته خودشه.
موفق و پیروز باشی.

باسلام
مرسی ازاینکه پستم رو خوندید ومرسی از اطلاعات مفیدی که دادید.حالا بااین تفاصیل اگه بخوام از لیسانس شروع کنم به نظرشما دانشگاه علمی کاربردی که معماری رو در مقطع کاردانی ارائه میده شروع خوبیه؟

nima arc

عضو جدید
باسلام
مرسی ازاینکه پستم رو خوندید ومرسی از اطلاعات مفیدی که دادید.حالا بااین تفاصیل اگه بخوام از لیسانس شروع کنم به نظرشما دانشگاه علمی کاربردی که معماری رو در مقطع کاردانی ارائه میده شروع خوبیه؟

سلام mon reve ،اگر تمایل به ادامه تحصیل در معماری داری باید از کنکور دیپلم شروع کنید ،چون دانشگاه علمی کاربردی (به ویژه مدرک کاردانی آن برای سازمان نظام مهندسی قابل تایید نیست )و کارشناسی ناپیوسته هم طبق مصوبه وزارت مسکن و شهر سازی از مهر طراحی نظام محرومه .و تا مقطع ارشد هم این مشکل باقی میمونه.دنبال هدفت باش و از خودت رس که برای چی می خوای در معماری ادامه بدی؟
موفق و پیروز باشی.

shahram226

عضو جدید
سلام

بر خلاف نظر شاید خیلی از دوستان من اکیدا توصیه میکنم به سمت علاقه تون حرکت کنید !
نه تنها نظام مهندسی بلکه هیچ دلیلی وجود نداره که شما از حرکت به سمت چیزی که بهش علاقه دارین باز بمونین ...
تصمیمات نظام مهندسی شدیدا ناپایداره و این مطلب تا کنون وجود نداشته هیچ تضمینی هم نیست که در آینده همینگونه پابرجا بمونه .

در صورت قبولی ، قطعا در دانشگاه احساس خواهید کرد که از همکلاسی هایتان عقب تر هستید
امـــــــــا
به نگر من شخصی که اینچنین اراده کرده و درس خوانده و قبول شده در مقطع ارشد معماری { و از خیلی از خود معمار ها پیشی گرفته}
قطعا اراده ی اینکه باز هم به همکلاسی ها برسه یا حتی از همکلاسی ها پیشی بگیره در طول تحصیل رو هم داره ...

در هر صورت اگر واقعا علاقه دارید ، معطل نکنید !

همراه اول

عضو جدید

سلام،

من پسرم و سنم 25 هست، از اول به رشته معماری علاقه داشتم، هنریه و علاقه و دوست داشتن و عشق رو میطلبه. اینقدر علاقه داشتم که گفتم اگر مهندس عمران بشم، خودم طراحی میکنم و خودم هم اجرا میکنم. و نیازی به تایید و تصمیم کسی نیست و بجای اینکه توی دفتر منتظر کسی بمونم تا کارفرما سراغم بیاد و طرحی ازم بخواد و یا واسم کار بیاره و خلاصه بر حسب اینکه مهندس عمران اختیاراتش از معمار بیشتره، و ... عمران رو انتخاب کردم. نه بابام معمار بود نه فامیلا مهندس و نه شرکتی دیده بودم ولی نمیدونم چرا این فکرا رو کردم.

حالا فیـــــــــــلَم یاد هندوستان کرده و من علاقه شدیدی به معماری و طراحی دکوراسیون دارم. و وقتی طرح ها و پروژه ها رو میبینم دلم غمین میشه، اینگار به خواسته ام نرسیدم،:)

بگذریم الان میخوام ارشد معماری، دانشگاه آزاد شرکت کنم، چــیکارا باید بکنم، اسکیس نمیدونم چیه ولی ضریب 4داره، چه کتاب هایی بخونم، دانشگاه مشهد اولویت اولمه و بعد تهران. ممنون میشم راهنماییم کنید

faeal

عضو جدید
اول اينكه حتما معماري بخون كه دوباره اشتباه نكني
بعد اينكه برا اسكيس حتما بايد تمرين زيادي داشته باشي.
به نظر من شما چون رشته تون معماري نبوده در زمينه اسكيش حتما بايد كلاس بريد

art_queen

عضو جدید
تغییر رشته

تغییر رشته

سلام.من بعد از لیسانس گرفتنم می خوام کارشناسی معماری بخونم!الان سال سومم...چه رتبه ای باید بیارم تا تهران روزانه قبول شم؟؟؟؟ از کنکور هنر برم بهتره یا ریاضی؟:gol:

omid tabrizi

عضو جدید
من هم عمران بودم و ارشد معماری شرکت کردم امتحان اول رو خوب میدی اما تو اسکیس رد میشی . اسکیس ضریبش 5 هست . اگه ازاد بخوای بری میتونی قبول شی البته به جز دانشگاه ازائهای تهران و مشهد چون خیلی ترازشون بالاس من ازاد قبول شدم اما دوباره امسال دارو میخونم. برو سمت کار بهتره. :)

ghazal-jouon

عضو جدید
تغییر رشته

تغییر رشته

با سلام من 22 سالمه و این ترم مهندسی معدنم تموم می شه از قبل کنکور چیز های در مورد معماری شنیدخه بودم و دوس داشتم بخونم اما بخاطر اینکه سراسری معدن قبول شدم رفتم معدن و الان خیلی سر در گم هستم واسه ادامه تحصیل تا جایی که 2 سری کتابای ارشد کامل معماری و معدن خریدم و نمیدونم باید چی کار کنم پیش مشاور هم رفتم و اون گفت که بهتره رشته ای کخه خوندی رو ادامه بدی اما همه می گن اگه علاقه نباشه نمی شه و خودمم هنوز که هنوزه کتابای ارشد معدنمو ورق نزدم نمیدونم تا چه حد تصوری که از معماری دارم درسته و من واسه بعد از ارشد می تونم برم خارج از کشور چه برای ادامه تحصیل چه برای کار پس بازار کارش توی ایران خییلی برام مهم نیست و بیشتر دوست دارم بدونم تو کدوم موفقم رشته ای که فکر می کنم بهش علاقه دارم یا رشته ای که به هر حال 4 سالی توش درس خوندم.در ضمن من یه پسر دایی دارم که برق و مخابرات می خوندو دوس داشت کامپیوتر می خوند واسه ارشد اما در آخر با اینکه رفت خارج از کشور و الان سوئد داره ارشدشو می خونه یعنی رشته ای که توش 4 سال بود رو به علاقه اش ترجیح داد.می شه کسی کمک کنه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

moh110h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ارشد معماری بخونی امضا نمیگیری ها...3 ساله شما با لیسانس امضا دار میشی..ارشد ارتقا می گیری.
من سوئد زندگی می کردم...فقط باید بری دانشگاه سلطنتی یا چالمرز...کمی گرونه ولی دکتری پیوسته هم داره..به ایرانیا هم علاقه دارن.

اینجا هم بخوای که باید بشینی تعداد 26 تا کتاب برا کنکور بخونی و دستت رو هم قوی کنی...

موفق باشی...

از معدن عمران بری راحتتری

memarane

کاربر فعال
با سلام به دوستای عزیز باید بگم که الان خیلی از همکلاسای ما هستن که از رشته های دیگه اومدن معماری ولی خداییش بخوای بگی خیلی دارن اذیت میشن.توصیه من به همه اینه که تا جایی که میتونن اینکارونکنن.

maryam28

عضو جدید

ســـــــــــــــلام دوستای گلممممم
خوبین؟؟
یه راهنمایی میخواستم ازتون:confused:
من کاردانیمو شهرسازی خوندم و کارشناسیمو معماری
حالا نمیدونم برای ارشد معماری بخونم یا شهرسازی(طراحی شهری)
یه سری ها میگن معماری شانس قبولی توی کنکورش بیشتره از طرفی هم کار براش بیشتره
یه سری هم میگن معماری اشباع شده،شهرسازی هنوز جای رشد داره

خودمم طرااحی شهری رو خیلی دوست دارم
اما از این میترسم که نتونم کنکورشو قبول بشم چون خیلی کمتر از معماری بر میداره و شانس قبولیش پایین تره
و بازار کارش هم به خوبی معماری نیست!
واقعا نمیدونم کدوم از این دو رو انتخاب کنم

لطفا راهنماییم کنین;)

zemestan_d

عضو جدید
میشه لطفا کسی منو راهنمایی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

میشه لطفا کسی منو راهنمایی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کسی که رشتش تو کارشناسی معماری نبوده میتونه برای ارشد معماری بخونه؟؟؟ و اگه میشه باید چی بخونه و از کجا شروع کنه؟:redface:

elahe66

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی که رشتش تو کارشناسی معماری نبوده میتونه برای ارشد معماری بخونه؟؟؟ و اگه میشه باید چی بخونه و از کجا شروع کنه؟:redface:

بله می‌شه،،،، من خیلی‌ شنیدم که از رشته های دیگه اومدن ارشد معماری خوندن

zemestan_d

عضو جدید
باید چی بخونم و از کجا شروع کنم؟چه کتابایی چه جزوه هایی ؟که برا کسی که میخواد از صفر شروع کنه هم به درد بخوره؟؟

mj1

عضو جدید
برای وارد شدن به رشته معماری فقط جزوه کتاب خوندن فایده نداره در درجه اول باید بری کلاس اسکیس از صفر شروع کنی شاید در ابتدای کار فکر کنی وقتی کامپیوتر هست چه نیازی به اسکیس و طراحی دستی هست ولی توی تاپیکای همین جا اگر نگاه کنی میفهمی بچه هایی که معماری خوندن برا آزمون ارشد چقدر ضعف اسکیس اذیتشون میکنه (البته نه همشون )حالا شما که رشتتم معماری نبوده بیشتر باید کار کنی حتما برو کلاس پیش استادای خوب نه استادای در پیت که وقت و پولتو هدر بدند تحقیق کن برا این قضیه ، چند تا نرم افزارم باید یاد بگیری پیشنهاد من سه تا نرم افزاره به ترتیب الویت revit و فتوشاپ و مکس با اتوکد هم آشنا بشی خوبه، در کنار اینها سعی کن بری دانشگاههایی که رشته معماری دارند با بچه هشون آشنا بشی بری سر بعضی کلا سها به خصوص کلاسهای طرح، کتابهای معماری هم باید بخری برای اسکیس به خصوص،بعد از اینها برو سراغ جزوه و کتاب برا ارشد .
چیزایی که من گفتم کارهایی بود که اگر واقعا اصولی میخای وارد رشته معماری بشی و یک دانشگاه معتبر قبول بشی باید انجام بدی ولی شاید با زحمت کمتر هم بشه بعضی دانشگاهها قبول شد البته در هر صورت کلاس اسکیس باید بری حالا هر جا که میخای قبول بشی چون باید امتحان عملی اسکیس بدی برا ارشد ، اگر با جدیت شروع به کار کنی به خصوص اسکیس رو از همین الان شروع کنی برا ارشد 92 شاید بتونی قبول بشی ، یک نفر باید کنارت باشه که بهت مشورت بده دایما ، من حاضرم اینکارو بکنم به خاطر اینکه یک زمانی خودم به همچین مشورتی نیاز داشتم ولی خیلیا از روی خصاصت بهم کمک نکردند من هم از همه جا بی خبر کلی رنج و زحمت متحمل شدم تا مسیرمو پیدا کردم .
اینم بدون که معماری یک رشته به ظاهر راحته ولی طول میکشه تا یک ذهن معمارانه پرورش پیدا کنه.
اگر دوست داشتی ایمیل یا شمارتو برام پیغام خصوصی بزن (من نمیتونم پیغام خصوصی بدم با سایت مشکل فنی دارم )

hasood

کاربر فعال
خب رشتت چی بوده ؟
پارسال از بچه های رشته های مهندسی دیگه بودن که رتبه 2 رقمی و رتبه 3 رقمی خوب آورده بودن ،دلیلشم بخاطر زبان بود ، هم تخصصی هم عمومی !اینکه روی اسکیستم خوب کار کنی و بهتریم کلاسا رو واسه تئوری و عملی رو بری واقعا مهمه ، چون از عهده اسکیس بر اومدن واسه غیر معماریا واقعا سخته ...
موفق باشی دوستم ...

zemestan_d

عضو جدید
خب رشتت چی بوده ؟
پارسال از بچه های رشته های مهندسی دیگه بودن که رتبه 2 رقمی و رتبه 3 رقمی خوب آورده بودن ،دلیلشم بخاطر زبان بود ، هم تخصصی هم عمومی !اینکه روی اسکیستم خوب کار کنی و بهتریم کلاسا رو واسه تئوری و عملی رو بری واقعا مهمه ، چون از عهده اسکیس بر اومدن واسه غیر معماریا واقعا سخته ...
موفق باشی دوستم ...

رشتم کشاورزی گیاهپزشکی بود

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
خوش امديد
به اينجا مراجعه كن:
مشاوره- منابع ارشد 92
قدم به قدم تا ارشد 92 قدم قدم پیش به سوی رتبه برتر
تجربیات من از کنکور ارشد

shirin123

عضو جدید
سلام دوستان
من کارشناسی بیهوشی خوندم
میخوام واسه ارشد معماری داخلی بخونم اما هیچ اطلاعاتی ندارم،سردرگمم
منظور از ازمون عملی ارشد این رشته چیه؟میشه توضیح بدین منو از این حالت گیجی در بیارین لطفا؟؟

8memar6

عضو جدید
کسی نیس کمک کنه؟:w05:

سلام دوست خوبم.
منظور از امتحان عملی که بهش میگن "اسکیس"، اینه که یه موضوعی رو بهت می دن(بسته به اینکه چه گرایشی می خوای امتحان بدی واسه ارشد)، بعد شما باید تو 4 ساعت و تو 3 تا شیت آ3 با توجه به مدارک خواسته شده، اون موضوع رو پیاده کنی. مثلا واسه گرایش معماری-معماری سوال پارسال "طراحی سرای محله" بود. از شما مدارکی رو می خوان و ظاهرا جای اونها تو شیت مشخصه و باید تو محل مربوطه مدرک مورد نظر رو بکشی. مدارک معمولا اینان : پرسپکتیو دید پرنده، پرسپکتیو دید ناظر، نما، پلان، برش،بعضی مواقع سایت پلان و ... .
به تکنیک ارائه ی کارت می گن "راندو". یعنی مثلا شما می خوای کارتو با ماژیک ارائه بدی، یا با آبرنگ، یا مداد، یا پاستل و ... .باید تو راندو و اسکیس مهارت کافی داشته باشی که دیگه سر جلسه وقت کمی واسه فکر کردن به اینکه چه مدلی راندو کنی بذاری و در عوض رو طرحت کار کنی.
نمی دونم تونستم تا حدودی آشنات کنم یا نه. من خودم امثال اولین باره که می خوام آزمون عملی بدم.
دوستان اگه میشه برای دوستمون شیرین123 توضیحاتمو اصلاح یا کامل کنن.
ممنون.
موفق باشی دوست خوبم.

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من کارشناسی بیهوشی خوندم
میخوام واسه ارشد معماری داخلی بخونم اما هیچ اطلاعاتی ندارم،سردرگمم
منظور از ازمون عملی ارشد این رشته چیه؟میشه توضیح بدین منو از این حالت گیجی در بیارین لطفا؟؟
سلام دوست عزیز اول که بهت بگم ظرفیت کل گرایش معماری داخلی دانشگاه های سراسری 21 نفره (روزانه و شبانه فقط دانشگاه تهران و هنر تهران) طبق جدول انتخاب رشته امسال گفتم خیلیا که کارشناسیشون معماری میخوندن نمیتونن مجاز شن حتی مرحله اول آزمونو که تستی هستش حالا شما که کارشناسیتم معماری نبوده باید خیلی تلاش کنی و زود تر از بقیه شروع کنی منابعو بخونی مخصوصا روی زبان و فن ساختمان خیلی باید کار کنی چون رتبه رو خیلی بالا میکشن اگه بتونی این آزمون رو دو رقمی بشی شانس قبولیت خیلی بالا میره البته آزمون اسکیس هم بهدش در راهه و همون طور که گفتم فقط 21 نفر قبول میشن که برای این که بتونی از پسش بر بیایی باید یه کلاس اسکیس بری ثبت نام کنی حالا دیگه خودت میدونی

lady901

عضو جدید
سلام من مهندسی کامبیوتر خوندم از اول علاقه به رشته ام نداشتم و به اجبار خانواده ام رفتم به این رشته خودم عاشق هنر هستم میخوام ارشد معماری رو شروع کنم
1. از الان شروع کنم کی می تونم قبول بشم؟
2. از کجا شروع کنم؟ اکثر منابع رو تهیه کردم البته از کسی گرفتم که 87 کنکور داده این منابع به دردم می خوره آیا؟
3. اصلا به نظر شما تصمیم درستی گرفتم؟
4. چه کلاسهایی باید برم؟ کلاسهای دکتر صدیق رو خیلی معرفی کردن نظر شما چیه؟
خیلی ممنون میشم کمک کنین .

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
ببين دوستم شدنش ميشه
اما بايد اراده كني
يكم بيشتر از اونايي كه خودشون معماري هستن بايد همت كني
تو امضاي من 2تا لينك هست كه مطالعش كمكت ميكنه به شرط راهنمايي دقيق

اول يكم بايد بياي تو فاز معمار
اگه ديدي واقعا دوسش داري بيا جلو
من هستم
بچه ها هم هستن
كمكت ميكنن
قدم اولو من نشونت دادما
ببينم چيكار ميكني

lady901

عضو جدید
مرسی واقعا خوشحالم اولین باره که توی یه تالار گفتگو سوال می پرسم
از منابع کاملی که معرفی کردین ممنون همه ی اینا رو من تهیه کنم درسته؟
برای دانلود جزوه ی دکتر متدین دنبال تاپیک جزوات گشتم پیداش نکردم میشه راهنمایی کنین کجاست؟
لینک مشاوره آزمون كارشناسي ارشد رو مشغول مطالعه اش هستم

آخرین ویرایش:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
برای دانلود جزوه ی دکتر متدین دنبال تاپیک جزوات گشتم پیداش نکردم میشه راهنمایی کنین کجاست؟

احتمالا ***** شده باشه

7y7

عضو جدید

دوست عزیز اگه علاقه زیاد داری بیا معماری ولی برای کارکردن نمیتونی امتحان نظام مهندسی بدی چون لیسانست غیرمرتبط میشه ونمیتونی پروانه اشتغال طراحی ونظارت بگیری وحق امضاء نداری.

بالا