تغییر رشته به معماری در مقطع کارشناسی ارشد

mehrdadh11

عضو جدید
دوستان عزیزی که میخوان تغییر رشته بدن لطفا به چند مورد توجه کنن:
1.واسه ازمون اسکیس هیچ حد تمرینی وجود نداره و باید تمام سعیتونو بکنین نه صرفا واسه ازمون بلکه برای آینده تحصیلی و شغلیتون و اینکه اصلا از ازمون اسکیس نهراسید چون بچه های معماری هم در دانشگاه ها فقط سال اول طراحی با دست دارن وسال های بعد با نرم افزار طرحو می بندن مگر اینه دانشجو غیر از برنامه دانشگاهی به صورت خودجوش با تلاش و پشتکار خودش بارها کروکی بکشه به طور مرتب طراحی و تحقیق کنه بنابراین میشه گفت خوشبختانه شما که از رشته ها دیگه اومدید تفاوت چندانی با بچه ها همین رشته ندارید تنها تفاوت درک معماری و مبانی نظری هست که شما عزیزان هم با مطالعه و کمک گرفتن از بچه ها معماری که حقیقتا من در دانشگاه دیدم که با کمال میل به شما کمک میکنن و هیچ چیزی از شما دریغ نمیکنن
2. در مورد سطح علمی دانشجویان معماری میشه گفت کاملا متغیر و متفاوت از هم ظاهر میشن و تقریبا درتمام دانشگاه ها مشترکه تعدادی راحت بگم اصلا تو باغ نیستن و اومدن سیزده به در و دانشگا هم کاری به کارشون نداره و راحت مدرک میده ولی به جرات میتونم بگم تعدادی هستن بدون حاشیه انچنان مجذوب و عاشق و شیفته این رشته هستن که زندگیشونو وقف رشتشون کردن - واسه طرح شبانه روز طراحی و تحقیق میکنن و ان دسته دیگه کارشونو میدن بیرون و بی هیچ زحمتی نمره میگیرن که استادم نیتونه تشخیص بده کار خودشه یا نه به هر جهت ضررشو خودشون میبینن. بنابراین لازمه این رشته فقط علاقست
3.دانشگاه ازاد متاسفانه شده منبع درامد تا میتونه دانشجو میگیره ظرفیتارو از 18 نفر رسونده تا 50 نفر که مشکلاتی مانند نبود استاد امکانات مواجه میشید پس اول از همه سعی کنید سراسری قبول شید هر چند من معتقدم رشته معماری رشته ای هس که باید خودتون مطالعه کنید نه اینکه دانشگاه شمارو مجبور به مطالعه کنه و تقریبا میشه گفت تو دانشگا چیزی یاد نمیدن
4.اگه واقعا عاشق این رشته نیستید بیخودی دنبال این رشته نرید رشته ها دیگه ای هستن که خیلی پولسازتر از این رشته هستن
5.بعضی از دوستان هستن در دانشگاه خودمون از رشته ها خوبی مثل کامپیوتر برق و حتی پزشکی اومدن که واقعا کارشون در دانشگاه خوب هس و اینکه تمام تلاششونو میکنن و اینکه اصلا نگران نباشید چون من دیدم واقعا بچه ها معماری خیلی لطف دارن و با کمال میل تو دانشگا شمارو کمک میکنن پس بعد قبولی اصلن هیچ جای نگرانی نیس و شما تلاش کنید پا به پای بچه ها جلو میرید.
6.بنده از اقای دریانی مشاوره گرفتم ایشون به من خیلی لطف داشتن گفتم من رشتم کامپیوتره میخام ارشد بخونم گفت شما برو همون سی دیتو بفروش اصلن نمیتونی خط بکشی منم فرمایشه ایشونو جدی گرفتم و تلاشمو بیشتر کردم و به لطف خدا اسکیسو 90 زدم
7.دوستان غیر مرتبط توجه کنن نظام مهندسی حق طراحی نمیده و فقط حق نظارت میده حتی به ناپیوسته ها هم نمیده که به نظرم اینم هیچ جای نگرانی نیس هیچ کس و هیچ چیز و هیچ قدرتی نمیتونه جلو شمارو واسه طراحی بگیره اگه طراح قابل و خلاقی هستید نهایت اینکه شما طراحی میکنید و امضا میخرید
8.دوستان عزیز اصلا ناامید نشوید اینجا دوستان با اطلاعات در انجمن کم نیس مطمینم همه کمکتون میکنن تا شما موفق شین
9.بچه ها توجه کنید اصلن براتون مهم نباشه که چن ساعت بخونیم ایا قبول میشم یا نه تا میتونید بخونید و درست بخونید اینشالا در کامنتا بعدی تجربه ها درس خوندنمو مینویسم شاید به دردتون بخوره
10.اگه سوالی دارید دوستان عزیز مهندس take off که ایشون بی دریغ کمک میکنن و ازشون کمال تشکرو دارم و بنده حقیر هم در حد توانم به شما یاری میرسانم یا حق

mehrdadh11

عضو جدید
نکات و تجربیات خودم رو سعی میکنم تا اونجا که میدونم واستون بگم:
1.قبل از هر چیز لازمه بگم هیچ نیازی به رفتن کلاس نیس این میله خودتونه و تصمیم با خودتونه از نظر تاثیرگذاری 10درصد کلاس موثره و بقیه بسته به تلاش همت و پشتکار خودتون. بنابراین اگر کلاس نرفتین هیچ لطمه ای به اون90 درصد نمیزنه. هزینه ای که واسه کلاس میزارید میتونید صرف خرید کتابا اساتید مختلف کنید کتابا صدیق هیچ کدوم بد وجود نداره هرچند کتابا جدید ایشون حالت بازاری پیدا کرده و بار علمی اون مقداری کاسته شده ولی به نظرم هنز بهترین منبع واسه اسکیسه من بلافاصله هر کتابی از ایشون منتشر میشه حتمن تهیه میکنم به نظر بنده نظر شخصی ممکنه این واسه هر کسی تفاوت کنه اولویت کتابا اسکیس اول صدیق انتشارات خشت و دوم پیرداوری و در نهایت طایفه
2.برای صاف و به قول معروف اسکیسی شدن خططون چاره ای جز روزی چن ساعت خط کشبدن ندارید و لطفا تفره نرید و شروع کنید به خط کشیدن اموزش خط کشیدن و تمرین خط در کتاب ها صدیق موجود هس
3.کروکی کشیدن در هر زمان و در هر مکان توصیه میشه از روی کتاب منظره اشیا و... به این صورت که سعی کنید هر مکانی که میکشید یه دفتر درست کنید تا مراحل پیشرفت خودتونو بررسی کنید و عناصر و جزییات و مصالح را در ان ترسیم کنید
4.در اوایل شروع کار بعد از فراگیری تمرین خط و اصول پرسپکتیو کتابها و مجلات معماری کمک شایانی به شما در جهت کروکی میکند تا ذهن شما برای طراحی باز شود به این صورت که یه بار تصویر راببینید در ذهن بسپارید بعد کتاب رو ببندین بعد از ترسیم کتاب رو باز کنید وایرادات و اشتباهات کار رو ببینید بعد دوباره ترسیم کنید تا میتوانید این کار رو انجام بدید خیلی میتونه در ترسیم موثر واقه بشه
5.در زمان کشیدن کروکی معمولا به یه موسیقی هر انچه که دوست دارید گوش دهید تا این کار براتون سهل تر بشه
6.کارهای معماران معاصر با سبک ها ی مختلف رو ببینید و تحلیل کنید
7.کتاب گرافیک و تحلیل سایت دکتر صدیق برای انالیز سایت مناسبه
8.مطالعه کتاب اوزش کاربردی پرسپکتیو صدیق برای یادگیری اصول پرسپکتیو پیشنهاد میشه
9.از خریدن بی رویه مارکر پرهیز کنید تا میتونید شیتتونو تبدیل به نقاشی نکنید و به اندازه از مارکر استفاده کنید ولی خرید رنگ های مناسب و ترکیب رنگ ها و تونالیته رنگ و شناخت رنگ ها و انتخاب رنگ مناسب این چیزیه که در راندو نیاز به تجربه داره در کامنت ها بعدی میگم چه رنگ هایی میتونه مناسب باشه
10.خیلی خودتونو درگیر ترسیم اسمون و درخت نکنین به جای اینها میتونین مبانی نظری خودتونو قوی کنین
11.اول از همه موضوع رو تعریف کنید سرانه هارو محاسبه کنید سایت رو انالیز کنید (ورودیها اقلیم شیب و توپوگرافی عناصر زیست محیطی موقعیت شهری الودگی های محیطی دیدومنظر جهت باد مطلوب نور دسترسی ها و ...) و بعد کانسپت سطح حجم فرم ترکیب و در نهایت طراحی به طوری که در هر لحظه تمامی اتفاقات رو با هم ببینید پلان مقطع نما و پرسپکتیوها
12.حتمن مدیریت زمان رو در برنامتون قرار بدین طوری که از خودتون امتحان اسکیس بگیرین و زمان خودتونو مدیریت کنید که چه اندازه تحلیل و چه مقدار دسن و چه مقدار راندو
13.ایده و روند طراحی تا پایان کار بسیار مهم هس و برای هر چیزی در مقطع و پلان ونما حتی چگونگی طراحی مدل یه بازشو نیاز به تحلیل و توضیح است
14.موضوع اسکیس و خواسته های طرح بسیار مهم هس و باید خوب خونده وفکر بشه
15.دیدن و ورق زدن کتابها کافی نیس تنها راه کشیدن نه روکشی از صفحات کتابها است برای راندو هم میتونید یه بار طرح رو بکشید چند سری از روی اون کپی و همان طرح رو چندین بار راندو کنید تا پی به اشتباهاتتون ببرید...

cincinnati121

عضو جدید
با سلام به تمامی دوستان

تا اونجا که من اطلاع دارم رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد از اون رشته هایی است که شخص
باید کارشناسی معماری داشته باشد تا پذیرفته گردد .

ati88

عضو جدید
برای کارشناسی ارشد اصلا فرق نداره که رشته لیسانست چی بوده،هر رشته ای که بخوای می تونی بری
ولی کسی که لیسانسش رشته غیر مرتبط هست بعدا حق تدریس در دانشگاه نداره
برای معماری هم فقط نمی تونن نظام مهندسی برای طراحی امتحان بدن،حق امضا نمی دن

orkide69

عضو جدید
بچه ها خواهشا كمك:تغيير رشته از معماري به صنايع

بچه ها خواهشا كمك:تغيير رشته از معماري به صنايع

سلام به همه دوستان گلم
من ليسانس معماري گرفتم براي ارشد ميخوام صنايع امتحان بدم ميتونم اينكارو بكنم يا نه؟ميشه نظراتتونا بدين .البته رشته صنايع برام قطعي نيست به نظر شما چه رشته اي رو ادامه بدم كه خيلي هم پرت نباشد؟
ممنون :gol:

REZAV1986

عضو جدید
معماری .........صنایع چه ربطی بهم دارن لااقل سعی کن تو رشته ای ادامه بدی که به معماری نزدیک باشه -طراحی شهری -برنامه ریزی شهری -یا دیگه حداقل عمران

mbarsen

عضو جدید
به نظر من اگه کسی میخواد تغییر رشته بده اقلا یه رشته شبیه به رشته خودش بره.. گوله آسون بودن کنکوره معماری رو نخورید.. چون وقتی قبولم بشید و بیاایید داخلش اونم تو این مقطع ( ارشد).. شاید خیلی پشیمون شید و سختی بکشید...

*زهرا*

عضو جدید
ميشه از رياضيات كاربردي ب معماري تغيير رشته داد؟

ميشه از رياضيات كاربردي ب معماري تغيير رشته داد؟

سلام:redface:
من امسال با رتبه14000 رياضيات و كاربردها روزانه دانشگاه كاشان قبول شدم و چون سال ديگه آخرين سال برگزاري كنكوره ديگه نميتونم كنكور بدم:crying:و خيلي خيلي ب معماري علاقه دارم ميخواستم بدونم ميتونم بعدا تغيير رشته بدم يا ن؟اگه ميشه چجوري؟لطفا هر چه سريعتر منو راهنمايي كنيد چون خيلي سردرگمم.ممنون ميشم:heart::gol:

sara00_00

عضو جدید
سلام:redface:
من امسال با رتبه14000 رياضيات و كاربردها روزانه دانشگاه كاشان قبول شدم و چون سال ديگه آخرين سال برگزاري كنكوره ديگه نميتونم كنكور بدم:crying:و خيلي خيلي ب معماري علاقه دارم ميخواستم بدونم ميتونم بعدا تغيير رشته بدم يا ن؟اگه ميشه چجوري؟لطفا هر چه سريعتر منو راهنمايي كنيد چون خيلي سردرگمم.ممنون ميشم:heart::gol:

کاردانی قبول شدی یا کارشناسی؟

♥ Elena ♥

عضو جدید
راهنمایی دررابطه با تغییر رشته به " مهندسی معماری"

راهنمایی دررابطه با تغییر رشته به " مهندسی معماری"

سلام به همه دانشجویان معمار عزیز
من متاسفانه مهندسی معماری قبول نشدم و مهندسی معدن دانشگاه تهران جنوب قبول شدم ، اکتشاف معدن
اما این رشته با وجود اینکه رشته عالی هست رشتش پسرونه است و من دوس ندارم اصلا! سراسری هم دانشگاه های تهران رو زدم و قبول نشدم.
من ازتون راهنمایی میخوام: میخوام برم رشته مهندسی اکتشاف معدن و دروس مشترک معماری و معدن رو بردارم( البته ترم اول که خودشون انتخاب واحد میکنن) بعدش دروس عمومی رو بردارم و همچینین برای کنکور بخونم و سال بعد برم دانشگاه ( حداقل دانشگاه آزاد خوب ) و دروس عمومی و مشترک رو تطبیق واحد بدم و ادامه تحصیل رو در رشته مورد علاقم دنبال کنم!
ببینید اینا دروس عمومی و اختصاصی اکتشاف معدنه:

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل‌ :
دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ مهندسی‌ معدن :
ریاضی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، آمار و احتمالات‌ مهندسی‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، فیزیک‌، محاسبات‌ عددی‌، شیمی‌ عمومی‌، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، اجزاء ماشین‌، استاتیک‌، دینامیک‌، مقاومت‌ مصالح‌، مکانیک‌ سیالات،‌ شیمی‌ فیزیک‌، نقشه‌برداری‌ عمومی‌، عملیات‌ نقشه‌برداری‌، زمین‌شناسی‌ عمومی‌، زمین‌شناسی‌ ساختمانی‌، زمین‌شناسی‌ اقتصادی‌، مکانیک‌ سنگ‌، اقتصاد معدنی‌، کانه‌آرایی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ اکتشاف‌ معدن :
اصول‌ استخراج‌ معدن‌، برداشت‌ زمین‌شناسی‌، کانی‌شناسی‌ توصیفی‌، سنگ‌شناسی‌ ، کارتوگرافی‌ و کاربرد عکس‌های‌ هوایی‌، کانی‌شناسی‌ نوری‌، مینرالوگرافی‌، زمین‌شناسی‌ ایران‌، تجزیه‌ مواد معدنی‌، ژئوفیزیک‌ اکتشافی‌، حفاری‌ اکتشافی‌، چاه‌پیمایی‌، ژئوشیمی‌ اکتشافی‌، ژئوتکنیک‌، آب‌های‌ زیرزمینی‌، نقشه‌برداری‌ معدنی‌، ارزیابی‌ ذخایر معدنی‌.

در مورد دروس عمومی این رشته اطلاعی ندارم و اگه میدونید دروس عمومیش چطوریه راهنماییم کنید!
اینا دروس مشترک و تخصصی معدن هستن که فکر میکنم فقط نقشه کشی عمومیش به دردم بخوره ! چیزی که ازتون میخوام اینکه بهم بگید کدوم یک از این دروس تخصصی تو معماری و یا حداقل حداقل عمران هست که من اونا رو انتخاب کنم!

اینا هم دروس عمومی و اختصاصی مهندسی معماری:

حالا راهنمایی ها و سوالاتی که از شما عزیزان دارم:
1- آیا به نظرتون این کار من درسته که برم رشته مهندسی معدن و واحد های عمومی رو پاس کنم و سال بعد تو یه دانشگاه دیگه ادامه بدم یا اینکه به دردسرش نمیرزه و بهتره کنکور بخونم و از اول شروع کنم؟
2- اگه من برم دانشگاه آزاد اجازه دارم کنکور بدم یا اینکه با وجود تحصیلا در دانشگاه دیگه حق شرکت در کنکور رو ندارم؟
3- میتونم بدون اینکه کنکور بدم تغییر رشته بدم؟ چون در مورد اطلاعیه دانشگاه ازاد خوندم که نوشته بود باید ترازتون از تراز اخرین نفر پذیرفته شده بیشتر باشه و رشته در گروه ازمایشی خودتون باشه ، من ترازم 5200 شد و معماری دانشگاه تهران حنوب 1000 تا تراز بیشتر میخواد و من نمیتونم اینجا درس بخونم ، آیا میشه من تغییر رشته بدم به دانشگاهی که ترازش به من بخوره؟ مثلا تهران شرق یا شهرری
4- شماهایی که دانشگاه میرید بگید حداکثر چند تا دروس عمومی در هر ترم و حداقل چند تا تخصصی میتونم بردارم که بتونم بهینه استفاده کنم؟ چون دروس تخصصی این رشته معدن اصلا شبیه معماری نیست و باید از رو اجبار بخونم

من قبلاهم مشکلم رو به دوستم با نام کاربری Majid baharloo گفته بودم و ایشون مطرح کرده بود اما کسی نتونست کمکی کنه!

kimia572

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دانشجویان معمار عزیز
من متاسفانه مهندسی معماری قبول نشدم و مهندسی معدن دانشگاه تهران جنوب قبول شدم ، اکتشاف معدن
اما این رشته با وجود اینکه رشته عالی هست رشتش پسرونه است و من دوس ندارم اصلا! سراسری هم دانشگاه های تهران رو زدم و قبول نشدم.
من ازتون راهنمایی میخوام: میخوام برم رشته مهندسی اکتشاف معدن و دروس مشترک معماری و معدن رو بردارم( البته ترم اول که خودشون انتخاب واحد میکنن) بعدش دروس عمومی رو بردارم و همچینین برای کنکور بخونم و سال بعد برم دانشگاه ( حداقل دانشگاه آزاد خوب ) و دروس عمومی و مشترک رو تطبیق واحد بدم و ادامه تحصیل رو در رشته مورد علاقم دنبال کنم!
ببینید اینا دروس عمومی و اختصاصی اکتشاف معدنه:

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل‌ :
دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ مهندسی‌ معدن :
ریاضی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، آمار و احتمالات‌ مهندسی‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، فیزیک‌، محاسبات‌ عددی‌، شیمی‌ عمومی‌، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، اجزاء ماشین‌، استاتیک‌، دینامیک‌، مقاومت‌ مصالح‌، مکانیک‌ سیالات،‌ شیمی‌ فیزیک‌، نقشه‌برداری‌ عمومی‌، عملیات‌ نقشه‌برداری‌، زمین‌شناسی‌ عمومی‌، زمین‌شناسی‌ ساختمانی‌، زمین‌شناسی‌ اقتصادی‌، مکانیک‌ سنگ‌، اقتصاد معدنی‌، کانه‌آرایی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ اکتشاف‌ معدن :
اصول‌ استخراج‌ معدن‌، برداشت‌ زمین‌شناسی‌، کانی‌شناسی‌ توصیفی‌، سنگ‌شناسی‌ ، کارتوگرافی‌ و کاربرد عکس‌های‌ هوایی‌، کانی‌شناسی‌ نوری‌، مینرالوگرافی‌، زمین‌شناسی‌ ایران‌، تجزیه‌ مواد معدنی‌، ژئوفیزیک‌ اکتشافی‌، حفاری‌ اکتشافی‌، چاه‌پیمایی‌، ژئوشیمی‌ اکتشافی‌، ژئوتکنیک‌، آب‌های‌ زیرزمینی‌، نقشه‌برداری‌ معدنی‌، ارزیابی‌ ذخایر معدنی‌.

در مورد دروس عمومی این رشته اطلاعی ندارم و اگه میدونید دروس عمومیش چطوریه راهنماییم کنید!
اینا دروس مشترک و تخصصی معدن هستن که فکر میکنم فقط نقشه کشی عمومیش به دردم بخوره ! چیزی که ازتون میخوام اینکه بهم بگید کدوم یک از این دروس تخصصی تو معماری و یا حداقل حداقل عمران هست که من اونا رو انتخاب کنم!

اینا هم دروس عمومی و اختصاصی مهندسی معماری:

حالا راهنمایی ها و سوالاتی که از شما عزیزان دارم:
1- آیا به نظرتون این کار من درسته که برم رشته مهندسی معدن و واحد های عمومی رو پاس کنم و سال بعد تو یه دانشگاه دیگه ادامه بدم یا اینکه به دردسرش نمیرزه و بهتره کنکور بخونم و از اول شروع کنم؟
2- اگه من برم دانشگاه آزاد اجازه دارم کنکور بدم یا اینکه با وجود تحصیلا در دانشگاه دیگه حق شرکت در کنکور رو ندارم؟
3- میتونم بدون اینکه کنکور بدم تغییر رشته بدم؟ چون در مورد اطلاعیه دانشگاه ازاد خوندم که نوشته بود باید ترازتون از تراز اخرین نفر پذیرفته شده بیشتر باشه و رشته در گروه ازمایشی خودتون باشه ، من ترازم 5200 شد و معماری دانشگاه تهران حنوب 1000 تا تراز بیشتر میخواد و من نمیتونم اینجا درس بخونم ، آیا میشه من تغییر رشته بدم به دانشگاهی که ترازش به من بخوره؟ مثلا تهران شرق یا شهرری
4- شماهایی که دانشگاه میرید بگید حداکثر چند تا دروس عمومی در هر ترم و حداقل چند تا تخصصی میتونم بردارم که بتونم بهینه استفاده کنم؟ چون دروس تخصصی این رشته معدن اصلا شبیه معماری نیست و باید از رو اجبار بخونم

من قبلاهم مشکلم رو به دوستم با نام کاربری Majid baharloo گفته بودم و ایشون مطرح کرده بود اما کسی نتونست کمکی کنه!

من خیلی اطلاع دقیقی ندارم بهتر این سوال را از یک استاد معماری بپرسی ولی تا اینجا که میدونم فکر کنم واحدهای زیر بتونه به دردت بخوره
ریاضی ،آمار و احتمالات‌ مهندسی‌ ،نقشه‌کشی‌ صنعتی‌ ،استاتیک‌ ،مقاومت‌ مصالح‌، نقشه‌برداری‌ عمومی ‌، عملیات‌ نقشه‌برداری
واحدهای عمومی هم که همه رشته ها و دانشگاهها یکی هست
فقط یه چیزا بدون که معمولا درسهایی را تطبیق میدن که نمرشا بالای 17 شده باشی اگه زیر 17 بشی باید دوباره بگذرونی‌،

♥ Elena ♥

عضو جدید
خیلی ممنون کیمیا بابت راهنمایی
این درس های تخصصی که نوشتی تو معماری هم هست؟ یا فقط به یادگیری ئ بار علمیم کمک میکنه!
مطمئنی باید بالای 17 بشم؟ اخه من شنیده بودم باید بالای 14 بشی !
در هر صورت ممنون خواهر خوبم ، راستی پست ها رو نقل و قول نکن خیلی طولانی میشن دی:

""elahe""

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میگم چه کاریه آخه.ثبت نام نکن...بشین یه سال بخون یه جا خوب قبول شی...عجله داری؟
یه دانشگاه خوب...واسه سراسری روزانه شبانه تلاش کن..

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1- آیا به نظرتون این کار من درسته که برم رشته مهندسی معدن و واحد های عمومی رو پاس کنم و سال بعد تو یه دانشگاه دیگه ادامه بدم یا اینکه به دردسرش نمیرزه و بهتره کنکور بخونم و از اول شروع کنم؟2- اگه من برم دانشگاه آزاد اجازه دارم کنکور بدم یا اینکه با وجود تحصیلا در دانشگاه دیگه حق شرکت در کنکور رو ندارم؟3- میتونم بدون اینکه کنکور بدم تغییر رشته بدم؟ چون در مورد اطلاعیه دانشگاه ازاد خوندم که نوشته بود باید ترازتون از تراز اخرین نفر پذیرفته شده بیشتر باشه و رشته در گروه ازمایشی خودتون باشه ، من ترازم 5200 شد و معماری دانشگاه تهران حنوب 1000 تا تراز بیشتر میخواد و من نمیتونم اینجا درس بخونم ، آیا میشه من تغییر رشته بدم به دانشگاهی که ترازش به من بخوره؟ مثلا تهران شرق یا شهرری4- شماهایی که دانشگاه میرید بگید حداکثر چند تا دروس عمومی در هر ترم و حداقل چند تا تخصصی میتونم بردارم که بتونم بهینه استفاده کنم؟ چون دروس تخصصی این رشته معدن اصلا شبیه معماری نیست و باید از رو اجبار بخونم....................................سلام .باسخ سولا رو ب ترتیب شماره میدم اما این فقط تجربه و نظر منه.امیدوارم ب دردتون بخوره1به نظر من ب دردسرش نمیارزه ک بخوای 13واحدو بیخودی باس کنی چون در هر ترم 5واحد عمومی باس میکنی و میتونی این واحدارو خیلی راحت سال بعد همزمان بخونی .2هیچ مشکلی نیست .میتونی کنکور بدی 3در این مورد اطلاعی ندارم4فک نمیکنم بتونی بیشتر از 5واحد عمومی برداری ولی حداقل باید 16واحد بشه کل واحدا فک کنم.مطمئن نیستم در ضمن شما حتی اگه بتونین ترم 2 فقط عمومی بردارین باید شهریه ثابتو بریزین فک نمیکنم با هزینه های دانشگاه ازاد ب نفعتون باشه 1سال بیخودی از سرمایه و عمرتون هزینه کنین در حالی ک میتونین سال بعد خیلی راحت این واحدای عمومیرو باس کنین.بهتره رو درستون تمرکز کنین تا سال بعد نتیجه بهتری بگیرین .موفق باشین

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
]
ســـــــــــــــلام دوستای گلممممم
خوبین؟؟
یه راهنمایی میخواستم ازتون:confused:
من کاردانیمو شهرسازی خوندم و کارشناسیمو معماری
حالا نمیدونم برای ارشد معماری بخونم یا شهرسازی(طراحی شهری)
یه سری ها میگن معماری شانس قبولی توی کنکورش بیشتره از طرفی هم کار براش بیشتره
یه سری هم میگن معماری اشباع شده،شهرسازی هنوز جای رشد داره

خودمم طرااحی شهری رو خیلی دوست دارم
اما از این میترسم که نتونم کنکورشو قبول بشم چون خیلی کمتر از معماری بر میداره و شانس قبولیش پایین تره
و بازار کارش هم به خوبی معماری نیست!
واقعا نمیدونم کدوم از این دو رو انتخاب کنم

لطفا راهنماییم کنین;)

در مورد مسائل كاريش كه درست ميگي منتها ديگه علاقه خودتو ميطلبه
اگه بحث قبولي و كاره اره معماري بيشتره شانسش
ولي اگه علاقه ديگه اون با خودته

sara.152

عضو جدید
ســـــــــــــــلام دوستای گلممممم
خوبین؟؟
یه راهنمایی میخواستم ازتون:confused:
من کاردانیمو شهرسازی خوندم و کارشناسیمو معماری
حالا نمیدونم برای ارشد معماری بخونم یا شهرسازی(طراحی شهری)
یه سری ها میگن معماری شانس قبولی توی کنکورش بیشتره از طرفی هم کار براش بیشتره
یه سری هم میگن معماری اشباع شده،شهرسازی هنوز جای رشد داره

خودمم طرااحی شهری رو خیلی دوست دارم
اما از این میترسم که نتونم کنکورشو قبول بشم چون خیلی کمتر از معماری بر میداره و شانس قبولیش پایین تره
و بازار کارش هم به خوبی معماری نیست!
واقعا نمیدونم کدوم از این دو رو انتخاب کنم

لطفا راهنماییم کنین;)
این موضوع دغدغه منم هست. من امسال برای اولین بار می‌خوام کنکور ارشد بدم و ۳ساله دارم با مدرک لیسانسم کار می‌کنم. به‌نظر من کارکردن در رشته معماری نیازی به فوق لیسانس نداره نیاز به مهر و پروانه اشتغال داره. بهمین دلیل این حرفو قبول ندارم که میگن بازار کار برای معماری-معماری بهتره.
من خودم ترجیح می‌دم طراحی‌شهری بخونم چون دوست دارم تجربه‌های متفاوت داشته باشم و بتونم تو حوزه‌های مختلف کار کنم. منظورم اینه که آدم اینجوری دستش بازتره برای انتخاب کار آینده.
البته همه اینا درصورتی درسته که کسی بتونه واقعا با مدرک فوقش کار کنه من دورو برم تا حالا ندیدم مدرک فوق لیسانس بدرد چیزی غیر از تدریس بخوره.
خوبه یه نفر که ارشد طراحی شهری گرفته بیاد اینجا در باره موقعیت شغلیش توضیح بده اینجوری بهتر می‌تونیم تصمیم بگیریم.

پریسا 69

عضو جدید
سلام ..
من رشتم عمران بود و قصدم اینه که ارشد معماری بخونم،رشته ای که آرزو میکردم کاش کارشناسی انتخابش میکردم.
علاقه ی زیادی دارم به معماری ومیخوام تمام همت و پشتکارم رو خرجش کنم.توو این راه امیدوارم شما دوستان عزیز هم کمکم کنین...
من آزمونهای ماهان رو ثبت نام کردم.
بعضی کتابارو شروع کردم به خوندن،ولی وقتی متوجه شدم اولویت ندارن،گذاشتمشون کنار یا برای بعد .مثله :"تاریخ و معماری شهرسازی معاصر اعتضادی"،"فرم فضا نظم"،"پارادایم پردیس شاهچراغی"
در حال حاضر کتابایی ک دارم میخونم :"504"،"زبان مهدوی نژاد"،"درک سازه گلابچی"،"استاتیک گلابچی"،"معماری جهان زارعی"،"سبکشناسی پیرنیا"،"عناصر طباطبایی_جزوه ایوانخانه"،"تاسیسات الکتریکی و مکانیکی قیابکلو"،"تنظیم شرایط بهزادی_جزوه"
انتخاب خوبی ان؟واسه درک عمومی میخوام کتاب عسگری رو بخونم.
اگر نکته ای هس ک فک میکنین کمک میکنه،لطفا بهم بگین.
ممنون از حضور موثرتون

sami-

عضو جدید
تغییر رشته در مقطع فوق لیسانس به معماری

تغییر رشته در مقطع فوق لیسانس به معماری

:dبا سلام و خسته نباشید خیلی خوشحالم بالاخره جاییو پیدا کردم که میتونم کلی از سوالاتمو بپرسم فقط جون هرکسی که دوست دارید زود جواب بدین ، من و یکی از دوستام برای ارشد معماری رو انتخاب کردیم یعنی تغییر رشته ای هستیم اطلاعاتمون از معماری خیلی زیاد نیست چندین جا برای مشاوره رفتیم ولی هیچ کدوم اونطور که باید اطلاعات دقیق ندادن، البته ناگفته نمونه که سال پیش شهرسازی شرکت کرده بودیم و قبول هم شدیم ولی نرفتیم چون اونجایی که میخواستیم نبود امسال بعد از کلی فکر کردن دیدیم که معماری به علایقمون نزدیکتره خیلی دوست داریم کمکمون کنید تا این رشته رو بهتر بشناسیم اینکه باید از کجا شروع کنیم با خوندن چه منابعی؟ برای چه دروسی کلاس بریم؟ و اگه کسی از دوستان رو میشناسید که میتونه بهمون مشاوره یا آموزش بده معرفی کنید. :question:باتشکر

YA3_3PID

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . دوست عزیز من نظر شخصی خودم میگم .
ببینید از شروع کردن یه رشته جدیدی( به خصوص معماری ) ار پایه فوق لیسانس خیلی سنگین و اشتباه هست . به این دلیل که شما اول خیلی سختی میکشید که قبول بشیدکلی کتاب بخونید که تازه درکی از معماری داشته باشید بعد که انشاا... قبول شدید باید با کسایی رقابت کنید که 4 سال از شما جلوتر هستن . بعد که فارق شدید رقیبای کاری شما مدرک لیسانس مرتبط با رشته دارن که شما ندارید و مصلما این افراد راحت تر استخدام یک شرکت میشن .
ما یه شوخی تو دانشگاه باهم میکنیم که در واقع طنز تلخ هست : میگیم دانشجو ها دو دسته هستن اونایی که معماری خوندن و اونایی که معماری نخوندن . در جامعه سالانه می دونید چند نفر دارن معماری میخونن در مقطع لیسانس و کاردانی ؟!
بعد مسئله مهم تر حق طراحی و حق نظارت .... هست که( اینو زیاد مطئن نیستم ) فکر کنم به خاطر مرتبط نبودن رشته لیسانستون با فوق بهتون تعلق نمیگیره که اگه این طور باشه یعنی دو تا کار که اولیش طراحی دومیش نظارت هست تو جامعه ندارید که عملا هیچ میشه .
جدای این که معماری کلی نرم افزار داره که لازم هست یاد یگیرید .
پیشنهاد من اینه که از پایه شروع کنید 2 سال به شما کمک نمیکنه ! علاقه لازم ولی کافی نیست ! شرایط جامعه پر از معمار ایران / ضوابط و قوانین نظام مهندسی / ویژگی های رشته معماری در نظر بگیرید بعد تصمیم بگیرید .
مثل شما که تغییر رشته دادن کم نیست کار غیر ممکنی هم نیست به هر حال هر کاری سختی خودش داره ولی ایا نتیجه میده یا نه !
اینم چند تالینک مطالعه کنید در مورد ارشد رشته ها و منابع ......... هستن . واسه مشاوره هم بگید کدوم شهر هستید تا بدونیم کجا رو معرفی کنیم بهتون.
موفق باشید .
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ش-های-معماری-در-مقطع-کارشناسی-ارشد?highlight=

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ه-قدم-تا-ارشد-92-قدم-قدم-پیش-به-سوی-رتبه-برتر

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/276716-مشاوره-آزمون-كارشناسي-ارشد

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/348080-مشاوره-منابع-ارشد-92

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/348080-مشاوره-منابع-ارشد-92

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/248908-مطالعه-ی-گروهی-برای-ارشد-آزاد

helensj

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
  • با توجه به این که میخواید رشتتون رو عوض کنید به نظرم اول ببینیدچرا میخواین برید رشته معماری؟با خودتون روراست باشید ایا واقعا میخواین یه معمار بشین یا دیدن اسکیس و راندو(همون کارهایی که شبیه نقاشیه اما به هیچ وجه ارتباطی با نقاشی نداره) یا دیدن کارهای کامپیوتری بچه های معماری باعث شده به این فک بیافتین و خوشتون بیاد از این رشته؟
    اگر واقعا قصد دارید معماری رو فرا بگیرید روراست بهتون بگم که تو اینجا دارید وقتتون و البته یه سرمایه هنگفتی رو تلف میکنید سعی کنید هر جور که شده تو یه کشور اروپایی یا تعداد معدود دانشگاه های معتبر اسیایی تحصیل کنید(مطمئن باشید توی ایران حتی توی دانشگاه تهران بخواید تحصیل کنید چیزی بیشتر از یه دانشجویی که تا سالهای سال نهایت نهایت نقش یه تری دی کار رو داره نخواهید بود کسی قرار نیست و موظف نیست تو دانشگاه ها اینجا به شما چیزی یاد بده این قانونه دانشگاه معماری اینجاست)این حرفای منو ترمای اخر میفهمید وقتی که خیلی دیر شده
    واگر هم همونطور که گفتم صرفا کار اسکیس راندو و کارهای کامپیوتری بچه های معماری باعث شده ار این رشته خوشتون بیاد و به فکر تغییر رشته بیافتید اصلا نیازی نیست تغییر رشته بدید و این همه وقت و هزینتونو تلف کنید شما با رفتن به چند تا کلاس میتونید تری دی کار شید و حتی به عنوان تری دی کار در شرکت های معماری استخدام شید

اینو یادم رفت خدمتتون بگم متاسفانه فقط برای گرفتن پول و شهریه بیشتر از دانشجوها یه شرایطی فراهم شده تا همه از گرایش های دیگه بتونن برن به معماری حتی بعضیا خیلی راحت هم قبول میشن به خاطر اسونگیری بیش از حد گول این قضیه رو نخورید معماری چیزی نیست که طی 2 سال فوق لیسانس اونم تو دانشگا های اسفناکه ایرانی قابل اموزش دادن باشه بهترین پیشنهادی که براتون دارم اینه که اگه واقعا علاقه مندید از همین لحطه دنبال اپلای گرفتن و
    رفتن به یکی از دانشگاه معتبر ترجیحا اروپایی یا امریکایی باشید

ساراگلین

عضو جدید
سلام دوستای گلم. من لیسانس معماری دارم. قبل از اینکه وارد رشته معماری بشم رشته برق می خوندم و بنا به دلایلی بیخیالش شدم. ولی وقتی وارد رشته معماری شدم دیدم متاسفانه هیچ علاقه ای بهش ندارم. با اینکه با معدل نسبتا خوب هم فارغالتحصیل شدم ولی تصمیم گرفتم برای ارشد برق بخونم. دو سال هم هست که منابعش رو جمع آوری کردم و خوندم و کنکور هم دادم ولی قبول نشدم . هر چند سراسری رو امسال دوباره برق شرکت کردم و یه چند وقتی هم خوندم. ولی چند روزی میشه خیلی دو دلم. خیلی سوال ها تو ذهنم میاد. نکنه فوق رو بگیرم و هیچ کاری باهاش نتونم بکنم. و مهارت های معماری رو هم فراموش کنم؟ نکنه یه روزی از اینجا رونده و از اونجا مونده شم... اطرافیان آدم هم متاسفانه همه از روی احساس و نه منطق ادم رو مشاوره میدن............ اگه لطف کنید یه مشاوره به من بدین ، شاید من کمی از زاویه دید شما بتونم منطقی تر به قضیه نگاه کنم. واقعا خسته شدم از این همه سردرگمی.

mori1365

عضو جدید
:dبا سلام و خسته نباشید خیلی خوشحالم بالاخره جاییو پیدا کردم که میتونم کلی از سوالاتمو بپرسم فقط جون هرکسی که دوست دارید زود جواب بدین ، من و یکی از دوستام برای ارشد معماری رو انتخاب کردیم یعنی تغییر رشته ای هستیم اطلاعاتمون از معماری خیلی زیاد نیست چندین جا برای مشاوره رفتیم ولی هیچ کدوم اونطور که باید اطلاعات دقیق ندادن، البته ناگفته نمونه که سال پیش شهرسازی شرکت کرده بودیم و قبول هم شدیم ولی نرفتیم چون اونجایی که میخواستیم نبود امسال بعد از کلی فکر کردن دیدیم که معماری به علایقمون نزدیکتره خیلی دوست داریم کمکمون کنید تا این رشته رو بهتر بشناسیم اینکه باید از کجا شروع کنیم با خوندن چه منابعی؟ برای چه دروسی کلاس بریم؟ و اگه کسی از دوستان رو میشناسید که میتونه بهمون مشاوره یا آموزش بده معرفی کنید. :question:باتشکر
اگر میخوای برای کنکور امسال بخونی که دیگه خیلی دیره 60 روزه دیگه امتحانه ارشده الان دیگه همه رقبات مشغول مرور و تست زنین شما تازه میخواین منابع رو تهیه کنید شما تغییر رشته ایم هستین کارتون سخت تره شما باید یه دور منابع رو بخونید تا تازه ببینید محتویات کتاب ها و سرفصل هاش در مورد چیه

mori1365

عضو جدید
سلام دوستای گلم. من لیسانس معماری دارم. قبل از اینکه وارد رشته معماری بشم رشته برق می خوندم و بنا به دلایلی بیخیالش شدم. ولی وقتی وارد رشته معماری شدم دیدم متاسفانه هیچ علاقه ای بهش ندارم. با اینکه با معدل نسبتا خوب هم فارغالتحصیل شدم ولی تصمیم گرفتم برای ارشد برق بخونم. دو سال هم هست که منابعش رو جمع آوری کردم و خوندم و کنکور هم دادم ولی قبول نشدم . هر چند سراسری رو امسال دوباره برق شرکت کردم و یه چند وقتی هم خوندم. ولی چند روزی میشه خیلی دو دلم. خیلی سوال ها تو ذهنم میاد. نکنه فوق رو بگیرم و هیچ کاری باهاش نتونم بکنم. و مهارت های معماری رو هم فراموش کنم؟ نکنه یه روزی از اینجا رونده و از اونجا مونده شم... اطرافیان آدم هم متاسفانه همه از روی احساس و نه منطق ادم رو مشاوره میدن............ اگه لطف کنید یه مشاوره به من بدین ، شاید من کمی از زاویه دید شما بتونم منطقی تر به قضیه نگاه کنم. واقعا خسته شدم از این همه سردرگمی.
چقدر جالبه هیچ کس رشته ای که میخونه اون چیزی نیست که فکر میکرده باید باشه!!!!منم خودم لیسانسم برقه ولی ارشد میخوام برم سمت علوم انسانی دقیقا به خاطر اینکه برق اون چیزی که فکر میکردم نبود یا حداقل توی ایران این طوریه من لیسانسمو الکترونیک خوندم که ای کاش قدرت خونده بودم در مورد بازار کار فوق باید بهت بگم گرایش قدرت و کنترل که تقریبا همه جا به اقا نیاز دارن گرایش الکترونیکم اکثرا به عنوان مدیر فروش!!!!استخدام میکنن که اونم بیشتر لیسانس بر میدارن همین طور که بالاتر به این دوستی که میخواد تغییر رشته بده گفتن شما اگر فوق بتونی قبولم شی از بچه های برق عقبی و باید تازه برین کار با نرم افزار های برقو یاد بگیرینو و دوره های میکروکنترلر و بقیه این چیزها رو بگذرونید نظر شخصی من اینه که کسی فوق میگیره باید دکتراشم بگیره پس چه بهتره یه رشته ای برای فوق انتخاب کنید که بتونید دکتری هم ادامه بدین .در مورد گرایشهای برقم الان الکترونیک و مخابرات اوضاع بازار کارشون زیاد جالب نیست ولی قدرت و کنترل بهتره .اگر نظر منو میخوای فوق برو یه رشته ای بخون که میدونی میتونی توی یکی از دانشگاه های مطرح قبول شی که دکتری اون رشته هم داشته باشه

arckey

عضو جدید
اگر خواستین زمانی تغییر رشته بدین ، بگردین ببینین چه رشته ای توی شهر محل سکونت شما براش کار هست و شما بهش علاقه دارین . وگرنه دکترای مهندسی x رو هم که داشته باشین و بیکار باشین به چه دردی می خوره .

arshadememari

عضو جدید
باسلام دوست خوبم میخواستم چندتا سوال در مورد ارشد معماری ببرسم.ایا اونایی که رشته غیر مرتبطن حق تدریس بشون میدن؟یعنی از هررشته ای به معماری بیان؟برا نظارت چی حق امضا به غیر مرتبطا میدن ومیخواستم بدونم اگه خواستید بگید کجا قبول شدید با این درصد اسکیس بالا شما سمنانی هستید ؟اخه تو بیاماتون دیدم مگه دامغانم ارشد معماری داره؟ممنون اگه دوس داشتید باسخمو بدید واقعا ممنونم منو از سردر گمی در ارید

fx_saeid

عضو جدید
سلام دوستان
من کارشناسی نقشه برداری خوندم و به دلیل اینکه به نقشه علاقه ندارم و میخام تغیر رشته بدم وعلاقه زیاد به معماری میخام برا ارشد معماری امتحان بدم...
بعضی ها گفتن موفق نمیشی چون نقشه خوندی بعضی ها هم گفتن سخته ولی میتونی تو این ١سال به بچه های کارشناسی که ٤ سال از تو جلوتر هستن برسی...
ولی تصمیم رو گرفتم و میخام تا آخرش برم البته تا دکترا ایشالا...
میخواستم نظرتون رو در مورد این تصمیمم بدونم که کار درستیه یا نه؟البته درست یا غلط با دلیل بگید لطفا....

دوستان اگه ممکنه همه کمکم کنن تا بتونم از همه نظرات استفاده کنم....
با تشکر از همه....

arckey

عضو جدید
سلام دوستان
من کارشناسی نقشه برداری خوندم و به دلیل اینکه به نقشه علاقه ندارم و میخام تغیر رشته بدم وعلاقه زیاد به معماری میخام برا ارشد معماری امتحان بدم...
بعضی ها گفتن موفق نمیشی چون نقشه خوندی بعضی ها هم گفتن سخته ولی میتونی تو این ١سال به بچه های کارشناسی که ٤ سال از تو جلوتر هستن برسی...
ولی تصمیم رو گرفتم و میخام تا آخرش برم البته تا دکترا ایشالا...
میخواستم نظرتون رو در مورد این تصمیمم بدونم که کار درستیه یا نه؟البته درست یا غلط با دلیل بگید لطفا....

دوستان اگه ممکنه همه کمکم کنن تا بتونم از همه نظرات استفاده کنم....
با تشکر از همه....

به نظرم کار درستی نیست . به دلیل اینکه شما یه سر بزن بیرون و سوال کن که لیسانس نقشه برداری رو کجاها نیاز دارن به عنوان مثال شهرداری . تا جایی که من می دونم بازار کار رشته شما بهتر از معماری است .

ژرفـا

عضو جدید
سلام دوستان
خیلی خوشحالم اینجا رو پیدا کردم .
بچه ها من عمران دولتی خوندم . حق امضا هم دارم و چند ساله کار کردم . ولی از همون دبیرستان عاشق معماری بودم و حالا اینکه چرا معماری نرفتم قصه اش طولانیه .
الان میخوام ارشد معماری بخونم . نه برای کار بلکه برای عشقی که همیشه به این رشته داشتم ( نمیخوام ناکام از دنیا برمم خخخخخخ:biggrin:).
با نقشه و برش و نما و .. آشنا هستم ولی اسکیس نه . امسال ارشد آزاد شرکت کردم جون از دولتی نا امید بودم دو تا شهر دور رو هم زدم به نظرتون میشه امیدوار باشم قبول بشم با فرض اینکه تستی ها رو خوب بدم و اسکیس رو گند بزنم ؟؟ دیگه اینکه به نطر شما بچه های عمران میتونن از پس این رشته بر بیان ؟

بالا