تغییر رشته از مهندسی نفت به مهندسی شیمی

سلام دوستان
من ارشد مهندسی نفت دارم
تصمیم دارم دوباره برای ارشد مهندسی شیمی اقدام کنم و در ادامه برای دکتراش ، هدفم تدریس در دانشگاه می باشد
به نظر شما از اطلاعات و اموخته های خود در مهندسی نفت میتونم در مهندسی شیمی استفاده کنم؟
کسی میتونه از دوستان بگه که مهندسی شیمی در کل چطور رشته ی هست ؟ کدام گرایشش خوبه ؟ میشه رتبه ی خوب اورد لا اینکه رشته ی من فرق میکنه ؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان
من ارشد مهندسی نفت دارم
تصمیم دارم دوباره برای ارشد مهندسی شیمی اقدام کنم و در ادامه برای دکتراش ، هدفم تدریس در دانشگاه می باشد
به نظر شما از اطلاعات و اموخته های خود در مهندسی نفت میتونم در مهندسی شیمی استفاده کنم؟
کسی میتونه از دوستان بگه که مهندسی شیمی در کل چطور رشته ی هست ؟ کدام گرایشش خوبه ؟ میشه رتبه ی خوب اورد لا اینکه رشته ی من فرق میکنه ؟

سلام، اگر دانشگاه دولتی مد نظرتون باشه که گرایش ها کاملا فرق دارن اگر دانشگاه آزاد مد نظرتون هستش که هیچ فرقی ندارن جز در 9 واحد درسی. کلا همه دروس محاسباتی هستش بسیار سخت، بهترین گرایش قبلا فرآید بود اما الان به دلیل نیاز همه گرایش ها در واحدهای صنعتی نمیشه گفت این گرایش بهتر از اون یکی هستش. بیشتر تمرکزش هم روی دروس انتقال جرم و ترمودینامیک و راکتور هستش که هر گرایشی باشه باز به همین دروس بر می گرده به جز گرایش صنایع غذایی.

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من ارشد مهندسی نفت دارم

سلام
شما مقطع لیسانس ترمودینامیک و سیالات رو خوندید؟
اگه این دو درس رو خونده باشید، میتونید برای کنکور آزاد تست های همین دو درس رو بزنید، ریاضی هم که مباحثش مشترکه و زبان تخصصی هم میتونید با خوندن تست های سالهای قبل تعدادی از تست ها رو جواب بدید. منظورم اینه که قبولیش خیلی براتون سخت نیست.
اگه دولتی بخواید باید بتونید حداقل چند ماهی براش زمان بزارید، چون رشتتون متفاوته یا باید کلاس برید یا خودتون خیلی تلاش کنید. حجم و تعداد درس ها زیاده.
ترمودینامیک 1و2، مکانیک سیالات 1و2، سینتیک و طراحی راکتور، انتقال حرارت 1و2، ریاضیات، زبان، کنترل فرایند 1و 2، انتقال جرم، عملیات واحد 1و2.
البته درسته سخته ولی کسانی هم بودن که رشتشون نسبت به شما کمتر با مهندسی شیمی مرتبط بوده ولی با تلاش زیاد نتیجه گرفتن.
موفق باشید.

سلام، اگر دانشگاه دولتی مد نظرتون باشه که گرایش ها کاملا فرق دارن اگر دانشگاه آزاد مد نظرتون هستش که هیچ فرقی ندارن جز در 9 واحد درسی. کلا همه دروس محاسباتی هستش بسیار سخت، بهترین گرایش قبلا فرآید بود اما الان به دلیل نیاز همه گرایش ها در واحدهای صنعتی نمیشه گفت این گرایش بهتر از اون یکی هستش. بیشتر تمرکزش هم روی دروس انتقال جرم و ترمودینامیک و راکتور هستش که هر گرایشی باشه باز به همین دروس بر می گرده به جز گرایش صنایع غذایی.

با سلام عرض ارادت به شما
به نظر شما یهترین و مفید ترین منابع برای ازمون ارشد برای دروس مهندسی شیمی چی هست ؟

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام عرض ارادت به شما
به نظر شما یهترین و مفید ترین منابع برای ازمون ارشد برای دروس مهندسی شیمی چی هست ؟

سلام دوست عزیز
پیشنهاد من برای درس های :‌ترمودینامیک -سیالات-جرم-حرارت- عملیات واحد : کتاب امید بابایی ، انتشارات جهش هست
نکته1 : در حال حاضر جرم، وحرارت در بازار موجود است
نکته 2 : کتاب ترمودینامیک هنگام نمایشگاه کتاب تهران آماده میشه / کتاب عملیات واحد به احتمال زیاد تا تابستون حاضر بشه / کتاب سیالات هم قول دادن که به کنکور 95 برسه
نکته 3 : کتاب حرارت و جرم امید بابایی طبق تجربه های بیشتر دوستان کنکوری از بهترین کتاب های مهندسی شیمی هستند و با خوندن اون ها دیگه احتیاج به خوندن منبع ندارید

راکتور : راهیان ارشد و پوران پژوهش هر دو خوب هستند.
ریاضیات : پارسه
کنترل فرآیند :‌پارسه خوب هست ولی اگه میخواید این درس رو در کنکور بزنید بهتره جزوه دکتر نیک آذر رو هم تهیه کنید.
تایپیک زیر رو سعی کنید مطالعه بفرمایید :
تاپیک: [ تجربیات ] - بهترین کتاب های کنکور ارشـــد مهندسی شیمی
در آخر هم شاید به نظر سخت بیاد ولی با یک برنامه عالی و شروع به موقع هیچ جای نگرانی نیست
با آرزوی موفقیت :gol:

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیگه یه خورده مشکوک داره از بعضی کتابا تعریف میشه

نام کتاب هایی که در اینجا عنوان شده، اولا صرفاً اطلاعات شخصی فقط یک نفر نیست بلکه تجربه هایی هست که بارها در تعدادی از تایپیک ها از جانب بعضی از دوستان بیان شدند
ثانیا معرفی این کتاب ها به این معنی نیست که بهترین کتاب هستند یا حتما این ها مطالعه شوند .
انتخاب منبع مناسب مهم هست ولی اینکه خود فرد از کتابی که میخواند راضی باشد و نکته های اون قابل درک و فهم مهم تر
همین چند روز پیش یکی از دوستانم اصرار داشتند که کتاب های راهیان در بسیاری از درس ها هنوز هم حرف اول رو میرند.
در ضمن، در کنار راهنمایی و معرفی کتاب ، تایپیک هایی هم معرفی میشوند که دانشجو با خوندن تجربه های جمعی از دوستان و مخصوصا کسانی که نتایج و رتبه های بهتری کسب کردند، در نهایت خود بهترین منابع رو شناسایی کند و تصمیم گیرنده باشد.

meysam_ak

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
نام کتاب هایی که در اینجا عنوان شده، اولا صرفاً اطلاعات شخصی فقط یک نفر نیست بلکه تجربه هایی هست که بارها در تعدادی از تایپیک ها از جانب بعضی از دوستان بیان شدند
ثانیا معرفی این کتاب ها به این معنی نیست که بهترین کتاب هستند یا حتما این ها مطالعه شوند .
انتخاب منبع مناسب مهم هست ولی اینکه خود فرد از کتابی که میخواند راضی باشد و نکته های اون قابل درک و فهم مهم تر
همین چند روز پیش یکی از دوستانم اصرار داشتند که کتاب های راهیان در بسیاری از درس ها هنوز هم حرف اول رو میرند.
در ضمن، در کنار راهنمایی و معرفی کتاب ، تایپیک هایی هم معرفی میشوند که دانشجو با خوندن تجربه های جمعی از دوستان و مخصوصا کسانی که نتایج و رتبه های بهتری کسب کردند، در نهایت خود بهترین منابع رو شناسایی کند و تصمیم گیرنده باشد.
بله دقیقا همینطوره....
ولی آقا رضا اگه می بینید که از کتاب جهش زیاد تعریف میشه بی خود نیست...منم اوایل مردد بودم ولی وقتی حداقل حرارتشو که دیدم انصافا عالی بود...عالی!
الانم میگم اگه شما بری پک راهیان رو هم بخری استفاده کنی خوبه....دوست خودم دو سال پیش رتبه تک رقمی مهندسی شیمی بود پک راهیان رو خونده بود ولی 3 بار هر کتابو خوند (بهتره بگم خورد!)....البته ایشون از دسته شاگرد زرنگ های میم شیمی هم بودند....
ولی برای افراد معمولی مثل ما شاید گلچین یه سری کتب که قابل فهمتر باشه و روون تر و حاصل تجربه موفق های ارشد میم شیمیه انتخاب بهتری میتونه باشه....

REZA1597

عضو جدید
بله دقیقا همینطوره....
ولی آقا رضا اگه می بینید که از کتاب جهش زیاد تعریف میشه بی خود نیست...منم اوایل مردد بودم ولی وقتی حداقل حرارتشو که دیدم انصافا عالی بود...عالی!
الانم میگم اگه شما بری پک راهیان رو هم بخری استفاده کنی خوبه....دوست خودم دو سال پیش رتبه تک رقمی مهندسی شیمی بود پک راهیان رو خونده بود ولی 3 بار هر کتابو خوند (بهتره بگم خورد!)....البته ایشون از دسته شاگرد زرنگ های میم شیمی هم بودند....
ولی برای افراد معمولی مثل ما شاید گلچین یه سری کتب که قابل فهمتر باشه و روون تر و حاصل تجربه موفق های ارشد میم شیمیه انتخاب بهتری میتونه باشه....
من که خودم کنکور دادم تموم شدو رفت
بقول بچه ها از ما که گذشت ...
ولی بشخصه وقتی پارسال میخوندم یادمه از کتاب حرارت جهش خیلی تعریف میشد که من چون داشتم از روی راهیان میخوندم استرس گرفته بودم ولی وقتی رفتم کتاب جهشو دیدم ، دیدم که تستاش که دقیقا هموناس چون سوال کنکوره توضیحشم که همون مطالب بود فقط جای مطالب عوض شده بود
من نمیگم جهش بده میخوام بگم مهم خود داوطلبه نه کتاب...

سلام
با توجه به اینکه من می خوام تغییر رشته بدم دنبال کتابهایی هستم که بقولی منو شیر فهم کنه و ساده و روان بدون ابهامی نکات توضیحی داده باشه
از دوستانی که بتونن در مرد راهنمایی کنن ممنون و سباسگذار میشم

بالا