تغییر رشته از مهندسی مکانیک به فیزیک ( در خواست راهنمایی )

hossein1320

عضو جدید
سلام

من لیسانس رشته مهندسی مکانیک دارم ، می خوام برای ارشد تغییر رشته بدم فیزیک بخونم . به خاطر علاقه ای که داشتم مطالعات پراکنده ای هم داشتم .
برای منابع
زبانم خوبه و میتونم کتاب زبان اصلی بخونم ( تقریبا هر کتابی رو هم که بخوام می تونم جور کنم )
فیلم های مکتب خونه دانشگاه شریف رو هم دارم .
تقریبا دوسال وقت دارم .
تو دوره لیسانس هم کلا به کلاس وابسته نبودم یعنی میتونم از روی کتاب یه درسی رو بفهمم بدون این که کلاس برم .
خیلی لطف می کنید اگر به سوال های زیر پاسخ بدید :

1- تا اونجایی که می دونم یه سری دروس ما مشترکه مثلا فیزیک کلاسیک رو تقریبا ما خوندیم تو درسهایی مثل : دینامیک ، ارتعاشات ، استاتیک و.. / ریاضی فیزیک : ریاضی مهندسی ، معادلات / فیزیک 1 و 2 / ترمودینامیک
به نظرتون درسته ؟ اطلاعات دقیق تری دارید ؟ خودم یه نگاهی به سوالهای کنکور ارشد فیزیک انداختم خیلی هاش آشنا بود

2- ممکنه سیر مطالعاتی رو برام توضیح بدید چه درس هایی رو به ترتیب بخونم ؟
3- لطفا منابعی که میشناسید رو معرفی کنید . تو سایت های مختلف کتاب های معروف توضیح داده شده ولی بعضی کتاب ها هستند معروف نیستن ولی خوب توضیح دادن مثلا تو رشته مکانیک برای سیالات معمولا کتاب فاکس معرفی میشه ولی کتاب مانسون از نظر من خیلی بهتر توضیح داده برای کسی که میخواد از صفر شروع کنه ، لطفا یه توضیح هم در مورد کتاب ها بدید

خیلی ممنون از لطفتون . منتظر راهنمایی هاتون هستم :gol:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام

من لیسانس رشته مهندسی مکانیک دارم ، می خوام برای ارشد تغییر رشته بدم فیزیک بخونم . به خاطر علاقه ای که داشتم مطالعات پراکنده ای هم داشتم .
برای منابع
زبانم خوبه و میتونم کتاب زبان اصلی بخونم ( تقریبا هر کتابی رو هم که بخوام می تونم جور کنم )
فیلم های مکتب خونه دانشگاه شریف رو هم دارم .
تقریبا دوسال وقت دارم .
تو دوره لیسانس هم کلا به کلاس وابسته نبودم یعنی میتونم از روی کتاب یه درسی رو بفهمم بدون این که کلاس برم .
خیلی لطف می کنید اگر به سوال های زیر پاسخ بدید :

1- تا اونجایی که می دونم یه سری دروس ما مشترکه مثلا فیزیک کلاسیک رو تقریبا ما خوندیم تو درسهایی مثل : دینامیک ، ارتعاشات ، استاتیک و.. / ریاضی فیزیک : ریاضی مهندسی ، معادلات / فیزیک 1 و 2 / ترمودینامیک
به نظرتون درسته ؟ اطلاعات دقیق تری دارید ؟ خودم یه نگاهی به سوالهای کنکور ارشد فیزیک انداختم خیلی هاش آشنا بود

2- ممکنه سیر مطالعاتی رو برام توضیح بدید چه درس هایی رو به ترتیب بخونم ؟
3- لطفا منابعی که میشناسید رو معرفی کنید . تو سایت های مختلف کتاب های معروف توضیح داده شده ولی بعضی کتاب ها هستند معروف نیستن ولی خوب توضیح دادن مثلا تو رشته مکانیک برای سیالات معمولا کتاب فاکس معرفی میشه ولی کتاب مانسون از نظر من خیلی بهتر توضیح داده برای کسی که میخواد از صفر شروع کنه ، لطفا یه توضیح هم در مورد کتاب ها بدید

خیلی ممنون از لطفتون . منتظر راهنمایی هاتون هستم :gol:
درود بر شما دوست گرامی
سوال اول؟؟؟
دلیلتون برای تغییر رشته چیه؟؟ فقط علاقه؟؟ مشکل شغلی ندارید؟
چون همونطور که میدونید تو رشته ی فیزیک تهش میتونید بشید استاد دانشگاه (البته تو ایران اینطوریه و میتونید اونور آب به جاهای بالایی برسید مثل دکتر اردلان و دکتر محمدی و همکارانشون برید سرن و خیلی رشد کنید)
در مورد دروس مشترکی که فرمودید ریاضیات رشته های مهندسی با وجود داشتن ریاضی مهندسی که شامل سری فوریه و این داستان ها میشه بازم پیش ریاضیات رشته ی فیزیک ضعیفه
سطح ریاضیات رشته ی فیزیک مخصوصا تو مقاطع ارشد و دکترا حتی از حد تصور بچه های ریاضی هم بالاتر میره!
شما تو مقطع کارشناسی و ارشد فیزیک باید با تبدیلات لورنتس و خیلی مباحث عالی دیگر ریاضیات آشنا بشید
در مورد دینامیک و استاتیک و اینها هم همشو میشه به فیزیک 1 بسط داد چون همش مثل همه فقط یه جا مجموع نیرو و گشتاور صفره و یه جا نیست:)
همینطور ترمودینامیکشون هم متفاوته با ما
ترموی مکانیک تهش به ون وایلن و ون نس و سنجل میرسه اما فیزیکیا........
بگذریم
البته اینو باید بگم که کوانتوم و فیزیک جدید شوخی بردار نیستن و اصلا با درسای مکانیک کلاسیک قابل مقایسه نیستن
وقتی میری اون پایین مایینا در سطح نانو بقول ریچارد فاینمن واقعا اونجا یه دنیای دیگست
ضمنا این مهمه که میخواید تو چه گرایشی تحصیل کنین
موضوع درسای مکانیک و فیزیک یکم متفاوت ه و شما برای ارشد فیزیک باید دوباره اونا رو مطالعه کنید
برای ریاضی فیزیک کتاب آرفکن رو باید بخونید
کوانتوم گاسیوروویچ
فیزیک مدرن سلز
ترمودینامیک رو دقیق یادم نیست نویسندش کی بود یادم که اومد بهتون میگم

hossein1320

عضو جدید
سلام
خیلی ممنون از راهنماییتون .
من کارشناسی رتبم زیر 1000 شده بود . ارشد هم مکانیک شریف می خونم اما احساس میکنم رشته مهندسی ارضام نمی کنه . علت گرایش من به مهندسی مکانیک علاقه به طراحی صنعتی بود ، این که بتونم ایده هامو پیاده کنم اما متاسفانه با وضعیت فعلی صنعت کشور و با توجه به دانشگاهی که توش درس میخونم باید برای دکتری بخونم و در نهایت استاد دانشگاه بشم . من اصلا دوست ندارم دکتری مهندسی مکانیک بگیرم ترجیح میدم تو یه رشته ی پایه ای و جذاب مثل فیزیک درس بخونم . یکی دوسالی هم باید پای سربازی بره ولی برام مهم نیست چون اولا با انجام پروژه کسری میگرم ، ثانیا احتمالا سربازیمو امریه بگیرم که مزاحم درسم نشه . ضمنا همین الانش هم درآمدم از تدریس ه !
الان هنوز یه سال برای تصمیم گیری وقت دارم گفتم که خودم منابع رو بررسی کنم ببینم میتونم با فیلم و کتاب چیزی یاد بگیرم یا نه ( البته اگر خیلی مجبور بشم میتونم سر کلاس هم برم یا جزوه جور کنم ) . این که میگم از کتاب میفهمم چون خودم درسها ی دوره ی کارشناسیم و تقریبا از رو کتاب یاد گرفتم و یا کلاس نمی رفتم اگر هم می رفتم معمولا مفید نبود ! نهایتا 10 درصد کلاس ها مفید بود.
در مورد سختی های درس های فیزیک هم همین چیزاشه که برام جذابه ، به نظرم مهندسی خیلی سطحی و جزئی نگره . البته من از همون کارشناسی بین فیزیک و مکانیک شک داشتم که به خاطر بازار کار (!) رفتم مکانیک . به همین دلیل تو این مدت فیزیک رو دنبال میکردم مثلا از یوتیوب فیلم های فیزیک دانشگاه استنفورد رو دانلود کردم و خیلی پرت نیستم اما خوندن کتاب مرجع و بحث کنکور ارشد جداست !

بازم منتظر راهنمایی هاتون هستم .

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
خیلی ممنون از راهنماییتون .
من کارشناسی رتبم زیر 1000 شده بود . ارشد هم مکانیک شریف می خونم اما احساس میکنم رشته مهندسی ارضام نمی کنه . علت گرایش من به مهندسی مکانیک علاقه به طراحی صنعتی بود ، این که بتونم ایده هامو پیاده کنم اما متاسفانه با وضعیت فعلی صنعت کشور و با توجه به دانشگاهی که توش درس میخونم باید برای دکتری بخونم و در نهایت استاد دانشگاه بشم . من اصلا دوست ندارم دکتری مهندسی مکانیک بگیرم ترجیح میدم تو یه رشته ی پایه ای و جذاب مثل فیزیک درس بخونم . یکی دوسالی هم باید پای سربازی بره ولی برام مهم نیست چون اولا با انجام پروژه کسری میگرم ، ثانیا احتمالا سربازیمو امریه بگیرم که مزاحم درسم نشه . ضمنا همین الانش هم درآمدم از تدریس ه !
الان هنوز یه سال برای تصمیم گیری وقت دارم گفتم که خودم منابع رو بررسی کنم ببینم میتونم با فیلم و کتاب چیزی یاد بگیرم یا نه ( البته اگر خیلی مجبور بشم میتونم سر کلاس هم برم یا جزوه جور کنم ) . این که میگم از کتاب میفهمم چون خودم درسها ی دوره ی کارشناسیم و تقریبا از رو کتاب یاد گرفتم و یا کلاس نمی رفتم اگر هم می رفتم معمولا مفید نبود ! نهایتا 10 درصد کلاس ها مفید بود.
در مورد سختی های درس های فیزیک هم همین چیزاشه که برام جذابه ، به نظرم مهندسی خیلی سطحی و جزئی نگره . البته من از همون کارشناسی بین فیزیک و مکانیک شک داشتم که به خاطر بازار کار (!) رفتم مکانیک . به همین دلیل تو این مدت فیزیک رو دنبال میکردم مثلا از یوتیوب فیلم های فیزیک دانشگاه استنفورد رو دانلود کردم و خیلی پرت نیستم اما خوندن کتاب مرجع و بحث کنکور ارشد جداست !

بازم منتظر راهنمایی هاتون هستم .
بسیار عالی
شما دقیقا بدرد فیزیک میخوری
اما مسئله ی اصلی برای ادامه تحصیل شما گرایش هست
آخه بقول خدابیارز اینشتین فیزیک هزاران شاخه داره که هر کدومش یک عمر وقت لازم داره
گرایش های فیزیک رو فک کنم تو همین بخش پیدا کنید
البته با یه سرچ ساده تو نت هم میتونید اطلاعات کاملی ازش بدست بیارید
راستی اگر ممکنه ترتیب خوندن درس ها رو هم بفرمایید

کنکور ارشد در حال حاضر به این صورت هست که دو دسته درس داریم یکی فیزیک پایه و دیگری فیزیک تخصصی
کل فیزیک قدیم و هالیدی و مباحثش و امثال اون رو فیزیک پایه حساب میکنن و کوانتوم و فیزیک جدید و الکترومغناطیس و اینا رو تخصصی
مثل کنکور کارشناسی خودمون ه که دروس عمومی و تخصصی داشتیبم الان فیزیک پایه و تخصصی شده
حقیقتشو بخواید رشته ی خودمم فیزیک نیست همونطور که از پروفایلم معلومه
اما شما برای خوندن باید با یه زمان بندی مشخص دروس رو پا به پای هم پیش برید
فکر میکنم برای ترتیب خوندن و نحوه ی پیشروی دروس مختلف بهتره با برنامه ریزی یکی از موسسات آمادگی کنکور ارشد پیش برید یا حد اقل با کارشناساشون مشورت کنین;)

hossein1320

عضو جدید
واقعا ممنونم .

منظورم از ترتیب خوندن رعایت پیش نیازهای درسی بود.

در مورد گرایش هم سرچی که کردم ظاهرا ضرایب درس ها تو کنکور تقریبا شبیه به همه بنابراین تو خوندن درس ها تاثیر نداره و فکر کنم فرصت کافی برای انتخاب داشته باشم.

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
واقعا ممنونم .

منظورم از ترتیب خوندن رعایت پیش نیازهای درسی بود.

در مورد گرایش هم سرچی که کردم ظاهرا ضرایب درس ها تو کنکور تقریبا شبیه به همه بنابراین تو خوندن درس ها تاثیر نداره و فکر کنم فرصت کافی برای انتخاب داشته باشم.
دروسی که گفتم تو دانشگاه 1 و 2 و 3 دارن و همشم از یه کتاب تدریس میشه و مبحث به مبحث پیش میره
قضیه ی کوانتوم و فیزیک نوین و الکترومغناطیس و ترمو یکم از هم جداست
اما منطقی تر اینه که قبل از خوندن ترمو و مکانیک آماری 1 و 2 کوانتوم بخونی
و قبل اون ترمودینامیک و مکانیک کلاسیک رو
ریاضی فیزیک هم که اولویت داره نسبت به همه
ضرایب کنکورش زیاد مهم نیست
بیشتر ادامه ی کارتون مهمه
چون مثلا گرایش نظری ریسمان یه ریاضی چند بعدی خیلی پیش رفته لازم داره و شما میبایست ریاضیات رو خییییییییییییییییییییییلی متفاوت بخونی نسبت به مثلا گرانش
شاخه ی گرانش هم یکی از گرایش های پیچیده (و مورد علاقه ی خودم) هست که یکم زیاد فیزیک نسبیت و تبدیلات لورنتس میطلبه
تفاوت گرایش به خوندنای شما یکم جهت میده

بالا