[ تصویری] زیباترین طرح‌ جلدهای کتاب در سال 2014

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
«مدی کروم» در هافینگتن پست زیباترین طرح جلدهای کتاب در سال 2014 را مرور کرده که با هم مشاهده می‌کنیم.

منبع: ایبنا

آخرین ویرایش:

Setayesh

مدیر تالار
واقعا طراحی جلد کتاب، هنر زیبا و ارزشمندی هست
از انجا که اولین تاثیر را در اولین نگاه به کتاب، در ذهن خریدار یا خواننده میگذاره.
و افسوس که ما در این زمینه چقدر عقب هستیم .

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خیلی جالب بودن! ممنون. :gol:خواستم نام ببرم، دیدم خیلیاشون رو باید نام ببرم، پشیمون شدم.

حتّی در طراحی پوستر فیلمهامون هم به شدّت عقبیم... یعنی عقب افتادیم. چون برخلاف عادت معمول؛ از دهه 90 تا دهه ی 60 سیر صعودی می بینم!
در عوض از دیدن خیلی از پوسترهای تئاتر کیف می کنم! مثلا این پوستر که به خوبی نشون میده موضوع نمایش چیه:

در زمینه ی جلد کتاب هم، به ترتیب کیفیت؛ اوّل عصر داستان و بعد سوره ی مهر یه حرکاتی زدن، که در عوض با افزایش چشمگیر قیمت مواجه شدیم!
شاید برای جذب مخاطب به سمت کتاب خوانی خوب باشه، ولی مخاطب صرفاً میره جلد رو نگاه می کنه؛ جذب میشه و بعد که توی جلد رو نگاه می کنه، دفع میشه!

البته به شخصه ترجیح میدم یه انتشاراتی باشه که کتاب هارو برای کتابخوان ها با کاغذ کاهی و جلد مقوای ایرانیِ یک رو یا حتّی بدون جلد (!) چاپ کنه، که پول داشته باشم، بخرم و بخونمش و در حسرت نمونم!

Setayesh

مدیر تالار
خیلی جالب بودن! ممنون. :gol:خواستم نام ببرم، دیدم خیلیاشون رو باید نام ببرم، پشیمون شدم.

حتّی در طراحی پوستر فیلمهامون هم به شدّت عقبیم... یعنی عقب افتادیم. چون برخلاف عادت معمول؛ از دهه 90 تا دهه ی 60 سیر صعودی می بینم!
در عوض از دیدن خیلی از پوسترهای تئاتر کیف می کنم! مثلا این پوستر که به خوبی نشون میده موضوع نمایش چیه:

در زمینه ی جلد کتاب هم، به ترتیب کیفیت؛ اوّل عصر داستان و بعد سوره ی مهر یه حرکاتی زدن، که در عوض با افزایش چشمگیر قیمت مواجه شدیم!
شاید برای جذب مخاطب به سمت کتاب خوانی خوب باشه، ولی مخاطب صرفاً میره جلد رو نگاه می کنه؛ جذب میشه و بعد که توی جلد رو نگاه می کنه، دفع میشه!

البته به شخصه ترجیح میدم یه انتشاراتی باشه که کتاب هارو برای کتابخوان ها با کاغذ کاهی و جلد مقوای ایرانیِ یک رو یا حتّی بدون جلد (!) چاپ کنه، که پول داشته باشم، بخرم و بخونمش و در حسرت نمونم!

جالبه
اول فکر کردم اشتباه نوشتید
اما دیدم خیلی استادانه خواستید بار منفی جمله رو بگیرید :)
اگر هنوز اشتباه میکنم لطفا بگید :)
ممنونم

بله، متاسفانه همینطوره.
میدونید این ها دلایل مختلفی داره
یک سوال:
چرا هرگز نام نویسنده ها و کتاب های ما در بین کاندیداهای این "همه" جوایز بین المللی دنیا نیست؟
وقتی نویسنده ای مطرح نباشه ، وقتی نوشته ها مطرح نباشن، وقتی اهمیتی به کتاب داده نشه در نتیجه جلد کتاب که دیگه جای خود داره.
وقتی کتاب در سطح جهانی مطرح میشه ، به زبون های مختلف ترجمه میشه، چاپ میشه، اونوقت ناخوداگاه سطح طراحی جلد هم بالا میره و ارزش میگیره.
وقتی همین انتشارات رو هم داخلیا نمیخونن، کی دیگه روی جلد ، فکر و ذهن و ایده به کار میگیره؟ :|
در مورد صنعت و هنر سینما هم همینطوره. خیلی خیلی کند پیشرفت کردیم در این زمینه ( در واقع پسرفت کردیم)
یا
حالتش دیگه ش همینه که شما میگی، افزایش قیمت.
من یکسری کتاب ( سری کامل) از یک نوع کتابی که دوست داشتم خریدم با قیمت بالا ( در مورد زندگینامه ی ائمه به قلم دیگر و نگاهی دیگر بود)
واقعا پشیمون شدم ( ترجیحا اسم نمی برم)
به قدری کاغذها ریز ریز و خرد خرد شدن و ریختن که الان توی جعبه و نایلون نگهشون میدارم :|
حالا طراح جلد و کاغذ و ... خواسته بود نوآوری کنه ولی خب این راهش نیست.
واقعا در این زمینه باید فکر و بررسی زیادی بشه.

ممنونم :gol:

*FARZAN*

دستیار مدیر کتابخانه الکترونیکی
کاربر ممتاز
جالبه
اول فکر کردم اشتباه نوشتید
اما دیدم خیلی استادانه خواستید بار منفی جمله رو بگیرید :)
اگر هنوز اشتباه میکنم لطفا بگید :)
ممنونم

بله، متاسفانه همینطوره.
میدونید این ها دلایل مختلفی داره
یک سوال:
چرا هرگز نام نویسنده ها و کتاب های ما در بین کاندیداهای این "همه" جوایز بین المللی دنیا نیست؟
وقتی نویسنده ای مطرح نباشه ، وقتی نوشته ها مطرح نباشن، وقتی اهمیتی به کتاب داده نشه در نتیجه جلد کتاب که دیگه جای خود داره.
وقتی کتاب در سطح جهانی مطرح میشه ، به زبون های مختلف ترجمه میشه، چاپ میشه، اونوقت ناخوداگاه سطح طراحی جلد هم بالا میره و ارزش میگیره.
وقتی همین انتشارات رو هم داخلیا نمیخونن، کی دیگه روی جلد ، فکر و ذهن و ایده به کار میگیره؟ :|
در مورد صنعت و هنر سینما هم همینطوره. خیلی خیلی کند پیشرفت کردیم در این زمینه ( در واقع پسرفت کردیم)
یا
حالتش دیگه ش همینه که شما میگی، افزایش قیمت.
من یکسری کتاب ( سری کامل) از یک نوع کتابی که دوست داشتم خریدم با قیمت بالا ( در مورد زندگینامه ی ائمه به قلم دیگر و نگاهی دیگر بود)
واقعا پشیمون شدم ( ترجیحا اسم نمی برم)
به قدری کاغذها ریز ریز و خرد خرد شدن و ریختن که الان توی جعبه و نایلون نگهشون میدارم :|
حالا طراح جلد و کاغذ و ... خواسته بود نوآوری کنه ولی خب این راهش نیست.
واقعا در این زمینه باید فکر و بررسی زیادی بشه.

ممنونم :gol:

خیلی عالی بودن ادم دوس داره بخونشوووووون

در مورد بحثتون هستن نویسندگان ایرانی ک خارج از کشور فعالیت میکنن و جوایزی رو برنده میشن اما کاملا موافقم با این قضیه ک ما در حال پسرفتیم در همه زمینه ها بخصوص و بخصوص در زمینه کتاب خوانی چ بسا کتابهای فوق العاده ای نوشته بشه اما بجز عده ای معدود کسی اونها رو نخونه ک جای تاسف بسیاری داره
منم با فرمایش دوستمون ارمیا ک گفتن :"البته به شخصه ترجیح میدم یه انتشاراتی باشه که کتاب هارو برای کتابخوان ها با کاغذ کاهی و جلد مقوای ایرانیِ یک رو یا حتّی بدون جلد (!) چاپ کنه، که پول داشته باشم، بخرم و بخونمش و در حسرت نمونم!" موافقم : ) اتفاقا حس کاغذ کاهی خیلی فوق العادس :دی

ولی علاقه مند شدم ب کار طراحی جلد کتاب و علاقه من بودم ب تصویرگری کتاب‌ ... حتما ی روزی میرم دنبالش
ممنون ستایشِ عزیز از تاپیک فوق العادتون :gol:

آخرین ویرایش: